•I Geneeskundige merkwaardigheden i .K u .jSebieffïêtte cash carr SUKSES IN STRIJD TEGEN OUDERDOMS IX VERSCHIJNSELEN S MODISCHE KINDERJURKEN 3995 Voor Olympische Spelen Moskou Afvalwater zuiveren door bakteriën 95 am voor a s poeders I ne 7777 IB Nieuwste snufjes Budgets rentacar verhuurt nieuwe Fords van eysden bv «Welke hobby’s heeft de Sint?» .V* 1 £j3ebiefjlette cash carr voor as ^loeders Kerstmis vieren in Oostenrijk DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 29 novemer 1979 pagina 29 mer 1979 pagina 28 'g in ,L~ Nu óók bij Bebie-Nette Wi Normaal f 119,- lemden Bebie Nette-prijs in vier in 1ste Herenaanstekers U slaagt nergens beter! Vol-elektronisch normaal 39,50 Drogisterij Parfumerie Gezichtssauna S U slaagt nergens beter! F Heuvelstraat 57 - Paletplein 16 LBURG GRANDIOZE AANBIEDING KLEUREN-T.V ’s een fijn gebaar van Van Eysden, let U maar eens op NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN ZONNECENTRALEIN AUSTRALIË Verjongt e. de huid, ont: huid en voor I luche die- een ver- Til BORG ind«*pl. IN II i 436840 BREDA lel 076 I Horloges w Aanstekers Heuvelstraat 57 - Paletplein 16 BREDA Tri 076 I van elect pragelei DEN BOSCH Drogisterij Parfumerie Horloges Aanstekt de Kerstmannen om vertrouwd te raken met elektronisch en ander ingewikkeld speelgoed. en verfrist ntspant de orkomt rimpels. «Beginneling» Hoefstraat 145 Tel. 432163 'oesschoten Wie het feest Limburg1 zich met sneeuw. 130031 I maten 122 t.e.m. 146. Speciaal voor St.-Nicolaas en de feestdagen. Eigen. T.D. - Gemakk. betaling. Alle koopavonden geopend Dat levert wel eens ongewild grappige toneeltjes op als een Kerstman in vol ornaat tever geefs probeert een -kin- derbrommer» onder de knie te krfjgen. Maar ja, oefening baart kunst en beter een slecht figuur slaan bij je «kollega’s» dan voor het jonge publiek. 130031 I van eysden 1 i 013 4.36840 onze Sint prijs 29,50 Maar bovendien hebben wij een prachtige sortering dames- aanstekers en een grote kollektie tafel-aanstekers ook leuke atraktieve modellen tegen zeer aantrekkelijke prijzen kom vrijblijvend kijken Reeds vanaf 38.35 p. mnd. incl. service en garantie Het immuniteitssysteem het menselijk lichaam beschc tegen vreemde indringer op hogere leeftijd het v onderscheid te maken en vijand en begir lichaamsweefsels aan Vele onderzoekers 2 de oorz™: chijnseler We vestigden reeds de aandacht op de snelle evolutie van de «tekst- en beeldoverseining», de ontwikkeling verder dan de telex. De doorbraak wordt geïllustreerd door diverse types machines. Zo heeft het organisa- tiekomitee van de Olympische Spelen te Moskou honderd Infotec 6000toestellen besteldEen eerste batterij wordt hier klaargezet voor verzending. Getikte of geschreven mededelingen, schetsen en foto’s worden in enkele minuten overgeseind. 50 telefooncopiers van dit type bewezen o.m. reeds hun mogelijkheden in Moskou tijdens de Spartakiade. ■vestgewoel in Brabant of wil laten voor wat het is, kan t die dagen vermaken in de in de Oostenrijkse bergen. Een fijn gebaar voor Sint-Nicolaas; Fiesta. Escort. Taunus. Capri. Granada en Transit tegen verrassende kondities Spoortaan 175, Tilburg, 013-350045/433113 Dr. Samuel Edelstein heeft vastgesteld dat oude mensen met heupfrakturen en arm- en beenbreuken, gevolg van zwakke beenderen, een belangrijk pro- dukt van de omzetting van vita mine B misten. Proeven in het medisch centrum Ichilov in Tel Aviv duiden erop dat de stof de genezing bevordert en het proces zelfs kan omkeren», aldus Reho- bot. knecht Ruprecht heet) en over «hoe de Sint feitelijk uit de hemel naar beneden komt». Hoewel de stortvloed van brieven, die zelfs uit Amerika, Afrika en Azië komen, nauwelijks bij te houden valt, verzekert de 55-jarige burgemeester van St.