l*i 0[<® Hoogspoor Moderne verlichting 10 korting F ThennwfuuiE9 Besluitenlijst vergadering Op alle burgemeester en wethouders 20% KORTING d.d. 21-11-1979 11 Meer geld voor betere rechtshulp Bureaus voor Rechtshulp willen meer duidelijkheid in beleid 1 Q s van eysden bv Albertville organiseerde zeer geslaagde wildspecialiteitenavond rijk dineren in landelijke rust oug. pijnenburg tz I 15 er 1979 pagina 14 Donderdag 29 novemer 1979 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER Exclusieve wildavond Grote demonstratie op 30 november 145 Salomé: unieke Héén >ndlo Nieuws uit het Wandelbos U slaat nergens betert ISOLEER VERSTANDIG MET vakkundig geplaatst door WANDVERLICHTING kledingzaak aan het Piusplein LET OP WEEKREKLAME Een fijn gebaar voor Sint-Nicolaas; Bel nu 321331 (toestel 12) vooreen snelle en konkurrerende prijsop gave. Ook de subsidieaanvraag (tot max. 1200,—) kan desgewenst door ons' worden verzorgd. met met een Jus- Een fijn gebaar van Van Eysden, let U maar eens op N.S. Plein 10 Tel. 425182 kre- Tilbui rijke ber. wijk- Fenjal crèmebad normaal f9,15 onze Sint prys f 14,1 5 Fenjal crèmebad normaal f 10,10 onze Sint prijs f 6,50 Fenjal body lotion normaal f7,95 onze Sint prijs f 6,50 Fenjal zeep in luxe doos normaal f3,85 onze Sint prijs f 3,50 Fa douche en badschuim normaal f9,50 onze Sint prijs f 5,75 Nivea crèmebad normaal f7,95 onze Sint prijs ƒ4,95 Moana schuimbad flacon a 1000 cc spec. Sint prijs f 1 6,50 Aqua Brava Schuimbad voor mannen inh. 1000 cc. spec. Sint prijs f 1 6,50 Kaloderma grote pot normaal f 5,75 f onze Sint prijs ƒ4,50 Horloges Aanstekers Heuvelstraat 57 - PaletpleinJ6 Hoefstraat 1 Tel. 432163 'oesschoten laat staan om ooi Buro’s geformuleerde ;n in de praktijk te verwe- geen spi Ook het 89, doet aan deze actie mee. GRANDIOZE AANBIEDING KLEUREN-T.V ’s Reeds vanaf J 38.35 p. mnd. Hl II incl service I len het moet strukture lenen, ki bijdrage van de n in onze samer Eigen. T.D. - Gemakk. betaling. Alle koopavonden geopend zijn onthulling van de best passende kwam voor een aantal toch als een ver rassing. Hou de warmte binnen... doe gor dijnen dicht... olieprijzen om hoog... gasprijzen omhoog... wees zuinig met energie... U leest dit haast iedere dag - daarom, wees verstandig en ISO LEER Een niet te zwaar dessert, gedoopt Fanchonnette du Chef en bestaande uit Victoria gevuld met perziken parfait, gegarneerd met chocolade vlokken. Daarna was er een glas Ba- nyls «Mas de la Serra», een zeer bij zondere Frans-Catalaanse wijn. juwelier horloger Heuvelstraat 61 - 5038 AC Tilburg Telefoon 013 - 43 48 68 Stichting Werkgroep Wandelbos heeft voor vrijdag 30 november een gezel- ligheidsbingo op haar programma staan. Vanaf 8 uur kan iedereen te- Op die dag zal geen spreekuur worden wij gehouden waarop men op de gebruike- _r alde lijke wijze advies kan krijgen. annen wij Ook als u geen klachten heeft, bent u e geval misschien wel van harte welkom om u steun met deze de kans dat er daad- aktie te betuigen. Eten bij Albertville in Chaam heeft een bijzondere charme en dat is nog mager gezegd, want het zijn meerdere charmes. Het is eten op het platte land in een omgeving met een prachtig natuurschoon, een uitstekende keuken en een rustiek ingericht restaurant. Louis Krijnen zwaait er nu al zo’n tien jaar de scepter. In Tilburg en verre omgeving is Louis lang geen onbekende figuur, want jarenlang exploiteerde hij in Tilburg verschil lende horecabedrijven. Hij zag zijn heil echter niet langer in de stad liggen, maar in de vrije natuur, waar hij in Albertville bij het begin een mooie De maar verlopen zaak een gastronomisch nivo ontwikkelde, dat spoedig tot s de aandacht trok van mensen die er liefhebberij in hebben om op zondag Blaas de stad te laten voor wat zij is om «buiten» te zijn. Louis Krijnen wist dat werd «buiten» zijn