'fyebm STADSE- SCHOUWBURG 3E KmWtaHSlSf ]E N 10 jaar blaos en pieplust, huisorkest van de Flepsteppers If e igs- oop De Nieuwe Komedie MEZZING tree! f. en met «De Vroedvrouw» Nieuwe, boeken ME 22 maart pagina 18 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 22 maart pagina 19 richting e Kamer van r Irages, tapijt Foto’s publiekstheater ’t Kliekske in Studio-zaal Kom kijken bij: Schouwburgring 27, Tilburg V. dolkomische akts Tiaande- van ’P ,in en af te man de i moge- 0 IE Solo-toneelstuk Henk van Ulsen Buikspreken, goochelen en poppenspel in Studio-zaal Filmhuis Omar Gatlato Simone Rooskens Luc Lutz II met Prachthotel ike *7, ibsidie ist in de es de. f hypo- >r meer akelaar, én van lidden: onder: imma i en PIANOSTEMMER M. van der Bijl Juraweide 330 Tel. 013-323172 be erman »ots, hun EINDHOVEN Piazza Centre 67, Tel. 040 - 448203 TILBURG Heuvelstraat 103 Tel. 013-323240 com- .000 1 uit >pa. erie i zodat n recht rijn zo- .ien en Comedie speelt op maart het boeiende to- <Het leven een droom» van revue Flep- tse schrijver/ e is een koste- de eigenwijze be- met zijn hoog- Een duidelijk an de :nveel meer en dat pliment voor en. «Het leven een Droom» laagse l 26 i In de afgelopen jaren heeft Henk van Ulsen zich al enkele malen ge waagd aan solo-toneel. En telkens weer moest gekonstateerd worden. Donderdag 29 maart 20.30 uur komt in het Kultureel Sentrum de uit Groningen komende groep Mezzing. De groep ontleent haar naam aan enkele projekten op gebied van muziek en beweging, waarbij het materiaal Messing als uitgangspunt Van links naar rechts: bovenste rij: Piet Sebregts en Toine van Vrede; mi Hans v. Loon, Toon v. Grinsven en Piet-Hein Everart; kommercie wordt het nerhand elke tele- >rdig direkt omge- ock, Bert de Wjjs, Thieu Schraven, Lemps en Loek Groels. Jl itige en overwel- tatiès in staat is en t einde i Elise ;n een Frank zjjn recor- »r hem zijn 10 jaar blaozen en piepen uit puur kar- navalplezier, is voorwaar geen kat- tepiesü! Een derzer dagen, viet Pieplust in huiselijke heuglijke feit, dat zij alsu de kamavalsvereniging steppers, 10 jaar bestaat staarde... in doodsnood. En ik hoorde een stem, een babystemmetje dat riep mamma, mamma...». De Ha- maandag 2 neelstuk «1 Ter gelegenheid van hun eerste lus trum, brachten zij een langspeelplaat uit, die zelfs ver over de landgrenzen bekendheid genoot, (o.a. het lied over de twee handjes). Menigeen zal hun Chris Barber in Stadsschouwburg Dinsdag 27 maart geeft de Chris Barber Jazz Band een konsert in de Stadsschouwburg Tilburg. Deze ver maarde oude stijl-band komt in de vol gende bezetting Chris Barber (trom bone, trompet), Pat Halcox (trompet), John Crocker (klarinet, alt en tenor), John McCallum (banjo, gitaar), Pete York (drums), Jack Flavelle (bas) en John Slaughter (gitaar). Uniek zijn hun optredens te noemen onderanderen in Vlieland - Delft en Drunen. Ook hebben zij vele malen de programma van volksliedjes, geleiden zichzelf op van oude muziekinstr zelfbouwder den originel draailier, vil trekzak, romr pels, luit, blaz Het doel van de groep is om op basis van improvisatie een verstrengeling te creëren van muziek en beweging; beide media evenzeer tot hun komen. De middelen hiertoe zijn wel voorstellingen als projektei workshops. Enkele karaktt zijn het met mini reiken van een het letterlijke drachtelijke i ruimte. In Met z’n tweeën danst Kim van der Bc vokale stimulans Draayer die in et kaatsende staccato- of jui glijdende geluiden een bijna concreet- poëtische struktuur creëert voor de dansmotieven van Kim van der Boon. De wijze waarop deze groep werkt een manier van vertalen van mu naar beweging en omgekeerd is cinerend. De toegang is gratis. s. Ze be- een assortiment trumenten. die ze Jen naar de door hen gevon- nele exemplaren zoals de vlier, moezelzak, pijpzak, imelpot, trombone, le- lazevere enz. teristieken van Mezzing timale middelen be- maksimale spanning, en in muzikale zin over spelen met het begrip eze en een groot aantal andere terfoto’s zijn in de galerie van de '..