KOERIER DE I J I Moest de meerderheid van bewoners van Paduawijk andere woonruimte zoeken SR\RID\NS~LOOS hop dijn 9 abel eicer ling Eerste Boddaert-centrum in Tilburg geopend I U Tilburgers schrijven ook mee?j~^ pyer hun stad X ver 5,25 0, 5, Tilburg in de sneeuw vX 4,90 1 anuari 1979 pagina 30 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 70.800 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Vanwege in de huur verrekende vernieuwingskosten Enorm gestegen bouwprijzen maken renovaties onbetaalbaar liteit) if ie" Doet U DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Begeleiding voor ouders en kind 13-431308 iseur svm. FUK? KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules vemeweg 5. Tei. 42.60.41 - 42.60.42 INTERIEURVERZORGING Koestr.138 Tilburg Tel.425197 Donderdag 1 febr. 1979 23e jaargang nr. 1099 niet g gehot met de i veronti zodat ze jn om er ant- ilburg tl.) t~ sroeic 7.90 voor fieapparaten, iten, enz., enz... mi di CENTRUM VOOR BETER WONEN Meetstraat 31-33-35,Paterstra^39. Tel. 01 3t42.,1 5..J3-43.38.60. Tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid 43.64.01 innen. lat onder i samen- sport- JOS is 'riendelijke De-leer, tevens eier anti-vries GROOTSTE ANTIEKMARKT VAN NOORD - BRABANT IN DE SPORTHAL TE HAAREN. (3 km van Oisterwijk). Op zaterdag 3 februari 1979 van 10.00 tot 17.00 uur. «.en wat o om zo het eten niets te er een “maakt maand?01'- olgende prijzen iebon voor een slir enkele of dubbele beglaz eigen vakkundige montac ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis ïn i'' PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING A.S. MOEDERS 4 Uw en ons belang Prijs -Service-Kwaliteit AS BABY - HOME Alleen: Willem ll-straat 88, Tilburg i op het ijs, in 't Zand. De Koerier; een verrassing van Vier landen gedupeerd door KNSB-NOS-protest bij schaatsbond het voornaamste elk Boddaert-cen- banden tussen niet verbroken UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 wegen U jsgeld» verbeterin- akt, zonder I te ver- toch van za- kam- het af- /enter wer- ielijk sprake van splein opvallend 1 nog een iet spoor ïtrouwd; er zijn 1ERA) Bij ’n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zorgen, betreffende de begrafenis of eventueel cre matie van u over. BEGRAFENISONDERNEMING izing (10 j. gar.) ageteams dag tijdens de school^ ifhalen: ervop af fabriek gemaakt I tegen tocht derhoud «Kinderen moeten in natuurlijke omgeving blijven» Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 trui OUG w< O( Boddaer eerste v derdag 1 van Hog trum dat nog i vestigd in de Normaal In het Boddaert-centrum aan de van Hogendorpstraat praten we met de coördinator van het centrum de heer Wim Vugts en de coördinator van de Sociaal Agogische Samenwerking Tilburg, de heer Bert van Leeuwen, over de gang van zaken in en rond het pas geopende centrum, en natuurlijk in de eerste plaats over de kinderen. Die zijn allemaal afkomstig uit de leef tijdsgroep van 5 tot 15 jaar. Over het algemeen zijnd at doodnormale kinde ren, die door omstandigheden waar iedereen in terecht kan komen, in moeilijkheden zijn geraakt. Zulke om- het korte u zijn er al g jngekomen die Vanuit de g eageerde men erg er ie buurtbewoners lijk eerringen - - alle soor- ortwielen - plaatmate- ulische ap- hogedruk- i - metaal- enz. - kom- begeleiding in het centrum in i king komt. Als dat het geval i ingedeeld in één van die op het moment de van Hogendoi geremd I gelijk als I insen in I nu over verleden, I handelt. Ook het I logelijk. artikel in I i, krijgen een I rikt. Er zal 1 itie mogelijk riaatsen van een j ïk zullen |l m terug- I ihitektuur «De ervaringen in de Paduawijk», al- vraag, dus deze woordvoerder, «wijzen uit, kinger dat het overgrote deel van de oorspron kelijke bewoners niet meer in de gere noveerde huizen is teruggekeerd. Dit is een gevolg van de huidige subsidie- en financieringspolitiek, waardoor de huurkosten van de gerenoveerde pan den zo sterk stijgen, dat de oorspron kelijke bewoners het niet meer zien zit ten». burg komen de laatste jaren centra van de grond. Het ïge centrum werd don- luari jl. geopend aan de logendorpstraat 117. Een cen- iat nog niet volledig draait is ge- Nazarethstraat 20. jrgeten dat er ook in onze moeilijk hebben. Kinderen die men komen en voor wie het erg door twee groepsleid(st)eri mheid weer uit te komen. Zulke stagiaire, leder kind krijg opvoedbaar» genoemd en vaak grootst mogelijke persoon! 