««a STADSO- SCHOUWBURG Publiekstheater De Nacht Toneelgroep in Studio-zaal Mimetheater Termiek ••Boesschoten] ••Boesschoten. Pegasus en De Propyleeën spelen De Haagse Comedie brengt «Pijlers v.d. Samenleving» Musical Swingpop van Seth Gaaikema Kabaret Don Quishocking met een prima programma Balletgroep «Djoliba» uit Guinee De verlenging IxOCbcrS Theatergroep .mslerdam brer— ---- van de Rattenkoning een saaie gymnasiumleraar, wordt Filmhuis: Das Kabinett des dr. Caligari nuari 1979 pagina 12 Donderdag 11 januari 1979 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER A /F In de reeks Tsjechow-toneel Dealer van o.a. REEDS VANAF nterer iar he KOOPAVOND GEOPEND Syntagma musicum Philips - Nord-Mende - Technics Sony - Wega - Nee - Toshiba PIANOSTEMMER M. van der Bijl Theater^1- Amsterdam Juraweide 330 Tel. 013-323172 to- op donderdag 18 2.495,- 7156 pm HOEFSTRAAT 145 TEL. 432163-421271 Specialist in VIDEO APPARATUUR Kom kijken hij: 'fyehers die f» :k, student aan de inder werk heeft Emmy in de kunstakademie in die de vijf taferelen van hunt?- stelt. schap’ burger maal i je is Kars lantroop. park, een niet De dansgroep «Djoliba» uit Guinee bestaat uit bijna 50 dansers, danseressen, zangers, zangeressen en muzikan- Jazques Hen «La theater» het Studio-2 Deze voor- 5 tot en met ring» ie van Kt spelen Anne - i Wim van Rooij. Requisitair van Ibsen vieren klan- de psychiatrische werken als ver ing is ontstaan uit een tudentenkabaret in later won de groep de het studentenkabaret- De groep trok met zes de verschillende Vijf jonge mensen distien een feestje in de inrichting waar ze w< Scherpe prijs Eigen servicedienst Gemakkelijke betaling jn pianist Sentrum Halsema afwissek te laat Bewegl.. ;zien Op de? De leuger gebaseerd is, troebeld dat h getrokken voel de moei die hjj I bekentc ontlast, ht handige fi gemaakt de Foto - is toneelstuk met Igebruik. «De Blin- 77. naar aanleiding ilderij «Parabel van de j Pieter Breughel. Blinden ibestemde omgeving op weg doel, waarvan zy niet zeker ooit zullen komen. Zijn blind m elkaar of van en op de been el Regie: Fred ten. Zij brengen de authentieke Afrikaanse volksdansen uit hun eigen land Guinee. De thema’s van deze dansen zijn o.a. rituele, vreugde, strijd, gebed, heldenverering, enz. De groep probeert in de Westerse werled de onvervals-. te gebruiken en gewoonten van de Afrikaanse volkskunst; te tonen. Dat gebeurt op een geweldige enthousiaste ma nier. U voelt als het ware een warme tropische wind door de zaal ruisen en U hoort de geheimzinnige klanken van tam - tams door de muren van het theater heen. Op woensdag 17, donderdag 18, vrijdag 19 en zondag 21 januari komt de musical Swingpop in de Stads schouwburg. Het is de eerste musical van Seth Gaaikema en er wordt gespeeld door Robert Long, Sylvia de Leur, Nelleke Burg, Leen Jongewaard en Lex Goudsmit. Verder werken mee een ballet van vijf danseressen en een or kest o.l.v. Henk de Jonge. Tijdens het konsert is de bar geopend. De toegangsprijs is slechts 6,-. Paspoorthouders beta len vier piek. «De Verlenging» is de nieuwste produktie van Termiek. De plaats van han deling is een landschap in de vroege ochtend. Door wachtende mensen wordt dit landschap een spanningsveld tussen enerzijds de hoop dat de verwachting zal uitkomen en anderzijds het wachten op wat verwacht en gehoopt