Balkonbakken Mercedes werkt verder aan Cl 11-prototype Muziekhuis ROSSMEISL Dienmofian^ Lfèentn- J M 1 Jl 98,- )R 95 EIGEN technische dienst 95 95 95 95 95 95 Kofferaanbiedingën^ 45 95 49 89 H/WlERSu Nu reeds meer dan 400 km per uur aan de muur Donderdag 31 mei 1979 pagina 33 DE TILBURGSE KOERIER i 1979 pagina 32 SENSATIONELE AANBIEDINGEN IN AKAI GXC-730 D I Bij ons TILBURGS OUDSTE RADIO - TV-ZAAK Disco Single s 31-5-79 Klassieke 2 6 10 i als kc pa- i in- /ordt eind 65.00 van 75.00 nu 65 cm (65x43x17 cm) 67.50 70 cm (70x45x19 cm) van 77.50 nu 69.95 75 cm (75x50x20 cm) van 79.00 nu ISOLEER VERSTANDIG MET Zolang de voorraad strekt vakkundig geplaatst door Tilburg Tilburg Breda 12 INCH (30 CM) es itmivicixo h©©ff. langspeelplaten Gloria van Antonio Vivaldi Akai cassettedeck met automatic reverse (dus geen cassettes meer omdraaien) Bel nu 321331 (toestel 12) vooreen snelle en konkurerende prijsop gave. Ook de subsidieaanvraag (tot max. 1200,verzorgen wij voor U 313-426687 376-147518 330- 31068 solide naadloos frame drie scharnieren extra breed drie sloten extra verstevigde greep twee pakbanden licht van gewicht Eindstraat 17 Tel. 076-136477 wassen zoals imen. /en om- maart. Ikeren van -int in deze <ken. Heuvelstraat 50 Tel. 013-422370 Westermarkt 70 Tel. 013-685477 BOOGIE WONDERLAND earth wind fire LOOSE CABOOSE joe tex POPMUZIK m Bernard Loderstraat 37 Pal achter Vendet aan de Westermarkt Tel. 67.38.05 Origineel en decoratief TX7 1 gehangen. Dit in navolging V V vl iglo’s ook hun sleeën bedek Jul. v. Stolbergstr. 7, TILBURG Tel. 013-32.30.49 per deel onia’s le bak L Je zit er in en je loopt erop, maar wol wordt in toenemende mate ook aan de muur ~it in navolging van zowel woestijnbewoners als Eskimo’s die naast hun -L™.likken met tapijten. Wat de rondtrekkende voll deze aarde al eeuwen weten zuiver wol houdt kou en hitte tegen begin tijd van energiebespraing ook de Westerse mens steeds meer te ontdekt te gaan ten voordele ken met veenmos, irkomen. muziekhuis Reeds méér dan 50 Jaar één begrip voor vertrouwen en service Jul. v. Stolbergstr. 7 en 25 Prachtkleden zachte tinten, waarschijnlijk den zult. Dit deck heeft werkelijk ALLE mogelijkheden 3 I GOT MY MIND MADE UP instant funk 8 WHEN YOU’RE IN LOVE dr. hook 4 HAPPINESS Fire pointer sisters 5 THE DEER HUNTER shadows 7 SPANK j.«bo»horne 9 GET DANCIN’ bombers LOVE’S WHAT I WANT cashmere TIP!! INTRODISCO discotheque JAMMER Als U achteraf tot de ontdek- king komt dat U te veel hebt I betaald. Kom toch eerst bij ons kij- ken. Wij hebben een geweldige voorraad. En wij zijn altijd goedkoper PRIMA OOSTERSE TAPIJTEN Zeer mooi, en extra zwaar. 300 x 200 van 11OO,tot 1400,— 240 x 170 Niette ge Ook in c sen hebt CIALE I Reed^ijn^^aat^ei^egri^ooi^ertrouwei^i^ervic^j Donderdag koopavond. Par keren voor de deur. limiter, ory rewind, ADR sak level indicator en Bovendien biedt -koppenbezetting, imatische of Bij de aanschaf dient erop gelet bakken te nemen of te maken die een voldoende volume bieden aan grond om de gulzige wortels te voeden. T nslotte wordt er veel gevergd op korte tijd van die planten. Een tip: als de planten op het laatste van het seizoen toch gaan treuren, ondanks de beste zorgen.Neem dan de planten met een mes in tot 6 bladparen en de herbloei zal verbluffend