in ir O9' 5" w h t Weer rook uit de schoorsteen van bierbrouwerij Abdij Konings- hoeven 1295,. >chuim wijzen- oesschoten Wi-ja Meubelen iau Een veelzijdig bedrijf in boortoestellen 429,- Via eeuwenoud ambacht voorzien monniken in eigen levensonderhoud Bewoners vragen om zekerheid over eigen huisvesting Publieke verkoping J L iers 5,45 3,20 5,00 7,80 2,25 Om ii te helpen IS PERZENHAL Ikstain de Gouden BH] januari 1980 pagina DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 31 januari 1980 pagina 15 Acousticon: I Enige kloosterbrouwerij in Nederland de voorraad strekt!) enz. ?rijk het de monumentenlijst is ge- Looncontroleweek IRDELIG. van 4-8 februari ioog. Bo- Pater Eustachius 1 vetgeving bemoeide om door Grandioze Kleuren-T.V.-aanbieding n 216; evt. 3 jaar garantie iHKIi] Jubilea bij voedingsbond De bierbrouwerij uit 1884 waar de Trappisten sinds deze week weer hun eigen bier de brouwerij kunstmatig brouwen. kleinere proporties terug te Gesprek en dienstenbond F.N.V. LIJST VAN OVERLEDENEN onze bewi van ming Afgescheept Hart v. Brabantlaan 25, Tilburg, tel. 435505 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND 5 5 U BETAALT TOCH NIET GRAAG TE VEEL?? Bernard Loderstraat 37 Al deze meubelen moeten binnen 6 weken worden verkocht tegen onvoorstelbaar lage prijzen. Wegens liquidatie van Wl - Ja Meubelen B.V. moet de gehele handelsvoorraad uit de hand worden verkocht; Februari-maand Vivitar maand! Voor alle werkende jongeren Roelof Peper- oeven- eeuwenoud geheim recept, buiten de kloos termuren zal brengen. Tijdens de opruiming veritopen wij onze gehele voorraad 180 gemeente woningen aan het Rozenplein JLET "ge I OOSTERSE TAPIJTEN TEGEN AFBRAAKPRIJZEN pal achter Vendet aan de Westermarkt 1 van ïbben per maand voor 50.66 in de week van woensdag 23-1-80 t.e.m. dinsdag 29-1-1980 zon- <t ge- 14 66 cm gróóóótbeeld elektronische tiptoetsen bijna 400 jftig meter Denissen Wilhelminapark 127 Dlelemans Lochtstraat De bewoners zekerheid te blip niet weet of hetg< de woning’ s zijn het beu om in on- lijven zitten, daar men tgeen wat men zelf aan wil doen, nog wel nut heeft. traditie van het Trappistenbier voort zal zetten. jrioe- Broederdrank .lijk ge- van' het de jaar naar de het itrole- ;n die n kan dit zonstraat WEERT ’’BEVERWIJK Ja, Vivitar-objectieven in de aan bieding gedurende de februari- maand. (Zolang b.v. Vivitar-zoom 80-200 mm «f Q alle vattingen nu "T I Vj Natuurlijk weer bij de vakspecialist “'t camera ^thuls mulder Tivollstraat 81, Tilburg Westermarkt 10, Tilburg Helftheuvelpassage 238 te Den Bosch «Eerst dan zijn ze waarlijk monniken wan neer zij van de arbeid hunner handen le ven». Deze regel van Sint-Benedictus siert de gevel van de bierbrouwerij van de Cisterciënser Abdij Onze Lieve Vrouw van Konings hoeven. En onder dit motto is afgelopen dinsdag eindelijk, na maanden en maanden voorbereiding, het eerste proefbrouwsel op temperatuur gebracht. Witte rookslierten sierden het monumentale gebouw en ver raadden aan de buitenwereld dat de enige kloosterbrouwerij in Nederland weer zijn vorstelijk gerstenat, gebrouwen volgens a - magazijnverkoop aan particulieren Komen kijken is geld verdienen Alles met garantiecertificaat ARDIN Z1 Vieux (foto wijkt af) Kopen is dus veel goedkoper dan huren Donderdag koopavond HOEFSTRAAT 145 TEL. 43.21.63 ïbruari wordt er een I gegeven