wordt. Drie mensen die elkaar niet kennen maar toch alle drie wachten op een trein die hen een nieuwe toekomst moet brengen. Het is het begin van een reis die steeds vreemdere vormen aanneemt naarmate de dag verloopt. De voorstelling is gratis toegankelijk. en waar zijn hele leven op heeft zijn blik zo ver at hij zich steeds meer aan voelt tot een misdaad om uit eilijkheden te komen. De moord beraamt, gaat niet door maar de tenis waarmee hij zijn geweten heeft verdacht veel weg van een Financiële manipulatie. Don Quishocking Amsterdams stud 1967. Een jaar later eerste prijs op 1 festival in Delft, programma’s langs schouwburgen van 1968 tot 1974. In «Sinds 1900» bestaat uit eigen theater- engt op zaterdag 13 ja- en kabaretwerk dat gemend wordt met rdio-zaal van de Stads- bestaand repertoire uit de tijd van 1900 tot 1917. Hoewel in de korte scènes, liedjes en praatjes vooral de lelijke kanten van dat tijdperk aan de orde komen (armoe, honger, alkoholisme en schijnheiligheid) wil Splinter Co niet verbergen dat het ook een bijzon der vrolijke boel was aan het begin van deze eeuw. De regie van dit pro gramma werd verzorgd door Leen Jongewaard. Keuze uit vele wildspecialiteiten Restaurant ALBERTVILLE Alphensebaan 14 - "HAAM Tel. 01619-1586 Keuken open van 12.00 tot 21.00 uur. Tafel reservering gewenst. Publiekstheater heeft het laatste seizoen nogal wat toneelwerken van Tsjechow op de planken gezet. Na «Iwanow», «De kersentuin», «’n Meeuw». «Platonow» en «Oom Wanja» sluit de toneelgroep deze serie af met «Drie Zusters». Deze voorstel ling in een regie van Hans Croiset wordt op dinsdag 16 januari in de Stadsschouwburg gespeeld door o.a. Christine Ewert, Mariëlle Fiolet, Si- grid Koetse, Petra Laseur, Max Croiset, Herman van Elteren, Jules Croiset. Wim van der Grijn, Johan Ooms en Siem Vroom. «Drie Zusters» werd in 1900 door Anton Tsjechow geschreven. In een klein provincieplaatsje wonen drie ge- neraaldochters: Olga, Masja en Irina. Zij voelen zich opgesloten in het kleinsteedse milieu en teren op hun herinneringen aan Moskou, waar zij hun jeugd hebben doorgebracht. Alle drie hebben zij hun hoop gevestigd op i broer Andrei, die henechterteleur- t. Hij wordt geen grote weten- ipsman en na zijn huwelijk met de ’erlijke Natalja stompt hij hele- J af. De komst van een regiment Dreigroschenmusik» zijn affiesjes te zien, werden door Laurens van de Broek, student vakschool in Apeldoorn. Bij een ar.< van Rie (eindexamen - kandidate aar Tilburg) grote dékors geschilderd, di het werk uitbeelden. De Kleinste Komedie Het is bloedheet in Mexico. Het ne- t overwinteren in Wa- .land), waar het lekker ar daar blijkt het ook warm lat de heks een vies was- "■'t en omdat er een sme- ■angt. Hoe smeriger, hoe r>eder. Hoe meer waspoe- .vzer het Waterland. Uit- toeschouwers een sprookje, waarin de leken wordt met t stuk met hand- met veel mu- Kabaret Don Quishocking brengt op dinsdag 23 en woensdag 24 januari het nieuwe programma «Trappen op» in de Stadsschouwburg. Aan dit kabaret - programma wordt meegewerkt door Anke Groot, George Groot, Jacques Klöters, Fred Florusse en pianist Willem Jan Gevers. Op het programma staat «Divertissement» van J Ibert, «Kleine Driegroschenmusik» van Kurt Weill création du monde» van Darius Milhaud. die tijd werden vele scheidingen behaald zoals «De zilve