DE I tra 95" 675J KOERIER 89 Hogeschoolstudenten komen met sombere scriptie over voortbestaan van Van Doorne’s Transmissie Coördinatiecommissie St.-Anna weinig verrukt van gemeentelijke opstelling rijzen- SPARIDANS-LOOS itra or de snelle e PDjsnormen en, met lr)Pen inkopen.! )rdeel voor tornt. WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT 9so f530, BEZORGER AIIÏONÊÜËN annn tilburg iw i DENISSEN CENTRUM VOOR BETER WONEN 25oo 1 2oo f A.S. MOEDERS f BABY-HOME vember 1978 pagina 48 Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Gaat er weer een stuk werkgelegenheid weg ASSETTES s l stuks 10 or Foto van Aarle te V. B en W houden vast aan eigen prae-advies Moeizame afzet VOOR HILVARENBEEK 3EN VOORBEHOUDEN gevraagd ;urt is. Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN fabriek Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 Koestr.138 Tilburg Tel.425197 tra op- de Donderdag 7 december 1978 22e jaargang nr. 1092 KEUZE -RACKS WEERT BEVERWIJK chool in het Met de vernieuwing rolletjes. De coördin 9 (10 j. gar.) teams nu crete hier mee Zie pag. 3 INTERIEURVERZORGING BEGRAFENISONDERNEMING meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid prod 'erzijds ;ren. gehüu 1, ir septemK. ;rsbijeer' en georgan.. «•o voor wijze van situaties t plan van de aan de PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING gemeente brieven aan «De Raad moet plan van bewoners beoordelen rekje Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud inspraakavonden (mei 1976 - 1976) —buurt «Werknemers en overheid moeten toezien bij fusie» voor een wijk in Hilvarenbeek. Per januari 1979 aanmelden aan ons kantoor, NS plein 14 of telefonisch 43.08.98 of 43.07.83. im. Tref- met een blijvende mber een zichtbaar deerd ve worder van de Tilbt hebb nietc minimal vastgesteld (bijvoc. 1000 arbeidsplaatse ners moeten zich plichten benutten genheid Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. Uw en Ons belang! Prijs -Service-Kwaliteit Alleen Willem tl- str. 88,Tilburg »ebied. Als ■e praktijk ig van woningen van met over- Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 van een bestemmingsplan jwoners daaraan mee willen tijd en energie, maar UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V. Oplage 70.800 ex. OPRICHTER J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 „ing v an het n gek idee» ie inspraak Dubbele beglazing: thermopane of polypane. Schildersbedrijf Gebrs. Game, Tilburg Tel. 013-33.25.10 of 04255-3107 Nu 30 isolatiesubsidie 1150 waardebon voor een saunal waardebon voor een boeket nement van de O— Ad Bertens, Ringba 30 minuten van Effi, IJzerstraat 5; f 10, Uni-Sales, Stadhuisplein; een waardebon i straat 13 en een waardebon van f 10,van winkeliersverenif Groenen, Korenbloemstraat 1. tot 21.000,- an voor de le klaar. Sansui - Ma- Saba-Tech- - Pioneer. Onlangs heeft de Inspraakgroep Rees- hofaan B.enW. een brief verzonden met het verzoek om te komen tot een Stedelijke inspraakprocedure over de invoering van stadsverwarming, met de volgende inhoud: als werkgroep kalkar Tilburg steunen wij dit verzoek van genoemde Inspraakgroep, omdat Oorbeelden in de rest van Nederland (onder andere Breda) ons geleerd heb ben, dat enerzijds de informatie over «SMsverwarming» ontoereikend is, ^anderzijds de besluitvorming veelal in'ijevelen gehuld wordt. Bovendien zienj wij «stadsverwarming» als on- leiden door (n denied van een totaal-gemeentelijk Provinciaal Of energiebeleid. In eerdere brieven aan Brabant. enkele of dubbele beglazing eigen vakkundige montagete ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis nemers dient te zijn een «voorwaarde lijk neen» tegen een eventuele fusie met, of overname door één of meer dere andere (buitenlandse) onderne mingen. Over fusieovemame valt al leen te praten, als de werkgelegen heidssituatie erdoor voor arbeid ar, aantoonbaar en gegaran- /erbetert. Serieus zal moeten m onderzocht, of de produktie B transmatic die in elk geval in lurg moet blijven betrekking zal ;bben op de hele