Grate Si J 39,1 Er worden weinig boemerangs gegooid in Noord-Brabant 2 Een bijzondere yucca t Nieuwe bestuursleden hogeschool £00 Gewijzigde rij ksbijdragenregeling bejaardenwerk Kruikenmarkt voor één Dörom deej’et dag Vrijmarkt oed GOLDEN EARRING SUPPORT ACT Vrijwilligersdag 3 mei knelpunten en voorwaarden RSEL 2 65 84 £00 P V f 4 I Donderdag 10 april 1980 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER ril 1980 pagina 14 Regenjas v/a Waarom Voor wie Tienertoer dit jaar anders Informatiemiddag in restaurant Exclusief foto van aarie 4A >rten boeme- Teorie en praktijk ten in Courage brengt itis weer modeshow Leo van Dam met zoon en zijn kollektie boemerangs 12.30 en - 12.30 Kaartverkoop vanaf maandag 14 april a.s. bij Wagnerplein. Ins mee naar ■BBBBiMM mode met 7 allure en en ceren DE STICHTING NATIONAAL TRUCK DRIVERS in de feesthal op terrein 't Laar in Tilburg. Aanvang 20 uur. Zaal open 19 uur. I 193 A 2.62.07 BURG ert niet niet af •fekt jerfekt. i: Enschotsestraat 252 Boschstraat 13 te haauwe 'ne zak Lechim i de sre- Jiofen ider is van ge- uur service npers ie Elke week het laatste nieuws uit Parijs Koestraat 89, Tilburg Telefoon 432135 Garagebedrijven Schlamann Escort Autobedrijven F.J. Aarts Shell nlfUnkatatton (2 - S ct m P'ge centr en g. we-'- gen. Tilburg Breda Waalwijk: Grotestraat 161 clean^^rette westermarkt 90 winkelcentrum. Tilburg Noord Voor nadere informatie kunt u terecht bij de Vrjjwilligerscentrale, Spoorlaan 320, tel. 013-43.45.72. presenteert tijdens haar jaarlijks evenement op zondag 25 mei a.s. het Tilburgs concert of the year I ig •zelvers Gao z’n wèfke mèrmureere Laacht ie Galge zén vuls te strak, Alléén om m’n broek op t Heb ik m’n haande in m’i oppenkonferentie heeft de heren C.F. Kleisterlee en dr. Th. ?md tot leden van het bestuur van de Stichting Katolieke V.V.V., Spoorlaan, Tilburg Platenzaak van Leest, Heuvelstraat, Tilburg. Tel. inl. 013-322511. ïvormen tege- i open diskus- Specialisten in: BANDEN (ook in de prijs) W ACCU’S (2 jaar schriftelijke garantie) W 10.000 KM-BEURTEN (elk merk auto) DIVERSE AUTO- ACCESSOIRES precisiewerpen, het vijf minuten ach ter elkaar gooien en vangen en het gooien van king-size boemerangs die van vleugelpunt tot vleugelj twee meter kunnen meten. van Welzijnswerkers (NOW) organiseert op 3 mei a.s. een igersdag. Het thema van de dag is Knelpunten en voorwaarden. Om wat duidelijker geven wat hiermee bedoeld wordt is de volgende ondertiteling toegevoegd «Welke jnten kom je tegen als vrijwilliger in het welzijnswerk» en «Wanneer werkje prettig De Nederlandse Organisatie vrijwillig - aan te g<_- knelpunten kom je tegen als vrijwilliger in het welzijnswerk» en als vrijwilliger en wat bevordert de kwaliteit van het werk» I In Nederland bestaat sinds enige tijd ook een boemerangklub. De Al- l gemene Boemerang Organisatie Hol- I land werd opgericht door de Am- stelvener Max Hoeben en telt in de provincie Noord-Brabant zegge en schrijve één lid. Een organisatie dus die best nog wat plaats heeft. ver worden ïlms ge- >ien en m het Stichtingsbestuur zijn. Hij volgt in op die per 29 maart 1980 zijn werkzaam- ra.üur heeft beëindigd. Kardinaal Willebrands heeft Mr. rkdijk- Schouten namens de bisschoppen 13.00 dank gezegd voor zijn jarenlange per soonlijke inzet ten behoeve van de Katolieke Hogeschool Tilburg en de Teologische Fakulteit. Hij tekende daarbij aan dat dat zeker geen gemak kelijke jaren zijn geweest, onder meer verwijzend naar de diskussie rond de katolieke signatuur van de hoge school, de uitbouw van de Teologi sche Fakulteit en het vraagstuk van het wel of niet inkorporeren van ge noemde fakulteit in de Katolieke Ho geschool veel van de energie van de voorzitter van het stichtingsbestuur hebben gevraagd. De kardinaal schreef ook dat Mr. Schouten bij de baanlo- runnen Een 25- iat de bar er ver- muziek gezet kornis, niseerd dit stuk speelt «Hout :igen repertoire. 