„awburg te bewonderen. >rdt nog tot woensdag 28 maart toonstelling over vijf jaar r gehouden. De foto’s door Koos van Benne- -Icrie is gratis toegankelijk van 11.00 tot 16.00 uur en voorstellingen. daarvan is de BRT/ weer present) NCRV ko-produktie Geheim mando life-line over de ruim j geallieerde vliegers die ontsnapten het door de Duitsers bezette Europa. Het boek laat veel foto’s uit de serie zien. Uitgeverij Hollandia, Baarn, f 24,50. Die kommerciële bijsmaak kleeft ook lichtelijk aan het verder voortreffelijke zwartboek Holocaust, dat tevens als tv-serie in april door de TROS zal werden uitgezonden. Het is het ver haal van Gerald Green, verteld door middel van de dagboeken van de joodse arts Weiss en de advokaat Eric Dorf. De jood en de nazi, die beiden naar hun ondergang gevoerd worden in het gruwelijkste decennium van deze eeuw. Opdat er nog vele van deze boeken zullen verschijnen. Uitgeverij Omega Boek, f 29,50. Ulsen verdient voor zijn p vrijdag, 30 maart a.s. een /olie «bak». c, theaterfoto’s ir Stadsschouv Daarwor’ een fototent ties, Publiekstheater :nde zijn gemaakt do kom. De galerie iedere dag tijdens alle Dit jaar bestaat ’t Kliekske, staande uit Rosita Tahon, Hen Dewit, Oswald Tahon en Frans Lots, tien jaar en nog steeds is er voor hun voorstellingen een grote belangstel ling. Op donderdag 29 maart a.s. zijn zij eer present in de Studio-zaal met een De jeugdtheatervoorstelling op woensdag 28 maart om 14.30 uur in de Studio-zaal wordt verzorgd door Tho- raldo’s Poppentheater. De toegangs prijs is drie gulden en de verkoop start op 21 maart. i bijvoorbeeld Joon op de puur van zangeres Ina jen afwisseling van if juist heel sterk >ijna concrec eëert voor Kinderboeken? Boeken die in eerste instantie voor kinderen bedoeld zijn, maar ook gretig aftrek vinden bij «grote» mensen, ver schijnen gelukkig steeds kan meestal als een komplim de maker beschouwd worder Een greep uit enkele van de beste re cent verschenen boeken: Het Kale- koppenhuis (tekst Jan Blokker, teke ningen Wim Rottinghuis) over de pro blemen die ieder mensje moet over winnen voordat hij «groot» is. Het boek verscheen indertijd als feuilleton in de Volkskrant. Uitg. De Bezige Bij, f 17,90. Nunga en het Nijlpaard, een sprookje dat zich afspeelt in Afrika met fan tastisch knap gemaakte tekeningen over het nijlpaard dat in een boze bui een rivier heeft leeggedronken en de Engelse schrijfster en tekenares Ba bette Cole laat het jongetje Nunga de oplossing aandragen. Uitgeverij Heuff, f 13,90. De superhaas van de Duits illustrator Helme Heine is lijk prentenboek over <L haas Knabbelrap, die zo graag i roemd wil worden en me* moed ten val komt. E_„ - voorbeeld van een boek dat aan voorlezende volwassene evenve plezier zal geven als aan kinderen. Elsevier-Van Goor, f 13,50. Naar de gelijknamige televi sieserie Terwille van de I script van zolangzamerhand j visie-serie tegenwoor j bouwd tot boek. Een voorbeeld dt ko-pr life-lin Waste of Time met «Makreel» Normaal gesproken geeft Waste of Time haar voorstellingen in het Kul- tureel Sentrum. In verband met H ruimtelijke eisen wordt de nieuwe produktie van Waste of Time in de Studio-zaal gepresenteerd en wel op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart a.s. Het is een spel zonder