te kombineren met een goed culinair aanbod en gaandeweg Het bjjzonder onstond er een kring van vaste relaties, niet alleen uit Tilburg en Midden avonden is jnd( Brabant, maar ook uit de Randstad. Allemaal mensen die getrokken worden door de landelijke rust en de verrukkelijke menu’s, die Albertville onder leiding van de Tilburgse chef-kok Harry van Deurzen worden bereid. De parade van diverse wildspeciali- teiten, bloemrijk aangekondigd op het menu, was verrukkelijk. Eerst was er een korstbakje, gevuld met wildragout en dat werd geVolgd door gebraden kwartel met een roomsaus, vermengd was er een jnoester met een julienne van ui, slederij, bessengelei en ,e wijnsaus. De parade werd loten met reebiefstukjes met een iidroomsaus, waarin kersen, cham- “ons en aalbessengelei. De parade v,.d op bewonderenswaardige wijze ïgeleid door een viertal wijnen, s onbetwist hoogtepunt een - meer ambitieuze gasten dronken slot nog een kopje koffie met een isje armagnac. Verleden week werd bij Albertville een exclusieve wildavond georganiseerd met een wijnproeverij, die onder leiding stond van de bekende wijn kenner en wjjnauteur Pieter Taselaar. Het werd een cpieus diner met twee voorgerechten, vier hoofdgerechten en uicu een dessert, voorzien van een keur aan met en nac. Dan wynen, die in bloemrijke bewoordm- wildzwijnoester met oen werden oenre.enteerd dnnr P.eler een rode wijnsaus, besloten met reebief wildroomsaus, waa pignons en aalbesst werd op bewonderenswaarc begeleid door een viertal wijnen, met als onbetwist hoogtepunt een Do- maine de Beaurenard uit 1976 van Chateuaneuf ud Pape. Gedurende de afgelopen jaren heeft de minister van Justitie meerdere malen in de 2e Kamer gezegd, dat de Buro’s alle (financiële) ruimte moeten krijgen om zich te ontwikkelen tot goede rechts- hulpvoorzieningen voor de sociaal-eko- nomisch zwakkeren. Omdat niemand precies wist, wat de taken en doelstel lingen van de Buro’s voor Rechtshulp moesten worden, zet als eksperimen,. Na 2 jaar werd het eksperiment ge slaagd verklaard en de geldkraan voor de uitbreidingen dichtgedraaid. Opdat moment kon alleen maar gezegd wor den, dat de Buro’s overspeeld werden door rechtshulpzoekenden. Voor de toenmalige minister van Justitie, van Agt, was dat voldoende reden om te zeggen dat de Buro’s een groot sukses waren. Over wat de precieze doelstel lingen en taken van de Buro’s moesten zijn, zweegfie minister. Daarover wa ren amper enige gedachte gevormd. I Op vrijdag 30 november a.s. houden de Buro’s voor Rechtshulp e I landelijke protestdag tegen het begrotingsbeleid van de minister van Ji I titie. I Volgens de begroting van 1980 is er nauwelijks geld beschikbaar voor de broodnodige personeelsuitbreiding van de Buro’s. De Buro’s zijn al drie jaar het slachtoffer van de bezuinigingswoede van dit kabinet, hoewel de oudste Buro’s pas 4 a 5 jaar bestaan. Daarom zijn op alle Buro’s die dag ireekuren, maar doen ze dingen waar ze anders niet aan toekomen. Et Tilburgse Buro voor Rechtshulp, gevestigd aan de Noordstraat Tilburg is een unieke kledingwinkeltje rijker. Vandaag, donderdag 29 novem ber, opent José Erich aan het Piusplein 69 haar winkel in zelfgemaakte kleding, die zij de naam «Salomé» gaf. Salomé was een bijbelse danseres, die in haar gewaagde kleding met haar be koorlijke dansen Herodus verleidde en toen een wens mocht doen. Zij vroeg het hoofd van Johannes de Doper. Dat hoofd is terug te vinden in de etalage van het winkeltje. Bij Salomé» kunt U onder andere te recht voor eksklusieve en sportieve truien, jassen, jacks, broeken, blouses, pakken, enz. Alle kleding is in eigen atelier vervaardigd. De winkel is geopend op woensdag, donderdag en vrijdag van 12.