DE :en KOERIER ongelijkheid op de arbeidsmarkt IO I9 rijzen- SPARIDANS~LOOS A 5^ Concordia werkte twee jaar hard Ibis-hotel in Nederland aan eigen productie tilburg Tilburg krijgt einde 1979 het derde optiek werrelman --SBB iruari 1979 pagina 22 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. p DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Opera Treemonisha van Scott Joplin Bouw Ibis-hotel in Tilburg gestart Première voor Europa igen proc or alles z< Hoey tities SCH0UW6UR6RW&4 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN fabriek Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules vemeweg 5. Tei. 42.6o.4i -42.6o.42 Koestr.138 Tilburg Tel.425197 CENTRUM VOOR BETER WONEN Meelstraat 31-33-35, Paterstraat 39. Tel. 013-42.15.13-43.38.60, Tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid jr de snelle 3 prijsnormen en. met jnnen inkopen, ordeel voor A komt. Af Donderdag 1 maart 1979 23e jaargang nr. 1103 INFORMATIE AVOND wde zuig en /EERT BEVERWIJK je het uitzicht waar- met een uitgebreide tie ing ie in niet INTERIEURVERZORGING 4 enst i vrij i ze s wijzen er echter te- liet alleen de werkge- selectief te werk gaan bij een van wer' PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING edrijfs_r.. /orden aar logerop iruk van de onder- Tel. 013-33.25.10 of 04255-3107 Nu 30 isolatiesubsidie snel geneigd zijn het gedrag uit de buurt over te nemen. Dit leidt weer tot bevestiging van bestaande vooroor delen. Schoolopleiding Onder arbeidsma heeft dit onderzoek doen opwaaien, ome elk risico zoveel mogelijk vermijden en geen mensen in dienst nemen die er om bekend staan slechts een korte tijd op de arbeidsmarkt door te brengen of vaak van werkgever te wisselen. Nog enkele weken resten het Koninklijk Erkend Tilburgs Operakoor «Concordia voor de uitvoering van Scott Joplins opera Treemonisha in de Tilburgse Stadsschouwburg. De uitvoeringen, die op 17 en 18 maart zullen plaatsvinden, zijn de bekroning op een periode van twee jaar hard werken voor de leden van Concordia, die zich voor de eerste keer in het bestaan van de vereniging aan zo’n grootse onderneming wagen. Eerder al werden door de vereniging opera’s opgevoerd in concertvorm, maar nog nooit eerder werd een volledig gekostumeerde opera onder eigen produktie op wil zeggen dat de vereniging voor alles zelf moest ;n. Niets werd aan het toeval overgelaten en er werd alles aan gedaan De schoolopleiding van een werknemer blijkt minder van invloed op de hoogte van het loon, dan algemeen aangenomen werd. Vaak blijkt de ervaringskennis, die in het werk zelf wordt opgedaan, zeker zo belangrijk te zijn. Voor een aantal «kansarme» groepen is de toegang tot veel banen, waarin men kan opklimmen en ervaring kan opdoen, afgesloten. Deze groepen moeten genoegen nemen met type- banen waarin veel minder de nadruk ligt op interne scholing. Tot deze groepen behoren de vrouwen. Zij verdienen ge middeld aanzienlijk minder dan de mannen. Ook als vrouwen een gelijke schoolopleiding genoten hebben, blijven de ver schillen bestaan. met film en diashow over de onderwaterwereld. Dubbele beglazing thermopane of polypane. Schildersbedrijf Gebrs. Game, Tilburg idag 4 maart aal van de Postelse- Deelenlaan, Til ing gratis, aanvang Informatie 013- UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B V. Oplage 70.800 ex. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Ml A.S. MOEDERS g Uw en ons belang Prijs -Service-Kwaliteit SS: BABY - HOME Alleen: Willem ll-straat 88, Tilburg Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud en/ofeen interne bedrijfsopleiding. De meeste vrouwen worden aangenomen in hun eindfunctie; hogerop komen ze niet, is de stellige indr zoekers. Vakbonden Tenslotte wordt er in het onderzoek op gewezen dat ook de vakbonden en de overheid vaak ongewild meewer ken aan het scheppen van een grotere door de vereniging open afstand tussen diverse groepen werk- eerder werd een volledig nemers. De vakbonden zetten zich de planken gebracht. Dat natuurlijk