-ALZON- STADS C/ SCHOUWBURG t) 3E MM/ewu/T&r Thenmofuuie^ zw. Fluitekruid maakt plaatopnamen in Tilburg Klassieker van Molière Globe speelt «De Mensenhater JAMMEN x^oek^. The DirtyStream jazzband uit Oisterwijk Donderdag 22 februari 1979 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER iri 1979 pagina 14 isier r. Goirle ISOLEER VERSTANDIG MET vakkundig geplaatst door idingen 4,95 4,95 1,85 V.H. nog drinj VI EK fabriek) EL -NDAAL, 1OF Filmhuis: slot Nederlandse film Blikvanger - windvanger op Koningsplein Werkgroep Alleenstaanden Bel nu 321331 (toestel 12) vooreen snelle en konkurerende prijsop gave. Ook de subsidi^aanviaag (tot max. 1200,verzorgen wij voor U In at maar idoor h. van hoof interieurverzorging oerlesestraat 156 telefoon 013-430544 Prijs 42.- A itenpr„j_ ïs Marie! e gev beve appij rtest, leze ,.,JIGE: eutori- ukritiek, 14,50. .J; bro- irlandse gestemd -htvaar- ook Winkel Showroom Tilburg Goirkestraat 26 tel 013-425.180 Breda Haagdijk 52 tel 076-133.332 Jupiter uit een ?n wordt vloerbedekking gordijnen kleinmeubelen cadeauartikelen bedden perzen schilderijen het verhaal van Karei ende Elegast laatstgenoemde Fluitekruid om de 12,50 9,75 10,00 37,50 4,50 28,50 19,00 50,00 15,00 23,50 Enkele prijsvoorbeelden: Breedte Hoogte 80 100 140 140 5.24 180 150 94.- 200 140 97.- Neerlands Hoop speelt Offsmboet ippq dpef ge- van de mogen »rmeldt smle- ALUMINIUM ZONWERING v RECHTSTREEKS VANAFJ)EJAJ3RIEK Hou de warmte binnen... doe gor dijnen dicht... olieprijzen om hoog... gasprijzen omhoog... wees zuinig met energie... U leest dit haast iedere dag - daarom, wees verstandig en ISO LEER weer dit enigszins toelaat i door de straten van Tilburg ien en spelen. (Wie zin heeft te doen is dan van harte wel- twe Tilburgse welkom op dez om gratis. tarnen beginnen stipt om 20.00 1 wordt verzocht, bijtijds zijn. om 13 liederen en dan- t te zetten: 5 zelf- i en 7 traditionele, turg en or horen z" t van str «Jaanske Wij leveren tevens: Aluminium jaloezieën voor binnen en buiten Vertikale jaloezieën Rolgordijnen Zonneschermen Aluminium raam- en deurhorren Alle maten - Vele kleuren - 5 Jaar garantie - Gratis meten - Snelle levering Donderdag 1 maart 20.30 uur komt in het Kultureel Sentrum de bekende Engelse theatergroep Footsbarn Theatre met in hun nieuwe produktie Jungle Fever». Na «Robin Hood» en «Tempest» nu een stuk dat het verhaal vertelt van Junior. Deze zoon van een beroemd top-dance echtpaar valt als baby i vliegtuig dat zijn ouders naar Rio brengt. Hij komt terecht in het oerwoud er opgevoed door een groep apen. Twintig jaar later wordt hij ontdekt door een expeditie onder leiding van professor Goodbody, die in de jungle zoekt naar een olifantenkerkhof. De ouders van Jupiter Junior lezen in Parijs, waar ze op zoek zijn naar nieuwe sterren voor hun show, over de wilde aap-mens en reizen naar het oerwoud, waar ze uiteindelijk hun zoon herkennen. Een simpel verhaal, n weer met alle bekende grappen en grollen, een pantomime-musical opgevoerd i acht getrainde akteurs in verschillende rollen. Woensdag 28 februari 20.30 uur wordt het laatste programma van de Neder landse film vertoond in het Tilburgs Filmhuis Kultureel Sentrum. In aan sluiting op het Tilburgs programma zal ook Eindhoven en Breda met de Ne derlandse film doorgaan. Daarbij zal het sukses van deze maand gevolgd Jisten die zeker worden door een extra Nederlands /erkopen die de filmprogramma in juni. Woensdag 28 februari zullen er films worden gedraaid van Digna Sinke («Gebroeders Helle» en «Stadrand»), Adriaan Ditvoorst («Blinde foto- laf»), Orlow Seunke («Altijd wat Jers, zelden wat goeds») en Peter Jansen (Stadrand»). Blinde fotograaf Adriaan Ditvoorst maakte deze film over waan en werkelijkheid naar een verhaal van W.F. Hermans, van wie hij eerder ook het verhaal «Paranoia» had