DE KOERIER eil Geen gasleidingen meer in nieuwbouwwijken als stadsverwarming wordt ingevoerd SRMUDANS-LOOS Vernielingen plantsoenen maken handhaving van beplantingen erg moeilijk oeken K °ken \tng Publiek moet zelf toezicht Uil leren houden S:= r 1250.— Hardrijders veroorzaken veel ongevallen op kruispunten januari 1979 pagina 2! WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. 1 108; Servi Foto van Aarle DENISSEN o Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Maar wat ingsprijs uitvalt kan het; Ki. uai aaar vaaK /orden gemaakt. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN fabriek Renoveer en isoleer voor eens en altijd juies vemeweg 5. Tei. 42.60.41 -42.60.42 INTERIEURVERZORGING Koestr.138 Tilburg Tel.425197 CENTRUM VOOR BETER WONEN Lift aanwezig gebeurt er als de centrale Kruidentuin krijgt uitbreidingen Meer comfort in de huizen en grote besparing van aardgas Meelstraat 31-33-35, Paterstraat 39. Tel. 013-42.15.13-43.38.60, Tilburg Eigen parkeergelegenheid Donderdag 18 jan. 1979 23e jaargang nr. 1097 van de in de voor u u u u u u u u u u u u u u jnt- >ro- •r 5950.— •r 4250.— r 2800.— r 2400.— r 4500.— r 4850.— het dagelijks zo’n instal- s dit maar een zij mag toch :ien. 10.— 39.— 1’oZ 55.— Sz Xz S:z 95.— enkele of dubbele beglaz eigen vakkundige montac ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis onder Met in£,j woning ii plicht var Deze aangifte halve niet t PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING Vooral op deze plaatsen worden af- inden en eigen en andermans snel- uvden onderschat. Als er dan geremd moet worden, redt men het niet meer... Wees r2;-L' dek nat en glad js. E het tijdens duisternis afstand en snelheid schatten. dat remmen, banden en ;rs in orde zijn; dat draagt is kunnen stoppen. langzaam verkeer. voetgang and verke :n gehin&v aardgas, gasvlam bij elek- A.S. MOEDERS Uw en ons belang Prijs -Service-Kwaliteit BABY - HOME Alleen: Willem ll-straat 88, Tilburg izing (10 j. gar.) ageteams voor de KEMA- UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. Oplage 70.800 ex. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zorgen, betreffende de begrafenis of eventueel cre matie van u over. BEGRAFENISONDERNEMING cent deed zich voor binnen de be- bouwde kom. Van de 24.710 aanrij- stan dingen op kruispunten waren er 757 hed« met dodelijke afloop, waarvan 403 binnen de bebouwde kom. dan wel een belangrijke besparing van gas, maar het gebruik van elektrische aardgas, wat voor dé nationale econo- kookapparaten vergt wel enige voor- volger mie van groot belang is. lichting. De laatste tijd zijn in ruim 500 bruike nieuwbouwwoningen in Tilburg elek trische kookapparaten geplaatst, en naar de mening van de gebruikers is het een nadeel, dat elektrisch koken -j-dan koken Op a men aan de men stookt, bi rapport de >r de ver goed? Andere adviezen van Veilig Verkeer Nederland: Zorg ervoor J schokdempers bij tot bijtijds 1 Wees bedacht op Rechtdoorgaande voetgangers mogen niet door afbuigend verkeer op de zelfde weg worden gehinderd. Neem ook bij en op kruispunten de voorrangsregels in acht. Maar sta niet op uw voorrang als u merkt dat dit de veiligheid op de kruising in gevaar brengt. Geen gas meer In de nieuw te bouwen wijken, die met stadsverwarming zullen worden uitge rust, zullen geen gasleidingen meer liggen. Koken zal dan elektrisch moeten gebeuren, terwijl het warme water nodig voor baden, douchen en wassen van de centrale warmwater- leiding zal ku,nnen worden afgetapt. Dit laatste is een vooruitgang, want deze leiding plus een omzettingsap- paratuur, zal in onbeperkte hoeveel heid warm water van voldoende hoge temperatuur kiinnen leveren. Het ko ken met elektriciteit zal vermoedelijk niet veel meer kosten dan koken met