II 1898 6 99, HANDELSONDERNEMING NOVA 195 FEESTPRIJZEN 10 JAAR NOVA W die bij de tijd zijn Meubels Streekcentrum voor vorming en opleiding slaagt in opzet overbodig maken als vrijwilliger 1 Nova 10 69 69 69 199 ais 248 648 950 iHöMERSll I^NH©@FF 499, 149, 25, «Probleemleerlingen» hebben niet altijd leermoeilijkheden «Jezelf /O I p 129 60 Donderdag 12 juli 1979 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER Ruim 90 slaagt voor examen Badpakken Heuvelstraat 50 - Tilburg dium dry irover idem ’0 JAAR Cassettebandjes Nu Nu Nu J Nu 2x6 Watt FM - MG Nu Mini-moulinette met mengbeker Prijs 0.- Nu Stereo-rack National met ingebouwde TV Kinder pick-up s Kinderradio’s Nu Reeds v.a. 5 Geheel kompleet fzóin! Amigo Goirkestraat 48, TILBURG Tel. 013-42.68.93 (3 lijnen) ïmber 1977 startte het ex- .t, Streekcentrum met een om jongens en meisjes, gewone dagonderwijs er Even De toi Autoradio-cassette speler fautei goed! Miniwasser Tefal Prijs jaS.- jes He Koffiezetapparaat Philips Tape-aanbieding Cassettebandjes C 90 J Prima tape 1 10 stuks 1 My-Ims OTSHaim >r de nieuwe ers is dan het ooiaangebo- an5#5voorT per fles ens, dat igsproji -elijk 1 Philips kleuren-TV 66 cm Hibri-beeldbuis 12 kanalen 3 jaar garantie op beeldbuis Prijs 2/45.- stantie in te zetten in bepaalde gevallen kan zo’n Derksen (23), die als auto- aan een waterputtenproject. Philips stereo-installatie Pick-up, tuner-versterker - cassettespeler Kompleet met boxen 2 x 35 Watt Makkeliik opnemen van TV raegem :rverdelir 1, dat he om slaaf schuiiuti ze met de geen ruil wordt ée van een flinke kleedspiegel. beurzen zijn vaak alle schuifde voorzien van spiegels, maar in de praktijk wordt dit er maar één. 18 cm-spoelen 5 stuks Is in de s t- en werl in de juli 1979 pagina 18 j opleidin- ïdrags- en Recorderbanden Dubbeldeurs koelkast Candy 235 liter inhoud Volautom. ontdooiing Speciale vochtigheidsregeling dan kunt u aikant op po lk bak- ït ware in een turlijk de ge- jij hoofd- en pje stof zijn ,en de staand Ivering xueus er omdat f x en spre. m compleet ïnen lampei ils 'de sprei. Droogkap Philips Kompleet met grondstatie Prijs#’ s vormen een p u uw mooie sei tstallen zonder dat ze 1 vervuiling en die deu- nog een mkasten .ssloten door jenverdeling. vriendelijker 1, hebben de ontwer- kleppen en laden als _le sterk geven inderdaad Stereo radio-cassette-speler Prima kwaliteit Prijs/f9,- Eigen technisc Ruime parkeer Ruime ervarinc Scherpe p soms wat kwetsbaar kindervoetje en de bladoppervlakte is een enkel keer aan de krappe kant. Wel plaats voor zes toelen, maar niet voor zes eters... Dus even opletten. In septerr periment, opleiding die in het U kunt er met uw vinger op :n... en het gelijk weer weg- iten von- 1 maar zo water- id ieder- loeft te Scheerapparaat Philips Op 220 Volt In luxe cassette Prijs 9/- /Osborne ngo med.dryl Pale dry jche dienst ergelegenheid rvaring prijzen 12 kops x- Wasautomaat Lavatrice FE 2 jaar garantie op a 15 programma's 2 - 5 kiloschakelaar Spoelknopschakela tocht hebben geblazen. Schijnkussens Een nieuwtje dat nog niet overal is doorgedrongen, is het schijnkussen. U denkt dat het model een los kussen heeft, maar als u het wilt optillen, blijkt het helemaal geen kussen te zijn... In feite heel oud. De vakman noemt dit een schijnkussen. Dit past geheel bij de verstrakking van ’t stof- feerwerk. hout waarde kleding wor eens naar J wetse stoe. achteren smaller hebben we jarenlang r iets daan, maar deze zittir igen weer terug. I le en zeshc tafelvoeten vt ;pen en daardoor lijken de tafels elen eveneens wat gemoedelr Stoelen zonder scherpe kamv.. iggen bovendien lekker