cc STADS C/- SCHOUWBURG 30 'fyehers JL sentrum Kinderboekenweek-feest Filmhuisabortus doe je niet Footsbarn Theatre: The Tempest k 1 lalto PI BX-bedden zijn anders dan andere bedden Penta Theater zomaar F7 1 1 ber 1978 pagina 20 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 12 oktober 1978 pagina 21 Roffel Touche Juwelier - Horloger 100 kunststof iststc liddi Oranjestr. 4-6 TILBURG slaapvoorHchten irmadel Ungarische Hochzeit Vers lamsvlees Jonge patrijzen bui bel Tafelreservering 013-434512 - 674394 «Specialiteiten» «Restaurant» naar oorz. verhalen vrouwen j traditionel liederen. SCHOUWBURGRING 27 Verse kreeft Zeeuwse oesters Verse ganzelever Jonge tarbot Filmhuis in het Kultureel in het kader van abortus, enfilms dat op dit moment schouwburgring 25, tilburg tel.: 422122 Bent met «Nacht der Tribaden» ook een sti te opna ik var r (kla. n is al volgende formatie: Lewis M. synth, kl. en hoorn), Arthur r.;, George Adams (sax) en oktober. Donderdag theater Penl nummer is 100% zijde rode :randeren i weer in duizend- lilliputters en dat en stuk rode doek Ju, dan weer om de Exclusieve gerechten - van: Het tweede nieuwe nummer is kunststof». Vijf dansers in wijdt trevira (kunststof) pakken ver«.. nu eens in Arabieren, dan w' gymnasten, te zamen in een di poot, in reuzen of Ir" alleen maar door een nu eens om het hoofd, taille te binden. De toegang is gratis. van het eigenl, :ekt vanzelf dat alles van et je telkens :rs schijnt :n hebl toedelijke publiek Scène wordt g"""1 -- Joor Aiuui rle behani problematiek. Het is e spektakel geworden, zeven verhalen, die door Dario Fo en Fra verhaal snijdt vrouwenprobl als objekt van de seksue ing, de vrouw in h; loederpatroon, de en haar dubbele job :ater uit Mün- lag 18 oktober «Die Ungari- ico Dostal met aBenz en Peter ie voorstelling isen istal ’eeft het bewegings- •ogramma: -Roffel Sentrum. rebrja- vele jarei verliefd g :ster, ook dokte Ma- den in Ré- legendari- Dat gebeurt met een avondvullend jsities van Satchmo gespeeld worden, muzikale geschiedenis brengt met orkest van Ted Easton bestaat uit (trombone), Pim Hogervorst (banjo, ■oon), Jacques Kingma (bas) en Ted elkaar en speelt een prettige, ongekom- jgal wat hoogtepunten in het Jat Gonella (de opname «Oh, ing en Buddy Tate. Nu komt de ïheel gewijd is aan Louis Arm- persoon van Freddie veel entousiasme een Ren je rot Rond deze huldiging van de uitverko ren schrijver en tekenaar zijn tal van aktiviteiten gepland rond het kin derboek. Naast de al eerder genoemde bezichtiging van de nieuwe kinderbi- blioteek met een diaprogramma en li monade is er ook in de oude kinderbi- Donderdag 12 oktober en vrijdag 13 oktober om 20.30 uur komt het Footsbarn Theatre weer in Tilburg met het laatste stuk van William Shakespeare The Tempest- dat door deze theatergroep op een geheel eigen wijze zal worden ge bracht met vele grappen en grollen. geWOiut: ter Astros wordt door S Jelena voe1' dat de profe kopen, kan zijn kroppen en :ssor ging om ering schieten. trekt de pr naar de st neemt v"“ zanja en Sonja. ■g 19 oktober en vrijdag 20 oktober om 20.30 uur ge enta twee voorstellingen van hun laatste nieuwe progi Touche» en -100 kunststof» in het Kultureel S baas), de individuele revolte en de mogelijkheid tot solidariseren, het antwoord van onze demokratie op al wie tegen de bestaande orde wil in gaan, hoe er op terrorisme wordt ge