Bartels audio-video N=hD=r VERDERE PEILING NAAR DE BOUWSTENEN VAN DE MATERIE 0,- Ml w f ■wi ion! L2 12 DE RATIONELE GROENTETUIN TELETEXT tt O,69 Twee projekten (PEP en LEP) zullen meer leren over quarks en krachten in atoomdeeltjes 2,75 2,85 SPECIAALZAAK VOOR Hi - Fi, KLEUREN - T.V. en VIDEO «eest -S van vroom dreesmann IKERS 1,35 Gobelin handwerk 3 I Donderdag 3 april 1980 pagina 21 TILBURGSE KOERIER april 1980 pagina 20 1 april jl. is de Nederlandse televisie gestart met teletext.-Informatie op beeldbuis. Schaken Bartels uw speciaalzaak die ALTIJD nieuwste primeurs in huis heeft! E VOOR pril: worst per kilo tie- cwijls HET PEP-PROJEKT nze mes- tekende, s ophalen luisbrengen sportuitslagen, dagmenu’s, spellen, enz. Wij demonstreren u graag alle mogelijkheden PHILIPS SABA GRAETZ I.T.T. uit voorraad leverbaar! s de huid ij nucleaire van de plan- ie vergadering het di zetter derdag )PAVOND i inapark 56 Lirg 42.17.67 ent, .84 Alle soorten BREI-, HAAK- EN WEEFGARENS kBROMRETSEN deeltje j/psi ontdekte samengeste medquark en zijn anti-quark. t kleuter-i de eleerden kunnen zich momen- ,t uitspreken over de vraag of -g nu al reikt tot in het diepste .undament van de stof. Alleen met inzet van nog grotere Iheden energie kan daarop een antwoord geven. miljard mende i stramien toffen ontvangen elijk de zon k J op voorhanc in het INLIJSTWERK Alle soorten en maten tegen voordeelprijzen. Vlug klaar. ieding verlichting, igagedrager, De sportieve kombina Het sweatshirt is van katoen en heeft 'n tricot boord en manchetten. Let op de leuke windsurfing bedruk king. Kleuren: ecru, rood, marine 128 t/m 140 U kunt nu elk uur van de dag, informatie opvragen zoals: de verkeerssituatie, weerbericht, nieuwsberichten, omroepinformatie, wisselkoersen, vacatures, consumentenvoorlichting, De detektor Mark IIdie al vroeger te Stanford een belangrijke rol speelde en nu opgesteid wordt in een van de zones van het PEP-projekt waarbij men de botsing van elektronen en positronen zal waarnemen in de opslagring. ■BEI™ !r 10,75 gram o,69 Nergens zo’n collectie Smyrna en Soedan garens 1 Voorgetekend stm Alle handwerkstoi Ontbijtlakens t Wandkleden Lampekapframes scheidene gebouwen met de meest verfjjnde toestellen waarmee de ge- olgen van die botsingen kunnen morden waargenomen. Volgens de huidige teorie kunnen deze subnucleaire deeltjes, die uit «quarks» zouden bestaan, soms niet langer dan een miljardste sekonde blijven bestaan. Vermoed wordt dat zij bijeengehouden worden door din getjes die afnons genoemd worden. tatoe mode voor _o ’re scholieren, in de maten 122 t/m 146. De grappige overgooier Voor meisjes nü. Speelse kleurenkombinatie met kontrast biesjes bij hals en schouder. In cyclame met aqua/lila. Maten 122 t/m 146/ EN HET LEP- PROJEKT BU DE CERN Het gaat hier om een plan op lange termijn lopend over zeven jaar met een kostprijs van circa achttien I B.fr. (voor de twaalf deelne- staten). Met het nieuwe PEP-projekt, waar aan vier jaar werd gewerkt, kan nog hogere energie worden opgewekt en is men in staat die zo te doseren dat ver schillen kunnen worden waargeno men in de verschillende soorten bot singen. Handwerk - Hobby - Weefcentrum DE WOLKAST Piusplein 55, Tilburg - Tel. 42.23.33 wjjzen sommige ver- op dat er nog een zesde }uark moet bestaan. De nieuwste hy- eses houden momenteel in dat de i opgebouwd zijn uit twaalf i mini-deeltjesde zes ti-quark(het komt steeds met daarbij ss die zorgen voor rking onder Feestbeest mode voor de maten 86 t/m 116. De vrolijke salopette Gemaakt van H struktuur katoen. Biesgarnering. In aqua/blauw Ma»Tn86t/m 116 Er staan nu twee projekten op sta pel die mikken op het onderzoek van de elektronen en de positronen (anti- elektronenTe Stanford in Califomië VSgaat men weldra van start met de PEP (Positron-Electronproject). Twee stralen, één bestaande uit elektronen en de andere uit hun tegengestelden, de positronen, zullen tot zeer hoge energie worden opge jaagd in de nu dertien jaar oude, drie kilometer