KOERIER Politie houdt volgende week intensieve snelheidscontroles SBUUEANS-LOOS FLAMINGO s! 1 Verkeer in Tilburg relatief onveilig Boekenweek manifestaties 1979 in Kultureel Sentrum >’s. „'Den ISesierd” organisatieburo vd heijden 29,50 s 'i 22 maart pagina 38 ff DE ''WQr Donderdag 29 maart 1979 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 70.800 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Roti foto: van Aarle »teen, de Tiendschuur op en draagt in sfeervolle zaal. DENISSEN Voorlichtingsavond Loven - Besterd J Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Heuka feest in het kader Ziekteverzuim van het jaar van het kind in 1978 Wij vullen ook uw eigen schaaltjes, vaasjes, pullen enz. de Unicef in de XREMERS aluminium ramen en deuren fabriek Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules vemeweg 5. Tei. 42.60.41 -42.60.42 Verkeerscirculatieplan in nabije toekomst INTERIEURVERZORGING CENTRUM VOOR BETER WONEN log hel ze voor richt Meelstraat 31-33-35, Paterstraat 39. Tel. 013-42.15.13-43.38.60, Tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid 8 april de indoor-trial van het zuiden in de pellikaanhal tilburg notor- ïke len nieuw :bied Hasse ltstraat 249. Telefoon 431492 maaihoogte- telling. Donderdag 29 maart 1979 23e jaargang nr. 1107 Int. Ber Grati Taxa VERZAMELAARS VERENIGING TILBURG Kerkplein 14-16 Oisterwijk Tel. 04242-3017 Hotel - café - biljart «DE OUWE ZWENGEL» staat i keersc klaar moe doding is maat c ichting I ond< Deze weeP en munten PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING iteerbare Volkomen zonder goed lant. voor de strekt; mocht niet meer r altijd nog hc okbrekers. ird andere Voor baby vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje be- SSSS ja, inklusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Ko"£?» BABY-HOME Willem II straat 88 UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Bij ’n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zorgen, betreffende de begrafenis of eventueel cre matie van u over. BEGRAFENISONDERNEMING gespecialiseerd in het ver zorgen van uw vergaderingen w bruiloften Ss: recepties SS partijen SS koffietafels jramma er als isco-show de ïkend van de is Kazan, ’s klas 6 en chool verlaten ia ’s avonds is slotmanifestatie van Efteling op 19 mei. Op deze dag worden door kinderen uit heel Nederland in groepsverband de rechten van het kind uitgebeeld. De jeugdklub Heuka doet hieraan mee met een aantal kinderen die inter nationale volksdansen uitbeelden. De komende week van 2 t/m 6 april zal de Tilburgse gemeentepolitie op een dertigtal kruispunten en de daartussenliggende wegen streng gaan controleren op snelheidsover tredingen, als ook op het rijden door rood- licht, het oversteken van voetgangers, het onvoorzichtig van richting veranderen en het onvoorzichtig naderen van kruispunten. De politie organiseert deze actie in het kader van de landelijke verkeersactie die loopt van januari t/m april en waarin de snelheid cen traal staat («Hoe hard rijdt U nu?»). Dat is echter niet de enige reden om verhoogde snelheidscontroles te houden. Wat voor de politie net zo zwaar meetelt, is het feit dat in MUNT- EN POSTZEGELHANDEL Besterdring 54 Tilburg Telefoon 430053 De volgende supplementen 1978 zijn uit: Importa, Davo, Uni, Lindner, Leuchsturm en Exelent, andere op bestelling. Deze week aanbieding postzegels Ön OPGELET: muntkaartjes nieters) per 100 f4,50 per 1000 f 40,— Maandag en dinsdag gesloten. Eksklusief voor Tilburg f ZIJDEN BLOEMEN zie onze etalages BLOEMENSALON Superior de Beerstraat 126 5 0 46 HO Tilburg Telefoon 013- 364084 Pnve 013-436137 >bers tppe