in de hand en rijn minder gevoelig voor beschadi gen. De stoelruggen zijn tamelijk ring aanwezig imlijnd» door den van ti de be- Het leerprogramma is op het eerste Kijkt u gezicht vaak vreemd voor ouder- leerlingen, omdat het ander programma dat ze op schot den kregen. omt Drie richtingen iuv, De opleidingen aan het Streekcentrum zijn onderverdeeld in drie hoofdrich- igen: de full-time opleidingen, de worden op hun blemen en vrt keer van alles ken heeft. afge- Op de streekschool, die momenteel ge- 1 "et vestigd is aan de Veelaerts van Blok- landstraat 2 in Tilburg, krijgen zij de kans om het nog eens te proberen. Hierin worden zij dikwijls aangespoord door ouders of vrienden en de ervarin- die zij opdeden met ongeschoolde eid. Deze toch wel bijzondere vorm van onderwijs, heeft in de afgelopen twee jaren haar nut al ruimschoots bewe zen, getuige een percentage geslaag den van ruim 90 Het leerprogramma i gezicht vaak vreemd Geslaagd: 14 14 10 9 nu precies de problemen zijn, die de leerling met de leerstof heeft. Diploma’s Omdat het Streekcentrum geen regu liere LBO- of MAVO-school is, ge schiedt de diplomering onder auspi ciën van de scholengemeenschap Qui- rijn, wat LTS en LHNO betreft, en de Avondmavo wat het MAVO-diploma betreft. De laatste samenwerking biedt het Streekcentrum de mogelijk heid met deelcertificaten te werken. Hierdoor hoeven leerlingen die zak ken, niet alle vakken over te doen, maar alleen de vakken waarvoor ze onvoldoende hebben. Twee jaar experimenteren met deze alternatieve opleiding heeft tot nu toe de volgende resultaten opgeleverd. Juni-juli 1978 Opgegaan LHNO-c LTS-c (electro) MAVO Juni-juli 1979 Opgegaan LTS-b (autotechn.) LTS-b (elektro) LTS-c (elektra) (waarvan part-time opleidingen en de gen voor leerlingen met gec leermoeilijkheden. Op de «full-time afdeling» zijn er weer drie hoofdmogelijkheden1oriëntatie op studie en beroep. De leerling krijgt hier de kans om eens te kijken wat voor opleidingen er mogelijk zijn voor de diverse beroepen; 2. herkansings - schakelopleidingen (MAVO. LTS en LHNO) en 3. beroepsopleidingen (bijv, bouw - elektro - kantooroplei- ding - autotechniek). Eerst krijgen de leerlingen een basisopleiding, waarna ieder de gelegenheid krijgt om zich verder te specialiseren. Naast het basisprogramma krijgen de leerlingen vakken als expressie en communicatie, waardoor ze leren hun gevoelens, ideeën en fantasie te uiten en waardoor ze leren beter met andere mensen te praten en naar anderen te luisteren. In alle programma’s wordt van meet af aan sterk geappeleerd aan hun eigen verantwoordelijkheids gevoel. Hen wordt steeds duidelijk gemaakt, dat de leraren er niet zijn om hen te pesten, maar dat deze hen wil len helpen op hun ontwikkelingsweg. Voorde meeste leerlingen is deze aan pak vreemd, en ze moeten meestal een hele tijd op school zitten, voor ze door hebben wat de bedoeling van dit alles is. Naast bovengenoemde vakken, die in het reguliere onderwijs niet of nauwelijks aan bod komen, krijgen de leerlingen op het Streekcentrum re- mediale hulp of bijspijkerhulp en huiswerkbegeleiding. Dit betekent, dat leerlingen, die in bepaalde vakken of onderdelen van vakken niet mee kunnen extra les krijgen. In een kleinere groep worden de niet begrepen of gekende zaken nog een keer uitgelegd en wordt nagegaan, wat goed als verdwenen. Het is nu de ge woonte om een paar gemakkelijke fauteuils in de slaapkamer te zetten. Een zit- en werkboekje voor de huis vrouw in de slaapkamer begint heel gewoon te worden. -uiltje. Gaat het om een wat Ikoper genre, dan kiest men meestal voor een zogenaamd com