woorden, zonder veel verhaal, meer een opeen volging van situaties, waarbij mime, geluid, licht en toneelbeeld samen gaan. «Makreel» is een wisselwerking van beeld en geluid. Ellen, Fran, Frits, Wouter, de spe lers, ontmoeten Jaap met zijn ge- luidsdozen. Een verplaatsing veroor zaakt geluid, dat op zijn beurt de be weging verandert. Luc Lutz en Simone Rooskens spelen op zaterdag 24 en zondag 25 maart het blijspel «Prachthotel» van Neil Simon in de Stadsschouwburg. Dat gebeurt in een regie van Maurice Stewart. Verder werken aan deze voorstelling mee Ad Hoeymans, Marja Huynen en Wendel de Boer. Er zijn nog statige hotels die er ter wille van de traditie een bruidssuite op nahouden. De komedie «Prachthotel» laat drie momenten zien uit het leven van zo’n bruidssuite. Soms pijnlijk, pikant of kluchtig, affaires waar eigenlijk niemand iets van af weet, be halve misschien een enkele kelner. Drie totaal verschillende situaties waarin drie totaal verschillen^^ paartjes betrokken zijn. Met dit ver schil dat het elke keer Luc Lutz en Simone Rooskens zijn. trommeltje... geen woorden ervoor. Bert: ook wel genoemd «den Belg»Bij muzikale hoogte punten, zoekt dit heerschap ongestoord naar een nieuw rietje voor zijn saxofoon. Hans Thieu: een paar apart, allebei ongetwijfeld uitgele zen tuba-virtuozen bij uitstek, een veel gevraagd stel van wege hun feilloze gezamenlijke optredens. Toine: d’n bombardon, letterlijk en figuurlijk. In de loop der jaren, maakte hij door optredens in andere orkesten drietal bek- een ongeloofwaardige muzikale ontwikkeling door, afweet, dé Echter, hij wordt wat ouder, zodat het blazen, eten en drinken IN zijn instrument wat is getaand. Piet-Hein: gast-solist, maar die moeten er ook zijn, voor de jun. MUNTENHANDEL A. CORET Jr. Gespecialiseerd in gouden munten Te koop Juliana guldens, gevraagd: -«rijksdaalders en 1 -zilveren tientjes Eenakter Bobby als luchtvoorstelling Wat was het weer bar en loos, toen de eerste luchtvoorstelling in Tilburg werd gepresenteerd in Tilburg stuurde je «geen hond naar buiten» en toch was de belangstelling voor «Schaai- loos»de eerste luchtvoorstelling in de Studio-zaal, groot. Alle reden dus om met dit initiatief door te gaan. Dinsdagmiddag 27 maart a.s. is het weer zo ver. Dan is de toneelgroep «Centrum» te gast met «Bobby», een eenakter van John Holkin in een be werking van Hugo Heinen. Deze eenakter wordt gespeeld door Els van Rooden in een regie van Henk Rigters. In deze eenakter neemt een vrouw het publiek mee naar de plaats waar zij haar auto total loss gereden heeft. Het lijkt een zeer overzichtelijke situatie. Wie daar een ongeluk veroorzaakt, moet het haast forceren. Maar wat deze vrouw gezien heeft, vlak voor het ongeluk, durfde zij niet aan de politie te vertellen «Ik zag een groot vreemd gezicht dat me aan- Hoop (Umut) Hoop is een van de belangrijkste Turkse films van de laatste jaren. De film toont op ingrijpende wijze de harde werkelijkheid van het armoedig bestaan van een Turks gezin. Het is het verhaal van Djabbar (ge speeld door Güney zelf) die als koetsier van een gammel rijtuig niet kan voorzien in het onderhoud van zijn eigen gezin en zich steeds dieper in de schulden steekt. Als op een dag een automobilist zijn wagen aanrijdt en daarbij zijn paard sterft krijgt Djabbar op het politiebu reau niet eens de kans om zijn versie van het verhaal te geven. De automo bilist wordt bij voorbaat al in zijn gelijk gesteld. Djabbar nu helemaal zonder inkom sten, zoekt ander werk, beproeft zijn geluk in de loterij en zelfs als dief; alles echter zonder succes. Ten einde raad begint hij met een vriend aan een waanzinnige