DE KOERIER tegen de 4000 SBUUD4NS-LOOS «Er zijn in Tilburg volwassen analfabeten» FESTIVAL Noord geeft Tilburg een inzicht in de eigen wijk WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 70.280 ex. Donderdag 28 september 1978 22e jaargang nr 1082 Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. stelt vast Leerkrachten gevraagd voor individueel onderricht i snacKS, Broodje telefoon 04355 - 1575 Foto van Aarle Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 gevoerd. Monsterluchtballon als trekpleister Dus tival Verzamelaars Vereniging Tilburg Y KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel.426041 - 426042 O O Loon op Zand o mber 1978 pagina 28 I Op 6, 7 en 8 oktober schijvens hilvarenbeek Op zaterdag 30 september en zondag 1 oktober telkens van 13.00 -17.00. RECHTSTREEKS VAN FABRIEK WEER GOEDKOOP KNOPEN EN BREIEN GROOTSTE ANTIEKBEURS VAN NOORD-BRABANT IN DE SPORTHAL TE HAAREN (3 km van Oisterwijk) Voor grandioze BANDEN- EN ACCU- AANBIEDINGEN Zie achterpagina irs id Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 INTERIEURVERZORGING BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid helj vak de i Rechtstreekse verkooj worden op maat gema dubbele dichting tege” vragen geen onder!. 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) uitgezonderd klndermonturen Luchtballon Zeker zal de grote reusachtif ballon, indien de weerson. heden het toelaten, op zondag 8 oktober een geweldige aandacht krijgen en majestieus en statig het luchtruim kiezen nagestaar PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING Werkgroep «Alfabetisatie» ,Kvop af fabriek -maakt egen tocht srhoud INTERNATIONALE MUNTENBEURS ZONDAG 1 OKTOBER Strand-restaurant Beekse Bergen Zaal open: 9.00 tot 17.00 uur. Gratis busvervoer v.a. station nabij rijwielstalling 9.00 - 10.00 - 11.00 uur enz. Constant 200 auto’s in voorraad, nieuw en ge bruikt Festival Noord, vond zijn oorsprong tijdens het 100-jarig bestaan van de parochie Heikant in Tilburg. Vele verenigingen, zowel op maatschappe lijk- als sociaal terrein werden benaderd, ook de toenmalige Wijkraad onder voorzitterschap van Th. van Dongen. Op vrijdag 6 oktober a.s. is er een koopavond in de wijken Heikant - Qui- rijnstok. Dus de mogelijkheid om tus sendoor boodschappen te doen is ruim aanwezig. De cirkelfoto van deze week werd gemaakt zondag op het Textielplein tijder De omcirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalenf 10,- f 5,- van Gijzen Optiek, Koestraateen waardebon voor een slinger echte Tilburg Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Jantje, N.S.-pleinwaardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50 van bh voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsp' diepvriescentrum Ad Bertens, Ringlaan Oosteen kado van f 5,- vi een zonnebad van 30 minuten van Effï. IJzerstraat 5; flC transistorradio van Uni-Sales, Veldkamp, Esdoornstraat 13. ontvangen. A.S. MOEDERS Uw en Ons belang! gg: Prijs -Service-Kwaliteit :gg BABY-HOME Alleen :gg Willem II- str. 88,Tilburg :gg s van mening, dat iwoner zelf daar veel aan kan doen. In de grote exposi- tietent van Festival Noord staat dan ook een team dat voorlichting geeft over inbraakpreventie en zelfbeveili- ging. Ook de wijkagent, voor de meesten de bemiddelingspersoon van het politiewezen’ is aanwezig. Kunst, antiek, tot hypermodern zullen in bonte mengeling op Festival Noord te zL. Ieder modes enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Nog maar 10 mensen Er zijn nu ongeveer tien mensen aan het werk, maar het is wel duidelijk dat bij het totale aantal mensen in de stad, die hieraan behoeefte