reageerd zonder eerlijk onderzoek naar oorzaken en motieven, enz. De worden door verschillende gespeeld en wisselend met :1e en ook nieuwgemaakte Ted Easton’s Jazzband brengt ode aan Satchmo Maandag 16 oktober brengt Ted Easton’s Jazzband een ode aan de 1 I sche jazz-trompettist Louis Armstrong. Dat gebeurt met een avor koncert, waarin niet alleen tunes en komposities van Satchmo gespeelt maar waarin Ted Easton ook een stukje muzikale geschiedenis audio-visuele en autentieke opnames. Het o - - Rob Wulfers (trompet), Henk van Muyen (*-■ trombone), Sidney Pferrer (klarinet-saxofoor Easton (drums). De groep is al lang bij pliceerde soort jazz. Ted Easton’s Jazzband kent noj bestaan. Zo werd opgetreden met Bobby Hackett, Na Monah» werd zelfs een hitsingle), Bertrice Readir; groep met een avondvullend programma, dat geheel gewi strong. Het programma krijgt een speciaal tintje in de i Crump, de 74-jarige ex-drummer van Armstrong, die met gastoptreden zal verzorgen. vanaf 13.00 uur organizeren het komitee Boeken- Sentrum in de openbare biblioteek en het Kultureel rote manifestatie in het kader van de Kinderboekenweek, „in worden gemaakt met de opening van de nieuwe kinderbi- .uisring in een van de poten van de Katterug. blioteek nog wat te beleven. Een aantal keren wordt er een kwis gehouden onder de naam «Ren je rot» Een kwis waar iedereen aan mee kan doen en allemaal vragen over kin derboeken die kinderen gelezen heb ben. Op de begane grond zijn er mogelijk- 1, plakken en knip- kliederen op een de deelnemende leeën kunnen in- Deutches Toumée-Thet chen brengt op woensds de geweldige operette sche Hochzeit» van Nic in de hoofdrollen Ursula Walter Genée. Aan de wordt door meer dan zestig mens'1" meegewerkt. Dirigent Roman Dostal leidt het symfonie-orkest Miscolc. Veertien dames en heren van de Joegoslavische Nationale Ballet «Frula» werken eveneens zingend en dansend aan deze romantische operette mee. De regie is van Kurt Rosier en de choreografie van Dra- goslav Dzadzevic. Het dekor en de kostuums komen van het Lan- destheater Detmold, dat juist ook in Tilburg zo ’n uitstekende naam heeft opgebouwd met biezonder goed ver- zorgde voorstellingen. De beide hoofdrolspelers zijn zeer bekend in Duitsland. Zij spelen in zeer veel operettes, die op de Duitse televisie worden vertoond. «Die Ungarische Hochzeit» zit boordevol muziek en Hongaars temperament. De operette puilt uit van bekende operette-melo- dieën zoals Spiel mit das Glück und Treu», «Heimat, deine Lieder», «Du bist meines Lebens Seligkeit», «Mar- chentraum der Liebe» en de czardas «Ungarmadel lieben, das Altem dir vergeht». ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a* kultureel deKoningswei In de serie «Jeugdteater» speelt op woensdag 18 oktober het Marionettenteater «Taptoe» uit Gent (België). De groep brengt het stuk «Nieuwe grillen van de grillenkoning» van Freek Neyrinck. Het stuk is geschikt voor de jeugd van 5 tot "sterkte en met 12 iaar en duwt ongeveer 90 minuten. De poppenspelers zijn Luk de Bruyker en Annemie Quintelier. Er wordt erg gewerkt in samenwerking met de >nen <lent,eJ kinderenZowel in als voor de kast wordt er getoverd. Bovendien wordt er in dit jeugdteaterstuk muziek gemaakt en gezongen ook al weer samen met de kinde- ■l^^l ren. In de laatste scènes wordt er zo getoverd, dat er zelfs een kind uit de zaal I verdwijnt en als marionet