lil Tilburgse rechtswinkels geven voorbeeld van excentrieke wetsinterpretatie 3 f 29.50 1 r« ELEKTRISCH MANICURE APPARAAT De sterrenhemel in december 1978 Meer sportleiders en TIVOLI BOETIEK TIVOLI BOETIEK a 99,- 25.- 359.- li Grootscheepse viering van 175-jarig bestaan Heikes Koor 249.- van eysden bv begeleiding vrijwilligers nodig hx„399.- jvember 1978 pagina DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 30 november 1978 pagina 33 Jaarverslag Bureau voor Rechtshulp Jack’s- Jassen Samenwerking van belang met juridische EHBO NU Brieven van lezers Ruime belangstelling bij feestmis Bredere opleiding gewenst Meer informatie iders ïtaris- van i rijke sterie van ;k worden in stof DIVERSEN 369.- Tinnen fruitschalen Tinnen asbakken Surprise prijs c 39.00 32x53 Zware Manou fauteuil Lektuurbak in leder Wijnrek 499.- KLEINMEUBELEN Bijzet fauteuil 169.- Drogisterij Parfumerie Horloges Aanstekers Fraai eiken kastje Wat is een monument? Een fijn en nuttig Sint-Nicolaas-geschenk Speciaalzaak in kleinmeubelen 169.00 19.50 59.00 17.95 4.95 59.00 10.00 19.95 Volop kameelzadels en pouffes Commodino bijzetkastje Paardjesklok 40x13 loopt prima des >men met massieve toogdeuren om overal voor te gebruiken' Speciaalzaak in kado-artikelen jze meer tieve zich TIVOLISTRAAT 51 TILBURG Vrij toegang Heuvelstraat 57 Paletplein 16 U slaagt nergens beter! •r maand is er in het tegelijk met het >k een architekt iblici- be- t, zij op 18.30 spreeki jcifiek op 4e deel vt tarissi - tl weg en Satumi anderhalf licl ide komt overeen met 1976 gegeven x>rd mo- moeten Helvoirt Tilburg voor Rechtshulp ir deze architek- ver kleine sekonc km. leilijk is een die op een Als U over een verrekijker of teleskoof beschikt, kunt U deze maand ook d. verre planeet Uranus zoeken. Groepen en instanties Eind 1976deed de Juridische E.H.BO. een brief uitgaan aan alle mogelijke verwijzing;;?;: E.H.B.O. met zaken zij bij men, werker is deelde de i meer en t ’roepen bi wijze IO. st op batterijen compleet met 15 hulpstukken en 4 batterijen. Ideaal voor iedere vrouw en man die prijs stelt op goed ver zorgde nagels, geheel compleet met Nederlandse ge bruiksaanwijzing, slechts nen daarbij met hun bredere opleiding dan de bondscursisten een zwaarwe gende taak hebben». b shop opkorvel JONGE MODE KORVELSEWEG 109 - TILBURG Een van de oorzaken, die tot het vrij- willigersverloop leiden, is volgens Van Viegen gelegen in de druk, die vele vrijwilligers ervaren door de steeds hogere kwaliteitseisen, die aan hen worden gesteld. -onclusie is dan ook en ik sta tiet alleen dat de georgani seerde sport niet alleen behoefte heeft aan meer sportleiders, maar ook aan ondersteuning, begeleiding van de vrijwilligers. Juist de ClOS’ers kun- Ofschoon globaal de taak van mid denkaderfunctionarissen op deze wijze aangeduid is, is er voor de gede tailleerde invulling van zo’n functie meer informatie nodig. Hoe beter c functies immers vervuld worden, te sterker zullen ze in de sport kor te staan. Binnenkort zal er vanwege het ministerie van CRM dan ook een onderzoek worden gestart, dat op dit vraagstuk is toegesneden. «Hoewel ik enerzijds alle begrip heb voor uw opvatting, dat de georgani seerde sport meer voor de ClOS’ers zou moeten worden opengebroken, vind ik anderszijds dat het hier om meer gaat dan uw aanstellingsprobleem. .