KOERIER DDE Inspraak - dissidenten komen met expeditie SPARIDANS-LOOS Eindrapport over de Inspraak niet duidelijk over spontane initiatieven Tivoli Totaal» DE BEEKSE BERGEN OP 4 EN 5 NOVEMBER Speciale programma’s om de zaak levend te houden TROJKA GRILL LE UNIEKE SPEEDSHOW IN 1978 pagina WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 70.370 ex. Donderdag 12 oktober 22e jaargang nr. 1084 Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Zwaar stuk democratisering naar gemeenteraad is een op- Zo ruim mogelijk Werkgroep Ouderen Binnenstad de iter c wil Zware parkeerdruk Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 telefoon 04255 - 1575 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 INTERIEURVERZORGING Koestr.138 Tilburg Tel.425197 Bestuurlijke nieuwigheden vergen veel tijd bij invoering schijvens hilvarenbeek 1 een leze i welke mof gemeentel,. jrruimte die op een is 4.000 m2 moeten Ijalkan-hongaarse specialiteiten MihSIy Venicz Haag weg 12 Breda Telefoon 076-140849 Verzwaring van parkeerdruk in de Binnenstad CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tllburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid zwembad >785 aaloten pavond ïrwagen we irop te t houdt stelt 5 een PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING ..tg va.. uv "•ond voor woon de grote woning- Stad vanuit ste- ingend gewenst. De show is geopend gedurende deze 2 dagen van 10.00 uur tot 22.00 uur ter wijl de disco zelfs doorgaat tot 1.00 uur. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 A.S. MOEDERS 1 Uw en Ons belang! Prijs -Service-Kwaliteit J*-, BABY-HOME Alleen $:¥:- Willem II-str. 88,Tilburg Bij n overlijden in uw familie, zowel ‘s nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEËR-DÖUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBÜRG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Voor ’s avonds is er de Marlboro dis cotheek gekontrakteerd met als disc- jockeys Klaas vaak en Krijn Torringa om het jonge publiek en degene die jong' van hart zijn de kans te geven hun be nen te strekken op de dansvloer. Gratis ogentest Ziekenfondskorting krijgt u overal, ook bij ons Bovendien volledige ziekenfondsvergoeding op onze eigen oogmeting HOOGERS OPTIEK OOGMEET- KUNDIGEN KONTAKTLENS- SPECIALISTEN BESTERDPLEIN 31 - Nog kritiek op «Achter De Heuvel» De Inspraakgroep Tivoli I is sinds no vember 1977 bezig geweest aan een nieuw bestemmingsplan voor het ge bied Heuvelring, Spoorlaan, Prof. Dondersstraat en de St.-Josephstraat. Het is vallen en opstaan geworden. De ideeën van vooral de buurtbewoners in de inspraakgroep stonden vaak lijn recht tegenover de gemeentelijke ge dachten. BEZORGER GEVRAAGD voor de wijk Heuvelstraat Biss. Zwijsenstr. Piusstraat Wonende in omgeving Aanmelden aan ons kantoor NS plein 14 of tel. 430738 of 430898 n om, als de defi- c Inspraak in begin- steld. aan de proce- hij zal hebben te volgen een ate van voorlopigheid toe te gelooft, dat men een der- stuk in de democratie van wing in één keer met een ?n kan invoeren, is een op- die zich door de ontwikkelingen ■t teleurgesteld zal zien. Als speciale attraktie zal er een «coureur van het jaarverkiezing zijn waar een Nederlandse coureur gekozen wordt dooreen vrouwelijke jury bestaande uit prominente persoonlijkheden uit de pers en t.v.-wereld. de rest van het gebied uit de doeken worden gedaan. Hiervoor is de in- ge- spraak nog niet afgerond, zodat sug- rof. gesties van bezoekers nog in de in spraakgroep gebracht kunnen wor den. Achter De Heuvel Nu is dit op zich niet zo erg. De hele praktijk van de inspraak is een nieuwigheid in het democratisch be stel, en de ervaring van de historie leert, dat dergelijke nieuwigheden tientallen jaren kunnen vergen, voor aleer zij zodanig in het publiek zijn ingevoerd, dat dit begrijpt wat er de zin van is en wat er de mogelijkheden van zijn. Een invoering van een defi nitieve Raad voor de Inspraak bij be