T T •n cc 0. De Keizer van Atlantis caarls optiek i Opera uit concentratiekamp I BELINDA MEULDIJK Ruud Hermans Band in Vikon Filmster Belinda Meuldijk I Tiroler kapel en dansers in Tilburg signeert «Mooie Mensen» Kleuters gaan dineren bij «De Rooi Pannen» «De Ruft en Vido in Utopia Xï' Rijkspolitiekapel op vliegbasis DE TILBURGSE KOERIER pril 1980 pagina 14 Donderdag 24 april 1980 pagina 15 vredes- manifestatie signeert haar boek „MOOIE MENSEN” De Bevrijding van Tilburg Zaterdag 26 april verschijnt het boekje Bij Pillot Standaardboekhandel gerust muziekhuis t 52, Tilburg gelegenheid :imaal. Eendagsexpositie in kader van Gratis bandentest in Tilburg Performance: Trans-Lust Keuze in tientallen modellen orgels van HAMMOND YAMAHA— EMINENT—SOLINA VISCOUNT JOHANNUS OMEGAN COSMOVOX. an artikel jtaan ulp. Als tptgiro’s s een 013-426687 076-147518 J1830- 31068 iet het voorde tilburg Juliana van stolbergstraat 25, 013-420986 ivoudig ’iet en en 10 ag kunt Schöuwburgring 142 (tegenover Nettorama) Telefoon 013-420196 Voldoende parkeer- auto op punten seert Prijs f 6,50. Verkrijgbaar bij de erkende boekhandel en de V.V.V.-kantoren. Aanvang 20u.30. Wie vrijdag 16 mei met Vikon op excursie wil naar het Kle dingmuseum en het Binnenhof in Den Haag, moet zich voor vrijdag 2 mei op geven bij Vikon, Leharstraat 77 in Til burg. longerencentrum Ruud Hermans /an de twee .lijk. Enkele bruiken zijn De groep Pegasus bestaat sinds no vember 1977 en is opgericht door Pieter en Jopi (twee ex-Deirdre leden). AAT naai 1 vermindering vai dieren verhoudir bij de vogels. Uitg.: BV Centrale Uitgeverij, f35,-. appeltjes met boontjes en sla, kippegehakt- ruin deuters bedankten de toekomstige koks en De grat to - Spinet - Banjo Ingebouwd ritme-apparaat Speelhulpen voor eenvoudig spelen. ende bewijs dat studen ten, juristen, huisvrouwen, zeelui, han- delsreizigers apotekers, belastingin- spekteurs en anderen in een weldadig aan doend taalgebruik heel wat onverwachts te melden hebben. Moderne klassieken In de nieuwe Agathonreeks is herdrukken verschenen van de ’groenenda al’ BEDDEN dusver verschenen zoogdierengidsen. In de eerste plaats zijn er de foto’s, die in de meeste gevallen een veel duidelijker beeld van het dier geven dan tekeningen. In de tweede plaats is er de tekst, die zich zeer vlot laat lezen. Net als in het eerste boek van deze reeks, «Deltas Vogels van Europa», is bij elk dier met een gekleurde stip aangegeven of de populatie toeneemt, afneemt of gelijk blijft. Bij het doornemen van dit boek blijkt dat de vermindering van de populatie bij de zoog dieren verhoudingsgewijs nog groter is dan aar b! Met op zaterdag 26 april van 14.00 tot 16.00 uur bij PILLOT-Standaardboekhandel Heuvelplein Tilburg Ook de Tilburgse kunstenaars lopen warm voor de vredesmanifestatie van 24 mei in de stadsschouwburg. Intern worden er volop plannen gemaakt voor een expositie op die dag in de schouwburggalerie. Om de grote be langstelling een beetje in goede banen te leiden is er een komité opgericht dat de volgende aktiviteiten organiseert: het maken van versiering en dekor- stukken, het houden van een verkoop- expositie van grafiek, foto’s, tekenin gen, kleinplastiek tot een maximum prijs van/250,en een kleine over zichtsexpositie