«chtega ider, hieruit Utrecht, tegulus veel dere vragen over zon, j, Satumus. en sterren en over de i "5 lichtjaar U op dit adres terecht. Maten 152 t.m. 176. Normaal 135,-, 145,-, 155,- Omdat de Juridische E.H.B.O. bij al lerlei andere gelegenheden heeft doen uitkomen dat hij zich met name wilde richten op de stad Tilburg, had een en ander tot gevolg, dat het Buro voor Rechtshulp zich wat betreft de kol- lektieve rechtshulp ging richten op de plaatsen buiten Tilburg. Het kontakt met de Juridische E.H.BO. wordt met name gekenmerkt door het informele karakter. Ver schillende malen is geprobeerd dit kontakt te formaliseren met als doelstelling: een goede uitwisseling van gegevens e.d. Ook het advokaten- kollektief werd hierbij betrokken. Al deze pogingen mislukten. Als reden hiervoor zou men kunnen aanvoeren, dat de diverse instanties weinig tijd en inzet vrijmaken voor een dergelijk geformaliseerd kontakt. Gelukkig is gebleken, dat in ad hoc-situaties het kontakt snel is gelegd en dan wèl re sultaat oplevert. aan alle mogelijke igsinstanties, waarin de ïdedeelde. welke soort voorkeur behandelden (wonen, werken en uitkeringen). Te vens deelde de E.H.B.O. mede.dat zij zich meer en meer wilde gaan richten öp groepen burgers en instanties. Op deze wijze hoopte de Juridische E.H.BO. struktureler bezig te kunnen zijn. Voorts verzocht men bij indivi duele rechtsvragen zoveel mogelijk door te kunnen verwijzen naar het Buro voor Rechtshulp. Hoewel de staf van het Buro zich ook niet uitsluitend met individuele rechtsvragen zou wil len bezighouden vond men deze brief een goede zaak, omdat op deze wij: in Tilburg de ene instantie zich mei ging toeleggen op de kollekti rechtshulp en de andere instantie meer zou toeleggen op de individuele hulp. Tevens paste dit in de taakom schrijving van het Buro waarin immers het verlenen van individuele eerste - lijnrechtshulp als voornaamste taak wordt beschouwd. Mercurius en Uranus zijn onder zeer i en die zijn het blote oog te zien. Vrij gemakkelijk t U ze echter met een verrekijker ....den. Het eenvoudigst is dat te doen bij Mercurius die in de tweede helft van december aan de ochtendhemel gezocht moet worden, voordat de zon opkomt. In deze periode komt Mer curius ongeveer anderhalf uur vóór de zon op in het zuidoosten. Mercurius staat halverwege Venus en de zon. Tweede kerstdag kruist de maan het pad van Venus. Op 28 december staat de zeer smalle maansikkel vlak boven Mercurius. ’n Muzikale belevenis De viering van het 175-jarig bestaan van het Heikes koor op zondag 19 no vember ji. is in alle opzichten een sfeer volle gebeurtenis geworden. Voorafge gaan door orgelspel van Johan Koch werd om 11 uur in de plechtige eucha ristieviering door het koor met bege leiding van een orkest de mis St.-Thé- voor rese van Th. de la Hache feestelijk ver- komj tolkt. Leden van het koor waren inge- np or schakeld bij de voorbeden en de lez gen. Pastor Ponsioen benadrukte in zijn preek de belangrijke plaats die het koor bij de eucharistievieringen steeds heeft ingenomen. iele nacht .nvt-,winkelende de sterren Castor e twee behoren bij „JBI veelingen, Jupiter gunstige omstandigheden - rende beeld helaas in Nederland zeld; zwakke sterren bestaat. lorden boven) de pla- kunt e zogenaamde Kribnevel. vinde Voor het blote oog is het een zwak neveltje dat alleen op een echt heldere nacht te zien is. Met behulp van een verrekijker kunnen we opmerken dat deze «nevel» bestaat uit tientallen kleine sterretjes. tegen