versnellingsbak en <4 op onderdelen ervan. Er moet een limale produktiekapaciteit worden steld (bijvoorbeeld voor 500 of tsen) en de fusiepart- bij contract ver- n pas elders extracapaciteit te :n, als die minimale werkgele- i aan Tilburg is verschaft. De werknemers, op het ogenblik in dienst bij Van Doorne’s Transmissiebedrijf in ’t Laar, mogen wel oppassen, dat ze niet het kind van de rekening zullen worden, als dit bedrijf, zoals in overweging is, gaat fuseren met een of meer andere bedrijven, waardoor de struktuur van VDT zodanig zou kunnen veranderen, dat de werkgelegenheidssituatie er reëel op achteruit zou gaan. Dit is het advies, dat een studiegroep van de Katholieke Hogescl Tilburg heeft opgesteld, na een door deze groep gedaan onderzoek in kader van het doktoraal economie-onderwijs aan de subfaculteit voor sociaal-culturele wetenschappen. Deze studie is verricht aan de hand van dossier-, archief- en veldonderzoek, waarvan in het betreffende werkstuk, onder de titel «Van Doorne’s Transmissie, een Tilburgs bedrijf met verkgelegenheidsperspektief? Of: schijn en werkelijkheid de diverse bronnen lang niet allemaal met name worden genoemd. Er zijn nogal wat gesprekken met Tilburgse ambtenaren gevoerd door de groep, maar er zijn zeker redenen om deze niet te vernoemen. De waarde van deze scriptie in strikt wetenschappelijke zin kan dus niet worden getoetst, maar omdat het hier gaat om een bedrijf, dat bestemd was om een belangrijke hoeveelheid arbeidsplaatsen te scheppen voor onze stad, menen wij dat een aantal bedenkingen van de werkgroep toch in de publieke aandacht dienen te worden gebracht. Dat de algemene indruk in de stad over het welvaren van VDT bepaald gunstig is, kan zeker niet worden gezegd. i de mogelijkheid van ves- VDT zich voordeed, opge- zich te interesseren voor -1 de «gigant». Zou dit ..et geval zijn, dan zou een mogelijk heid tot het scheppen van tussen de zes- en achtduizend arbeidsplaatsen zijn verwaarloosd in ruil voor een in dustrie, die tussen de duizend en tweeduizend arbeidsplaatsen be loofde, maar er nog niet meer dan 150 van heeft kunnen realiseren. VDT heeft voor de vestiging belangrijke concessies van de gemeente gekregen en naderhand ging dan ook nog eens een kleine zestig miljoen aan over- n ge- heidsgeld naar het bedrijf toe. Van Allemaal in de hoop dat VDT nog eens t be- zou uitgroeien tot een volwaardig tot rendabel bedrijf met een aan het kapi- ’ren. taal evenredig aantal arbeidsplaatsen. '-?t Voorwaardelijk neen In het hoofdstuk Aanbevelingen voor de werknemers van VDT wordt ge steld, dat het standpunt van de werk- het bedrijf. Komt zo’n fusie er niet, dan is sluiting van het bedrijf de enige reële mogelijkheid. In plaats van de «gigant» ba, Elvis, ■M, enz. oor 1 OoO juwelier ^HOUERS RFSTERD Met de vernieuwing van de buurt St.-Anna verloopt lang niet alles op -"*= r»---‘inatiecommissie geeft van het verloop het hiernavolgend overzicht, dat wij ter lezing van onze lezers voor ’n keer uitvoerig weerge ven Sinds september 1975 is de St.-Annabuurt stadsvernieuwingsgel zodanig aangewezen door de gemeenteraad van Tilburg. In de betekent dat ekstra aandacht voor met name de verbetering van en woonomgeving. In het eerste geval is dan sprake heidsgeld (rijk en gemeente) gesubsidieerde rehabilitatie en renovatie van resp. partikuliere- en gemeentewoningen. Met de uitvoering daarvan is in augustus 1976 een daadwerkelijke start gemaakt. Wanneer hier sprake is van woonomgevingverbetering dan wordt vooral gedoeld op de ontwikkeling van een bestemmingsplan voor de St.