FtFI ras Influenza («griep») soms wolf in schaapskleren Het geheimzinnige cholesterol in ons lichaam rDonbcr bal Wnen- r bal 14,95 F»KE E weer Tweede kerkenkonferentie fleXa BIEDING 1 van eysden by Heuvelstraat 57 - Paletplein 16 7D011IHT5 GA MAAR KIJKEN WAAR U WILT >er 1978 pagina DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 30 november 1978 pagina 37 Voor vatbare mensen niet zonder gevaar inhoudende: Horloges De W.l Aanstekers. Helpt vaccineren nu eigenlijk -Tilburg EN EKEL STRAAT 39 >rijs veroor- en Geloven tot hoop lukten NIEUW muurdecor FILTER «s ar Spaartegoed ruim 90 miljard gulden Drogisterij Parfumerie enen jten, Inenten is het enige wat men kan doen Waarom zoveel belangstelling Bernard Loderstraat 37 tel. 673805, pal achter Vendet aan de Westermarkt (naast rijwielhandel Noud van Loon) aai er en een totale aandec ijk, dat de in overeen- rs van indien 1 aan ie, is veel n ig onverzs 26,3 20,3 con- BEHANG - VERF - (AUTO)LAK Dona-Kniknie Dt MAN VAN 't VAK Nuurdhoekring 79 - 424556 Af- id 15 kilo )5 rmat watt k in waarschuwer eigenlijk iheid te i rs die Iheden n ieder /etten/oliën been natuurlijk samenstelli komt met stammen. wèl noodzakelijl Hing van het vaccin et de circulerende virus- vaccin-f de juiste men. In W.H.O.-inf van onze winnende 10 Jaar Palet- laleert de virustypen, delen van de wereld jorzaken en voorspelt zo’n virus elders in de demie zou kunnen te- wachten. Door inenting kunnen de ri sico’s wel degelijk worden vermin derd. ,90 25 stuks 200 MANNEN kunnen nog verwend worden met een originele BRUT 33 geschenkdoos, Aanhechting van influenzavirus aan celwand. Tien minuten na de infectie. (Ver groting 200.000 X). /an vet in 1975 in Ne derland per hoofd van de bevol king in gram per dag eldt ten volle voor het voorkomen enza, die niet zo onschuldig is /aak denkt. In feite tellen deze risico’s dubbel. Want niet alleen kunnen complicaties gemakkelij' wordt ook--- verergerd. C In C de dó per sali gelegd spaarverschil m kwam hierdoor gulden. In spaarver van dit jt Niet voor I want hun a I kan snel te hoe weinig aan enz. ook, persoon bij olop- ter is de kar 6,0 4,6 30,623,6 3.3 2,5 26,3 20,3 U s\aa9' beW Iedereen weet, dat bij het bewaken van de gezondheid héél dikwijls het be proefde gezegde «voorkomen is beter dan genezen van kracht is. 1 bus scheerzeep 1 büs haarcrème 1 flacon after shave 2 stukken toiletzeep Niet voor gezonde, jonge mensen, -u..n afweer tegen het griepvirus snel worden opgebouwd, zodat complicaties niet veel kans krijgen. Maar als dit afweervermogen vermin derd is, zoals bij vele groepen van chronische zieke mensen en bejaarden Dan krijgt de influenza inderdaad meer kansen en zijn de risico’s groter. Dat is de derde categorie van com plicaties. Ja, het 1 :pen mensen is de in- mogen van ak geen onschuldige aangetoond vts om over na te den- vaard. De W Het gaat om mensen, die bijvoorbeeld suikerziekte hebben, een hart- of long aandoening, ademhalingsstoomis- sen, een nierziekte of een verminderd afweervermogen tegen infecties. Dit alles zal muzikaal worden omlijst door de Trip Trappers uit Oisterwijk. Normaal f 27,90 Onze Sint-prijs Zo lang de voorraad strekt Inenten kan veel narigheid voorkomen Influenza is wereldnieuws. Is het heb ben van influenza dan zoiets bijzonders Ja en nee. Een gezond mens kan griep krijgen, een of twee weken ziek zijn, Dat geldt te; van influem ■als men va mode-, len. Boter Margarine Halvarine Eetbare ve Vlees (m. t