zijn na enkele weken. Speciaal petukia’s reageren in mooie zoals U ze nergens vin- juni organiseert de De Tirolers een ommelmarkt. Na maanden bereiding heeft men al veel verzameld maar nog steeds ikte spullen welkom, opruiming? Uw spullen wor- ilefonische afspraak gratis op- Belt u 552421 of 421072. Hou de warmte binnen... doe gor dijnen dicht... olieprijzen om hoog... gasprijzen omhoog... wees zuinig met energie... U leest dit haast iedere dag - daarom, wees verstandig en ISO LEER Mensen van den buiten beseffen soms niet hoe belangrijk het kan zijn voor stadsmensen die huizenhoog (moeten) wonen een klein stukje tuin te kunnen verzorgen. Daarom is de keuze van materiaal bepalend voor het sukses. Dezmoeilijkste plaats is het noorden en nog erger als er veel wind optreedt. In dit uiterst ruw klimaat is het geraadzaam helemaal geen zomerbloemen te houden maar eerder te grijpen naar doorlevende ge\ Alpenplanten, dwergheestertjes en kleine naaldbor Op noordoost of noordwest gelegen terrassen of balkons heb je reeds meer keuze. Hier kan je ook al beter de wind afschermen met heesters of kleine bomen in kuip geteeld. In grotere tuincentra kan je deze kuipplanten kopen of ten minste bestellen. Het IS een investering maar je hebt er ookjaren plezier aan. Meestal worden ze rechtstreeks ingevoerd uit Italië. Lobe lia en het geelbloeiende kleine «portemonneeke» Calceolaria rugosa zijn erg windgevoelig. Ook de meeste kamerplanten die vanaf eind mei buiten mogen, zijn niet in hun nopjes met ruige wind. Op uitgesproken zuidermuren kun je zelfs tomaten telen in pot, gaan klimrozen zeer goed. Petunia, hanggeraniums (speciaal Ville de Paris» is erg mooi). Pelargoniums, Latana. dwerg- dahlia's en het zeer ondergewaardeerde struimargrietje «Chry santhemum frutescens» met zijn enkelvoudig klein witte bloempje. De overwintering wil wel eens problemen gevt dat dit hel moet gebeuren met een korte terugsnoei in Hoeft trouwens maar om de twee tot drie jaar verpot. STEREO CASSETTEDECK Een kwalitatief zeer hoogwaardig frontloading deck, compleet met 3-standen bandsoortschakelaar, input selector, Dolby ruisreductie-unit, memor voor minimale vervorming, pea een regelbaar uitgangsniveau. I dit deck, door de dubbele GX4 de mogelijkheid tot reverse, autor handbediening, zowel bij opname als bij weergave. GX-koppen met levenslange garantie Dubbele capstan aandrijving ROMMELMARKT Op 9 en 10 jeugddrumband grootse rommf' van voorberA’ materiaal Vv.x. zijn afgedanl Houdt u den na tel gehaald. rond de 900, geloven voor die prijs, de hogere prijsklas sen wij tal van SPE- AANBIEDINGEN. Vlijtig liesje kan het heel goed doen in volle zon, speciaal de var. Miss Swiss» maar is eerder aangewezen voor plekjes waar de middagzon niet zo sterk doorpriemt. Fijn dus om achter houten hekwerk te zetten omdat daar, met het verschuiven van de zon, stelselmatig enige schaduw optreedt vooi de planten. «Zickzack» is een kultivar met stervormige bloemen. Zelf te telen door uitzaai in maart achter een helder raam of in de serre bij 18 tot 20° C. Best één kleur gebruiken per bak en zelfs p‘*r gevel. Fuchsia hoort daar ook thuis met dit bijkomende voorde^, dat de bloemen goed tegen een regenbui kunnen. Knolbegor hebben als voornaamste eis dat ze méér grond vergen in