'ke instellingen. Maar ondanks de ties, waren dat toch lang niet id. de verschillende landen begir De NOS is van mening, dt zulke omstandigheden een werking met een Nederlandse sport bond niet wel mogelijk is. De NOS is onder de gerezen omstandigheden niet bereid het aanvankelijk overeenge komen bedrag aan de KNSB te beta len. In de week van 29 maart tot en met 7 april wordt weer de jaarlijkse boekenweek gehouden. Het Komitee Boekenweek Tilburg in samenwerking met het Kultureel Centrum heeft ter gelegenheid van deze manifestatie voor dit jaar een apart thema genomen: «Schrijvers en Tilburg». Het boekenweekkomitee wil hiermee zowel schrijvers over en uit Tilburg naar voren halen als schrijvers uitnodigen die voor Tilburgers bekend zijn. Een van de aktiviteiten die in dit kader nu al van start gaat is de inwoners van Tilburg oproepen om mee te werken aan de uitgave van een boekje. De cirkelfoto van deze week werd gemaakt maandagnamiddag tijdens de schoolgymnastiek cirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalen: f 10,van de Tilburgse 1 jzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst van P. v. Amelsfoort snackx, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon voor een boeket of plan t.w.v. f7,50 van bloepiensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ystaart voor 12 personen van diepvriescentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost; een kado van f 5,van boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van 30 minuten van Eflï, LJzerstraat 5; een transistorradio van Uni-Sales, Stadhuisplein; een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,van Catering Service Veldkamp, Esdoornstraat 13 en een waardebon van wink. Ven. de Hasseltstraat t. w.v. f 10,De winnares van de cirkelfoto van vorige week, Karin v. Amelsfont, Andennenlaan 26, heeft haar prijzen reeds opgehaald. Foto van Aarle De NOS zal bij de KNSB een scherp protest indienen over de gang ken tijdens de Europese pioenschappen schaatsen, die gelopen weekeinde in Devc den gehouden. Met de KNSB was overeengekomen voor de op zaterdag en zondag uit te zenden samenvattingen in Nederland, voor de rechtstreek Noorwegen alsmede voor uitzending naar Oost-Duitsland en de Sovjetunie een naar verhouding aanzienlijk be drag te betalen, onder meer onder de voorwaarde dat de reklame in over eenstemming zou zijn met de door de Europese televisie-organisaties vast gestelde regels. Ondanks een regelmatig overleg bleek een deel van de in het IJsselstadion in Deventer opgestelde reklame daar zaterdag niet aan te voldoen. Mon deling en telegrafisch overleg werd belemmerd door de omstandigheid dat de eerst verantwoordelijke funktiona- ris van de KNSB voor dit overleg bij gen in de woningen mogelijk maakt, zonder dat dat leidt tot gi gantische huurstijgingen; zoeken naar alternatieve v om «goedkoop verbouwingsgi te vinden, dat andere verbete~~ gen toch mogelijk maak., geweldige financiële offers langen van de doorgaans toch al niet zo sterk bij kas zittende huurders. feit dat één van de ouders alleen komt te staan c overlijden of een scheiding. In situatie kan de ouder vanuit de pro blemen vaak niet de aandacht aan het kind geven die het nodig heeft, zodat het zich al gauw in de steek gelaten zal voelen. Of een kind kan problemen hebben in het gezin of op school en als de ouders die problemen niet zien, kunnen zij het kind daar ook niet mee helpen. Wim Vugts zegt hierover: «Dat zyn dingen die ieder kind in ieder gezin kan gebeuren. Het is dan ook zeker geen schande om eens met mensen van een Boddaert-centrum te gaan praten, die dagelijks te maken hebben met derge- lijke problemen. Het is alleen maar ver standig wanneer mensen tijdig contact met ons opnemen, zodat wij ook op tijd de problemen zien en