in de kast terug komt. Spanning en sensatie op I woensdag 18 oktober om 14.30 uur in de Studio-zaal van de Stadsschouwburg I De kaartverkoop start woensdag 11 oktober en de toegangsprijs is slechts twee gulden en twee kwartjes of een rijksdaalder. De Zweedse auteur Per Orlov Enquist schreef het toneelstuk «De nacht der Op tribaden» en situeerde het spel in Ko- de penhagen rond 1890. Het stuk wordt op zaterdag 14 oktober in Tilburg ge- speeld door «Bent» (Belgisch-Nede ïn landse Teaterprodukties) in een reg van Lodewijk de Boer door Rosemarie -lans, Annelies Vaes, Leslie de er en Jack Vissenaken. De ak- trice Siri van Essen heeft kort na haar scheiding van de beroemde schrijver August Strindberg de leiding op zich genomen van een klein teatertje in Kopenhagen. Er gaan geruchten dat Marie-David, een nieuwe vriendin van Siri, een belangrijke oorzaak is van de scheiding tussen Siri en August Strindberg. Siri wil haar grote come back aan het toneel maken met Strind bergs eenakter «De sterkste». Dat is een stuk over de psychologische machtsstrijd tussen twee vrouwen om een man. Siri zal de hoofdrol spelen en Marie-David de tweede rol. Al met al een uitstekend kommercieel idee: een première van een sterk autobiogra fisch stuk van een wereldberoemd schrijver, met zijn ex-vrouw in de hoofdrol en een veelbefluisterde vriendin als tegenspeelster. Toch gaat alles mis, want Strindberg komt on verwacht zelf naar een repetitie.van het stuk kijken en daarmee begint de «Nacht der tribaden». «II Carrozzone» in het Mickery-circuit De Italiaanse groep «il Carrozzone» zal op donderdag 19 oktober in de Stu dio zaal de voorstelling «Studi per Ambiente» brengen in het kader van het Mickery-circuit. Met dit stuk on derzoekt deze Italiaanse avant-gar- degroep alle elementen, die te zamen het teater vormen zoals ruimte, licht, geluid, beweging en niet te vergeten het menselijk lichaam en daarbij ook hun onderlinge samenhang. In de stu dies, die bestaan uit een aantal losse scènes probeert «11 Carrozzone» deze samenhang te achterhalen. Recensent Daniël de Lange (Volkskrant) schreef er het volgende over: «Voor de toe schouwer is het zeer nuttig om langs deze weg eens met de neus gedrukt te worden op de elementen van het to neel. Voor aktieve toneelmakers lijkt het mij bijzonder boeiend om de vele mogelijkheden van het toneel te on derzoeken in hun meest primitieve vorm. Het kan ongetwijfeld tot verrij king leiden». De toegang voor deze Mickery-voorstelling, die om 20.15 uur begint, is gratis. Berlijnse politiekapel orkest van grote klasse Op vrijdag 13 oktober wordt er in de grote zaal van de stadsschouwburg Tilburg een koncert verzorgd door de Jer- Berlijnse Politiekapel. Dit uitstekende :gie korps bestaat al sinds 1850 en is sinds de eeuwwisseling tot de beste poli- tiekapellen ter wereld gaan behoren. Grote dirigenten zoals Leo Blech, Camillo Hildebrandt en Max von Schillings hebben de naam en de faam van het orkest tot ver buiten de lands grenzen uitgedragen. De Berlijnse Po litie is ongelooflijk populair. In Duits land komt de kapel regelmatig op de televisie. In 1974 zonden ARD en ZDF maar liefst twaalf programma’s rond het orkest uit. De Berlijnse Politieka pel zal in de Stadsschouwburg spelen o.l.v. dirigent Michael Kern. Er staan werken van o.a. Rossini, Schubert, Stolz, Nestico, Tsjaikovsky en Glenn Miller. Aan het koncert