de en dat ze liever drie dan tweemaal daags water krijgen. Mercedes Benz houdt zich stug aan zijn C111 prototypemodel dat reeds sedert jaren wordt vervol maakt. Dit troetelkind van de Stuttgartse ingenieurs is gericht op de toekomst. Er wordt vooral gewerkt met nieuwe en lichtere materialen, technologieën uit de ruimtevaart en vlieguitgindustrie en ver doorgedreven computer studies terzake van de aërodyna mica. Het ligt voor de hand dat het uit deze systematiek gepuurde vermogen niet ten enemale zal worden aangewend op- de pro- duktiemodellen. Het meerver- mogen dat uit de nieuwst C 111 wordt gehaald is alleen bepalend voor de mogelijkheden en zal dan later compromisgewijze toege past worden op de serie-auto’s. Het is steeds Dr. Hans Liebold. hoofdingenieur van de experi mentele afdeling van Daimler Benz die de wagen uittest op de baan. Hij is erin geslaagd een nieuw absoluut rekord te vestigen in zijn klasse, nl. 403,978 km per uur. Dit is nagenoeg 48 km per uur sneller dan Marc Donohue reali seerde met de Porsche Can-Am renwagen op de omloop van Tal- ledaga (Alabama (VSA). De experimentele Mercedes- Benz Clll, vierde in de reeks, is uitgerust met een serie benzine V-acht cilinder motor met dub bele turbokompressor. Hij haalt een vermogen van 500 pk bij 6200 omw./min. Dat is zo ongeveer de kracht van een Formule 1 ren wagen. Tegen deze snelheid was het bandenprobleem enorm. Na heel wat kortere tests werden Mi- chelins 20/63-15 voor en 23/67-15 achteraan gemonteerd. De gang- wissel is. een ZF vijfbak. Het koetswerk is van plastica. Akai tuner-versterker type 1010-L Uitstekende specificaties maken waar wat de fraaie vormgeving belooft. Het minimale uitgangsvermogen is bijv. 2x14 watt RMS bij 8 Ohm over het hele frequentiebereik van 40 - 20.000 Hz en voldoet daarmee aan de F.T.C. norm. Over dit hele gebied geldt ook het lage vervormingscijfer van 0,8%. De FM-gevoeligheid is 2 microV, de FM-selectiviteit is beter van 70 dB, de middengolfgevoeligheid is 8 microV, kortom, dit zijn prachtige cijfers voor de ogenschijnlijk «kleine» 1010 L. U kunt platenspelers aansluiten met alle elementen, er is voorzien in een bandmonitorcircuit, een loudnesscontourregeling Bekroond als nr. 1 Uit de Test en aansluiting voor vier luidsprekers. - 638< ONZE PRIJS 448,- Profiteer van deze unieke aanbieding. Kortom: een ideale koffer die u nu voor een bijzonder lage prijs kunt kopen. gunstig hierop. Minimum doormeter van een balkonbak 17 tot 25 cm aan de bovenzijde. Als je veel wil volzetten, kan je best zelf bakken timmeren in goedkoop denne- of sparrehout. Eternietbakken of aarden potten zijn het best. Steeds zorgen voor een goede afwatering door gaten in de bodem, afgedekt met kiezel of pot scherven. Twintig cm diepte is een volstrekt minimum om toe te laten dat de grond niet al te snel uitdroogt bij hoogzomerse temperaturen. Vullen met mineraalrijke potaarde, liefst ver mengd met leem en turf. De handelsgrond TKS 2 is ook goed. Een voorraadbemesting met blauwe korrel (12/12/17) is ideaal en dan hoef je niet meer bij te mesten gedurende de zomer met kamerplantenmest. Na het planten wordt altijd één maand ge wacht met overbemesting om de wortelen kans te geven goed aan te pakken. Laatste mestgifte: half september. Afstand tussen de