-Nikolaus, Walter Hoff: «Ook dit jaar krijgt elk kind een met de hand geschreven ant woord. Mocht de stroom werkelijk niet meer te stuiten zijn dan zal dit jaar voor het eerst de schoolgaande jeugd worden ingeschakeld om de brieven te beantwoorden. De moeders van het dorpje, dat slechts 1.200 inwoners telt, knutselen inmiddels aan pluche ren, houten auto’s en ander speelgoed dat op Sinterklaasmarkt van 4 tot 9 december wordt 1 kocht. De opbrengst daarvan vorig jaar omge rekend ruim 170.000 B. fr. gaat naar hulporga nisaties voor behoeftige kinderen. Dit jaar trekt de Sint voor het eerst naar kinderen van Vietnamese vluchtelingen in Saarland. Van 4 tot 6 december richt de Westduitse PTT in St.-Nikolaus een speciaal kantoor in dat ver moedelijk de miljoenste Sinterklaasafstempeling zal verrichten. -j -1.atief voor wjn_ bbers die met Kerstmis thuis willen blijven, ligt ie rond carnaval, in 1980 lari. Dan immers zijn 1 het zuiden van ons elders een week Wie carnaval echter niet helemaal wil vergeten, kan toch met een gerust hart naar Oostenrijk reizen. In de dorpen en steden kent men immers de Fa- schingsabenden. Rustiger, maar wel zo gezellig als bij ons. Bovendien zijn ook de gemaskerde ski-tochten een belevenis. Een sfeervol hotel in Breitenbach, gelegen direkt aan de Langlaufbaan van 15 km beschikt over prima kamers. Dit hotel biedt een ar rangement tijdens de a.s. carnaval met langlaufuitrusting, arreslede en fak keltocht terwijl op 19 februari een car- navalavond op het programma staat. Inl. Vriendenkring Oostenrijk, tel. 013-42.48.28. Donderdagmiddag 29 november houdt de Nederlandse Verenigi ng van Huis vrouwen afd. Tilburg de sinterklaas middag voor haar leden. Mevrouw Liesbeth van der Sluis, voordrachts- kunstenares, zal dan een paar verha len voordragen. Dit vindt plaats in De Postelse Hoeve en begint om 2.30 uur. Vorig jaar moesten meer dan 3.500 brieven uit heel de wereld worden beantwoord, aldus de 59-jarige gepensioneerde distriktsraad Alfons Zieder, die samen met zijn vrouw als onbezoldigde «sekretaris van Sinterklaas» fungeert. Hij vindt het vooral ontroerend dat vele kinderen die aan -Nikolaus» in Saarland schrijven «niets voor zich zelf vragen maar wel voor de arme kinderen in de wereld». Daarnaast lopen ook vragen binnen over de hobby’s van de heilige man en de leeftijd van zijn knecht (die in het Duits Sint Ruprecht of len dat in een naaste toekomst de mens met een kunstmatig hart zal kunnen leven wanneer er werke lijk geen ander alternatief is dan sterven. Bücherl werkt zelf aan de ont wikkeling van een «pompinstal- latie» die het menselijk hart in het organisme kan vervangen. Men heeft al heelwat apparaten be proefd om dieren in leven te houden. Voor de mens zou het een tijdelijke oplossing zijn om te wachten op een hartoverplanting. Maar de patiënt moet te bed blij ven, verbonden met een aantal apparaten. Toch wordt ook al gewerkt aan een verkleining van Voor Sinterklaas en aanver wante kindervrienden is het tegenwoordig ook niet alles. Als je