DE KOERIER w I SPARIDANS-LOOS een doorn in het oog van Jeruzalem Illegaal woonwagenkampje CaütöWëllën □HUFIMA marimekkó sbruari 1980 pagina 20 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 72.280 Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Vijf gezinnen verstoken van meest nodige levensvoorzieningen fifir VAN DAL En niemand kijkt er naar om Foto van Aarle Eurovisie Songfestival 1980 DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 Bomenbuurt II Beter wonen met, Ook speciale maten Verkrijgbaar bij: Familie Lafertin ïnbui richt zijn and Trekkersbloed Jeruz; zo hc op tiende kroegen- dweiltocht id (foto Van Aarle) 4.000 m2 SHOWROOM INTERIEURVERZORGING Korvelseweg 85 Tilburg □mnenhuisarchicektc verlichting schijvens interieurs mode met 7 allure anno tilburg Zie pagina 30 Ruige deurmatten Donderdag 28 febr. 1980 24e jaargang nr. 1152 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN JULES VERNEWEG 104 TEL. 426041 - 426042 laat we- >t sprake e malen heeft in moeten laar mee de wijkraad alle PLAATWERKER LEERJONGENS Gevraagd: aluminiummonteur lasser Handgeknoopte BERBERS KARPETTEN PERZEN Ook natuurzijden kleden Salonkleden Tafelkleden Halkleden VLOERBEDEKKING Keuze uit duizenden stuks toch Het 5.000. 1 J. v. Vollenhovenstraat 16 5012 AD Tilburg Tel. 013-553849 samen- /erstaan. ils wij in «Waarom doen ze Finse stoffen - en kleding j Fred worpen 'gehele isie van :stival is Lampen. zorgt leiding PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING Bombo en Anna Lafertin - Van Duppen voor hun wooncaravan. Het hout wordt binnen in een potkacheltje gestookt. Hun baby mag en kan daar niet wonen en wacht in het ziekenhuis op betere tijden. (Foto Van Aarle). Bij ’n overlijden in uw familie, zowel ’s nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over BEGRAFENISONDERNEMING -Z" Elke week het laatste nieuws uit Parijs Koestraat 89, Tilburg Telefoon 432135 tapijtengroothandel Enschotsestraat 238, nabij N.S.-Plein Tel. 42.19.04 b.g.g. 32.04.39 ©koppelmans b». Ook voor betrouwbaar tapijt st annaplein16 tel430617 UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 DONDERDAG koopavond Al met al lijkt het wat ingewikkeld in elkaar te zitten maar even doorkijken zou toch moeten laten zien dat niemand uit vrije wil om deze situatie gevraagd heeft. Het trekkersbloed kruipt waar het niet gaan kan en in dit geval ook niet gaan mag. Een uitzon derlijke groep van mensen, aan de rand van de samenleving, vecht voor een bestaan dat zij op hun eigen ma nier willen leiden. Maar leiden wordt tot lijden als niemand uit de leving zich met hen wil ve «Waarom gaan ze niet net als een huis wonen niet normaal en gaan de kost Het zijn v als een minderheid "2 gedrag vertoont dat andt ders staat voor onbekend kende boezemt scl kwel, het komt nieren op o krant worde touw gezet en we j aan. Als het problee al te zeer naast Voor baby vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwagens, bug gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. Ja, Inkluslef, bij BABY-HOME een vakkundige en vriéndelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG persoonlijke lening permanent krediet hypotheek De best gefokte hond van Nederland Daar staat ze dan Knorrie van Sugetto. De beste Yorkshire terriër, de beste van alle terriërs, de beste van alle dameshondjes, het beste gezelschapshondje en de beste zelf gefokte hond van meer dan 1600 honden. Zo vertelt ons de trotse eigenaar, de heer van der Meyden uit de Generaal Winkelmanstraat 22. Een internationale jury heeft het afgelopen weekeinde in Eindhoven op een internationale hondententoon stelling zo beslist en Knorrie bleek graag bereid voor de fotograaf te poseren. Daarvoor moest ze dan wel eerst gewassen worden, nadat ze uit de papillotten was gehaald. Want overdag loopt ze netjes in het pakje om haar toch maar vooral in conditie te houden. Overigens stamt Knorrie uit een benijdenswaardige familie. Van oorspronkelijke Engelse afkomst, zo verraadt de stemboom, hebben ook haar broer Quino, moeder Charlotte en vader Car lo hun eigenaar ertoe gedwongen om de prijzenkast regelmatig te verbouwen. Straks gaat Knorrie ook mee naar de wereldtentoonstelling in Italië en als we de foto goed bezien