el met rijdt. i rubbers en snel te nder chokbrekers enkele of dubbele beglazing eigen vakkundige montagete ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis De cirkelfoto van deze week werd zondag gemaakt op de Luchtvaartmanifestatie Aero ’79. De omcirkelde figuur kan aan ons buro de volgende prijzen komen afhalen10,van de Tilburgse Koerier; waardebon 7,50 van Galerie den Uil, Antoniusstraat 24-38; een verrassing van Gijzen Optiek, Koestraat 136; ’n waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst P. v. Amelsfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad Studio Sylphide, Goirkestraat; waardebon voor een boeket of plant t.w.v./7,50, bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Biblioteek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen, Ad Bertens, Ringbaan-Oost 16; waardebon voor een zonnebad van 30 minuten, Effi, IJzerstraat 5; waardebon voor een transistorradio, Uni-Sales, Stadhuisplein 341waardebon voor een koude schotel t.w.v./10,Catering Service Veldkamp, Esdoornstraat 13; een waardebon voor 4 broodjes Jantje van broodje Jantje, NS-plein; een bon, goed voor 10,van Vermaris hypoteken in Dongen en een blik antiekwas t.w.v. 7,50 van de Kast, Tuinstraat 34. De winnaar van vorige week, Emiel van Tilburg, Scariattistraat 130, heeft zijn prijzen reeds afgehaald. Hans Dorrestijn Na de presentatie van het boeken- weekboekske zal er om ongeveer drie uur een optreden zijn van Hans Dor restijn met het programma «Mooi van lelijkheid». Hij wordt wel eens «de scharrelkip van het Nederlands caba ret» genoemd. Reeds lang werden zijn teksten door anderen Quishocking, Gerard Cox, Joost Prin- Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 De voorzieningen voor het ”?rkeer worden met zo’n plan natuur- -vk verbeterd, maar het is natuurlijk - maar de vraag in hoeverre de ver- Tilburg per jaar één kans op 13 keersveiligheid daar mee gediend aanrij ding betrokken te wordenverkeerscircuiatie hoeft niet Voor inwoners van Eindhoven en Breda ligt S^vva^mïaïiX dat op 1 op 17, voor inwoners van Enschede is dat 1 op 21 en voor de inwoners van Apel doorn is dat zelfs 1 op 26. In 1978 maakte de Tilburgse politie in 5665 gevallen proces-verbaal op bij een ongeval. Bij de ongevallen werden 741 mensen gewond en vielen er 16 doden. Hier is het vooral het aantal gewonden wat verontrusting wekte bij de Tilburgse politie. t. Muntenbeurs zondag 1 april strand - restaurant Beekse srgen zaal open 9.00 tot 17.00. atis busvervoer v.a. station (nabij rijwielstalling) v.a. 9 uur. xatie van munten mogelijk. Ruime parkeergelegenheid. Vraag vrijblijvend inlich tingen Reserveer tijdig Uw gastheer en gastvrouw Fons en Petra van Ostaden Tilburg in vergelijking met andere steden gebeurt, van dezelfde grootte, procentueel gezien veel Y.erI meer ongelukken gebeuren. Zo heeft een in- IJ woner van 7”" J om bij een aanrijding betrokken te worden. ..etere verkeerscircuiatie hoeft niet zelfde te zijn als hogere verkeersve heid. Waarmee alleen maar gezegd zijn, dat de verkeersveiligheid in burg een probleem is dat niet onder schat mag worden en dat zeker ieders aandacht verdient. Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud 4,75 Elke dag verkrijgbaar geopend van 11 tot 19 uur ZONDAGS GEOPEND van 12 tot 19 uur Het Centraal Bureau voor de Statis tiek en het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO stelden vast dat het ziekteverzuim percentage over het jaar 1978 voor mannen 9,7 en voor vrouwen 12,0 be droeg. Voor mannen en vrouwen te zaftien was dit 10,0%. Zowel bij man nen als bij' vrouwen is dit percentage 0,5 hoger dan in 1977. Bij beide geslachten is deze toename toe te schrijven aan het grotere aantal ziekmeldingen. Voor mannen was dit 204 (in 1977 190) en voor vrouwen 318 (in 1977 299) per 100 werknemers. Bij mannen daalde de gemiddelde ver zuimduur in kalenderdagen met 0,4 tot 17,3 per geval en bij vrouwen was de daling 0.3 dagen hetgeen resulteerde in een gemiddelde verzuimduur van 13,7 dagen per geval. Een belangrijk deel, d.w.z. ruim 60% van de boven genoemde stijging komt voor rekening van de griepepidemie die van half ja nuari tot begin maart het verzuim duidelijk deed toenemen. Circulatieplan In de praktijk is men op het gemeente huis dan ook al duk bezig met ver keersveiligheid. Binnenkort zal de in spraak starten rond het verkeerscir culatieplan Zuid-Oost. Het ver keerscirculatieplan houdt in dat er be keken gaat worden, wat er gedaan kan worden om de verkeersstroom soepeler te laten verlopen, waarbij ook zeker de veiligheid van de weg gebruikers in het oog zal worden ge houden. Bij het verkeerscirculatieplan Zuid-Oost gaat het om het gebied tus sen de Ringbaan Oost - Bosscheweg - Spoorlaan - Heuvelring - Piusplein, Piusstraat - Broekhovenseweg. Bij de inspraak voor dit plan zal de bewoners de gelegenheid worden ge geven hun wensen en suggesties rond de verkeerssituatie in dit gebied, ken baar te maken. Deze zullen dan wel moeten blijven binnen een aantal randvoorwaarden di'è de gemeente aan zo’n plan stelt. De vier belangrijkste daarvan zijn: handhaving van het 1 lg aantal arbeidsplaatsen in het betref- jV°Lf fende gebied (de werkgelegenheid mag dus n*et aan8etast worden, door een verandering in het wegennet), behoud van de regionale onderwijsvoorzie- ninge, behoud van erkende historische huizen of plekjes en een bevordering van de groei van de winkelcentra. Het is de bedoeling dat in de toekomst heel Tilburg een verkeerscirculatieplan krijgt. De gemeente is hier o.m. toe overgegaan n.a.v. een studie van de Tilburgse verkeerssituatie door het bureau Goudappel en Coffeng, die op verzoek van de gemeente werd ge maakt. In het rapport van het bureau werd de gemeente geadviseerd een verkeerscirculatieplan te maken. Het nog niet vast wanneer het ver- scirculatieplan voor de hele stad oet zijn, alhoewel het de be is dat dat zo gauw mogelijk Op zaterdag 31 maart begint de Heuka met een van haar aktiviteiten in het kader van het jaar van het kind. Zaterdagmiddag is er feest voor de kinderen van klas 1, 2, 3, 4 en 5 die op de Frater Andresschool zitten, of die in de parochie Heuvel wonen of die lid zijn van de jeugdklub Heuka. Met medewerking van Theater Buro Louis Bolsius treden er bij dit feest, in het kader van het jaar van het kind, enkele artiesten op. ’s Middags ziet het progra; volgt uit ’n kinder-disc- zingende Schijven en bekt T V. van Ren je Rot, Hans Avonds is er feest voor klas 6 en diegene die de basisschool verlaten hebben. Het programma ’s avonds is als volgt’n disco-show het Coktail Trio en de Crocksons. Ook is er een kleurplaatwedstrijd voor de schooljeugd de beste kleurplaten die beoordeeld worden door Hans Ka zan krijgen een prijs. In samenwerking met Unicef en de Hartstichting gaat de Heuka nog een aantal aktiviteiten organiseren in de stad. Ook doet de Heuka mee aan de Met de bouw van het buurtcentrum van Loven - Besterd in de Koestraat 164 is na een lange periode van vorstverlet weer begonnen. Het zal echter wel ze ker tot september duren tot het buurtcentrum helemaal klaar zal zijn. Ondertussen zijn er toch al verschil lende groepen en aktiviteiten die in het buurtcentrum draaiden en er is een beheerder in dienst. Het buurtcentrum is aangesloten bij de Stichting