planten is afhankelijk van de wasdom van de planten. Over het algemeen kan je stellen dat in een bak van 60 cm lang 3 geraniums worden geplant, in een bak van 80 4 stuks en in een van één meter 5 planten. Als je het geluk hebt te kunnen beschikken over overhangende anjers «Bernina», afkomstig van het Zwitserse hooggebergte... die worden ook op die afstanden gezet. Vooral de oudere overwinterde anjers geven een «water val» van bloemen. Variëteiten: «Schneeball» wit, «Rio d’or» geel, «Albula» oranje, «Engadiner Grusz», lakrood; «Piz Sol», roze en «Stolz vom Munsterhal», witroo^ gestreept. Mee te brengen als je in die omgeving op vakantie gaat. Niet geschikt echter op balkons in de stad omdat daar de weerkaatsing van het licht te sterk is. Anjers kan je beter doen bloeien door de zij- knoppen uit te diepen, zo snel als ze grijpbaar zijn. Ze zijn erg dankbaar vöor een voorraadbemesting met hoorn- of beender meel. Helder overwinteren bij 2 tot 4 graden. Onderhoud van de kasten en hun gasten: voornamelijk gieten, minstens tweemaal per dag. Knutselaars kunnen even tueel een druppelbevloeiing maken zoals die bestaat voor de profs onder de fruittelers. Bovendien hoor je goede buren te hebben die zorgen voor het nodige (regen)water als je met va kantie bent. Alle 10 tot 14 dagen 2 tot 3 gram per liter water bijmesten. Steeds de grond door en door nat maken zonder op de bladeren te gieten. Regelmatig uitgebloeide bloemen wegnemen om energieverspillende zaadvorming tegen te van verse bloemknoppen. De grond afdekke ruige naalden of schors helpt uitdroging voor Wol aan de muur is warm, decoratief, rustgevend en geluiddempend. In de winter houdt het de warmte binnen en de kou buiten en wat belangrijk is voor mensen die in deze voorjaarsda gen aan een nieuw behangetje denken in de zomer helpt wolbehang mee het huis koel houden. Als we praten over wolbehang dan hebben we het niet over de peperdure, langharige wollen tapijten die in sjieke disco theken wel aan de muur worden ge hangen, maar over gewoon be hang met daaroverheen een wollaag. Met Wolmerk en al kunt u dit net zo eenvoudig en snel als ander behang tegen de muur plakken. Nederlandse fabrikanten die vorig jaar een opmerkelijke stijging in hun ver koop van wolbehang mochten noteren en die u in elke goede behangzaak kunt tegenkomen zijn Tretford, escom. Red Point en Rath Doodeheefver. En mocht u de ook in ons kikkerland af en toe toch fel brandende zon op een luxueuze manier onder controle willen houden, dan zijn er de Wolmerk verti cale lamellen (Sunfilters) die in vele verschillende kleuren een fraaie bij drage kunnen leveren aan het licht effect in uw kamer(s) en bovendien de ergste warmte (en kou) buiten houden. Luxaflex maakt ze van in Nederland jgeweven stoffen. Na de lange winter lijkt het wel of iedereen zich wil omrin gen met bloeiend gew.as. De doorlevende en éénjarige zomer bloemen vliegen de deur uit zodat men rap moet zijn om nog enige keuze te kunnen maken om een evenwichtige kleurbe- planting te kunneft maken. Het aanbod op de markt is verrassend rijk geschakkeerd met zelfs de nieuwste variëteiten zoals van geraniums, knolbegonia’s en vlijtig liesje. Ondanks of misschien wel dankzij zijn priesterwijding in maart van het jaar 1703, bekleedde Vivaldi zijn