o I L K schoorsteen olievoorraden Exploitatie van kleine Warmte terugwinnen uit de mogelijk i Stormachtige groei Nederlandse glastuinbouw Jlamingo Open dag op 12 april KOM IN K KIS f f I Eenvoudig en vernuftig systeem i Moot ikom Inatu Li naar munief°t0’s u# Wat dacht U van... zijden bloemen of droogbloemen! Bloemen op hun paasbest pril 1980 pagina 28 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 april 1980 pagina 29 intie op. HENST Een eenvoudige kombinatie van narcis, fresia en katjes. 6 ■talaé® u ziet In kleur n 31-46 Eddy Vanoppen. als ’n origineel idee voor Pasen Omgebouwde stoomketels O.P. THRUSTER UNITS' Stijgbuissysteem Tel. 431492 Tilburg Hasseltstraat 249 Zeebodem SlWSil s is van 100 )-kwaliteit ilcast, Ab- ice n Vlam voor gasoverschot BLOEMENSALON P. van den Oetelaar f.'v buis (3) naar beneden in het ver trek (6). We hebben het zelf gezien en gevoeld: het effekt is geweldig. Die ventilator wordt gekom- mandeerd door een termostaat die de ventilator doet draaien vanaf het moment dat de temperatuur in de schoorsteen 35 graden is. Systeem met omgebouwde tanker Turbine e generator is de gl ruim I volle grond met zo’n 10.000 ha inkromp. I al enige tijd tomaten, komkommers en sla, 80 tot 90% van het totale areaal voor glas; rekening en ook 79% van de totale prodi igens wordt de laatste jaren hard gewerkt o zwakken. Gewassen als paprika, augurk en aubergine en, in mindere mate, radijs rettich (ramenas), ijsbergsla, courgette, hebben snel aan betekenis gewonnen. IfflTlRnOtRXJ Bor wijl me, Brabant Zoon, vei Asten. Systeem voor d aan- en los IkoppelenJF Verwerkingseenheid Ophaaltoren .Stockering voor olie energie te ssing ervan en dat kost jun- toe- kassen ovhermen ■■■‘-'Tiatisch nop ergie te bespa nnen en sluiten van de i de kassen gebeurt prak- half-automatisch. Dat- t voor de besproeiing van ;n via in de kas aange- genleidingen. Als de tem- tder een ingestelde waarde It, zorgt de verwarmingsketel dat - -'ter in de buizen, die in de kas zijn „-jracht, weer wordt verwarmd. imputerbesturing tientallen bedrijver mgewikkelde kasklima door procescomputer mer geeft de opdracl Ditmaal echter stellen we een vinding van een andere aard voor. Gustaaf Wets meendedat hij zeker iets kon doen met de grote hoeveel heid warmte die via de schoorsteen verloren gaat. Hij kwam op het idee door eenvoudigweg op te mer ken hoe warm het metselwerk van vlug te plaatsen tegen zeer geringe een schoorsteen in de woning al is. kosten. Hij bracht in de schoorsteen van Het systeem dat werkt in het de ketel van zijn centrale verwar- huis van de ontwerper wordt op dit -„test to de praktijk het werkelijke Toch is Gus taaf Wets nu reeds ervan overtuigd dat hij een besparing van 20 tot 25% zal verwezenlijken en dit op zulke eenvoudige manier. gebn iken. Proeven worden n met dubbel glas, dubbel plastic en andere materialen, om zo veel mogelijk op de post -- Lesparen. Toepass .-J. __L.jrtot lichtverlies e geld, omdat de plant direkt ongi stig op minder licht. In tc "omende mate worden in de kass .._rizontaal bewegende sche"" aangebracht, die soms automaus dichtgaan als het donker wordt, om die wijze ’s nachts energie te besp ren. Het openen en sluiten van luchtramen in ‘PO*' tisch overal I 1979. zeifde geldt w m“e‘r de gewassen brachte reger' peratuur onc_. daalt, zor~* J’ het watei mu, aangebracht, roenten gaat liefst 78% Coi tenland en van de Op t likten ca. 65%. Daarbij is jnge ind verreweg onze groot- zo’n driekwart van onze hele tuinbouwexport is op dat land ge richt. In totaal leverde de uitvoer van glasgroenten ons land in 1979 zo’n 1,2 miljard gulden op. De export van snij bloemen bracht 1660 miljoen in het laadje en die van potplanten 280 mil- joen, vandaar dat Nederland wel de S, bloemenleverancier van West-Europa wordt genoemd. Hypermoderne kassen Een kas uit de Nederlandse glas bouw is vandaag de dag niet meer te vergelijken met het primitieve bouwsel waarvan in het begin van deze eeuw sprake was. De kas is een uitgebalan ceerde produktie-unit geworden, waarin het klimaat voor de gewassen zo