incl. spek) Consumptiemerlk sumptie- melkprodi Noten ikten Room, melkpoeder, koffiemelk fiemelk 3,8 2,9 Eieren 3,0 2,3 Broodgraan 2,2 1.7 Vis 0,8 0,6 Diversen 3.5 2,6 De er vanzelf- dig rspreken. is echter i die chro- f die zich W.H.O ie leeftijd aan alk Vraag het aan uw dokter De enige, die u kan zeggen of inenting tegen influenza voor u wenselijk of zelfs noodzakelijk is, is uw huisarts. Hij kan u ook zeggen, of de vaccinatie voor re kening van het ziekenfonds kan worden uitgevoerd. een virus- rilijk te gene- Jaren geleden heeft de schrijver sindsdien door veel mensen klal wat het betekende. Dat woord was «ej Soms lijkt het alsof cholesterol ook zo’ het, vaak in waarschuwende zin («Denk or cholesterol eigenlijk Welke plaats neemt onze gezondheid te maken Bestaat het wel echt Om met dat laatste te beginnen cholesterol bestaat wel degelijk. Het hoort zelfs in ons lichaam thuis, net ais ons hart, onze longen en onze nieren. Het vormt een onderdeel van de zo belangrijke cel-omhulsels, en het is één van de basisprodukten van het isolatiemateriaal dat zich om dikke zenu wvezels bevindt. Inde huid kan het onder invloed van zonlicht worden omgezet in vitamine D3. Ook glazuren, van belang bij de spijsvertering, kunnen via omzettingen uit cholesterol ontstaan. En tenslotte dient cholesterol voor de vorming van hormonen, namelijk geslachts hormonen en bijnif—-- Dat is nogal wat, vc ingeduid met de formule C27H460 wat overiger 27 koolstofatomen, 46 waterstofatomen en één om dat :lkaar te gesprek te Een gemeenschap ;ren. Vandaar mferentie: een eting van gelo- Voor grote groep*3 fluenza dan ook ziekte m, maar iets ken en er met de dokter over te praten. En misschien hoeft het dan ook niet bij praten te blijven, want men hoeft, ook al bestaan er geen geneesmiddelen tegen griep, niet machteloos af te Atherosclerose gsbureau voor Van geheel andere aard is de vraag, niet meer dan welke samenleving er bestaat tussen genoemde i op de com- iza gepaard knelpunten in onze (plaatselijke) sa menleving (bijv, gastarbeiders, wer keloosheid, verslaving)?» «Wat doen we ermee, kunnen we er iets aan doen wat heeft osn geloof daarmee te tere druppeltjes, micellen ge worden opgenomen in de iten van de darm en vervolgens in het bloed uitgestort. Het bloed ver voert ze naar de lever. De lever is de centrale plaats in de cholesterol- stofwisseling. Behalve opslag en af braak vindt er ook opbouw van cho lesterol en afgifte hiervan naar het bloed plaats. oop plaatselijk Dagelijkse hoeveelheid te komen. De De W.H.O. sign, die in bepaalde epidemiën veroc op welk tijdstip 2 wereld een epidt weegbrengen. 10.1 7,8 7.1 5,5 6.9 5,3 gepakt, en dat het vetgebruik over de hele linie beperkt moet worden. Bij een normaal cholesterolgehalte is gebruik van een grote hoeveelheid li- nolzuur onnodig. Wie weinig vet con sumeert, ook al is dit vet verzadigd, bereikt hetzelfde resultaat. Een har monische levenswijze, met voldoende lichaamsbeweging, ontspanning, niet roken en een balans tussen werk en rust gepaard aan een matige vet- consumptie, is veel rationeler dan een meervoudig onverzadigde vetzuren dieet. Masai De duidt wie in van h Zoals reeds opgemerkt: een gezond, jong mens mag over de risico’s van een tijd(je) ziek-zijn en de maatschap pelijke problemen tijdens een griep epidemie denken zoals hijzelf wil. En wie twijfels heeft, kan - sprekend met zijn dokter over t Dat praten met de huisarts i: wèl erg belangrijk voor mensen weten of vermoeden, dat