over i een film gedraaid, /inst» En zoals in het verleden het beroemde Trappistenbier zijn weg vond het klooster uit de stad in, naar (was het?) Mina Klaver, naar de Snoek, langs de Ley al lang weg, Juffr. van Roosmalen, later Govert Colen thans Meulenbroek (Casino) en verder de route gevolgd naar De Roskam (Voskens) enz., zo zal ook La Trappe, als specialiteit onder de biertypes, zijn liefhebbers be reiken. En geen een dokter zal zeggen dat bier ongezond is. Het was de afgeloper nen twee regionale i F.N.V. Onafhankel" van den op een en dezek» venj de voedingsbond als leden in t en weken feest bin- afdelingen van de F.N.V. Onafhankelijk van elkaar wer- J-J elfde avond zowel bij .vcdingsbond als bij de diensten bond enkele leden in het zonnetje gezet wegens hun trouwe staat van dienst. Op de ledenvergadering van de dienstenbond, de afgelopen week in café Boulevard, kreeg dhr. E. van Deursen de gouden speld op de revers. Dat wegens 40 jaar activiteiten in het vakbondswerk voor de Tilburgse dienstenbond N.K.V. Dhr. F. Hoo- gers ontving uit handen van Marianne Ramak. lid van het federatiebestuur van de dienstenbond F.N.V. zelfs de j-|j met ro|,jjn Maar hij was lid van de De voorgevel van de Cisterciënser Ab dij van O.L.V. van Koningshoeven waarachter de kerk en het gastenkwar tier. Van Gestel Boomstraat 181 St.-Dlonyslus v./h. Rooms Leven, Tuinstraat 65 La Trappe In 1979 eindigde de overeenkomst met Artois voorzover het de vestiging in de gebouwen van de Trappisten, brouwerij de Schaapskooi, betrof. Na 1 april kwam de brouwerij stil te lig gen. Inmiddels zijn echter lederen komen verai opnieuw een bron vt schapen worden. Het ligt voor dat de oude stiel weer wordt Broeder Eligius, al meer dan 45 jaar in de brouwerij aktief, vanaf ’47 direk- teur, had in ’70 officieel afscheid ge nomen. Maar hij heeft opnieuw zijn talenten aangewend om, in samen werking met Broeder Gotfried een specialiteit voor de fijnproevers te ontwikkelen. Het ligt voorde hand dat de Trappisten met een biertype willen komen dat zich o^erscheidt van de gangbare types. Op bescheiden schaal werd reeds sinds 1960 een bier ont wikkeld van hoge gisting. Ter onder scheiding met het hoofdzakelijk g voerde Trappistenbier kreeg naam La Trappe. Genoemd i 16e eeuwse Cisterciënser orde van klooster La Trappe in Noord-Frank- rijk. Het is dit smaakvolle bier dat de Naar aanleiding daarvan is de werk groep afgelopen dinsdag naar de GWD gestapt voor een onderhoud met de heer Van de Pol. Deze weigerde per tinent een gesprek, zelfs «al zou de werkgroep hier de hele dag blijven zitten», zoals hij zei. De heer Van de Pol schijnt een bespreking met «hoge pieten» belangrijkër te vinden dan het wegnemen van een klein stukje van de onzekerheid van de bewoners van de Mvwuste woningen. De werkgroep voelde zich letterlijk aan de kant ge zet, omdat ze in het verleden al et telijke malen meer is afgescheept. o.a. eiken bankstellen met stof en leder, eiken kasten in diverse maten, massief eiken stoelen en tafels, een zeer grote partij eiken T.V. - kasten, halkasten en mimisets, lederen fauteuils, stoffen fauteuils, barok bankstellen, eethoeken en kasten. neus- of oorarts van het Audiologisch centrum. Dat centrum is in Tilburg gevestigd op de Korvelseweg 61. Met zo’n advies wordt namelijk een groot deel van de aanschafkosten van het boor