middernacht irizon, drie uur later Jij staat niet ver van de /an de Leeuw, Regulus. nu ongeveer even helder lus. Ondanks deze overeen- het om twee zeer verschil- 'S is een planeet (die ster is onze iidt hij zelf geen caatst alleen het licht >als de aarde dat doet vendien is een planeet iner dan een ster eh is Ik hoop dat dit onderzoek zal aantonen dat die verenigingen, waar middenka der op de door mij bedoelde wijze werkzaam is, beter draaien dan de ver enigingen die het zonder doen. Bij de opzet en begeleiding van het on derzoek zal een deskundige uit uw kring worden betrokken», aldus van Viegen. Architect Twee maal per maand is er in het pand van het Buro tegelijk met het avond - spreekuur ook een architekt aanwe zig, in het kader van de architek- tenwinkel. Hier kunnen bouwtech nische inlichtingen en adviezen wor den verkregen met betrekking tot bouwen en verbouwen. De indruk be staat dat de bekendheid hiervan onder de bevolking van Tilburg nog niet zo groot is. Advocatencollectief 1977 was ook het eerste jaar van het Advokatenkollektief te Tilburg. Een instantie, die eveneens als het Buro zich met name richt op de sociaal - ekonomisch zwakkeren. De advoka- ten van het Kollektief zijn de enige advokaten in ons Arrondissement die zich bewust alleen maar op de sociaal - ekonomisch zwakkeren richten. Ons inziens een welkome aanvulling op het rechtshulpverleningspakket in ons Ar rondissement. Wat betreft het kontakt met het Kollektief kan hetzelfde wor den opgemerkt als ten aanzien van het kontakt met de Juridische E.H.B.O. Op pagina 4 zijn de redenen gegeven waarom het Buro nauwe samen werking met het maatschappelijk werk heeft gezocht. De samenwerking met het maatschappelijk werk te Tilburg lijkt tot op heden het best te funktione- ren. Dit is niet verwonderlijk, daar het maatschappelijk werk reeds geruime tijd dezelfde begeleiding verzorgt bij de Juridische E.H.BO. Tijdens het avondspreekuur op de woensdag van 16.30 tot 18.30 uur houdt ook altijd een notaris spreekuur voor de vragen, die specifiek op zijn terrein liggen. Het grootste deel van de notarissen en kandidaat - notarissen in het kanton Tilburg verlenen hieraan bij toerbeurt hun medewerking. Hoewel bij elk notaris - kantoor de mogelijkheid bestaat om kosteloze adviezen te krijgen, zijn er toch elke week mensen die naar het Buro komen voor deze adviezen. Waarschijnlijk is het Buro toch wat toegankelijker dan een notariskantoor. Ook de geringe bekendheid zal hierbij een rol spelen. Maatbekerset Handgeknoopt 30x30 oosters tapijtje Wijntafel Miniaturen O.H. Mimisets v.a. Grote schommelstoel B. en W. van Tilburg zijn op aanraden van de gemeentelijke monumen tencommissie aardig aan het strooien geweest met monumenten. Wat het strooien betreft, hebben B. en W. van Tilburg de tijd mee, daar wij nu in St.-Nicolaastijd leven. Als wij de panden Bokhamerstraat 45- 47-49 te Tilburg nemen, dan blijft de vraag, welke commissie heeft hier geadviseerd. Als het de commissie van monumen tenzorg, die op 11 maart geïnstalleerd is, dal advies ge heeft, dan zouden wij het woor nument een andere betekenis rr geven. De mening over monumenten, of het Rijks- of gemeentemonumenten zijn, blijft in Tilburg grote verwarringen te weeg brengen. Wij zouden de commissie en B. en W. van Tilburg willen uitleggen dat MO NUMENT GEDENKTEKEN bete kent, waaraan vele panden in de Bok hamerstraat in Tilburg niet voldoen. Ook is stadsvernieuwing hier uitge sloten. Als men de objecten in mo derne zienswijze wil behouden, ook dan zijn deze gemeentemonumenten een vlag op een modderschip. Met dank voor het plaatsen. H. I Bakhamerstr. 