DE KOERIER SRVRIDANS'LOOS (Gemeente- I I archief I I veel meer i I daI1 „r l I oud-pap'er I alleen 10de Grote karnavalsavond Kroegen- dweildtocht DE BROMFIETS IN DE 80er jaren Historisch belangrijke informatie wordt aktueel gemaakt Zuinigheid wint RUTONEilEN rl 89. Dk°oNo»11 nuari 1980 pagina 24 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT I Donderdag 7 febr. 1980 24e jaargang nr. 1149 Oplage 72.280 Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. fi dan was het de i res- land. Totaal 19 stuks Tilburg en o, /er kir DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 I Alle leide VAN DAL LJ Tel. 42.1 anno Tilburg Zie pagina 24 en 26. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 42.60.41 - 42.60.42 SEN INTERIEURVERZORGING 4.000 m2 SHOWROOM :ktakel is in aham. Aan Prachtige waardevolle cassette Juliana compleet het in :n met Wilhelminapark 100 - 101 TILBURG sch ruit «BI BEZORGER GEVRAAGD voor een wijk omgeving STUIVEZANDPLEIN Liefst woonachtig in deze omgeving. Tel. 560593 of 430898 N.S.-Plein 14, Tilburg Grote sortering Z GROENTE- BLOEM- EN KRUIDENZADEN aan de Eclif ior- een waar t of pk Miings voe, ocou ?ambrinus <roegent< ofdpri presenta waaruit kunst m< de situat PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING K Gemeente «schuldig» r aan vertrek stadsarchivaris Lie-Ca Hobbyshop Oerlesestraat 146 Paletpleln 9 Shopcenter Heuvelstraat 75 «Het is de genu Als ik zowel on gemeester Letschert rechtstreekse verkoop worden op maat dubbele dichting vragen geen o.iu weg naar inde weg. veel men- eheil afge- t een blik ijk is». tezamen i I979zijn kocht! Handgeknoopte BERBERS KARPETTEN PERZEN Ook natuurzijden kleden Salonkleden Tafelkleden Halkleden VLOERBEDEKKING Keuze uit duizenden stuks heid in het stadsverkeer als belang rijkste voordelen, is de bromfiets een eegewerkt. ’hristian, de be- iger, aanwezig zijn. :r in de foyer van de een groot karnavalsbal Ook de opgravingen van het Kasteel van Tilburg hebben veel bijgedragen tot de naambekendheid van de Ge meentelijke Archiefdienst. De open dag van het kasteel trok duizenden be zoekers. y/// UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 S' ^hoge steenweg 45 loon op zand^ Al met al lijkt de verwachting dat de bromfiets weer meer en meer mensen zal gaan aanspreken zeker gewettigd. De carrière van de bromfiets heeft veel weg van die van een filmster. Maar de bromfiets behoort tot de échte sterren: die maken altijd een geslaagde come back. enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis overheidsmaatregelen .v.den tot lagere verkopen: in nog maar60.000 bromfietsen verkc nemen van de geschiedenis ïigen stad. i dat e :zet, Gc CENTRUM VOOR BETER WONEN Meelstraat 31-33-35, Paterstraat 39. Tel. 013-42.15.13 - 43.38.60, Tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid 15 februari wordt in de iwburg een grote kar- ge houden, die wordt Theaterburo Op vrijdag Stadsschouwburg een navalshow gehouden, georganiseerd door René Frijters. De presentatie van dit spek handen van Vader Abral deze avond zal door een groot aantal artiesten worden met O.a. zal Dennie Ch kende Duitse zanj Na de show zal er schouwburg e plaatsvinden. Een aantal kaarten voor deze gezel lige avond zijn nog verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsschouwburg. 550,- Zolang de voorraad strekt Euro - Munt - Tilburg Hoefstr. 9 Tel. 013-322761 tapijtengroothandel Enschotsestraat 238, nabij N.S.-Plein Tel. 42.19.04 b.g.g. 32.04.39 met de kunnen irgang van dat er ge- ;een tch- COMMUNIEJURKJES natuurlijk HAPPEL BRUIDSMODE Voor de tiende maal organiseren de kasteleins uit de Tilburgse binnenstad een kroegendweildtocht op de vrijdag avond voor karnaval Er moeten elf café’s bedweild worden, te weten Damrak, Old Fashion, Schuur, Extase, Chez Antoine, Bonte Per 1 mei is het hoofd van de Gemeentelijke Archief dienst, onze stadsarchivaris de heer Van Aibada, be noemd als stadsarchivaris in Den Bosch. 