toestel vergoed. In zo’n advies staat dan precies omschreven soor Ook wat betreft het achterstallig on derhoud, wordt de werkgroep aan het lijntje gehouden. Zij heeft zowel by de wethouder als bij de GEW geëist, dat per 1 januari 1980 met het wegwerken van het achterstallig onderhoud zou worden begonnen. Ook dat is niet ge beurd. «We zijn niet van plan nog lan ger met ons te laten sollen», aldus een woordvoerster van de werkgroep. dat op plaatst. Terwijl de brouwerijen van de omge ving een bier van hoge gisting maakten werd het Trappistenbier, volgens de modernste methode, door koude gis ting vervaardigd. Het nieuwe type bier viel voldoende in de smaak om een inkomen veilig te stellen. De omzet werd op een dusdanig peil gehouden dat in het levensonderhoud kon wor den voorzien. Als de weelde te groot dreigde te worden kwam Vader Abt tussenbeide en zette een streep: tot hier en niet verder. zo bemoeien zich ook thans weer de monniken, tesamen met enige toege wijde medewerkers-niet monniken, om een nieuwe bloei van de oude brouwerij de Schaapskooi te bewerk stelligen. Onder bezielende leiding van Broeder Eligius. «Ik heb altijd nog geweten dat ik zei: dit laatste die ik drink. Dronken nog nooit geweest. Maar ik mag er elke dag graag een nemen. En met hem proosten we op een lang leven voor de brouwerij van de Abdij Konings hoeven en op de waardigheid van La Trappe. Als nectar een godendrank is, dan is het bier, naar traditie, een broederdrank. Vivitar-zoom 75-205 mm alle vattingen nu Henrica van Rooij Schutsboom 13, Hilvarenbeek geboren Hilvarenbeek 16-11-1$ overleden Tilburg 27-1-1980 Joanna v. Laarhoven-v. Oirschot Schubertstraat 700, Tilburg geboren Tilburg 25-1-1897 overleden Tilburg 27-1-1980 Wilhelmus van der Linden Dongenseweg 1, Kaatsheuvel geboren Kaatsheuvel 20-7-1899 La\ overleden Kaatsheuvel 22-1-1980 get Wilhelmina Petronella Obbens- van den Berg Corellistr. 305, Tilburg geboren Tilburg 15-9-1902 overleden Tilburg 23-1-1980 Franciscus Joannes Jacobs Ringbaan Zuid 93, Tilburg geboren Tilburg 17-6-1894 overleden Tilburg 24-1-1980 Elisabeth Adriana Claesen- Luybregts Bisschop Masiusstraat 32, Tilburg geboren Tilburg 25-5-1901 overleden Tilburg 24-1-1980 Aan de Molenbochtstraat 58 is sinds maandag j.l. de speciaalzaak in boortoestellen Acousticon geopend. Een nieuwe naam in Tilburg, maar zeker geen nieuwe naam in Nederland. In de rest van het land heeft Acousticon al 18 vestigingen, en een uitstekende naam. Hulpmiddelen Naast deze boortoestellen verkoopt Acousticon ook een aantal hulp middelen die een uitkomst kunnen zijn voor mensen die slecht horen. Op de eerste plaats is daar een luidspreker die met een snoer aan de T.V. bevestigd kan worden en dus vlak bij het oor. Ook aan radio of T.V. kan via een snoer een onopvallend kussentje bevestigd worden. Vanuit dat kussentje worden stralen uitge zonden die door het boortoestel opge vangen kunnen worden en versterkt. Nuttig is ook de lichtflitswekker. In plaats van een geluid produceert de wekker lichtflitsen met onregelmatige tussenpozen. En daar wordt je echt wakker van. Volgens hetzelfde prin cipe werkt de lichtflitsbeiIn plaats van geluiikomt er licht uit de bel. Met haar frontbreedte van meter, haar spitse, vijfenvijf hoge torens en het vierkant van kloos ter- en bijgebouwen vormt de Abdij (het Trappistenklooster) een