in de eerste plaats in voor zorgen, "kts h; hun eigen leden. Dat zijn relatief vaak om a||es tot jn de perfectie te laten verlopen, werknemers die reeds een sterke po sitie innemen en georganiseerd zijn omdat ze iets te verliezen hebben. Pas de laatste tijd hoort men binnen de vakbeweging stemmen opgaan om ook de belangen van de zwakste groepen scherp in het oog te houden. stevig zijn maar ook makkelijk te ver voeren. Daarom werd onder leiding van een technische staf in oktober vo rig jaar begonnen met de bouw van de praktikabels. die straks ruim l(M) men sen moeten dragen. Dat gebeurde aanvankelijk onder nogal moeilijke omstandigheden in de voormalige fa briek van Verschuur-Pirron aan de Ko- ningshoeven. waar geen licht en geen verwarming aanwezig was. Ga d’r maar eens aan staan. De omstandigheden verbeterden echter en zo kwam alles prima in orde met de praktikabels. Die zijn volledig demonteerbaar, zodat het vervoer geen problemen hoeft op te leveren. Vooroordelen ten opzichte van vrouwen Iedereen kent de vooroordelen die in onze maatschappij leven ten aanzien van vrouwen, buitenlandse werkne mers, kleurlingen en bewoners van als ongunstig bekend staande buurten of straten. De meeste vrouwen verblij ven slechts kort op de arbeidsmarkt en verdwijnen, eventueel tijdelijk, als ze gaan trouwen of kinderen krijgen. Ze nemen, omdat het toch maar voor korte tijd is, al snel genoegen met een baan zonder veel promotiekansen of met andere ongunstige arbeidsvoor waarden. Hierdoor wordt het beeld gevormd dat geen enkele vrouw h- op wil, zodat ook de vrouwen die langer op de arbeidsmarkt verblijven, nauwelijks in aanmerking komen voor banen met promotiemogelijkheden mensen het, als je alles bij elkaar op telt, gaat, is niet bekend. Wel ver wachten de onderzoekers dat deze groep mede de harde kern van ons werklozenbestand vormt. Voor de betrokkenen is het ontzettend moeilijk om zich los te maken uit het milieu hoger- waarin ze zijn opgegroeid. Degenen lie wel die voor zichzelf een goede positi zoeken, ontmoeten bij hun toetredir.„ tot de arbeidsmarkt zoveel barrières die ze moeten overwinnen, dat ze al Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons. wij nemen al de zorgen, betreffende de begrafenis of eventueel cre matie van u over. BEGRAFENISONDERNEMING GROOTSTE ANTIEKMARKT VAN NOORD-BRABANT in de Sporthal te Haaren (3 km van Oisterwijk) op zaterdag en zondag 3 en 4 maart telkens van 13.00 - 17.00 uur. Ook de overheid spant zich wel in om de ongelijkheid op de arbeidsmarkt zoveel mo gelijk weg te werken, bijv, via hulp aan vrouwenorganisa ties of organisaties die opko men voor de belangen van de buitenlandse werknemers. Als werkgever, zo menen de onderzoekers, gedraagt ze zich echter even selectief als het particuliere bedrijfs leven. En de manier waarop ze via televisiespots het isole ment van buitenlandse werk nemers tracht op te heffen, is wel erg ongelukkig. Door de gastarbeider te presenteren als schoonmaker wo-dt het beeld, dat toch reeds bij velen leefde, nog eens versterkt enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Ander gedragspatroon Dit zijn enkele belangrijke conclusies uit een onderzoek dat in 1978 in op dracht van het Nationaal Programma Arbeidsmarkt Onderzoek is uitgevoerd door het IVA, Instituut voor So ciaal-Wetenschappelijk Onderzoek van de Katholieke Hogeschool Tilburg. In dit onderzoek is, in navolging van Ame rikaanse onderzoekingen, nagegaan in hoeverre er gesproken kan worden van een zogenaamde dubbele arbeids markt. Hierbij zou de vraagzijde ge splitst worden in een deelmarkt van sterke bedrijven met goede voorzienin gen en interne opleidingen voor het per soneel en een deelmarkt van zwakke bedrijven die geen goede voorzieningen of opleidingen kunnen bieden. Buitenlanders Meer onderzoek is reeds verricht naar de positie van buitenlandse werkne mers en kleurlingen. Beide groepen zijn meestal aangewezen op onge schoolde banen zonder behoorlijke vooruitzichten. De meesten hebben weliswaar