DE BSRSë KOERIER T I SBUUD4NS-LOOS Nieuwe winkelsluitingswet beperkt sterk mogelijkheden voor shows en beurzen Winkeldiefstallen rijzen de pan uit, maar het publiek 8 >,25 kan er iets tegen doen KT P LsonyJ HOOVERS op het Besterdplein >4071 I f® Tiber 1978 pagina 40 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Donderdag 22e jaargan Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. m Droeve bijkomstigheid voor de feestdagen Algemene oplettendheid kan voornemens afschrikken Foto van Aarle. op het p L dus redt Instituut Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Vrijwel altijd ontheffing aanvragen B. akelijk ter bezich- llen van bloemen. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN fabriek Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 Koestr.138 Tilburg Tel.425197 :moet aan de in genoemde van antiekbeurs voorkomende kleine verkoopakties niet voor een ontheffing in aanmerking komen. 9 (10 gar.) ke De-Icer s nti-vries INTERIEURVERZORGING BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tllburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid iets; I ten- de benen ze De-Icer bus l,90 op els, t is VIDEO-SPECIALIST Besterdring 87, Tilburg VERKOOP RECHTSTREEKS VAN FABRIEK KNOPEN EN BREIEN Alleen 's zaterdagsvoormiddag van 9 tot 12 uur RESTANTEN BERBERGARENS met enkele St.-Nicolaasaanbiedingen voor HALVE PRIJS Tapijtfabriek NOUWENS-BÓGAERS B.V. Ringbaan - Noord 23 TILBURG PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING UITGAVE DIR. T. DE BÉER-DÓUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Wat tijder nadrukt, is niets te mal kelier-persc open kan z uiteraardnit. aanwezig te zijn. 108; een transLstorradio van Service Veldkamp, Esdoorn- Jdenhout, heeft haar prijzen al ens ons onderhoud werd be is, dat deze winkelsluitingswet iken heeft met de relatie win- jrsoneel. Als een winkelier .1 zijn, kan hij zijn personeel d niet verplichten al die tijd ook i. Deze zaak moet opeen andere manier geregeld worden. Kcnipleet 2795,- Nu uit voorraad leverbaar Ook leverbaar Philips J.V.C.-b Grunt speek vering voor en bezorging op «5 SONNY VIDEORECORDER Met3.15uuropnameen weergave Pauzeschakelaar op afstand 3-dagen-timer Korrtpleet :e manifestaties, als beurzen, nationale en regionale aard, larbij diverse deelnemers be- ikken zijn. Het hoofdzal tiging uitstal! 05.00 en 17.00 uur op zaterdagen en tussen 18.00 en 21.00 uur op koopavonden. Voor Sinterklaas zijn 5 extra koopavonden toegestaan, en voor Kerstmis 3. De win keliers moeten hun openingstijden vermel den op alle ingangen van hun zaak. Deze vermelding laat aan de vaste klanten weten op welke tijden ze in die winkel terecht kun nen, en het lijstje moet door de gemeente worden gewaarmerkt. Men kan de aangege ven uren maar één keer per kwartaal veran deren en dit moet dan aan de gemeente wor den meegedeeld. Men mag van de op de aan- gekondigde openingstijden afwijken in de weken, dat Nieuwjaarsdag, 2e Paasdag, He melvaartsdag, 2e Pinksterdag, le en 2e PLANTENBAKKEN ONZE SPECIALITEIT vakkundig advies met PLANTENKAS ZEKERHEID kwaliteitsplanten uit eigen kwekerij vele merken plantenbakken, water- geefsystemen, semi-hydro voor iedere gratis offerte van uw beplantingen in huis en bedrijf onderhoud van planten in huis en be drijf, vraag naar ons onderhoudskon- trakt reserve r decemt sN-1700 2498,- -Nationat-Saba 2995,- idig 5 uur dduur 3298,- op een werkdag vallen. In die week geldt de bepaling niet van het weekmaximum van 52 uur. A.S. MOEDERS Uw en Ons belang! Prijs -Service-Kwaliteit Sxg BABY-HOME Alleen Willem II- str. 88,Tilburg X Ontheffingen Ontheffing is mogelijk bij: A.l. grote manifestaties, als van r wat trol A.2. Er zijn de bover maar wa< toch