van grotere werkstuk ken. Eventuele andere kunstzinnige uitingen zoals performar mixed-medium, dans etc. v... mitee ook laten plaats vinden. Van de opbrengst mag de helft best wel naar de vredesbeweging Tilburg. Bedden ledikanten, dekens ■-> mensen-matrassen J is en lanenbodems I en grote merken ,n diverse prqsreass. TJE EXCLUSIEVE KI EN IN PRETTIGE n I 1 VOORTREF- JUP IJS, MAAR ul -N GESLAAGDE nl ND IN FAMILIE- v| IENKRING, CLUB IGINGKUNTU Bl IELLIGE Ul ERECHT. Fl personen) EREN? KOM’T Fl ONS BESPREKEN. e| INT U ALLE yl Lange tijd werd verondersteld, dat het manuskript van «De Keizer van At lantis» verloren was gegaan. Dertig jaar na de oorlog dook het in Londen weer op; Kerry Woodward bewerkte het en de première was te zien in Am sterdam in december 1975, in een uit voering van de Nederlandse Opera stichting. Hoofdpersoon in de opera is Overall, de Keizer van Atlantis. Overall doet iets dat in de dagen van. Kien en Ull man tastbaar aan de orde was: hij ver klaart een totale wereldoorlog. De Dood evenwel weigert mee te doen aan dit spel van zinloze, massale ver nietiging: hij breekt zijn zwaard en be sluit, niemand, meer te laten sterven. Algemene paniek is het gevolg: oude, zieke en zwaargewonde mensen wachten vergeefs op de verlossing, die de Dood brengen moet. De Keizer staat alleen. Menselijke kontakten heeft hij niet, het land is in Op zondagmiddag 27 april spelen in trefcentrum Utopia de groepen Ruft en Vido. Aanvang 15u.OO. Ruft heeft al eerder in Udenhout gespeeld. Dat optreden was zo goed bevallen dat ze nu nog een keer zijn uitgenodigd om het voorprogramma van VIDO te verzorgen. Ruft speelt nederlandstalige popmuziek die veel verwant heeft met de new wave. VIDO is een band die een breed scala aan muzieksoorten speelt. Vandaar dat ze hun muziek omschrijven als containerrock. Daar komt nog bij dat ze zich niet alleen beperken tot muziek; er is ook nog een hoop te zien op het podium. Rock in een buitennissig theatraal jasje. De groep heeft onder meer in het voorprogramma van The Tubes gespeeld. Trefcentrum Utopia, Zeshoevenstraat 54, Udenhout. Zondagmiddag 15u.OO. de V.V.V.- 6,50. Ver- >80. niZIEKHUIS ROSS9IEISL heelt HET XIU WSU ECHT H\MMO\D ORGEL IK HUIS Fotomodel De hoofdpersoon in Mooie Mensen is een vroegerfotomodei, dat vervolgens fotografe en «groupie» wordt. Tot op zekere hoogte funktioneert ze be hoorlijk in de krankzinnige wereld van de popmuziek, maar op een gegeven moment gaat ze in de fout. Haar «ster» daalt en dat is het moment waarop men zich kan afvragen wie of wat daar verantwoordelijk voor is: de heroïne of de «mooie mensen» in haar omgeving. imber van dat jrte tijd beiden de mg beide avonden Schuhplattler, zang en die voor een suksesi Vriendenkring Oostenrijk, Paus Ihelminapark 44 en Lederwaren Ad Moergestel «Den Boogaard», Stlge v,a, :ik. jral de samenzang va. eressen is opmerkelr umenten die ze gebr Pieter zelf gemaakt. Op zaterdagmiddag 26 april a.s. zal Belinda Meuldijk, de filmster uit o.a. Soldaat van Oranje vanaf 14.00 uur aanwezig zijn bij de Pillot Standaard- boekhandel, Heuvel 32 te Tilburg om haar opzienbarende boek Mooie Men sen persoonlijk te introduceren en te signeren. Haar vriend Herman Brood verzorgde de illustraties. Belinda is 25 en dochter