1898 1598 _ALZON_ Tips voor goede vakantiefoto’s LET OP Overheidssteun voor schoenindustrie PAS- OTO’S 9875 ontwikkelingsprojekt personeelsbeleid Specialist in hi-fi en video over vakantiefoto’s Nederlander dik tevreden PHILIPS KLEUREN-T.V. VIDEO-RECORDERS geen probleem te zijn NEN A12,50 W HAMERS" i[|I^NH©©FF Lange autorit met hebben we dit jaar 100% kinderen hoeft to’s kan laten zien en zeggen: Kijk daar zijn wij met vakantie geweest en moet je eens zien wat een prachtige kleuren». Donderdag 12 juli 1979 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER 2 juli 1979 pagina 14 el. 013-42.03.59 in de afwerking direkt klaar j ook in kleur ’rg van :idingsl :steld, draal 94. tel. 423355 Deze zomer al Celeste voor 1980 Heuvelstraat 50 van Her waarden s Gordinette b.v« seds be- ue per- gehele, edaseweg 104 burg kerkhof) 013-423967^ OGES Dt ing Joggingschoenen o.a. NIKE KARHU ADIDAS 2000 nu voorzien van transistoront- steking. Voor uw schoolsportkleding naar LOTOX SPORT 66 cm groot beeld - 12 kanalen 3 uur speelduur pauzetoets - 3-dagenklok ■tfarteis**radi<nv Besterdring 87-89 - TILBURG - Tel. 431489 Elke donderdag koopavond reis licht fruit snoei Houdt ze fijn bezig en zorg voor voldoende rust een amebon.) is geb.v, is van sument meenemen, het de camera op een zijn diensten zou irijfsleiders tedacht aan Cursussen s op één 500 kilo- sreen SS,.,7,°5 Men dat kir -t inzake de per- lustrie aangeboden lisering van De voorbereid» De nieuwe genei gen een batterij deze er langer raadzaam hem 3RUKKERIJ MPELFABRIEK k. MERTENS Zn B.V. ALUMINIUM ZONWERING v RECHTSTREEKS VAI'JAF DE FABRIEK het bestuur v jekt Personeel voor de beleidsvorming Prijs 42.- 75.- sr avond tot 9 uur ie marktprijzen, rustig keus kunt ■n verkoopruimte. IN 212, ïgeleidingskommissie is, zonder dang van scholing c.q. bijscho- andere niveaus te minimalise- óvertuiging toegedaan, dat ge- t feit dat de problemen in de Isvoorziening zich het sterkst /oelen in de sfeer van het di- ïrsoneel, aan de pri- voorrang gegeven gen over het projekt passende onder werpen. Ontwikkeling van een programma van opleidingen Voor het ontwikkelen van een pro gramma van opleidingen heeft de Be geleidingskommissie een werkgroep ingesteld, waarin naast direkt betrok kenen uit de bedrijven ook onderwijs- en technische deskundi gen willen nemen. is dat opleidingsmoge- kreëerd, c.q. geïndiceerd alle niveaus van hoog tot Wij leveren tevens: Aluminium jaloezieën voor binnen en buiten Vertikale jaloezieën Rolgordijnen Zonneschermen Aluminium raam- en deurhorren Al Ie maten - Vele kleuren - 5 Jaar garantie - Gratis meten - Snelle levering Winkel Showroom Tilburg Goirkestraat 26 tel 013-425.180 Breda Haagdijk 52 tel 076-133.332 Enkele prijsvoorbeelden: Breedte Hoogte 80 100 140 140 180 150 200 140 Open- weave 1 270 hoog met loodveter S 250 hoog Q X p. mtr. Als bij van Herwaarden vol gende week donderdag de opruiming begint, wees er dan als de kippen bij, want de aanbiedingen zijn grandioos. En het zou jammer zijn als uw velours - glas - of overgor dijnen juist door een ander is meegenomen. Vakantie aan en op het water levert vele leuke herinneringen. Het zou jammer zijn als u de film laat zoekraken. „.ding «•neratie camera’s herber- ,erij in het inwendige. Als -er dan één jaar inzit, :m te vervangen. G. een nieuwe batterij i zou jammer zijn als dt ongelegen moment weigeren. Filmpjes kunt u het beste hier kopen. bent dan verzekerd van1 uw favo- utue merk. Terwijl hef locale merk hier problemen zou kunnen opleveren tevreden. Aan de basis van dit met het ontwikkelen. Bovendien kunt U ervan op aan dat de film die u bij uw fotoadviseur koopt vers is en niet uren op een warme markt heeft liggen bak ken. Geen zonnebad Zon en fotograferen zijn twee bijna onafscheidelijke zaken, toch kan de izit, is het zonookeenslechteinvloedopuwfilms Of zeker hebben. Uw opnamen kunnen, als u de nar mjr jn de zon laat n. Witter tegenvallen, camera mee naar het Straks vindt weer de -grote uittocht» plaats. Het jaarlijkse fotografische hoogtepunt waarbij miljoenen foto’s gemaakt worden. Om precies te zijn: een door het NIPO gehouden landelijk onderzoek toont aan, dat we in één jaar tijd in Nederland ruim 300 