-An nabuurt. De ontwikkeling en definitieve vaststelling i neemt al gauw 3 - 5 jaar in beslag. Wanneer bei werken, dan vraagt dat van hen niet alleen veel tijd en energie, maar bovenal een grote motivatie. Zonder grote motivatie is een participa- tieproces met een dergelijk langdurig karakter als in onze buurt het geval is geweest, niet goed mogelijk. Door de participatie van veel bewoners aan de planontwikkeling is gaandeweg het proces op gang gekomen en het werd door een intensieve begeleiding ook levendig op gang gehouden. De VDT is een telg van het DAF-be- Idrijfdat zich zou wijden aan het pro- ïuceren van transmatic versnel- I üngsbakken, die echter niet alleen aan DAF geleverd zouden moeten wor den, maar ook aan andere bedrijven; lag de relatie met DAF openlijk vast, dan zouden de afzetmogelijkheden p“- ringer worden, en daarom werd T Doorne’s Transmissie een apart drijf, dat overigens wel 1980 exclusief aan DAF zou leverei DAF Car bijv, ging, zoals bekend, pver naar Volvo, waarmee de afzet van de transmatic dubieuze ontwik kelingen tegemoet ging. Er ontstond een conflict tussen Volvo en VDT, waarin Volvo de exclusieve levering van de transmatic-versnellingsbakken opeiste, maar in 1977 werd toch een minnelijke schikking bereikt, waarin VDT wel elders haar produkten mag verkopen, maar anderzijds toch ook aan Volvo moet leveren. NATUURLIJK weet U wel, dat Hovers in den Besterd. al meer dan 45 jaar alleen in de Besterdring is gevestigd. De scriptie gaat uitvoerig in op de ma nier waarop VDT naar Tilburg is ge komen, en legt een verband met het Intussen is er op het gebied van trans- niet doorgaan destijds van de vestiging missiesystemen een en ander gebeurd van de «industriegigant» van het in de wereld, en nu ziet het ernaar uit, Volkswagenbedrijfin Tilburg. Vol- dat de afzet van de transmatic in de gens de scriptie zou de gemeente Til- sector van de personenauto’s moei zaam verloopt. Wel zouden er goede mogelijkheden zijn voor industriële toepassingen, maar totdusver zijn dit alleen nog maar mogelijkheden, aldus de studentenwerkgroep, die con stateert, dat VDT tot dusver nog nooit op volle capaciteit heeft gewerkt, en de orderportefeuille heeft moeten aanvullen met de produktie van laadvloeren en laadbakken, een pro ject, dat grote verliezen en weinig continuïteit opleverde. De werkgroep heeft uit gevoerde gesprekken afge leid, dat een fusie van VDT de enige redding zal kunnen betekenen voor maart 1976 het voorstel aan de buurtraad St.-Anna voorgelegd om een zgn. koördinatiegroep in het leven te roepen. De bedoeling hiervan is ge weest dat, met het oog op de bege leiding van de verschillende bewoners (werk) groepen die zouden ontstaan, voldoende mankracht en kapaciteit voorhanden zou zijn. Bij de samen stelling ervan heeft verder een belang rijke rol gespeeld de eveneens binnen de buurtraad levende principe-opvat- ting, dat de noodzakelijke koördinatie en begeleiding van de inspraak zoveel mogelijk door de bewoners zelf zou moeten worden gedaan. Voor hët op gang komen van de in spraak en participatie rond het buurtplan voor St.-Anna was het na delig, dat wij slechts een zeer globale schatting konden maken van de hoeveelheid (vrije) tijd, die er voor de betrokken bewoners mee gemoeid zou kunnen zijn. Een dergelijke schatting valt vrijwel altijd te laag uit. Verder konden wij niet tot duidelijke afspra ken komen met de gemeente over de uiteindelijke waarde die de inspraak zou krijgen bij de gemeente. Hetzelfde deed zich voor op het punt van het verkrijgen van gelden en de eventuele inschakeling van (alternatieve) des kundigen. 2.1. Grote i september De St.-Annabuurt is te groot om met één of twee grote inspraakbijeen komsten te kunnen volstaan. Daarom zijn de inspraakavonden, zoals ge zegd, per sektor gehouden en wel in mei voor sektor 1in augustus voor Als uitgangsp sektor 2 en in september voor sektor 3. principe het Deze bewonersbijeenkomsten worden voorbereid en georganiseerd door de koördinatiegroep voor het buurtplan St.-Anna. De wijze van voorbereiding is in dit soort situaties van groot be lang. De opkomst was op alle 3 bijeenkom sten goed te noemen, zeker wanneer wij bedenken dat het hier een tamelijk ingewikkelde en niet-alledaagse pro blematiek betrof. In totaal bezochten ruim 200 bewoners de 3 bijeenkom sten, waarvan er 35 zich opgaven voor één of meer werkgroepen. De werk groep wonen telde 7 leden, de werk groep spelen en groen 8, de werkgroep verkeer 16, de werkgroep bedrijvig heid 6ende werkgroep voorzieningen 8 Bij deze aantallen zijn per werkgroep 2 leden van de koördinatiegroep inbe grepen. het opstellen van de uitgangspunten voor het buurtplan St.