er iets aan kunnen gaan doen» Het initiatief voor een gesprek met medewerkers van het Boddaert-cen trum hoeft echter niet van de ouders uit te gaan. Als bijvoorbeeld een huisarts, een onderwijzer of een maat schappelijk werker merkt dat er iets aan de hand is met een kind of in een gezin, kan hij de ouders adviseren eens met de medewerkers van het Boddaert-centrum te gaan praten. Of andersom kan men het centrum op de situatie in het gezin opmerkzaam ma ken en kan het centrum dan aan de ouders vragen of zij misschien eens met hen willen praten. Na een overlegprocedure wordt dan besloten of een kind al dan niet voor Het is wel eens aardig om de Tilburgse binnenstad eens vanuit de lucht te bekijken, als alles onder de sneeuw zit. Onze j»n^u.' luchtfotograaf, Karel Tomei, van Fotex Flying Camera, maakte bovenstaande opname, en daarop is dus duidelijk sprake van !e Cl sporen in de sneeuw Het zal de bedachtzame beschouwer opvallen, dat het verkeer langs het Stadhuisplein opvallend vlng’n schaars was: men bleef kennelijk liever binnen. Verder lijkt het of, als er sneeuw ligt, de bebouwing van de binnenstad nog een wor er meer onoverzichtelijke troep is, dan iedereen al dacht. Maar er is ook een verheugend verschijnsel vast te stellen: het spoor Kew°m voor de ingang van het Paleis Raadhuis laat zien, dat ook tijdens de sneeuwdagen gestaag wordt doorgetrouwd; er zijn moes e.n s‘-’ kennelijk toch altijd mensen, die het nog wel ergens zien zitten! (FOTEX FLYING CAMERA) jaèrtcèn^rur Op peil houden van het woningbestand is een van de taken, waarvoor de samenleving zich gesteld ziet: een huis is een waardevol bezit niet alleen voor degene, die erin woont, of die het exploiteert, maar voor de hele samenleving. Er zijn, ook in Tilburg, tal van mensen, die er de dupe van worden, als er genoeg huizen zijn, of als ze niet in goed bewoonbare staat worden inden. Onderhoud en renovatie van woonhuizen is dus een algemeen maatschappelijk belang. Intussen moeten de zaken ook weer niet worden omgekeerd; als renovaties zodanig worden uitgevoerd, dat de oorspron kelijke bewoners de daardoor gestegen huurkosten niet meer kunnen betalen en naar goedkopere woongelegenheid moeten omzien, omdat hurt huis gerenoveerd werd, wordt het paard achter de wagen gespannen: het woningbestand van de samenleving gaat erop vooruit, maar de oorspron kelijke bewoner wordt het kind van de rekening. Het is de vraag of bij de snel stijgende kosten van renovatiewerkzaam- heden deze ontwikkeling nog wel zal kunnen worden vermeden. Een uitlating van een woordvoerder van de Bond van Huurders en Woning zoekenden, tijdens een bespreking van het buurtkomitee van de schil- dersbuurt, achter de Kromhoutkazerne, met de gemeentelijke woning- dienst, klonk in dit verband uitgesproken verontrustend. I «Samenwerking zo I niet mogelijk ■"""g, of de uitvoerige voorbespre- gen waarmee het plan destijds in zee is gegaan, wel zin hebben gehad. Destijds zullen de mensen toch wel niet gedacht hebben: wij zullen de ge meente eens precies vertellen, hoe het moet, maar dan niet voor onszelf, want ons wordt de zaak te duur. «Moeten we», aldus de woordvoerder van BHW, «wel doorgaan met allerlei groots opgezette verbeteringsplan nen, waarvan de uiteindelijke kosten vele tienduizenden guldens bedragen? En waarvoor dan nog grote kans be staat, dat het ministerie ze in een later stadium zal afkeuren, waardoor weer opnieuw met ontwerpen moet worden begonnen». herhaling niet bereikbaar bleek. Im provisatie ter plaatse leidde er zater dagmorgen toe, dat daarvoor in aan werden verplaatst, zodat met aanpas- werden verplaatst, zodat de aanpas sing van de kameraregie de recht streekse uitzending naar Noorwegen, „oode uitzendingen naar Oost-Duitsland tingen in Nederland, en de Sovjetunie ter elfder ure door- :kse uitzending naar gang konden vinden. 