miljoen opnamen hebben gemaakt. Daar van waren er 170 miljoen kleurenfoto’s en 72 miljoen dia’s. Een nog g bé sprekender gegeven uit dit onderzoek is, dat de Nederlander met al die riete foto’s zeer gelukkig is. Maar liefst 93% van de fotoconsumenten is over de kwaliteit van de foto’s tevreden of erg tevreden. Aan de basis van dit fotogeluk staan de Nederlandse afwerkcentrales die, óók in de jaarlijkse vakantietopproduktie, in staat zijn de amateur snel en goed zijn vakantie herinneringen in kleur af te leveren. is een klein watertankje :s en papieren doekjes - van gezicht en handen Een moderner front en een bredere aC achterruit in een strak gestyleerde pas’ achterzijde, dat zijn de uiterlijke ken- merken van de nieuwe uitvoering van de Mitsubishi Celeste. Het 1980-model komt half juni op de markt. De 1600 en 2000 cc motoren zijn in details verbeterd, zo is de Celeste tellen, raadsels opgeven, poppenkast spelen, verhaaltjes bedenken etcetera, leiden hen op de juiste wijze af gedu rende een lange reis. Kinderen zijn vaker wagenziek en misselijk in de maag dan volwassenen. Wanneer bo vendien in de auto liefst niet en anders zo weinig mogelijk wordt gerookt en voor voldoende frisse lucht zordt ge- voelen de kinderen zich beslist prettigst. Ook gejakker en gejacht slaan terug op het gedrag van de kinderen. Uit onderzoekingen onder 10- tot 12-jari gen op verschillende scholen is naar amen dat kinderen bij het rijden hun vader vaak erg t belang van leerst en ge- goed sende kinderzitjes bekend. En dat men twaalf jaar die gezie der veiligheidsgordels ken niet voorin laat zit ook vanzelfspr [i moet te inderen op lange vocht nodig hebben, zelf voud van wat volwassenen drinken. Een thermos gezoete thee of uitgei is onderweg beter snoepgoed. En altijd met washandjes voor verfrissing vai een prettige zaak. Via deze manieren komen op de vakantiebestemming zowel frisse als ontspannen ouders en kinderen uit de auto, om meteen samen met veel plezier aan een prettige vakantie te beginnen. Om de miljoenen vakantiefotografen vóór de grote uittocht nog wat nuttige informatie te geven, volgen hier en kele basistips die borg staan voor ge slaagde ciné-films of dia’s die rechtstreeks naar afwerkcentrales worden gezon den moeten duidelijk leesbaar van naam en adres zijn voorzien. besteed per film één opname aan bijvoorbeeld uw auto (met leesbaar nummerbord) of kras uw naam in het zand van het strand, of fotografeer uw kofferlabel. Zo is uw film altijd terug te vinden. Vakantie is bijvoorbeeld babecuen voor de tent, waarbij bruin te bakken. Uw film is niet O GESTELD OP «bs tuur die niet goed is voor uw film, maar boven we waar uw camera zelf ook niet al te beschikke goed tegen kan. Bovendien als u uw kostbare apparatuur zo verleidelijk etalleert, is dit een uitnodiging voor grijpgrage vingers. Na de terugkomst van uw vakantie kunt u de belichte films het beste direkt laten ontwik kelen. Dus niet wachten met «vol schieten» tot de Kerst, of een verjaar dag volgend jaar april. De kleur komt zoiets zeker niet ten goede. dehjke zaken, toch kan de Voorkom zoekraken mslechteinvloedopuwfilms Jw opnamen kunnen, als u de Dims camera een paar uur in de zon laat Van de yelc miljoenen films raken er bakken, vaak bitter tegenvallen, jaarlijks een aantal zoek. Uit research Neemt U de camera mee naar het is gebleken, dat dit meestal het gevolg strand, houdt hem dan in ieder geval in is van slordigheidjes van de con- de schaduw. sument zelf. Een onduidelijk hand- De camera in de auto op de hoeden- schrift of helemaal geen adres op de plank is al helemaal af te raden. De ontwikkelenvelop zijn de grootste temperatuur kan door oplopen tot ver boosdoeners. Gelukkig komen van de boven de 50 graden C. Een tempera- zoekgeraakte filmpjes een groot aantal graag laten volgen. uw kindei kinderen vinden autorijden - lijkmatig. nneer het lang duurt - erg Dat men kleine kinderen op de 1. Het mooiste landschap in- terbank in goed vergrendelde en r hen niet. Ze voelen zich sende kinderzitjes zet, is natuur .m opgesloten en erg geremd in bekend. En dat men kinderen onder de bewegings- en ondememings- twaalf jaar die gezien hun grootte on- _._.ig. Onderbreek daarom de lange