33, Het Bureau voor Rechtshulp is een goed voorbeeld van wat extensieve wetsinterpretatie vermag. Toen in het voorjaar van 1975 de minister van Justitie de middelen beschikbaar stelde om van het aloude Bureau van Consultatie en de Raad van Rechtsbijstand te Breda een Bureau voor Rechtshulp nieuwe stijl te maken, diende dat te gebeuren binnen het kader van de Wet Rechts bijstand aan On- en Minvermogenden van 1957 (de «WROM»). Volgens deze wet verleent het Bureau van Consultatie rechtsbijstand hetzij door ter zitting van advies te dienen, hetzij door toevoeging van een advocaat of procureur of een gerechtsdeurwaarder. Aan zijn adviestaak kwam het Bureau maar zelden toe. De zittingen bleven beperkt tot een ochtend in de week en zij waren gevuld met het verstrekken van toevoegingen. Met name echter sinds bij het omslaan van deze economie aan het eind van de jaren ’60 de sociale wetgeving voor steeds meer mensen een vitale rol was gaan spelen en allerwege een proces van rechtsbewustmaking op gang was geraakt, was gebleken, dat juist de behoefte aan een «advies ter zitting» een eerder niet aanwezige, althans niet onderkende omvang was gaan aannemen, aldus lezen wij in het Jaarverslag 1977 van het Bureau voor Rechtshulp in het arrondissement Breda. De rechtswinkels, die van Tilburg voorop, baanden de weg. 1977 was het eerste volle kalenderjaar, waarin het Buro voor Rechtshulp te Tilburg werkzaam is geweest. Na een aanvankelijk moeizame start in 1976 heeft het Buro voor Rechtshulp in 1977 een plaats weten te vinden tussen de andere sociaal dienstverlenende in stanties. De positie van het Buro voor Rechts hulp te Tilburg verschilt van die van de andere vestigingen in het Arrondis sement, door de aanwezigheid van twee andere instellingen, die evenals het Buro zich de sociaal - ekonomisch - zwakkeren tot doelgroep hebben ge maakt. namelijk de Juridische E.H.B.O. en het Advokatenkollek tief. De uiterst aktieve en goed georganiseerde Juridische E.H.B.O. is reeds sinds 1969 aktief in Tilburg en heeft sindsdien grote bekendheid on- der-én het vertrouwen van de bevol king van Tilburg gekregen. Opvallend is, dat het van start gaan van het Buro voor Rechtshulp geen gevolgen heeft gehad voor de toeloop van rechtshulpzoekenden naar de Ju ridische E.H.B.O., terwijl de spreek uren van het Buro voor Rechtshulp wel steeds drukker werden bezocht. week ter beschikking van de werk groep zouden stellen. Actieplan Allereerst heeft de werkgroep een ak- tieplan opgesteld, welk plan zij heeft aangeboden aan alle wijk- en buurtra- den, flatraden, aktiegroep, in- spraakgroepen, huurdersorganisaties en soortgelijke bewonersorganisaties die zich met de huisvestings- of sociale woningbouwbeleid bezighielden. Hoewel de werkgroep het aktieplan goed had voorbereid en op allerlei ma nieren onder andere door veel pub!’ teit, heeft getracht die mensen te reiken, waarom het ging namelijk, die in hun eigen situatie met slechte huisvesting te kampen hebben, bleek eind 1977 al, dat het erg moei"" aktie op gang te brengen dergelijk brede basis rust. In de loop van 1978 kwamen, gelijk be kend, door diverse acties, zij het moei zaam, initiatieven tot maatregelen