ren trap» in 1971, De louis Davidsprijs voor het liedje «De oude school» in 1974 enz. In 1974 lastte de groep een rustperiode van anderhalf jaar in en in 1976 kwam Don Quishocking weer helemaal terug met het programma «Afscheidstoemee 1». Van dat pro gramma verscheen ene dubbel-elpee en voor die elpee ontving de groep vo rig jaar een Edison. Dit seizoen komt Don Quishocking met het zevende programma «Trappen op». Als sti mulator voor dit programma werd Peter Faber aangetrokken. Clllintoi* m.if schouwburg het programma “Splinter k J »P‘,nler met \Ce7“d..een.erl.ngs.uk kabaret - shows schouwburg te zien is. De groep bestaat uit Selma Su sanna, Marja FGamal, Robert ten Brink, Herman Crebas en Coen van Vrijberghe plus twee muzikanten. macht die de staat bezit over zijn on- heeft doen opvallen is de wijze waarop derhorigen. Zij symboliseerden hun Dreyer het camerawerk heeft geregis- opstand tegen de autoriteit in een see- seerd en de hoofdrolspeelster Renée nano.dat de ontmaskering behelst van Falconetti de rol van Jeanne d’Arc de sinistere magiër Caligari. Deze heeft vertolkt. heeft een hypnotische macht over zijn De toegang voor beide films is gratis, medium Cesare, dat willoos d.“- den, waartoe zijn meester geeft, uitvoert. Wiene plaat; hele ontmaskering als een fantï degene gari, als en als magiër, ontdel het eind van de film verklaren. Op maandag 22 januari speelt de s Haagse Comedie het toneelstuk Pijlers zijl van de samenleving» van Hendrik Ibsen ter in een regie van Kees Coolen. In de het hoofdrollen spelen Anne - Marie Heijleigers en Frans Halsema met zijn one-man-show Frans Halsema brengt op don derdag 11 januari in de Stads schouwburg Tilburg zijn nieuwe one- man-show. Later in het seizoen komt hij nog enkele avonden terug met dit programma. Vorig seizoen had Hal sema met deze one-man-show een se rie van 33 weken in Amsterdam en dat was meteen het langstlopende theaterprogramma dat dat seizoen in een Nederlands theater liep. In soepel samenspel met zijr Ruut Weissman bouwt Frans Hal een sfeer op die zich het beste omschrijven met «dit moet je ges hebben» Jazzkonsert door Billy Harper - groep In de serie «Moderne Jazz» speelt op vrijdag 12 januari om 23.00 uur in de Studio-zaal het Billy Harper Kwintet. Deze groep neemt de plaats in van de aanvankelijk aangekondigde groep John Stevens Trio. Het kwintet bestaat uit Billy Harper (tenor - saz), Everett Hollings (trompet), Mike Tucker (piano), Gregg Maker (bas) en Horace Ar nold (drums). Het konsert begint om 23.00 uur in de Studio-zaal. De musical Swingpop is een satire op het hedendaagse egoïsme. In een met sluiting bedreigde etalagepop- penfabriek, geleid door direkteur me neer Emiel en zijn rechterhand mejuf frouw Teunissen ontmoet de jonge moderne poppenontwerper Guido twee persoonlijkheden: het nieuwe koffiemeisje Marieke en de duivel- jachtige superaccountant Mac Moenen. Guido heeft de keuze of een leven te gaan leiden van huisje - boompje - beestje door met Marieke te trouwen, of een kontrakt aan te gaan met de duivel en daarmee, de ideale, naar wens geprogrammeerde pop - ve- venspartner te scheppen. De uiteinde lijke konsekwentie van egoïsme: Adam schept zijn eigen Eva. Dit spel, waarin hoofdrolspeler Guido, zoals in de middeleeuwse mentaliteit, moet kiezen tussen goed en kwaad, levert een musical