I SB\RII)ANS~LOOS ICHT 8 OOMS IfflCInl Eurovisie-concert op eerste kerstdag Mahler en Beethoven ook in stereo via radio Kerstman wil kinderen adopteren esai Ik Kerst- en driekoningenfolklore zijn in Tilburg nog springlevend Handtekeningenaktie verontruste kampeerders tber 1978 pagina 2 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 21 december 1978 pagina 3 Kan «Koosje-Koosje» nog gered worden? 22e jaargang nr. 1094 Aloude liederen werden verzameld door de Heemkundekring van rang van iedere t geluid zijn televisie-ontvanger te kiezen, rt, tekent hier by nog het volgende aan. Kerstviering manege «Het Laar» Ni cent 2.75 3.95 NIET VERSCHIJNEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN fabriek Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel. 426041 426042 |P,n», contact lenzen i u lagen. Dus.... toch een bril of 25273 25319. a.l. ival nr. 4 7, 9 uur tg 31 dec. 3 (10 j. gar.) ehaald. 3 van Aarle. INTERIEURVERZORGING GESLOTEN Zondag 24 dec. Maandag 25 dec. - 1e kerstdag Dinsdag 26 dec. - 2e kerstdag Zondag 31 dec. - oud - jaar GEOPEND Nieuwjaarsdag vanaf 17 uur. CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tllburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 bij het publiek goed dat de collecte minst inderen fondsen zal ople- gaan Naar waar zat. Le Mstro^ In de week tussen Kerstmis en nieuwjaar zal «De Tilburgse Koerier» pater van Beek, erstbrood. ir Bethlehem die schone stad r Maria met het goddelijk kiéntje Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud weer een kerstviering gehouden in de manege PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING ficieel dealer: mitweld I selektroden 02-lasdraad 9 bruin handelsonderneming bv erneweg 14 tilburg 5-321316 2.95 met stevige g De eerstvolgende uitgave kunt U 4 januari 1979 a.s. verwachten OOGMEETKUNDIG OPTICIEN B V. WAQNERPLEIN 47 WINKELCENTRUM TILBURG-NOORD TEL 013-554512 Dubbele beglazing: thermopane of polypane. Schildersbedrijf Gebrs. Game, Tilburg Tel. 013-33.25.10 of 04255-3107 Nu 30 isolatiesubsidie «Helpt de kerstman twee kinderen adopteren» bij het publiek goed zal aanslaan en dat de collecte minstens voor twee kit ^SNEEUWWIT KAAPS- VIOOLTJE nieuwe aanvoer exclusief voor Plantenkas slechts... WITTE AZALEA vol knop van 7.50 NU... WITTE CYCLAAM vol knop van 6.50 NU... KERSTSTUKJE kaarshouder reservekaars gratis... Op de foto: de kerstman tijdens een bezoek aan de kinderafdeling in het Ma- riaziekenhuis. veren. Wie meer wil weten over deze adoptie-mogelijkheid kan zich in ver binding stellen met het Mariazieken- huis. tel. 4.95 met koopavonden geopend, planten l|lkas 1 Stappegoorweg 227 Groenewoud Tilburg Telefoo Bij n overlijden in uw familie, zowel s nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. weinig huiskamers zo 2 luidsprekerboxen teger. u<. van de TV-ontvanger staan u. Toch is dat een vereiste. boxen zo niet, dan klinkt de >p een andere plaats waar men eest ziet spelen. Staan de boxen icht genoeg tegen de TV-ontvan- in, dan klinken bijvoorbeeld de 1 iinka van het scherm, terwijl “het schermt .vil vormen bee -enheid en mot door het Stereo televisie bleef achter Toen de radio met stereo - uitzen dingen begon, waren voor de luiste raar twee dingen bijzonder spektaku- lair. Het geluid kwam niet meer uit één punt op hem af, maar uit het grote vlak tussen de twee luidsprekerboxen en de instrumenten van een orkest waren enkele of dubbele beglazing eigen vakkundige montagete ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis A.S. MOEDERS Uw en Ons belang! Prijs -Service-Kwaliteit BABY-HOME Alleen Willem il-str. 88,Tilburg Vooral liefhebbers van symfonische koncerten betreurden het en vroegen zich af waarom de televise óók niet overging op stereo-geluid. Het ant woord op die vraag was en is vrij simpel, zeker als we een aantal technisch problemen buiten be schouwing laten. Stereo-geluid heeft bij de huidige afmetingen van het tele visiescherm weinig zinHet beeld is zo klein, dat de kijker het in één blik overziet en er voor hem dus geen duidelijk links of rechts bestaat. Er is alleen maar een centrum. Traditiegetrouw wordt ook dit jaar zijn, "Het Laar» aan de Rielseweg 801. en de De nachtmis welke om 24.00 uur begint, wordt gecelebreerd door f ’♦“an Na afloop zullen de bezoekers worden onthaald op koffie met ker ns ’n extra j, direkteur Als u plan- deren of te eukenleve- geld want ns flink in Iburg niets jhaarste in nber tegen iaar-wilt in Het kantoor van de Stichting Vrije Recreatie (SVR) in Meerkerk ontvai lijks stapels lijsten met handtekeningen van verontruste kampeerders. w kamperen bij de boer») begon deze handtekeningenactie in verband met de komende behandeling van de ontwerp - Kampeerwet in de Tweede Kamer. - De verontrusting over de jaarli jkse toenemende recreatienood en de forse prijsstijgin gen is groter dan werd verwacht», aldus de SVR. De SVR ijvert al ruim zeven jaar voor meer rechtvaardigheid bij de verdeling van de voor kamperen beschikbare ruimte. Boeren, fruittelers e.d. stelden plekjes beschikbaar tegen een betaalbare prijs. Deze naar de autoriteiten uitgestoken helpende hand, werd vaak «beloond» met overvallen door politie en processen verbaal. KERSTSTER 98 de televisie-ontvangst in met stereogeluid wel de- r resultaat opleveren, ifziet van het rechts- jft immers de betere 1 geluidsweergave be- Conclusie van de SVR: «Er zijn bij de landbestuurders en de grote organisa ties die beweren de consumentenbe langen te behartigen, kennelijk maar weinig échte kampeerders. Ze weten niet dat de nood al jarenlang hoog is». De SVR is op eigen houtje en met be perkte middelen stug doorgegaan. Onder het motto «Je moet Den Haag dan maar met de neus op de feiten drukken» is de handtekeningenactie begonnen. De animo is enorm groot: de handtekeningen komen bij duizen den binnen. De bedoeling is de lijsten binnenkort te overhandigen aan de Staatssecretaris van CRM. Kampeerders die zich rechteloos en Jul v. Stolbergstr. 6 - Tilburg Tel. 013-35.13.42. Toch beter resultaat Toch kan combinatie gelijk een beter Ook als men af. links-effect, blijf kwaliteit van de gek houden. Op eerste kerstdag kan men dat weer ervaren tijdens de uitzending van het concert door het Concertgebouwor kest, maar voor een optimale werking van zo’n gecombineerde ontvangst zal men zich dan wel enige extra moeite moeten getroosten. Het zal in weinig hi dat de twee luidsprel zijkanten van de TV opgesteld. Staan de F muziek of het orkest ziet spelen. Staan de 1 niet dicht genoeg tegen de TV-ontv; ger aan. dan klinken bijvoorbeeld violen links van het scherm, terwijl men óp het scherm bezig ziet. In beide gevallen vormen beeld en geluid dan geen eenheid en wordt de kwali teitswinst door het stereogeluid weer op andere wijze teniet gedaan. En dat zou te betreuren zijn. Met Onnozele Kinderen, op 28 de cember trokken, en trekken nóg hier en daar, kinderen langs de huizen, gekleed in oude kleren van hun vaders en moeders, en zongen onderstaand lied. Er