5de voor uitzending De verwijderde reklameborden bleken 'i zondagmorgen weer op hun oorspron- ,v- kelijke plaats te zijn teruggebracht, de Opnieuw ingrijpen van de NOS leidde :r- niet tijdig tot resultaat als gevolg waarvan om 12.30 uur niet recht streeks naar Noorwegen kon worden uitgezonden, geen uitzending kon plaats vinden naar Oost-Duitsland en de Sovjetunie en van dit deel van de wedstrijden evenmin een samen vatting voor de Nederlandse kijkers d kon worden gemaakt. Eerst nadat de it betreffende reklame onder sterke aan drang van de NOS opnieuw was ver plaatst, konden de uitzendingen naar Rechtstreekse verkoop worden op maat c dubbele dichting l vragen geen ondt Iedereen in Tilburg kan hier aan mee werken door in de periode van nu tot 1 naart aanstaande verhalen en ge- iichten op te sturen naar de redaktie van dit boekenweekboekje. De verhalen mogen over allerlei on derwerpen gaan als ze maar betrek king hebben op Tilburg. Zo kan men schrijven over het oude Tilburg, het werken in de wollenstoffenfabriek, over hoe men vroeger woonde of men denkt te gaan wonen in de toekomst, over gebeurtenissen in wijken of stra ten, bij verenigingen of buurthuizen, over de kermis, carnaval etc. Naast deze verhalen en gedichten kunnen tekeningen worden opge stuurd (van 10 bij 15 cm) of foto’s die verduidelijkend kunnen werken of ter illustratie bij de tekst dienen. ALLES KAN Om zoveel mogelijk schrijvers aan bod te laten komen in het boekje is er een maximum gesteld aan de lengte van een verhaal tot ongeveer 1500 woor den. Uit het aanbod zal een keuze worden gemaakt waarbij voornamelijk zal worden gelet op de oorspronkelijk heid. Zowel geschreven als getypte tekst kan worden ingeleverd. Weinig mensen zullen zich g hoeven te voelen; alles is moge het maar over Tilburg en mens Tilburg gaat, of het nu over verivu heden of toekomst handelt. Ook schrijven in het dialect is mof*'“' De schrijvers waarvan het &ium. het boekje zal verschijnen, gratis exemplaar uitgerei echter geen correspondent zijn over het al of niet pl verhaalf of gedicht. Op verzoel artikelen na de selektie worder gestuurd. Het redaktieadres waar verhalen, ge dichten, tekeningen of foto’s naar toe gestuurd kunnen worden is: «Redaktie Tilburgse boekenweek boekje», Kultureel Centrum, woordnummer 128, 5000 wb Til (een postzegel is niet nodig). Achter de gevels Van dat laatste punt gaf de BHW- woordvoerder als voorbeeld het feit dat de gemeentelijke welstandskom- missie van mening is dat de gevels van de Schildersbuurt gehandhaafd moeten blijven omdat zij een goed beeld van het vroegere Tilburg geven. «Wanneer dat de gemeente van me ning is, dan moet zij er ook maar voor zorgen dat er extra geld komt om het leven achter die gevels mogelijk te v maken», aldus Kox. Omdat de laatste omcj mogelijkheid nergens geregeld is, zal Gijzt die niet uit de lucht komen vallen, jnsu| maar afgedwongen moeten worden door de bewoners. Een manier van werken die in het verleden ook in Til burg al voor diverse suksessen heeft gezorgd. «Belangrijkste is echter» aldus de BHW-voorzitter, «dat men niet in dagdromerij vervalt en van mening raakt dat De Overheid wel zo vriende lijk zal zijn om alle wensen van de bewoners in te willigen voor een schappelijk prijsje. Voor werkelijke verbeteringen schieten de huidige subsidiërings- en financieringsregelin- gen ver tekort» Het zal overigens tal van mensen inte resseren, hot dat precies zit met die oorspronkelijke bewoners van de gere noveerde woningen in de Paduawijk. Waar zij naar toe zijn gegaan, en wie voor hen in de plaats zijn gekomen. En of inderdaad gesproken kan worden van «het overgrote deel van de oor spronkelijke bewoners». Die belang stelling zal zich zeker niet beperken tot mensen en instanties in Tilburg, want het verschijnsel zal zeker ook landelijk de aandacht trekken. Andere aanpak In elk geval, aldus de BHW, moet worden vermeden, dat het bij de reno vatie van de 86 woningen in de schil dersbuurt, die daartoe op de nominatie staan, dezelfde weg opgaat. En daarom is het zinvoller een andere aanpak te kiezen die neerkomt op de volgende punten: een snelle en efficiënte verhelping van dringende onderhoudsge- breken, die volgens het burgerij, wetboek voor rekening van de ver huurder zijn; een goedfunktionerend klach tenregistratie- en -verhelpings- systeem bij de verhuurder, zodat huis-, tuin- en