markante plek in het Brabantse landschap. In Tilburg-Zuid ga je tegenover het cena- kel de stad uit. Waar de houten op haalbrug overgegaan wordt ligt de stadsgrens en houdt Tilburg op. Over gronden van de gemeente Hilvarenbeek zie je aan het einde van de weg de Abdij liggen, alweer in Berkel. Vanaf het hoogste punt bij de brug is de hele oostgevel te zien. Naast het eigenl(jke Abdij-vierkant met de kerk valt een an der robuust gebouw op. Het is het mid delpunt van de bierbrouwerij, gebouwd in 1884. Brouwerij hoort erbij Een bierbrouwerij: het was vanzelf sprekend dat bij een klooster een. brouwerij stond, volgens eeuwenoude traditie. Voor eigen gebruik, maar, om in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien, ook voor de handel. Sint Benediktus, 15 eeuwen geleden, (stelde als regel om binnen het klooster zoveel mogelijk werk te doen. Om veel uitgaan te voorkomen. Bier was de drank voor de eenvoudigen. Mon- moest niken drinken de drank van het land en inkoms zo hoorde ook het biermaken, zoals het weven, het smeden en het timme ren tot de ambachten die binnen de kloostermuren beoefend werden. In die geest begonnen ook de mon niken van de Abdij Koningshoeven een brouwerij. Ze zagen geen kans om in levensonderhoud te voorzien door middel van de landbouw alleen. In 1881 was men begonnen met de ting van de abdij en daar er dire loop kwam van Nederlandse d. De werkgroep «180 gemeent aan het knokken om duide' gemeentewoningen moet gaan gel gerenoveerd door de Gemeentelij achteraf overbodig te zijn gewe waarop ze is uitgevoerd na deze opgeleverd. De GWD besloot daarom of deze woningen behouden kunnen blij vt overgegaan, hoewel mogelijkerwijs weer g jaar geleden is gebeur t naar een behoorlijke bron van isten worden uitgezien. Het trof dat de Toenmalige overste, Nivardus Schweijkart, de zoon was van een brouwer uit München. Een jonge no vice, broeder Isidoor, die vanuit Tsje- cho Slowakije hier Trappist was ge worden, wilde het vak wel leren, ging een half jaar naar Duitsland en kwam terug met een goed recept en vol- uleen. In doende vaardigheid. In de tussentijd de stich- werd er door broeder Romualdus een direct toe- brouwerijtje neergezet, dat nu deel se jongens uitmaakt van het gebouwencomplex Waterhoofd Na de oorlog waren de brouwer stallaties in een zeer deplorabele stand. Om de verbeteringen te kunnen En zoals in 1884 de Tilburgse Trappist, betalen moest de omzet omhoog. Bo- Pater Eustachius Verschueren, zich vendien werd de fiscale wetgeving bemoeide om door aankoop en ver- veranderd, waardoor veel meer belas- koop de brouwerij van de grond te ting moest worden betaald. Daarbij krijgen tot nut van het jonge klooster, Soorten toestellen Boortoestellen zijn er in vier hoofd soorten. 1) Kastoestellen. De oudste x soort. «Grote» bedieningsschakelaars en een kastje dat op het lichaam kan worden gedragen. Het nadeel van dit toestel is, dat het wat ver weg van oor en spreker is. 2) Hoorbrillen. Een combinatie van bril en boortoestel waarbij het toestel in het oorstuk van de bril zit verwerkt. 3) Achter-’t-oor- toestellen. De meest bekende (bruine) hoorapparaatjes. 