ze een cl nische aandoening hebben of die in verband met hun gevorderde leeftijd afvragen, of inenting voor hen aanbe- velenswaardig is. 1 uw bor- kompleet edan-kus- Uit een voorlopige berekening van het Centraal Bureau voorde Statistiek 1) ■-'"kt dat per ultimo september 1978 spaartegoed bij de diverse groepen van spaarinstellingen de 90 UC uiiisian- miljard gulden heeft overschreden. Bij /asten als bij de landbouwkredietinstellingen is 1 buitenaf» hiervan 38 miljard gulden of ruim 42% de lever Af- ondergebracht. Het spaartegoed aan gehouden bij de handelsbanken be droeg 21 miljard gulden of 24% van het totale spaartegoed. Bij de algemene spaarbanken en de Rijkspostspaar- bank bedroeg het spaartegoed ultimo september resp. 17 en 14 miljard gul den. Uitgedrukt in procenten van het spaartegoed berekende dit een jel van resp. 19 en 15%. medicijnen. Het is ook mogelijk, dat de aandoening en beschadiging van de luchtwegen de weg vrij maakt voor ziektever wekkende bacteriën. Dit is de tweede categorie van complicaties. Men heeft dan een dubbele infectie. Berucht in dit opzicht is de mogelijke besmetting van een grieppatiënt met stafylokok- ken (door steenpuisten o.d. van hem zelf, van gezinsleden of kennissen). Dit is eeti bacteriesoort, die met an tibiotica zeer moeilijk te bestrijden is. Zijn dit nu vreesaanjagende dingen nan, onze ion; cel-omhulsels, >m dikke ze"' luc/i omgezet innen via omzetting voor de vorming van I ierschorshormonen. /oor een stof die in het bekende chemische spijkerschrift wordt sns niets anders betekent dan dat 1 zuurstofatoom in zitten. Soms wordt de vraag gesteld, of men van de inenting zelf «griep» kan krij gen. Dat is onmogelijk want het vaccin is gebaseerd op gedode entstof. Het is 250 a 300 mg cholesterol per dag met onze voeding op te nemen. Taalkundig stamt cholesterol uit het Opname door de darmwand Maar lang niet al het cholesterol dat we binnenkrijgen passeert de cellen van de darmwand. Ten eerste is gal noodzakelijk, zoals hierboven reeds genoemd. Verder hangt het ervan af hoe goed cholesterol als onderdeel van de zeer fijne micellen kan worden op genomen. Hierbij blijkt het vet in de voeding van belang te zijn. Zowel de snelheid als de mate van opname door de darmwand kunnen door het voedingsvet worden beïnvloed. Een belangrijke regelmechanisme, dat geheel «automatisch» verloopt, is het 5. volgende als de hoeveelheid choles- terol in de voeding toeneemt, A fractie die daarvan door de dt momen af. Via thermostaat» Daarbij wordt aan de medici ook me degedeeld, welke categorieën per sonen (met bepaalde chronische aan doeningen) in iiet bijzonder in aan merking komen voor inenting. zaakt dooreen influenzavirus, aangrij pend op de luchtwegen, gepaard gaande met flinke koorts en algemene malaise. Die algemene malaise (onwelzijn) kan zich op verschillende manieren uiten: hoofdpijn, gewrichtspijn, grote ver moeidheid, al dan niet in kombinatie. De aandoening van de luchtwegen kan. beter worden en weer aan de slag gaan, begrijpelijkerwijze gepaard gaan met Wt zijn er min of meer aan gewend, hoesten, keelpijn en pijn op de borst. rmen De arts komt vooral in het «seizoen» deze verschijnselen tegen. Maar hij blijft altijd attent op mogelijke andere ziekten, die ook gepaard kunnen gaan jen virussen, met é/n of ^eer van de symptomen. En ook let hij b* plicaties, die met influem - .