wel zogenaan buite- J- worden gepleegd; huis- pohtief drugverslaafden, school- alleen i “tige mensen, «gewone» len> 'iben allemaal een paar soneel ze doen extra hun best gaten te lopen, en zij zijn zenuwachtig. Speciale aanbieding: moderne plantenbak met prima watergeefsysteem van 39,50 voor gg 95 Op 1 november 11. is de nieuwe win kelsluitingswet ingegaan, die aan winkeliers een wat ruimere marge toestaat waarbinnen hij zijn service aan het publiek wil verlenen, dan de vroegere wet toestond. Er zijn echter nogal wat lezers, die toch niet precies wijs kunnen uit de nieuwe bepalingen, vandaar dat wij bij de Kamer van Koophandel ons licht nog maar eens hebben opgestoken voor nadere informatie. De grote lijnen zullen de betrokkenen wel duidelijk zijn, maar wij recapituleren ze nog even: er is geen verplichte vakantiesluiting meer ook geen verplichte halve-dag-sluiting men kan per week maximaal 52 uur open zijn de openingstijden moeten vallen tussen 05.00 en 18.00 uur op weekdagen, tussen heeft een grote collectie mooie St.-Nicolaasgeschenken. Sieraden in goud, zilver, bril- lant en natuurlijke klokken. nog diverse uitzonderingen c ongenoemde algemene regel: rat het meeste vragen oproept ■1 de regeling met betrekking tot imde shows of open dagen, die buiten de op de winkel aangegeven uren vallen. In heel wat gevallen kan het ge meentebestuur ontheffing verlenen van het verbod buiten de normale openingstijden van de winkels goederen hoofdzakelijk ter bezichtiging of voor verkoop uit te stallen. De winkelier die zich tot die uitzon deringen rekent, kan dit niet eigen machtig doen; de ontheffing moet in vrijwel alle gevallen worden aange vraagd bij BenW, waartoe een schrif telijk verzoek moet worden ingediend. Dit verzoek moet dus tevoren bij de gemeente zijn, want doorgaans zal het minstens twee weken duren, alvorens men de ontheffingstoewijzing in huis heeft. -- uitgave verzor Ook «heropeningsrecepties» gaan niet meer «vanzelf» BTd7b£t™:k de RPD was al aan een dergelijk regis bliotheken worden bel RPD. Zij omv; moment ruim 55.000 banden en onge veer 500 lopende jaargangen. Het Register is gebaseerd op de Uni versele Decimale Classificatie (UDC) en omvat twee delen, te weten een alfabetisch register en een systema tisch register. Het vormt een zeer ge schikt hulpmiddel voor het opbouwen en gebruiken van documentatiebe standen op het gebied van de ruimte lijke ordening, planologie en aanver wante terreinen. Het Register is in eerste insantie verstrekt aan de abon- i op de sedert 1965 door NIROV, en Instituut voor Planologie van Rijksuniversiteit Utrecht ver- imentatie abonnees :ringen totaal iaat gedrukte n van de belangrijkste innen- en buitenlandse Besterdplein 32 Tel. 013-425086 (Zie ook onze adv in dit blad). Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. enkele of dubbele beglazing eigen vakkundige montagete ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis I 1/ Groenewoud Tilburg F Telefoon 426755 h mensen vrouwen, kinderen, deftig mensen, ze hebt dingen gemeen: i om niet in de gs vrijwel altijd ze Ervan af zien Als zulke mensen het gevoel krijgen, dat zij door medeklanten in de gaten worden gehouden, zullen zij door gaans van hun plannen afzien, zelfs al zou tevoren vaststaan, dat de mede- klant, die een diefstal constateert, «er geen werk van maakt» en het geval op zijn beloop laat. De gelegenheids- winkeldief wil namelijk niet «weten», dat hij/zij steelt en schaamt zich voor degene, die hem/haar verdenkt. Spe ciaal kan het publiek dan volgens de politie-inspecteur letten op mensen, die met artikelen in hun hand rond lopen, of ze in hetzelfde vak van de ene kant naar de andere schuiven, die rond afdelingen blijven hangen