DE KOERIER Zaterdag weer Driekoningenzingen SPAWANS-LOOS Uitslag Kerstpuzzel Winterweer brengt ook in Tilburg samenlevingsproblemen 1F J b Jl Café «Den Heuvel» opent na verbouwing j- BABY-HOME tL'W WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. eugei is di Brochure over Stadsverwarming Kleurig, temidden van de sneeuw Wisselbokaal Foto: van Aarle :rgens eker i Telefonisch Geleidelijk Lenen Geld Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 in de 8 Jules Vernewea 5 tel. 426041 - 426042 Koestr.138 Tilburg Tel.425197 strengste sinds 1956 Donderdag 4 jan. 1979 23e jaargang nr. 1095 Bel 013-631519 energiebeleid» op"° j een aantal voorstel ■iale oplettendheid in de winter riten om in de op de issen en' INTERIEURVERZORGING 22 de- afgelo- ïheel en- nomen, len doen or giebesparii Rechtstreekse verkoop at fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd Esdoornstraat van vorige wt Foto «Gezelligheid moet terug» PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING “meester en >d 9 januari ■~rt Stads- angen uit PNEM. 'g van tien iddernacht 19.00 uur. Voor kinderen is s| vereist. Kinderen voor hun plezii sneeuw te spele anders dan <...u ren zijneiger1" kleren gewe..„ flink in bev - geen kou en gen hebben. ;rgens ig een plaats ;i- i’Topen I :ier naar bui spelen, of zomaar, omdat het i anders is. Maar ook kinde enlijk geen andere dan lichte vend, en omdat zij buiten eweging blijven, voelen zij n dit kan ongelukkige gevol- Kinderen moeten speciaal tegen de koude beveiligd worden CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tllburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid 6 januari van 3 uur. Poirter- - 18.00 uur Pelgrimsweg uur ’pelaer», Co- uur aerplein, hier bij de ver- ening mee ge- ;mt een ge- kleuren en s deze brochure aangebo- thouder J. van Alphen. A.S. MOEDERS Uw en Ons belang! gg: Prijs -Service-Kwaliteit Alleen Willem il- str. 88,Tilburg S Grootste antiek markt van Noord- Brabant Sporthal te Haaren. (3 km van Oisterwijk). Op zaterdag 6 10.00 tot 17.00 - 8 Vorst en sneeuw Woensdag is den aan Wetf Als ze kunnen zij z derd hebber ouderlijk h, kind is doz' zo’n gex en kan lend e door de kou bevangen raken ;n zij zich zo ver van huis verwij- ïbben, dat ze, terugkerend, het ::k huis niet meer halen. Een doorgaans te verlegen om in ;val maar ergens aan te bellen, dan op zeker moment aarze- en zacht huilend blijven staan. UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V. Oplage 70.800 ex. OPRICHTER J.H. G.DE BEER DIR. T. DE BEER-DÖUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. WAAR ZINGEN Op de volgende plaatsen zitten jury’s gereed om de Driekoningenzangertjes te beoordelen. Zij bepalen de uitslag aan de hand waarvan op een later tijd- Na een verbouwing die begon op cember jl., heeft het café in de a pen twee weken van binnen een gel ander aanzien gekregen, zoals de thousiaste eigenaar W. Jillissen ons on langs vertelde. «De gezelligheid moet terug Heuvel», volgens de heer Gillis luwde tem opgevallen dat eigenlijk ner dag eens rustig inken. Een pla«u "“n paar vermoei ...i even lekker on- -der het genot van kop koffie of een borreltje, ;s bij te komen. Iets waar oudere mensen erg op ge- OMGEVING Gemeenschapshuis, Rijtseweg 1, Diessen, vanaf 15.00 uur «De Weyenberg», Gemul- lehoekenweg, Oisterwijk, van 14.00- 17.00 uur «De Schelf», v. Heeswijkstraat, Udenhout, vanaf 13.00 uur Ontmoetingscentrum «De Hoorn», Loon op Zand, van 16.00- 18.30 uur «De Schakel», Sporthal «De Has pel», Verpleegtehuis «St.