0.30 uur en is voor iedereer ng van de vele beleidswegen hij in die jaren gesteld werd, doen kennen als een, vanuit ïloof geïnspireerd wijs be- De werkgroep wil de diskussie zo breed mogelijk voeren. Op 3 mei richt men zich echter op vrijwilligers binnen organisaties waar sprake is van samenwerking met be roepskrachten. De werkgroep meent daar bij niet dat de bredere diskussie moet wor den uitgesloten maar kiest op praktiese gronden hiervoor. Het maximale aantal deelnemers is nl. 200 personen. De werk groep denkt aan vrijwilligers bv. in de kin- De NOW stelt zich ten doel het streven naar verbetering van de kwaliteit van het welzijnswerk, vooral gericht op de ver sterking van de positie van de achterge stelde groepen en het behartigen van de be langen van haar leden. Haar stelling is wel zijnswerkers vrijwilligers be roepskrachten. De werkgroep vrijwilligers van de NOW hield zich met die vraag inten sief bezig. Zy konstateerde dat vrijwilligers in het welzijnswerk knelpunten ervaren. Knelpunten zoals die voorkomen in het praktiese werken, bv. onkostenregelingen, bijscholing, werksfeer en in de samen werking met beroepskrachten. Een middel om hierin verbetering aan te kunnen bren- Dr. Th. E.E. van Schaik werd geboren te Maarssen op 10 december 1917. Na zijn doctoraal examen en promotie in de rechten aan de RU Utrecht (in 1946) is hij werkzaam geweest als advokaat te Amsterdam en later te Utrecht. Hij was vele jaren lid van de gemeente raad en wethouder te Maarssen. Hij was van 1967 tot 1976 lid van de Kamer en is sinds 1976 lid van State. Hij was plaatsver- ;nd lid SER en juridisch adviseur De Nederlandse Bisschof - E.E. van Schaik benoen Ipunt wel Hogeschool Tilburg. De heer van Schaik zal tevens voozitter var deze funktie de heer Mr. W.A. Schouten op d heden als voorzitter van het Stichtingsbestui t vorige kabinet in 1977 als ontwerp :rd gepresenteerd. De bepalingen op het gebied van planning en pro grammering van dat ontwerp zouden de gemeenten te zwaar belasten. Daarbij heeft de Tweede Kamer vo rige week de motie-Hermans c.s. aanvaard, waarin een voorkeur voor brede rijksbijdrageregelingen wordt uitgesproken. De kommissie en de staatssekretaris hebben daarom besloten de voorlo pige rijksbijdrageregeling diensten- ntra bejaarden, die al 13 jaar oud is die voor gekoördineerd bejaarden zerk wordt gebruikt, grondig te wijzi- en, in afwachting van het onderbren gen van de werkvorm in een brede re geling, die namelijk nog wel anderhalf jaar op zich kan laten wachten. De belangrijkste wijziging die nu wordt ingevoerd is dat de bejaardenbonden illegaliteit en is vervolgens in ver schillende funkties werkzaam geweest bij de Katolieke Arbeidersjeugd en werd in 1956 lid van de Tweede Ka mer, en was jarenlang de eerste vice- voorzitter daarvan. Hij was voorts lid van de gemeenteraad Rotterdam en adjunkt-sekretaris 1979 niet-ambtelijk voorzitter van de voorlopige kommis sie Nationale Parken in Nederland bij het ministerie van CRM. Naar aanleiding van het overwel digend sukses van de door heren modezaak Courage op 9 maart jl. ge- even modeshow in de Aerk, brengt eze modezaak weer een daverende how op maandagavond 14 april a.s. (aanvang 21 uur). Plaats van handeling is echter ditmaal The Talk of the Town aan de Heuvel ring. De show zal op een geheel andere ma nier gebracht worden