nter^ound XI <@>koppelmans FIETS VRAAGT IN NAJAAR EXTRA ZORG 1.95 p5 25 45 75 95 Helft waardevolle De super video-recorder met 5 uren speeltijd 9 IS GRURDIG |75 25 (95 ■95 ,95 (95 bomen en boomgroepen gezond en onbedreigd (45 (95 specialist in beeld en geluid Laxeerkruiden (95 f45 Grote jubileumshow bij 2e lustrum van «De Parkieten» Vlamingen keken iets minder naar Nederlandse TV Ons land moet 50.000 ha méér bos gaan aanplanten DE TILBURGSE KOERIER Donderdag >9 oktober 1978 pagina 23 1978 pagina 22 Alle onderdelen goed nagaan ig is 1 fiets Eind oktober bij «Boerke Mutsaers» De rode reflector Vrijdagavond populair Bossen, een kostbaar bezit I eenvoudige of wat ingewikkelder vorm, dat afhangt van de situatie. 20% ouder dan 50 jaar k. svc 7o BB tè atos S3 w Nieuw model 1979 Dus geen lange wachttijden bij eventuele reparatie. KLASSIEKE KARPETTEN b.V. 59 Techn. Buro Intersound is de detaillist die de Grundig video-recorder kan repareren. Van die mogelijkheid tot financiële steun voor bos- en natuurterrein maken nu al meer dan 2300 eigenaren gebruik, die gezamenlijk 190.000 ha bos- en natuurterrein bezitten. Om zeker te zijn van doelmatig beheer vraagt het Staatsbosbeheer van die eigenaren een beheersplan in een ipier t en staan de de ver- die met veel in- r al meer dan ver- 25 ha Per 100 gram roes het in leden, t teken narkie- Gelderland plaats; Grot Van de heel eens aaq wallen, dergelijl wordt weliswaar men is er niet gelul land gelukkig wel dus eindigt dit 1 ber als door meer verden ge- litgezon- 25 april serie i het wel I merken Poortere ook een Te veel hout gaat weg aan papier staat voor de programma’s op Neder land 1 en Nederland 2. ssiek is bieden ‘essins mati Vei van Cu. Vlaandt siezendi geen cijfer st.annaplein16 tel.430617 iere een goede opknappen ■'p het loodje >lpen door een lee kunnen en plaats waar een lig wordt bedor- langer kan etreft de be- Buitenlanders valt het vaak op d derland zoveel bomen heeft. Mis zien we dat zelf niet meer zo schei maar toch is het zo. En het bomen en boomgroepjes i geving zo leefbaar maken. L parken, plantsoer brinken, erfbeplai jke meer. Het Staa was dan ook zoeken hoeve als Brink en Campman, K.V.T. en Louis de F geweldige kollekties brengen, kunnen wij u c Denk niet dat een karpet altijd op een. stenen vloer moet liggen. In goede kombinatie met vaste vloerbe dekking kan het uw woonkamer een volkomen nieuw licht geven, ze sortering berber en klass: /vel in afmetingen als prijzen bi scheidenheid in perzische des leerde 'ruige' berbers. nu opperbest, i wij u een grote en effen of ge- Goede verlichting is nood zaak Juist voor de donkere maanden moet Zo’n winteronderhoudsbeurt moet zich allereerst richten op het goed schoonmaken van de fiets (zonder water te gebruiken, want dat kan schouwburgring 6 tilburg 436875 Het rapport is met recht een visie, dat wil zeggen een brede blik die, hoe kan het anders, ook naar de toekomst is gericht. Dat per spectief is bepaald niet wolkenloos. En dat heeft te maken met de produk- tie van hout als grondstof. Het gebruik Op deze show zult u naast de gewone grasparkieten de meest voorkomende maar ook de meest zeldzame soorten kunnen bewonderen. Bijvoorbeeld Witte Halsbanden, Blauwe Prinses, Blauwe Muisparkiet, Blauwe Rosenbaardparkiet, Blauwe Halsbanden, om zo maar een paar te noemen. Agaporniden en anderesoorten dwergpapegaaitjes. Alle soorten Australische en Zuidamerikaanse en Aziatische parkieten voor zover ze bij onze leden in Holland eri België ge houden worden. Om dit alles te kunnen laten bezichtigen door een zo groot mogelijk publiek is er vrijdag 27 oktober de gehele dag open huis voor gehandicapten, 65-plussers en kinderen in klasverband. dat