ies woiif c< r »5 t ditUoovsX STADSE SCHOUWBURG 85,5 L 'fyebers 3E F Act: Hotel de wijde blik 1 4 DE TILBURGSE KOERIER 16 april 1979 pagina 16 Donderdag 26 april 1979 pagina 17 Idige en sft Globe °Een bemoeit zich werkelijk overal start Frans Halsema in Studio-zaal schouwburg Pornograaf Jan Duindam in de Fezelaer door een Lente in de muziek FilmhuisLe fond de Fair est rouge Lain SHEAR De toegang is gratis. a I 1 7 7 -320096 Zondagmiddag Tejaterkafee met toneel, film en poëzie innen zakken jn te houden. mei om 20.30 uur brer in von Horvath in Audio Wolff uw ve meer dan was Tienjaargeledenis hij begonnen in een popgroep als zanger gitarist. Ongeveer Vanavond in en die iedere moei wegwimpelt. Het lijkt wei of hij niet in de gaten heeft wat er om h Zaterdag beperkt aantal plaatsen. e g| slaapwinkel schouwburgring 25, tilburg tel.: 422122 STA Bij D ligf‘ latras als in de flexibele >rden. SCHOUDER moet voldoende weg kur nek en wervelkolom in één rechte lijr HEUP moet zowel in de me onderlaag opgenomen wor HOOFDzaak is dat uw lichaam in I dezelfde stand heeft als in staande U HEEFT RECHT OP... EEN GOED BED liggende houding p le houding. j van het smalste gedeelte van^ grootste belang.I tl J «Ons Dorado» uit Brugge met interessant muziekprogramma >.AOP EEN GOEDE LIGGING ’ij Ditvoorst staan ze erop u alles over een goede igging te vertellen. TAILLE-ondersteuning het lichaam is van het Poppenteater Musquit speelt in Studio-zaal onze bingo ën dat het er zaterdag «ers. Op l-18 uur. Het hiernaast afgebeelde Lattoflex-systeem neemt de vorm van uw lichaam aan. Ondersteunt, veert en geeft tegendruk op die plaatsen waar het moet. Leuk gouden oorbelletje met granaat. Öm de prijs hoeft je oor ’m niet te missen f 107,- Kom kijken hij: enkele toneelstukken, behaalde enkele poëzie-pryzen en geeft lezingen in heel Europa. iet oplader, In Dameshandwerk ontmoeten drie dames elkaar en vertellen over hun er varingen met het eeuwige mannelijke monster. De ene had een man die haar bedroog en geregeld een kind maakte zonder zich om haar te bekommeren. De tweede heeft nooit kontakt gehad met een man. De derde heeft nog slechts een doel alle vrouwen te overtuigen van de sublieme geneugten van het we duwschap. itigste-eeuwse met zijn vriende Marivaux wil opv< geloze romantisch heeft als tegenspel gen van het k jeugdvriend, die op wi graaf verliefd raakt op een j< van eenvoudige komaf, liefde de inzet van een - waarin diens vrouw, c. o groot raffinement aan de touwtjes trekt. grote vooral het pu- gblad «Glan- Op dinsdag l vorstelling nog iw-zaal van de' at gebeurt Rijnders. ïnsink, n De Haagse Comedie met «De Repetitie» De Haagse Comedie sf woensdag 2 mei het blijspel petitie of de bestrafte liefde» Anouilh. Dat gebeurt in een iv6,v de Belgische regisseur Jo Dua. Het zelaer is een folkclub die geve stuk wordt gespeeld door Guido de In een Pittoresk boerderijtje Moor, Lies Franken, Ine Veen, Wim buiten Oisterwijk. Ergezelli van Rooij, Reinier Heidemann, Eric open haard, een paar scha— van Ingen en Edda Barends. en veel Brabantse gemov. In «De repetitie» ontmoeten wij een Dat houdtdus ook lekkere J- twintigste-eeuwse kasteelheer, die len een komedie van 'voeren. Deze zor- gron che levensgenieter Paalde Her een door de sla- laatste leven mismaakte a{ /raak zint. Als de ijong meisje wordt deze m cynisch spel, de gravin, met Op maandag 7 mei zal in de Stadsschouwburg Tilburg in het kader van de manifestatie «Brugge naar Tilburg» een konsert gegeven worden door de Carl Orff Muziekgroep «Ons Dorado» uit Brugge. Het is de eerste keer dat deze zeer biezondere groep in Nederland te horen en te zien zal zijn. Het konsert bevat zang, muziek en mime onder leiding van dirigent