verfilmd. Het beweeglijke kame- rawerk is van Jan de Bont, die een grote inbreng heeft gehad in de uit eindelijke vorm van de film. Opval lend daarbij zijn de kontrastrijke beelden met pikzwarte schaduwen. )rge- Zodra het weer dit enigszins toelaat irde) kunt u hen door de straten van Tilburg zien lopen en spelen. (Wie zin heeft T stad v om mee te doen is dan van harte wel- nog het echte Fabrieksstraat 22 te Tilburg, onder auspiciën van De Grootste Luxe na de mensen aie n Kleuren Teevee plaatopnamen ina’s, deze groep worden gemaakt door IV vlier, nich Records (Stoof). De groep wordt tijdens de opnamen versterkt met de aanwezigheid van Fons Huijgens (ac cordeon), Hanneke Bongers (gitaar, zang) en Adrie van Zielst (trom, zang). Iedereen, die geïnteresseerd is in tra ditionele en nieuwe Tilburgse muziek is van harte welkom op deze twee avonden. Inkoi De opm u., dus men aanwezig te De bedoeling is on sen op de plaat geschreven werken opgetekend in Tilbt O.a. zullen te 1 Koosje» en het welbekende kaant» 5heuvelstraat 139 tilburg tel. 013 - 435944 een filmische impressie i die letterlijk aan de rand wonen. Vroeger was het platteland, nu echter -—jwbouwwij- .c op en deze mensen omsingeld. Een film over mensen die niet weg zijn gegaan toen de nieuwbouw eraan kwam of de in- ??n dustrie en voor wie de maatschappij ook n'ets doet. Geen sociaal prote alleen een film die vertelt dat dt mensen er ook nog zijn. Peter Stuyvesant Collectie in K.S. Tot en met 11 maart a.s. toont het Kultureel Sentrum Tilburg een keuze van internationaal befaamde kun- stenaars uit de Peter Stuyvesant Col lectie, waarbij met name aandacht wordt besteed aan een aantal in Ne derland minder bekende buitenlandse kunstenaars. De kollektie wordt voor namelijk gebruikt om eksposities te maken in de fabrieksruimtes van de tabaksindustrie Turmac in Zevenaar, waar de werken op grote schotten tus sen de machines hangen. De dag wordt gevuld met het vervaar digen van sonnetten, de uitbreiding van de garderobe, het roddelen over afwezigen en het vleien van aanwezi gen. Een groep welgestelde f sieten. De jet-set van Parijs anno 1 Eén van hen onderscheidt zich: Al- ceste. Hij is een fanatiek tegenstander van alles wat onoprecht en modieus is. Hij is hartstochtelijk verliefd of mène, een behaagzieke en vol onberekenbare vrouw, de kroonde koningin van het societ ven. strueerd rond de telkens onderbrc pogingen van Alceste om een definitief gesprek te hebben met Célimène, waarin zij hem eindelijk uitslag moet geven over de oprechtheid van haar gevoelens jegens hem. Marinus van Staveren (Telegraaf): «Gerardjan Rijnders realiseerde, glo baal genomen, een duidelijke voor stelling. Daarbij had hij het geluk te kunnen werken met een voortr felijke vertaling van Gerrit Korr,ri Aad Jongbloed (Brabantpers): «Giv. maakt feest van Molière Ik ben g neigd te stellen dat Globe kans hee gezien van een plastic Molière toch een feest te maken en dan voorname lijk dankzij Komrij, dankzij Prinsen, dankzij Lensink, dankzij Molière». Henry Purcell zijn we middels concerten grammofoonplaten redelijkerwijs :d op de hoogte van Purcells ar- iieke vocale hoogstandjes, die de kleine chef-d’oeuvres ile Engelse barokmuziek 'emd worden. Sinds kort verm .„.lesuch-catalogus een bloei van Purcells liederen en duetten. ..et repertoire van deze recente uit gave is gekozen uit grote bestaande en bekende werken zoals de Fairy Queen», «Welcome to all the pleasu res» en andere opera’s, odes en enkele andere op muziek gezette toneelstuk- i. Helaas mochten de zangers Jef- ..ey Dooley en Howard Crook, res- "ectievelijk countertenor en tenor, ;n komen daarom met hun interpretatie van deze En gelse composities in directe con frontatie met eerder gedane wel geslaagde uitvoeringen. Verzachtende omstandigheid is wel dat de voor noemde