heeft, alleen maar kan worden gesproken van een zeer bescheiden begin. Maar men moet ergens beginnen, en Tilburg als onderwijsstad dient er als eerste een eer in te stellen op deze manier een bijdrage te leveren aan dit grote lan delijke probleem. Aan de gemeente is subsidie gevraagd, en het ziet er wel naar uit, dat deze startsubsidie er zal komen. Zoals gezegd, de eerste moeilijkh het bijeenbrengen van volde leerkrachten, die in elk geval s werkgroep inzicht krijgen in ces. dat de meeste menspn doormaken, namelijk waarop een mens eiget...... schrijven léért, wat dit voor hem kent en wat hij mist als hij het niet heeft geleerd. Belangstellenden om te leren lezen en schrijven zijn er genoeg. Zij worden doorgaans door sociale werkers bij de werkgroep aangemeld. Vanaf a.s. zaterdag 30 september, starten wij weer in de wintermaanden elke zaterdagvoormiddag van 9 uur tot 12 uur met de verkoop van restanten 100 zuiver wollen berber garens. Prijzen vanaf f5,per 250 gram, alles in strengen van 1 kilo. En zolang de voorraad strekt, in zakken van 8 tot 10 kg. knoopgarens voor de prijs van f 12,50 per kilo. Leuke be^er matjes van 50 x 70 S f 2,—, en wollen berber tegels 25 x 25 f TAPIJTFABRIEK NOUWENS-BOGAERS B.V., RINGBAAN-NOORD 23, TILBURG Een deelnemersgroep geeft daar duidelijk hulp en voorlichting over. De Huurdersraad, voor alle bewoner: van de S.V.W. een overkoepelenc orgaan voor aktie en belangengroepe ringen geeft informatie over doelstelling en werkwijze. Ook voor de gemeentepolitie zijn nieuwe stads wijken een apart probleem en mis daadbestrijding. Ook besteedt de Wijkraad Heikant - Quirijnstok, grote aandacht aan zijn eigen zaken, en in de grote wijkraads- stand in de expositietent zal doorlopend een diaserie van en over de Wijk te zien te zijn terwijl vele verenigingen in de Wijkraadstand de aandacht van het publiek vragen voor ieden-werving of het uitdragen van hun idealen. en er staan veel meer wachtenden op de lijst dan er leerkrachten zijn. Sociaal werk Vooral welzijnswerkers in de wijk en dan met name die werkers, die vanuit hun werk en persoon veel ver trouwensrelaties hebben met mensen, ontdekken mensen die niet kunnen le zen en schrijven. Het zijn maatschap pelijk werkers, gezinsverzorgsters, buurt- en clubhuisleidsters, die ge vraagd worden om briefjes voor te le zen of om boodschappen of medede lingen enz. op te schrijven. Het is de wijkagent die gevraagd wordt om voor te lezen uit het theorieboekje voor het rij-examen, en die zo het probleem ontdekt. Ook zijn er in iedere wijk wel bewoners, die door de analfabeten be naderd worden voor hulp. Gezegd moet worden, dat het verbor gen blijven van het probleem een ge volg is van het feit, dat veel mensen het niet - kunnen - lezen - en - schrijven als een «gebrek» zien, dat zij niet aan de grote klok willen hangen. Een ander feit is, dat deze mensen ge boren toneelspelers zijn: ze kijken ook de krant in en geven de indruk te kun nen lezen; als zij iets moeten lezen, hebben ze hun bril vergeten; als ze moeten schrijven is er met hun arm of hand iets niet in orde, enz. De organisatie daarvan is in de handen van het Wijkraadslid de hr. L. van Blitterswijk die samen met een aantal medewerkers de gehele entaurage van dit gebeuren verzorgt, zaken zoals ruimtelijke ordening, woon- en leef situaties. ms de Zeskamp. - van de Tilburgse Koeriereen waardebon van urgse boerenworst van P. v. Amelsfoort snacks, Iphide, Goirkestraatvier broodjes Jantje van I- '2 uloemensalon Flamingo, Hasseltstraatwaardebon spiein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van van boetiek Den Uil, Antoniusstraateen