lange koperen versneller om daarna in de ondergrondse opslag ring frontaal op elkaar te botsen. Langs deze grote ring, die een door snee heeft van 500 meter, staan ver- De ingewikkelde apparatuur opgesteld naast de opslagring van de versneller te Stanford die o.m. het deeltje J/psi ontdekte samengesteld uit de vierde (char- Wanneer elektronen en positronen met bijna de lichtsnelheid en dus enorm hoge energie op elkaar botsen, ontstaat er een miniem vuurballetje waaruit quarks worden weggeslin gerd. Hoe dat precies gebeurt, gaat men nu met PEP onderzoeken. In het begin van de jaren 1970 werd er een veel kleinere versie van PEP gebouwd, waarmee Burton Richter van Stanford in 1976 de Nobelprijs won. Over het algemeen wordt de groentetuin erg stiefmoederlijk be handeld in vergelijking met de siertuintjes. Dit komt meestal door herhaalde mislukkingen, hoewel die dikwijls aan onkunde te wijten zijn. Gewoonlijk is het zo dat diegenen die «een groene vinger» hebben, in alles lukken, zij het na enig leergeld. Een echte liefhebber kan het niet stellen zonder een koude bak of minstens een stukje zonneberm. Hierop komen de allervroegste zaai sels. Deze zijn het meest belangrijk omdat die dan (vitaminenrijke) verse groenten geven, juist als zij in de winkel zo duur zijn. Daarom zoeken we een gunstig plekje uit. De morgen doch vooral de avondzon ontvangen is zeer belangrijk voor een kasje of bak. Men moet namelijk de zon kunnen «insluiten» Bepaal op voorhand de oppervlakte van de bedden naargelang de behoefte van het gezin. Steeds rekening houden met de aard van het gewas, bladgroente of wortelgewas. Alleen op zeer humusrijke gron den kan men zo door mekaar planten. (Dan nooit verse stalmest inwerken). Tussenplantingen en tussenzaaiingen worden door de liefhebber veel te weinig toegepast. Snelle groeiers komen tussen langzame groenten. Zo gaat sla zeer goed tussen kool of tomaten. Spruiten kunnen geplant tussen de afstervende aardappelen. Gekom- bineerde zaaiingen van radijs met worteltjes. Eer de worteltjes goed boven zijn, is de radijs reeds rijp Sla gaat ook zeer goed tussen uien of sjalotten. Teeltopvolging is van het grootste belang, vooral in kleinere tuintjes. Door een oordeelkundige zaaiing kan praktisch het dubbele van de oppervlakte benut worden. Zo zijn er tuintjes van één are die tot 192 m2 nuttige oppervlakte kunnen geven. Er moet dan wel zeer vroeg begonnen worden met zaaien. Zo bijvoorbeeld in februari maart met ui, look en sjalot. Op hetzelfde stuk komt in juli-augustus vroege worteltjes en/of rapen. Op het tweede bedje in maart lage doperwten of tuinbonen, eventueel met tussenteelt van spinazie. In juni komt er daarna prei of worteltjes en zelfs daarna in oktober weer look. Op bedje drie kunnen vroege aardappelen, zelfs in maart Zodra ze boven de grond komen worden ze aangeaard tegen vroege vorst. Juist voor het ophogen doet een kleine stikstofgifte wonderen, vooral dan de snelwerkende N. In maart-april wordt er reeds sla geplant en gezaaid. In juni-juli op dezelfde plaats, andijvie of witloof. Na de aardappelen kan er nog met sukses winterbloemkool (broccoli) gezet, samen met radijs. Een klein perceeltje Bintjes kan er zelfs bij, waarna spruiten in augustus tussengeplant worden. Eerst stikstof strooien. Half april kunnen de halfhoge erwten buiten, natuurlijk eerst voorgeweekt in melk. Tijdig steunen en ook in het begin aanwakkeren met stikstof tot in de bloei. De opbrengst zal er merkelijk door verho gen. Tijdig de rijzen zetten en daartegen aanaarden, zo gauw het mogelijk is. Na de oogst kunnen nog met sukses stamboontjes gezaaid worden in juli. Tot eind oktober kan men rustig boontjes oogsten vers uit de tuin. Eind april kunnen reeds plantjes stamboontjes buiten geplant op voorwaarde dat er dekmateriaal aangebracht wordt tijdens koude nachten. Potjes, plastiekkappen, alles is goed mits het overdag afgenomen wordt... In mei komt de zaaiing stam- en snijbonen, aan staken of draden. Na midden mei