zonder iets te vragen, of die zich onhandig gedragen en herhaaldelijk iets op de grond laten vallen. Veel winkeldieven maken korte, krampachtige bewegin gen, of ze laten tassen of kranten op artikelen vallen, vaak met de be doeling om mèt de krant ook het ar tikel op te nemen en te doen verdwij nen. Vaak treden ze in combinatie op: de een houdt de verkoper aan de praat, terwijl de ander zijn slag slaat, of ze lopen samen druk te converseren, terwijl ze gedurig van plaats verwis selen. Al die bewegingen kan de be dachtzame waarnemer om zo te zeg gen «sturen» door er duidelijk merk baar op te letten; vaak verliezen zulke De Drukte van de St.-Nicolaas-aankopen bereikt dezer dagen zijn hoogtepunt; de mensen verdringen elkaar in de winkelstraten en zij heb ben alleen oog voor de overvloedige uitstallingen van duizend-en-één artikelen, die op de feestavond de huiselijke vreugde zullen kunnen verho gen. Intussen is er alle aanleiding om ook nog eens aan iets anders te denken, en dat is aan het in deze periode van het jaar scherp stijgende aantal winkeldiefstallen, een verschijnsel, waarmee onze samenleving hoe langer hoe minder raad weet. Het is een verschijnsel, dat zich overal voordoet, en dat in Tilburg dus in dezelfde mate voorkomt als elders. Het heeft er veel van weg, dat het publiek er betrekkelijk onverschillig tegen over staat; de begrippen van mijn en dijn zijn zo veranderd, dat de oude morele normen niet meer spreken vooral als het gaat om grote instellingen, die immers, naar het heet, «tegen zulke verliezen verzekerd zijn», en die wat er dan niet verzekerd mocht zijn, wel in hun prijzen door berekenen. Maar wie draait op die manier dan uiteindelijk voor de winkeldiefstallen op? Inderdaad, het publiek: wat de één wegsteelt, betaalt de ander bij. Shows vervallen Uit dit laatste punt C.3. wordt duide lijk, dat «shows» geven op zondagen voortaan dus uitgesloten is, terwijl in andere gevallen uitdrukkelijk onthef fing moet worden aangevraagd. Een winkelier kan dit dus niet meer op eigen initiatief een show houden. Dit geldt ook voor de zogenaamde «her openingsrecepties» waarbij een win kelier de avond voorafgaande aan de dag van de eigenlijke heropening vrienden en kennissen uitnodigt om de vernieuwingen in ogenschouw te ko men nemen. Ook hiervoor moet ont heffing worden aangevraagd, maar het is nog niet gezegd, dat men die dan ook automatisch krijgt. Wat wél nog mo gelijk is, is een receptie bij de opening van een nieuwe winkel, die tot dusver nog niet in het betreffende perceel zat. Zolang de ruimte nog niet is open ge weest voor verkoop is het eigenlijk nog geen verkoopruimteals men, zeg maar, vrijdagsmorgens opent, kan men donderdagavond voor - bezich- tigen, maar ook daar zijn haken en ogen aan, die deze maas in de wet niet helemaal safe maken. koop uitstallen zijn de volgende ontheffingen mogelijk: C.l. Manifestaties, waarbij uit sluitend antieke of oude kunst voorwerpen ten verkoop worden uitgestald. Deze ontheffingsmo gelijkheid is in de regeling opge nomen op grond van de overwe ging dat deze manifestatie een culturele betekenis hebben. Voorschriften en voorwaarden: aan de manifestatie moet op natio nale of regionale schaal worden deelgenomen door ondernemt het aantal deelnemers dient minste 10 te bedragen; van iedere bezoeker dient een en treeprijs van tenminste f 3,te worden gegeven de ontheffing kan worden verleend gedurende de tijdstippen als hier- in°2n^e«en°e”XA»~r delse- lijke evenementen gezamenlijk in één kalendeijaar ontheffing wor den verleend voor ten hoogste 18 werkdagen en 4 zondagen, ver deeld over maximaal 2 tijdsruim ten. C.2. Manifestaties, waarbij uit sluitend gebruikte auto’s of ge bruikte caravans ten