4) In-’t-oor-toestel- len. De kleinste modellen, die hele maal in het oor kunnen worden gedra gen. Nadat het toestel klaar is voor de klant volgt er nog een proefperiode (voor iedereen verschillend) waarin wordt gekeken of het toestel naar wens funktioneert. Pas daarna wordt beslist over de definitieve aanschaf. De filiaalhouder is de heer S. Oelen en degene die zorgt dat klanten het boor apparaat krijgen wat ze nodig hebben is de heer J.W. van den Oosten, gedi plomeerd audicien. Een mooi woord voor «gehoordeskundige». Het duurt vier jaar (zo lang duurt de opleiding) toestel vergoed. In z voordat iemand zich audicien mag dan precies omschreven wat voor een noemen. Dat is ook wel nodig als je soort toestel voor de betreffende per- ziet wat voor verschil er al niet kan soon het best geschikt is. Het gaat dan bestaan tussen de verschillende toe- vooral om technische specificaties. Bij stellen en hoe belangrijk een nauw- Acousticon kunnen ze dan verder keurige instelling van het boortoestel voor de hele gang van zaken zorgen, is. Een verschil van één decibel kan bij De heren Oelen en van den Oosten zij ik de gebruiker al onaangenaam over- er vooral erg trots op dat Acousticon komen. Bij Acousticon beschikt men zelf de oorstukjes maakt. Dat zijn dus over de modernste apparatuur om dat de stukken die men in het oor draagt, allemaal te meten. en gemaakt zijn van een soort kunst- j hars. Meestal worden die in een fa-. Medisch advies briek gemaakt> maar jat staat niet a]tjjd Voor dat iemand over kan gaan tot de garant voor een goede pasvorm. Bij aanschaf is eerst een medisch advies Acousticon is de klant echter verze- nodig. Dat kan komen van een keel-, kerd van die goede pasvorm. werden de aanwezige monniken ouder en kwamen er weinig nieuwelingen. Dit laatste hield in dat veel meer dan vroeger een beroep moest worden ge daan op medewerkers-niet monniken. Dit hield in dat de kosten zodanig ste gen dat meer dan ooit een gericht ver- koop-systeem opgezet moest worden om meer omzet te verwerven. Het ge- is mijn volg was ook dat de brouwerij zich ook ben ik n I in gebouwen uitbreidde. Anderzijds I liep het monnikenbestand terug. Toen I de vraag naar het Trappistenbier toch I bleef toenemen en er dus opnieuw uit- breidingen noodzakelijk zouden zijn, werd daartegen toch wel bezwaar ge maakt door de monniken. De brouwe rij werd een waterhoofd naast de Ab dij. Daar inmiddels het aantal mede werkers-niet monniken tot ver over de honderd gestegen was, werd het ook niet verantwoord geacht de omzet van j- --- Weer tot inere proporties terug te brengen. De oplossing werd gevonden door de brouwerij onder te brengen bij het Belgische brouwerij-concem Artois te Leuven. De zekerheid voor de werk nemers werd hierdoor gegarandeerd. Behalve dat enige monniken nog in dienst bleven bij de Artois, staakten de Trappisten het brouwerij-bedrijf. Doordat het bier in de gebouwen v?n de voormalige Schaapskooi-brouwer., nog volgens het oude recept en met de oude naam gefabriceerd werd, ging de naam niet geheel verloren. Gerard Joseph Marie Dekkers Tobias Asserlaan 62, Tilburg 1904 geboren Tilburg 11-2-1922 overleden Tilburg 25-1-1980 Wilh. Carolina Ferouge-van Dijk Grevelingen 66, Den Bosch geboren Soerabaya (Ind.), 19-11- 1896 overleden Den Bosch 25-1-1980 Petrus Corn. Ma. Pulskens ivendelweg 50, Tilburg geboren Tilburg 26-3-1930 overleden Tilburg 26-1-1980 Maria Antonia Schalken-van Dijk Hoefstraat 4, Tilburg geboren Kaatsheuvel 5-3-1912 overleden Tilburg 26-1-1980 Anna Ma. Wilh. Verweijmeren- B roers Bellinistraat 398, Tilburg