op, waarin naast dit hoogst aktuele thema van super - egotrippen ook plaats is voor de eigentijdse sociale problemen samenhangend met een ten dode op geschreven bedrijf. I gertje Puck gaat I t terland (Nederla 1 koud is. Maar L_ Sneeuwnegertie» te zijn omdat J middel brouwt Woensdag 17 januari om 14.30 uur rige rook hang brengt De Kleinste Komedie uit Naar- meer waspoed den in de serie «Jeugdtheater» het spel der, hoe vieze «’t Sneeuwnegertje» in de Studio-zaal eindelijk zien de van de Stadsschouwburg. Deze voor- milieuvriendelijk s. stelling voor de jeugd van 5 tot en met heks duidelijk vergele 10 jaar duurt 70 minuten. Kaarten van onze industriën. Het drie gulden zijn vanaf woensdag 10 ja- poppen gespeeld en nuari verkrijgbaar. ziekeffekten begeleid. Zondag 14 januari treedt in de Stadsschouwburg de Nationale Balletgroep van de Republiek Guinee op. Deze Afrikaanse dansgroep, die ook luistert naar de naam «Djo liba» brengt een onvervalste folklore - show met zo’n 45 medewerkenden. De groep komt in de plaats van de eerder aangekondigde groep uit Ivoorkust. Zaterdag 13 januari om 20.30 uur treedt in het Kultureel Sentrum het Utrechtse ensemble «Syntagma Mu sicum» op. Deze tweede voorstelling uit de serie van middeleeuwse en re naissance muziek is ook weer een ge meenschappelijk projekt van Kul tureel Sentrum Tilburg. Voor februari staat het Huelgas ensemble op het programma. Syntagma Musicum, dat onder leiding staat van Kees Otten, heeft kortgele den een succesvolle tournee gemaakt door Japan. De huidige bezetting be staat uit Kees Otten (oude blaasin strumenten), Marius van Altena (te nor); allebei vooral in oude muziek ge specialiseerd, Walter van Hauwe (oude blaasinstrumenten) en Toyo- hiko Satoh (luit) met een specialisme in de barokwereld en verder nog Charles Toet (trombone), Rita Dams (mezzo-sopraan) en Kees Boeke (viola da gamba). Het programma dat zaterdagavond wordt gebracht bestaat uit: Ave Maria van Mabriano Dei Orto; Latura Tu van Antoine Bruhier; Ge- ntil Prince (instrumentaal), anoniem; Pourquoy non van Pierre de la Rue (1450-1518); Mon Mignault van An toine Busnois 1450-1492); Ma Bouche Rit van Johannes Ockeghem (1430- 1496); Si Dedero van Alexander Agricola (1446-± 1500); La Alfonsina van Hohannes Ghiselin (1446-1535); Allons ferons barbe, Royne ou Ciel en Un franc archier van Loyset Compère (1450-± 1510). Na de pauze wordt het programma voortgezet met: Avé Regina Caelo- rum, Tandernaken (instrumentaal), Rompeltier, La Tortorella, La Stag- netta (instrumentaal) Jacob Obrecht Donderdag 18 januari en vrijdag 19 januari om 20.30 uur treedt in het Kultureel (1450-1505); La plus des plus, En Sentrum het kollektief mimetheater Termiek op. Deze groep probeert op zeer l’ombre d’un; Buissennet, El Rillo van afwisselende manieren te werken, dat wil zeggen in invalshoek en reikwijdte. Josquin des Prez (1440-1521). Beweging, ritme, ruimte en stem zijn de middelen die daarbij gebruikt worden. Zorgt u er wél voor op tijd te zijn om- Op deze manier kwamen reeds drie produkties tot stand, waarvan Tafels in dat de belangstelling voor dit gratis Kwintvorig jaar in het Kultureel Sentrum is geweest. concert groot zal zijn. pleegkundigen. leder van hen heeft om andere redenen dit beroep geko zen. Allen reageren zij verschillend op de grote psychische spanningen waar