eerste muziekfunktie als vioolleraar aan de «Piëta» te Venetië, een gerenommeerd meisjesweeshuis met een schitterende op zijn barokke Italiaanse manier van overdadigheid beschilderde, kapel. Vivaldi’s benoeming als viool-peda- goog is even opmerkelijk te stellen, alswel de aanwezigheid van een «Maestro di Coro» in de persoon van Francesco Gasparini. Wat het ver vullen van die taak inhield, vinden we later terug in een bewaard gebleven ordonnantie, uit 1710, waaruit blijkt dat er jaarlijks twee missen en vespers te schrijven zijn; maandelijks twee motetten; van tijd tot tijd muziek voor de Goede Week en bij begrafenissen. Het zal, na zijn benoeming als mu ziekleraar, nog tien jaar duren al vorens Vivaldi de eer te beurt viel om geestelijke vokale komposities te gaan schrijven. In 1713 verdween Gasparini van het Venetiaanse toneel en kwam in Rome terecht, waar hij diverse be langrijke posten bekleedt. De reden voor het vertrekis niet duidelijk en het antwoord zal te zoeken zijn in di plomatiek geharrewar. Vast staat dat Vivaldi als koorleider aangesteld werd en sinds die tijd erg produktiefis op het gebied van vokale geestelijke werken, hoewel enkele nu nog slechts als titel bekend zijn en dus verloren. Waar schijnlijk zijn de twee overgebleven versies van het Gloria ook bestemd geweest voor uitvoering in de kapel van de Piëta. De twee gelijknamige komposities bezitten melodische pa rallellen en verschillen slechts in in strumentatie. Het Gloria, Riom Ver- zeichnis 589, de laatste van de twee versies in de majeur toonsoort, kent een natuurhoorn-partij en suggereert een uitbundige extraverte sfeer. Deze laatste versie is onlangs opgenomen en uitgebracht via het Engelse label L’oiseau Lyre. De plaatsuitvoering is in handen van het verfijnde barokor- kest; The Academy of Ancient Music o.l.v. Christopher Hogwood, het koor van de «Christ Church Cathredral, Oxford» m.m.v. Judith Nelson en Emma Kirkby, sopranen en Caroline Watkinson, mezzosopraan. De muziek is een perfekt staaltje van de Italiaanse vrolijke stijl en de En- gelse musici beseffen dit maar al te goed. Een eerste uitgave van het Sta- bat Mater en het Nisi Dominus, even- eens van Vivaldi, was reeds een eerste kennismaking op Italiaans terrein. Een meezitter voor de zangers is wel de Latijnse tekst die qua intonatie goed uit te spreken is. Als toegift wordt het motet Nulla in mundo pax sincera gezongen door de sopraan Emma Kirkby, die de vokale hoogstandjes van Vivaldi mooi door ziet en doseert met nodige kracht en emotie. Een werkelijk mooie stem, zonder overdrijving. Haar sobere stijl biedt genoeg souplesse om zowel in de hogere - als in de lagere regionen stijl - zuiver te blijven. Hiernaast weet ze zich fier begeleid door het orkest dat perfekt en glansrijk haar rol vertolkt. De muziek biedt een geheel ander as- pekt van de komponist Vivaldi, hoewel de vocale werken van een niet minder vrolijk kaliber zijn dan zijn vele con certo's, of sonates. Vooreen terugblik het referentienummer, een editie van L’oiseau Lyre Phonogram DSLO554. Persingen zijn Engels en de prijs hier in Nederland twee keer zoveel. De op- namen zijn biezonder. Voorts bege- Wxï leidt een inlegvel met tekst deze boeiende uitgave.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 33