zangers met deze plaatuitgave hun debuut presenteren, vergezeld van een pretentieuze zangstijl die mank gaat aan spontane en artistieke kwaliteiten. Ondanks het feit dat de falsetzanger Jeffrey Dooley zijn studie afgerond zag bij Mark Deller, bezit Dooley de artistieke spontaniteit niet die vele andere Europese falsetzan- Anton Deering (Algemeen Dagblad): «Verdiend succes voor Globe». «Joost Prinsen uitmuntend als de mensenhater». «De rol van Célimène para- wordt door Diane Lensink gespeeld, 1666. niet als een zeventiende eeuwse hove- 1- linge, maar als een moderne, keiharde ;r bijna hoerachtige jonge vrouw», ok in de andere rollen Globe’s jonge spel —rnttinf*" taal der dieren te kunnen verstaan. Later schijnt dit tovertruukje niet meer voorgekomen te zijn. Wél werd de holle stam van de Fluitekruidplant (Anthriscus Sylvestris) gebruikt om er fluitjes van te snijden. De plant is haast overal te vinden langs vaarten, dijken, heggen en wegen. De groep Fluitekruid, ontstaan in 1975 komt ook door heel het land en z’n leden kwamen en komen van diverse plaatsen uit Brabant en daarbuiten. Het centrum, van waaruit zij bezig zijn, is Tilburg, de «schoonste stad van ’t laand»In die stad en omstreken rlands Hoop komt op maandag 5, dinsdag 6 en woensdag 7 maart met een eel nieuwe show in de schouwburg. De titel is te ontrafelen door de raadselach tige code b a toe te passen. Medewerking aan dit programma wordt verleend door Freek de Jonge, Bram Vermeulen en Jan de Hont. Over het programma wil Zuidelijk Toneel Globe heeft met de voorstelling De Mensenhater van Molière deze kabaretgroep, die een hele biezondere plaats in de Nederlandse kabaret- een prima pers gehaald. Het lijkt erop dat Globe eindelijk in het goede ritme komt wereld inneemt, niet veel kwijt. Na de show Neerlands Hoop Interieur heeft het na de vele wijzigingen en moeilijkheden, die vooral het laatste jaar binnen en rond drietal de blik wat meer naar buiten gericht (o.a. naar de wereldkampioen- het gezelschap gespeeld hebben. De Mensenhater is op vrijdag 2 en zaterdag 3 schappen in Argentinië). Deze nieuw aangeboorde krachtbron stuwt Neerlands maart in de Stadsschouwburg te zien. Hoop in de richting van baldadige truuks en stunts, naar een kort maar krachtig Globe speelt dit blijspel in een vertaling van Gerrit Komrij. Regisseur is Gerardjan programma, flitsend en overzichtelijk als de cijfers op uw zakrekenmachine. De Rijnders en Paul Gallis ontwierp de kostuums en het schitterende dékor. Aan de plaatsverkoop voor alle drie de voorstellingen start op maandag 26 februari om voorstelling wordt meegewerkt door o.a. Joost Prinsen, Theo de Groot, Bob van 11.00 uur. Tol, Diane Lensink, Nora Kretz, Babette Mulder, Huib Rooymans, Ton Selter, Jan-Anne Drenth en Theu Boermans. Een salon in Parijs, bevolkt door jonge aristokraten die weinig of niets te doen hebben. I Globe heeft met de voorstelling De Mensenhater van Molière ehaalJ. Het lijkt erop dat Globe eindelijk in het goede ritme komt ingen en moeilijkheden, die vooral het laatste jaar binnen en rond «»»«eld hebben. De Mensenhater is op vrijdag 2 en zaterdag 3 u^i.ouwburg te zien. Koerier over een op te richten or alleenstaanden en op groep van start, misschien? ;r iets, waaraan zelf meewerkt: tar; ontspanning bezoek aan thema-a vonden; en wat er ver- Gezien de beperkte ruimtelijke om standigheden van het Kultureel Sen- trum is om praktiese redenen een keuze gemaakt uit de werken van kleiner formaat, hoewel het begrip «klein» slechts gehanteerd mogen worden in relatie tot de andere werken uit de kollektie: omdat bij het samen stellen van de Peter Stuyvesant Col lectie voortdurend rekening wordt ge houden met het eksposeren in fa briekshallen, zijn de gemiddelde afme tingen van de werken aan de grote kant. In deze tentoonstelling zijn wer ken