Beheer uur in het Wijkcentra Tilburg (S.B.W.T.). Dit is terd een stichting die ook nog negen an- 423199; dere buurt- en wijkcentra beheert. Elk Het gel buurtcentrum heeft een cen- trumkommissie (op sommige plaatsen wordt het ook wel beheerskommissie genoemd). Deze centrumkommissie bestaat uit vertegenwoordigers van gebruikersgroepen aangevuld met aktieve buurtbewoners. De taak van deze centrumkommissie Zoals elk jaar organiseert het komitee Boekenweek Tilburg (boekenverkopers en Openbare Bibliotheek) in samenwerking met het Kultureel Sentrum weer een aantal aktiviteiten tijdens de Boekenweek. Op zondag 1 april beginnen deze aktiviteiten om 13.00 uur in het Kultureel Sentrum met om 13.30 uur de eerste boekenveiling met als veilingmeester Jan Naaykens. Om 14.00 uur komen in het literair café schrijvers voordragen uit eigen werk, waarbij Toon Kortooms, Mi- scha de Vreede, Maria van der Steen, Tymen Trolsky, Maria Oomkens, Frans Kusters, Jan Kal en Cornells Verhoeven al hun medewerking hebben toegezegd. Tevens zullen zij op de boekenmarkt hun boeken signeren en kunnen bezoekers met de schrijvers praten. Mén Tilburg Om kwart voor drie ongeveer zal het boekenweekboekske worden gepre senteerd: «Mèn Tilburg». Dit boekje is tot stand gekomen naar aanleiding van de oproep van het komitee Boekenweek Tilburg aan Tilburgers om verhalen, gedichten en foto’s op te sturen over en uit Tilburg. Uit het grote aantal inzendingen is een selek- tie gemaakt en gebundeld in een boekje dat voor een gering bedrag te koop zal zijn. Bij de presentatie zal aan de inzenders waarvan de bijdrage is geplaatst «Mèn Tilburg» worden aan geboden. Na 1 april zal het boekje nog te koop zijn bij de boekverkopers in Tilburg, de oplage is echter beperkt. BALI HAJ Kant en klaar Indische maaltijden Hoefakkerstraat 83, Tilburg Goreng 3,95 Mem' 7,50 Nasi Goreng 3,95 Rames 6,95 Dagelijks Want ook in vergelijking met de cijfers van de andere steden komt Tilburg er dan ongunstig af. Uitgaande van de 741 gewonden van afgelopen jaar, bete kende dat, dat op iedere 202 Tilburgers er één gewond raakte bij een verkeers ongeluk. En zoals de zaken er nu voor staan lijkt het er niet op dat die kans van 1 op 202 dit jaar kleiner wordt. Van de 5665 vorig jaar geregistreerde onge vallen vond ongeveer 40% 2500)daarvan,plaatsopeenkruising. Voornaamste oorzaken van deze on gevallen zijn het niet verlenen van voorrang(en), het rijden met niet aan gepaste snelheid. Het kruispunt waar in 1978 de meeste ongevallen plaatsvonden was de Hasseltrotonde met 88 aanrijdingen. Dan volgen Spoorlaan - Stationsstraat met 58, Ringbaan West, Prof. Cobbenhagen- iaan met 55, Ringbaan Oost - Nieuwe Bosscheweg met i Heuvelring met 42 ei schotsestraat met 40. Alles bij elkaar waren er in 1978 een 10-tal kruispunten waar 10 of meer aanrijdingen gebeurden. Op en bij 30 van die kruispunten zal de politie in de komende week verhoogde snelheids controles met radar houden. Naast de bovengenoemde directe oorzaken, liggen er natuurlijk ook meer indirecte oorzaken ten grondslag aan het hoge men van ongevallen. ongevallenpercentage in Tilburg. Het Zodoende heeft het in Tilburg eigen- zou bijvoorbeeld kunnen liggen aan de lijk altijd ontbroken aan een gestruc- mentaliteit van de bevolking, of aan tureerd beleid t.a.v. het verkeer. Inde het wegennet in Tilburg. Hierover is toekomst gaat daar echter verandering echter nog weinig bekend, hoewel er in komen nu langzaam maar zeker de druk op gestudeerd wordt. Tilburg is geïntegreerde beleidsvorming op gang relatief gezien een onveilige stad en is begint te komen. Meer mensen wor- dat volgens de cijfers in het