goed mogelijk wordt geregeld. Hij is stevig gekonstrueerd, laat zoveel mogelijk kostbaar licht door voor de groei van de gewassen, maar móet ook zo dicht mogelijk zijn teneinde de energie ten behoeve van de groei van de gewassen zo optimaal mogelijk te is. illedige r een goed im u heeft gemaaid en kleine de dichtstbijgelegen terminal, waar de olie gelost wordt. Daarna keert het schip terug naar de on derzeese bron, het stijgbuis systeem wordt opnieuw aange sloten en de produktiecyclus kan opnieuw beginnen. Korvelsew®?"58 Voortdurend worden we in deze tijd van hogere energieprijzen ge- konfronteerd met nieuwe vin dingen die erop gericht zijn brand stof te besparen. Vele mensen heb ben zich al gekoncentreerd op de konstruktie van systemen om te besparen bij de verwarming van de woningen. In deze krant vestigden we al de aandacht op verschillende mogelijkheden met kleppen, open haarden enz. en wordt dat zo ..iaat al bestuurd ers. De onderne- :hten de com- Dit systeem kan aangewend worden voor de produktie van kleinere hoeveelheden olie, die voor het ogenblik met konventio- nele metodes niet op rendabele wijze naar boven kunnen gehaald worden. Een tweede toepas singsmogelijkheid is dat het sys teem gebruikt wordt voor het langdurig uittesten van de pro duktie van een bron, om op die manier meer uitgebreide infor matie te krijgen over een oliere servoir. Deze laatste toepassing van SWOPS heeft twee voorde len: in de eerste plaats kunnen opnieuw booreilanden ingezet worden voor specifieke boorope- raties, en ten tweede wordt de olie die geproduceerd wordt tijdens het uitvoeren van de proeven, gere- kupereerd. «Het systeem heeft enorme po tentiële mogelijkheden», aldus een zegsman van BP», en voor het ogenblik zijn we bezig met een gedetailleerde studie over de realiseerbaarheid ervan, waarbij zowel de kostprijs als de tech nische aspekten onder de loupe worden genomen. Wij zijn van oordeel dat het systeem positief kan bijdragen om in de wereld- behoeften aan olie te voorzien». Het systeem zal gebruik maken van de meest recente technische ontwikkelingen bij BP inzake on derzeese systemen en uitrusting voor de scheiding van olie en gas, en ook de aanzienlijke kennis in verband met stijgbuizen zal bij dit systeem volledig tot zijn recht komen. Volgens de vooruitzich ten zal men met een prototype klaar zijn in 1981. Het SWOPS- systeem kan op een onderzeese bron aangesloten worden met een maximale produktiekapaciteit van 20.000 barrels per dag. Het i huisvai ogenbelik gek ming (nr. 1 en 2) een buis aan (3) dit wil zeggen op I die naar boven loopt doorheen de brandstofverbruik, hittezone. Een ventilator (4) haalt doorheen een andere buis lucht uit een vertrek langs de zoldering (5) en jaagt de verwarmde lucht in de Van de snijbloemen onder glas zijn ro- kunnen zen, anjers, chrysanten, fresia’s, le- genomen - lie’s en gerbera’s het belangrijkst. Bij plast'- --J de potplanten gaan poin settia, ficua, veel mogelijk op i saintpaulia, gusmania en potchrysant kunnen besparen, op kop. Maar zulke duidelijke kop- leidt echter lopers als de «grote drie» in de ook geld, orr.; voedingstuinbouw heeft de sierteelt stig reageert onder glas toch niet. Het scala aan nemer soorten snijbloemen (ruwweg 145) is horizc groot, en dat van potplanten nog gro- ter (±200). Gigantische export Het aandeel van de tuinbouwproduk- ten in onze totale agrarische exj ter waarde van ruim 17 miljard in 1 bedraagt zo’n 26%. Daarvan is meer dan de helft te danken aan de produk- ten van de glastuinbouw. En dan te bedenken dat die glastuinbouw maar ongeveer 0,4% van onze totale opper vlakte landbouwgrond tot zijn be schikking heeft. Van onze glasgrc naar het buite sierteeltpnxjul West-Duitslam ste afnemer hele tuinbou De h. Wets citeert de voordelen van het styeem. Het is totaal on zichtbaar in huis, de ketel moet minder water verwarmen en de brander valt vlugger stil omdat de temperatuur in huis voldoende hoog blijft. Het systeem vangt zelfs de warmte in de schoorsteen op als de brander stilligt. Bovendien komt de warmte over de