te zien van o.a. Pierre Alechinsky, Woody van Amen, Enrico Baj, Harold Cohen, Demarco, Bill Hutson, Pavlos (zie foto), Alex Sadkowsky, Sugai, Vasarely en Ken Zapkus. gers zo geliefd maken. Met name het duet «Many, many such days» uit «Love’s Goddes Sure»geeft blijk van dit tekort, wat verscholen gaat achter te hoog gekozen tempi. Ook de tenor zanger vertoont, in mindere mate, dit euvel, maar wat nog erger lijkt, is dat Howard Crook van Purcell een ro manticus maken wil. Om de haverklap maakt Crook een vibrerend geluid, hetgeen tekst en muzikaliteit niet ten goede komt. Beide stemmen hebben iets geëxalteerds, en dat is over de ge hele linie genomen hinderlijk. Zuinig zijn ook de instrumentalisten die - nog niet dat vuurwerk verkopen d.v w zangers zo broodnodig hebben. Slechts het voor deze opname ge bruikte clavecimbel wordt genoemd; een in 1976 gebouwd clavecimbel van David Rubio, meer niet. Een toch al graa niet overtuigende vlag die de authen- ande tieke instrumentenlading dekken moet. Met dergelijke uitgaven slaat None such de gulle middenweg in en ik vraag me af wie hiermee uiteindelijk gediend is. Men kan niet zomaar straffeloos de naam van Purcell als pronkstuk ge bruiken. Kwalitatief was deze None- such-uitgave uitstekend te noemen, hetgeen een grote vooruitgang bete kent. Het eerste van de te verschijnen tien delen FREUD-vertalingen is verschenen; ZIEKTEGESCHIEDE NISSEN! ana/yse van de fobie van een vijfjarige jongen (de kleine hans), 32,90. Illich e.a., DE DESKUNDIGE: VRIEND OF VIJAND? over autori teiten, hun gebrek aan zelfkritiek, de macht van de beroepen, 14,50. FIETSERS UITGEZONDERD; bro chure van de Eerste Nederlandse Wielrijders Bond (ENWB) bes voor ijveraars voor een recht dige positie van fietsers, maar voor diegenen die het fietsen niet zo zien zitten; 2,50. Lil-tsje, helmut opletal, peter schier, CHINA, WIE TEGEN WIE? een muurkrant van de oppositie buiten de partij, 24,50. JAARBOEK 1978 voor de ge schiedenis van socialisme en ar beidersbeweging in Nederland, 28,50. Jules de leeuwe, DE SEKSEN SINDS DE STEENTIJD, een mate- rialistiese benadering van de be trekkingen tussen de seksen met name in de steentijd, 24,50. P. nijhoffe.a., MONUMENTEN VAN BEDRIJF EN TECHNIEK; monu- mentenboeken gaan meestal over kerken, kastelen, molens. Dit boek gaat over de materiële restanten van de geschiedenis van de wer kende mens en techniek; indus triële archeologie, 59,50. NIEUWE ROMANS: bertolt brechts, tui-roman, 16,50; es- dandiary, identiteitskaart, 16,50; asturias, mulata, 32,50; doctorow, het boek van daniël, 34,50; hame- link, gehandhaafde verhalen, 19,50. HET RUIKT HIER NAAR ONZIN; bundel van de in nederland ten onrechte onbekende belgische cartoonist KAMAGURKA; het wal gelijkste uit humo, 7,90. Sinds kort en goed tistit rust vocal e genoemc o ij na hoerachtige jonge vrouw». de None ivusis. Ook in de andere rollen paste het spel zing ipCéli- van Globe’s jonge spelers helemaal in Het ilstrekt Rijnders’ opvattingen». «Met deze ïnbare vrouw, de onge- Mensenhater laat Globe zien welke koningin van het society-le- nieuwe kant het met zijn voorstel- De Mensenhater is gekon- lingen uit wil. Het eerste succes is er. ;erd rond de telkens onderbroken Helemaal verdiend en van Alceste om een definitief Ruud Gortzak (De Volkskrant): Rijn- ken. k te hebben met Célimène, ders heeft de voorstelling volgestopt frey zij hem eindelijk uitslag moet met allerlei regie-vondsten, die dik- pectievelijk countert - wijls komisch werken: zo schrijft niet de spits afbijten er Orante zijn sonnetten op bierviltjes, met hun interpretatie loopt Célimène zeer ongelukkig op gelse comp™’*’ naaldhakken en heeft in haar gedrag, als ze eenmaal op blote voeten loopt, veel van een gezonde boerendeerne, oortref- speelt Clitandre voordurend met een imrij jojo en wordt de