van de grond. Als ik dit zeg, antwoord ik daarmee in grote lijnen ook op de brieven, die de ClOS’en en de Federatie van CIOS- afgestudeerden in Nederland mij on langs hebben gezonden en waarin zij kritiek oefenen op de nadruk, die in de Memorie van Toelichting op de CRM- begroting 1979 op de ’vrijwilligers’ is gelegd», aldus secretaris-generaal Mr. J. van Viegen van CRM ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders. iTelefoonbankjé I Div. kleuren veloursff in gezellige ribstof De aanstelling van een beperkt aantal full-time beroepssportleiders zou naar de mening van de secretaris-generaal een belangrijke bijdrage aan de oplos sing van de problemen kunnen leve ren. ius «slechts» een chtuur. Eén licht- 300.000 Ook door de Buro's v wordt af en toe naar tenwinkel verwezen. In oktober 1977 ontving het Buro een uitnodiging om plaats te nemen in de werkgroep volkshuisvesting te Til burg. In deze werkgroep bundelde zich een aantal welzijnsinsteilingen, die bijna dagelijks te maken kregen met te beperkte en vaak ongeschikte huisvestingsmogelijkheden. Reeds eerder was er door een aantal welzijnsinstellingen een zogeheten «knelpuntennota» geschreven. In deze nota werden met name de knel punten met betrekking tot het huis vestings- en toewijzingsbeleid ver meld. Deze nota was aan het gemeen tebestuur en de woningbouwvereni gingen aangeboden. Omdat de reaktie van gemeentebestuur en woning bouwverenigingen minimaal was be sloot men tot oprichting van deze werkgroep. Met medewerking van de stichting sociaal en kultureel opbouw «Mijncor Tilburg en gebruik makend van de Tap daarin nie - regeling stelde de werkgroep een koördinator aan. Voorts zegden de le den van de werkgroep elkander toe, dat zij zich minimaal een middag per leden, werd door deze dames bezon gen als symbool van het 175-jarig be staande koor, viel bijzonder in de smaak. Op originele wijze werden di verse leden gefêteerd maar vooral de commissie van voorbereiding t.w. M. van Herwaarden (die ook een zeer fraai vaandel had gemaakt), Cees Ger ris en Hans van der Werf, die deze dag hadden georganiseerd. Eerder op de avond waren hun dames, evenals de echtgenote van de dirigent, door de '"'orzitter E. van Os in zijn wel- .istwoord met bloemen bedacht. ,n?e‘ De opmerking van het oudst aanwezige lid Fr- Weijters dat hij nog nooit zo’n feest bij het Heikes koor had meege maakt was typerend voor deze feeste lijke viering van het 175-jarig bestaan van het Heikes koor dat tot in de kleine uurtjes heeft geduurd. Aan de kerkgangers werd een origineel herdenkingsboekje uitgereikt waarin onder meer felicitatieartikels van Mgr. Bluijsen en de Burgemeester van Til burg. Als U van de sterren houdt, telt decem ber vele «heerlijke avondjes» en «stille nachten». We kunnen dan weer de fraaie wintersterrenbeelden verwach ten. Daaronder de Tweelingen, de Stier en vooral Orion. Ook de planeten Ju- *n piter, Saturnus, Venus en rond Kerst- mis zelfs Mercurius zijn weer te zien. Tijdens de mis werd door het man nenkoor het Ave Verum van Mozart gezongen en La virgine dell’Angeli met medewerking van de bekende sopraan mevr. Thea Vermeulen - Peek. Na de mis ontketende het ma jestueus gezongen clublied «Mijn Heikes koor» een spontaan applaus van het bijzonder grote aantal kerk gangers gevolgd door een fraai naspel van de organist Johan Koch. Receptie De in de kerk plaats hebbende receptie werd geopend