in je oude dagen nog op de hoogte moet blijven van al dat nieuwe spul dat ze aan de kin deren willen opdringen als speelgoed... Zelfs de Ameri kaanse Kerstmannen hebben d’er last mee. In het Califor- nische Alhambra heeft men er wat op gevonden: een groot wa renhuis richt kursussen in voor Wie er met de «Kerst» een weekje tussen uit wil kan inlichtingen ontvan gen bij de Stichting Vriendenkring Oostenrijk. Een uitstekend altemat tersportliefhebbers die en Nieuwjaar tuuu er in de periode ror van 16-23 februari ook de scholen in land en veelal gesloten. SCHAKELINGEN MET SNELHEID VAN HET LICHT Een reeks experimentele com- puterschakelingen, die de snel heid van het licht halen werden door Tushan Gheewala, een vor ser van het IBM Labo van Yorktown Heights (N. Y.) ontwik keld. Die schakelingen zijn de snelste die ooit gefabriceerd werden en zü betekenen een grote vooruit gang voor de Josephson technolo gie. De nieuwe schakelingen wer den tegen een snelheid van 13 pi- kosekonden, 7pikosekonden voor de konnekties en 6 pikosekonden voor de verplaatsing van de elek trische signalen van de ene scha keling naar de andere. De elektrische signalen in deze schakelingen, verplaatsen zich van 0,075 mm per pikosekonde wat overeenstemt met de snelheid van het licht. Die schakelingen zijn samengesteld uit verschil lende lagen metaallegeringen en isolatoren. «Lieve Sint, is het bij jou ook zo koud?» vraagt de kleine Stefaan en de achtjarige Tina uit Koblenz stuurt «groetjes en 1.000 kussen aan het Kerstkind en Zwarte Piet». Enkele weken voor Kerstmis lopen in het dorpje St.-Nikolaus In de Saarlandse gemeente Grossrosseln weer de eerste brieven binnen voor «de grote kindervriend». Sinds de Westduitse PTT en de plaatselijke toeris tische dienst ongeveer 12 jaar geleden voor het eerst een oproep deden om naar St.-Nikolaas te schrijven. In «6624 St.-Nikolaus» is het aantal brieven elk jaar gestegen. De Vriendenkring Oostenrijk beschikt nog over een aantal adressen die met Kerstmis mogelijkheden bieden in pensions en vakantieboerderijen. Zelfs in sneeuwzeker - gebieden zijn mogelijkheden. In veel plaatsen worden Tiroler- en Heimatavonden georganiseerd. En wie in de Kerstweek gaat zal nog lang denken aan de Weihnachtsabend of het Sylvesterbal op oudjaar. U kunt zelf bepalen hoeveel dagen u in Oostenrijk wil doorbrengen (doch minimaal 7 dagen). DEN BOSCH )rthensf raat 66 68 Tel 073 146539 Zoals de andere Josephson schakelingen werken ze bij een temperatuur die het absolute nul punt benadert (-273° celsius). Bij deze temperatuur verliezen tal 1 metalen alle weerstand aan ztriciteit en worden ze su- 'eiders. die aan de LH zijn ontwikkeld en waarop inmiddels oktrooi is aan gevraagd, hebben twee voorde len: er worden geen chemicaliën toegevoegd, de metode is dus mi lieuvriendelijker en men spaart het geld voor die chemicaliën uit. Bakteriën zijn immers gratis en zitten eigenlijk al in het afval water, aldus de landbouwhoge school. Het instituut heeft zijn nieuw procédé toevertrouwd aan de firma «Stamicarbon», een doch teronderneming van DSM (staatsmijnen). Deze firma heeft het oktrooi aangevraagd. Beide biologische zuiveringssystemen werden op semi - praktijk - schaal uitgeprobeerd in het eigen water- zuiveringsproefstation van de LH in Bennekom. Afvalwater kan zonder toe voeging van chemicaliën zodanig worden gereinigd, dat het geschikt is om