komen ook de tomaten buiten, voldoende afgehard natuurlijk. Na die oogst kan in oktober nog wintersla gezaaid wor den, de zogenaamde weeuwenvariëteiten die overwinteren onder wat dennetakken of beter nog ramen van de bak. Vanaf juli komt er op vrijgekomen percelen winterprei waarvan Luikse winter nog altijd de dikste stammen heeft bij liefhebbers. Een punt van belang is dat de planten van dichtbij gevolgd worden. Dit mag zelfs letterlijk opgevat worden. Een klein zakloupje dat op de onderzijde van een blad gehouden wordt laat soms een wemeling van leven zien. Dan dient er onmiddellijk ingegrepen met «afdoende» middelen, zonder daarom te verspillen door het extra sterk te willen maken. Door een oordeelkundige bemesting en door het regelmatig zuiver houden van de grond zijn planten van nature goed gewapend tegen vijanden. Ruime piantafstanden laten een goede verluchting toe, wat het ontwikkelen van schimmels tegengaat. Daarenboven geven vruchten dikwijls méér opbrengsten bij te ruime stand dan andersom. Het is ook veel makkelijker werken tussen vér staande planten. Dan kan men er beter door met de handkultivator of de mesthaak, zodat op die manier sneller kan gewerkt worden. Alaam dat degelijk is, werkt prettig. Maak tijdens dode uren zelf een rijentrekker met mogelijkheid van diverse afstanden, door boven- en onderzijde van de dwarsboom te gebruiken. De verplaatsbare pinnen moeten alleen in toepasselijke gaten geschoven worden voor de uit zaai. In het verleden was al ontdekt dat op bepaalde energieniveaus de waar schijnlijkheid dat elektronen en posi tronen elkaar zouden vernietigen veel groter was en dat werd het begin van het huidige onderzoek dat moet uit maken in hoeverre de quark-teorie klopt. UITEENRAFELEN- VAN DE MATERIE De CERN heeft inderdaad baanbrekend werk verricht met ex perimenten in verband met de op bouw van de deeltjes in de atoomkern. Men ziet hoe men verder peildeeerst het atoom, daarin de atoomkern, in die kern de protonen en een massa andere deeltjesdie kleinere deeltjes zijn op hun beurt samengesteld uit de basis-bouwstenen van de materie. Deze bouwstenen zouden dan de «quarks» zijn. Dit is één van de be langrijke ontdekkingen van de jaren ’70: experimenten wijzen op het be staan van deze quarks alhoewel niemand ze tot nog toe heeft kunnen zien. Een ander nieuw feit was het samenbrengen van de zogeheten zwakke krachten de elektromag netische krachtdoor de ontdekking bij de CERN van de neutrale stro mingen». Sheldon alleen ging om protonen en neutronen maar om hele families van deeltjes en krachten. Het grote vraagstuk bestond erin genoeg energie te koncentreren om deze harde mini-kosmos uit mekaar te halen en de deeltjes voor zeer korte tijd los te maken Hun samenhang is zo sterk en ook zo essentieel voor hun bestaan dat zij soms maar voor miljoenen en miljardsten van één sekonde op zichzelf kunnen worden waargeno men. Reusachtige middelen moesten worden ingezet en vandaar ook de koncentratie van middelen en van intellekt in universitaire centra en o.m. ook bij instellingen zoals de CERN te Meyrin-Genève Europees centrum voor kernresearchvyfentwintig jaar geleden opgericht door twaalf landen. Het gaat hier ongetwijfeld om één van de meest perfekt werkende Europese instellingen, die buitengewoon waardevol weten schappelijk werk heeft geleverd in koöperatie met diverse instituten over heel de wereld. Joseph Ballam, de direkteur van de afdeling onderzoek te Stanford, zegt dat al gebleken is dat er een hele kudde quarks bestaat die steeds ho gere massa hebben. Men heeft ze vol gens hem nog niet allemaal gevonden omdat nog niet genoeg energie werd ingeschakeld. Welnu, de PEP is een poging om verder te gaan. Er bestaan blijkbaar dus ook nog ingewikkelder strukturen, de gluons. Met PEP kun je de natuurlijke aanwe zigheid van deze gluons vaststellen door de manier te bekijken waarop de deeltjes wegvliegen na de botsing. Komen ze in stralen? Zijn er twee of drie stralen? Zijn die dik of