als U gewend bent van modeshows. Aan dit groots opgezette modegebeuren werken naast bovengenoemde zaak Courage, ook La Colline damesmode mee, ter wijl Noud van Loon zijn kollektie sportkleding zal tonen. Kapsalon The Salon verzorgt de dames- en heren kapsels, terwijl De Boekelier tijd schriften en Lexington voor een leuk presentje zullen zorgen. Schoenenmode wordt getoond door Gertie Gerardts en de zaal wordt aangekleed door Joko bloemen. De deelnemende zaken nodigen U hiermede uit eens kennis te maken met hun njeuwe vootjaars - zomerkollek- tie, dus graag tot 14 april Kaarten voor deze bijzondere show zijn verkrijgbaar bij de deelnemende zaken en aan de kassa van de Talk of the Town. behandeling waarvoor f zich heeft zijn gelo stuurder. Op vrijdag 25 april a.s. om 16.30 uur zal door het kollege van bestuur in ruimte voor de aula een afscheidsr ceptie worden aangeboden aan de scheidende voorzitter. Alle leden van de Hogeschoolgemeenschap zullen hierbij worden uitgenodigd, waarbij ook de mogelijkheid zal zijn om met de twee nieuwe leden kennis te maken. De heer Kleisterlee is geboren op 9 Tweede september 1925 te Rotterdam en was Raad vlak na de oorlog werkzaam op het vanger bureau financiële afwikkeling van de NKV. Terugkomen was er niet bij Dat ene lid in Noord-Brabant is de heer Leo van Dam, Kalmanstraat 1 in Dongen. 18 jaar was hij toen hij voor de eerste keer iets hoorde over boeme rangs. «Ik wilde toen wel wat r informatie daarover en heb een t geschreven naar de Australische bassade. Daar wisten ze er ook veel meer van te vertellen als dat er een bolle en een platte kant aan een boemerang zat en dat de twee «vleugelsongeveer haaks op elkaar stonden. Ik heb toen zelf een boeme rang gemaakt, maar toen ik daarmee ging gooien, deed hij het niet. Dat wil zeggen... hij ging wel heen, maar te rugkomen was er niet bij. Daar ben ik alles bij elkaar wel anderhalf jaar kwijt geweest. Iedere keer als het niet lukte maakte ik een nieuwe. Op het laatst heb ik de moed maar opgegeven. Toen hoorde ik een tijdje terug iets over de boemerangorganisatie op de radio. Ik heb daar meteen kontakt mee of nomen en een boemerang besteld, lag een paar weken later in de bus i een gebruiksaanwijzing. Toen zag i ook wat ik fout had gedaan. Ik had bolle kant en één vlakke kant gemaal en zo kon de boemerang onmogelij werken. Bij een goede boemerang op een vleugel de voorkant bol en de achterkant vlak, terwijl dat bij de an dere vleugel precies andersom is. Het zijn dus eigenlijk twee rechtervleugels die in een hoek op elkaar staan. Sinds dien ben ik een echte boemerang- entoesiast en heb ik ook al flink wat verschillende boemerangs in huis». de boemerang vertikaal in één hand boven een schouder gehouden en dan weggegooid. Bij het verlaten van de hand kan de boemerang een snelheid halen van bijna 100 km per uur. Af hankelijk van de soort boemerang «vliegt» de boemerang dan 20 tot 70 meter alvorens om te draaien. Het verst vliegen de lange-afstands- boemerangs, die doorgaans wat zwaarder zijn. Naast het lange-af- standswerpen. kent de sport nog het Deze foto werd gemaakt bij mevrouw M. Bergmans aan de Hugo de Grootstraat 3 in Tilburg. De plant op de foto is een yucca op stam. Op zich geen bijzondere plant. Wel bijzonder zijn de bloemen die aan de yucca zitten. Aan alle drie de scheuten zijn bloemen gekomen. Een erg zeldzame gebeurtenis zoals experts ons verzeker den. De plant moet iedere dag water hebben en dan gaan tegen de middag alle bloemen open staan. «En dat ruik je», volgens mevrouw Bergmans «door de hele kamer heen». Om het boemeranggooien in Brabant wat meer bekendheid