Ne- dsschien scherp et zijn juist die die onze om- Denkt u maar enen, stads- mtingen en iatsbosbheer al jaren van plan eens uit te yeel waardevols er onder al die bomen zat. Dat is geen geringe op gave! Maar na 4 jaar van inventarise ren (1972-1976) is er toch wat uit de bus gekomen. Voor de praktijk zijn alle vormen van beplanting in vijf eenheden verdeeld, en wel: alleenstaande bomen, boomgroepen, singels en wallen, la nen, arboreta (verzamelingen boomsoorten op één terrein) en par ken. Het inventariseren is niet boom voor boom gebeurd, dat zou te veel tijd hebben gekost. Maar wel kunnen we zeggen dat er na voorzichtige schatting 1.000 arboreta en parken en 10.000 tot 15.000 alleenstaande bo men, groepen, singels, wallen en lanen in ons land het etiket waardevol heb ben. Van het geheel wordt ongeveer de helft gevormd door alleenstaande bomen. De belangrijkste soorten daaronder zijn eik (plm. 30%), beuk (plm. 20%) en linde (plm. 15%). Maar ongeveer 20% van het geheel is ouder dan 150 jaar, bijna de helft is jonger dan 100 jaar. Tot nu toe zijn er bijna 5.000 waardevolle eenheden geïnventariseerd. Gelderland staat met 750 op de eerste plaatsGroningen met 11 op de laatste. Van de heel oude Bossen verzorgen, daar moet eigenlijk alleen nog maar geld bij. Wat een >estond uit Vlamingen. bos opbrengt, aan hout bijvoorbeeld, weegt niet op tegen de arbeidslonen als in Nederland met behulp van als we iets aan dat bos willen laten doen. En onder Nederlandse omstan- het Continu Kijkonderzoek de kijk- digheden is een beetje verzorging toch wel nodig wil dat bos bijvoorbeeld dichtheid- en waarderingscijfers van voor het gros van de bezoekers aantrekkelijk blijven en wil er wat tv-programma’s worden geregis- bruikbaar hout uit kunnen komen. Hoe we over dit laatste de houtpro- Smdiedien^ van de l^T'onderzoek duk‘ie °°k denken: h°Ut 'S en blijft een biJzonder belangrijke grondstof naar de kijkdichtheid van tv-program- ?n Nederland behoeft zich toch niet helemaal afhankelijk te maken van het ma’s gepleegd. De Studiedienst houdt buitenland. Al produceren wij dan maar 8% van wat wij met elkaar zich uitsluitend bezig met het vlaams- jaarlijks verbruiken, het is tenslotte 1 miljoen m3 van de 12. Een verhaal sprekende deel van België, terwijl er van deze strekking staat te lezen in het jaarverslag over 1977 van het door de RTB onderzoek wordt gedaan Staatsbosbeheer, dat kortgeleden is verschenen. in Wallonië. Bij het kijkdichtheidsonderzoek van de BRT wordt gebruik gemaakt van een panel, bestaande uit ongeveer 1.500 Vlamingen vanaf 12 jaar, die wekelijks een dagboek invullen, waarin men per kwartier aangeeft naar welke binnen- of buitenlandse zender men heeft geke ken. Hierdoor kan de BRT-Stu- diedienst ook inzicht verschaffen in de belangstelling die er in Vlaanderen be- uitgezonden programma dat in het on derhavige kwartaal de meeste Vlaamse kijkers wist te trekken was «Derrick», dat wil zeggen de op 27 juni uitgezonden aflevering van deze serie. Bijna één miljoen Vlamingen (vanaf 12 jaar) keken er naar. Reke ning houdend met de ongeveer vier en een half miljoen Nederlanders die naar dit programma keken, komt men tot de conclusie dat ongeveer éénzesde deel van het totale publiek naar deze Der- rick-aflevering uit zuiderburen be stond. Andere programma’s die c dan 800.000 Vlamingen wc volgd waren de op 27 april uitg' den «Ted Show» en de op 2^ uitgezonden aflevering van de «De Verpleegsters». De cijfers waren resp. 940.000 en 820.000. Het programma waarvoor de be langstelling in Vlaanderen, vergeleken met die in Nederland, relatief het grootste was bleek de speelfilm «The last picture show» te zijn. Ruim een kwart (27 van het publiek van