op het oppervlaktewater te worden geloosd zonder het ont staan van algengroei. Dat blijkt uit jarenlange proefnemingen aan de landbouwhogeschool in Wageuin- gen. Die proeven bewezen de mo gelijkheid om langs biologische weg fosfaten en nitraten uit het afvalwater te verwijderen. Ni traten en fosfaten bevorderen in sterke mate de algengroei in open water. Dat proces, «neutro- fiëring» genoemd, is schadelijk voor de visserij, de rekreatie en niet in de laatste plaats voor de bereiding van het drinkwater. Al gen kunnen de smaak van het water namelijk bederven en soms zelfs giftige stoffen produceren. Volgens de in 1970 in Neder land van kracht geworden wet over de verontreiniging opper vlaktewater mogen in open water geen stoffen worden geloosd, die zuurstof binden en daardoor het leven van de vissen bedreigen. Het is echter ook nodig gebleken, aldus de L.H. om behalve deze verstikkende organische stoffen ook nitraten en fosfaten uit het afvalwater te halen. In Wageningen heeft men nu enkele zuiveringssystemen ont wikkeld, waarbij het afvalwater in kontakt wordt gebracht met een geschikte bakteriekultuur, die na de zuivering weer als slib van het water wordt afgescheiden. Het slib is volgens de LH heel goed te gebruiken als kunstmest, hoewel de kwaliteit ervan niet altijd en overal gegarandeerd kan worden. De samenstelling van het afval water is namelijk niet konstant en kan soms zware metalen als ge volg van industrielozingen be vatten. De zuiveringssystemen zoals De medische wereld van van daag biedt voortdurend merk waardige verrichtingen maar we willen er hier een paar citeren die wel even opvielen in de informatie van de laatste weken. De eerste die we willen aanha len betreft de mededeling van de Duitse professor Emil Bücherl uit Charlottenburg die sprak op het wereldsymposium over het «Kunstmatig hart» te West-Ber- lijn. De hoogleraar verklaarde dat ondanks technische tekort komingen, die nu nog moeten verholpen worden, men kan stel- ^Wau%80 belangrijke veranderingen vast gesteld. Het lichaam is niet langer in staat bakteriën, virussen en ab normale weefsels te herkennen, waardoor de ouderen ernstiger door infektieziekten worden aangetast en misschien ook groter gevaar lopen kanker te krijgen. Bovendien begint het immuni teitssysteem antilichaampjes en dodende lymfocieten te maken die eigen lichaamsweefsels aan tasten», aldus het artikel. Vermoed wordt dat hierdoor een groot aantal ouder domsziekten ontstaan, zoals aderverkalking, suikerziekte, bloedziekten en verharding van het aderstelsel. Prof. Trainin heeft ook aange toond dat een getransplanteerde tumor zich in oude muizen sneller ontwikkelt dan in jongere. Ook werd aangetoond dat, wanneer een tumor werd ingebracht samen met lymfocieten van oudere muizen, die tumor sneller groeide. «Een vreemd en dreigend resultaat» dat nu nader wordt onderzocht. Om zijn afhankelijkheid van de koolwaterstoffen voor de ener- gieproduktie te beperken gaat Australië hoe langer hoe meer gebruik maken van de door zijn klimaat geboden mogelijkheden. Zo zal een plattelandsstacije in Nieuw-Zuid-Wales eerstdaags beschikken over de eerste zon- nekrachtcentrale op het Australi sche /continent. Het prototype waarin 800.000 Australische dol lar werd geïnvesteerd, zal vol doende elektriciteit voortbrengen voor ten minste 10 huizen. De overblijvende energie zal worden aangewend voor