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op de wekelijkse koopavond. Sv door het Buro wekelijkse spreekuren gehouden te Oosterhout, Dongen, Rijen, Kaatsheuvel en Tilburg-Noord en in de gevangenis en het huis van bewaring te Breda. Men kan van me ning zijn dat een nog verdergaande spreiding van de spreekuren overhet arrondissement wenselijk is. Het Burö luro’s voor Rechtshulp voor Rechtshulp meent echter dat het i, zijn zij in 1974 opge- hoogste tijd wordt, dat het Buro zijn ient. aandacht gaat wijden aan de andere doelstellingen van het Buro de zoge heten strukturele rechtshulp. Wat verstaan de Buro’s daaronder en waarom vinden zij deze soort rechts- hulpverlening zo belangrijk Dat zij strukturele rechtshulp belang rijk vinden, vloeit voort uit hun uit gangspunten. Zij hebben bewust ge kozen voor mensen met lage inkomens en zij proberen hen goede rechtshulp te bieden. Voor hen betekent dat niet alleen dat wij het recht moeten aan- Klachten vaak van zelfde soort keuze voor deze groep betekent te vens dat zij met behulp van het recht moeten trachten te bereiken, dat hun rechtspositie daadwerkelijk verbetert, hun Met andere woorden, de hulpverle- nde njng moet tevens gericht zijn op de verandering van strukturen, op maat schappelijke verandering ten gunste van de doelgroép. Organizatie van di- rekt-betrokkenen is in dit geval van looie, groot belang. chts- Dat zij struktur avond werd een zeer groot sukses. *-j;—J?re van deze speciale avonden is inderdaad de culinaire rijk- heid van het diner, de prachtige be er bij diening en de presentatie van de Wij nen: Men móet er de tijd voor nemen, maar het was een schitterende avond. Zeer laat op de avond' keek Louis Krijnen met grote tevredenheid het nagenoeg lege restaurant in. «De tij den zijn wel eens anders geweest», herinnert hij zich. «Toen ik hier tien jaar geleden pas de zaak had overge nomen, heb ik dagen gekend dat ik een omzet had van maar vijf gulden. De zaak ligt aan een zeker door de week vrij stille weg tussen Alphen en Chaam en er was werkelijk niets te doen» Nu beschikt men bij Albertville over een deskundige toegewijde keuken- brigade en uitstekende restaurant- kellners. Albertville heeft zich ont wikkeld tot een begrip. De kerst- menu’s zijn al samengesteld en voor die tijd zal ook de nieuwe uitbreiding klaar zijn. Dan kunnen de gasten zelf de kelder indalen om de wijn van hun keuze te zoeken. opd doer Sinds de oprichting hebben de Buro’s voor Rechtshulp zich gemanifesteerd als instellingen, die zich met name be zig houden met de eerstelijns rechts hulp voor de sociaal-ekonomisch zwakkeren in onze samenleving. Mensen met lage inkomens kunnen bij de Buro’s een min of meer uitgebreid advies krijgen in juridische pro blemen. Zo nodig wordt men door verwezen naar advok~* deurwaarder, die dan vervolgens kwestie kosteloos zullen behandelen. De afgelopen jaren is er door het Buro voor Rechtshulp in het arrondis sement hard gewerkt aan de regionale spreiding van de spreekuren van het Buro. Het Buro heeft vaste vestigingen te Breda, Tilburg en Roósendaal/Bergen op Zoom, waar dagelijks spreekuur wordt eehouden. Tevens worden er zij strukturele rechtshulp belang rijk vinden, willen zij ook tot uitdruk king laten komen in de tijdsbesteding van de medewerkers van het Buro. Met de huidige bezetting en gelet op de andere taken van het Buro, lijkt dit ideaal vooralsnog moeilijk te verwe zenlijken. Voor hen is dit aanleiding geweest om voor 1980 aan de minister van Justitie geld te vragen voor een mede- werk(st)er die zich juist met deze hulpverlening zal moeten gaan bezig houden. Een paar voorbeelden op dit gebied zijn renovatie/achterstallig onder houd wanneer je als individuele huurder enige inspraak probeert te krijgen bij dergelijke plannen van de woningbouwvereniging/stich- ting kan je het wel vergeten. Wan neer alle huurders zich verenigen in een bewonerskomitee en zich voorzien vgn deskundige hulp, is de kans op