dun? Uit de antwoorden daarop kan worden gekonkludeerd dat er al of geen gluons bij in het spel waren. Dat is dus een ander groot stuk werk dat met PEP kan worden verricht. Het PEÈ-projekt heeft, net als alle onderzoek in Stanford, een inter nationaal aspekt omdat groepen na tuurkundigen uit Europa, de S.U. en de Volksrepubliek China eraan mee werken. Ballam zegt dat de atoomfysici voor een nieuwe, grote doorbraak in de wetenschap staan. «Wat deze fun damentele bouwsteentjes betreft, staan we er nu bijna net zo voor als 50 tot 75 jaar geleden, toen we net iets begonnen te begrijpen van de manier waarop het atoom is opgebouwd al dus de direkteur. Aangezien er in de betrokken sektor belangrijke ontwikkelingen op til zijn, vestigen we even de aandacht op twee grote projekten voor verdere peiling in de basisstruktuur van de materie het geheel van de stoffen waaruit het heelal en dus ook onze wereld zijn samengesteld. Het gaat om de studie van de zogeheten subnucleaire struktuur dat is de opbouw van de deeltjes in de atoomkern. Men weet dat de experimenten van Rutherford in 1911 al leidden tot de ontdekking van de atoomkernen met daarrond de elektronen. Deze kennis leidde later tot de mogelijkheid om deze kernen te splijten. Toen ook die atoomkern was opengebroken, drongen de geleerden door tot de deeltjes waaruit de kern is samengesteld en vanaf toen werd een ware mikrokosmos geopend. Immers zoals het heelal is samengesteld uit hemellichamen die samenhangen met krachten, zo is de minieme atoomkern ook een geheel van deeltjes met een wisselwerking van krachten. Bij het bestuderen van deze deeltjes bleek al gauw dat het niet De pantalon is van twill katoen. Heeft fijne steekzakken en dub bele achterzakken. De kleuren zijn beige/zand, wit en zwart. z Maten 122 t/m 146 - In het vooruitzicht dat dit onder zoek zeker geen eindpunt zal beteke nen, heeft de leiding van de CERN al een optie genomen opdat Europa op de vooruitgeschoven posities van de wetenschap zal kunnen aanwezig blij ven. Daarom bestudeert men al een hele tijd het LEP-projekt (Large Electron-Positronring) waarover we in deze rubriek al een bijdrage pu bliceerden. Hier ook gaat het er om elektronen en positronen met mekaar in botsing te brengen maar met ruimere moge lijkheden. De energie zou variëren tussen de 22 en de 130 GeV (miljard elektronvolt) waartoe een machine zou moeten ondergebracht worden in een ringvormige ondergrondse tunnel met een diameter van tien kilometer met een doorsnee van vier meter voor de tunnel zelf. blauwdruk (want in die richting schijnt het te gaan) kan dan plaatsvin den in juni 1981, waarna de werken begin 1982 zouden aangevat worden. Daaruit groeit één van de instrumen ten voor de fysika van de jaren negen tig. Het zijn middelen voor de zoektocht van de menselijke geest in iiepste van het wezen van dat ont- ;nd ingewikkelde heelal. Voor die studies kregen Glashow, Abdus Salam en Steven Weinberg in 1979 de Nobel prijs voor Fysika. Eerst waren er aanduidingen voor handen dat er drie typen quarks zouden zjjn, de «up» (hoog) quark, de «down» (laag) en de «strange» (vreemde) quark. Maar die veronder stelling hield niet lang stand. In de Verenigde Staten werd in 1978 een vierde «bouwsteen», de «charmed» quark, ontdekt. In 1979 dan regi streerde men in de VS, in Duitsland en bij de CERN het bestaan van twee nieuwe kemdeeltjes, het tau en het upsilon waarbij een vijfde quark nu genaamd «beauty» (schoonheid) een rol speelt. Reeds nu v~ schijnselen erop i quark moet besta potes materie zou, typen van mini-deeltjes quarks en telkens hun anti-q verschijnsel anti-deeltjes I weer voor in de fysika) gerekend die deeltjes de krachten in de wisselwerk elkaar. De gelet teel niet u de peiling i van het fur de tijd hoeveell Officiële voorstelling i nen heeft plaats tijdens de van de raad van de CERN in juni van dit jaar. De goedkeuring van deze plan- lering en zw< Matei ,an I *T°e

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 21