de produktie van warm water, verwarming, ontzil- ting en wellicht luchtregeling. Ook de Australische telefoon maatschappij ‘Telecom* maakt steeds meer van zonne-energie gebruik voor de voeding van haar telekommunikatienetten. Zo zal de Middenaustralische stad Alice Springs eerstdaags met de rest van het net en met het buitenland worden verbonden via een inter stedelijk net dat zijn volledige energiebehoefte uit de zon nestralen put. In andere delen van het land maakt «Telecom» ook gebruik van windkracht en aardgas, naargelang van de plaatselijke omstandigheden en mogelijkheden. TEGEN SENILITEIT Het onderzoek is allereerst ge richt op seniliteit. Bijna een mil joen van de 22 miljoen mensen in de V.S. die ouder zijn dan 65 jaar lijden aan hallucinaties, verward heid, opgewondenheid en andere geestelijke stoornissen. Prof. David Samuel en zijn kol lega’s onderzoeken hiervoor met welke chemische middelen apen en andere dieren beter leven. Daarbij worden ook natuurlijke eiwitten toegepast waarvan be kend is dat zij invloed hebben op het zenuwstelsel. Een aardig sukses van het in stituut is de ontwikkeling van een syntetische vervanger van een stof die onmisbaar is voor het be houd van de sterkte van de beenderen bij oudere mensen. Geheel compleet f 99,- met duidelijke gebruiksaanwijzing, 'n Fijn en nuttig sint-nicolaasge- schenk. 1 dat lermt srs verliest r --vermogen onderscheid te maken tussen vriend en vijand en begint soms eigen lichaamsweéfsels aan te tasten. Vele onderzoekers zien hierin de oorzaak van talrijke ziekteverschijnselen onder oudere mensen en in laboratoria in diverse landen houdt men zich met het onderzoek bezig. Onder meer aan het Weizmann- instituut, waar twintig van de kundigste onderzoekers de ver schillende kanten bestuderen die aan het ouder worden vastzitten. Miljoenen mensen in de wereld zien erg op tegen het lichamelijke en geestelijke verval dat het ouder worden dikwijls meebrengt. In een overzicht van hun werk in het tijdschrift «Rehovot» zegt prof. Nathan Trainin dat hij met zijn groep voor het eerst heeft kunnen aantonen dat oude muizen aan de lopende band lymfocieten (een soort bloedli chaampjes) vervaardigen die de muislichaampjes zelf aanvallen. AFTAKELING «Bij het ouder worden zijn twee de apparatuur die in een naaste toekomst in het lichaam zou kun nen gebracht worden om onaf hankelijk te funktioneren. NIEUWE HAND De specialisten van het «Re- plantationszentrum» te München zijn reeds meermaals in het nieuws geweest met gekom- pliceerde operaties. Nu leverden zij een topprestatie door een pa tiënt een «hand te maken». Het was een arbeider die in Turkije bij een ontploffing beide handen grotendeels had verloren. De chirurgen begonnen met drie tenen van de voeten van de patiënt weg te nemen met het om ringende weefsel. De steeds ver beterde technieken van mikro- chirurgie en schoonheidsheel- kunde werden toegepast. Zo kon den zij de nodige «verbindingen» tot stand brengen en een onvol ledige maar funktionerende hand maken. Na korte tijd wist de man zijn nieuwe vingers zo te bewegen en te kontroleren dat hij voorwer pen kon grijpen. Reeds voordien had men in de zelfde kliniek de tweede teen van de rechtse voet overgeplant als duim van een pianist die betrok ken was geweest bij een verkeers ongeval. Ook dit werd een vol ledig sukses.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 29