van de bekende schrijver Wim Meuldijk. Ondanks haar jeugdige leeftijd heeft ze al heel wat aktiviteiten achter de rug. Ze was te zien in de succesvolle Nederlandse speelfilm Soldaat van Oranje» en Omdat «de voeding in het algemeen erg actueel is en men steeds meer streeft naar gezond en doeltreffend voedsel, is men in de hotel-vakschool steeds bezig mt samenstellen van gezonde en aan deze maatschappij aangepaste en verantwc menu's. Ook de smaak en eetgewoonten van kinderen zijn veranderd. Om te horen wat kinderen lekker vinden en te zien wat ze kiezen heeft de horeca-vakschool De Rooi Pannen» de kleuters van de openbare kleuterschool «de Tweesprong» uitge nodigd en hen een diner geserveerd. Het bleek een groot succes voor beide partijen. Op de menukaart stond Roodkapje (gevulde tomaten met ei), fantasieaardappeltjes met boontjes en sla, kippegehakt- balletjes en sinaasappelpudding. De kli--------1- kelners met zelf gemaakte bloemen. Als traditie organiseert de stichting Vriendenkring Oostenrijk, omstreeks begin mei een originele Oostenrijkse avond. In de reeds voorbijgaande jaren (12 jaar) hebben op uitnodiging van deze stichting zo’n 22 Oostenrijkse muziekkapellen deelgenomen aan dit muzikaal gebeuren o.a. in Tilburg. D.d. 2 en 3 mei zullen de 23e Oostenrijkse muziekkapel de «Glocknerkapelle» en de Voikstanzgruppe KaLs» uit Osttirol hun optreden verzorgen in de zaal ’t Wit Paardje in Tilburg en in de zaai «Den Boogaard» in Moergestel. Aanvang beide avonden 20 uur. Zij brengen een vanouds folklore met o.a. Jödler, Schuhplattler. zang en dans. Deze kapel bestaat uit ongeveer 25 medewerkers die voor een suksesvolle avond zorgdragen. Kaartverkoop bij de stichting Adriaanstraat 64, Sig. Mag. -Hettema» Wilh< van Spaendonk, Wagnerplein te Tilburg. Voor dagelijks van 18 tot 19 uur. Voor reacties of meer informatie en/of deelname een telefoontje naar Jan Spit, Wilhelminapark 38, tel. 435539 of D. v.d. Berg, Sibeliusstr. 248, tel. 550307. opstand en zijn oorspronkelijk plan de mensheid uitroeien kan hij niet ten uitvoer leggen. Zijn macht wordt onmacht en uiteindelijk geeft hij zich gewonnen: hij smeekt de Dood zijn Deze prodt werk te hervatten en moet toestaan dat Prix Italia de RAI- hij zelf het eerste slachtoffer zal zijn. liaanse Televisie. een herdruk van de uitgave van 1969 ter herdenking van de bevrijding, onder auspiciën van het plaatselijk comité «Nationale Herdenking», geschreven door H. Mijland en J. Trommelen. Tijdens deze test wordt speciale aan- j dacht geschonken aan: profieldiepte. I bandenbeschadiging, bandenspanning, wielbalans, wielstanden en akku. Iedere automobilist ontvangt een uitge breid rapport van deze test. Een landelijke testaktie, waaraan in 1979 meer dan 3.000 automobilisten deelnamen, toonde aan, dat 36 van het gekontroleerde aantal banden niet meer aan de veiligheidseisen voldeed. Bovendien vertoonde 57 van de ban den een storende onbalans, die zich uit in een trilling van het stuur, terwijl de wielstand van 12% van de gekon troleerde auto’s niet juist was, wat men merkt in een hinderlijk «trekken» van het stuur. Om U in de gelegenheid te stellen uw een aantal van bovengenoemde i te laten kontroleren, organi- de plaatselijke VACO-ban- denspecialist STER BANDENSERVICE - Lancierstraat 9, 11 te Tilburg, op donderdag 24 april, vrijdag 25 april (van 09.