aan zij dagelijks bloot staan. Wat een feestelijke «nachtwacht» had moeten worden, esklaeert tot een machts strijd, die het gevaar aantoont, waar aan zelfs de meest goedwillende ver pleger blootstaat, die verantwoorde lijk wordt gesteld voor totaal weer loze, afhankelijke patiënten. Hoewel nooit zichtbaar, blijven deze patiënten een duidelijk voelbare achtergrond vormen van dit, uit eigen ervaring ge schreven stuk van de jonge auteur Rob Bognar. Zijn toneelspel «Spoorloos» werd vorig seizoen opgevoerd door de Haagse Comedie. school, water en gas. In het begin van zijn carrière, toen hij uit het buitenland uerugkwam om het bedrijf te redden, heeft hij een grote fout begaan, waar- Kamermuziek door groep Kwintessens in de Studio-zaal Zondag 14 januari is er om 14.39 uur in de Studio - zaal van de Stadsschouwburg een konsert doorhet Kamer- muziekgezelschap Kwintessens o.l.v. Jac van Steen. Dit Twee Midden-Brabantse to- gezelschap, dat bestaat uit studenten en oud-studenten neelgroepen spelen op donderdag 18 van het Brabants Conservatorium, staat onder leiding van januari in de Studio-zaal twee eenak- Jac van Steen, een leerling van André Rieu. Het ensemble ters. Toneelgroep «Pegasus» brengt het stelt zich voor kamermuziekwerken te spelen, die door toneelstuk «De verruilde waaiers» van ongebruikelijke bezetting zelden worden uitgevoerd. Zo Yukio Mishima en toneelgroep «De komen in enkele weken bijvoorbeeld saxofoons voor en is Propyleeën» uit Tilburg brengt het stuk het slagwerk eveneens zeer uitgebreid. Tijdens de «Kleine «De Blinden» van Michel de Ghel- derode. Deze voorstellingen vinden plaats in de serie «Amateurs spelen voor...». Beide stukken werden met erg veel sukses gespeeld tijdens het eenak terfestival, dat op 13 en 14 oktober jl. in de Studio-zaal werd gehouden. «De verruilde waaiers» wordt ge speeld in een regie van Anny Kete laars - Meulenbroek door Jeanne van Midde, Bist van Dijk en Xander Ver voert, Mishima is één van de belang rijkste Japanse schrijvers. Het te spe len stuk is ontleend aan de klassieke - - - - noh-spelen ontdaan van alle overbo- Heijleigers en Wim van Rooij. voor zijn zwager de schuld op zich dige elementen. nam. Die zwager vertrok naar Ame- Het is een eigentijds toneelstuk met De handeling van dit stuk speelt zich rika en de bevolking stelde hem ver een boeiend taalgebruik. «De Blin- afin een kleine Noorse Havenstad en antwoordelijk voor de zwakke finan- den» is geschreven naar aanleiding waar het leven gedomineerd wordt ciële positie van de familie Bernick. van het schilderij «Parabel van de door enkele vooraanstaande en nauw De zwager keert terug op het mo- Blinden» van Pieter Breughel. Blinden met elkaar verweven families. Hun ment dat er voor Karsten (voor deze in een onbestemde omgeving op weg bedrijven en ondernemingen zorgen pijler van de samenleving) alles aan naar een doel, waarvan zy niet zeker voorde nodige arbeidsplaatsen. Kerk gelegen is om in de ogen van de sa- weten of ze er ooit zullen komen. Zijn en onderwijs hebben de bevolking er- menleving voen iedere verdenking ze alleen lichamelijk blind van doordrongen dat een christelijk verheven te zijn. Hij is bezig met een Aksepteren ze hulp van elkaar of van leven er een is van ijver en noeste vlijt: grote financiële operatie waarvoor hij anderen Wat houdt hen op de