1 mei, de dag van Jozef de timmerman en de dag van de arbeid. Deze beide typeringen zijn wel erg doeltreffend. Want als er iemand aan de weg heeft getimmerd, als iemand met veel plezier elke dag als dag van de arbeid heeft gezien, dan was het de heer Van Aibada. Voor baby vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste 'kinder-wandelwagens, bug gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. ja, inkluslef, bij B een vakkundige Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over BEGRAFENISONDERNEMING Koe, Scotch Inn, Bodega, Spinnewiel, Cambrinus en de Meulen. Het is een elfkroegentocht. De hoofdprijs, welke beschikbaar ge steld is door Joe van Ham, vertegen woordigt een waarde van f 1000,- Verder zijn er vele prachtige prijzen, zoals een fiets, draagbare T.V., radio- casetterecorders, waardebonnen, kratten bier, worsten etc. Deze prijzen worden alle tentoongesteld in de etalage van reisbureau de Magneet op de Heuvelring. Dank zij de medewerking van Bavaria, Heineken, Stella Artois, Tuborg en Holland International kan de tocht, die vele karnavalvierders elk jaar weer maken, weer een sukses worden. De dweilkaarten en vignetten zijn bij voomoemde zaken weer te koop. De minimumleeftijd is 16 jaar. ideaal vervoermiddel voor de jaren 80. De bromfiets verleent aan de be rijders eenzelfde individuele vrijheid als de auto, zonder veel van de sociaal steeds zwaarder wegende nadelen er van. Als de minister van Verkeer en Waterstaat ermee akkoord gaat, komt er straks een bromfiets die maximaal 25/u. kan rijden en die zonder helm bereden mag worden. Die variant kan heel veel vrouwen weer in het zadel helpen, want het is vooral die hem- draagplicht waardoor vrouwen de bromfiets hebben laten staan. ondergang zou nu zie de parallel aster een fraai voorbeeld zijn van de opkomst en onder een machine, ware het niet lukkig van een ondergang nog geen sprake is. Sterker nog: de verwach tingen voor de nu voor ons liggende jaren 80 zijn, dat de bromfiets weer een grotere rol zal gaan spelen. Die verwachtingen zijn gebaseerd op de juist de komende jaren zo duidelijk te benadrukken verwachtingen van de bromfiets als vervoermiddel. Met een gemiddeld verbruik van 1 op 50, een schone werking (de bromfiets vervuilt per gereden kilometer de lucht aan merkelijk minder dan de auto!), lage aanschaf- en onderhoudskosten, on gevoeligheid voor parkeer- en ver- keerscongestie-probelemen en snel- neente die schuldig is aan mijn vertrek. >nder burgemeester Becht als onder bur- niet zoveel armslag had gekre- kennis te i van zijn ei_ Het is daarom dat er een cursus oud schrift is opgezet, dat er meer kontakt is gezocht met schools en buiten schools vormingswerk en dat er imte is gemaakt voor de rubriek ilik in het verleden», zoals die door het Nieuwsblad van het Zuiden is ver zorgd. Die rubriek heeft zeker drem pelverlagend gewerkt. Veel mensen kwamen zo eens voor een keer langs op het archief voor een foto, voor een praatje, een informatie. Afscheid Het artikel zou gezien kunnen worden als een artikel, waarin afscheid TOn“- men wordt var was dat niet de bedoeling. Per slot van rekening werkt hij hier nog tot 1 mei en als hij dat doet met de zelfde voortva rendheid als hij dat de afgelopen zeven jaar gedaan heeft, mogen we zelfs op het scheiden van de markt nog wel iets van hem verwachten. Om nog een andere reden kan dit geen afscheidsartikel worden van de h. Van Aibada. Het is inherent aan het werk van een staddsarchivaris dat hij met nit zijn eigen aktiviteiten onherroepelijk fi| aan een stuk geschiedenis van een stad z|in irom belnand na 1 mei main t an Aibada tussen het oud Maar van een historisch grote en blijvende waarde. gen, dan had de Gemeentelijke Archiefdienst in die zeven jaar van mijn aanwezigheid nooit uit kunnen groeien tot wat het nu geworden is. Ze hebben het me zo gewoon naar de zin kunnen maken dat Den Bosch jaloers is geworden op wat we hier met zijn allen bereikt hebben. Vandaar dat ze me in Den Bosch gevraagd hebben, om ook daar het archiefleven nieuw leven in te blazen. Ik houd van verandering dus... Daar komt bij Den Bosch is vanuit de historie een echte vestingstad, ik houd van een stad met muren. Tilburg is, historisch gezien, een verzameling van dorpen De