sluit van de gemeenteraad zal dan ook zeker niet het laatste zijn, wat over de betekenis van dit orgaan zal worden gezegd. Maar het is dan wel zaak, dat de mogelijkheden van het begin af zo ruim mogelijk worden gehouden. Een punt van inspraak is zeker al is daar op het moment misschien geen actuele aanleiding toe de openbare veiligheid. Als op diverse plaatsen in de stad wordt vastgesteld, dat geweld plegingen en brutaliteiten hand over hand toenemen, kan een groep burgers genoeg, maar praktisch van en al verschil- ik geschreven, tateerd, dat de Ls geoe- e geeft aan :k. wordt gehouden in am, Tivolistraat 7, op 11.00 - 17.00 uur. Op 4 en 5 november a.s. wordt er in de Beekse Bergen een speedshow ge houden. Op deze speedshow worden een ongekend aantal attrakties geboden formule 1, 2, 3, toerwagens, motoren, I speedboten, fomule Ford 1600. 2000, antieke renwagens. Trial demonstraties enz. Het is zelfs gelukt de wagens van wereld kampioen formule 1 Mario Andretti naar de show te halen. Iedere race- en thousiast kan op deze show zijn hart ophalen. Overdag tijdens de show zal in het restaurant optreden de troubadour Eduard Hagelsteinwiens I .p. net is uit gekomen en die van elk optreden een sukses weet te maken. Het ontwerpbestemmingsplan Achter De Heuvel wordt ook getoond. Het ge- plan houdt globaal in dat op de wei aan wei de Spoorlaan 3 kolossale kantoor- ontwerpbe- gebouwen komen. Achter het kan- Achter de toorgebouw dat het dichtst bij de Am- Robank ligt komt de parkeergarage die bedoeld is voor bezoekers van het Centrum. Achter deze kantoren en de parkeergarage wil men op de terreinen van Verschuuren en Sligro, als die ïlling tenminste vrij komen, een 70-tal wo- 'ivoli ningen realiseren in 4 - 5 bouwlagen. De 11 insprekers en de Buurtraden Hoogvenne en Armhoefse Akkers, die de tentoonstelling mede organiseren, hebben grote bezwaren tegen dit plan die vooral gericht zijn op de maar liefst Dit alles is aanvaardbaar hét gaat erom, wat er pn terecht komt. Wij hebben lende malen over inspraak en daarbij telkens geconstateerd, procedure, zoals die tot dusver i: fend, niet alle gewenste ruimte initiatieven vanuit het publiek. binnenhuisarchitektuur kunstnijverheid verlichting Daarmee is het aantal ouderen in de binnenstad fors gestegen en zo ook de hoeveelheid vragen welke het ouder geworden in zijn algemeenheid en het verhuizen naar zo’n nieuwe omgeving in het bijzonder met zich meebrengt. Vragen op het gebied van financiën, huisvesting, hulp in en aan huis, het gebruik van maaltijden, e.d. Maar ook vragen zoals «Wat moet ik met mijn vrije tijd of «Ik mis het kontakt met buren of kennissen zo», «Ik zou graag iets willen doen offeren», enz. Op initiatief van Stichting Bejaarden- werk Tilburg is een werkgroep gefor meerd die zich met deze vragen is gaan bezighouden, en zoekt naar antwoor den in de vorm van aktiviteiten en voorzieningen. Deze «WERKGROEP OUDEREN BINNENSTAD» die grotendeels uit betrokken ouderen be staat, zoekt hierbij zoveel mogelijk samenwerking met andere organisa ties en instellingen zoals de katholieke bond voor bejaarden, wijkraad bin nenstad. stichting sociaal kultureel centrum «Terra Nova», e.a. Eerste begin De eerste resultaten zijn er ondertus sen kursussen (gymnastiek, Engels. TILBURGSE ASSURANTIE CLUB Op maandag lóoktobera.s. om 20uur wordt in de Van Dalsumzaal van de Tilburgse Stadsschouwburg een ont- wikkelingsavond verzorgd, getiteld PROBLEMATIEK ROND DE ECHT SCHEIDING. Vanuit de praktijk zal een inzicht ge geven worden in echtscheidingspro- blemen en echtscheidingsprocedures. Presentatie Mr A.A.A. van Rooij. De leden van de Tilburgse Assurantie Club hebben gratis toegang. Introducees zijn toegestaan. Eventuele nadere inlichtingen bij J.Vermeer, Schout Crillaertstraat 19, Tilburg tel. 013-67.36.21. 