r STADSC— SCHOUWBURG JE JE SÉ-RWM&ESf j89 rijzen- LI 1 Onafhankelijk Toneel met Brecht VUUISIC111 sSS 139 I april 1979 pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 19 april 1979 pagina 9 bij in - I Horloger Juwelier Cy inneken aan Zij w doet Ted de Braak met ’n echte lachshow Frans Halsema drie avonden in Studiozaal Jazz Keith Tippet Folklore door Sl’uk or de snelle e prijsnormen len. met unnen inkopen lordeel voor A komt /VEERT BEVERWIJK lilie van het stad om er Gedipl. horlogemaker. Korenbloemstraat 121, Tel. 683381 - Tilburg EINDHOVEN Piazza Centre 67, Zowel I zonder ken mani Hun bittei teksten erotiek, ger, blinc worper stelling wordt tig da Kastner en Tucholsky en kabaret teksten >r de na- 1-il 20.30 uur wordt in v. centrum een jazz-pro- iracht door de bekende En- t Keith Tippet. Centrum speelt «De Pornograaf» Zaterdag 21 april het Kultureel Sen gramma gebr geise pianist Sloppengarga Donderdag 26 april Tnnnöl uil Drvtiordan Brugs Poppentheater Tijl Uilenspieghel voor jong en oud in Moergestel, Enschot en in de Studiozaal 5 t tot ver niet als Drie broers Gert, Anton en Tommie hebben een hotel, maar geen gasten, totdat er op een dag een dame komt Scapino zondagmiddag met ballet voor de hele familie Assepoester Het Scapinoballet verzorgt op zondag 22 april om 15.30 uur een speciale fa milievoorstelling in de schouwburg. Gebracht wordt het sprrokjesachtige ballet «Assepoester», gebaseerd op het overbekde verhaal van Charles Perrault. Armando Navarro zorgt voor de choreografie en de muziek is van de Russische komponist Proko- fieff. De dekors en kostuums zijn ont ken door Wim Bijmoer. De voor- ing duurt ruim anderhalf uur en er wordt aan meegewerkt door zo’n der tig dansers en danseressen. :n van een vrouw. Jat geval een jonge vrouw (gespeeld door haarzelf) op de drempel van adolescentie en volwassenheid, vol onzekerheden en kontaktproblemen. Met haar kamera observeert Akerman haar in drie situaties allereerst alleen op een nog niet ingerichte kamer al leen met haar eigen fliefdes)pro- blemen. De tweede situatie waarin we 20.30 uur komt in het - J~ Antwerpse m iomedie met een stuk van Erich Kastner en Kurt Tucholsky. De sfeer van «Kent gij het land waar de kanonnen bloeien» ligt geheel in de revival van het tijdsbeeld tussen de beide oorlogen. Recessie en werk osheid op sociaal en ekonömisch dreigend facisme op politiek haast elke stad, mensen op het idc nele balletgroep op t de grootste talenten tische dansgroeper. den ontwikkelen. De belangrijkste doelstelling was het in stand houden van de echte traditio nele Slovakijse volksdansen, van de autentieke kostuums, instrumenten en liederen. SL’UK bestaat uit meer dan 50 dan- bre sers en danseressen en heeft een eigen in orkest. Er wordt opgetreden in meer seia dan 500 verschillende, autentieke, kleurige kostuums. Sinds de oprich ting gaf het ensemble zo’n 6.000 voor stellingen voor meer dan 80 miljoen bezoekers. TAM KONIJN bereidt op grootmoederswilze en vele andere specialiteiten. Restaurant ALBERTVILLE Alphensebaan14 -CHAAM - Tel. 01619-586 Keuken open van 12 tot 21 uur Tijdig reserveren gewenst De jonge Keith Tippet heeft een op merkelijke staat van dienst waar duidelijk een aantal uitersten in zijn te onderkennen. Zo genoot hij een aantal jaren grote bekendheid door zijn inbreng in de pop group King Crimson en de samen werking met zangeres Julie Driscoll. In Nederland is hij de laatste jaren vooral te zien geweest in viermans- en negenmansgroepen van saxofonist Elton Dean en de band van contrabas sist Harry Miller, met Willem Breuker, Louis