waardebon voor 10,- van Vermaris hypotheken b.v., Auteurslaan 108; een Stadhuisplein; een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,- van Catering Service De winnares van vorige week, mevr. Braat, Indigolaan 192-B, heeft haar prijzen reeds keliers uit het winkelcentrum de nieuwste wintermode in een wer velende variatie van vele kleuren en stoffen laat zien. binnenhuisarchitektuur kunstnijverheid verlichting De Wijkraad kwam op de gedachte om een braderie te organizeren op het plein voor de kerk; de Schans geheten, en ondanks de volkomen onbe kendheid met deze vorm van feestvieren, wist de Wijkraad samen met de andere instellingen een grandioos volksfeest van deze braderie te maken, waar toen al ruim 60.000 bezoekers werden geteld. Dit was het begin van het hedendaagse Festival Noord, zoals dat zich nu presenteert. Deze gelegenheid kwam toen de Stichting Versje, de houder van de vergun ningen voor kermis en feesttent op het Wagnerplein, deze overdroeg aan de wijkraad. Het was een ideale kombinatie, tentoonstelling en beursbra derie, feitelijk in de vorm van een binnen- en buitengebeuren; André Snoeren en Henk van Rijen, destijds al leden van de Wijkraad, met de meeste ervaring op dit gebied, maar dan meer in de professionele zin, namen als werkgroep Festival Noord, de organisatie op zich. ed __in ang- Immers zij vormen de werkers van het rijke eerste uur, om voor duizenden in Til- burg Noord een aanvaardbare leefsfeer te scheppen, in de tendens om te verstedelijken, daar de moderne architektuur van de vele huizen en complexen een stadsgerichte opzet uitmaakt, maar daarbinnen moet men ook kunnen leven, wonen en ontspan ning vinden. .^.inen we niet vele vormen van Flat- neurose, geluidsoverlast, vereenza ming, ongeïnteresseerdheid, ver nielzucht, vergrijzing en verpaupe ring. De genoemde werkgroep wil aan dit probleem iets gaan doen, maar dat is nog niet zo eenvoudig; het probleem wordt door diverse overheidsinstanties na een aantal studies wel ingezien, maar aan maatregelen zijn zij nog niet toe. De juiste benaderingsmethode moet trouwens ook nog worden ontwikkeld. De Tilburgse werkgroep wil het pro bleem met vrijwilligers gaan aanpak ken. Er is contact gezocht met onderwij zers en leraren, en ook met andere ontwikkelde mensen, die op zich wil len nemen indivirueel lees- en schrijf onderwijs te geven aan personen, die van het normale onderwijs geen re sultaten gehad hebben. In de praktijk gaat dit zo, dat een leerkracht één leerling krijgt toegewezen, aan wie hij, aan de hand van door de werkgroep verstrekt lesmateriaal, dan lezen en schrijven leert. Dat daar een speciale methodische aanpak voor nodig is, laat zich begrijpen, en daar is dan bij de samenstelling van de methode na tuurlijk ook rekening mee gehouden. Maandelijks houden de leerkrachten een bijeenkomst, waarop de pro blemen onderling worden uitgewisseld en besproken. Verschuiving Met name in het welzijnswerk vindt er een verschuiving plaats van dienstverlening (op elk verzoek de mensen steeds weer helpen) tot het leren de mensen zichzelf te helpen. Wanneer hiertoe pogingen onderno men worden, dan blijkt al gauw, dat men gaat zeggen: «Ik kan niet lezen». Het is dan belangrijk om in het ge sprek, dat ontstaat, hun vraag naar dienstverlening om te buigen naar een vraag om hen te leren lezen en schrij ven. Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. Personen, die belangstelling hebben om als leerkracht op te treden kunnen zich in verbinding stellen met de werkgroep, ten name van de heer A. Woestenburg, hoofd van de lagere school «Den Spechtenborgh», Pas toor Smitsstraat 27, Tilburg, tel. op school 42.38.61 en thuis 67.00.95. Men kan dan een afspraak maken voor de volgende werkgroepbijeenkomst. Het hoeft wel geen betoog van hoeveel belang het is, dat ontwikkelde mensen zich inzetten om hun medemensen te :lpen met deze elementaire school- ikken; immers hoe gecompliceerder samenleving wordt, des te minder zal de individuele mens er vat op ku nen krijgen, als hij/zij niet lezen schrijven kan. AUTOKOSTER b.v. UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 en vele prachtige prijzen zijn te win nen, zoals een fantastische beker, be schikbaar gesteld door Flip Roksnoer en een beker beschikbaar gesteld door karavancentrum H. Melis, een prach tige meisjes- of jongenshorloge, be schikbaar gesteld door garage gebr. de Kok en nog vele andere prijzen zoals gratis kaartjes voor de kermis en film- craad. De deelname is geheel gratis, en ieder een mag en kan meedoen. En dat is mede het uitgangspunt van de organisatie van Festival Noord. De im- toegang tot het gehele feestterrein, in ch- clusief feesttent, is geheel gratis. Men kan kijken, proeven, keuren, ruiken zonder kosten. Dus alleszins is een bezoek aan Festival Noord op 6 en 7 meer en 8 oktober a.s. de moeite van het i ritje bezoeken waard. De openingstijden zijn elke dag van 13.00 uur tot 22.00 uur. Grondgedachte was een experiment dat zichzelf financieel kon bedruipen waarbij het startkapitaal werdt ge vormd door de bijdrage van de ker- misexpioitatie en door de bijdrage in het kommerciële vlak van de deelne mers. Daarbij kwam de Wijkraad tot de konclusie dat een groot aantal instel lingen en verenigingen, ook in de ne ringdoende sektoren, groot gebrek hadden aan publiciteitsmogelijkheden. De bewoners, en zeker die van buiten Tilburg kwamen, hadden vaak geen enkel begrip van de vele mogelijkheden tot ontspanning of inspanning in allerlei verenigingen. Anderzijds speelde de lachte aan het behoud van een goed Brabantse folklore, waarir t- en kermisgebeuren een belar mede een belangrij... I de mensen die niet uit jongebied kwamen en k alleen maar kenden sn op Festival Noord Brabantse gemoedelijk- 1 eigen leefgemeenschap, oude beroepen en am- streekge- ning lech- Kent zal de grote reusachtige lucht- i, indien de weersomstandig- gratis kaartjes voor ■“t toelaten, op zondagmiddag üga van de Wijkra; .wer een geweldige aandacht r'~ J~~' krijgen en majestieus en statig luchtruim kiezen nagestaard door duizenden bezoekers. Muziek, ge bracht door de vele muziek- en drur. bandkorpsen van Noord is een prach tige opluistering. Er is ook van alles voor de jeugd. De echte ouderwetse kermis (geen en kele toegang tot de attraktie kost r- dan èèn gulden)zal een extra ..v_ mogelijk maken voor de toch al vaak veel geplaagde portemonnaie van de ouders. Op het grote springmatras, van C A, in de vorm van Pluto de Hond van Walt Disney kan de jeugd haar energie uitleven zonder zich te behoeven te bezeren. Stuurgroep Sibeliusstraat e.o. organi seert een fantastische vlieger wed strijd voor de schoolgaande jeugd van Tilburg Noord, dus ook Stok-Hasselt kan hieraan deelnemen. Ongetwijfeld zullen veel mensen zich nog herinneren het plezier dat men had bij het oplaten van hun eigen- gebouwde ruimteschipvlieger. Ad van Gorp en Els Wester met hun medewerkers organiseren dit festival Opnieuw record opbrengst bij Mill-Hill De negende rommelmarkt die het af gelopen weekend bij het Mill Hill Col lege in Goirle werd gehouden gaf een zeer grote publieke belangstelling te zien en bracht de opbrengst opnieuw naar een record hoogte van fl. 63.500,bruto. Voor de drie aange wezen