der veiligheidsgordels kunnen uitzak - rit zo vaak mogelijk, zodat zij kunnen ken niet voorin laat zitten, is uiteraard lopen en rennen. ook vanzelfsprekend. Moeder op de Me" T°et tens,°tte nooit-vergetei] dat kinderen op lange reizen veel achterbank vocht nodig hebben, zelfs een veel- Rijdt niet teveel kilometers op één voud van wat volwassenen op zo’n dag en zeker niet meer dan 500 kilo- reis drinken. Een thermosfles met meterin één ruk. Overnacht liever een licht gezoete thee of uitgeperst fris keer extra op reis. fruit is onderweg beter dan veel Een verstandige moeder (of bij het onderweg regelmatig wisselen een dito vader) kan - als dit mogelijk is - het best tussen de kinderen op de ach terbank gaan zitten. Het directe con tact tussen moeder of vader en hun rechtstreekse aandacht maakt alles gemakkelijker, zeker wanneer de ouders dan achterin de auto met hun kinderen weten te spelen. Rode auto’s Met de auto op vakantie is een prettige be zigheid. Als er ook kleine kinderen meegaan, kan zo’n autorit echter erg vervelend worden. De oorzaak hiervan ligt dan veelal bij de automobilisten zelf, die te veel kilometers in één ruk willen afleggen om zo snel mogelijk hun einddoel te bereiken. Wie kent de verhalen niet van het in één dag rijden naar verre streken, waarbij de rit alleen wanneer het helemaal niet meer anders kan wordt onderbroken. Omdat men moet tanken, omdat de kinde ren nodig moeten plassen of echt dorst of hon ger hebben, of - nog erger - gaan zeuren en vechten op de achterbank. Er zijn echter maar weinig automo bilisten die bewust geregeld - om de twee tot drie uur - zichzelf en hun fami lieleden die meerijden de nookzakeljjke ontspanneng geven voor het rijden van lange afstanden. Daarbij zijn pauzes om even uit te blazen namelijk zeker voor kleine kin deren maar ook voor de bestuurder zelf en zijn volwassen passagiers zeer belangrijk en wel omdat stilzitten - zorgd, zoals psychologen hebben vastgesteld het pre - zeker in de engen ruimte van een auto Ook gejakker en j zeer vermoeiend is. Vooral voor kin- op het gedrag van deren zijn regelmatige pauzes tijdens onderzoekingen een lange reis in de auto dan ook ui- gen °P verschilk termate belangrijk. voren gekomen Verkeersartsen en kinderspecialis- gespannen rijden hun vade ten geven in dit opzicht tips die wij bang zijn. Rijdt dus - in het hieronder graag laten volgen. uw kinderen - rustig, behei Kleine kinderen vinden autorijden - zeker wanneer het lang duurt - e vervelend. Het mooiste landschap in teresseert hen niet. Ze voelen ziel enorm opgesloten en erg geremd hun bewegings- en ondememinj drani Koördinator personeelsbeleid De Begeleidingskommissie is erin ge slaagd een koördinator personeelsbe leid aan te trekken in de persoon van de heer J. Van den Broek. Tot zijn taak behoort, in goed overleg met de Begeleidingskommissie het inbrengen van gedachten en ideeën ten behoeve van verdere be- deskundigen en leidsontwikkeling en beleidsvorming „en zjtting hebb over relevante vraagstukken op het pe be(joe]jng js gebied van opleiding, personeelsbe- lijkheden gekreé leid, werving, e.d. worden voor am het verder uitdiepen van reeds be- |aag gebruik maakt van de tips, schikbare gegevens over de per- Met gebruikmaking van uit enquêtes dit jaar 100% tevreden va- soneelsstruktuur zowel in de gehele, over de personeelsvoorziening ver- —ringen. En iedereen kan bedrijfstak als in individuele bedrij- kregen gegevens, is de werkgroep ge- veiJ; komen tot een voorlopig opleidings- het mede ontwikkelen van een plan p|an voor scholing c.q. bijscholing. op middellange termijn; Gedacht wordt aan een lagere be- het in voorkomende gevallen ad- roepsopleiding, een primaire op viseren van individuele ondernemm- leiding, een voortgezette opleiding en aan een opleiding voor c.q. bijscholing van werkmeesters, hulpwerkmees- ters, bedrijfsleiders, modelleurs, het management en kommerciële en ad ministratieve medewerkers. Voor wat de lagere beroepsopleiding betreft, wordt nagegaan of er een dag opleiding «algemeen leerbewerken kan komen, gericht op de schoen-, le der- en lederwarenindustrie. De instrumenten voor primaire op leiding zijn aanwezig in het leerlings telsel, uitgevoerd