Moholo en Trevor Watts. Met het solospel is een nieuwe episode ingeluid van deze pianist waarbij hij zeer dynamische ideeën over het so lospel blijkt te hebben die hij tijdens de korte solotournee die hij nu door Ne derland maakt naar voren zal brengen. Toegang gratis. MUNTENHANDEL A. CORET Jr. Gespecialiseerd in gouden munten Geef eens een goud tientje cadeau in luxe cassette v.a. f 145r- TILBURG Heuvelhof Heuvelstraat 103 Tel. 013-323240 Ton van Duinhoven schittert in stuk «En nog vele jaren» Ton van Duinhoven, Ina - TT-“ - - Berghegge spelen op zateraar I jaren» van Alan Ayckbourn in de Stadsschouwburg. Dit stuk, dat in uitgebracht, werd in Engeland bekroond met de Award voor het beste stuk van dat jaar. Zelfs de grootste bewonderaars van Ayckbourn hadden nooit gedacht dat hij in staat zou zijn een stuk te schrijven dat tegelijkertijd zo geestig, zo mooi en zo triest zou zijn. Het stuk bestaat uit vier scènes die op vier verschillende veijaardagen plaatsvinden. Dennis probeert de auto van zijn vrouw te verkopen. Zij heeft de auto al maanden niet meer gebruikt omdat zij zich de laatste tijd niet goed en onzeker voelt. De moeder van Dennis, die bij hen inwoont, bemoeit zich Bi werkelijk overal mee, hetgeen niet bevorderlijk is voor dfe relatie. Dennis pro- zoekers goc„ beert de auto te verkopen aan Neil, die samen met zijn vrouw is afgekomen op de spel met grote advertentie. De centrale rol in het stuk is die van Dennis, een man die steeds 130 cm hoog), goedgehumeurd lijkt te zijn en die iedere moeilijkheid dadelijk wegwimpelt. Het door zes medex lijkt wel of hij niet in de gaten heeft wat er om hem heen gebeurt. Wij zien Ton van Duinhoven de hele avond in zijn garage bezig met zijn auto, tussen zijn gereedschap. De regie is in handen van Caroline Smith. Tijl Uilen- woensdag 18 april aan de kassa van de dagen vier Stadsschouwburg. cel- Op zaterdag 28 april komt de de jeugdvoorstelling «De Blauwe Vogel» al- in «De Schalm» in Berkel-Enschot. De toegangsprijs is f. 3,- en de kaartverkoop start op 21 april bij boekhandel GéJé, Eikenbosch 20 Berkel-Enschot. Kindervoorstelling van Carrousel Zondagmiddag 22 april 14.30 uur is er in het Kultureel Sentrum een kin dervoorstelling «Wie is F selmuis». De voorstelling is voor kinde ren van 6 tot 12 jaar en duurt ongeveer 70 minuten. Een kombinatie vah kabaret, revue en show. Dat is het nieuwe programma «Lach er eeps uit», dat door Ted de Braak, Mini en Maxi, Annelies Bal- han, Eileen Egas en Carry van der Horst op zaterdag 21 april in de Stads schouwburg Tilburg gebracht zal worden. Een vrolijk programma met teksten van o.a. Alexander Pola, Jan Fillekers, Michel van der Plas en Di mitri Frenkel Frank. Kom er eens uit Uit je hokje, uit je huisje, uit de be- 25 ---il en vrijdag 27 april om 20.30 uur brengt het Onafhankelijk Toneel uit'Rotterdam in het Kultureel Sentrum een voorstelling van Bert Brecht Sloppengarga. Brecht maakt in 1926 plannen om een serie stukken te schrijven over de intocht van de mensheid in de grote steden. «Im Dickicht», wat de eigenlijke titel was van het stuk, was als eerste bedoeld in de cyclus. «Im Dickicht» beschrijft de ondergang van de familie Garga. Een familie van het platteland, door de groeiende industria lisatie aangetrokken door de stad om er werk en betere levensvoorwaarden te vinden. Assepoester moet thuis al het zware en vuile werk doen. Haar stiefmoeder en stiefzusters doen niets anders dan ruzie maken. Op een dag gaat de fami lie naar het bal van de prins, maar As sepoester moet thuisblijven. Toch kan zij door een betovering als