waren twee variant fatsoenlijkedie wij I orde weergeven. Koosje-Koosje bedreigd voelen, kunnen (ook als ze géén SVR-lid zijn) medewerking ver lenen. Hantekeningenlijsten zijn op aanvraag gratis verkrijgbaar bij de SVR in Meerkerk, Broekseweg77, tel. 01837-1516. SVR-voorzitter W. van den Berg: angt dage- <<WÜ kl^gen niet alleen, maar we dóen s. De SVR ook daadwerkelijk wat in het belang van alle kampeerders in Nederland, ’t Is de hoogste tijd dat de kampeerders de handen ineen slaan. Samen doen, betekent samen sterk!». 3 dec. itilte 16 jaar 10 dec. Aardbeien. 16 jaar De Tilburgse kerstfolklore vertoont op en neergaande lijnen. Naar- gij moet er met ons naar Bethlehem mate modernisering en verandering in de samenleving domineren raakt de folklore meer op de achtergrond, maar als die vernieuwingen de bevolking wel zo ongeveer hebben verzadigd, zoals nu in de laatste jaren het geval schijnt, dan grijpt het publiek weer nostalgisch terug naar de oude tradi ties en begint ze aan de kinderen weer te leren. Wat de kersttraditie aangaat is Tilburg altijd een behoudende stad geweest. Door allerlei instanties is gedurig gestreefd naar het oprichten van kerststallen dit jaar staat er weer een op de Heuvel, en Broer Donders heeft ook een kerststal gebouwd op het terrein van Thomas de Beer aan de Twentestraat en in diverse kerken zijn zij voor de kinderen te bewonderen. Elders in ons blad hebben wij een overzicht afgedrukt, waarin onder meer te zien is, in welke kerken kerststallen aanwezig zijn. Andere folkloristische gebruiken zijn in onze stad Koosje-Koosje-zingen en driekoningen zingen. In het maandschrift van Actum Tilliburgis» van de Heemkundekring «Tilborgh» worden een aantal liederen vermeld, vertellen, waarvan wij er hier enkele afdrukken. Huwelijksbelofte? In een schemerige straat, op een gil lende janktoon gezongen door een eenzame verklede koning, maakt dit lied een zeer goed effekt. Het pro bleem is natuurlijk: wat heeft Maria Magdalena, op ons-lievenheers graf, te maken in de driekoningenfolklore? Al heel lang geleden hoorden wij de oude dr. Knippenbergh uit Helmond dat hij ooit van een legende gehoord had, waarin Maria Magdalena de dochter was van één van de drie koningen en dat zij al in haar vroegste jeugd zou zijn voorbestemd als toe komstige echtgenote van het Jesus- kind. Haar treuren op het graf zou dan een verwijzing zijn naar die niet ver vulde belofte. Waar die legende ver meld staat, en of elders in de wereld dat verband tussen driekoningen en Maria Magdalena ook wordt gelegd, dan wel of dit een typische Tilburgse speciali- daar weten wij niets van. Wij zouden onze lezers willen ver zoeken hun herinnering terzake eens na te gaan, en van degene, die er iets over kan vertellen vernemen wij graag schriftelijk hoe en wat, dan kunnen we er voor de komende driekonin genviering nog op terugkomen. Gedurende de koopavonden voor Kerstmis, en zaterdag a.s. in de mid dag zal, net als verleden jaar weer de kerstman collecteren onder het pu bliek op de hoek Heuvelstraat - Juliana van Stolberghstraat. Dit is een in itiatief van de winkeliers daar ter plaatse, dat bij het publiek een goed onthaal heeft gevonden. Verleden jaar werd ongeveer f 1100,ingezameld, waarmee alleenstaande bejaarden en langdurig in ziekenhuis verpleegde kinderen een kerstattentie kon worden gegeven. Dit werd bijzonder op rpijs gesteld, maar de vraag rees, in het Ma- riaziekenhuis, of het niet beter was, het geld te besteden aan kinderen, die het werkelijk