door een lied van de dames zangeressen die met Kerstmis en Pasen hun medewerking aan het Heikes mannenkoor verlenen onder leiding van mevr, van de Aa-Klop- penburg die ook, na een toespraak van Magriet Rijnen, namens deze dames een prachtige plaquette van Henk Potters, opgedragen aan het Heikes koor, aanbood. Hierna feliciteerde mevr, van Puijenbroek namens het gemeentebestuur het bestuur van het koor, gevolgd door een groot aantal belangstellenden. Na de receptie werd in ’t Parochie centrum van ’t Heike de koffie met toebehoren geserveerd. Om 2 uur werd de tocht naar het Safaripark aan gevangen. In 2 bussen werden de koorleden met hun dames onder zeer gunstig weer door dit prachtige park rond gereden. De sfeer was uitste kend. Na dit bezoek werd het gezel schap opgewacht in het Bowlingcen trum aan de Zuid-Oosterstraat. Hier werd onder het genot van een drankje en een versnapering gestreden voor het leven. Ook hier was er weer volop sfeer. Hierna werd het gezelschap, nu versterkt met vier leden van het Kerk bestuur met hun dames en de pastores Ponsioen en van den Bosch en het oud kerkbestuurslid de heer Aad Fortgens om 7 Uur in de Philharmonic ontvan gen voor een aperitief. Feestdissen dieomer Om 8 uur werd een feestelijk en uitge- zon). All breid diner geserveerd door de Til- licht uit; burgse leden van de landelijke vereni ging van de Cuisiniers culinaires ge reedgemaakt. Het diner werd opge luisterd door de entertainer Frans Beks. Uiteraard lieten diverse leden en dames zich niet onbetuigd. Vooral een pop die een 175-jarige oude man voorstelde, bedriegelijk echt vervaar digd door een zestal echtgenotes van Venus is een magnifieke ochtendver- schijning. Het is verreweg het hel derste- «ster-achtige» objekt aan de zuidoostelijke hemel. Soms is hij zelfs )Op nog te zien als de zon al boven de de horizon is. Ook voor de ruimtevaart is Venus deze maand belangrijk, want zowel de Russen als de Amerikanen hebben toestellen naar deze planeet gestuurd en die zullen deze maand daar aankomen. Jupiter is vrijwel de gehel zichtbaar als heldere niet-twii ster in de buurt van dc en Pollux. De laatste f het sterrenbeeld Twee staat in het aangrenze Kreeft, dat pit j—- 1 Even ten noc; neet staat de zoger or het blote ocD /eitje dat alleen op ee te zien is. Met b opmerken i uit tiental Saturnus komt t“£“" r weer boven de horizon, di dan Jupiter. Hij staat niet hoofdster v: Saturnus is iiu vwn uvmvi als Regulus. Ondanks deze overeen- Om Uranus ‘e v,nden’ ,s ,ets meer In komst gaat het om twee zeer verschil- du.ld nodi8' en in ied*r 8eval een verre- lende dingen. Satumus is een planeet kiJker of teleskoop. Op de vroege och- een ster draait (die ster is onze ‘end vande 24e december staat Venus Ms planeet zendt hij zelf geen dne graden ten noorden van Uranus. hij weerkaatst alleen het licht x van de zon. net zoals de aarde dat doet De Pla"ete" bevinden zich dan in het en de maan. Bovendien is een planeet sterrenbeeld Weegschaal Een de- vele malen kleiner dan een ster en is tadkaar‘je. van dit gebied kunt U aan- sterveel be.„aa„ He. oppervlak. Toch schijnen ze even helder, hieruit Utrecht, tel. 030-311360. Ook voor an- volgt dat de afstand van Regulus veel dere vragen over zon, planeten, maan groter is dan de afstand tot Satumus. en sterren en over de ruimtevaart kunt InderdaadRegulus staat 85

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 33