een mooie prinses naar het bal. Om 12 uur moet zij echter vertrekken en laat een ver liefde prins in het paleis achter. In de haast verliest zij een schoentje. De prins gaat op zoek naar de dame, die het schoentje past en komt na allerlei omzwervingen bij Assepoester te recht. Kastner als Tucholsky waren enige partijbinding uitgespro- demokraat, anti-militarist en hu- list. ;re, kritische en st verwijzen naar het de kleinzieligheid V£ de dwaze heldenverering, het eind en dom nationalisme. De werken van Kastner cr« Tuchokky (naast pamfletten, theater en kabaret Vrouwen spelen in de films van Aker- schreven zij ookjoumalistieke teksten man de belangrijkste rollen. Evenals voor diverse bladen) zijn door de na- in «Jeanne Dielman»die het filmhuis zi’s openbaar verbrand. in november 1978 heeft vertoond, Maar in sommige Duitse legerafdelin- volgt Akerman enkele dagen uit het gen ruilden de soldaten sigaretten lever tegen Kastners gedichten («Kent gij In da het land waar de kanonnen bloeien» en «Stemmen uit het massagraf»). Ook in het getto van Warschau werden zijn teksten doorgegeven. Kastner en Tucholsky zijn in het tijdsbeeld van 1979 ook nog net zo belangrijk als der tig jaar geleden. De toegang is gratis. theater gedurende- soepel samenspel met zijn piani Weissman bouwt Frans Halsema sfeer op die zich het best laat schrijven met «dit moetje gezien f ben». De kaartverkoop voor alle de voorstellingen st_. 19 april. Halsema v -^ - aan de rand van de Jordaan en begor. op zijn 21e bij het Lurelei-kabaret als pianist en later ook als kabaretier. Vervolgens werkte hij twee jaar bij Wim Kan. Daarna wi Adèle Bloemendaal -naken-- ;ren. Een dame die meer blijkt te i dan een gewone dame, namelijk een filmster uit Hollywood. De drie broers worden smoorverliefd maar toch is er iets vreemds aan haar waarom mag niemand weten dat zij in Miss Mes- het hotel logeert en waarom doet zij zo geheimzinnig. Een verbluffende komedie vol span ning, humor en hoogoplaaiende harts tochten. Toegang is gratis, men wordt evenwel verzocht tijdig aanwezig te zijn omdat het aantal plaatsen beperkt zal zijn. Vrouwen-to neelproduktie «Mara, Fem, Has en Pink» Willeke van Ammelrooy, Germaine de anderen teweeg te brengen. De Groenier, Jes Vriens en Judith Hees tweede vrouw is Has (Jes Vriens). spelen op dinsdag 24 en woensdag 25 is verpleegster en werkt ’s avor.wo april het veelbesproken toneelstuk hoer omdat ze geld nodig heeft v «Mara, Fem, Has en Pink» in de haar studio oceanografie en naar Stadsschouwburg. Het is een to- waii wil. De derde vrouw is Ma™ neelproduktie, die helemaal door (Will vrouwen gespeeld en begeleid wordt. De regie is van Shireen Strooker, de vertaling is van Hedy d’Ancona en Mante Abbink Spaink, de dekors en kostuums zijn ontworpen door Rettich en de muzikale verzorging i handen van Margriet Eshuys. Kent gij het land waar de kanonnen 'rX bloeien li' vS ÜÏÏSïTï a door haar man in de steek gelaten en ^reel Se!,t7*n JeK boort via de telefoon welke rampen of vreugde haar nu weer te wachten staan als haar kinderen door haar man zijn Ria ontvoerd en later teruggevondenjvor- ;isin den. De vierde tenslotte is Fem (Ger maine Groenier). Zij is voortdurend bezig met akties, samen met haar «Mara, Has, Fem en Pink» van de vriend Alex en geeft lezingen over Engelse schrijfster Pam Gems delen Rosa Luxemburg. Zij stort in op het v. vier vrouwen samen een flat. De ogenblik dat haar vriend haar verlaat jongste van de vier is Pink (Judith voor een minder gemotiveerde en ak- Hees). Zij wil niet eten, gaat niet naar tieve vrouw en zij pleegt