maakt Tilburg grote kans om nog eens een wereldkampioen te mogen begroeten. Vredeskerk op de radio De eucharistieviering die de KRO-ra- dio wekelijks uitzendt, komt op zon dag 2 maart vanuit de Vredeskerk in Tilburg. Voorgangers zijn pastor H. van Helvoort en pastoraal medewer ker R. Niessen. Het thema op deze tweede zondag van de vasten is «Het lijden aan het licht gebracht». Het jon gerenkoor van de parochie zingt sa men met de gemeenschap o.l.v. Piet de Cock, met medewerking van Piet Beris, orgel, en een instrumentaal en semble. De dienst is op de radio recht streeks te horen, van 10.00 tot 11.00 uur op Hilversum 1. Ook de Wereld omroep zal deze -viering rechtstreeks uitzenden. De cirkelfoto van deze week werd dinsdagochtend gemaakt op ons buro de volgende prijzen komen afhalen: f 10,- van de Tilbui boerenworst O. v. Amelsfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Bibliothee personen. Ad. Bertens. Ringbaan-Oost 16; waardebon voor een trans voor een koude schotel t.w.v. f 10,-. Catering Service Veldkamp. I van Broodje Jantje, NS-plein; een blik antiekwas t.w.v. f 7,50 van De Kast- Poirterstraat 2 Tilburg; autowasbeurt t.w.v. f 10,- De winnares van de vorige we< Oisterwijk. CENTRUM VOOR BETER WONEN Meelstraat 31-33-35, Paterstraat 39. Tel. 013-42.15.13 -43.38.60, Tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid Theo Ordeman, de productie bij Oster. Het decor wordt ontwc door Roland de Groot. De alge! leiding van het onder supervisie Carel Enkelaar staandeSongfes in handen van Warry van Kt Voor de muzikale begeleiding het Metropole Orkest onder k van Roger van Otterloo. Mensen met verstand van geld zaken, adviseren U een krediet op maat, voor auto, caravan, boot, verbouwing of isolatie GROOTSTE ANTIEKMARKT VAN NOORD-BRABANT in de sporthal te HAAREN (3 km van Oisterwijk) i zaterdag en zondag 1 en 2 maart telkens van 13.00 17.00 uur. de omstandigheden waaronder de 5 gezinnen naar de Meierybaan zijn getrokken. Dat de wijkraad zich in eerste instantie laat leiden door de niet geringe over last die er van de nieuwe bewoners uitgaat, valt gemakkelijk te begrijpen. Ook het hoofdbureau van politie, bij monde van inspekteur Bekkers, I; ten dat er op zijn zachtst gezegd van overlast is en dat de politie al enige - grijpen. Maar het gemak wa woonwagenbewoners over een kam scheert zonder zich druk te maken over de mogelijke oorzaken en achtergronden is nu niet bepaald bevorderlijk voor een beter begrip van deze situatie. Integendeel de geruchtenmachine draait op volle toeren. Allerlei onwaarheden doen de ronde en zo versterken zich de onlustgevoelens van de wijkbewoners die zich meer en meer in hun woonsituatie bedreigd voelen. Terecht Wat zijn de feiten rijbaan door steeds weer g*- woonwagenbewoners, al dan nit stilzwijgende oogluikende stemming of goedkeuring meente gebeurt, raakt kant i tart iedere beschr een onveilige en bovendien smerige wijk te worden, waarbij vooral ook de ge in de sloot billen bloot *ondheid en de h^ëne in gr(,ot «evaar komt». Op last van de Vlissingse politie is de De beide families voelen zich in de steek familie Van Duppen naar Tilburg ge- gelaten. Ze leven graag in een woonwa- sleept. Opvang was er niet bij. Het gen zoals wij graag in een huis wonen, heeft geruime tijd geduurd voor er Tot nu toe is er geen plaats voor hen. De voor de groep water kwam. De afgelo- woonomstandigheden zijn voor enkele pen periode was tijdens de vorst- gezinnen van de beide families intens periode alles bevroren. Koken, thee slecht. de Hendrik van Tulderstraat. De omcirkelde figuur kan aan irgse Koerier; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse oor een boeket of plant t.w.v. f7,50, Bloemensalon Flamingo, eek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 isistorradio Uni-Sales, Stadhuisplein 341; waardebon Esdoornstraat 12, een waardebon voor 4 broodjes Jantje st-, Tuinstraat 34; Autocleaning Tilburg, leek: mej. Maria de Bekker, Gagelstraat 3, Met het door A. Alberts óp tekst ge zette en door F. Smit, S. Smit en R. Verwey gecomponeerde liedje «Am sterdam» zal Maggie McNeal Neder land vertegenwoordigen op het 25e Eurovisie Songfestival, dat op 19 april in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag door de NOS wordt georga niseerd. Het liedje werd met grote meerderheid van stemmen gekozen door een in "!1,iwe samenwerking met de stichting lamus samengestelde jury, die be- componisten, tekstdichters, i de Werkgroep Amusement en van het bestuur van hiervoor uitgeschreven in totaal 135 TlciUWv ocui Conamus stond uit c leden van nvor van de NOS e "Vvl Conamus. De Stadsvernieuwing E” Voorts heeft het productieteam van het Songfestival de actrice Marlous Fluitsma aangewezen als presen- rum «In tatrice van het programma. Hierbij lering is dient te worden aangetekend, dat elk iroep der negentien deelne mende landen eP *s zijn eigen liedje door een bekende televisiepersoonlijkheid laat presente ren. Het Nederlandse commentaar wordt verzorgd door Pim Jacobs. De regie van het programma berust bij zetten, de vaat, kleren wassen, bad water, alles uit wat armzalige jerry cans of een vat. Toiletten zijn er niet aanwezig. De mensen worden ge dwongen aan de kant van de weg te gaan zitten. De gemeente wil en kan geen voorzieningen aanbrengen, want dan wordt er een tweede kamp ge maakt en worden de standplaatsen gelegaliseerd. En dat is zeker niet de bedoeling. Dus geen gas en licht, geen sanitaire voorzieningen. Wie neemt de verantwoordelijkheid op zich Wie beslist er over het lot van de mensen Tot nu toe hebben alleen Vincentius en het Wit-Gele Kruis op een spontane manier hulp geboden. Een maatschappelijk werk ster van de Stichting Katholiek Woonwagenwerk Tilburg onderhoudt de contacten tussen de bewoners en de gemeente. Niemand weet er wegwijs mee. dessenseweg 0 - telefoon 04255 - 1575 hilvarenbeek Donderdag 28 februari om 20.00 uur is er een buurtvergadering van de Bo menbuurt II in het buurtsentrur* de boomtak». De buurtvergade georganiseerd door de werkgr«^n Bomenbuurt II. Deze werkgroej opgericht toen bekend werd, dat de gemeente in het kader van de stads vernieuwing, plannen had om Bomen buurt II te gaan verbeteren. De werk groep vindt dat de bewoners zelf veel invloed in die plannen moeten hebben. Tijdens de buurtvergadering zal in samenwerking met de stichting HAM ’n dia-klankbeeld gedraaid worden, dat door de werkgroep gemaakt is op basis van een enquête, die onder de bewo ners gehouden is over het wonen in hun buurt. Na het draaien van het dia-klankbeeld zal er gediskussieerd worden over de verbetering van de partikuliere wo ningen. partikulier verhuurde wonin gen, gemeentewoningen en over de Prijsuitreiking leider stadsvernieuwing Ben Martens en wijkagent Piet Arends zullen bij de vergadering aanwezig zijn. Op dit moment huizen er aan de Meie- rijbaan 5 gezinnen afkomstig uit 2 fa milies, te weten de familie Lafertin en I de familie Van Duppen. Familie Van Duppen De familie Van Duppen is een Neder landse woonwagenfamilie, die voor heen vanuit Gelderland naar Tilburg is gekomen. Daar hebben ze in 1977, be gin 1978 op een zgn. passantenplaats aan de Albionstraat gestaan. Op het woonwagencentrum zelf was geen plaats. Vandaar dat ze door B.en W. gedwongen werden om in februari 1978 te vertrekken. Eerst gingen ze naar Middelburg, later naar Vlis- singen. Maar ook daar bleek uiteinde lijk geen plaats te zijn voor de familie. Met als gevolg dat er in Vlissingen be sloten werd om ze weer terug te sturen naar Tilburg. Juridisch gezien bleek er geen mogelijkheid om de familie te weigeren en vandaar dat het woonwa genschap, in overleg met de hoofd commissaris van politie, erin toe stemde dat ze terugkwamen. In het woonwagencentrum was nog steeds geen plaats, de passantenplaats is be stemd als tijdelijke doortrekplaats dus noodgedwongen zijn ze in de zomer van 1979 naar de Meierijbaan getrok ken. Temeer omdat ook de bewoners van het woonwagenkamp protesteer- I den tegen de aanwezigheid van de fa- I milie Van Duppen, omdat er wegens I de overbezetting van het centrum al- I leen maar conflicten zouden kunnen I ontstaan. En zo staan ze er dan nu al weer een zeven maanden: de ouwelui Van Duppen - Prins met hun beide dochters woensdag I Marie en Anna, die beiden in het Eli- sloten zijn sabethziekenhuis een baby hebben de beide gekregen. Een kindje blijft daar nog, zoeken omdat het wegens slechte woonom- zaken. 