- Az,atlsche kunnen gaan. Russische griep) kan ontleend :n dat influenza zich van lands- Griep niet onderschatten en niets aantrekt. Griep is voor een gezond mens niet >ch de hele wereldbevolking gevaarlijk. Tenminste als er geen an griep te lijden. En de meeste complicaties optreden. Maar zelfs dan iffers vallen in gebieden die ge- kan ieder weldenkend mens zich af- bevol- vragen, wat het doormaken van een slechte influenza-infectie voor hem of haar idheids- betekent. Dat komt neer op een week ziek-zijn, met koorts, pijn en afmat- flijke ting. Daarna is men meestal 1 a 2 we- sieve ken nog erg moe en slap, zodat het 2 1/2 a 3 weken kan duren voordat men weer aan het werk kan. Men kan hierover een individuele mening hebben, maar er zit ook nog een maatschappelijke kant aan. Ieder een weet, dat tijdens een griepepide mie zeer veel mensen tegelijk uitge schakeld worden. Wat dit betekent voor «dienstverlenende» openbare organisaties, zoals: artsen, ziekenhui zen, openbaar vervoer en andere or ganisaties die voor het goed functione ren van de samenleving essentiet zijn, is in zulke perioden voorpagint krantenieuws. er Simon Carmiggelt eens een woord gelanceerd dat ikkeloos werd gebruikt zonder dat ze zich afvroegen epibreren» en het betekende niets. >'n woord is. Iedereen kent het en gebruikt >m je cholesterolgehalte Maar wat is t het in onze voeding Wat heeft het met Feestelijk besluit van de <10 Jaar Paletplein »-aktie Als besluit van de feesten «10 Jaar Paletplein» zal zaterdag vanaf 14.00 uur Sinterklaas met zijn zwarte knechten aanwezig zijn om de prijzen bekend te maken. Sint zal beginnen met de winnaars de slagzinwedstrijd en dezen, in aanwezig, hun prijzen persoonlijk te overhandigen. Daarna zal hij met behulp wijkagent de h. Verbeel de kaarten van de aktie «lf -fabrikanten kunnen dan tij- ste entstoffen hierop afstem- Nederland is ook een ifluenza-centrum. Je hebt kerken in alle soorten en maten. Overal kom je mensen tegen die wel geloven. Ieder op zijn eigen wijs. De één —en in Tilburg is dat veruit de groot groep heeft een Rooms geloof, andere een Dopers, of I' Gereformeerd. Zo heet dat dan ten minste. Maar het zijn allemaal mensen die geloven. Binnen de kerk één van de vele of erbuiten. Wat is dat geloof? Wat hebben we er aan? Waar hopen, vertrouwen we op? Wat doen we er mee in de praktijk van ons dagelijks leven? Het zou een goede zaak zijn eens van elkaar te horen, om el ontmoeten, niet elkaar in j komen, elkaar te inspirer die tweede kerkenkonfi georganiseerde ontmoete vigen. Tweede in 1973-74 is er ook zoiets al geweest. Waren het toen vooral de vertegenwoordigers van de verschil lende kerken, op landelijk niveau - nu is het de bedoeling dat gelovigen uit allerlei kerken maar ook van daar buiten. met elkaar in kontakt komen. «Wat bezielt ons?». Waartoe kunnen weelkaarinspireren? Waarliggende *2 EaS aandoening wel te*en influenza helpt. Het beschermend ver- van influenza-vaccinatie is en internationaal aan vaard. De W.H.O. geeft een bescher- mingsgraad aan van 70-90 het sterftecijfer haalt dat van de man nen in. Risicofactor cholesterol Wat is nu het verband met choles terol Wel, in het rijtje van risicofac toren wordt als één van die factoren genoemd een te hoog gehalte aan cho lesterol in het bloed. Het is van belang te beseffen, dat een verhoogd choles terolgehalte niet hetzelfde is als atherosclerose, en dat atherosclerose niet hetzelfde is als een coronaire hartziekte. Anders gezegd er zijn patiënten met een aandoening van de kransslagaderen die een normaal of zelfs