deze film bestond uit Vlamingen. Zoals in Nederland met behulp van tu Kijkonderzoek de kijk en waarderingscijfers van ta’s worden geregis- t ook in België door de BRT onderzoek -program- :nst houdt I V//ï uren opnemen en weergeven mogelijk met een enkele cas sette. I Tien dagen voor- programmeertijd. I Volledig electroni- sche bediening. I Automatische zen- derzoeker met AFC en electronisch geheugen. I Zuiverafstelling. I Computer gestuurde rotatie. I Aansluiting voor afstandregeling. Draadloze afstands bediening van alle draaiende functies. voor3250 ïstvorming in de hand werken) en t invetten en oliën van de daarvoor aanmerking komende draaiende delen. De ketting en de eventueel aanwezige derailleur vragen daarbij extra aandacht. Kijk ook of alle moe ren en bouten goed vast zitten, want een rammelende fiets is een onding en bovendien gevaarlijk, dat is te verhel pen. Controleer verder of de bel wel functioneert en of de remmen het goed doen. Als U een remsysteem met rem- blokjes hebt, kan het nodig zijn deze te vernieuwen. Ook de banden moeten goed geprofileerd zijn om bij nat weer het slipgevaar tot een minimum te be perken. Afgesleten banden moeten worden vervangen in verband met uw veiligheid. Als U toch aan nieuwe banden toe bent, verdient het aanbe veling banden met reflecterende zij kanten te kiezen, dan bent U ook van opzij in het donker beter zichtbaar. Deze banden zijn iets duurder dan de gewone fietsbanden, maar veiligheid is nooit te duur. Ingaande 1 november 1979 moet iedere fiets in Nederland voorzien zijn van een extra, grote rode reflector. Dat duurt dus nog een jaar, maar het is aan te raden om nu reeds deze ziening te treffen. In de eerste f omdat zo’n extra reflector voor luttele BRT 1 en 9 procent van de kijktijd Nederland 1 en 12 procent 2, aldus de infor- de N.O.S. In België keken in het tweede kwar taal van dit jaar de Vlamingen gemid deld bijna twee derde van de tijd die aan het televisie-kijken werd besteed naar programma’s van hun eigen televisie- organisatie, BRT 1 en BRT 2. Daar naast werd besteed aan i Nederland tiedienst van Vergeleken met het eerste kwartaal i dit jaar blijkt de belangstelling in ieren van de Nederlandse televi- iers licht te zijn afgenomen, het geen duidelijk wordt uit de volgende cijfers. Naar BRT 1 keek 60 procent (in het eerste kwartaal 55 naar BRT 2 keek 6 evenals in het voorgaande kwartaal. De cijfers voor België - Frans (RTB 1 en 2) luiden resp. 3 en 4 procent, voor Nederland 1 resp. 9 en 11 procent, voor Nederland 2 resp. 12 en 13 procent en voor de Duitse zen ders (ARD. ZDF en het derde net) resp. 4 en 5 procent. Voor de ove rige zenders werd in beide kwartalen 6 procent genoteerd. In Vlaanderen was de belangstelling voor Nederland 1 het grootste op vrij dag het kijkvolume - aandeel voor deze zender bedroeg op die dag ge middeld 17^ procent. Nederland 2 trok gemiddeld de meeste Vlaamse kijkers op dinsdag: 20 procent. Het volledige overzicht ziet er als volgt uit. Nederland 1 maandag 11 dins dag 3 (vaste avond van de EO, ge volgd door de NOS), woensdag 4 (vaste avond van de NOS), donderdag 11 vrijdag 17 zaterdag 10 en zondag 9 Nederland 2: maandag 12 (vaste avond Van de KRO), dinsdag 20 (TROS), woensdag 9 donderdag 14 (NCRV), vrijdag 11 (VARA), zaterdag 15 (AVRO) en zondag 6 (VPRO). Hef door de Nederlandse televisie eniging zoveel bekendheid en popula- hoog bezoek van ongeveer 2001 riteit gegeven, dat vrij spoedig de Dit 10-jarig feest zal staan in het grens van tweeduizend leden zal wor- JL-:J - - - den overschreden. In België hebben wij meer dan 250 le den en dit aantal zal de komende maanden zeker verdubbeld worden. Dit alles is verworven door geweldige inzet