nodig hebben. Mede dank zij de adviezen van dr. Baars kwamen de initiatiefnemers in contact met de organisatie Terre des Hom mes» die kinderen adopteert in de derde wereld-landen. Deze adoptie is natuurlijk symbolisch bedoel, maar de praktijk is, dat voor f 37,50 per maand en kind kan worden verzorgd en opge voed tot 16 jaar toe. Een klein reken sommetje maakt duidelijk dat met ’n op brengst als van de kerstmanaktie van verleden jaar twee kinderen per jaar aan verzorging kunnen worden gehol pen. De organisatie deelt aan de ge vers mee om welk kind het gaat en stuurt per half jaar een foto en een bericht hoe het ermee gaat. Het gaat hierbij vooral om kinderen uit Indone sië en Haïti. Uiteraard zal ’t mildadig publiek regelmatig in «De Tilburgse Koerier» op de hoogte gehouden wor den over de kinderen, die eventueel zullen worden geadopteerd. Ér kan op worden vertrouwd, dat deze actie: ’5 hoorbaar op verschillende plaatsen in dat vlak. Hij hoorde nu de violen links, de celli en bassen rechts, de hout- en koperblazers ergens in het centrum, net zoals dat in de concertzaal het ge- valwas. Ten onrechte heeft menigeen toen gedacht, dat de kwaliteitsver betering die bij de invoering van ste- reo-ontvangst óók nog te konstateren viel, hierdoor veroorzaakt werd. Dat was maar ten dele het geval. Om ste reo te kunnen uitzenden en ontvangen was nieuwe apparatuur nodig. Uiter aard werd die nieuwe apparatuur ont worpen en gebouwd met gebruikma king van de modernste technieken en materialen. Wie toen een stereo-in stallatie aanschafte, beschikte dan ook automatisch over een beter ontvanger dan hij daarvóór in zijn bezit had. Eenmaal gewend aan de betere kwa- mcit van het radiogeluid ging het steeds meer mensen opvallen, dat de televisie op dit terrein achterbleef. Wat de driekoningentraditie aangaat levert het lied, dat in de Actum» staat weer een oer-oud probleem. Het be kende lied gaat als volgt: en op een driekoningenavond en op enen driekoningenstond en daar zat Maria - Moeder Mag dalena op onze Lieven Heer zijn graf en ze trokken onze Lieven Heer de na geltjes uit en Maria die schonk er de wijn en ze speulden op d’n driekanten orgel en geloofd moet Christus zijn. Bekender nog is naar onze mening een andere versie Op enen driekoningenavond op enen driekoningendag daar zat Maria Magdalena, Mag- dlééna dl op ons-lievenheers graf Gij sterre gij moet er niet stille staan ik zè tot alle ding bekwaom ik zè tot alle ding geboren 'k heb m’n ouders vroeg verlore as ik stèrref dan ben ik dood dan lig ik m’n kiesje bloot slaana „ea Er waren .wee iten n onfatsoenlijke en een as ik spring dan in'ik nhjkedie wij hier in die volg- van den hemel naor de hel olie olie van de drüüve etc. etc. (de rest van de tekst is gelijk aan voor- teit is, gaande). - Veel ouders zullen het lijzige deuntje, waarop deze tekst werd gezongen nog wel kunnen en kunnen hun telgen dus terdege uitgerust de straat op sturen. Mogelijk ziet de Streek VVV of de Boerenleenbank, die zoveel hebben gedaan om het driekoningenzingen te Behouden, waarin zij boven verwach ting geslaagd zijn, er iets in om hun krachten ook op Koosje Koosje te richten. Koosje Koosje is m’n naom ik héb ’t in m’n broek gedaon ik heb de helleft ervan verloren de rest zit in m’n broek gevroren olie olie van de druiven laot de droefheid maar verschuiven laot de droefheid maar vergaon zet de flessen mar aon oe lippen laot 't stillekes naor binne wippe - ooh, dat voel ik aan m’n hartje juffrouw geef me