verlaagd cholesterolgehalte heb ben. Omgekeerd zijn er mensen met een hoog cholesterolgehalte bij wie in het geheel geen vaatafwijkingen wor den waargenomen. Op grond echte van de bestaande positieve statis tische correlatie tussen terolgehalte van het bloed in een groef mensen en de sterfte aan hart- en vaat ziekten in dezelfde groep, wordt vec aandacht geschonken aan het choles- rugdringen terolgehalte van het bloed. Let wel, suikerziekte we hebben het overeen correlatie, niet over een causaal verband. (Correla tie verhouding van onderlinge af hankelijkheid of beïnvloeding. Causaal verband het verband van oorzaak en gevolg). Nog nooit heeft iemand het causale verband tussen een hoog cholesterol gehalte en coronairlijden kunnen zor8en voor aantonen. De mogelijkheid is zelfs niet consumptie, geheel uitgesloten, dat beide het ge- ru, va' volg zijn van een geheel andere oor- 1 zaak, die mogelijk in de wand van de kransslagaderen zelf is gelegen, en waarbij de hoge cholesterolspiegel een teken zou kunnen zijn van een ontre gelde vetstofwisseling. Ons vetgebruik Wat het vetgebruik betreft hier is de verwaaring compleet. De discussies over verzadigde, onverzadigde en meervoudig onverzadigde vetzuren zijn in het vaarwater van de reclame terechtgekomen, zodat het soms alsof men slechts bepaalde produl hoeft te nuttigen om van hart- en vaat ziekten gevrijwaard te blijven. In we tenschappelijke kringen neigt men veeleer tot de overtuiging dat het de overvoeding is die moet worden aan- >roter verteringsoppervlak ing hebben. eibaar produkt van de le- _j dit proces, en wordt gestimuleerd door een hoog vetgehalte in de voeding. Nog kleine Na een inleidende ontmoetingsavond naamd, komen daar achtereenvolgens aan de 'P _\at orde: «over geloven gesproken», samen geloven», «ontmoeting met mderen», «levensstijl». De zesde bijeenkomst zou dan besteed hll‘ kunnen worden aan «Kiezen voor spiegelbezoeken» met welke an- dersgeaarde groep(en) gaan we dit al les bespreken, in de hoop tot nadere herkenning te komen. idee is dat echte eenheid van de Kerk hervonden kan worden als plaatselijke gemeentes en parochies en groepen geëngageerde christenen met leren om als één geloofsgemeenschap rekenschap te geven van de hoop die in haar is. Nederlandse overheid volgt de ’.O.-adviezen en geeft die door 11e artsen. X“—i ±zt cholesterol en de ziekte die men hard- afvroegen nekkig «aderverkalking» blijft noemen. De juiste benaming voor deze aandoening is atherosclerose een ernstige aandoening van de slaga- derwand, waarbij gelige ophopingen van vetachtige substanties in de bin- nenbekleding van de bloedvatwanden voorkomen. Het binnenoppervlak van deze wanden is dan niet mooi glad meer, maar hobbelig en ongelijk vormig. Dit kan één van de oorzaken zijn dat stolling in de vaten kan ont staan ofwel trombose. Tenslotte kan een vat geheel worden afgesloten zo dat er geen bloed meer doorheen kan. Als dat gebeurt in de coronairarteriën, de kleine slagaderen die het hart van bloed voorzien, kunnen de gevolgen ernstig zijn een hartinfarct. Een stukje van het hartspierweefsel sterft daarbij af en doet niet meer mee aan het wegpompen van het bloed. Atherosclerose is geen nieuwe ziekte. In de slagaderen van Egyptische mummies werden bovengenoemde afwijkingen reeds aangetroffen. Nog nooit heeft de ziekte echter zoveel slachtoffers gemaakt als juist in deze eeuw, en het is logisch dat men overal ter wereld al jarenlang de oorzaak probeert te