Paul Hanoulle. Zo’n 120 jongeren brengen met behulp van een zeer beperkt aantal diverse instrumenten (hoofdzakelijk blokfluiten en enkele ritme-instrumenten) een programma dat gekenmerkt wordt door een ongelooflijke soberheid en een grote artistieke perfektie. Oprichter en muzikale leider Paul Hanoulle heeft de groep gebaseerd op het Carl Orff-Schulwerk. Deze Duitse komponist heeft geïnspireerd op het volkse kinderlied, door ritmische en melodische voorbeelden een elementaire muziekopvoeding ontwikkeld. Met dit Schulwerk wil hij kinderen zo vlug moge lijk, op de meest aktieve en speelse wijze, de kemstrukturen van de muziek (melodie, ritme en samenklank) laten verwerken, met behulp van een eenvoudig maar kwalitatief hoogstaand instrumentarium dat hij hiervoor ontwierp. De 120 zangers, muzikanten en mime-spelers brengen een programma met werken van o.a. Orff, Bach, Wuytack, Joosen, Andries en Bresgen aangevuld met authentieke volksliederen uit diverse landen. «Ons Dorado» trad eerder op in o.a. Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Tsjechoslowakijë, Frankrijk, de Verenigde Staten, Joegoslavië, Luxemburg, Italië, Hongarijë, Denemarken en Zweden. Neemt u gerust uw eigen platen mee naar Audio Wolft, voordat u keuze maakt uit het enorme aanbod Hi-Fi-apparatuur. Of beluister eerst eens de luidspreker- boxen bij u thuis. Bij Audio Wolft vindt men verantwoord kiezen heel gewoon Op zaterdag 28 april a.s. treedt in De Fezelaer, Oisterwijks Haaren (NB), de singer Jan Duindam op. Waarschijnlijk is folkclub De Fezelaer u inmiddels al bekend. Voor degenen die nog niets van ons hoorden: De Fe zelaer is een folkclub die gevestigd is „;je even lig met een rapen (buiten) noedelijkheid ;re drankjes en Japanse meisje Omiwa, dat door een tovenaar veranderd wordt in een kwade heks. Dan begint de strijd van de zeeman tegen de heks. Een span nend spel voor de jeugd van 4 tot en met 12 jaar. De voorstelling begint om 14.30 uur. Plaats verkoop woensdag 25 apri. de schone stad Brugge Het maandelijks Tejaterkafee zal zondagmiddag 29 april om 14.30 uur in het teken staan van de manifestatie Brugge naar Tilburg». Om 15.00 uur speelt de toneelgroep «De Korre» uit Brugge het blijspel «Dameshandwerk» van Jean-Claude Danaud. In de daarop volgende pauze zal een fraaie film over de stad Brugge vertoond worden. Rond 16.15 uur start een poëzie-programma door de schryver Jan van der Hoeven en de kleinkunstenares Leen Persijn. Bovendien worden tijdens dit Tejaterkafee demonstraties in het kantklossen verzorgd. Een en ander gaat zich afspelen in de Studio-zaal van de Stadsschouwburg. De toegang is gratis. 3 mei en vrijdag 4 mei om 20.30 uur brengt F Act in het Kultureel otel de wijde blik» van Odön von Horvath in een regie van Pink Lobo. jks-Hongaarse toneelschrijver Odön von Horvath (1901-1938) is sinds Nederland geen onbekende meer. Theater en Haagse Comedie grote volksstukken op het repertoire gehad, zoals «Geschichten aus «lener Wald», Kasimir und Karoline «Glaube, Liebe, Hoffnung» en «Der Donderdag 26 april en vrijdag 27 april om 20.30 uur brengt het Onafhankelijk Toneel in het Kultureel Sentrum een van de eerste theaterstukken van>ert Brecht «Sloppengarga». De Nuenense schilder Louis Ector (57) exposeert zijn schilderstukken op 28 april en zondag 29 april in het gerestaureerde kerkje van Middelbeer zaterdag is de tentoonstelling open van 15-19 uur en op zondag van 11-1! Louis Ector is afkomstig uit Eindhoven en woont al enkele jaren in Nuenen. Op de tentoonstelling van «Schilders van het Brabantse land die vorig jaar in museum De Wieger» in Deurne werd gehouden, namen zijn doeken een opvallende plaats in. Ector schildert vooral het Brabantse landschap met