te geven houdt Leo van Dam in samenwerking met restaurant Exclusief aan de Berkdijk- sestraat 119 in Tilburg een grote in formatiemiddag. Iedereen die eens wat meer wil weten over boemerang gooien kan zaterdag om 13.00 uur te recht in de feestzaal van restaurant Exclusief. Om 13.30 uur zal bij goed weer dan een demonstratie boeme ranggooien worden gegeven, moedelijk op ’t Laar. Daarna w< meer er van 15.00 tot 17.00 uur filr brief draaid over boemeranggooici am- Australië. njet Boemerangs zijn er in alle soorten en maten. Ook de prijzen lopen erg uit een, maar echt duur is een boemerang nooit. Wat je voor boemenggooien nodig hebt is een goede boemerang en een terrein dat ongeveer zo groot is als een voetbalveld. Vooreen worp wordt wordt een kledingstuk gereinigd bij een volle kaart elke keer dat u een kledingstuk laat reinigen ontvangt U weer een stempel ^behalve reklameaanbiedingen). Bij inlevering van een volgestempelde kaart wordt GRATIS ZT.X, jumper, trui, kolbert of jurk hele zaterdag op de Vrijmarkt kunnen staan is er de Publiekskraam. Daar worden de spullen, tegen door de in brenger zelf vastgestelde prijzen, ten verkoop aangeboden. Om 17.00 uur kunnen de inbrengers de opbrengst en/of de onverkochte spullen ophalen. Om 16.00 uur zal stadsbeiaardier Arie Abbenes een uur lang op het carillon van de Heikese kerk koncerteren. De Vrijmarkt zal voortaan eenmaal per jaar gehouden worden. gen ziet de werkgroep in het organiseren van de vrijwilligers. Daar waar op de vrij willigersdag tot konkrete aanbevelingen gekomen kan worden hoopt de NOW sa men met de vrijwilligers aan konkrete op lossingen te werken. Over boemerangs en boemerang-gooien bestaan in Nederland een hoop mis verstanden. Het wijdst verbreide idee is wel dat de boemerang een jachtwapen is. Zo eentje waarmee Australische inboorlingen naar kangoeroes gooien en dan vanzelf terug komt als het zijn doel heeft gemist. En de kans daarop is niet klein met zo’n beweeglijk geval als een kangoeroe. Dat is dus een fabeltje. De boemerang werd (en wordt nog steeds) gebruikt door de Australische in boorlingen. Dat is juist. Maar dan niet om te jagen. De boemerang is voor hen net zo’n speelgoed als voor ons de voetbal. Boemerang gooien doen ze voor de lol. Ze staan daarin overigens niet alleen. In officiële klubs in heel Australië wordt het boemerang-gooien als sport met een bijna heilige ernst bedreven. tienertoerkaart, een 8-daags va- ngers m anoere organisatievo itieabonnement voor jongeren, moet te komen, zal er ook een o heeft jarenlang een grote populariteit siegroep georganiseerd worder gekend. De laatste jaren valt er echter een zekere rejsmoeheid bij de tieners te bespeuren. Een vorig jaar gehouden enqute wees uit dat er vooral bezwa ren bestonden tegen het 8-dagen ach tereen «moeten» reizen en trekken. Daarom krijgt de kaart dit jaar een an dere geldigheid 8 dagen onbeperkt per trein door Nederland binnen een periode van 16 dagen. Verkrijgbaar in de maanden juni, juli en augustus voor jongeren tot en met 18 jaar. De kaart kost dit jaar f 48,Dat is f 3, duurder dan vorig jaar. De kaart zal dit jaar in de paasvakantie niet verkrijgbaar zijn. 30% krijgen van de bestuurszetels van een instelling gekoördineerd bejaar denwerk. Verder wordt de terminolo gie aangepast en komt het eigen ka rakter van het werk in de gewijzigde regeling beter tot zijn recht. Het finan cieringssysteem ondergaat geen wijzi ging ten opzichte van de oude regeling. De gewijzigde regeling gaat Tijdelijke Rijksbijdrageregeling gekoördineerd bejaardenwerk heten. Al deze verschillende soort rangs zijn te zien op de informatiemid