tenslotte buiten, doet aan yoga en tracht door zelfmoord, omdat zij het allemaal niet allerlei uitspraken een shoc-effect bij ziet zitten. J. Dat bracht enkele’ idee om een professio- te richten, waarin .ulv.i uit de amateuris- epen zich verder kon- Toneelgroep Centrum speelt op donderdag 26 april in de schouwburg het to neelstuk «De Pornograaf» van Lodewijk de Boer in een regie van de schrijver zelf. Aan de voorstelling wordt meegewerkt door Jimmy Berghout, Margreet Heemskerk, Elisabeth Hoytink, Frans Koppers en Elfi de Mey. Lodewijk de Boer wil met «De Pornograaf» een beeld geven van een pomoma- ker. Zijn pornograaf David heeft afstand gedaan van alle gangbare illusies. Hij heeft zich overgeleverd aan een botte producent en zich tegelijkertijd verschanst in een burcht van cynisme, die hij verdedigt met barok verbaalgeweld. De enige die in Davids binnenwereld weet door te dringen, is een vrouw, Mara, die zich voor David en zijn vak interesseert. Zij en haar vriendin Aniza, die voor David gewerkt heeft, slagen erin om Davids wereld te ontregelen. Op vrijdag 20 april kunnen de liefheb bers van folklore weer helemaal aan hun trekken komen in de Stads schouwburg Tilburg. Die dag treedt op het folklore-ensemble SL’UK. Een groep, die garant staat voor een adem benemende voorstelling. De Nationale Balletgroep SL’UK uit Tsjechoslovakije behoort tot de beste folkloristische balletgroepen van de wereld. De groep werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht. In die tijd ontstonden in Slovakije vele folkloristische dansgroepen in wel- Het Brugs Poppentheater «1 spieghel» geeft de komende dager. voorstellingen in Moergestel, Berke en in de Studiozaal van schouwburg. Dat gebeurt t lemaal in het kader van de kulturele manifestatie «Brugge naar Tilburg». Op zaterdag 21 april komt het gezel schap met het jeugd-poppenspel «De Blauwe Vogel» (geschikt voor ieder- van 4 t.e.m. 94 jaar) in zaal Den gaard in Moergestel. De toe- ’sprijs is f. 3,- en de kaartverkoop zaterdag 14 april bij mevrouw van lingen, Pastoor van den Boogaardstraat 23 in Moergestel. Voor aanvang zijn ook aan de zaal H kaarten verkrijgbaar. Op woensdag 25 apr pentheater zowel ’s i avonds ««uv, m uv Stadsschouwburg, wordt voor de je poppenspel speeld. De t< kaartverkc de satirische ra?debuï Filmhuis Je, tu, il, elle Woensdag 25 april 20.30 uur draait het Tilburgs Filmhuis, Kultureel Sentrum, een film van de Belgische cineast Chantal Akerman «Je, tu, il, elle» (1974). haar aantreffen speelt zich af in een vrachtwagen, waarmee ze meelift. Met de chauffeur voert ze een ge sprek, enhij vertelt haar zijn levens verhaal. Tussen hen ontwikkelt zich een primitieve vorm van vriendschap. De derde situatie begint na de autorit. Haar tegenspeelster is nu een vrouw waarbij ze binnenloopt en waarvan ze veel houdt. Vast staat dat hun harts tochtelijke verhouding niet van lange duur zal zijn. Met een bijna indringbaarheid als bij Jeanne Dielman vertelt Akerman over het leven van een bepaalde vrouw. dat seizoen. In listRuut i een om- -- -heb- koop voor alle drie De houthandelaar Shlink, een liefheb- start op donderdag ber van ideeën, een prototype van een kapitalist, probeert de vrijheid te ko-, werd in Amsterdam geboren pen van George Garga, een bezitter van ind van de Jordaan en begon ideeën, een periodieke alkoholist. Tijdens het daaropvolgende «ge- vecht» blijkt het onmogelijk tot een - hij twee jaar bij wezenlijk kontakt te komen. In januari was Frans Halsema al een Wim Kan. Daarna wilde hij samen met De strijd om het bestaan leidt avond in de schouwburg met zijn Adèle Bloemendaal een programma eenzaming, de taal voldoet i laatste one-man-show. Op donderdag maken en ontmoette hij Gerard Cox. kommunikatiemiddel. 