vinden. Risicofactoren In ieder geval is duidelijk geworden dat er sprake is van méér dan één oor zaak voor het ontstaan van hart- en vaatziekten. Men heeft een lijst sa- neemt de mengesteld van factoren die bekend fractie die daarvan door de darmwand staan als risicofactoren te hoge wordt opgenomen af. Via deze inge- bloeddruk, veel roken, een te hoog bouwde «thermostaat» wordt de cholesterolgehalte van het bloed, een hoeveelheid cholesterol die opgeno- te hoog gewicht, suikerziekte, te men wordt door de darmwand gere- weinig lichaamsbeweging, een teveel guleerd (helaas werkt deze regulering aan geestelijke spanningen («stress») niet bij iedereen even goed).. Som- enz. Hoe meer deze factoren in één mige onderzoekers nemen dan ook, persoon bij elkaar komen, des te gro- dat ook bij een hoge cholesterolop- ter is de kans op een catastrofe. Als name nooit meer dan 300 milligram per niet te beïnvloeden factoren moeten dag vanuit de darm wordt geresor- daar eigenlijk nog bij gerekend wor- zoals dat heet, en dat alles wat den leeftijd, erfelijke aanleg en ge- mwi wordt opgenomen, onmiddellijk slacht. Vrouwen zijn tot op mid- weer wordt uitgescheiden. delbare leeftijd dank zij hun oestro- Er zijn echter ook onderzoekers die gene hormonen vrij effectief be- menen dat veel grotere hoeveelheden schermd tegen de gevolgen van ïchtstreeks van ons voedsel kunnen worden geresorbeerd. In ieder atherosclerose. en ten dele van de geval kan de geresorbeerde hoeveel- Na de menopauze is er wat de «vat- uit vetten. Nadat deze heid cholesterol van persoon tot per- baarheid» voor deze aandoening be- maag op temperatuur zijn soon sterk verschillen. De darmlengte treft helaas sprake van emancipatie >racht en tot een brij gemaakt, wor- speelt hierbij een rol, mogelijk ook 1 ze onder invloed van bestand- passagesnelheid. Het laatste woora en uit de gal in duizenden kleine hierover nog niet gesproken, druppeltjes verdeeld, zodat de vet- splitsende enzymen in de dunne darm Lever centraal een veel groter verteringsoppervlak In de lever, de grote chemische fabriek ter beschikking hebben. Van ons lichaam, wordt cholesterol vloeibaar produkt van de le- opgebouwd, bewaard, afgebroken en aan het bloed afgegeven, al naar ge lang de behoefte. Ook in andere weef sels, zoals het slijmvlies van de dunne - - darm, de huid, de bijnierschors en de ,jkt dat testikels vindt opbouw van cholesterol "et totale plaats. Deze opbouw wordt zoveel mogelijk aangepast aan de omstan digheden. Zowel tijdens va cholesteroltoevoer «van vermindert de syntese in de lever. Af sluiting van galgangen of afwezighek van galzuren, zoals dat bij sommigi aandoeningen voorkomt, doet d. syntese juist toenemen.' Afbraak van cholesterol Bij de afbraak van cholesterol is de omzetting in galzuren een belangrijke stap. Uit proeven met cavia’s heeft men de conclusie getrokken dat vol doende concentraties van vitame C ln de maand september werd er bij hierbij noodzakelijk zijn. Vitamine C de diverse spaarinstellingen tezamen is ook betrokken bij de omzetting van per saldo 427 miljoen gulden meer in- cholesterol in hormonen van de bij- gelegd dan opgevraagd. Het totale nierschors. Tevens id gebleken dat tij- spaarverschil in het derde kwartaal J-ns lichamelijke activiteit deze om- kwam hierdoor op bijna 1,9 miljard ingen van cholesterol verhoogd gulden. In vergelijking met het totale its kunnen vinden, vergeleken met spaarverschil in het tweede kwartaal tstperioden. Wat de