geen opleiding genoten en bovendien een belangrijke taalbarrière te overwinnen, doch dit zou geen be letsel hoeven te zijn voor banen met interne scholingsmogelijkheden. We- iderom is hier het beeld gevormd dat die buitenlanders of kleurlingen niet anders kunnen of willen. De meeste buitenlanders zullen zich wel bij hun benarde situatie neerleggen met het idee dat ze vergeleken met het loon in hun eigen land, veel geld verdienen en dat het toch maar een tijdelijke zaak is. Veel buitenlanders blijven hier echter >r de veel langer en het ziet er naar uit dat er veilijk belangrijke wrijvingen zullen ontstaan als hun opgroeiende kinderen op de arbeidsmarkt verschijnen en geen ge noegen meer nemen met die baantjes die de Nederlanders niet willen. van Brabant en de hotelcommissie van de Kamer van Koophandel voor Til burg e.o. werd door de Haemstede Hotelgroep uit Velp een marketing- onderzoek gehouden naar de moge lijke behoefte aan nieuwe hotelac commodatie in Tilburg en omgeving. Naar aanleiding van de resultaten van dit onderzoek, waaruit zeer duidelijk de behoefte aan versterking van de ho- recavoorzieningen in deze regio bleek, werd het besluit genomen hier een nieuw hotel te vestigen. De Haemstede hotelgroep is een on derneming, die zich o.a. toelegt op het bouwen van hotels. Ibis Nhere is de Nederlandse hotelexploita- t ie maatschappij van Ibis. Ibis maakt :1 uit van de Novotel Holding, waarvan de Novotel-, de Ibis- en de Mercurhotels onderdeel uitmaken, alle zelfstandige hotelketens met een eigen gezicht. Zone De Kanterzaa. hoef aan de Dr. burg.Toegar 20.00 uur. 630958. Woonsituatie In Nederland is, in tegenstelling tot de Verenigde Staten, nog nauwelijks on derzoek gedaan naar de situatie waarin veel bewoners uit de oude 19e- eeuwse stadsbuurten zich bevinden. Uit Amerikaans onderzoek kwam naar voren dat het leefmilieu sterk van invloed is op het type werk waarop men is aangewezen. De leefsituatie in de oude stadsbuurten verschilt door de grote aantallen buitenlanders, be jaarden w.a.o.-ers, studenten, etc., sterk van de leefsituatie in de buiten wijken. Ook het gedrag van de bewo ners en hun opvattingen over werken en werkloosheid wijken nogal eens af van wat men over het algemeen als traditioneel bestempelt. Werkgevers in de Verenigde Staten die goede ba nen hebben aan te bieden, blijken minder snel geneigd bewoners uit deze buurten in dienst te nemen. Ongeacht of de man of vrouw een bepaalde op leiding gevolgd heeft, is het woon adres mede bepalend voor de positie op de arbeidsmarkt. De samenstellers van het rapport ver moeden dat het voorgaande ook in Nederland opgaat. En niet alleen in de grote stedenin elke stad of dorp zijn wel enige straten aan te wijzen die als ongustig bekend staan. Om hoeveel smarktdeskundigen nogal wat stof idat het pp z’n minst vraagtekens plaatst bij een aan tal maatregelen die de overheid mo menteel treft om het vraagstuk van werkloosheid en werkgelegenheid aan te pakken. Scholingsmaatregelen. zo stellen de onderzoekers Valkenburg en Vissers, hebben slechts nut als aan werknemers na afloop van de scholing een baan kan worden geboden die te gemoet komt aan hun kennis. De cirkelfoto van deze week werd gemaakt tijdens de carnavalsmiddag voor bejaarden, aangeboden door de Tilburgse Koerier en René Fraters. De omcirkelde Figuur kan aan ons buro de volgende prijzen komen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; waardebon f 7,50 van Galerie den Uil, Antoniusstraat 24-38; een verrassing van Gijzen Optiek, Koestraat 136; ’n waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst P. v. Amelsfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad Studio Sylphide, Goirkestraat; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50, bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen. Ad Bertens, Ringbaan-Oost 16; waardebon voor een zonnebad van 30 minuten Effï, IJzerstraat 5; waardebon voor een Philips transistor radio, Uni-Sales, Stadhuisplein 341waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,Catering Service Veldkamp, Esdoornstraat 13, een waardebon voor 4 broodjes Jantje van broodje Jantje, NS-plein, en een bon. goed voor f 10,van Vermaris hypotheken in Dongen en een waardebon van f 10,van wink. ver. Hasseltstraat. De winnares van vorige week, Mieke v.d. Broek, Ringbaan-West 240, heeft haar prijzen reeds afgehaald. Verleden week donderdag werd op een bouwterrein in de Tilburgse wijk ’t Laar de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe Ibis-hotel. Nederland tAoon I eer dit project eind 1979isvoltooid,zalditeenbelangrijkeuitbreidingvande eerjnBer za| z i- restaurant- en vergaderaccommodatie voor de stad Tilburg en omstreken schermen hun oo« betekenen. vee| jn(jrjn r De aanleiding voor de bouw van dit nieuwe hotelis een onderzoek over de behoefte e m rin8ers :aan hotelaccommodatie in Tilburg geweest, dat op gezamenlijk initiatief van de VVV en de Kamer van Koophandel voor Tilburg werd gehouden. Het toekomstige hotel zal werkgelegenheid gaan bieden voor ca. 35 Met de bouw is een investering van ruim 5 miljoen gulden De hotelaccommodatie zal gaan bestaan uit 80 kamers, gesel personen. Iedere kamer zal worden voorzien van een badk toilet. De kamerprijs za) variëren tussen f 65,voor een enkele tot ca. een dubbele kamer (logies met ontbijt). Het Ibis-hotel zal twee restaurants gaan herbergen, vanwege schynlyk op de eerste etage. Er is een klassiek restaurant m menu-kaart en een grill-bistro met plate-service gepland. rut va. 35 personen. i gemoeid. chikt voor een of twee ikamer met ligbad en ■‘‘•a. f 80.—voor Werkgevers die goede banen hebben aan te bieden, zijn echter zeer selectief in de keuze van hun werknemers. De onderzoekers hebben het sterke vermoeden dat vrouwen, buitenlandse werknemers, kleurlingen en werkne mers uit buurten of straten die als on gunstig bekend staan, slechts zelden in staat zijn een goede baan te krijgen en voortdurend aangewezen zijn op ba nen in de zwakkere bedrijfstakken of in de kleinere minder solide bedrijven. Dit zou ook gelden voor degenen on der hen die een goede vooropleiding genoten hebben. Binnen de bedrijven met een sterkere positie op de afzet- Wannéér markt treft men deze groepen vaak aan hotel-, r< in de minst gunstige functies, veelal zonder promotiemogelijkheden. De werkloosheidscijfers voor deze groepen werknemers liggen ruim bo ven het landelijk gemiddelde en dat kan niet alleen worden toegeschreven aan eeen slechte vooropleiding. Bedrijfsopleiding Een werkgever, die iemand binnen zijn bedrijf wil opleiden, zal zich tot die groep werknemers^richten waar van hij verwacht dat ze lang in dienst zullen blijven, zodat ze zich na een kostbare inwerkperiode. waarin allerlei bedrijfsgerichte ervaring kun nen opdoen, gemakkelijk terug kun nen verdienen. Deze werkgever, zo veronderstellen de onderzoekers, zal In Tilburg zal het derde Ibis-hotel in Nederland verrijzen. Amsterdam kent al enige jaren zijn Ibis-hotel (naast Schiphol) en in Veenendaal is de tweede vestiging in aanbouw. In Nijmegen en Zutphen zijn de vierde en vijfde Ne derlandse vestigingen gepland. Naar alle waarschijnlijkheid zal de h. A. Bree, momenteel nog werkzaam bij het Ibis-hotel te Badhoevedorp, de directie gaan voeren van de Tilburgse vestiging. Première Er is al van vele kanten belangstelling u getoond voor deze productie. Extra I vermeld mag wel worden dat het hier "Mt om een première voor Europa. I g nooit eerder werd Treemonisha I in zijn geheel in Europa opgevoerd. I Dat heeft te maken met het feit dat I deze aan het begin van de eeuw ge- I componeerde opera, pas in de zeven- I tiger jaren echt ontdekt werd. Het mag dan ook een hele prestatie worden genoemd, dat Concordia de eerste in Europa was die deze opera aandurfde en de professionele manier I waarop de vereniging de zaken aan- I pakt, mag dan ook bewonderenswaar- I dig worden genoemd. Als gastvrouw zal bij de uitvoering Eugenie Herlaar I optreden, die de opera zal inleiden en I de vertaling per akte gaat