dag op zaterdag 12 april in de feestzaal van restaurant Exclusief, Berl sestraat 119 in Tilburg, aanvang jpge- De vaste Kommissie voor Kuituur, het Die Rekreatie en Maatschappelijk werk wer s met heeft op 19 en 26 maart met staatsse-- ik kretarisWallisdeVriesgesprokenover- »én de meest wenselijke regeling akt Rijksbijdrageverstrekking aan lijk meentebesturen voor plaatselijk ge- is koördineerd bejaardenwerk. Het gaat hier om een vorm van welzijnswerk die tot stand komt door de samen werking van alle instanties en groepen die in de gemeente met of voor bejaar den werken. Besloten is dat er geen rijksbijdrage regeling gekoördineerd bejaarden werk komt in de vorm zoals die door Driekusoom haauwt nie van sjouwe Alles doe’tie op z’n gemak Hij drentelt rontelom z’n huiske Mee z’n haande in z'ne zak. Schoefelt d’n buurman in z’n höfke Dan zee’tie Dé mo’k ok doen strak Mar daor komt niks van teréchte Hij haauwt z’n haande in z’ne zak. Och Driekusoom is ginne kaoie Hij blaost noot hoog van ’t dak Hij laot alles mar aonbetije Z’n haande diep in z’ne zak. De bedoeling is om op 11 april a.s. dit trefsentrum officieel te openen, ware het niet, dat de gemeente plotseling Zaterdag a.s. wordt van 9.30 uur tot 17.00uuropdeOude Markt inde Kapelhc heeft laten weten dat het haanlozen- jn de Nieuwlandstraat de eerste Tilburgse Vrijmarkt gehouden. Een en andi sentrum wellicht op zeer korte termijn georganiseerd door de Stichting Kruikenmarkt Tilburg in het kader van het 5-jarig zal moeten verhuizen. Dit heelt er toe bestaan van de Kruikenmarkt. De belangstelling is overweldigend. Diverse aan geleid dat de verschillende ver- meidingen heeft de organisatie helaas niet kunnen honoreren, bouwingswerkzaatnheden die nog zouden moeten gebeuren zijn stop- Q deze vrijmarkt staan 100 deelne- gezet. Het gehele projekt wach nu in mers jong en oud met tweedehandse spanning waar het naar toe zal gaan en oude spunetjes Hierdoor wordt de verhuizen Daarover wil de gemeente kans k jes extra Ook zijn nog niets loslaten omdat men nog in er enkele standhouders met eigen- onderhandehng is over de plaats. gemaakte sieraden, aardewerk en der- «Houdoe» gelijke. Tevens staat er de antieke Toch gaat de vastgestelde openings- viskraam van de heer Pistorius. De avond gewoon door. Alles was name- band Country Trash zorgt voor hart lijk al vastgelegd, dus wordt er tevens verwarmende muziek. Voor de Til- een sluitingsceremonieel aan vast- burgers die enkele spulletjes te verko- gekoppeld. pen hebben, maar daarvoor niet de Iedereen, die het Baanlozensentrum kent, weet dat er een trefsentrum aan verbonden is. Sinds 1 januari 1980 is dit trefsentrum min of meer zelf standig. Dat betekent dat de I zen zelf zorg dragen voor het van deze ontmoetingsruimte. 1 tal mensen zorgt er voor dat dagelijks bemand wordt en dat e schillende aktiviteiten georgani- worden, in overleg met bijvoorbeeld de ontspanningsgroep «Farce» en «De Stempelaar». Ook hebben zij de verantwoording over de aankleding van het gebouwtje Dagelijks kan men er terecht van 9 uur tot 18 uur. Officieel Openings- en sluitingsfeest trefsentrum Baanlozencentrum De feestvreugde zal toepasselijk wor den opgeluisterd door de Eerselse - Bladelse muziekspeelgroep «Houdoe». Deze mensen schrijven alle stukken van hun repertoire zelf en de stijl die zij spelen is van «smartlap» tot hard-rock. «Houdoe» begint de avond met een op muziek gezet komisch toneelstuk. Na tdoe» liedjes van De avond begint -..jen tQe _.t stuk hun eigen i om 20.301 gankelijk. Pantalon v/aj rEcht leren jacl Soencerkostuuml ^329>

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 15