-Elisa beth» en «’t Smidske», Goirle. vang___ waarde van f 5,-. Uiteraard hebben de diverse organisa ties zelf ook nog voor enkele verras singen gezorgd. Al met al reden genoeg om a.s. zaterdag weer een leuk beeld in het Hart van Brabant te zien, wanneer de koninkjes op pad gaan, langs de huizen en vervol gens een bezoek brengen aan de centra waar men kan zingen. De werkgroep juicht het iniatief voor stadsverwarming ten zeerste toe... maar heeft een aantal fundamentele be zwaren tegen de plannen zoals die in januari openbaar zullen worden. Naast dit kommentaar is een «Manifest voor een Tilburgs energiebeleid» opge nomen, waarin wij een aantal voorstel- om te komen tot een echt ener- ringsbeleid op gemeentlijk KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis De cirkelfoto van deze week werd gemaakt dinsdagmiddag in de Watertorenstraat. De omcirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een verrassing van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebond voor een slinger echte Tilburgse boerenworst van P. v. Amelsfoort snacks, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein, waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50 van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart van 12 personen van diepvriescentrum Ad Bertens Ringbaan Oost; een kado van f5,van boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van 30 minuten van Effi, IJzerstraat 5; f 10,van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; een transistorradio van Uni-Sales, Stadhuisplein een waardebon voor een koude schotel tw.v. f 10,— van Catering Service Veldkamp, Esdoornstraat 13 en een waarnenon van tlO,van de winkeliersvereniging, Hasseltstraat. De winnaar van de cirkelfoto van vorige week, de h. Touwslager, Dolomietenl. 187, heeft zijn prijzen reeds opgehaald. Foto van Aarle Voor onze Kerstpuzzel was weer de gebruikelijke grote belangstelling. Na veel wikken en wegen kwamen de volgende deelnemers als prijswinnaars voor de dag. Zij zijn le prijs f 25,mevr. Haans Baars, Augustinusstraat 34, Tilburg 2e prijs f 15,G.J. Hijman, Dr Poelsstraat 14, Goirle 3e prijs f 10,mevr. T. Schuttelaars, Korenbloemstraat 177, Tilburg 1 sportpagina 2 zigzagkoers 3 warmtefront 4 distributie 5 startnummer 6 visserdorp Dit zijn de 6 sleutelwoorden die de uitkomst vormden van onze kerstpuzzel waarvan de volledige oplossing die op deze wijze echter NIET hoefde te worden ingezonden luidt Horizontaal 1 eis;4renet; 6uur; 7 toe; 9eik; 11 nep; 13 pet; 14 tot; 16duo; 18en. 19 forel; 21 in; 22 Roemeen; 24 ivoor; 26 reuze; 28 kooi; 30 krom; 31 ark; 32 los; 34 koe35 aak36 polis38 Leo40 VN41 barkruk43 nm44 K.O45 nar46 pop; 48 ba; 50 Hongarije; 51 geregeld; 53 moed; 54 mes; 56 rap; 57 roos; 59 neon; 60zet; 61 kat; 63 nek; 65 mees; 66eg; 67don; 68 slaap; 70ral; 72 Zn.; 73 maan; 75 stalles77 sage79 olm80 heup; 81 melk; 83 fel84 iel85 luit87 roek89 web90 domein; 92 vet; 94 tropen; 96 vies; 97 potig; 99 flat; 100 arend; 101 Munster; 103 kreek; 104 Ru; 105 merk; 106 ibis; 108 en; 109 Suomi; 112 ovaal; 114 klom pendans. Verticaal 1 eer; 2 in; 3 set; 4 ruk; 5 ton; 6 uit; 8 eed; 9 een; 10 worm; 12 pui; 13 pelikaan; 14 toer; 15 teer; 17 ongemeen: 19 fooi; 20 leek; 22 rook; 23 nurk; 25 vork; 27 zool; 29 polka; 32 lor; 33 sir; 35 avond; 36 Parijs; 37 super; 39 omber; 41 baret; 42 koran; 44 koen; 45 Namen; 47 peper; 49 alom; 50 hoogmoed; 52 doezelen; 53 mee: 55 zaal; 58 sen; 60 zon; 61 klap; 62 talm; 64 kas; 67 dam; 68 stut; 69 peer; 71 laf; 74 allover; 75 sein; 76 slot; 78 geweten; 80 huis; 82 kerf; 85 leed; 86 iets; 88 kolk; 91 minus; 92 vonk; 93 Titi; 95 parel: 97 