verzorgen. I De muzikale begeleiding is in handen van een professioneel operaorkest. Wie belangstelling heeft voor dit spek takel moet haast maken, want er zijn al flink wat kaarten de deur uit. Een be perkt aantal is nog te verkrijgen bij mevr, van Berkel. tel. 68.20.72 en vanaf 16 maart aan de kassa van de Stadsschouwburg. Ruime accommodaties Om op het gebied van horecavoor- zieningen een totaal pakket aan Til burg en omstreken te kunnen bieden, is ook in vergaderruimten voorzien. De totale geplande vergaderruimte zal een vloeroppervlakte van 30 bij 15 meter krijgen. Deze ruimte zal afhan kelijk van de behoefte in drie afzon derlijke ruimten verdeeld kunnen worden, gescheiden door absoluut geluiddichte schuifwanden. Tijdens de vergaderingen zal men over allerlei vergaderapparatuur kunnen beschik ken. Van het totale 7.000 m2 metende bouwterrein wordt nog maar een ge deelte bebouwd. Men heeft bij de aan- deel koop al rekening gehouden met een eventuele uitbreiding in de toekomst, vooral wat vergaderaccommodatie betreft. Het hotelgebouw, dat ont worpen werd door het architectenbu reau P. Hooper B.V. uit Chaam en gebouwd zal worden door het Til burgse bedrijf Pellikaan B.V. zal in drie bouwlagen verdeeld worden. De buitenafmetingen zullen worden: 46 meter breed, 15 meter hoog en 33 me ter diep. Onderzoek vormde aanleiding Op initiatief van de streek-VVV Hart Treemonisha is een vry onbekende opera die in 1976 in Nederland in de belangstelling kwam, door het uit de opera afkomstige liedje «Aunt Dinah dat nummer 1 kwam te staan op de vaderlandse hitparades. Toen dirigent Cees van Gorp het liedje hoorde, wist hij dat dit iets was voor Concordia en al snel was besloten, dat deze opera uitgevoerd moest worden. Dat ging niet zonder problemen, zeker niet in het begin. De muziek van de opera was in Europa niet te krijgen en moest helemaal uit Amerika komen. Dat kostte veel moeite en tijd omdat de Amerikanen niet zo vrijgevig bleken. Toen het eenmaal zo ver was. was het al bijna een jaartje verder voordat be gonnen kon worden met de werkelijke voorbereidingen. Onderzoek van ISWO-Tilburg toont aan; 3 keer per week Dat was in de Postelse Hoeve waar lange tijd al de koorrepetities werden gehouden. Drie maanden geleden werd verhuisd naar het voormalig K.M.T.-gebouw aan de Capucijnen- straat, waar vanaf dan 3 a 4 keer per week gerepeteerd werd. Dat gebeurde onder leiding van dirigent Cees van Gorp. regisseur Harry van Luenen en ®aat choreografe Margriet Franken, onder No®. omstandigheden die zoveel mogelijk n 711 op «echt» leken. Aan de Capucijnen- straat werd niet meer alleen koorrepe- fe titie gedaan, maar ook de solisten en n- de bewegingsleer kwamen aan bod. et Bijna alle solisten die meewerken aan de opera zijn uit eigen «stal». Dat zijn de gebroeders Bert en Ton Otten. Thea v.d. Nieuwenhof-Maas, André van Belkom en Ad Beyers. Daarnaast werken mee Thea Vermeulen-Peek. Wil Smit, Edward Hoepelman. Martin de Barbanson. Henk Verheyden, Paul Middelijn en Ron Lourens. Praktikabels Maar zingen is niet het enige wat komt kijken bij een opera, die een vereni ging zelf produceert. Ook voor decors en praktikabels moest gezorgd wor den. Voor de leken onder de lezers: een praktikabel is eigenlijk een po dium op een podium. Een stelling waarop het koor staat. Zoiets moet Werknemers De onderzoekers vens op dat het ni< vers zijn die selectief te werk gaan bij het aantrekken van werknemers voor de betere, meer solide banen. Ook de werknemers die reeds binnen het be drijf werkzaam zijn, accepteren dik wijls geen collega’s die zich anders gedragen of er anders uitzien. En deze werknemers verkeren in een sleutel positie omdat ze hun collega’s meestal tijdens het werk zelf moeten opleiden. In de V.S. zijn er diverse bedrijven die alleen blanken in dienst nemen en de verwachting is, dat de discriminatie in Nederland tegen bepaalde groepen niet •inger zal zijn. De werknemers -ipositie af tegen al te

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 1