van bestuur en leden die samen deze klub de komende 10 jaren wel licht kunnen laten uitgroeien tot het beste wat bereikbaar is op dit gebied. Door een lage kontributie van f 25,- per jaar wordt aan de leden 11 maal het maandblad met dubbele kleurplaat plus het kweekboek verstrekt. Een kweekboek waarin zoveel informatie wordt gegeven, zodat dit bij geen en kele liefhebber mag ontbreken. Geweldige belangstelling De vele leden die zo gelukkig zijn de vergaderingen te kunnen bezoeken weten deze maandelijkse bijeenkom sten ook hoog te waarderen. Door de vele leerzame stof die elke maand wordt gegeven zijn deze vergaderin gen telkens weer een hoogtepunt in de liefhebberijMaandelijks een geweldig bomen (zo’n 500 jaar oud) linde en eik bovenaan in houding van 2-1. NIET ALLES GEZOND Niet alles van de geïnventariseerde eenheden is gezond: ongeveer 79%. Gezond wil dan zeggen: levens krachtig, niet: onberispelijk gaaf. Maar een beschadigde of holle boom kan nog heel goed vitaal zijn. Ook niet alle eenheden zijn hun leven zeker. Het zijn verbetering en aanleg van wegen en beschadiging door vee (om er maar enkele belangrijke zaken te noemen) die veel bomen in hun bestaan be dreigen. Zo wordt geschat dat ook 79% van de eenheden onbedreigd verder kan le ven. Maar omdat gezond en onbe dreigd niet steeds geldt voor dezelfde bomen kan men zeggen dat ongeveer de helft van alle waarde volle eenheden als gezond en tevens onbedreigd kan worden gekenmerk.t Nu is de vraag «hoe kunnen we het bezit aan waardevolle bomen blijvend in stand houden?» Dat kan door onder ande verzorging, door het van bomen die zonder hulp zouden leggen, maar geholpe boomchirurg nog jaren me, door te zorgen dat de p'~- boom staat niet zodanig wi ven dat de boom het niet volhouden. Dat voor wat bet staande bomen. Maar ook moeten we planten en blijven planten om aan te vullen wat nu eenmaal, door welke oor zaak dan ook, verloren gaat. Drogisterij Guus Franken Alleen Leharstraat 104A Tilburg - Noord In het vootjaar van 1977 heeft de mi nister van Landbouw en Visserij, de «Structuurvisie op het Bos en de Bos bouw» uitgebracht. Het is een boekwerk waarin het bos van alle kanten is belicht met enkele belang rijke punten. Om de zorgen van de boseigenaar wat te verlichten, zo zegt het jaarverslag niet verder, hebben de minister van Landbouw en Visserij en de staatssecreta- zijn verspillei ris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in 1976 respectieve- Wer^ld lijk de Beschikking Bosbijdragen en de Beschikking Natuurbijdragen afgekondigd, beide met het doel door een doelmatig beheer bos en na tuurterrein in stand te houden. van bekendheid geven aan de parkie- tenwèreld in het algemeen. Om vele mensen te kunnen laten genieten van de pracht van alle papegaaiachtigen komt naast de jaarlijkse beurs een par kietenshow. van hout, vooral in de rijke landen, loopt nog steeds op. In Europa is al een houttekort en binnen afzienbare tijd zal de hele wereld meer willen ver bruiken dan de natuur binnen een be paald tijdsbestek kan opbrengen. De oplossing op papier is simpel: min- Het scheelt gebruik van jaren De winter is in aantocht en de fiets vraagt nu wat extra zorg. Die zorg richt zich in de eerste plaats op een speciale onderhoudsbeurt gezien de weersom standigheden. De fiets moet vooral nu goed in orde zijn om er veilig mee te kunnen rijden. Voor zo’n onder houdsbeurt kunt U de fietsenmaker in schakelen. Hij is daarvoor en zal al gauw hulp moeten bieden als er wat moeilijker reparaties moeten worden verricht of onderdelen om vervanging vragen. Maar U kunt ook zelf heel wat doen. Er bestaat daarvoor zelfs een heel nuttig boekje, waarin alles staat over het onderhoud van de