pleet bankstel, dus een bank en twee bijpassende fauteuils. Geschuurd leer Wat de bekleding betreft, blijkt echt leer een stapje terug te hebben moeten doen ten gunste van heel mooie gewe ven stoffen. Dit zijn platweefsels met ’n nogal grove structuur, ribstoffen met een opvallende brede rib en ke pers met een schuinlopend weefeffect. Velours is niet alleen effen meer, maar heeft nu heel vaak een weinig opval lend streepje gekregen. Meestal in de zelfde kleur als het weefsel, maar dan iets donkerder. En wat de kleuren be treft, draait alles om beige, zandtinten, bruintinten en hier en daar wat reseda- ek groen. En het grote nieuwtje bij leer is ts- de geschuurde uitvoering. Geschuurd leer lijkt sprekend op suède en heeft een matte op fluweel lijkende opper- Je hoort wel eens, dat het niet gepast is een commerciële inst een ontwikkelingsproject. Dat is een vooroordeel. In bepaald instantie wel degelijk nuttig werk doen-, zegt Harry monteur voor de SNV 2 jaar in Tanzania meewerkte at «Ik heb projecten gezien die door de onervarenheid van Europeanen de mist in zijn gegaan. De know-how en ervaring van een internationaal wer kend ingenieursbureau kan een garan tie betekenen voor het slagen van een project. Anderzijds zijn het enthou siasme en de inzet van vrijwilligers ook erg belangrijk. Overigens Wca verhouding tussen vrijwilligers en ex perts uitstekend en werd er geen ver schil gemaakt. De Tanzaniaan zelf ziet helemaal geen verschil tussen de experts en de vrij willigers. Een Tanzaniaanse ingenieur verdient immers altijd nog een stuk minder dan de Nederlandse vrijwil liger met zijn 2.700 shilling (ca f 800,-) en met bovendien allerlei faciliteiten. Dus het argument over het behoefte- inkomen waar de SNV het nog wel eens over heeft, kan beter weggelaten worden». «De Tanzaniaanse autoriteit den het project in het begin zo: waarom zulke eenvoudige v putten bouwen als in Nederland een maar de kraan open ho. Een meubel is geen echt mode-artikel zoals een zomerjurkje dat op een zeker ogenblik algemeen is en dan snel weer verdwijnt. Maar als u op het punt staat ’n nieuw bankstel, een andere eethoek of een groter wand- meubel te kopen, dan wilt u toch wel graag iets hebben dat bij de tijd is. Afhankelijk van uw smaak wordt het misschien modern, klassiek of rus tiek. Dat doet er niet zoveel toe, als het maar in- is. De grote internationale meubelbeurzen vertellen alles hierover. We zijn voor u gaan kijken en hebben onze bevindingen op een rij gezet. Slanker en strakker De kist in... Hebt u een bed nodig d kiezen uit een gewoon ledil ten of plinten, maar er zijn ooi bedden en u ligt dan als het bak of kist. En dan natuu. stoffeerde bedden waarbij voeteneinde van een lapje voorzien en niet te vergeter gestoffeerde bedden bestaande onderbed met spiraalvering plus een bovenmatras. Heel luxueus en minder duur dan men denkt, omdat geen on- dermatras, matrasdek en sprei nodig zijn. U kunt ook een compleet geheel krijgen met gordijnen en lampekappen van dezelfde stof als vlakte. 1 schrijver vegen. Nooit onderhoudsmiddeltjes ge bruiken. Is er geknoeid dan alleen het ergste wegscheppen of opdeppen met keukenpapier en daarna geduldig wachten. Het kan weken duren, maar in negen van de tien gevallen trekt de vlek vanzelf weer weg. Bij glanzend leer vergeleken is deze nieuwe uit voering van leer bijzonder verfijnd. Iemand noemde het terecht «vrouwe lijk» leer. Veel gevraagde leerkleuren zijn middelbruin en naturel. Al deze veranderingen hebben hoofd zakelijk betrekking op wat we ge makshalve gematigd modem willen noemen. Echte stijlmeubels zoals een Bergère