verleden den betrokken bij het beleid, waar nu altijd geweest. ook duidelijk prioriteiten worden ge- Te weinip mankracht steld’ Verkeersveiligheid lijkt één van 1 e weinig manKracnt de onderwerpen te worden waar in de Toch is verkeersveiligheid nooit iets toekomst een hoge prioriteit aan gege- geweest wat in Tilburg veel extra aan- ven zal worden. is om uit te stippelen wat er allemaal in het buurtcentrum gebeurt. Wie er wel of niet gebruik mogen maken van de ruimtes bijvoorbeeld. Zo’n cen trumkommissie moet er nu ook gaan komen voor het buurtcentrum Loven - Besterd in de Koestraat. Daarvoor zal er een voorlichtings avond gehouden worden op woensdag avond 4 april aanstaande om 20.00 ;t buurtcentrum Loven - Bes- I (Koestraat 164, telefoon 199). gebouw zal op die dag vanaf 19.00 uur geopend zijn voor alle buurtbewo ners om eens in hun eigen buurtcen trum rond te kijken! Op deze avond zal uitgelegd worden wat een centrumkommissie is en wat doet. Ook zal er deze avond een lorlopige centrumkommissie opge it worden Hans Dorrestijn. georganiseerd in zaterdag 7 april. Deze dag zal in het teken staan van het thema «Boek en Vrijheid» waarbij le zingen en voordrachten zullen worden gehouden. Deze literaire manifestatie begint om voordragen uit eigen 1 -0® uur meteen lezing door Dr. An- Naaykens de middag ton Constandse. Om 12.30 uur start laatste boekenveiling hel middagprogramma met het aan- santé boeken. bieden van de sonnettenbundel door Tymen Trolsky, waarna enkele son netten zullen worden voorgelezen door A. Viruly, Boudewijn Büch, Tymen Trolsky, Jacé van der Ven, Erik van der Steen, Willem van Toom, Jan Kuyper en Cees Buddingh. Ook op deze middag zal er worden voorgedragen uit eigen werk en gesig- «Hjkiuo neerd (door W B- Kuik’ Kees Sim- P midS Ïnln h°ffer’ GeITit Krol ea>’ er ee" voó^en^bi? boekenmarkt Z>jn en een veiling. Daarnaast zal er nog verder worden - ingegaan op het thema van deze dag met Gerrit Komrij, Barber van der V i Heere sma. Ward le anderen. beide manifestaties is waar /allen «oovitrotor Dan volj msstraat met if. Cobbenhag ^an Oost - Nieuwe dacht heeft gehad. Op de eerste plaats 44, Spoorlaan - omdat er problemen waren als de hoge :n N.S.-plein - En- woningnood die meer aandacht ver diende en op de tweede plaats omdat de politie bij het in de gaten houden van het verkeer eigenlijk te weinig mankracht heeft. Meer aandacht v het verkeer, zou minder aand; voor b.v. openbare orde ten gevolge hebben. Meer politie zou vooral bete kenen dat er meer aandacht zou kun nen worden besteed aan het voorko- sen en de stratemaker op zee show) gezongen voordat Hans Dorrestijn op het idee kwam om zelf voor publiek op te treden. Begeleid door zijn eigen pianospel en met een sonoor doch expressief stemgeluid vertolkt hij zijn liedjes en draagt hij voor uit eigen werk. Hierna zullen in het literair café in de theaterzaal van het Kultureel Sentrum schrijvers weer voordragen uit eige werk en zal Jan I’ besluiten met del met vele interessante boeken. Open huis Naast de vele aktiviteiten in het Kul tureel Sentrum op deze middag zal in de bibliotheek open huis worden ge houden waarbij bezoekers worden rondgeleid en gewezen op de vele mo gelijkheden die de bibliotheek biedt en hoe de bibliotheek werkt. Ook <de jeugdbibliotheek aan h plein 164 - 165 zal deze zijn met rondleidingen, voorlezen bij diaseries en om 15.00 uur poppenkast. -1. h" --n. Poï.-Heere- - tendispuut Black and White in sa- Ruyslinck en vele - menwerking met het komitee De toegang voor t. Boekenweek weer een literaire dag gratis. eens inds c 1^

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 1