toch een kwartje. (En, als ze niets kregen, dan werd er gezongen Mana Magdalena En we hebben gezongen en niks gehad snij wat van ’t verrekensgat snij maar diep, snij maar diep snij maar in m’ne vinger niet. Een tekstvariant die wij vroeger zon gen: Koosje Koosje hoe is oew naom dat ook nu weer door vele landen wordt overgenomen. Het ‘ing van Bernard Haitink met medewerking es fahrenden Gesellen» van Gustav Mahler evthoven. trge van Breemen de produktie heeft, wordt ezonden door België (BRT en RTB), Denemarken, md (SRG, SSR en TSI), Griekenland, Portugal, en Jordanië zenden het concert op een later Rechteloos V Het «grote gelijk» van de SVR blijkt helaas pas achteraf. Er is onvoldoende kampeerruimte. De officiële campings zijn overvol, de tarieven rijzen de pan uit. Kampeerders hebben geen rech ten: campinghouders voeren een schrikbewind en hanteren willekeur als recht. Zelfs de consumentenorganisaties wordt het eindelijk te gortig: ze klagen steen en been. Maar toen de SVR een aantal jaren geleden bij deze organisa ties en óók de ANWB aanklopte voor steun, kreeg zij nul op het rekest. Zelfs de vakbeweging bleef passief. Voortbouwend aan een traditie wordt van 15.00 tot 16.00 uur via Nederland 1 rechtstreeks vanuit het Concertgebouw in Amsterdam, in stereo, een concert uitgezonden, 1 - 1 --- Concertgebouworkest voert onder leidin" van de alt Julia Hamari uit «Lieder eines f en Symfonie no. 4 van Ludwig van Beet! Het programma, waarvan Geor eveneens rechtstreeks uitgez Noorwegen en Finland. Zwitserland (SRG, West-Duitsland (ZDF), Zweden tijdstip uit. Het betreft hier een co-produktie van NOS-televisie en NOS-radio, want het concert wordt gelijktijdig over de televisiezender Nederland 1 en de radiozender Hilversum 4 uitgezonden. Daardoor ontstaan de mogelijkheid het kijken naar de televisie te combineren met het luisteren naar het stereo)geluid van de radio. Daarbij moet echter wel in het oog worden gehouden dat, wil men een juist effect bereiken, de radioboxen dan tegen de zijkanten van de televisie-ontvanger geplaatst dienen te worden. Deze maatregel is noodzakelijk om beeld en geluid tot één geheel te laten samenvloeien. Wie dat niet kan of wil doen, wordt geadviseerd voor het geluid zijn televisie-ontvanger te kiezen. Fred Bosman, die de uitzending regisseert, tekent hierbij nog het volgende aan. De cirkelfoto van deze week op de kerstsorteerafdeling van het hoofdpostkantoor. De omcirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een verrassing van Gij zen Optiek, Koestraat; een waardebon vooreen slinger echte Tilburgse boerenworst van P.v. Amelsfoort snacks, Insulindeplein 19; waardebon vooreen saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein, waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50 van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart van 12 personen van diepvriescentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost; een kado van f 5,van boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van 30 minuten van Effï, Uzerstraat 5; f 10,van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; een transistorradio van Uni-Sales, Stadhuisplein; een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,van Catering Service Veldkamp, Esdoornstraat 13. De winnaar van de cirkelfoto van vorige week, de h. Kocx, Ingenhovenl.197, heeft zyn prijzen reeds opgeh Foto - 1 578.1/ 1 ‘tzo/Sb mNdaAANzuio Koestr.138 Tilburg Tel.425197

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 3