13.000 m2 kantoon gebied van slechts komen. Schaarse grond zo zeggen zij wordt hier gereserveerd voor kan- toordoeleinden, terwijl de gemeente niet kan aantonen dat er in de stad een gebrek is aan kantoorruimte. Er wordt grond voor kantoordoeleinden vrij ge houden omdat, zoals de gemeente het zo onthullend formuleert, een reali- sator bereid is kantoren ter plaatse te realiseren. Reservering van de zui delijke helft van deze gror doeleinden is gezien de behoefte in de Oude S.< delijk oogpunt dring--J De gemeente heeft nu voor een deelte van het gebied, rondom de aan de Spoorlaan, een stemmingsplan gereed. Heuvel genaamd. Dit plan ligt sinds 2 oktober ter visie. 11 buurtbewoners uit de in spraakgroep zijn met dit plan hoogst ongelukkig. Hun gedachten leggen zij a.s. zaterdag op een tentoonstelt-- «ter visie» onder het motto «Tr»w„ Heuvel krijgt op deze tentoonstelling de aandacht, ook zal de stand van za ken met betrekking tot de inspraak op vrspronkelijke (oudere) bewo- gebleven en met name de flats Piusstraat, Paleisring en Stad- in werden door ouderen uit alle van Tilburg bevolkt. Rechtstreekse verkoop af fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud .uf>. m dit opzicht een irgaan. dat ook niet- n in staat stelt dingen en. die het hele pu- aspect van de zaak havige eindrapport niet uit de verf. Het is niet te ver- 'vnchten, dat in de gemeenteraad, als' D-heel, de animo om op deze kant van de kwestie sterke nadruk te leggen be paald groot zal zijn deze gedachte is rechtuit een aanslag op zijn be- De fotograaf van onze Cirkelfoto is met vakantie. Hij heeft echter wel vooruit een opname gemaakt, die wij dan deze week plaatsen. De foto werd genomen tijdens de ijshockeywedstrijd T.U.S.C.-Heerlen, verleden week in de Pellikaanhal. De om cirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalen: f 10,- van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f 5,- van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse borenworst van P. v. Amelsfoort snacks, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f7,50 van bloemensalon Flamingo. Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van diepvriescentrum Ad Bertens, Ringiaan Oost; een kado van f 5,- van boetiek Den Uil. Antoniusstraat; een waardebon van een zonnebad van 30 minuten van Effi, IJzerstraat 5; f 10.- vanVermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; een transistorradio van Uni-Sa- les. Stadhuisplein; een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,- van Cate ring Service Veldkemp, Esdoornstraat 13, en een waardebon van wink. ver. Hasseltstraat van f 10,-. De winnares van vorige week, mevr. Cuypers, Gen. Smutslaan 3, heeft haar prijzen reeds ontvangen. Foto van Aarle. het initiatief nemen zich tot het ge- voegdheden. Het is ook wel enigszins meentebestuur te richten met het ver- te begrijpen, dat de Voorlopige Raad langen te mogen vernemen, hoe de si- met een dergelijke aanslag wat kalm- tuatie plaatsehjk ligt, welke de lijn van aan wil doen, maar dat doet niet af aan de ontwikkeling is, wat speciale studie het feit, dat men vroeg of laat hier toch kan vaststellen op dit punt, welke de mee zal komen zitten. Wordt dit niet maatregelen zijn, die het gemeente- duidelijk ingezien dan haalt men met bestuur denkt te nemen, en voorts de beste bedoelingen een berg moei- kunnen de insprekers zelf ideeën heb- lijkheden in huis, waarmee alsdan ben, die zij aan het oordeel van het improviserenderwijs zal moeten wor- gemeentebestuur wensen voor te leg- den afgerekend. gen. Hoe formeert zich zulk een in- jiet za| verstandig zijn spraakgroep en op welke manier zal de nitieve Raad voor de Ins voor de Inspraak haar bege- se) zal worden ingest ‘traaf over de burgers 'eiden,? 