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.30 uur) en zaterdag 26 april 1980 (van 09.00 tot 12.00 uur) een GRATIS VEILIGHEIDSTEST. De klank van het oude vertrouwde toonwielen orgel, maar bovendien vele extra’s. 9 voetmaten op bovenklavier Pian< 7 voetmaten op onderklavier Drawbars Gescheiden échte Leslie Popwereld Daarnaast was en is ze druk doende in de turbulente popwereld: als tekst schrijfster, zangeres en als fotografe. De Elsevieruitgave «Mooie Mensen» is haar romandebuut, waarin ze een groot deel van haar eigen ervaringen beschrijft. Belinda zegt: «Ik wil met deze roman beslist niet het laatste woord over de popwereld zeggen. Het is het relaas over jonge mensen in een geroman tiseerde popscène. Vroeger werden mensen als Erroll Flynn, Frank Sina tra en Elvis Presley aanbeden, maar die hebben het veld geruimd voor mensen als Rod Stewart, Mick Jagger en Her man Brood, om er maar een paar te noemen. Die mensen hebben allemaal hun eigen glamour, maar óók hun per soonlijke dramatiek. De zogenaamde sterren leven immers onder enorme druk: ze moeten steeds aan de ver wachtingen van het publiek blijven voldoen. Het komt niet zelden voor dat ze mede door het overmatig ge bruik van drugs er onderdoor gaan.» Zaterdag 26 april a.s. treedt in «De Fe- zelaer» in Haren, Oisterwijksedreef 12, de folkgroup Pegasus op. Bezig aan haar laatste toernee doet de groep nog een keer Brabant aan. Een van de laatste kansen dus. Aanvang 20.30 uur. Op 26 april zal in het Jor Vikon de Tilburgse R treden. Ruud Hermans is o.m. lid weest van de Tumbleweeds en enkele -en geleden startte hij met zijn eigen rmatie. Die heeft inmiddels nationaal internationaal al een naam verwor- n. Het optreden begint om 21u.00. ijdag 25 april wordt er in Vikon een - m gedraaid met in de hoofdrol Dus- iHoffman als een marathonloper. De opera: «Der Kaiser van Atlantis» werd gesch Theresiënstadt. De bedoeling van komponist Vil Kien was, de opera in het kamp op te voeren; onder de g groot aantal excellente uitvoerende kunstenaars. Het st gerepeteerd, maar tot een uitvoering is het nooit gel jaar verbood de Gestapo alle kulturele aktiviteiten in het kam[ werden Ullmann en Kien naar Auschwitz gedeporteerd. Ze v, dood. De Rijkspolitiekapel en Pete’s Bigband zullen op donderdag 24 april a.s. gezamenlijk optreden in hangar 410 op de Vliegbasis Gilze - Rijen om 19.45 uur. Elk jaar komt de Rijkspolitiekapel die 85 muzikanten telt, werkzaam hij de dienst Luchtvaart, de Algemene Verkeersdienst, de Bereden Politie en de Rijkspolitie te Water, één week naar de Vliegbasis Gilze - Rijen om er ongestoord te oefenen en te repeteren. Als tegenprestatie biedt de Rijkspoli tiekapel een koncert aan ten behoeve van het «Goodwill-Fonds Gilze - Rijen» dat als doel heeft «Het verle nen van financiële steun aan instel lingen werkzaam op sociaal gebied in Gilze en Rijen, Tilburg en Breda» Nierdialyse - patiënten, gehandicapte kinderen, de Radio Zieken, Omroep Breda, De Zonnebloem, Charitas- Op 27 oktober 1944 werd Tilbui vrijd en 5 mei a.s. herdenken v dag dat 35 jaar geleden t Nederland de oorlog ten ei Het plaatselijk comité «Nat Herdenking» onder