boerderijen, hooimijten en korenschovenLouis Ector schildert al vanaf zij n jeugdHij kreeg onder andere les van de kunstenaar Rien van den Brink (Eersel) en hij werkt nog onder leiding van Theo Siegers (Mierlo). «Omiwa Yoshida en Sjaki de Zeeman» is de titel van het stuk, dat pop penteater Musquit uit Amsterdam op woensdag 2 mei in de Studio-zaal zal spelen. Het is een improvisatie op Russische, Japanse en eskimo - sprookjes. Op een van zijn veire reizen ontmoet Sjaki de zeeman het De film die in 1977 is gemonteerd, wordt met begeleidende teksten inge sproken door Simone Signoret, Jorge Sempru, Yves Montand, Francois spero, Davos Hanich, S andra Scarnati en Laurence Cuvillier. De begeleidende muziek is van Luciano Berio. Speciaal voor dit tejaterkafee heeft de aktieve Brugse auteur Jan van der Hoeven een programma samengesteld gebaseerd op grafschriften, limericks en andere nonsens-poëzie, die door hemzelf geschreven werden. Gespro ken kan worden van een soort «literair kabaret Jan van der Hoeven (1929) is mede-oprichter, redakteur en mede werker van talrijke literaire tijd schriften in België en Nederland, schreef een tiental boeken, vertaalde Donderdag 3 Sentrum «Hot De Oostenrijk enkele jaren ook in hebben zijn g~- dem Wiener geleverd aan jüngste Tag>>. ^burcht8 van komedie “Hotel de wijde blik» (Zur Schonen Aussicht) behoort tot de vroegste werken van de veel te jong gestorven schrijver (overigens een dood, geheel in stijl met zijn leven en werktijdens een storm op de Champs Elysées geveld vallende boomtak). Odön von Horvath is bij uitstek de chroniqueur, de spiegel van de Duitse misère van zijn tijd. Zijn onderwerpen raapt hij van de straat of uit het ochtendblad. «Hotel de wijde blik» toont in klein bestek de Duitse situatie kort na de inflatie van 1923; het is er tevens de parabel van. Het is de periode waarin leugen en bederf de bestaansvorm zijn van een natie die nooit een wereldoorlog ontketend noch verlo ren heeft; die geen republiek is maar de feodaal-autoritaire samenleving van vóór 1914; die niet door zijn eigen bankiers in de inflatie is gestort, maar door slechte buitenlanders. In die wereld van leugen en bederf heeft Hotel de wijde blik wel een spijskaart maar geen spijzen, is liefde betaalmiddel en is onze lieve heer tienduizend mark. De personages zijn allen aan lager wal geraakteen hoteleigenaar, een tuchthuis boef, een kelner, een kunstenaar, een handelsreiziger, een oude barones en haar tweelingbroer. Ze geven een beeld van de fascistische verloedering die de Weimar- republiek verpestte. De personages herinneren aan die uit het werk Gross en Otto Dix, waardoor de ontwerper van de decorstukken, Frits Jansma, geïnspireerd werd. Gerrit Komrij heeft voor de vertaling gezorgd waarbij hij germanismen gehand haafd heeft om zo dicht mogelijk bij het karakter van de tekst te blijven (Gnadige Frau is gewoon genadige vrouw). Bij toneelgroep F Act uit Rotterdam krijgen jonge regisseurs de mogelijkheid om prqdukties naar hun inzichten op te zetten en uit te voeren. Pink Lobo was lange Farmer, Robe tijd als vaste regie-assistent verbonden aan Globe waarbij hij twee zelfstandige Byrd, Orlando regies heeft gedaanWachten op Godot» van Samuel Becket en «Lux in Tenebris» Thomas Weelk van Bert Brecht. De toegang is gratis. Showband «Tilburg-Noord» Woensdag 2 mei wordt er weer een bingo-avond gehouden in zaal Rid- dershof, Leharstraat 110. De opbrengst van deze avond is voor het uniformenfonds van Showband «Tilburg-Noord». Zij die reeds een van c~ avonden bezochten weten gezellig aan toe gaat. Reden genoeg om als bingo liefheb bers ook eens te komen kijken. Om 20 uur gaat het eerste spel van start en onze bingo-master doet zijn