fiets en het zelf verrichten van eenvoudige reparaties. Dit boekje, FIETS VERZORGING ge heten, kan door overmaking van f 9,80 op postgirorekening nummer 234567 worden aangevraagd bij de stichting fiets! in Amsterdam. veel van terecht. De rijke landen -:i<en(j en iancien uit de Derde volgen maar al te graag ons voorbeeld, op jacht als ze zijn naar een welvaart die mooier lijkt dan hij is. Die jacht brengt mee dat er onrustbarend roofbouw wordt gepleegd op het we- reldbosbezit. Naar schatting dwijnt er op aarde momenteel bos per minuut! Voor een deel komt daar nooit meer bos voor in de plaats. Maakt Europa en dus ook Neder land zich voor een nog groter deel afhankelijk van houtinvoer uit de nu der hout verbruiken, minder papier nog houtrijke landen, dan wakkert het gebruiken en vooral minder hout en de roofbouw nog meer aan.’ In de houtprodukten verspillen. Meer her- structuurvisie klinkt dus ook deze ern- gebruik, oud papier verzamelen, ge- stige toon door: laten wij ons bos zo bruikt hout en houtafval verzamelen beheren dat het ook nog een hoeveel- om er bijvoorbeeld vezelplaten van te beid bruikbaar hout opbrengt en laten maken. Maar in de praktijk komt daar wij proberen onze bosoppervlakte geleidelijk wat te vergroten. Op die manier dragen wij een steentje bij om het houttekort in eigen land niet groter te maken dan het al is. 50.000 ha méér In de structuurvisie wordt gepleit voor 50.000 ha bos méér tegen 1990. Grof weg zou 10.000 ha in de buurt van de grote steden moeten worden geplant, 10.000 ha in ruilverkavelingen en an dere projecten van land(her)inrich- ting, 10.000 ha in de IJsselmeerpol- ders, terwijl 20.000 ha door particulie ren zou moeten worden aangelegd. Op de structuurvisie zal natuurlijk nog een vervolg moeten komen in de vorm van een meeijarenplan om het ge stelde doel te bereiken. Wie van de structuurvisie meer wil weten kan het boek bestellen voor/9,50 bij de Staats uitgeverij in Den Haag (070-624551). Verkort is de structuurvisie, naast an dere visies, opgenomen in een lezens- waardig boekje «Het groene pers pectief», dat gratis verkrijgbaar is bij het ministerie van Landbouw én Vis serij in Den Haag. Directie Voorlich ting en Externe Betrekkingen (070- 792062). Insekten Mens en insekt voeren al eeuwenlang een verbeten strijd om de heerschappij op aarde. De mens houdt zich goed staande, dat is waar, maar we kunnen nooit zeggen «we hebben het definitief gewonnen», daarvoor zijn de insekten te talrijk. We moeten dus altijd waak zaam blijven om niet te worden over rompeld. Zo ook in de bossen. Na de dennescheerder en de bastkevers van de sparen de lariks, waarvan de larven zulke wonderlijke figuren uitknagen tussen bast en hout, is daar nu wéér zo’n figuurvreter bijgekomen: de ko peretser, die het op de par heeft voor zien. Ook de bastaardsatijnvlinder, waarvan de bezige rups bij voorkeur de eiken kaalvreet, heeft zijn rijk weer wat vergroot. Ze zijn in 1977 allemaal wel een beetje in toom gehouden maar niet zonder schade, en het blijft oppas sen. Met de iepeziekte hpeft het Staatsbosbeheer het nog heel moeilijk. Zestigduizend bomen van 5-50 cm dik moesten er worden geveld en onschade lijk gemaakt omdat ze vol iepespintke- vers zaten. In Zuid-Limburg heeft men het zelfs moeten opgeven. Wat ziek is, Tiaar geveld maar indam- t gelukt. Dat is elders in het 5 wel het geval geweest en it "erhaal toch niet zo som- begon. guldens de veiligheid in het verkeer vergroot en daarnaast omdat U anders de kans loopt straks lang te moeten wachten om zo een reflector te pakken te krijgen omdat vlak voor de invoe ringsdatum de vraag ontstellend groot zal zijn. Kijk bij aankoop wel of de reflector voorzien is van het