of een Chesterfield blijven zoals ze zijn, maar moeten soms wel plaatsmaken voor een andere stijl. Allerhande kasten En nu de bergmeubels. Er zijn nog steeds veel aanbouwsystemen, waar mee u desnoods een wand kunt vol bouwen, van de vloer tot aan het pla fond en van hoek tot hoek. Maar het aanbod in losse bergmeubels in alle denkbare vormen en maten neemt met de dag toe. Hoge smalle kastjes, echte dressoirs zoals vroeger en zelfs met een opzetkast, waardoor zoiets als een buffet uit grootmoederstijd ontstaat. Soms loopt het front van de kast in één lijn door tot op de vloer, maar er zijn ook combinaties van diepe onderkas ten en ondiepe bovenkasten. Het aantal deurtjes met glaspaneel en roedenverdeling is sterk toegenomen. nisch gezien niet kan. te ha'en' toch n°g een kans te geven Men heeft dan gewoon die heel dunne om alsnog dat diploma te halen. Het latjes op het glas geplakt.gebeurt nog al eens dat op een LBO- of Mavo-school leerlingen uit de boot vallen, door oorzaken die vaak pluspunt weinig te maken hebben met wel of ervies en niet gOed kunnen leren. De oorza- ken van hun falen kunnen zeer ver schillend zijn. Het kan liggen aan hun gedragaan de te grote klassen )r waardoor te weinig ingegaan kan sling, worden op hun individuele pro lijker blemen en vragen, of aan hun af- wat met school te ma- tijd van de hangmodellen is voor- :d voorbij. U kunt nu volop lage neubels krijgen, waarin u gewoon rechtop kunt zitten en waarbij de irmleggers voldoende steun geven bij et zitten gaan en opstaan. De zit- en zijn hoger, steviger en minder geworden. Tegelijk zijn de zit- lels sterk afgeslankt. U kunt dit zien aan de armleggers. De om- van de zitmeubels was de laatste 1 n zo toegenomen, dat ze de kamer jijna niet meer in konden. Die verjon ging was dus wel nodig. De zitmeubels zijn wat eleganter, minder pompeus en comfortabeler geworden. Deze af slanking gaat vaak gepaard met het z.Jntbaar laten van meer hout. De be kleding is soms als het ware omlijst door edelhout, waardoor de elegante lijnen nog beter uitkomen. Ook heb ben de vele knopen het veld moeten ruimen voor horizontale en vertiakle rugstiksels, terwijl de koordbiezen in afwijkende kleuren eveneens de af- Romantiek Die glasdeurtjes want nu kunt u snuisterijen uits. last hebben van vervi.o- ren met glasroeden geven ook 1 romantisch sfeertje. Boeket worden steeds meer afges' glasdeuren zonder roede: Om de kasten een wat uiterlijk te geven, hebber pers alle deuren, kleppen het ware «ingelijst». Die ronde lijsten g-.— beoogde effect. Lekker in de hand Die afgeronde kanten ziet u ook bij de eetgroepen en daardoor lijken de tafels In vier jaar tijd zijn er 700 putten ge- en stoelen eveneens wat gemoedelij- Sea bouwd. In juli 1978 werd het project ker. Stoelen zonder scherpe kanten ^’bel aan de Tanzanianen overgedragen, liggen bovc-nuiv,. ■v^v. Het ingenieursbureau is naar een an- zijn minder gevoelig v™ der deel van Tanzania vertrokken gingen. De stoelruggen voor het opzetten van een gelijksoor- hoog en is een rugstofferi tig project. dan is de stof heel vaak or «Ingenieurs van het bureau komen re- hout waardoor vervuiling van gelmatig kijken hoe het met het project kleding wordt tegengegaan. 