walging die Alceste «Globe voelt voor de verzen van Orante ige- prachtig zichtbaar gemaakt». «De eeft Mensenhater werd een interessante voorstelling, die terecht met een warm applaus werd ontvangen». Plaatsverkoop start respektievelijk vrijdag 23 en zaterdag 24 februari. vinden zij oude liedjes, hen voor zongen door (hoofdzakelijk bejaar mensen én stof om nieuwe liedjes te schrijven. De om vang van hun archief bewijst, hoe levend de traditie om te zingen hier gebleven is. De groep bestaat op het ogenblik op zijn minst uit: Mirjam Bijvank: viool, accordeon, zang; Els Hendriks: tam boerijn, rommelpot, trom, zang; Rolf Janssen: div. fluiten, ocarir moezelzak, pijpzak, trekhaak, v zang; Vincent Rijcken: auto, kleppers, trom, «zang». Mare Zeegers: man doline, vlier, gitaar, zang. Het pu bliek: naar zij hopen zang, geklap, di verse dansen. Het publiek is voor Fluitekruid erg belangrijk, daar je toch samen een ge- zellige avond wilt hebben. De liedjes H worden o.a. hierom nog al eens extra B verduidelijkt door geschilderde plak- !lj katen, zodat iedereen makkelijk mee kan zingen. Naast deze plakkaatliede- renspelen ze ook diverse instrumen tale werkjes, sommige van eigen hand, andere traditioneel. In de toekomst willen de mensen van Fluitekruid ook met verhalen, toneel en poppen gaan werken; dit alles na tuurlijk ook op straat. In september ’78 plaatste de een artikeltje c”er werkgroep voor alkvu^uuuiu» 7 november ging deze Alweer één, denkt u mis Dit groepje wil echter ieder die erbij hoort, ze gesprekken met elkaar; zoals wandelen, schouwburg o.d.; culturele belangstelling en wa der in de groep opkomt. Niet alleen maar: dansavonden, mate riële interesse, maar: belangstelling voor elkaar, relatie met anderen. Voor de meeste opzichzelf-staanden is het gevoel van eenzaamheider niet bij horen, het zwaarste. Daarom willen zij juist hen laten weten dat hun groepje bestaat. De bijeenkomsten zijn in de ruimte van het bureau voor Maatschappelijk werk, Lage Witsiebaan 103 en begin nen om 20 uur. Denkt u dat u er ook bij zou willen horen, meewerken en misschien eens initiatief nemen? Belt u dan eens voor informatie: 43.45.72 Marion v. Dinther, vrijwil- ligersbureau, op maandag-, dinsdag-, of woensdagmiddag tussen 13 en 17 u. Op andere tijden kunt u bellen: 67.15.19 Ria Bertens. Het is de bedoeling in kleine groepen te blijven werken (15-20 personen) en wanneer de groep te groot zou worden deze te splitsen, om ze voor elkaar herkenbaar blijven. De eerstvolgende bijeenkomst is dins dag 13 maart. The DirtyStream Jazzband uit Oisterwijk die sinds een halfjaar haar repetitie houdt in het «Oude Nest» in Oisterwijk, geeft iedere laatste donderdag van de maand een openbare repetitie. U kunt dan luisteren naar verschillende bekenden uit het muziekwereldje, o.a. trompet: Christ Dominicus; klarinet: Pierre v.d. Wijngaert; trombone: Anton de Roy; banjo: Jan Habraken; drums: Ad van Berkel; bas en zang: Manus Wayers. Dit onder leiding van Jan Habraken. Hoe Als speciale gast ontvangen wij op donderdag 22 februari de bekende oud-trom- pettist Jan Merkelbach. U bent allen welkom op donderdag 22 februari in Het oude nest om 21.00 uur te Oisterwijk. Hèt Kultureel Sentrum eksposeert tot en met 11 maart a.s. een buitenprojekt van de Tilburgse kunstenares Marieke uauiuuucic Doornen. Het objekt, dat aan de gevel en omgeving van het Kultureel Sentrum is beves- zijn- «Koosje doorbreekt het kleurloze karak- itraatoptredens ter van het Koningsplein en geeft van gééne daaraan een identiteit en herkenbaar heid. In het Sentrum en de Openbare Bi- blioteek wordt d.m.v. een tweetal kleine tentoonstellingen ingegaan op de ontwerpen voor dit projekt, de om- gevingskunst in Tilburg en met name het ontbreken daarvan. //V mod, wse

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 15