Zoals bekend zijn allerwege studies gaande om de energievoorziening in ons land minder afhankelijk te maken van aardgas omdat deze ener giebron binnen afzienbare tijd zal oprakenen ook om een meer intensief gebruik te maken van andere energiebronnen, als olie, kolen en eventueel nog andere vormen van energieopwekking. In dit kader bestudeert de gemeente Tilburg de mogelijkheid om over te gaan op stadsverwarming. Zoals de situatie nu is hebben met name de eengezinswoningen ieder een eigen verwarmingsinstallatie, die doorgaans op aardgas brandt. Bij in voering van stadsverwarming wordt hierop dus bezuinigd. Dit is geen geringe zaak. Aan het eind van de maand zullen diverse raadscommissies zich buigen over een tweetal rapporten over de invoering in nieuw te bouwen woonwijken en industrieaccommodaties van stadsverwarming. ’n Vitale kwestie )rt concludeert, dat de wua stookkosten zuinigste voor- ing van warm water vanuit de Amercentrale door een 22 rtleid’-*-x -LJ 'T-u g Veilig Verkeer Nederland waarschuwt: kalm aan Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Veel voordelen Samenvattend somt het r° :nde voordelen voor eer op Het komfort van ruimteverwarming door middel van stadsverwarming is 11W7,CC111CUCI1 hoger dan het komfort van de huidigé dan specjaie zuinighei C.V.-installatie. Bij meergezins- is. Of de thans all( woningen is dit nog duidelijker van- maatreet wege de regelbaarheid, waarvan in de nog we| huidige situatie nauwelijks sprake is. wat vermoedelijk Het komfort van warm tapwater- len wiUen weten- levering door middel van stads verwarming is hoog door het grote tapdebiet, de vrijwel onbeperkte tap- hoeveelheid en de korte wachttijd. Lichtpunten Het verslag van de Plantsoenendienst vermeldt ook enkele lichtpunten. In 1977 is een begin gemaakt met het aanleggen van een bescheiden kruidentuin in het Leypark, waar me dicinale en keukenkruiden werden uitgeplant op een areaal van 5.000 m2. Het publiek mocht daar vrij kruiden plukken en kon desgewenst ook voor lichting over de kruiden krijgen. Het bleek, dat dit initiatièf bijzonder op prijs werd gesteld. De mensen volgden de aanwijzingen stipt op, en er werden geen vernielingen of vervuilingen aan gericht. Het kan dus kennelijk heel goed gaan, als de mensen zich maar direct bij de zaak betrokken voelen, en als er, zoals bij kruidenliefhebbers voor de hand ligt, een algemene na tuurliefde bestaat. De Plantsoenen dienst wil dit initiatief dan ook gaan uitbreiden, bijvoorbeeld door het aanleggen van bloemweiden, waar de bezoekers bloemen kunnen plukken, en van bramen- en rozenbottelwallen, waarvoor ook zeker veel belangstel ling zal bestaan. Maar dat is dus voor speciale liefhebbers. nóg voorzichtiger als het weg- it en glad is. En denk er aan dat emis nog moeilijker is leid van een ander te Van belang is natuurlijk de vraag, wat de invoering van stadsverwarnr"" directe gevolgen zal hebben particuliere verbruikers. Het De cirkelfoto van deze week lakt afg. zondag bij de vijver van het wandelbos. De omcirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalen f 10,van de Tilburgse Koerier; een verrassing van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst van P. vAmelsfoort snacks, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50 van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van diepvriescentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost; een kado van f 5,van boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van 30 minuten van Effi, IJzerstraat 5; f 10,van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; een transistorradio van Uni-Sales, Stadhuisplein; een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,van Catering Service Veldkamp, Esdoornstraat 13. De winnares van de