verkoc" worden uitgestald. Deze regel.,.o is opgenomen ten behoeve van de ondernemers die in deze branches één of enkele maanden per jaar gezamenlijk de verkoop van deze goederen willen bevor deren. Voorschriften en voorwaarden: deelname aan de manifestatie door tenminste 5 ondernemers; planten, dieren, munten, pen ningen of postzegels. Het gaat hier bijv, om honden- of kat tententoonstellingen of zgn. postzegelmarkten. Hierbij staat het element van verkoopbevor dering veelal sterk op de ach tergrond, zodat met minder ver gaande voorschriften wordt vol staan. De vrijstelling geldt op zon- en feestdagen van 10.00 tot 18.00 uur en op overige dagen van 5.00 tot 22.00 uur (m.u.v. Goede Vrijdag, 24 en 31 decem ber). Onder zowel uitstallen ten ver koop als uitstallen hoofdzakelijk ter bezichtiging valt de onthef fingsmogelijkheid t.b.v. het uit stallen van niet fabrieksmatig vervaardigde kunstvoorwerpen door of voor rekening van de vervaardiger daarvan. Deze re geling is met name voor kunst ateliers en kunstgalerijen op genomen. Concurrentie-over- wegingen spelen hier geen of slechts een geringe rol. De ont heffing kan worden verleend voor dezelfde tijden als hiervoor genoemd onder A.2. Met betrekking tot het ten ver- De cirkelfoto van deze week werd gemaakt dinsdagmorgen op de markt Burg. Van de Martelplein. De omcirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen aflialen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een verrassing van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst van P. v. Amelsfoort snacks, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon vooreen boeket of plant t.w.v. f 7,50 van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabon nement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart van 12 personen van dieptevriescentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost; een kado van f 5,van boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van 30 minuten van Effi, IJzerstraat 5; f 10,van Vermaris Hypotheker b.v., Auteursiaan 1 Uni-Sales, Stadhuisplein; een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,van Catering I straat 13. De winares van de foto van vorige week Dimphy van Summeren, Populierenlaan 5, U< afgehaald. zijn, aldus de Rotterdamse des kundige, eigenlijk ongrijpbaar, want zij zijn doorgaans van de beveili gingsmaatregelen zo goed op de hoogte, dat zij hun tegenmaatregelen kunnen nemen; dan nóg weer scher pere maatregelen nemen is voor een winkeldirektie niet meer te doen zon der het publiek lastig te vallen en zo doende de klanten af te schrikken. Maar de professionele winkeldief is in het aantal mensen, die win keldiefstallen plegen, toch maar een zeldzaamheid. De niet-professionele dief, daarentegen kan toch wel worden afgeschrikt, vooral als het publiek een houding aanneemt van mee op te let ten. De inspekteur vermeldt, dat win keldiefstallen door allerlei soorten winkeldieven dan de moed, en stellen hun plannen uit tot een gunstiger gele genheid. Maar wanneer het publiek als geheel in winkels en supermarkten wat oplettender gaat waarnemen, kan het alleen daardoor al de eerlijkheid be vorderen. Afwijzende houding -Maar wanneer het waar is, dat meerderheid van de winkeldiefstallen gepleegd worden door het personeel zelf als het waar isde betreffe ‘^functionaris kan per slot zo i maar zeggen van diefstalge die uitkomen, waarbij winkelper- eel veel makkelijker door de mand Jan zo maar ’n klant dan kan het publiek daar natuurlijk niet veel aan doen. Wat daarvan zij, als het publiek als ge heel mentaal wat meer afwijzend tegen over winkeldiefstallen gaat staan dan men nu doet, kan die houding een be langrijke preventieve werking hebben, misschien wel de