Purim; 98 gebod; 101 memo; 102 Riva; 105 mol; 107 San; 110 uk; 111 re; 113 as. Dagcafé «Den Heuvel» wordt zo dus een dag café waar iedereen die prijs stelt op deze dingen binnen kan lopen. Opval lend in het interieur is vooral de open haard, waaromheen een zithoek is op- hij hoopt daar het zijne aan bij te dra gen met een verbouwde «Den Heuvel». Het was hem er op de Heuvel e.o. plaats was om Overd?" kopje koffie te drilt™, waar een mens na een ende uurtjes winkelen e deruit kan zakken onde een verse kop koffie of om eventjes vooral wat steld zijn. De heer Jillissen heeft 1 bouwing terdege rekening houden. Het interieur aderr zellige sfeer door warme k een rustige indeling. Zoals misschien reeds bekend, heeft de gemeente Tilburg plannen voor het toe passen van stadsverwarming in de nieuwe wijk Reeshof. Naar verwachting zal Burgemei Wethouders van Tilburg rond 9 a.s. het definitieve rapport verwarming in Tilburg ontvan handen van de KEMA en de I Vooruitlopend op dit rapport, heeft de Werkgroep Kalkar Tilburg een bro chure vervaardigd onder de titel «Stadsverwarming in Tilburg. Een eerste stap naar een verantwoord Til burgs energiebeleid?» Het gaat weer goed met de Heuvel. Na een lang onzeker jaar lijkt er weer een zonnige toekomst in het verschiet te liggen voor Tilburgs bekendste plein: een toekomst die erg onzeker leek door allerlei bouwplannen, waarvan op het laatst bar ontbreekt. De 1 niemand meer wist of ze nou wel of niet door zouden gaan. dat deze niet goed Maar nu verschillende horecabedrijven duidelijk hebben gemaakt wat ze willen lijkt er weer schot in de gezelligheid op de Heuvel te komen. Een voorbeeld hiervan is het aloude en alombekende café Den Heuvel op de hoek van Heuvel en Tuinstraat. Wederom zal er gestreden worden om de Rabo-wisselbokaal. Uiteraard zijn er ook enkele vaste bekers te ver dienen. Mede op grond van het feit dat de Rabo-bank ook in 1979 weer bereid was een deel van de kosten te sponse ren, heeft Streek VVV Hart van Bra bant voor elke zanger in stad en streek, die aan het georganiseerd zin gen meedoet, een leuke verrassing petto. Voor'iedereen is een Driek ningenkoek aanwezig, terwijl erin 150 koeken een boon zit. De kinderen die een koek hebben met een boon, ont- ngen een VVV-geschenkbon ter larde van Dit jaar ook in de Hazelaar Wanneer het winterse weer aanhoudt, zal het zaterdag a.s. een prachtig ge zicht zijn om te zien hoe de duizenden jrgeten [>riekoningenzangertjes langs de vrij te huizen gaan in het Hart van Brabant. 'c Wanneer zij de kou willen trotseren, kunnen zij de hele middag ervoor uit trekken omdat het dit keer op zaterdag is. Ook dit jaar is Streek VVV Hart van Brabant in Tilburg weer coördinator en stimulator geweest bij het organise ren van het Driekoningenzingen. Op verscheidene plaatsen in Tilburg en in haar omgeving wordt er weer zogenaamd georganiseerd gezongen. Velen hebben de afgelopen weken al werk verricht om dit zingen te organi seren. Het is een verheugende zaak dat wederom in Tilburg een nieuwe locatie wordt toegevoegd aan de oude, t.w. het verpleeghuis De Hazelaar. Streek VVV Hart van Brabant streeft er naar het georganiseerd Driekonin genzingen te laten plaatsvinden in lo caties, waar ook de bejaarden aanwe zig kunnen zijn. Juist zij hebben een nauwe verwantschap met de kinderen, omdat zij al van jaren her dit traditio- ngen kennen. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 Het ontdooien moet geleidelijk gebeu ren; kinderen hebben de neiging om meteen naar de haard of naar de ra diator te lopen en daar zo dicht moge lijk bovenop te kruipen. Dit kan sprin gen veroorzaken van handen, voeten kan zodoende een hele barricade ont staan tussen gaanpas en rijweg, waar door, bijvoorbeeld, de ziekenbroeders van de GGenGD veel moeite heb1- om met een brancard van en naa ziekenauto te komen. Een altijd terugkerend probleem is de vraag, wie aansprakelijk is voor het sneeuwruimen bij flatgebouwen, wat er vaak toe leidt, dat flatwijken bij langdurige sneeuw voor voetgangers onbegaanbaar plegen te worden. In het verkeer Iedereen begrijpt dat dit weertype grote problemen met zich brengt, en dat zij, die niet hoogstnoodzakelijk op de weg hoeven te komen de baan vrij dienen te laten voor hen, wier diensten onmisbaar zijn. Het moeilijkst hebben het de fietsers, die langs de versmalde rijbanen naar de moeilijk te berijden kant worden gedreven waar voor hen het maneuvreren uitermate lastig is. Dit kan vaak aanleiding geven tot on verwachte bewegingen, waaraan de achterop komende autobestuurder zich heeft aan te passen. Dat de ver voersdiensten overbelast zijn laat zich evenzeer begrijpen. In deze dagen is het publiek geneigd om zich veel meer dan anders te beroepen op taxi’s. Maar ook taxi’s zijn met dit weer moeilijk te maneuvreren, en daarom zullen de klanten vaak heel wat langer moeten wachten dan hun lief is. Daar is dan niets aan te doen, en het is zeker niet terecht om daar de taxichauffeurs dan de schuld van te geven. Maar de wintertijd is ook een roman tische tijd, er zijn maar weinig mensen die niet onder de charme raken van de witte wereld tenminste als het niet te lang duurt, en het weer geeft alle stof om uit te halen over de tijd van vroeger, toen het allemaal nog veel erger was. Sneeuwruimen Volwassenen hebben met sneeuw de verplichting om voor hun huis de straat te vegen, zoals bij algemene po- litieverordering is voorgeschreven. Dat sneeuwruimen moet zo gebeuren, dat de voordeur van de woning vanaf de rijweg te bereiken is, en zo, dat er een vrije doorgang langs het huis loopt voor de voorbijgangers. Veel sneeuwruimers schuiven de sneeuw naar de rand van de stoep en ver2“*“” dan een doorgang naar de rijweg vr maken; de bewoner ter plaatse is ver antwoordelijk ook voor die doorgang. Als de sneeuw hoog komt te liggen, gesteld. Verder zijn kenmerkend de vele tafeltjes en vooral het feit dat de ontbreekt. De heer Jillissen vond u«. Mvz-v ...U goed zou passen in het karakter van de zaak en besloot deze te vervangen door een werkbuffet. Het geheel wordt gecompleteerd door veel planten en in de nabije toekomst een aantal schilderijen. Een aantrekkelijk geheel waarin het voor personeel en gasten goed toeven is voor heel redelijke prijzen. Zij die op de openingsdag, zaterdag 6 januari, een kijkje nemen, kunnen bo vendien rekenen op een aardige attentie van de heer Jillissen. «Den Heuvel» zal iedere dag uur ’s morgens tot mid< geopend zijn. Dinsdags tot 19, stip de prijzen zullen worden uitge reikt. IN TILBURG Trefcentrum «De Hazelaar», Dr. Deelenlaan3, van 18.00-20.00 uur Wijkscentrum «Kasteelhoeve», Hasseltstraat 256, van 16.00-19.00 uur Wijkgebouw «Kievitslaer», Reinevaartstraat, van 16.00-18.00 uur Verpleegtehuis «St.-Jozefzorg», Wethouderslaan 9, van 18.00 - 19.30 uur Westend Parochiehuis, straat 4a, van 16.00 - 18.