betekenis is van van dit jaar, toen er voor ruim 2,7 mil- I deze mechanismen is voor een groot jard gulden meer werd ingelegd dan deel nog onopgehelderd. opgevraagd, betekende dit een daling van ca. 850 miljoen gulden. Een der gelijke daling is overigens in over eenstemming met het seizoenpatroon van de laatste jaren. Masai in Oost-Afrika hebben delijk aantoonbare vervettingen hun slagaderen, maar toch komen hartinfarcten er nauwelijks voor. Mis ter schien omdat ze tot op hoge leeftijd is- zware lichamelijke activiteit verricli- het choles- ten Voor ons, welvarende Neder- roep landers, blijft minder vet eten het be- /aat- ste alternatief. Dit kan een zeer be- wordt veel langrijke bijdrage leveren aan het te rugdringen van hart- en vaatziekten, suikerziekten, nieraandoeningen, reumatische klachten en galstenen. De cijfers Uit de statistieken over 1975 blijkt dat margarine de grootste vetlcverancier is (23,6 gevolgd door eetbare vet ten en oliën (20,3 en vlees, incl. spek) (20,3 Deze drie tesamen zorgen voor 64,2 van onze vet- Voordeliger slaagt U nergens. Magazijnverkoop OOSTERSE TAPIJTEN aan particulieren ver BENEDEN DE WIN KELPRIJS. Voor St.-Nicolaas nog vele SPECIALE AAN BIEDINGEN. Sommige zelfs voor de HELFT van de normale prijs. Kom geheel vrijblijvend even kijken. U kunt voor de deur parkeren. Koopavonden geopend. (Normaal zijn wij ’s maandags gesloten. A.s. maandag vanwege St.-Nicolaas van 1 tot 9 uur geopend). Grieks stereos betekent vast, cholè betekent gal. Cholesterol is belangrijke vertegenwoordiger van de zogenaamde sterolen een groep nauw aan elkaar verwante verbin dingen die in alle plantaardige en - - :el dierlijke cellen voorkomen. In som- zulke perioden voorpagina- mige opzichten lijken ze op vetten. De meeste deskundigen zijn het erover eens dat de hoeveelheid cholesterol in het bloed beïnvloed kan worden door de hoeveelheid en de aard van de vet ten in het voedsel. Doordat choles- - e terol mogelijk een rol speelt bij het nog geen in- longontsteking. Als de luchtwegen ingewikkelde proces van atheros- rt het wel vaak door het influenzavirus zijn aangetast, clerose (foute naam aderverkalking) zijn ze erg kwetsbaar voor verdere in- staat het al jaren|ang in het centrum ;p» ge- vasies van ziekteverwekkende or- van de belangstelling. Laten we eerst ïilijkte gamsmen. Het influenzaviruszelt Kan, eens kijken hoe cholesterol in ons behalve de luchtwegen, ook de longen bloed komt, en wat er daarna mee ge gaan aantasten. beurt. Men spreekt dan van een virus- c, influenza pneunomie. En die is moeilijk te gene- ^lotwisseling vetten zen, want tegen virussen bestaan geen Vetten die we met ons voedsel bin nenkrijgen, worden tijdens de stofwis seling geleidelijk afgebroken tot kool zuur, water en energie. Hierbij vor men zich ook andere afbraakproduk- beerd, ten waaruit opnieuw vetten, maar ook méér v. andere produkten, onder meer cho lesterol, kunnen worden gevormd. Het cholesterol in ons lichaam is dus ten dele rechtstreeks van ons voedsel afkomstig en ten dele van de o/. opopbouw uit vetten. Nadat deze riste we ermee, kunnen we er iets aan doen vetten in de maag op temperatuur zijn de wat heeft osn geloof daarmee te gebracht en tot een brij gemaakt, wor- Hervormd, of maken?» den ze onder invloed van besta t dat dan ten- Voor deze tweede kerkenkonferentie delen uit de gal in duizenden kk liemaal mensen js een brochure verschenen «Ge- druppeltjes verdeeld, zodat de vet- roepen tot hoop» (op