resultaat veel groter; woningbouwstichtingen en -ver enigingen zijn vaak zeer ondemok- ratisch en ondoorzichtige organi- zaties, waarin huurders niets te vertellen hebben. Het wordt de hoogste tijd, dat huurders zich or- ganizeren om ook iets in dergelijke >kaat en organizaties te vertellen te krijgen; ■volgens de veel mensen hebben klachten over de behandeling bij de G.M.D. bij een keuring de behandeling van een werkge ver met betrekking tot loon de behandeling bij de sociale dienst, b.v. bij het aanvragen van een uitkering de behandeling bij de bedrijfs- verenirintr i.v.m. uitkeringen Voor een Sinterklaas presentje naar de VVV T De VVV geschenkbon: een ideaal geschenk, 1002 mogelijkheden veel zaken besteedbaar *2 jaar geldig w ’in meer dan 100 plaatsen in Nederland originele textielklos met kaars, nü f 2,95 Een greep uit het assortiment: kaarten, Tilburgse Kruikezeikers, allumimumgravure Oude Markt. Streek VVV Hart van Brabant Spoorlaan 416a Tilburg recht in de grote zaal van het i centrum ’t Kivietslaer. Voor rijksdaalder per persoon kan een avond worden gespeeld. gen werden gepresenteerd door Pieter Taselaar. Chef-kok Harry van Deurzen en zijn brigade hadden er extra veel werk van gemaakt. De voornamelijk vaste gasten verschenen met hoog ge spannen verwachtingen. Een «gewone» avond bij Albertville is al bijzonder en wat een fééstelijke avond is, werd spoedig duidelijk. Niet alles wat een profeet zegt komt uit en zo is het met menukaarten ook vaak gesteld. Ze kunnen verwach tingen oproepen, die niet gehonoreerd worden, maar dat was thans bepaald niet het geval. De chef-kok beloofde bij het voorgerecht paté de marcassin Bastogne accompagné d’une timbale chasseur. Voor wie dat thuis niet iedere week eet, zij verklapt dat het hier gaat om wildzwijnpaté en een timbale op jagers wijze gevuld. In de buurt van Bastogne is het misschien ook geen volksgerecht, maar de toe voeging roept wel de geuren van de Ardennen op, een landstreek waar de wilde zwijnen zich vaker laten zien dan in de buurt van Berkel-Enschot. De soep vooraf betrof een fazan tenbouillon met quenelles van fazant en truffel. Het is niet een soepje waar van je een blik opentrekt om wat warms bij je brood te eten. De keukenbrigade had er zijn ziel en za ligheid ingelegd en met ere. Pieter Ta selaar had inmiddels de wijnen inge- De vaste bezetting van Albertville poseert. Van links naar rechts: chef-kok Harry leid en aan de gasten overgelaten wat van Deursen uit Tilburg, Wim van Hoof, sous-chef, uit Hilvarenbeek, leerling-kok er het beste bij paste. Dat waren na- Gerard Nooye nen de restaurant-kelners John van Brunschot en Frans Smulders, tuurlijk niet alle vier de wijnen, maar Geheel rechts: de heer Louis Kronen. de behandeling van de kontrole- werkelijk iets verandert, is uiterst rende arts bij ziekte klein. Daarvoor is het noodzakelijk de behandeling bij de woning- dat op grond van een hele rits klachten bouwstichting je zit zonder of door orgamzatie van een hele groep woning, hoe moet het nu verder, mensen, die daarbij betrokken wor- etcetera. den’ struktureel aan bepaalde pro blemen wordt gewerkt. Zoals hierboven reeds verteld werd, komen de Buro’s aan dit strukturele werk door de drukke werkzaamheden van het advieswerk op onze spreeku ren niet toeGeld om meer mensen aan te nemen voor onder andere de hier boven geschetste strukturele werk zaamheden krijgen ze niet. Toch wil- ze de minister duidelijk maken dat moet. Immers, alleen door ook irele rechtshulp te kunnen ver- kunnen ze een daadwerkelijke e leveren aan dè verbetering rechtspositie van de zwaksten; samenleving. Om duidelijk te maken aan de minis ter, dat er op dit gebied veel te doen' valt, dat veel mensen en instellingen: van mening zijn dat strukturele "echtshulp door de Buro’s vpor Rechtshulp gedaan moet worden, zal het