cirkelfoto van vorige week, heeft haar prijzen reeds opgehaald. Speelplaatsen misbruikt Er zijn allerwege klachten over het misbruik, dat van speelvoorzieningen wordt gemaakt. Zij zijn vooral bedoeld voor jonge kinderen, maar het is maar al te vaak zo, dat de oudere jeugd erop haar manier mee omspringt, en dan blijft er niet veel van heel, terwijl bo vendien de omwonenden van dit soort spelen veel overlast hebben. Dat de kleinere kinderen er zodoende weinig of niets aan hebben, ligt voor de hand. Maar het is niet alleen de grotere jeugd. Kennelijk laten veel mensen hun honden in zandbakken hun be hoefte doen, waardoor deze zo ver vuild worden, dat kinderen er niet in kunnen spelen. Alleen de zeer grote speelgelegenheden in buurt- en wijk- parken worden optimaal voor hun doel gebruikt. De dienst zal een onderzoek gaan instellen om na te gaan welke de feitelijke behoeften zijn aan speelgele genheden, en wat voor gebruik er van wordt gemaakt, om de aanleg van nieuwe speelgelegenheden aan deze bevindingen aan te passen. u 98.— S &z u 225.— u 295.— u 119.— u 225.— u 195.— u 145.— u 995.— gfc u 145.— J 165.— u nu?» en «I zijn vragen, di land op affiche radio- en televisiesports aan de weg gebruikers stelt. Dat gebeurt in het ka der van de vandaag (woensdag 10 ja nuari) begonnen voorlichtingsaktie, waarin gewezen wordt op de noodzaak om het bij en op kruispunten kalm aan te doen. De aktie wordt gevoerd in overleg met de Centrale Politie Ver- keerskommissie en de Verkeerskom- inissie Openbaar Ministerie. Uit de statistieken blijkt, dat van de 58.883 verkeersongevallen die in 1976 in ons land werden geregistreerd, er 24.710, dat is 42 procent, op kruispunten (inklusief ver keerspleinen) gebeurden. Het merendeel van deze kruisput ongevallen 20.385 ofwel 82,4 pr De kosten voor het totale pakket zijn zeker niet hoger dan die in de huidige situatie. Het komfort en de veiligheid bij elektrisch koken zijn ten minste gelijk waardig aan koken op gas. Het verschil in energiekosten voor Leerproces Wat het publiek in het algemeen be treft is er, zoals uit het bovenstaande blijkt minder reden tot verheugenis. Wij herinneren ons een uiteenzetting, die wij jaren geleden te horen kregen van de zijde van de kultuurtechnische dienst. Er werd toen opgemerkt, dat de stadsbevolking, zoals die zich na de oorlog ontwikkelde, nog helemaal zou moeten leren met de natuur om te gaan. Het zou, heette het toen, zeker een generatie duren, voordat de men sen gpleerd hadden, dat ’n mens «de structieve creativiteit» diende om te zetten iri «behoudende creativiteit». rapport stelt, dat de kosten van de nieuwe voorziening niet betekenend hoger zullen zijn dan de kosten van de bestaande voorzieningen. Maar er is JOEP STRAATMAN Speciaalzaak in Perzische ta pijten heeft wél 10% ECHTE KORTING op uw aankoopbedrag ge durende de hele op- ruimingsperiode Noordhoekring 19 TILBURG Telefoon 013-422504. Ruime parkeergelegenheid naast de zaak aanwezig. Milieubehoud Deze voorspelling werd toen door de aanwezigen met gemengde gevoelens aangehoord, maar zij is blijkbaar wel uitgekomen. Intussen is ook de toege nomen belangstelling voor het na tuurlijke milieu, zoals die zich in tal van gevallen doet blijken, een aanwij zing, dat er toch een duidelijke bewe ging bestaat in de richting van de «be houdende creativiteit», waaruit de Plantsoenendienst dan enige moed zou kunnen scheppen. Dat juist de zeergrote speelgelegenheden, waarde kans op vernielingen eigenlijk groter zijn dan in buurtplantsoentjes, opti maal functioneren, zou erop kunnen wijzen, dat daar, waar het publiek het meest frequent verblijft, ook de con trole vanuit het publiek effectiever is: de mensen beseffen daar blijkbaar beter, dat de dingen gebruikt moeten worden voor het