wordt ook meegewerkt door het Tilburgse Politie Muziek Corps. Na afloop van het kon cert is er een aansluitend feest in de pauze-foyer. Op de began. o heden om te verven, pen, scheuren en 1 grote wand waarbij kinderen zelf hun ide vullen ver het tema van de landelijke kinderboekenweek «Stad en land». Natuurlijk is er ook de mogelijkheid om zowel de landelijke bekroonde kinderboeken als de door de Tilburgse kindeijury aangeprezen boeken te ko pen. In de ontmoetingsruimte hebben de boekverkopers eën aantal standjes ingericht met leden van de kindeijury om het een en ander te adviseren. Woensdag 18 oktober om 20.30 uur draait het Tilburgs I Sentrum twee korte films van Hillie Molenaar, gemaakt Deze twee films maken onderdeel uit van het tema vrouweir centraal staat in verscheidene filmhuizen in Nederland. «Abortus doe je niet zomaar», de eerste van de twee films is gemaakt om proberen duidelijk te maken datje een abortus niet zomaar doet. In de film komen een aantal vrouwen aan het woord die met argumenten beslist hebben over het wel of niet laten doen van een abortus. In veel gevallen zijn het financiële re denen, of het klein behuisd zijn. De oorzaken van ongewenste zwan gerschap zijn uit en te na bekend. Vrouwen die geen voorbehoedsmid delen gebruiken of de pil vergeten zijn voor al deze mensen is het beter dat er geen ongewenst kind op de wereld komt. Kindermishandeling is nog maar één van de gevolgen. Hillie Mo lenaar voerde in de film zes vrouwen op die allen een van de bekende pro blemen hadden. Boekenbeest viert boekenfeest In de teaterzaal van het Kultureel Sen trum zal de einduitslag van de kin derjury te vernemen zijn om ongeveer 15.00 uur. Daarvoor en daarna zal het Haags Marionetten Teater twee voor stellingen verzorgen van «Het boeken beest viert boekenfeest». Een mario nettenspel met mime, zang, goochelen en een clown. Ook zal er evenals vorig jaar weer een rad.van avontuur zijn met veel boeken als prijzen. Een grote manifestatie waarbij de kinderen gerust hun ouders kunnen meenemen, de toegang is gra tis. Het nieuwe «Roffel Touche» met als ondertitel «Het wereldje achter de schermen» gaat om een wat armtierig groepje revue-artiesten van wie de toeschouwers de lotgevallen achter de coulissen meemaken. Het laatste let terlijk want de toeschouwer kijkt tegen de achterkant van het ach terdoek dat de vermoedelijke toneel ruimte afscheid van wat blijkbaar de kleedruimte is. Op deze manier zien we telkens hoe een bepaald nummer wordt voorbereid en geoefend tot het moment van het eigenlijke optreden. Het spreekt vanzelf dat bij deze oefe ningen niet alles van een leien dakje gaat, zodat je telkens verbaasd bent dat de nummers schijnbaar nog zoveel succes kunnen hebben bij het ver moedelijke publiek aan de andere kant. Vrouwen problematiek Het Kollektief Internationale Nieuwe Scène speelt op dinsdag 17 oktober de nieuwe toneelproduktie «En God schiep de vrouw... voor keuken, bed en baas...» Dit nieuwe spektakel van de door vele kritici bejubelde Nieuwe geregisseerd en samen- Arturo Corso. De nieuwe chandelt de vrouwen- een monologen- bestaande uit uie geschreven zijn u en Franca Rame. Elk t een ander aspekt van de Mematiek aan: de vrouw van de seksuele onderdruk king, de vrouw in haar klassieke moederpatroon, de werkende vrouw (thuis en voor de Op zondagmiddag 15 oktober week Tilburg en het Kultureel J