( «Pelgrimshoeve», 27, van 16.00- 18.00 Wijkgebouw «De Y; rellistraat 10, vanaf 17.00 u Driekoningenkerk, Wagnt van 16.00 - 19.00 uur Theresiakerk, Theresiastraat, van 15.00 - 17.00 uur of gezicht. Beter is kinderen met ijs koude handen in natte wanten of handschoenen, of met ijskoude voeten in natte sokken, met handen of voeten onder de koude kraan te houden, zo dat de ontdooiing geleidelijk kan plaats vinden. Een euvel, dat ook bij streng win terweer hoort, is ijsvermaak: vrijwel elk kind houdt ervan op het ijs te spe len. Het is bekend genoeg, dat dit le vensgevaarlijk kan zijn, maar het is niet makkelijk om de kinderen er van daan te houden, een oud, en nog niet door een beter vervangen op voedingsmiddel is, dat kinderen met de strengste straffen worden bedreigd, als zij het wagen op ijs te spelen, dat niet door een volwassene, en liefst luders zelf, eerst is gekon- ij elke ijswinter schieten er land tientallen kinderen onder het ijs en kunnen dan niet worden ge red. Hoe hard het ook vriest, er zijn in vrijwel elk ijsoppervlak zwakke plek ken, die zich als ze met sneeuw bedekt zijn niet op het eerste gezicht laten vaststellen. Met een briefje De GGenGD raadt in het algemeen aan kinderen die buiten spelen een briefje in de zak te steken, waarop straat, hoe het kind heet, en waar het woont, wat eventuele maatregelen uiteraard veel vergemakkelijkt. Bij zulk koud weder moet speciaal op baby’s gelet worden. Als in voor Ne: derland normaal winterweer, een baby zich bloot woelt en kou krijgt, gaat het kind schreeuwen. Bij snelle afkoeling in een niet goed verwarmde kamer komt het vaak aan schreeuwen niet meer toe, wat dan ernstige gevolgen kan hebben. Een babykamer moet dan ook vaker en grondiger worden, gekontroleerd. Verder mag een baby vanuit de kou komend niet pardoes in een warm bad worden gestopt, het water mag pas geleidelijk op de gewone badtempe- ratuur komen. Ons land zit gevangen in de winter, en het ziet ernaar uit, dat dit een van de strengste winters sinds mensenheugenis zal worden. De laatse winter die zich hiermee laat vergelijken is die van 1956, toen de kou betrekkelijk laat inzette, maar toen in onze stad temperaturen werden gemeten van 28 gr. in de nachtelijke uren. Zo koud is het nu nog niet geweest, maar temperaturen van tussen de tien tot de achttien graden vorst scheppen toch omstandigheden, waarop onze levensgewoonten eigenlijk niet berekend zijn. Nu zijn volwassenen wijs genoeg om de kou zo mogelijk te ontvluchten of zich er terdege tegen te wapenen. Men dient zich er alleen rekenschap van te geven, dat met de centraal verwarmde interieurs, de mensen niet meer gekleed zijn op winterweer. Bij normaal winterweer in Nederland, met temperaturen rond het vriespunt, kan het geen kwaad, als men in zijn gewone kleren vlug even een paar honderd meter buiten loopt; behaaglijk is dit niet, en men haast zich dan ook weer niet door ee onder dak te komen. Bij een temperatuur van tien graden vorst is ook dat door de oud even een paar honderd meter op straat lopen in gewone kleren niet meer jn°j^r|an£|IJt verantwoord; ook voor die paar honderd meter moet men kleren het .js en kui aantrekken, die men binnenshuis niet velen kan, zodat men zich voor elk tochtje op straat eigenlijk dient te verkleden. Op 11 januari zal de Werkgroep Kalkar Tilburg een informatie-avond over Stadsverwarming organiseren in café de Noordhoek, Boomstraat. Aanvang: 20.00 uur. Naast een diaserie, zal een spreker in gaan op het verschijnsel stadsverwar ming. Wij hopen op de aanwezigheid van alle politieke partijen in Tilburg, aangezien de gemeenteraad uiteindelijk :de beslissingen zal nemen inzake stads verwarming. Voorbijgangers moeten dan tus senbeide komen, en het kind naar huis dragen, als dit vlug kan gebeuren, of het ergens dicht in de buurt binnen brengen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1979 | | pagina 1