vloer bin nen. Het systeem is gemakkelijk en te plaatsen tegen zeer geringe puter voert uit. Hoe hoog moet de luchtvochtigheid zijn Is de tem peratuur te hoog opgelopen en moeten de luchtramen een stukje open Moeten de luchtramen dicht omdat het gaat regenen Als het allemaal juist is ingesteld, wordt de tuinder keurig ge holpen door de apparatuur. Maar het is toch weer de ondernemer die het hele produktieproces moet sturen. Kom in de kas Kom in de kas luidt het motto waaronder de Nederlandse glastuin bouw op zaterdag 12 april een open dag hoqdt. Evenals voorgaande jaren, zullen de bloemen-, planten en groentekwekers in alle belangrijke glastuinbouwgebieden een dag lang de deuren van hun kassen openen voor iedere belangstellende. Kom in de kas wordt nu voor de derde maal georganiseerd. De er varing heeft geleerd dat ook dit jaar weer vele tienduizenden konsumenten de kans zullen benutten eens achter de schermen te kijken van een sektor, waarvan zij dagelijks de produkten gebruiken (groenten) of verzorgen (bloemen en planten). De deuren van de, zoals de tuinders zelf zeggen, warenhuizen gaan op 12 april open in onderstaande glas tuinbouwgebieden. Kom in de kas geldt zo ongeveer de hele zaterdag, "■orden zullen de bezoekers de weg /ijzen naar de gastvrije tuinders die leedoen. West-Brabant, Bergen op tiling. Zuid-Oost-Brabant, BP is bezig met de ontwikkeling van een nieuw systeem voor de offshore - produktie van olie (oliewinning op zee) waardoor het exploiteren van kleine olievelden, rendabel zou worden. Dat bete kent dus een rationeler gebruik van voorraden die men omwille van de kosten moest terzijde la ten. Het systeem staat bekend als «SWOPS»-Single Well Oil Pro duction System. Het systeem maakt gebruik van een omge bouwde tanker, met dynamische positionering, en met een eigen stijgbuissysteem dat voor de ver binding zal zorgen met een buiten werking gestelde onderzeese bron. De tanker staat in voor de produktie, de bewerking en de opslag van de olie. Het gas dat van de olie afgescheiden wordt, wordt gebruikt als brandstof voor de krachtbronnen die zorgen voor de dynamische positionering. Wanneer de tanker vol is, wordt de stijgbuis losgekoppeld en in getrokken en het schip vaart naar Min of meer symbolisch voor het feest der opstanding zijn de lentebloemen, die zich ontplooien na de winterrust. We kunnen ons de paasdagen dan ook niet meer indenken zonder bloemendie tevens de lente inluiden. In tegenstelling met Kerstmis waar rood en wit overheersen, zo voeren met Pasen geel en blauw of paars de boventoon. De meeste paasstukjes worden dan ook met dit erg kleurrijk materiaal opge bouwd. Door de vroege lente beschikken wij nu in de tuin al over massa’s echte paasbloemen, namelijk de narcissen. Ze worden ge woon in bossen geplukt en in een ronde schikking op de tafel gezet. Om narcissen lang te houden laat men de holle stelen eerst vol water lopen waarna ze in koud water worden gezet. Nooit samen met tulpen. De narcissen stoten de tulpen letterlijk over de rand heen door het gif dat ze in het water verspreiden. We volgen de natuur als voorbeeld. Als de bloembollen bloeien onder de uitbottende heesters en bomen is het lente en dit beeld kunnen we in ’t klein tot uitdrukking brengen in een bloemstukje. Van belang is een stevige basis te maken met kleefband en daarop een prikker met steekschuim. Achter op de prikker wordt een dekoratieve heestertak gestoken. Heestertakken die de lente suggereren zijn; een bottende tak van hazelaar, els, berk, linde, lork, gagel, lijsterbes, wilde kastanje (in mindere mate) of gewoon van vlier, wilde kers of (kronkel- en draken-) wilg als blikvanger schuin naar achter in een schaaltje. Bloesems die we uitermate best kunnen kombineren met lentebloesem zijn er tevens al in overvloed: kers, krent, appel en peer, perzik, (sier-)appel en pruim, meidoorn, sneeuwbal azalea of vroege rhododendron, ribes en een late forsythia. Een gewone rechte maar knoestige tak, zoals die elk voorjaar van de bomen vallen, is bij wijze van stammetje op een zware prikker gezet. Een