20 zlJn er veel meer punten te dure, die hij M1 het Irapport, moet inzicht bedenken waarbij het initiatief om het zeJ<ere matc i in haar directe woon- gemeentebestuur ter verantwoording kennen. wie te roepen van het publiek kan uitgaan gdijk zwaar speen zonder dat de zaak nu direkt betrek- onze samenlevi m het king heeft on een bepaald «dan», of reeks besluiter timist, d geducht Najaarsbeurs Goirle Door de Goirlese afdeling van het KNOV wordt op 13,14 en 15 oktober in Sporthal De Haspel de vijfde Na jaarsbeurs gehouden (handel, hobby en ambachten). De officiële opening zal aanstaande vrijdag om zes uur ge schieden door burgemeester v.d. Wil denberg. De beurs wordt aan het publiek gepre senteerd onder het motto Goirle Woongemeente, Goirle Koopgemeente. Een veertigtal ondernemers dienen zich tijdens de beurs aan en wijzen erop, dat persoonlijke service bij hen nog een zeer belangrijk punt is. Een overweging die waard is ter harte genomen te wor den. Aan de beurs wordt medewerking ver leend door enkele prominente persoon lijkheden. Verwacht worden Willem Ruijs en Pierre van Ostade, Maurice Delmonte en nog vele anderen. Door de organisatoren is van alles gedaan om de beurs attraktief te verzorgen. Voor het komend weekend een aan trekkelijke mogelijkheid enkele of dubbele beglazing eigen vakkundige montagete ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Bovendien vinden de insprekers en de buurtraden dat de kantoren een on verteerbare parkeerdruk leggen op het achterliggende gebied rondom de Ti volistraat. 13.000 m2 kantoren bete kenen 370 werkers die minimaal 180 auto’s dagelijks naar deze kantoren zullen sturen. Onder de kantoren kun nen hooguit 80 auto’s parkeren. De overblijvende 105 auto’s zullen dan samen met de 90 automobielen van de AmRomedewerkers, wier parkeer plaats door (ie bouw van de kantoren gaat verdwijnen, een plaats in de al van auto’s verzadigde buurt gaan zoeken. Het zou te ver voeren hier alle bezwaren uitputtend te behandelen. De Buurtra den en de 11 insprekers nodigen buurtbewoners en verdere geïnteres seerden uit met eigen ogen te komen aanschouwen wat zich achter de Heuvel heeft afgespeeld. De tentoonstelling het Dienstencentrui zaterdag a.s. van 1 De afgelopen jaren is er veel veranderd in de Tilburgse binnenstad. Mensen zijn verhuisd, hun huizen zijn gesloopt en daarvoor in de plaats kwamen grote verkeerswegen, kantoren, winkels en flats. Veel oorsj ners zijn g. aan de P! huispleii hoeken i bloemschikken, e.h.b.o.). pedikure. maandelijkse aktiviteiten op het ge bied van ontspanning en informatie, sociëteitsweerk, enz. De hiervoor noodzakelijke ruimte heeft stichting sociaal cultureel cen trum «Terra Nova» ter beschikking gesteld. Een INFORMATIEPOST vormt het centraal punt binnen dit alles. Daar kunnen ouderen terecht voor vragen en ideeën betreffende aktiviteiten of om zomaar een praatje te maken. Ook kan men hier met persoonlijke zaken komen, waarvoor men zelf nog geen oplossing heeft kunnen vinden. In sommige gevallen wordt men direkt geholpen, in andere gevallen wordt men verwezen naar instanties die meer gespecialiseerd zijn. Men komt dus in ieder geval zelden voor niets. De informatiepost is geopend iedere vrijdagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur en is gevestigd in Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 (via binnenplaats toegankelijk). De informatiepost is op dit wekelijkse uur ook telefonisch be reikbaar onder nr. 423198. De werkgroep ouderen hoopt op deze manieramen met veel (oudere) bin- nenstad-bewoners het wonen en leven een stuk aangenamer te maken. De Voorlopige Raad voor de Inspraak heeft zijn advies over het organiseren van de inspraak in Tilburg afgerond en aangeboden aan BenW. De gemeenteraad zal zich nu hebben te buigen over het voorstel, dat BenW naar aanleiding van dit eindrapport zullen indienen. Hun allen zij wijsheid toegewenst, zal menigeen geneigd zijn te denken. gemeentebestuur wensen voor te leg- Het beginsel is onaanvechtbaar het publiek moet, naast de gemeente- gen. Hoe formeert zich zulk een in raad, over nóg een orgaan beschikken, dat het gemeentebestuur te rede spraakgroep en op welke manier zal de kan stellen, ondervragen, controleren, bij de toevloed van