Sentrum weer een grote mani Tevens zal dan een begin ■zztz- blioteek aan de Stadhuisring in Gouden Pen en Gouden Palet Ook dit jaar hebben ongeveer 40 kin deren, abonnees van de biblioteek en haar filialen, weer een aantal nieuwe boeken gelezen en daarvan de beste uitgekozen. Op deze middag zullen de te onderscheiden schrijver en teke naar bekend worden gemaakt. Daarbij zal als dat mogelijk is de Gouden Pen en het Gouden Palet aan de schrijver en tekenaar zelf die middag worden uitgereikt. Gil Evans Orchestra neusje van de jazz-zalm De zeer befaamde komponist-arrangeur Gil Evans, uit de USA, zal woensdag 25 oktober een uniek jazz-koncert verzorgen in de grote zaal van Stadsschouwburg Tilburg. Het optreden maakt deel uit van een korte toernee door i Europa. In Nederland worden waarschijnlijk drie koncerten gegeven (naast Til- urg ook in Rotterdam en Groningen). Gil Evans werd in de veertiger jaren ïkend door zijn samenwerking met Claude Thornhill, voor wiens orkest hij i werken arrangeerde. Zijn definitieve doorbraak kwam ip het begin van de vijftiger Bergma jaren toen hij met Miles Davis werkte, waaruit de «Birth of the Coolband» ontstond. Sindsdien gold hij als een van de meest vooraanstaande arrangeurs- bandleiders van Amerika naast Duke Ellington en Charles Mingus. Gedurende de jaren zestig hield hij zich vooral bezig met komponeren en arrangeren, maar vanaf 1969 begon hij weer vaak met een band op te treden. In 1971 kwam Evans voor het eerst naar Europa. Hij is slechts enkele keren in Nederland te zien en te horen geweest. Gil Evans komt zeer waarschijnlijk met de vc'7 Soloff (trp. en bug.), Donald Pate (bas). Peter Levin (sym Blyth (alts.), Steve Lacy (trp.), Kenny Wheeler (trp.), Susan Evans (dr. en perc.). Plaatsverkoop start 18 Van breinaald tot politiek steekspel Deze tweede abortusfilm brengt de strijd voor abortus van de afgelopen tien jaar in beeld. Zo wordt niet alleen een overzicht gegeven van de politieke strijd van de afgelopen jaren. er wordt ook ingegaan op de standpunten van hulpverleners, kerken, politici, aktie- groepen voor en tegen legalisering. De toegang is gratis. Publieksteater met «Oom Wanja» Publieksteater speelt Oom Wanja van en zijn nichtje Sonja, dochter uit Se- gesteld doi Tsjechow op donderdag 19 oktober in rebrjakows eerste huwelijk, zich al produktie de Stadsschouwburg Tilburg. Dat gaat vele jaren afbeulen. Oom Wanja is gebeuren in een regie: Ger Thijs, verliefd geworden op Jelena, terwijl M.m.v. o.a. Wiesje Bouwmeester, ook dokter Astrow, die in stilte aanbe- Mariëlle Fiolet, Lous Hensen, Ma- den wordt door Sonja, zich sterk tot rijke Veugelers, Jules Hamel, Jan Ré- Jelena voelt aangetrokken. Als blijkt tel, Jan van Royen, Siem Vroom en dat de professor het landgoed wil ver- Hans van den Berg. Oom Wanja (Siem kopen, kan Oom Wanja dat niet ver- Vroom) beheert het landgoed van zijn kroppen en hij doet een vergeefse po- gestorven zuster. Haar man, professor ging om Serebijakow dood te Serebrjakow, is na zijn personering schieten. Na de mislukte aanslag ver niet zijn jonge tweede vrouw Jelena bij trekt de professor met zijn vrouw weer zijn familie ingetrokken. Vroeger naar de stad en het leven van alledag leefde hij met Jelena van de opbrengst neemt weer zijn loop voor Oom Wanja van het landgoed, waarop Oom Wanja en Sonja.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 21