wettelijk voorgeschreven keurmerk NL. Wie een beetje handig is kan zelf zo’n re flector op de fiets monteren. De fietsenmaker zal dat ook graag voor U doen, maar hij moet hiervoor natuur lijk wel zijn tijd in rekening brengen. De reflector moet worden aangebracht de ruimte tussen spatbord en baga- drager. Bij fietsen zonder bagage- J—;r moet de reflector op het spat bord worden aangebracht. Voor race fietsen die geen spatbord hebben is een speciale s-vormige beugel in de handel gebracht om de reflector aan de staande vorkbuizen tussen zadel en achterwiel te bevestigen. Eveneens ingaande 1 november 1979 moeten alle fietsen voorzien zijn van reflekterende pedalen. voor- Meer maatregelen plaats voor uw veiligheid. "ttP p Afgezien van een goede verlichting, de rode reflector en reflecterende peda len, kunt U nog meer maatregelen ne men om uw veiligheid als fietser te vergroten, gericht op het beter zicht baar zijn in het donker, bij mist, regen of sneeuw. Om het zicht van opzij te vergroten, kunt U reflecterende schijfjes aan de spaken van de beide wielen bevestigen of het frame van re flecterend plaklint voorzien. Ook over de kleding een enkele opmerking. Met parki donkere kleding bent U op de fiets gestr minder zichtbaar. Op goed verlichte wegen telt dat niet zo zwaar, maar wel op niet of slecht verlichte wegen. Het is daarom belangrijk om kleding van lichte kleur te dragen. De kleur van fietsregenkleding die tegenwoordig volop in de handel is, is hierop meestal afgestemd en is soms reflecterend. Wie wat aandacht aan de fiets en de kleding besteedt en zich extra nauwkeurig aan de verkeers- voorschriften houdt, kan met een gerust hart ook in de donkere win termaanden op de fiets stappen. En dat is nodig want de fiets kunnen wij ook dan niet missen. De vogelliefhebbersvereniging «De Parkieten» bestaat 10 jaar, welk heug lijk feit gevierd wordt onder meer met een grootse show op 27, 28 en 29 ok tober bij «Boerke Mutsaers», Vijver- laan 2, bij Station West, in Tilburg. Als men even terugblikt over deze 10 jaren, dan staat men perplex wat er in zo’n korte tijd allemaal is gebeurd. Bij de oprichting van deze vereniging door een paar rasechte liefhebbers van ""rkieten, werd van het begin af aan =_„treefd naar een goedevoorlichting voor het houden, verzorgen en kwe ken van alle soorten papegaaiach tigen. Een speciaalklub dus, d zet na een paar jaar duizend leden telde. Het maandblad van «Onze Parkieten» werd steeds fraaier en werd elke maand voorzien van een dubbele kleurplaat, wat natuurlijk bij alle leden geweldig gunstig werd ontvangen. De voorlichting in Holland, België en Duitsland door film- en dia-avonden te verzorgen, eveneens door lezingen van onze vaste medewerker dierenarts C.J. v.d. Brink, hebben aan onze ver- de verlichting goed in orde zijn. Het is niet voor niets dat Veilig Verkeer Ne- derland juist in deze maanden een ac- de kans tie voert voor beter zichtbaar zijn in wachter het verkeer. Fietsers zijn op de weg vaak «duistere» figuren en dat kan fa taal zijn. Zowel voor- als achterlicht moeten perfect in orde zijn. Con troleer daarom of de bedrading geen breuken vertoont, of de aansluitpun- ten niet verroest of vervuild zijn en of de dynamo in de goede stand staat. De lampjes moeten het natuurlijk ook doen en het is goed steeds een reser- velampje voor zowel voor- als ach terlicht bij de hand te hebben. Kijk na in di of het wettelijk voorgeschreven witte gedr achterspatbord (reflecterend geel mag drager ook) geen verfje nodig heeft. Dat is in bord w vele gevallen geen overbodige luxe. of hc" u zijn. i lever :n aar Bel voor demonstratie aan huis 013-436875

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 23