uiterste best om velen met een prijs gelukkig te maken. aer, Oisterwijksedreef 12 te popgroep als zanger gitarist. Ongeveer nograaf» i ;n (NB), de Nederlandse folk- 7a8jaargeleden is hij zich gaandeweg nomaker. T n op. steeds meer op akoestische muziek afstar Ikclub De Fezelaer gaan toeleggen en vooral op traditio- nele «folk». Met de folk- meerdere platen gemaakt. Nog altijd treedt hij behalve alleen ook met Tail Toddle op, hoewel het repertoire 100 anders is solo dan met de groep. Alleen (zoals nu in de Fezelaer) speelt voor I hij veel eigen liederen. Twaalf van die Zij en eigen liederen zijn onlangs op zijn LP David Thoughts verschenen. Davi Schouwburgring 27, Tilburg TAM KONIJN bereidt op grootmoederswilze en vele andere specialiteiten. Restaurant ALBERTVILLE Alphensebaan14 -CHAAM Tel. 01619-1586 Keuken open van 12 tot 21 uur Tijdig reserveren gewenst Zaterdagmiddag 28 april om 14.30 uur -ar brengt het Renaissance ensemble en de Weimar- het Tilburgs vokaal ensemble van de van George Tilburgse Muziekschool onder leiding van reSpektieveiijk pjet Kramer en Tony Klaassen een programma met de titel «Lente in de muziek». Achtereenvolgens zullen werken ten gehore gebracht worden van Guillau me Dufay, Thomas Marley, John Farmer, Robert Johnson, William do di Crasso, Hassler en Weelkis. ang is gratis. Globe brengt prima toneel met «Zondag» lidelijk Toneel Globe heeft voor het niet alleen Van Oudshoom een neelstuk «Zondag» prima recensies dienst bewezen, maar v« ontvangen. Volkskrant «Vlekkeloos bliek». Algemeen Dagb. spel in zondags-drama»Brabant- zende parel van Globe». pers «Met deze zorgvuldige en mei zal Globe deze voor overtuigende voorstelling heeft Globe een keer in de Studio-z Stadsschouwburg spelen. Dat in een regie van Gerardjan Medewerkenden zijn Diane Ler Henny Orri, Huib Rooymans, Allard van der Scheer, Joost Prinsen en Marjan Geveling. «Zondag» is geen vlekkeloos drama. De konstruktie vertoont zwakke plek ken, de dialoog is verre van soepel en het einde van het stuk is bijna hache lijk melodramatisch. Schiet Van Oudshoom tekort als vakman... als observator, beschrijver en ontleder van de Hollandse huiskamer en de dra ma’s waartoe de engste vormen van Ton van Denhoven, Ina van Faassen, Ton Kuy, Hetty Verhoogt en Fien Berghegge vaderlandse burgerlijkheid kunnen spelen op zaterdag 28 en zondag 29 april het blijspel En nog vele jaren» van Alan leiden, is hij tot nu toe nauwelijks of Ayckbourn in de Stadsschouwburg. Het stuk bestaat uit vier scènes die op vier niet overtroffen. «Zondag» laat de to- verschillende verjaardagen plaatsvinden. Dennis probeert de auto van zijn vrouw neelliefhebber op een verrassende te verkoPen- ZU heeft de auto al maanden niet meer gebruikt omdat zij zich de manier kennismaken met één van onze laatste tijd niet goed en onzeker voelt. De moeder van Dennis, die by hen inwoont, indrukwekkendste schrijvers. Een bemoeit zich werkelijk overal mee, hetgeen niet bevorderlijk is voor de relatie, nog nooit gespeeld, oorspronkelijk Dennis probeert de auto te verkopen aan Neil, die samen met zijn vrouw is Nederlands stuk dat zich laat verge- afgekomen °P de advertentie. De centrale rol in het stuk is die van Dennis, een man lijken met de indringende huwelijks- die s^eeds|fgoHedg1eh“me“rd "jn en d^ Jedere moeilijkheid dadelijk drama’s van August Strindberg. wegwimpelt. Het lijkt wei of hy met m de gaten heeft wat er om hem heen gebeurt. Dinsdag 1 mei en woensdag 2 mei brengt het Tilburgs Filmhuis, Kul tureel Sentrum, de Franse film «Le fond de l’air est rouge» van Chris Marker. De twee delen waaruit de film bestaat worden steeds op een avond gedraaid: 1 mei en 2 mei. 19.30 uur: deel I («Vietnam tot de dood van