voorzitterscf van dokter C.H. Kuit maakt van de gelegenheid gebruik om, in een I perkte oplage, een herdruk te breng van de uitgave van oktober 1969, l eengebracht en geschreven door heren H. Mijlane en J. Tromme getiteld: «De Bevrijding van Tilbu De netto-opbrengst van de verl van deze uitgave zal ten goede k< aan bovengenoemd comité. Deze ver koop zal enkel plaatsvinden via de er kende boekhandel en kantoren. Verkoopprijs schijningsdatum 26 april 191 Idolen sterven jong De Engelse schrijfster Marianne Sinclair die ook al een paar romans, reisgidsen en literaire beschouwingen op haar naam heeft staan komt in haar boek «Idolen sterven jong» tot de konklusie dat een ster op het juiste moment moet sterven om echt c beroemd te worden. Haar theorie is geba- .unstzirmige seertj op een onderzoek dat zij deed naar Mice, film, het vroegtijdig heen gaan van vele sterren wil het ko- uit de politiek en de showbizz en haar te- inden. toog aan de hand van voorbeelden als Jean Harlow, John Kennedy, Marilyn Monroe, Che Guevara, Buddy Holly, Bruce Lee. James Dean, Martin Luther King, Jim Reeves en vele anderen komt vaak zeer overtuigend over. Een interessant boek, soms wat doordravend en aantrekkelijk verlucht met meerdan 200foto’s. Uitgeverij Rostrum, f29,90. Verhalen Het onvermoede schrijverstalent in ons taalgebied blijkt groot te zijn. In Vlaande ren werd in ’78 een korte-verhalen-wed- strijd uitgeschreven waarop maar liefst ruim 900 inzendingen binnenkwamen. De tweede verrassing was dat van al die ver halen er zich ruim 60 uitstekend voor leen den om te worden gepubliceerd. In de bun del «Wellustig knallen de kamperfoelies» is door Karei Anthierens een eerste selektie ure be- verhalen bijeen gebracht en het boek mag wij de met recht een verfrissend literair bad se- voor geheel Het boek is het lever ïinde kwam. ten, juristen, huisvi itionale jrschap leze be- igen bij- in de nieuwe Agathonreeks is een serie r de herdrukken verschenen van de zgn. mo- "telen, derne klassiekers, zoals Thornton Wilder’s ilburg». <<De brug van San Luis Rey», Heming- ■erkoop way’s «De avonturen van Nick Adams», Lnmpn Steinbeck’s «Druiven der gramschap» en van Friedrich Dürrenmatt «De Rechter en “r zijn Beul Dit laatste boek voor u nog maals gelezen om weer overtuigd te wor den van Dürrenmatt’s grote talent op zeer inventieve wijze literatuur te verpakken in de voor iedereen toegankelijke vorm van een spannende direktive, Centraal thema in déze roman is de vrijheid en de afhan kelijkheid van de mens. Uitgeverij Aga- speeit nog steeds in de bij jong en oud populaire tv-serie «Pipo de Clown», die door haar vader wordt geschreven. chreven in het koncentratiekamp De uitvoering die de NOS op deze 35e iktor Ullmann en librettist Peter vierde mei om 18.45 uur na de Tweede gevangenen bevond zich een Wereldoorlog op het scherm brengt, is stuk werd in 1944 inderdaad een produktie van de Westduitse tele- ekomen: in september van dat visie WDR onder regie van John Gold- mp en korte tijd later schmidt. vonden er beiden de pe ujtvoeren(jen zjjn Siegmund Nirns- gern, Alexander Malta, Teresa Stra- tas, Richard Lewis, Rüdiger Wohlers, Janet Perry en Richard Cross, met de London Sinfonietta onder leiding van Kerry Woodward. Deze produktie