dode tak wordt gunstig aangewend, daar hij het kontrast dood - leven illustreert. Indien je veel kleine bolgewassen in de tuin hebt kan het prettig zijn die daags te voren met grond en al uit te doen en voor de echte paasdag in een ondiepe schaal te bezigen als miniatuur paasland- schap, eventueel met (rendier-)mos, gekleurde eieren, een paas haas.... Gevorderden in de edele kunst van het schikken kunnen vol gende kombinatie eens proberen: we nemen liefst een fel-gele schaal waarin we een grote prikker bevestigen. Daar bovenop komt een blokje steekschuim, dat we ondergedompeld hebben gedurende en kele minuten zodat het verzadigd is van water. De achterkant laten we open; daar gieten we regelmatig het water bij. De voorkant vullen we op met steentjes. Eerst plaatsen we de grote tak katjes en rechts, wat overhangend, de kleinere. Daar de narcissen veelal zwak van steel zijn, kunnen we ze helpen met een draad (0,8) door de holle steel te steken tot even in de bloem. Met een stokje of potlood steken we op de plaats waar de narcis komt te staan een gaatje in het prikblok tot op de bodem. Dan nemen we de stengel, leggen er achter tegenaan een paar narcisbladeren, knijpen deze gelijk af, maar zo dat het blad onder de bloem staat. Van onderen bij de steel vasthouden, dan bloem en blad tegelijk in het gaatje steken en doordrukken. Let wel op dat de ijzerdraad niet omhoog schiet zodat steel en blad geknakt worden. We verwerken in het totaal een achttal narcissen. Ze komen links te staan van de grote tak katjes. Het middelste gedeelte kunnen we opvullen met sneeuwklokjes die het lentestukje vervolmaken. We nemen toef jes sneeuwklokjes in de hand en binden er een draadje (0,7) om. Alweer een flink gaatje voorprikken en de sneeuwklokjes erin steken. Een toefje hiervan met wat blad en bijvoorbeeld een paar sneeuwbal len is al voldoende, maar bloeien ze volop zet er dan meerdere naast elkaar en steek ze zelfs er bovenuit. En nu staat het stukje in de huiskamer. Binnen een paar dagen zijn de bloemen verwelkt. Dit geeft niet. We hebben er plezier in gehad om het te maken en er naar te kijken; ermee te pronken zelfs, want dat doen we als we zelf iets maken. Het geeft veel voldoening. Uit de tuin zijn nog welkom: voorjaarszonnebloem, winterheide (Erica Vivelli) staat nu prachtig dieppaars te bloeien sleutel bloemen, anemoontjes, de eerste irisjes, scilla, adonis Vemalis, een late kerstroos... en de heerlijk geurende hyacinten. Stedelingen zijn uiteraard aangewezen op de bloemist. Er zijn reeds prachtige lelie-tulpen te koop, gele anjers en lelies. Was de tulp in de 16e eeuw een niet te betalen bloem, nu is de prijs zeer schappelijk en in het algemeen aan de lage kant. Het is daarom de bloem van iedereen, want wie trakteert zichzelf of de zijnen niet regelmatig met een bos tulpen? Als we lang plezier willen hebben van ons bosje tulpen (meestal per tien stuks verpakt), moeten we ze goed verzorgen vanaf het moment dat ze in huis komen. Ze moeten vooral in de winter even wennen, akklimatiseren. Dat doen ze het best, als we ze, in papier gewikkeld, in een emmer met zuiver water ongeveer een uur op een koele plaats wegzetten. Dat noemen we opstijven. De bloemen mogen niet vochtig worden en daarom gebruiken we geen krantepapier, dat water opzuigt. We snijden de stengel schuin af en best onder water. Het water in de vaas wordt erg laag gehouden. Snijbloemenvoedsel is altijd welkom en elk bloemstukje wordt ’s avonds natuurlijk verhuisd naar een koelere plek om uit te blazen en op krachten te komen. 423356 Kom in de kas In de afgelopen vijfentwintig jaar is de glastuinbouw in Nederland sterk uitgebreid de oppervlakte verdubbelde tot ruim 8500 ha in 1979, terwijl de tuinbouw in de -j _o>n 10.000 ha inkromp. In de groenteteelt onder glas domineren de zgn. grote drie Dit drietal neemt lasgroenten 4600 ha in 1979 voor zijn uduktiewaarde van de glasgroenten. Over- om deze overheersende rol wat af te aubergine en, in mindere mate, rad(js, lie gr< enige I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 29