Che» en «Mei 1968 en dat alles»), 22.00 uur: deel II («Van de Praagse lente tot het gemeenschappe lijk Program» en «Van Chili tot... ja wat?») De film laat aan de hand van veel do- kumentatiefilms een aantal oorzaken zien die naar de mening van de maker van de film, Chris Marker, de aan leiding zijn van een derde wereldoor log die daarmee zou zijn begonnen. De verbanden die er liggen tussen de Vietnam-oorlog en de strijd van de guerrillero’s in Zuid-Amerika. De reakties hierop van de studenten in Amerika en Europa. Het ontstaan van begrippen als «waardevrije weten schappen», «kritische univer- siteiten», «Aktie Tomaat». De kul- turele revolutie in China en dan de duidelijk herkenbare strijdmomenten van repressie zoals in de meidagen 1968 in Frankrijk en de Praagse lente die in de zomer van datzelfde jaar werd ondergedompeld in een naar Stalinisme gelijkend najaar. Zo zet in het tweede deel van de film de repressie zich voort, de reaktie op de losgekomen ideeën van de jaren zestig met het op krachtdadige wijze omver werpen van de democratisch open haard, een paar en veel F Dat houdt j hapjes in. Dit alles als achtergrond of onder hond bij een optreden van een be lde folkartiest of groep, dat elke zaterdag van de maand in de laer.... Dit keer is het dus Jan Duindam waar over nu wat meer informatie: In januari was Frans Halsema al een avond in de schouwburg met zijn laatste one-man-show. Op vrijdag 27 en zaterdag 28 april brengt hij deze show nog in de sfeervolle Studio-zaal. Vorig seizoen had Halsema met dit programma een serie van 33 weken in Amsterdam en was daarmee het langslopende teater- programma in één teater gedurende dat seizoen. In soepel samenspel met zijn pianist Ruut Weissman bouwt Frans Halsema een sfeer op die zich het best laat omschrijven met «dit moetje gezien hebben». Halsema werd in Amsterdam geboren aan de rand van de Jordaan en begon op zijn 21e bij het Lurelei-kabaret als pianist en later ook als kabaretier. Vervolgens werkte hij twee jaar bij Wim Kan. Daarna wilde hij samen met Adèle Bloemen- daal een programma maken en ontmoette hij Gerard Cox. Samen brachten zij het kabaratprogramma «Met blijdschap geven wij kennis» en dat werd een regel- Toneelgroep Centrum speelt op don rechtse suksesknaller. Na twee jaar musical bracht Halsema met Gerard Cox derda8 26 apnl in de schouwburg het 500 keer het programma «Watje zegt ben je zelf». toneelstuk «De Pornograaf» van Lo- dewijk de Boer in een regie van de schrijver zelf. Aan de voorstelling wordt meegewerkt dbor Jimmy Berg hout, Margreet Heemskerk, Elisa-’ beth Hoytink, Frans Koppers en Elfi de Mey. Lodewijk de Boer wil met «De Por- een beeld geven van een por- r. Zijn pornograaf David heeft «ustand gedaan van alle gangbare il lusies. Hij heeft zich overgeleverd aa" een botte producent enz" jrschanst in een vuivui. van d;e hij verdedigt met barok veld. De enige die in Da- 'J weet door te Mara die zich en zijn vak interesseert, vriendin Aniza, die voor verkt heeft, slagen erin om :reld te ontregelen. gekozen regering van Salvador Al lende door de fascisten van Pinochet. Door de beelden heen wordt een een heid aangegeven van belangen waar voor de verschillende groeperingen in Masp verschillende landen strijden. Dat het ondanks de reakties van repressie steeds meer voor velen duidelijk wordt waar het gemeenschappelijk strijdpunt zich openbaart. speelt op >el «De Re- van Jean regie van Het de Wim Eric Hij „otte Ikgroep Tail Toddle heeft hij kertijd ver platen gemaakt. Nog altijd cynisme, die verbaal geweld. De e.. vids’s binnenwereld dringen is een vrouw, ”~)r David en zijn ii haar ,.d gewe /ids wer ehalvc hoew Arvea

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 17