ontving in 1978 op de I-prijs van de Ita- kelijkheid van thon, f 17,50). Thriller Een thriller van hoog nivo is verschenen van de hand van Trevanian, het pseudo niem van een in Engeland werkende Ame rikaanse linguist. Van hem verschenen eerder «De Eiger Killer». «De Plee Killer» en «Bloedrecht». Zijn nieuwste boek heet «Shibumi» en is een onderhoudend geschreven thriller vol humor en spanning. Trevanian weet waarover hij schrijft, heeft zich verdiept in alle achtergronden en blijkt zeer goed op de hoogte te zijn van wat zich afspeelt in de wereld van misdaad, spio nage en internationale intriges. Uitgeverij Elsevier f27,50. Strips Nu oude stripverhalen onbetaalbaar gaan worden en tot ons jongste antiek gerekend moeten worden, komen de heruitgaven van de eerste probeersels. Van de tekenaar Morris zijn zo opnieuw de allereerste avonturen van de in Brussel geboren Ame rikaanse cowboy Lucky Luke in een driedelig album verschenen. Dick Diggers Goudmijn, Rodeo en Arizona zijn verhalen uit 1946 en het album is meer interessant gezien de dokumentaire waarde dan wat betreft het tekentalent van Morris in die tijd. Uitgeverij Dupuis, f 19,95. Deltas Zoogdieren van Europa «DeltasZoogdieren van Europa» door M. de Jong, besteedt veel aandacht aan het ge drag van het dier, waardoor een aantal pro blemen in verband met de bescherming van w e het dier begrijpelijk worden. Misverstan- Pegasus nog een keer in de r ezelaer den °ver de schadelijkheid van sommige dieren worden uit de weg geruimd. Momenteel bestaat de groep uit 7 le- z^dSükTa^dT^idere^tot den' c dusver verschenen zoogdierengidsen. In Pegasus brengt akoestische folk, <je eerste plaats zijn er de foto’s, die in de hoofdzakelijk Keltische en verder folk uit enkele andere Westeuropese lan den. Het repertoire varieert van swingende reels en jigs en krachtige liederen tot ingetogen instrumentale nummers, rustige ballades en renaissancemu- zieik Voor zangei instrui door I Eén van de laatste performances van dit seizoen in het Kultureel Sentrum zal a.s. zaterdag worden gegeven door de beeldende kunstenaar Franklin Aalders. De titel van de performance is Trans - Lust» en heeft als onderwerp een plastiese verbeelding van Franklin Aalders’ ervaring van en verhouding tot werkelijkheid, dmte en tijd. aanvang is 20.30 uur, de toegang is itis verenigingen, langdurig zieken en buitenlandse werknemers worden jaarlijks door het Fonds geholpen. De Rijkspolitiekapel onder leiding van majoor J. Schaap geniet nationaal grote bekendheid en het is thans voor de elfde maal dat zij op de vliegbasis koncerteert. Dit jaar zal voor het eerst een onlangs geformeerde «Steel Band» op spektakulaire wijze optre den. Na de pauze zal optreden «Pete’s Bigband» die de avond zal afsluiten met dansmuziek. Kaartverkoop vindt plaats bij de VVV-kantoren te Breda, Tilburg en Oosterhout en bij de Zonnebloemaf- delingente Tilburg en Gilzen en Rijen. Op de basis zijn kaarten verkrijgbaar bij het Basis Informatiecentrum gele gen achter de hoofdingang aan de oude Rijksweg te Rijen. Gezien de verwachte grote toeloop is het raadzaam de toegangskaarten van te voren te kopen en niet vlak voor het koncert bij de ingang van hangar 410. U F

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 15