Lindeboom In zijn opzet om de bevolking van een stad te interesseren voor zijn eigen verleden, is de Gemeentelijke Ar chiefdienst onder het bewind van de heer Van Aibada, zeker geslaagd. Daar is zeker ook de publikatie van de geschiedenis van Tilburg in «de Lin deboom» deelachtig aan geweest. On der redaktie van Van Aibada lag 1 de bedoeling om de start te maker een volkseditie over Tilburg. «Elk jaar een boekje schrijven over Tilburg door Tilburgers. Niet alleen de wetenschapper aan het woord la ten. Er zijn zoveel mensen die van hun stad zoveel weten, maar die niet de kans krijgen om het ergens kwijt te kunnen. Juist zij zijn vaak in staat om de lege gaten in de kennis over onze stad op te vullen. Daarvoor zou de Lindeboom een erg goed medium kunnen zijn», aldus de h. Van Aibada. Afgesloten Met het in het leven roepen van een volkseditie, zoals de Lindeboom dat zou moeten worden, wordt de mensen eigenlijk gevraagd toch vooral het verleden niet klakkeloos over boord te gooien De h. Van Aibada daarover aan Ik vind het jammer dat de mensen zo bijdraa^. Daar, gemakkelijk ertoe geneigd zijn om hun de naam Vat verledenweg te gooien. Ik kan het me papier. heel goed voorstellen. We hebben de en b|./ fabriekssluitingen gehad. De"oe‘r J het werk was een doodloper En met de kerksluitingen is v sen ook nog eens hun ziele! nomen. Vanzelfsprekend dat over de schouders dan pijnlijl Restauratie-atelier Toch is de Gemeentelijke Archief dienst bloeiender dan ooit. Het lijkt erop alsof de h. Van Aibada, die zeven jaar stadsarchivaris in Tilburg is, juist de zeven vette jaren mee heeft ge maakt. Zeven vette jaren, waarin be- BABY-HOME cundige en vriéndelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG De cirkelfoto van deze week, maandagmorgen in Loon on Zand gemaakt aan de Ecliptica. De omcirkelde figuur kan aan ons buro de volgende prijzen komen afhalenf 10,van de Tilburgse Koerier; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boeren worst O. v. Amelsfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50, Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Biblioteek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen. Ad. Bertens, Ringbaan-Oost 16; waardebon voor een transistorradio Uni-Sales, Stadhuisplein 341; waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,—, Catering Service Veldkamp, Esdoornstraat 12; een waardebon voor 4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, NS-plein; een bon van f 10,van Vermaris Hypotheken, Hoge Kant 8, Dongen; een blik antiekwas t.w.v. f 7,50 van «De Kast Tuinstraat 34; Tennisshop Dame-Schijvens, Diessenseweg 87, Hilvarenbeek; waardebon voor een blik tennisballen t.w.v. f8,50; waardebon t.w.v. f25,— voor een vrije bingo, Café Den Eik, Bredaseweg 177; Autocleaning Tilburg, Poirterstraat 2, Tilburg; autowasbeurt t.w.v. f 10,—De winnares van de vorige week: mevr. Mertens, Oscar Leeuwestr. 8, Tilburg. langrijke impulsen zijn gegeven voor de toekomst. Zo staat er dit jaar nog de oprichting te verwachten van een tauratie-atelier voor Zuid-Nederk Nu het archiefwerk zich nog steeds uitbreidt, is het noodzakelijk om goede zorg te dragen voor de in het Paleis - Raadhuis bewaarde kulturele schatten. Een en ander moet op tijd opgepoetst worden, wil het zijn waarde blijvend behouden. Niet alleen plaatselijk gezien zijn er we weinig mogelijkheden om de archiefstukken ingoede staat te bewaren. Vandaar dat er (voor Zuid-Nederland) hier in Til burg een restauratie-atelier moet ko men, waar jonge specialisten, die we hier toevallig al hebben, gezamenlijk met anderen zorg kunnen dragen voor de archiefstukken die van gevoelig materiaal zijn, zoals papier, leer, per kament, was, lak en ook textiel. Van daar ook samenwerking met het Tex tielmuseum. Oudheidskamer Nu het begrip museum is gevallen er is ook sprake van de oprichting van een Oudheidskamer in Tilburg. Daar mee in verband staat ook het aanleg gen van een uitgebreide schil- derijenkollektie. «Maar zonder beleid gedaan», zegt de heer Van Aibada. «Niet naar persoonlijke willekeur, maar een gericht beleid voeren Als hier een