maatregelen en Raad voor de Inspraak haar bege- voorzieningen, die het tegenwoordige bestuursapparaat over de burgers Jeiden Zo zijn er veel meer punten te pleegt uit te storten. De bevolking, zegt het eindrapport, moet inzicht bedenken waarbg het initiatief om het en van de invloed, die zij zelf op die omgeving en het aandeel van het kjng heeft op een bepaald plan», of gemeentebestuur daarin kan uitoefenen. Omgekeerd krijgt ook het ge- zonder dat de problematiek zich be- meentebestuur door inspraak een duidelijker beeld van wat de mensen perkt tot een bepaalde buurt of wijk, verwachten en verlangen, welke hun moeilijkheden zijn, en welke moge- rj.. gemeenteraad lijkheden zij zien om de samenleving te verbeteren, want het gemeentebes- n tuur weet ook niet alles. «Nee, zo kan worden geredeneerd, het aan de orde stellen van zulke, de héle gemeente aangaande, zaken. In het eindrapport wordt in over- dient voorbehouden te blijven aan de eenstemming met de tot dusver ge- gemeenteraad. Mensen, die over volgde procedure - regelmatig her- zuIke raden willen praten moeten naald, dat inspraak gaat over «plan- maar een handtekenactie houden en nen». die dan doorgaans door het ge- een gesprek aanvragen met een meentebestuur aan de orde zullen raadsfractie of met een wethouder», worden gesteld. De bevolking kan En dat is nu juist de kwestie moet de geen plannen maken; zij beschikt gemeenteraad gezien worden als de daartoe met over de kennis en nog natuurlijke en enige spreekbuis van minder over de apparatuur, nodig om wat er in de stad als geheel leeft, zon. zulke plannen op te stellen. der dat de Raad voor de inspraak zich Maar initiatieven hoeven met altijd te daarmee bemoeit 9 gaan over «plannen»Er kunnen, en Of is deze Raad ook in dit o pzicht een zullen ongetwijfeld, in de gemeente helemaal nieuw or<” gedurig problemen rijzen, waarover politieke personen het publiek een standpuntbepaling ter ke te b verlangt van de zijde van de overheid. bliek aangaan 9 Dit a en het pubhek behoort dan ook de mo- komt in het onderht gelijkheid te hebben zulke problemen njet ujt de verf in een inspraakvergadering aan de wacj orde te stellen en daar te vernemen, gebe wat het gemeentebestuur daar"" zeggen heeft. Het eindrapport die mogelijkheid wel open, maar s haar niet uitdrukkelijk. En dat is gemis. Bromfietsers maken eigen fietsroute Fietsende en bromfietsende jongeren hebben voor zichzelf een stuk fietsroute in gebruik genomen, zonder enige in spraak, en zonder dat de politie zich daarmee moeit. Gaande over de Spoorlaan, vanaf de richting Sa cramentskerk, komt men bij de stop lichten ter hoogte van de tunnel naar het NS-plein en verondersteld wordt uiteraard, dat het verkeer daar dan ook stilstaat als het licht rood is. Kennelijk is dit niet naar de zin van de genoemde fietsers en bromfietsers. Om zich het wachten te besparen, schieten zij rechtsaf de stoep op en kiezen hun weg door de voetgan gerstunnel, rijden dan een eind over de stoep en scharen zich dan weer in het wegverkeer. Het is duidelijk, dat dit vroeg of laat ongelukken moet geven. Wij hebben verschillende keren mee gemaakt, dat voetgangers op die hoogte zich in paniek tegen de straat- wand aan moesten drukken om niet overhoop te worden gereden. Als een moeder met een kinder in die situatie terecht komt zoals „v ook al een paar keer gezien hebben is zij een half uur goed van haar stuk. Het is te hopen, dat de verkeerspolitie snel aan dit gebruik een eind maakt, want het wil nogal eens gebeuren, dat zo’n weggebruiker, die haast heeft, tegen zijn verwachting in de trottoir rand helemaal met parkerende auto’s bezet ziet, en dan plotseling weer een gevaarlijke zwaai naar réchts moet maken om er niet tegenop te rijden. Ook zo’n onverwachte beweging is voor de argeloze voetganger bepaald niet geruststellend. Deze sluipweg moet zo gauw mogelijk worden afge sloten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1