onderneminghet zoeken van een schat in een onherberg zame streek. De wanhoop (ze vin den niks) maakt hem volkomen krank zinnig. De film is bedoeld als aanklacht, niet als oplossing. Güney zegt er zelf over Als Umut een oplossing aandroeg, dan was het een mededeling, géén film. De revolutionaire film toont niet de juiste weg maar zet aan tot naden ken De films zijn gratis toegankelijk. Weer terug in de Studio-zaal Tho- raldo met een programma van goochelen, buikspreken en het sprookjespoppentheater. Het speciale van het programma is dat het geheel op de kinderen is afgestemd. Hij laat o.a. de kinderen zelf mee goochelen en leert ze dan ook hoe een goocheltruuk moet worden uitgevoerd. (4 t.e.m. 12 jaar). Vrijdag 23 maart 20.30 uur, zaterdag 24 maart 20.20 uur en woensdag 28 maart 20.30 uur wordt het Arabische filmprogramma van het Tilburgs Film huis Kultureel Sentrum voortgezet met achtereenvolgens Omar Gatlato van Merzak Allouache (1976-77) Al- gerye; De hevige stilte van Moumen Smihi (1975) Marokko en Hoon (Umut) van Yilmaz Güney (1970) Tur kije. Omar Gatlato is een jonge man die woont in één van de grote woonblokken in een wijk van één van de voorsteden van Algiers. Omar werkt op een bureau ter voor koming van fraude Soms onder neemt hij maatregelen tegen degenen die smokkelwaar of goud op de zwarte markt verkopen; meestal neemt hij echter met jonge kollega’s deel aan routinekontroles in kleine winkeltjes. Omar Gatlato’s grootste hartstocht is de muziek. Met een kleine cassettere corder neemt hij het liefst Chaabi liede ren (Algerijnse volksmuziek) op of gaat hij naar bioscopen om bij Indische films de muziek op te nemen. Op een avond echter wordt z der hem ontstolen, wat voor hem een grove inbreuk betekent op zijn al ledaags bestaan. Hij weet evenwel een nieuwe cassetterecorder te pakken te krijgen met een onbespeeld bandje waar echter de stem van een meisje op staat. Geschiedenis encyclopedie De redaktie van de Winkler Prins stelde een Kleine Historische Encyclo pedie samen waarin middels 5.000 trefwoorden een alfabetisch overzicht van de wereldgeschiedenis wordt ge geven, waarbij de nadruk ligt op de Nederlandse geschiedenis. Een beknopt en uitermate handig en handzaam naslagwerk voor iedereen die voor studie of hobby snel relevante informatie wil hebben over mensen of gebeurtenissen uit het verleden. Plezierig is de aktualiteit van dit boek zowel Watergate als Van Agt zijn al voor het nageslacht in dit naslagwerk vastgelegd. Met o.a. zeer verzorgde maar weinig funktioneel geplaatste kleurenpagina’s. Elsevier, f 42,50. De hoofdrollen worden gespeeld door Marjon Brandsma en Eddy Brugman. «Het leven een droom» dateert uit 1635 en is één van de hoog tepunten van de Spaanse toneellite- ratui dat hij tot prachtig digende akteerprestatiés in staat het publiek van het begin tot het weet te boeien. In een regie van Hoomans brengt hij dit seizoen colai Gogol in een dekor van I colai Gogol in een dékor van Frank Raven. In de monoloog, die uit Gogols meesterwerk «Dode Zielen» werd sa mengesteld, is het Gogol zelf, die, bij monde van Henk van Ulsen, de lot gevallen van zijn held Tsjitsjikow weergeeft. Henk van prestatie op meer dan v< TV-studio’s op zijn kop gezet. In ’s-Hertogenbosch hebben Blaos en Pieplust 2 maal de eerste prijs gehaald tijdens hun optreden bij de Bam bergers. Wij laten de leden van dit geweldige orkest even de passeren, bij monde van de voorzitter van de steppers: Ed de Roos: Jeff: de kapelmeester, onbetwist muzikaal leider, niet te stuiten wanneer éénmaal de toeter aan de lippen wordt gezet. Loek: de voorzitter, inmiddels muzikaal geschoold en be gaafd. Hij schafte