Oudheidskamer moet komen, moet er dat een zijn, waar we een ver zameling tegen kunnen komen die re presentatief is. We moeten proberen om vanuit deze tijd voortbrengselen van kunst te verzamelen, die re presentatief zijn voor de situatie van 1 het kunstwerk komt. Die toet iets te zeggen hebben over it ie van toen» >p af fabriek gemaakt iting tegen tocht onderhoud Waarmee de heer Van Aibada niets kleinerends over Tilburg wil zeggen. En 1 ij dat wel zo was, dan is hij ook in staat r ün iets kleinerends over zichzelf te zeg gen. «Een archivaris is niet meer dan een man die doet in oud papier, oud i papier, waarop, dat moet er natuurlijk I bijgezegd worden, historisch relevante informatie voorkomt”. Het is een van de grootste verdiensten van de Ge meentelijke Archiefdienst geweest om l die historisch belangrijke gegevens aan de Tilburgse bevolking bekend te ma ken. In de anderhalve maand dat de h. Van Aibada nog in Tilburg aktief is, zal I die lijn zeker nog gevolgd worden, ze- I ker ook in de verdere toekomst. Krediet Naast zijn belangrijke taak als schat bewaarder van een brok Tilburgse kuituur, in bezit van de archiefdienst, heeft de h. Van Aibada zich vooral ten doel gesteld om te bevorderen dat zo veel mogelijk belangstellenden zoveel I mogelijk gebruik maken van de ar chieven van de gemeenteOm dat doel te bereiken kreeg hij van de gemeente de ruimte. Er kwam krediet om té in vesteren in een steviger per soneelsbestand en er werden stuk voor stuk mensen aangetrokken die met véél ambitie en slagvaardigheid I het archiefbeleid ondersteunden. Herkenning I Dat nieuw te voeren beleid is heel be- I langrijk geweest. Het werd niet ge voed vanuit een persoonlijke belang- I stelling van alleen de heer Van Aibada (in de hiërarchie de hoogste man), het werd gevoed vanuit de gemeenschap- J pelijke overtuiging van de hele staf van medewerkers dat een archief, waarin de historie van toen, inzicht kan geven in de samenleving van nu. We moeten ons niet de illusie maken dat pro bleemstellingen van vandaag uniek I zijn, nog niet eerder vertoond. Als we denken aan arbeidersverhoudingen, industriële opkomst en neergang, ver schil in sociale gelaagdheid en de ni vellering, doorstroming van de ene so ciale laag naar de andere (mobiliteit of schijn-mobiliteit het klubleven, huisvesting enz., dan zijn dit pro blemen die we vanuit het verleden ge makkelijk herkennen. Een taak van de Gemeentelijke Archiefdienst is om niet alleen de vak-historicus, maar ook de vrijetijdshistoricus de kans te geven De geschiedenis van de bromfiets lijkt verbazingwekkend veel op het levensverhaal van een bekende filmster. Al kort na de geboorte, vlak na de tweede wereldoorlog, wist de bromfiets een aantal mensen van zijn kwaliteiten te overtuigen. De fiets met hulpmotor (want dat was het toen nog in de letterlijke zin van het woord) kreeg in de jaren vijftig een volwassener uiterlijk: grotere tanks, buddy seats, trommelremmen en bredere banden deden hun intrede. De bromfiets was in die tijd image-bepalend, vooral bij de jeugd. Dat hield in dat de machines glimmender en duurder werden, maar ook sneller en lawaayger. De bromfiets komt in de jaren 60 dan op het hoogtepunt van zijn carrière. De verkopen lopen op tot 300.000 stujcs per jaar, ook al omdat de Ne derlandse vrouw de bromfiets ont dekt. In die jaren omvat het totale bromfietspark in Nederland bijna 2 miljoen machines! Vrijwel elk gezin bromt, het verkeersbeeld wordt in grote mate door de bromfiets gedomi neerd. Maar dan begint, in de jaren 70, toch geleidelijk de afbraak van de roem van de bromfiets. De overheid laat steeds nadrukkelijker voelen hoe ze over de bromfiets denkt. De helm moet ver plicht op, het geluidsniveau moet te rug tot 72 dB A) (dat is minder dan het geluidsniveau van een stofzuiger...), el, waarin afscheid geno- ^komt ee" Stre"ge kfU,ring °P *- SB oe me. er s o van roepglijk afgekeurd). De snorfiets wordt in deze periode geïntroduceerd, maar 20 km/u. blijkt een te lage snel heid en het is geen scces. hij hier nog met de zelft

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 1