door de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie (VAS). Voor de voortgezette opleiding wordt in samenwerking met de VAS gewerkt aan mogelijkheden bij de School voor Beroepsbegeleidend Onderwijs te ’s-Hertogenbosch. Voorde opleiding c.q. bijscholing van werkmeesters en hulpwerkmeesters zullen kursussen worden opgezet en instruktiebijeenkomsten worden georganiseerd. Voor de opleiding van bedrij en modelleurs wordt o.a. ged: aansluiting bij bestaande ki (o.a. in het buitenland). Voor management en kommerciële en administratieve medewerkers zal be zien worden, of bestaande kursussen kunnen worden toegespitst op de schoen industrie. DeBej het bel ling op ren, de let op het personeels doen gevo rekt produktieper maire opleiding moet worden. Er dient dan rekening mee gehouden te worden, dat daarbij sprake is van tijdgebondenheid, omdat in het kader van het leerlingwezen wordt deelge nomen aan beroepsbegeleidend on derwijs aan daarvoor geëigende scho len, die een vast «tijdrooster» hebben. Het streven is daarom in eerste in stantie gericht op de uitbouw van het leerlingwezen met ingang van het schooljaar 1979-1980. In dat verband wordt ook aandacht ge schonken aan het op7etten van een leermeester-kursusdie beoogt de nodige vaardigheid bij te brengen om deelnemers aan het leerlingwezen (en in het algemeen jeugdige medewerkers) in het bedrijf goed te begeleiden. Parallel daaraan wordt ook aan andere, eerder genoemde, zaken aandacht ge schonken. De verjongingskuur van deze in zijn klasse veel gevraagde auto heeft een op het oog slankere wagen opgele verd, terwijl de wagen wat ruimer van opzet is geworden. Achterin is 15 mm meer hoofdruimte gekomen, terwijl de beter gevormde voorstoelen over een grotere afstand naar voren en achteren verschoven kunnen worden. Achter zijn gasgevulde schokdempers ge monteerd, wat het komfort aanzienlijk vergroot. Het attractieve front toont rechthoe kige koplampen, die de lage brede lijn extra benadrukken en een geheel, zwarte bumper met ingebouwde stads en richtingsaanwijzerlichten. Ook achter een zwarte bumper, maar de U vergrote achterruit in de derde deur is hier de voornaamste verbetering, het I uitzicht is hierdoor belangrijk verbe- terd. Het Bedrijfschap voor de Schoenindustrie heeft een rapport soneelsproblematiek en het opleidingsvraagstuk in de schoenindus aan de minister van Sociale Zaken, met het verzoek subsidie voor de reali de in het rapport ontwikkelde plannen te willen verlenen. Na uitvoerig overleg tussen het ministerie en het bedrijfschap heeft de minister van Sociale Zaken subsidie verleend tot een totaal bedrag van f 510.000,- voor een tijdvak van De subsidie de aanstelling van een koördinator personeelsbeleid; het ontwikkelen c.q. herschrijven van scholings- en bijscholingsprogramma’s; iktiebijeenkomsten e.d.; Ji van deelname aan opleidingen. Nadat de toezegging van de subsidie was verkregen, heeft het bestuur van het Bedrijfschap, de Begeleidingskommissie Ontwikkelingsprojekt Personeelsbeleid Schoenindustrie ingestdd, die verantwoordelijk zal zijn voor de beleidsvorming, de uitvoering, de evaluatie en het beheer van de Financiële middelen en waarin zitting kregen: vertegenwoordigers van werknemerszijde, van werkgeverszijde, van de NEHEM, van het ministerie van Sociale Zaken en een deskundige. De Begeleidingskommissie heeft de haar opgedragen taak met voortvarendheid ter hand genomen, en het streven is erop gericht het projekt dit najaar -operationeel te doen worden. ïrig overleg tu (aken subsidi 3 jaren. is verleend voor ing va., v. .telen c.q. L. u:j een lekker stuk vlees ligt opzetten van instrukti j.» «bakken», hou hem koel. bijdrage in de kosten Nadat de toezegging van de /ater. De ontwikkelcentrales Bedrijfsch dSe Begeleiding ten over een speurneuzen- - - - - team, dat met veel kunst- en vliegwerk een zoekgeraakte film weer te voorschijn kan toveren. Een paar tips die het zoekraken kun nen voor komen zijn: de grootste zekerheid biedt de fo- tovakzaak. Het is dan ook verstandig uw volle filmpjes bij uw fotohandelaar af te geven. Hij staat bovendien bor voor een goede en snelle verwerking.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 15