-Anna. In december 1976 werd een ekstr buurtkrant uitgebracht met als oj schrift: «Voor de toekomst van d. buurt». In deze ekstra buurtkrant zijn de uitgangspunten en doelstellingen van de 5 werkgroepen opgenomen, alsmede een vragenlijst daarover. Ruim 50 van de bewoners reageerde ierop en daarvan bleek een ruime leerderheid zich te kunnen verenigen met de door de verschillende werk groepen opgestelde uitgangspunten en doelstellingen. Op basis van deze uit slag durfden wij het aan om verdere plannen te gaan maken. Onze werk wijze veranderde nu: waren we tot nu toe onderwerpgericht bezig geweest, richtte de aanpak zich op konkri bouwblokken en zonodig sektoren. N.B. De gemeente, ofwel de afd. stad sontwikkeling had inmiddels (dat was dus rond januari 1977) een 2-tal eigen planalternatieven A en B ontwikkeld. Plan A week het meest af van het struktuurplan en legde nadruk op St.- Anna als woonbuurt. Plan B week af van het struktuurplan en liet allerlei bestemmingsmogelijkheden nog open. Deze beide plannen zijn vanaf het al lereerste moment op de blokvergade- ringen van februari 1977 en volgende aan de orde geweest. Dat wil zeggen, dat terwijl wij onze plannen nog moesten maken, de gemeente daar reeds mee klaar was! Op alle blokvergaderingen is de vraag aan de orde geweest, wat we nou moesten doen met de plannen van de gemeente. Het antwoord was in alle gevallen, dat er in de eerste plaats ge werkt diende te worden aan een eigen buurtplan, terwijl de buurt zich in plan B op weinig punten kon terugvinden. De resultaten van deze inspraakfase werden opgeschreven en opgetekend in het oranje boekje Buurtplan St.- Anna, zoals de bewoners het zien». Het buurtplan werd vastgesteld en goedge keurd op een grote bewonersvergade- ring op 27 juni 1977 en vervolgens aan geboden aan het gemeentebestuur. 2.4. Vervolg blokvergaderingen (ok tober 1977 - februari 1978) lees verder blz. 19 Chilimanifestatie in Moergestel Het is al weer enkele jaren geleden dat in Chili, aan het demokratische be wind van Salvador Allende, via een generaalscoupe, een einde kwar Dat is de reden waarom het centrum, in samenwerking me twintigtal in Tilburg verbl”’ Chilenen, op zondag 10 decemb, manifestatie organiseert. Iedereen is van harte welkom Aanvang: 14.00 uur. 2.2 Aktiviteiten van de werkgroepen (september 1976 - januari 1977) De werkgroepen hebben over het al gemeen zeer goed en nauwgezet ge werkt. De opkomst van de leden van de verschillende werkgroepen was steeds zeer groot en konstant. De be trokkenheid bij de problematiek was eveneens groot en er mede de oorzaak van, dat ook werkelijk problemen van de buurt zelf aan de orde kwamen. Bewoners denken niet in termen van een bestemmingsplan, maar redene ren vanuit hun eigen wensen en ver langens. Vrij snel nadat de werkgroepen waren begonnen, kwamen we tot het inzicht dat de werkzaamheden in fasen on derverdeeld moesten worden. We zijn toen tot 4 fasen gekomen, teweten: 1. Doelstellingenfase, inklusief tus sentijdse terugkoppeling. 2Programmafase en 3. Planfase, inklusief terugkoppeling met als resultaat de voorlopige vast stelling van het buurtplan voor St.- Anna. 4. Fase van afronding, waarin het van de buurt en de plannen gemeente vergelijkenderwijs bewoners werden voorgelegd. Met de definitieve vaststelling «Buurtplan St.