ontwikkelingsondersteunings- projekten komt er een kleine fl. 50.000,beschikbaar. De medewer king voorde organisatorennualvoor het negende jaar onder leiding van Father Drs. G. Doene was even eens overstelpend. Aan de rommelmarkt werkten zo’n zeshonderd leerlingen, leraren en ouders daadwerkelijk mee. Groot was ook de medewerking van de zijde van de gemeente Goirle, die alles deed om de leiding zoveel mogelijk behulpzaam te zijn. «Ook al is dat nog maar weinig in vergelijking met wat de school doet», aldus burgemeester v.d. Wil denberg. De hierna volgende beschouwing is onder meer ook bestemd voor mensen, die niet kunnen lezen, wat er in staat; het is dus aan anderen, hun familieleden of kennissen, hen van de inhoud op de hoogte te stellen. De mensen over wie het gaat kunnen namelijk niet lezen, ofschoon zij, na tuurlijk, wel «school gehad hebben» en ofschoon zij in de dagelijkse omgang volstrekt niet als «analfabeet» in de gaten lopen. Zijn zulke mensen er dan nog in onze stad en omgeving? Is er dan geen leerplicht? En wordt op school dan niet gemerkt, dat de lessen in lezen en schrijven bij hen geen resultaten hebben De werkgroep Alfabetisatiedie zich in onze stad met deze vragen bezig houdt, is tot de schokkende ontdekking geko men, dat ongeveer 4.000 mensen in onze stad niet kunnen lezen en schrij ven. En dan gaat het dus niet over kinderen, die nog zo ver niet zijn, of over buitenlanders of over geestelijk gehandicapten, maar over volwassen men sen, van wie iedereen verwacht, dat zij deze bekwaamheden wel hebben. Dit is niet speciaal iets van Tilburg, over heel Nederland geldt zowat eenzelfde percentage, en het is dan wel van groot belang, dat aan deze groep aandacht wordt geschonken. Immers, deze groep heeft als ouder een opvoedende functie, en kan dus aanleiding zijn, dat het gemis wordt «doorgeërfd Kom 'ns kijken in onze nieuwe showroom Hoge Steenweg 45 A '"'cheid is widoende vanuit de i een pro- isen ongemerkt vere c de manier enlijk lezen en stukje bete- rnarkt- rijke rol spelen, i rol. Immers juist het Brabantse woong Brabant eigenlijk van school troffer een echt stukje 1 heid vanuit hun i Een keur van oude beroepen bachten is dan ook duidelijk st richt, schoenmakers, mandenvk ters, kantklossers, wevers, klom penmakers, hoepelmakers, kaasma kers, enz. Mag dan in Amsterdam de straatorgel een begrip zijn, in Brabant speelde de trekharmonika een grote rol in het feestgebeuren op trouwpartijen en verjaardagen. Met de mondorgel was ze vaak een muzikaal duo, dat voor me nigeen een herinnering wakker riep aan vroegere tijden. Op Festival Noord 1978 zijn ze weer te zien en te horen. Nog steeds apartheid wjjfcn’^n" apa. Hoewel men op gemeentelijk niveau, daadbestrijding. niet erg gelooft in de apartheid van De gemeentepolitie is Tilburg Noord, zal geen Noordeling in vele zaken de bev tegenspreken dat dit toch wel het geval veel aan kan doen. Ir is. Begrijpelijk maar waar, immers een tietent van Festival f stadsdeel dat amper 15 jaar bestaat ook een team dat voor kent het gemis van nog vele zaken die over inbraakpreventie e de leefbaarheid bevorderen, zoals ging. Ook de wijkagenl bioscoop, cafés, koffiehuis, kulturele meesten de bemiddelingsi centra, parken, speelgelegenheden het politiewezer* o.a. voor kinderen, schouwburg, enz. Kunst, antiek, t< Het is dan ook goed om alle groepen in bonte mengeling op Fes die werken aan deze vorm van leef- te zien zijn. baarheid, een kans te geven om te de- Ieder jaar opnieuw is er de bekende monstreren voor Hun doelstellingen. modeschow waarop een aantal win- dling leente

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1