doel waartoe ze be stemd zijn. Het is te hopen, dat de kruidentuin, en misschien nog andere projecten, zullen uitwijzen, dat naarmate het publiek zich meer direct betrokken voelt bij openbare voorzieningen, ditzelfde pu bliek er ook op zal toezien, dat zij in goede staat worden gehouden. Intussen is voorlichting aan de jeugd op de scho len en anderszins van het grootste be lang, vooral wanneer daarbij ook de ouders worden ingeschakeld, want het zijn juist de jonge kinderen van nu, die zich van hun buurtspeelplaatsen ver drongen zien, die aan deze ervaring kunnen leren, hoe zij zich, als ze groter zijn, in elk geval nietjnoeten gedragen. trisch koken kan men alleen afgaan op elektrisch koken of koken op gas is het regelmechanisme. Er zijn ook gering. voordelenbij elektrisch koken blijft het fornuis beter schoon en vooral is een elektrische oven veel beter te re gelen dan een gasoven. gelegen ontvangststation 60 miljoen m3 aardgas per jaar bespaartals van^teriThXEte mdruk rie^hïhetf"t de regeling voor ruim 16.000 woningen zal zijn ingevoerd, wat dan in de wordt intUssen gewekt, dat in Reeshof periode 1980-1996 zou gebeuren. en de Oude Stad een kleine 10.000 huizen, in via wijkketelhuizen aange sloten in Noord en Wandelbos ca 5.000 huizen, plus nog een aantal an dere huizen en industriecomplexen door middel van stadsverwarming zullen worden voorzien van warmte en heet water. Het rapport laat zich er niet over uit, wat er gebeuren zal, als de installatie wordt gestoord, vernield of om andere redenen niet werkt. Zul len in die nieuw te bouwen woningen nog voorzieningen worden getroffen voor particulier stoken met een potkachel of een salamanderDit is een denkbeeld, dat mensen, die zich de oorlogsjaren nog herinneren, flink zenuwachtig kan maken. Het is de vraag of een samenleving de energie voorziening van grote wooncentra wel zó totaal mag centraliseren, dat het particulieren nagenoeg onmogelijk wordt gemaakt zichzelf te helpen, als de zaak verkeerd loopt. In de afgelo pen weken is dat in bepaalde gebieden van Frankrijk gebeurd, en ofschoon de o kruispunteil gebeuren veel onge- energievoorziemng daar nog lang met vall vaak veroorzaakt door te hoge zo gecentraliseerd is als zij volgens snelheidi waardoor niet meer tijd het voorliggende plan hier zal worden, kan worden gestopt en door het njet hebben de mensen daar met ontstel- verlenen van voorrang. Hoe hard rijdt tems ervaren hoezeer het dagelijks u nu?>> en ,<Rijdt u wel eens te hard? even ontregeld wordt als zo n instal- 2ijn vragen. die Veilig.Verkeer Neder- latie uitvalt. Natuurlijk is dit maar een |and op affjches en raambiljetten en via nevenbedenking, maar zij mag toch radio. en televisiesports aan de a met worden over het hoofd gezien. gebruikers stelt. Dat gebeurt in het (woensdr- Beoordel ingsfouten Niet alleen op een smal, weinig uit zicht biedend kruispunt zal er kalm aan gedaan moeten worden. Ook bij ruimere kruisingen zal gas teruggeno men dienen te worden. Uit de praktijk blijkt, dat daar vaak beoordelingsfouten worden gemaakt. Aangepaste snelheid Eén van de dringende adviezen van Veilig Verkeer Nederland is: nader een kruispunt met aangepaste snel heid. Binnen de bebouwde kom zal 50 km per uur de daar toegestane mak- I’ftnOen simumsnelheid vaak te hard zijn. Op een kruispunt bepaalt niet de wet de eksaktie Snelheid, maar de situatie ter plaatse, die vaak onoverzichtelijk is. n Mens die iets ziet wat hij niet kent, wil daarmee iets «doen», hij wil zijn nieuwsgierigheid omzetten in gedrag. dat stadskinderen, en stads- m.wassenen, weinig dingen uit de men, is het enige wat ze «iiivii -doen»vernielen wat ze zien, r zou daarom een generatie lang moeten worden berust in gedurige vernielingen. Maar de samenleving moest door