-Anna, geen g„ kan de procedure van de worden afgerond. Het gaat in deze paragraaf vooral over de doelstellingenfase. In paragraaf 3.3 gaat het over de programma- en plan fase, terwijl de fase van afronding in paragraaf 3.4. aan de bei spunt van werken werd in principe het struktuurplan voor de Oude Stad aangehouden, zoals dat definitief was vastgesteld in de ge meenteraadsvergadering van oktober 1976. Per hoofdbestemming werd daarom ten behoeve van de 5 ver schillende werkgroepen door de ambtenaren van P.W. een uittreksel uit het struktuurplan gemaakt. Het gaat hier dus over randvoorwaarden, die als richtlijn moesten dienen voor Werknemers, en overheid, die door de grote bedragen aan financiële steun medezeggingsschap behoort uit te oefenen, moeten inzage krijgen in de fusieprocedure, en moetenerzekerniet toe brijdragen, dat de huidige eige naars na al die steun het bedrijf liquide ren op de voor hen gunstigste voor waarden zonder het belang van de werknemers bij hun overwegingen een rol te laten spelen. Zoals gezegd, het gaat hier om een werkstuk van hogeschoolstudenten, dat een brandende kwestie in de Tilburgse werkgelegenheid signaleert. Het is daarom van belang, dat van dit onder zoek in brede kring kennis wordt ge nomen en dat niet bij de zaak betrokken deskundigen er een objectief oordeel over vellen, waarmee Het Tilburgse belang is gediend. Bij de VDT werken nu 150 mensen, wat burg, toen we) erg ver verwijderd is van de 1000 a tiging van V 2000, die toen het bedrijf hier werd ge- houden zijn H vestigd in het verschiet werden gesteld, de vestiging van De scriptie betwijfelt of zelfs die 150 het geval zijn, dl - mensen in de toekomst wel aan het werk heid tot het scheppen van zullen kunnen blijven, als er geen in- zes- en achtduizend arbeic 55? grijpende veranderingen optreden. A Participatieproces Voorbereiding (november 1975 - april 1976) Gedurende de periode van voorbe reiding, die betrekkelijk veel tijd heeft gekost, is vooral aan een 2-tal zaken hard gewerkt: a. Het samenstellen en verspreiden van het informatieboekje - Buurtverbete- ringsplan, niet alleen huizen verbete ren over het waarom van een bestem mingsplan voor de St.-Annabuurt. Met daarin verder informatie over de voor gestelde werkwijze en de tijdsduur. b. Het ontwikkelen van een in spraakprocedure, die de bewoners van St.-Anna voldoende kansen zou bieden om mee te praten en te denken over een plan voor de buurt. Onervarenheid met inspraak en onbe kendheid met de problematiek van de ruimtelijke ordening heeft in het begin behoorlijk parten gespeeld. Vooral in verband met het laatste is daarom met de afd. Stadsontwikkeling van de ge meente Tilburg de afspraak gemaakt, dat de bewoners zouden kunnen vol staan met een stedebouwkundig plan, voortaan buurtplan genoemd. Het zou niet doenlijk zijn geweest de uitwerking van bepaalde noodzake lijke planonderdelen (zoals juridiese voorschriften en ekonomiese uitvoer baarheid) eveneens aan de bewoners over te laten. Voor wat betreft de inspraakkoördi- natie en -begeleiding is in februari - Werkgroep Kalkar en stadsverwarming leden van de Raad hebben wij reeds aangedrongen op een fundamentele diskussie over het gemeentelijk ener giebeleid. Mogelijk wordt het onderwerp stads verwarming een eerste diskussiepunt jn deze. Derhalve dringen wij er bij bur gemeester en Wethouders en bij de Raad op aan om een stedelijke in spraakprocedure te starten rond de stadsverwarming. Wij stellen dan ook voor om de inspraak te laten bege- j(medewerkers van) het a öpbouworgaan Noord- De cirkelfoto van deze week werd gemaakt dinsdagmorgen op de markt Burg. Van de Mortelplein. De omcirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalen f 10,van de Tilburgse Koerier; een verrassing van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenwordt van P. v. Amelsfoort sneks, Insulindeplein 19; ibad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein, tof plant t.w.v. f7,50 van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabon- Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart van 12 personen van diepvriescentrum ngbaan Oost; een kado van f 5,van boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van -r. r van vermarjs Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; een transistorradio van een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,van Catering Service Veldkamp, Esdoorn- iging de Hasseltstraat. De winnaar van de foto van vorige week H. 127, heeft zijn prijzen al afgehaaid.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1