belangrijkste. Spe ciaal ter gelegenheid van de komende feestdagen is er aanleiding om eens wat nauwlettender naar medeklanten te kijken: hier is zeker twijfel sprake van een euvel dat teruggedrongen moet worden, omdat de mentaliteit van waaruit het wordt gepleegd al evenzeer kan uitgroeien tot andere vormen van oneerlijkheid en tot andere criminali- teitsverschijnselen. nees i RPD de Rijksuniversiteit Utr zorgde literatuurdocur Ruimtelijke Ordening. Deze abv, ontvangen jaarlijks 36 aflever van het referatenblad met in I circa 1500 op ficheform< samenvattingen artikelen uit bin tijdschriften. Tegen een prijs van f 20,is het Re gister te verkrijgen bij het NIROV, Van Speyckstraat 25 te ’s Gravenhage (tel. 070-469652). Informatie over en abonnementen op de literatuurdocumentatie Ruimtelijke Ordening kunnen daar eveneens wor den verkregen. de ontheffing kan worden verleend voor de 2e Paasdag, Hemelvaarts dag en 2e Pinksterdag van 10.00 tot 18.00 uur en op andere werkdagen van 5.00 tot 22.00 uur (m.u.v. Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, 24, 25, 26 en 31 december en Ko ninginnedag). per gemeente kan slechts onthef fing worden verleend voor ten hoogste 6 dagen per kalendeijaar. C.3. Het door een ondernemer ten verkoop uitstallen van de vol gende goederen antiek en curiosa auto’s; caravans; pleziervaartuigen; meubelen. Deze regeling komt tegen wens van ondernemers ir bedrijfstakken om met name nieuwe modellen of het beschikbare assorti ment ter kennis van het publiek te brengen in het bijzonder gedurende een kort tijdvak in de avonduren. Voorschriften en voorwaarden: de ontheffing kan uitsluitend wor den verleend voor de avonduren van «gewone» werkdagen (van 5.00 tot 22.00 uur); ;oop per ondernemer kan per jaar voor Hing ten hoogste 6 werkdagen onthef fing worden verleend gedurende de tijd dat de ontheffing geldt, mogen in de betreffende winkel niet door andere onderne mers dan de betrokken onderne mer goederen te koop worden aan geboden, verkocht of afgeleverd. Gezien deze voorschriften is het duide lijk, dat de thans veel onder de naam Winkelpersoneel is over het algemeen wel wat oplettender, en de overgrote meerderheid toont zich dan ook ver ontwaardigd, als zij met een geval van winkeldiefstal wordt gekonfronteerd. Maar volgens een funktionaris van de Rotterdamse politie, die in win keldiefstallen gespecialiseerd is, en die aan bedrijven en winkelpersoneel dan ook voorlichting geeft over de bes t rij- I ding, is het van de andere kant ook weer zo, dat 65 van alle winkeldiefstallen wordt gepleegd door het eigen per soneel van de betrokken zaken. Dat winkeldiefstallen werkelijk grote vormen aannemen, tonen berekenin gen aan, die uitwijzen, dat op elke zestig winkelbetreders in Nederland er één een winkeldief is. Om het ver- I lies van één gestolen artikel te com penseren in een bedieningszaak, moet achtmaal hetzelfde artikel worden verkocht, in een supermarkt is het nog erger, één op negentien, en in een dis count zelfs één op achtentwintig. I Winkeldiefstallen kosten dus kapita- I Jen, die, zoals al gezegd, uiteindelijk r pUb]jek worden verhaald. Er is -den te over voor het publiek om zich voor deze zaak toch ook eens te I gaan interesseren. Kan het publiek iets doen? Kan het publiek er werkelijk iets tegen doen? Tegen beroepsdieven niet; die Trefoorden- register ruimelijke ordening Het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting (NIROV) en de Rijksplanolo gische Dienst (RPD) hebben samen de irgd van een Trefwoor- jirrttelijke ordening. eken van het NIRO V en al geuime tijd behoefte ïlijk register. Beide bi- .Jv.. beheerd door de /atten tezamen op dit

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1