1 standigheden weinig levenskansen zou hebben. j zoons, en Bombo s Behoorlijk bestuur Inmiddels is op hoog niveau een stap gezet naar een meer definitieve oplos sing. Een lid van Gedeputeerde Staten heeft de gemeente Tilburg gelast om voor de 5 gezinnen ergens in Tilburg een plaatsje aan te wijzen. «Op titel van behoorlijk bestuur moet U een staanplaats aanwijzen», zo luidt de officiële formulering. En daar is de gemeente naar op zoek. De wijk Jeruzalem zal daarmee bin nenkort, zo hopen een aantal bewo ners, verlost zijn van een aantal lastige medemensen. «Ze zijn lastig in de winkel, in de nachtelijke uren maken ze lawaai, ze drinken teveel, er ligt «a. vu, uwu vuiligheid op de weg, kortom de wijk tan ze werken voor Jeruzalem zou de stempel op zich ge- vaak geuite clichés drukt krijgen van opvangplaats voor eidsgroep een apart woonwagens» lat anders is. En an- 111 de bne^ schrijven ze verder ibekend en het onbe- <<Wat er door de bezetting van de Meie- chrik in. Kommeren rijbaan door steeds weer groepen „„mt op alle mogelijke ma- woonwagenbewoners, al dan met met ons af. Via de TV via de 2 gT Hedenavond 28 februari zal prins Wil den er feestelijke acties op S“e "ebeuri raaMkant Zh wal en 'em dt“ ‘weede in bar Old Fashion de ïfmgeval'rnaar niet tart iedere beschrijving. De wijk dreigt de deur is een onveilige en bovendien smerige wijk kroegendweiltocht. Deze tocht, welKe ae aeur is. A-J dit jaar een record aantel deelnemers trok, heeft bewezen een erkend onder deel te zijn van het Tilburgs carnaval- gebeuren. De laatste loodjes, de prijs uitreiking in Old Fashion, zullen mis schien wel zwaar wegen, maar zullen nog voor de nodige napret zorgen, prijzenpakket van ongeveer f staat daar borg voor. Aanvang 21.00 uur. Met de gebrekkige huisvesting van 5 gezinnen aan de Meierijbaan sinds de zomer van het vorig jaar, is er zowel voor de bewoners van de wijk Jeruzalem, als voor de desbetreffende woonwagenbewoners een on houdbare situatie ontstaan die desondanks al maan den duurt. Bij de wijkbewoners van Jeruzalem is het geduld onderhand op. In een brief aan wethouder mej. M. van Puyenbroek geven zij in niet mis te verstane woorden uiting van hun ongenoegen over het gebruiken van de Meijerijbaan als standplaats of doorgangskamp voor woonwagens. Een indruk wekkende waslijst van klachten onderstreept het uitdrukkelijke verzoek aan de wethouder om alles in het werk te stellen «aan de bezetting van de Meiery baan een einde te maken. Triest detail (of is het meer in de houding van de wijkraad Jeruzalem is, dat uit de door haar geschre ven brief blijkt, dat zij nauwelijks op de hoogte is van trok. Ook daar dreigde al gauw mot te komen tussen de burgerbewoners en de woonwagenbewoners en rond de kermis van het afgelopen jaar trok de familie Lafertin naar de Meierijbaan. «Die vallen niet meer onder onze zorg», zei de gemeente Tilburg. «Wij hebben immers een officieel woonwa gencentrum. Daar is geen plaats voor hen. Ze moeten het maar zelf zien te redden. Officieel moeten ze hier zelfs weg». Maar niemand wil ze. Het woonwagenschap vond het onmense lijk om ze weg te jagen als ze toch nergens een staanplaats zouden krij gen en heeft kunnen bepleiten dat de gemeente uiteindelijk een oogje dichtkneep. Of om het deftig te zeg gen de gemeente gedoogt hun aan wezigheid maar legaliseert hun staanplaats niet. Vorige week -snsdag zou dan door B. en W. be- „.j.i om ergens in Tilburg voor ie families een rustig plekje te i waar ze geen overlast veroor- Maar zo staat ook de familie Lafertin nog aan de Meierijbaan. Zoals de naam al doet vermoeden gaat het hier niet om een Nederlandse maar om een Belgische familie, bestaande >or de familie Lafertin geldt eigen- “'t de ouders en hun dochter eAn >?un k hetzelfde verhaal als voor de Van dne zoons, waarvan er twee Arthur jppens. In oktober 1978 zijn ze uit en Bombo samen wonen met de beide ije wil naar Tilburg gekomen. Daar ;ek geen plaats te zijn. Ze mochten logstens een maand op de pas- ntenplaats blijven. Daarna kregen ze van de gemeente per maand steeds ontheffing totflat de situatie in mei 1979 onhoudbaar werd en de familie Lafertin onder dwang van een dreigend conflict naar de Veestraat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 1