geboren Tilburg 2-12-1909 overleden Tilburg 26-1-1980 Ant. Corn. Walt, van Dongen Predikherenlaan 585, Tilburg geboren Dongen 16-11-1907 overleden Tilburg 27-1-1980 Zowel wethouder Van Bergen Volkshuisvesting als de GWD. het de werkgroep laten weten, dat er alles aan gedaan zal worden om de 180 wo ningen te behouden, maar ze kunnen de bewoners daar geen enkele garantie ”""r geven. Wat hebben de bewoners ir aan Kopieën van belangrijke brieven komen maanden na verzending pas op de bestemde plaats aan, zodat de werkgroep niet tijdig kan in spelen op de in gang zijnde ontwik kelen De GWD neemt beslissingen, zi der dat hierover overleg wordt pleegd met de werkgroep De beslissing voor een technisch onderzoek dat inmiddels düs verricht is door TNO uit Delft, is genomen door de GWD in samen werking met de SVE, zonder dat de werkgroep hierin zelfs maar ge kend werd "ouden sf -t0 jaar activiteiten ii ;rk voor de Tilbi id N.K.V. Dhr. F. 1 uit handen van Mar van het federatiebv; -*ibond F.N.V. zei ter jongeren de ge- gouden speld met robijn. Maar hij irsterken en moet dan 00 k al 67 jaar aktief lid /an inkomen ge- vakbond. >r de hand °P de jaarvergadering van de t opgevat, voedingsbond F.N.V. werd aan de 45 jaar in niim 10® bezoekers het hernieuwde bestuur van de afd. Tilburg voorge steld. T?vens werden enkele plannen ontvouwd voor het lopende jaar. Duidelijk werd dat 1980 het jaar van de ledenwerfactie zal worden. Dat was het 25 jaar geleden al voor de heren v.d. Oetelaar, G.H.A.M. Jansen en L.C.P. Jansen die zojuist hun zilveren jubileum vierden en daarvoor een pas sende attentie ontvingen. Als ere-lid wegens bijzondere verdiensten, wer den benoemd de heren van lersel en der Linden, die al meer dan vijftig trouw zijn aan de bond. Inlichtingen over de voedingsbond F.N.V. kunt u inwinnen bij de voor zitter, dhr. J. van Esch, Nassaustr. 363, Tilburg. Tel. 351442. entewoningen aan het Rozenplein is al maanden lelijkheid te krijgen, wat er met die 180 ’ebeuren. Dertien jaar geleden zijn deze woningen (lijke Woning Diest (GWD). Deze renovatie bleek /eest, zo meent de werkgroep, omdat de manier e dertien jaar alweer waslijsten van klachten heeft i TNO in Delft in de arm te nemen om te bezien voor /en, of dat wéér tot renovatie moet worden daar hoewel vele bewoners beducht zijn voor de manier, waarop dat gaat gebeuren. «Als men besluit tot renovatie, zoals dertien urd, komen ze er bij mij niet in», aldus een bewoner. De minimum (jeugd)lonen zijn sinds 1 jauari 1980 weer verhoogd. De werkgevers zijn volgens de wet verplicht minstens dit loon te betalen. Doch ieder jaar blijkt, dat er werkge vers zijn die minder betalen! De K.W.J. houdt een looncontr~'~ week van 4-8 februari. ledereer zijn loon wil laten controleren gratis laten doen in de Telefoo 29. Het gaat natuurlijk niet alleen om het minimumloon. Met overwerkver goeding, diplomatoeslagen, com pensaties enz. enz. moet ook rekening gehouden worden. Op dinsdag 5 febró voorlichtingsavond loon. Er wordt dan «Het gaat om de wi Daarin wordt duidelijk gemaakt wie er het meeste profijt van hebben als de lonen laag blijven, waarom veel fab rieken naar de zogenaamde goedkope landen trekken enz. Iedereen is wel kom. Ook zij die eens kennis wil maken met de K.W.J. De avond begint om 20.00 uur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 15