keukenklachten meteen verholpen kunnen worden; een renovatieplan dat de hoogstnoodzakelijke veranderin- Dit jaar, het Jaar van het Kind, wil extra aandacht besteden aan alle begeleiding in het centrum in aanmer- kinderen over de hele wereld en eigenlijk meer speciaal die uit de derde king komt. Als dat het geval is wordt wereld. Want dat zijn de kinderen die het in deze tijd het zwaarst te het kind ingedeeld in éen van de twee verduren hebben. Daar worden we ons de laatste tijd steeds meer van Hogendorpstraat bewust en juist daarom willen we nog wel eens vergeten dat er ook in onze draaien Die groepjes bestaan elk uit directe omgeving kinderen zijn die het erg moeilijk hebben. Kinderen die acht kinderen en worden begeleid op alle mogelijke manieren in de knel kunnen komen en voor wie het erg door twee groepsleid(st)ers en een moeilijk is om daar op eigen gelegenheid weer uit te komen. Zulke stagiaire, leder kind krijgt zo de kinderen werden vroeger «moeilijk opvoedbaar» genoemd en vaak grootst mogelijke persoonlijke aan- 1 weggestopt in tuchthuizen en dergelijke instellingen. Maar ondanks de dacht. A x goede bedoelingen van de toenmalige instanties, waren dat toch lang niet Spelen altijd de beste omstandigheden voor het kind. u In het centrum is voor elke groep een groepsruimte ingericht, waar met de kinderen gepraat en gespeeld wordt. Daarnaast is er nog een aparte speel kamer en een handenarbeidsruimte, n van waar het kind zelf kan ontdekken wat het kan doen met gereedschap zelf iets te maken. Ook wat he betreft komen de kinderen er n P. kort, want in het centrum is 'n e flinke ruime keuken gebouwd, waar kinderen en kok dik tevreden mee zijn. In de tijd dat de kinderen niet in het centrum aanwezig zijn onderhouden de medewerkers van het centrum contact met de ouders, maatschap pelijke werkers of andere betrokken instanties of personen om een zo goed mogelijk beeld van de situatie te krij gen. In het Boddaert-centrum wordt niet alleen uitgegaan van het kind maar van de hele gezinssituatie. Positief Ondanks het korte bestaan van het centrum, zijn er al genoeg reakties binnengekomen die positief wa ren. Vanuit de gezondheidszorg reageerde men erg entoesiast en ook de buurtbewoners lijken in hun sas te zijn met het centrum. Sommigen van hen hielpen op de openingsdag zelfs mee met het serveren van drankjes aan de bezoekers. De kinderen uit de buurt blijven hier niet bij achter, want een paar komen af en toe zomaar binnengelopen om ge woon mee te spelen. Dat was het misschien wat wethouder mevrouw M. van Puyenbroek bedoelde toen zij bij de opening van het centrum niet alleen de deur opende, maar ook de drempel eruit haalde. Het Boddaert- centrum niet als een centrum dat ergens buiten de maatschappij hangt, maar er daarentegen juist middenin. standigheden kunnen bijvoorbeeld zijn, een langdurige ziekte van de moeder, waardoor het kind in een on zekere situatie komt. Dat kan zijn door het f ouders alleen komt te :rlijden of een scheidit 5 kan de ouder var Eén van de eersten die dit besefte was de Jonkvrouwe E.C. Boddaert, die op 11 maart 1903 in Amsterdam het eerste idaert-tehuis opende. Het tehuis g uit van het beginsel dat kinderen het moeilijk hadden met hun omge ving, niet uit die omgeving weg moesten an gehaald, zoals dat tot dan toe de mte was geweest. De kinderen gewoon in hun natuurlijke kunnen blijven en het Bod- li um zou de kinderen moeten helpen in hun moeilijkheden, later zelf in staat zouden zijl tegen op te kunnen. In de praktijk is dit 1" uitgangspunt voor elk um. De natuurlijke jders en kind mogen /orden. )ok in Tilbur» ert-ce»u volledig 18 jam Heeft dit wel zin? Nu is de renovatie van de Paduawijk een voorbeeld van vernieuwing van woonmilieu, dat in wijde kring wordt geprezen. Het is zeker waar, dat deze vernieuwde wijk zich kan laten zien, maar als het waar is, dat de oorspron kelijke bewoners, als gevolg daarvan, terugdeinzen voor de zozeer gestegen huurkosten, wordt het toch wel de vriend helpen met 4et deze^aife^ r met deze De-Icer t. Grote bus

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 1