zich dan ook een spiksplinternieuwe trompet aan. Piet: de kapotte duimen zijn verdwenen, een kens kapot! Omdat hij overal wel iets van onbetwiste bekkenist. Toon: 'n figuur apart. Ge kunt er een boek over schrijven. Piet-Hein: gas Als de Schwung er is, de aangever bij uitstek en op zijn muzikale stei ;rt Blaos en kring, het Is huisorkest van ring De Flep- in. De Nieuwe Komedie speelt -De Vroedvrouw» van de bekende auteur Rolf Hoch- huth in de schouwburg-zaal op woensdag 28 maart. Hochhuth stelt in De Vroevrouw» de verstrengeling aan de kaak van party-, partikuliere en zakelijke belangen, die totaal vervreemd zijn van het werkelijke algemene belang. Hij doet dat in een komedie, die de karaktertrekken draagt lan de volkse commedia dell’arte en de traditionele schelmenroman. Rolf Hochhuth deed al eerder van zich spreken als auteur van «Die Steilvertreter» en «Die Soldaten». In de Bondsrepu bliek Duitsland is De Vroedvrouw door ruim 31 gezelschappen gespeeld en was daar vaak aanleiding tot heftige discussies en relletjes. Onder regie van Hartmut Alberts werken aan deze opvoering o.a. mee Heleen van Meurs, Eric Schuttelaar, Edgard Danz, Wim Meuwissen e.v.a. De hevige stilte Zaterdag 24 maart 20.20 uur de Ma rokkaanse film El Chergin (De hevige stilte). El Chergin is de naam van de oosten wind in het gebied van Tanger. Bij de Aït Nahir-stammen in het Midden At lasgebergte zegt men van een vrouw die lijdt onder de daden van haar en die aan hem een hekel heeft wind staat slecht voor haar In De hevige stilte is die vrouw Aicha. Op aanraden van haar omge ving (allemaal vrouwen) heeft ze haar toevlucht genomen tot de traditionele magie om haar man te verhinderen er een tweede, veel jongere vrouw bij te nemen. Haar man is de vertegenwoor diger van de eeuwenoude waarden van Marokko. Brahim de enige zoon van Aicha vertegenwoordigt de toekomst in de film. De toekomst zijn de jaren na de periode 1954-1956 de jaren waarin de film zich afspeelt, de laatste jaren van het koloniaal bewind dat door Frankrijk en Spanje werd uitgeoefend. Op 2 maart 1956 werd Marokko onaf hankelijk dat klinkt door in heel de film stakingen, gesloten winkels, op standige dokwerkers en kinderen en vrouwen die ’s avonds voor hun huizen naar de maan zitten te kijken in afwachting van de verschijning daarop van de verbanning koning Mahammed V. Die zogenaamde verschijning is iedere avond weer het symbool van de opstand. Rechter Tie weer terug I De in 1967 overleden schrijver Robert van Gulik hoort samen met Havank en x Ivans tot de balangrijkste drie Neder- landse detectiveschrijvers en was met zijn Rechter Tie-romans vooral in de x jaren vijftig bijzonder populair. Te- recht, want hij wist niet alleen met een I grote kennis van zaken de Ming-dy- nastie (1368-1644) waarin hij zijn hoofdpersoon plaatste, te beschrijven, maar toont zich ook een boeiend ver teller en een zeer kundig illustrator. Van de 17-delige serie zijn reeds ver schenen Fantoom in Foe-Lai en Vijf gelukbrengende wolken, terwijl Het Chinese Lakscherm en Zes zaken voor Rechter Tie binnenkort zullen ver- I schijnen. Elsevier, f 13,90 per deel. Met voor woord van Janwillem van de Wete ring. herinneren tijdens de kamavalsfees- ten in de stadschouwburg te Tilburg. Kenmerkend voor Blaos en Pieplust is hun orginaliteit, geestdrift en im provisatie vermogen, waarmee zij me nig lachspier op de proef stellen. Blaos en Pieplust hoopt in de komende jaren deze zelfde weg te mogen continue ren, niet puur voor hun eigen ver maak, maar vooral ter ondersteuning van het openbare karnavalsgebeuren in Kruikenstad.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 19