initiatief van de landelijke Raad van Kerken uitgege ven door de centrale voor vor mingswerk, De Horst 5, Driebergen. Gal- een vloeibaar prod tel. 03438 - 2010, giro 42618, bestel- ver, is noodzakelijk bij nummer AK 244, prijs f3,—de galproduktie wordt plein» trekken en de namen van de gelukkigen bekend maken, met als laatste de winnaar van de hoofdprijs de 2CV Special. Ook zal op deze zaterdag vanaf 11 uur weer een barbecue branden waarop diverse lekkere hapjes bereid zullen worden, welke verkocht zullen wor den. cholesterol wisciijNc De dagelijkse hoeveelheid cholesterol groepen d'e 'emand rechtstreeks opneemt in :t elkaar zÖn voeding is natuurlijk sterk afhan- ienschap kelijk van de voedingsgewoonten. Die opname is niet alleen tussen mensen onderling zeer uiteenlopendmaar kan ook bij dezelfde persoon van dag tot dag sterk verschillen. De opname van cholesterol in de voeding door vol- dens rgroepinhet wassen personen varieert in onze zettii idige aktivi- Westerse samenleving tussen 200 en plaat 800 milligram. Het lichaam kan uit rus verschillende bronnen ongeveer 2000 al milligram cholesterol per dag op bouwen. In ons land wordt door de Voedings raad en het Voorlichtings’ W.R. van Wieren, de Voeding aanbevolen n Om dit hier ter plaatse ook van de grond te krijgen heeft de piaatselijke Raad van Kerken een stuurgroep in het leven geroepen die de nodi„. teiten moet ontplooien en initiatieven bundelen. Wie er ook in mee wil doen of nadere informatie wil doet er goed aan zich te wenden tot zr. T. Vroom, Ring baan West 177, tel. 676566 (overdag, niet op maandag). We zijn er min of meer aan gewe Maar een kijkje achter de scheri leert anders. Niet alleen «Nederlands» Aan de namen van de zo langzamer hand wel bekend geworden virussen, die griepepidemieën hebben zaakt, (Hongkong griep, griep, Russische griep) kan ontleend worden dat influenza zich van lands grenzen niets aantrekt. Praktisch de hele -,J1“ heeft van slachtoffers vallen in geb.v^.. kenmerkt zijn door grote kingsdichtheid of door voedings- of algemene gezonc toestand. Influenza is een zéér besmettel ziekte en met het moderne, intensi internationale verkeer verspreidt een epidemie zich snel van het ene we relddeel naar het andere en van land tot land. Deze feiten, gevoegd bij het merk- waardige gedrag van de influenzavi- russen (ze veranderen voortdurend van type en eigenschappen) en de pro blematiek rondom de bereiding van vaccins voor inenting, hebben de W.H.O. (Wereld Gezondheids Or ganisatie) ertoe gebracht, grote aan dacht te besteden aan deze «laatste van de grote wereld-infectieziekten». Een «griepje», griep en in fluenza De medische risico’s Er heerst nog altijd spraakverwarring Terug naar de medische risico’s van over het begrip «griep». Wie flink ver- griep: er zijn in hoofdzaak 3 catego- kouden is, zich hangerig voelt en zelfs rieën van complicaties. De eerste is de iets koortsig is, heeft nog geen in- longontsteking. Als de luchtwegen jnge fluenza. Maar men noemt het wel vaak door het influenzavirus zijn aangetast, c|er «griep»En omdat de échte influenza zijn ze erg kwetsbaar voor verdere in- ook al sinds jaar en dag «griep» ge- vasies van ziekteverwekkende or- noemd wordt, is de grens moeilijk te ganismen. Het influenzavirus zèifk trekken en de verwarring al gauw een Medisch-wetenschappelijk is de defi nitie van «echte griep» ofwel in niet ingewikkeld: een infectie,

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 37