Buro voor Rechtshulp in Tilburg; I op vrijdag 30-11-1979 van 9.00 tot 17.00 uur geopend zijn en telefonisch bereikbaar voor alle aktiegroepen, personen en instellingen met klachten over het funktioneren en de behan- I delingswijzen van sociale diensten, GAK, Bedrijfsverenigingen, Ge meenschappelijk Medische Diensten,; Iedereen denkt meestal, dat hij of zij kontroleartsen, Raad van de Kin- alléén maar met een bepaalde klacht derbescherming, Politie, e.d. rondloopt. In de praktijk blijkt echter dat Vele mensen vaak met dezelfde klachten rondlopen. Wanneer slechts één klacht over een bepaal instelling, e.d. krijgen, dan kunnen in het individuele-1 wat doen, maar dv «.«..o 1. Besloten tot verbouwing van een ge- ganisatie- en aktiviteitenkosten, aan vaste deelte van Huize Nazareth voor opvang normen gebonden zijn. van 10 k 12 bewoners afkomstig van Huize 4 Het door de stichting Stadsschouwburg Goirke. en Ku|turee] Sentrum aangeboden «Rap- 2. Naar aanleiding van het rapport «loka- inzake de toekomstige funktie van het tieonderzoek gemeentelijke diensten Til- Kultureel Sentrum» zal aan de raad ter burg» van het daartoe ingeschakèlde inge- kennisname worden voorgelegd. Aktie on- nieursbureau Benelux B.V. is besloten tot dememen pas relevant als het tich- vestiging van deze diensten in de bin- tmgsbestuur standpunt heeft bepaald t.a.v. nenstad en wel volgens het principe van eventuele wijzigingen in het beleid. gebundelde deconcentratie. Met name 5 in 1976 verbeterde woonomgeving wordt gedacht aan de lokaties Louis van het Schotelplein en omliggende straten Bouwmeesterplein en Schools raat De zal enige ^pa^jng ondergaan. Het be- defimtieve beslissing wordt echter afhan- treft wjjzigingen jn de verharding en aan- kehjk gesteld van een nader m te stellen brengen van beplantingen. onderzoek naar de nodige parkeerplaatsen en de effekten daarvan,; een kosten-baten- 6. Aan de raad zal een krediet voorgesteld analyse zal onderdeel van dit onderzoek worden van f 1.208.131,- t.b.v. ver- uitmaken. Aan de raad zal een kre- bouwingsplannen van de panden Prof, dietaanvraag worden gedaan voor dit on- Dondersstraat 6-8-10, Wilhelminapark 118 derzoek. en Valentijnstraat 47-49 voor huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuis- 3. Besloten tot wijziging vah de subsi- houdens (34 eenheden). Na subsidie zullen diegrondslagen voor peuterspeelzalen met huren resulteren van ca. f 182.50 p.m. in ingang van 1 januari 1980, met dien ver- Wilhelminapark en f 150,80 p.m. voor de stande dat subsidie wordt verleend in het overige panden. De kommissie volkshuis exploitatietekort waarbij «bepaalde kos- vesting en stadsvernieuwing zal worden tenposten, zoals salarissen leidsters en or- gehoord. Geld nodig Het zal iedereen duidelijk zijn dat de Buro’s hier geen genoegen mee kun nen nemen. Zij wilden, ruimte om l ideeën verder uit te werken en aan praktijk te toetsen. Om dit te kunnen was en is geld nodig, met name om de personeelslasten te dekken. Dit geld wordt echter door de minister niet be schikbaar gesteld. Ondanks het mc~- gepraat van het kabinet over reet hulp, in onder andere de Troonrede van september 1979, maakt het kabi net slechts met mondjesmaat geld vrij voor de Buro’s. Het is niet eens ge noeg om de grote stroom van rechts hulpzoekenden op fatsoenlijke wijze te helpen, laat staan om ook andere door de doelsteilinger zenlijken. Om meer geld van het kabinet- los te krijgen, voor meer personeel en daar- door voor betere rechtshulp voor mensen met lage inkomens, houden de Buro’s voor Rechtshulp op vrijdag 30 november 1979 een landelijke protest- dag. Wat willen wij op deze dag doen Om dat duidelijk te maken, is het noodza- kelijk om iets te vertellen over wat wij op dit moment doen en wat wij willen doen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 15