1 staat. Het loopt uitstekend: er wordt eens naar de zitting van een ouuvi- met alle enthousiasme aan gewerkt. Die wetse stoel dan ziet u dat deze van indruk krijg ik ook uit de brieven uit achteren smaller is dan van voren. Dat Tanzania. Ik wil zelf zeker nog 10 jaar hebben we jarenlang niet meer g»- in ontwikkelingslanden actief zijniets daan. maar deze zittingvorm komt zinnigs opzetten, kennis overbrengen weer terug. Het aanbod in ronde, en me overbodig maken. Dat geeft veel ovale en zeshoekige tafels neemt toe. zijn voldoening»De tafelvoeten van deze modellen zijn ting draaien om water te krijgen. Gelukkig is de mentaliteit langzamerhand ver anderd en dat komt vooral omdat van de door hen zelf aangelegde kostbare waterpompen maar zo’n 30 tot 40 werkten. Onze eenvoudige water putten voldeden voor 99 Het waterputtenproject waar Harry was de *aan meewerkte werd uitgevoerd onder leiding van de Nederlandse regering. De bedoeling was de aanzet van 700 waterputten te geven op een totaal van 2.200 dat benodigd is voor Shinyanga regio, gelegen in het noordwesten van Tanzania. De beginfase van het project was vooral gebruikt om ervaring op te doen, want om een waterput zo een voudig mogelijk te maken, is nog niet zo eenvoudig. «We werkten in Shinyanga met 11 Ne derlanders en 150 vaste medewerkers. Mijn taak was het beheren van een ga rage voor het onderhoud van de 25 vrachtwagens en landrovers. Daarbij kwam de opleiding van de monteurs en counterpart die het uiteindelijk van mij heeft overgenomen» Hoektafels weg Bij de hoekbanken zijn heel lang hoektafels toegepast. Erg handig, maar ze hebben plaats moeten maken voor gebogen hoekelementen, die een plaatsje extra geven. Gaat het om duurdere zitmeubels dan blijkt de huisvrouw voorkeur te geven aan een hoekcombinatie met ronde hoek (vooral in stof) of een 2- en een 3-zits- bank (vooral in leder), soms met één bijpassende fauteuil, soms met een los Geslaagd: 4 3 II 11 2 lln. op b/c nivo) MAVO-4 15 14 LHNO B/C 10 8 Gezien bovenstaande resultaten ver vult het Streekcentrum voor de pro bleemleerlingen van het reguliere on derwijs een duidelijke funktie. In de toekomst moet het reguliere on derwijs echter zodanig ingericht zijn en over de nodige faciliteiten beschikken om zelf te kunnen voldoen aan de be hoeften en vragen van deze leerlingen. Het onderwijs voor deze leerlingen zou dus eigenlijk terug moeten naar de daarvoor bestemde scholen. Hout blijft jong geheel Op de grote meubelbeurzen zie je heel uit een wat houtsoorten. We denken nu aan eiken, beuken, essen, noten, kersen, mahonie, palissander, grenen, taxus en zelfs het bijna vergeten teak. Maar elk land heeft zo z’n voorkeur. Eiken neemt echter vooral een belangrijke plaats in. Mahonie wordt steeds meer in Duits land gebruikt, maar in ons land doet Schuifdeuren deze befaamde houtsoort het niet zo Het wordt steeds meer gebruikelijk Even proberen... goed en dit geldt ook voornoten. Gre- slaapkamerkasten te voorzien van De toiletmeubels die bij slaapkamers nen kan zich goed handhaven. En in de lifdeuren die zo licht werken datje worden gemaakt, zijn lang niet altijd noordelijke landen is teak nog steeds de pink kunt bedienen. Vragen handig in gebruik. Als u een «liefheb- veel gevraagd. Eigenlijk is het zo, dat limte zoals draaideuren. Vaak ster» bent, ga dan even voor het geen enkele houtsoort echt verdwijnt, één van deze deuren voorzien meubel zitten en kijk of er ruimte is alleen treedt zo nu en dan een andere 1 een flinke kleedspiegel. Op voor uw benen, of u dicht met uw ge- houtsoort op de voorgrond. Wat de irzen zijn vaak alle schuifdeuren zicht bij de spiegel kunt komen en of u houtsoorten betreft, zit u dus altijd 1- - j- de laden kunt openen als u bezig bent, goed, ook al ziet u uw lievelings- De hoge slaapkamerstoelen zijn zo houtsoort niet in elke etalage. voor praktij 1 Radio-cassettespeler Nu partygrill Ideaal voor tuinfeesten. Prijs 1/9.- Grondstatief gratis V»"-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 19