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 april Samen brachten zij het kabaret- «lm Dickicht». «Baal», «Maha- brengt hij deze show nog drie avonden programma «Met blijdschap geven wij gonny» en «Trommelen in de nacht» de sfeervolle Studiozaal. Vorig kennis» en dat werd een regelrechte behoren tot de jeugdstukken van __izoen had Halsema met dit pro- suksesknaller. Na twee jaar musical Brecht. «Im Dickicht» is konsekwent gramma een serie van 33 weken in bracht Halsema met Gerard Cox 500 nihilistisch, dit in tegenstelling tot Amsterdam en was daarmee het lang- keer het programma «Watje zegt, ben «Baal» stlopende teaterprogramma in één je zelf». Baal heeft voorjaarskolder, onster felijke ingewanden, verlangt naar le venskracht en kent geen skrupules om er naar te grijpen. Garga en Shlink uit «lm Dickicht» kunnen niet meer gelukkig zijn. Ze lij den onder de vereenzaming van de mens. Ze kunnen in een strijd van leven op dood geen gevoel van saamhorigheid opbrengen. Van Brechts stukken is «lm Dickicht» het meest provokatief zowel in zijn taal als in zijn vorm. Geschreven in een expressionistische periode een tijd van opstand van de jeugd tegen de ouderen, een rebellie van het inner lijke, een opstand tegen de bestaande vormen. De toegang is gratis. Peter Faber met soloprogramma Op zaterdag 21 april brengt Peter Fa ber een soloprogramma in de Stu diozaal van de Stadsschouwburg. Het is een voorstelling die helemaal door Fa ber werd bedacht, geschreven en gere- gisseerd. Hij gebruikt slechts enkele fragmenten uit de werken van Shakes peare en Multatuli. In het programma zal de voorliefde van Faber voor clowns, telepathie, Presley en gooche len verwerkt zijn. Daarnaast is er plaats voor de nodige improvisatie. Zo wil hij ook ingaan op het wel en wee van de stad waar hij speelt. Bovendien zal hij enkele liedjes zingen. Alleszins de moeite waard dus dit eerste solo-optre- den van toneelspeler filmakteur Peter Faber. pril is hét pop ster zowel ’s middags als ’s aktief in de Studiozaal van de Om 14.30 uur de jeugd nog een keer het I «De Blauwe Vogel» ge- toegangsprijs is f. 3,- en de coop start woensdag 18 april aan de kassa van de Stads schouwburg. i van Faassen, Ton Kuyl, Hetty Verhoogt en Fien :rdag 28 en zondag 29 april het blijspel «En nog vele Op woensdag 25 april om 20.15 uur im in de Stadsschouwburg. Dit stuk, dat in 1977 werd brengt het gezelschap een speciale voorstelling voor volwassenen in de Studiozaal. Dit spel heet «Vader, Pe ter en Koetsier»Het is een soort pop- penspel-operette van Piet Hin- deryckx, die zich afspeelt in 1900 in Brugge en het wordt gespeeld in een 3rugs dialekt, dat echter voor de be- oekers goed te volgen is. Het is een grote marionetten (ongeveer 130 cm hoog), met veel licht, muziek door zes medewerkers van het Brugse poppentheater. De toegangsprijs is f. 6,- en paspoorthouders betalen f. 4,-. De kaartverkoop start stommelingen van alledag «Lach er eens uit», met Ted de Braak, die mooie liedjes en malle fratsen brengt, met Karel de Rooy (Mini) en Peter de Jong (Maxi) en met drie charmante kabaretières-danseressen en een uit stekend orkest o.l.v. Theo Roosen. Een bundeling van talent in de show business, die garant staat voor een biezonder onderhoudende avond, met aanstekelijke humor, trefzekere liedjes, spirituele conférences en meeslepende dansnummers. i IZE,

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 9