dat stadium heen, omdat zij anders nooit zou leren leven met de natuur. De groenvoorzieningen in de gemeente vereisen veel zorg, maar het bliek is over het algemeen te weinig geneigd van zijn kant dezelfde zorg op te brengen om wat er staat ook in goede staat te houden. Dezer dagen ontvingen wij het jaarverslag over 1977 van de afdeling Publieke JVerken, waarin de Plantsoenendienst deze constatering doet, en er zijn geen teke nen, die erop wijzen, dat het in het afgelopen jaar beter is gegaan. De vernielingen die jaarlijks aan de beplanting worden aangebracht ver gen herstelwerkzaamheden, die uitgaan boven 500.000,en dat is een indrukwekkend bedrag. wil daarmee De natuur was in 1977 de Plantsoenendienst gunstig gezind en maakte een nieuwsgierig) optimale ontwikkeling van de gewassen mogelijk. Wel moesten enkele En omd: beukenopstanden, die in de voorafgaande hete zomer onherstelbaar be- volwasse schadigd waren worden gerooid. 'laluur kent Niettemin kon het kwaliteitsniveau van de groenvoorziening nauwelijks kunnen «do< meer worden gehandhaafd. De dienst noemt enkele oorzaken: de algemene mQ grotere vervuiling van de plantsoenen met vreemde afvalstoffen, vooral in die wijken die voorzien zijn van huisvuilcontainers, het in toenemende mate misbruiken van de plantsoenen door het beoefenen van spelvormen, waarvoor de stedelijke groenvoorziening niet geëigend is. Kortom het publiek is over het algemeen te weinig geneigd van zijn kant dezelfde zorg op groenvoorziening in het eigen leefmilieu. De dienst constateert, dat juist in enkele nieuwe wijken, waar de groenvoor zieningen met volledige inspraak van de bewoners waren aangelegd, en waar dus zeker medewerking zou kunnen worden verwacht, de vernielingen zorgwekkend groot bleken te zijn. Als een huis een maand leeg staat eigenaar moet bij gemeente aangifte doen igang van 1 februari 1979 is iedere eigenaar of beheerder van een g in Tilburg, welke gedurende een maand heeft leeggestaan, ver- ,an deze leegstand aangifte te doen bij burgemeester en wethouders, fteplicht geldt voor zelfstandige woongelegenheid en heeft der- betrekking op kamerverhuur e.d. Evenmin geldt de mel dingsplicht voor woongelegenheid in hotels, pensions, rusthuizen en an dere inrichtingen voor verpleging en verzorging van zieken en bejaarden. Het niet-doen van aangifte levert een strafbaar feit op. Een en ander is neergelegd in een verordening, welke door de gemeenteraad is vastgesteld in het kader van huisvestings- en woonruimtebeleid. In een tijd van stijgende woningnood dient de leegstand van woonruimte tot het strikt noodzakelijke te worden beperkt. Mede aan de hand van de leegstands- meldingen kan door het gemeentebestuur in overleg met de eigenaren worden gestreefd naar een zo snel mogelijke herbezetting van leegstaande woningen. Indien dergelijk overleg niet tot resultaat zou leiden, kan het gemeentebestuur overgaan tot vordering van woningen. Sedert kort bestaat hiertoe weder om de wettelijke mogelijkheid, nu op verzoek van de gemeenteraad de Woonruimtewet 1947 op het stuk van de vorderingsbevoegdheid voor de gemeente Tilburg wederom van toepassing is verklaard. Naar het zich laat aanzien zal de stads verwarming in de voorgestelde vorm, wellicht met enkele wijzigingen van on dergeschikt belang, wel doorgaan. En dan rijst tevens het verschiet, dat ge- leidelijkaan ook de rest van de stad bij de voorziening zal worden aangescha keld. Het is wel zaak, dat de mensen dit bijtijds -weten, want de aan voer van warmte vanuit de Amercentrale zal in zulke hoeveelheden mogelijk zijn, dat eid niet meer nodig w UUUIs allerwege genomen »elen voor woningisolatie dan rendabel zullen blijken, is iets heel wat mensen zul-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 1