been de zondag voor de Here en de andere een vlekkeloze reputatie hard nodig Bereiken ze hun einddoel Regie: Fred dagen voorde bazen. heeft als dekmantel. Ibsen toon£het W ilhelmus. Spelers: Simon van Boxtel, De grote man in dit stadje Frans Clysen, Frank van Hamond en Bernick,-"industrieel en fila Rien Hekman. schonk het stadje het p—11 verliefd op kolonel Wersjinin en Irna De Stichting Theaterunie brengt op verlooft zich met luitenant Toetzen- vrijdag 12 januari «De Nacht van de bach, die echter in een zinloos duel Rattenkoning Een toneelstuk van wordt doodgeschoten. Dan vertrekt Rob Bognar in een regie van Christiaan het regiment uit het plaatsje en de Nortier met Nettie Blanken, Peter Bol- zusters blijven alleen achter om zoals huis, Frederik de Groot, Boed van Me- Masja zegt «ons leven opnieuw te be- chelen, Renée Soutendijk en Pim Vos- ginnen». maer. Das Kabinett des dr. Caligariis het klassieke voorbeeld van de Duitse expressionist!schecinema. Deze merk waardige film uit 1920 staat op een zame hoogte vergeleken bij andere films die gemaakt zijn vanuit expres- sionistische kunstopvattingen en wat Jeanne d Are Ie prijzen en onder- zeker niet in de laatste plaats komt De tweede film van deze avond, die ld zoals «De zilve- door de fantastische decors van de beiden niet zo lang duren, begint om schilders Hermann Warm, Walter 22.00 uur. Deze film die gemaakt is Reimann en Walter Röhrig. Fan- door Carl Theodore Dreyer in 1928 is tastisch is ook de wijze waarop het gemaakt in Frankrijk. Bij het opstellen engagement van de scenarioschrijvers van het scenario van La passion de is verdoezeld door de wijze waarop de Jeanne d’Arc is Dreyer uitgegaan regisseur Wiene het hele verhaal van oorspronkelijke gegevens uit oude plaatst in een raamvertelling. Hans boeken en geschriften die hij in Rouen Janowitz en Carl Mayer waren beiden heeft weten te achterhalen. Hierdoor overtuigde pascifisten die de ver- is het verhaal bijna als een dokument schrikkingen van de eerste wereld- te beschouwen en de film als een do- oorlog niet los konden zien van de kumentaire. Wat deze film vooral zo Europese Klassieke Cinema Woensdag 17 januari om 20.30 uur be gint het tweede programma van deze maand over de Europese klassieke ci nema van het Tilburgs Filmhuis in het Kultureel Sentrum. Om 20.30 uur be gint de film van Robert Wiene Das Kabinett des dr. Caligarien om 22.00 uur La passion de Jeanne d’Arc van Carl Theodore Dreyer. ezit over zijn on- iboliseerden hun oriteit in een sce- ering behelst ïre magiër Caligari. Deze vu een hypnotische macht over zijn ïdium Cesare, dat willoos de moor- waartoe zijn meester opdracht uitvoert. Wiene plaatst deze ie ontmaskering als een fantasie van “■ne die de hele dubbelrol van Cali- als direkteur van het gekkenhuis _i---*Jekt en laat hem aan l vinu van uv nlm zelf krankzinnig zwager de schuld zwager v ■evolki voor nam. rika en antwoordelijk voor ciële positie van de De ment dat er vc jijler van de „elegei.- menleving voen iedere verdenl verheven te zijn. Hij is bezig met grote financiële operatie waarvoor M een vlekkeloze reputatie hard nodig heeft als dekmantel. Ibsen toont het .«rsten tragische gevecht vanKarsten Ber-. Hij nick om zijn schuld verborgen te rieuwe houden ten koste van zijn zwager.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 11