rK 1 I thii T. STADSE- SCHOUWBURG I Filmhuis kritiese vrouwenfilms f— SCHOONHEIDSSALON Black Gold zondag Eerste abonnementsconcert Brabants Orkest K.-OS iber 1978 pagina 16 Donderdag 28 september 1978 pagina 17 DE TILBURGSE KOERIER Hoofdstad Operette met «Eine Nacht in Venedig» >1. de Hart-Bilok Haydnstraat 371, Tilburg Tel. 013-553462 van ;iale Daniël Wayenberg, solist Kasteel Nemelaer, presenteert: Verhaal over Taal Jemeel Moondoc speelt met het Ensemble Muntu Clown Toto en goochelaar mr. Mensino in de Studio-zaal Heidi Brühl in «Can Can» }nover vrouwenfilr van films di betrekking de filmkjji organizeren was het ni een passend programma te s Ro- 16.00 liken- men zijn vanaf 24 len verder o.a. Rautenberg en I t. De regie ie choreogr^.. >c en het Ktober de vrijdag 27 isert Idende op- schilderen isschool in Toneelakade- cunst aan de Jan «Theater» met komedie i, Margt Nora Zoon «Alles voor de Tuin» ...B van een die zond; iel worden Deze men de t van de 'e «loft- de „THE TALK OE THE TOWN" «Presenteert» nodel gestaan /boy, dansles «uiers. Haar was in de vu zij meege- i o.a. tyan. jriah Kokksauts vreemde wezens) naast de hof betere leeds ing als alleen- >rgen van rol op het /an de S «oo"e9e'n van :lt zich af itleven in van bewust- ihillende iet gezin s alleen- :ren nog ridsters, tegenstellingen ft doordat ze al- at ze zelf- stzijn kan houden middels fraaie huizen en vooral fraaie tuinen. Aan de hand van nieuwkomers in de wijk, Richard en t- i-_. in.-. zjen wat er zoa| sn en muren ge- I. Dr iurig bekeken voor welk on- I van de tentoonstellingen men de meeste belangstelling heeft. Dan wordt dat onderdeel eruit gepikt en uitgewerkt tot een aparte wisselten toonstelling. Op deze wijze hopen de organisatoren een soort «Vervolg verhaal over taal» op te bouwen, waaraan veel mensen plezier kunr beleven. De tentoonstellingen 2 voor het publiek geopend vanaf oktober 1978. Openingstijden: iedere dinsdag, donderdag, vrijdagen zondag van 15.00-17.00 uur. Groepen op af spraak, tel.: 04117-1279. Serie I in het nieuwe seizoen van Het Brabants Orkest I componist uit eigen gelederen. H.B.O.-trompettist gedichten uit de 6e eeuw (die haast onvertaalbaar aan het klankeffect geofferd werd) een spel van t schreven voor het Koperensemble Resonans, k zingen en eni en stelt hog“ waarop het lichteli. RO-Theater i*: «Het Balkon» Joanna White, zij heeft mc J’ voor Nova-Esquire-Playboy, in de Clark Brother treden als zangeres w fair. Daarna heeft zij shows en optredens van jves, Paul en Barry Ry Alvin Lee Band en Üi to1 Meer dan dertig medewerkenden (ak- teurs, aktrices, can-can-danseressen) en een groot orkest komen naar Til burg met de geweldige musical «Can Can» van Cole Porter op vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober. In de hoofdrol speelt, zingt en danst Heidi Brühl. Naast haar spelen verder o.a. Bela Emy, Sigrid Rautenberg en Heinz Brunner-Kraft mee. De regie is van Charles B. Axton, de choreografie van Wally Vosberg, de kostuums werden ontworpen door Barbara Kolkodziej en het schitterend dékor door Günther Hachenberg. Wie van Schubert houd' talloze zeer persoonlijke in en vele prachtige zang Daniël Wayenberg is de i ker voor Brahms Tweede Pianocon cert, dat na de pauze gaat. Het zeer romantische concert heeft, nogal on gebruikelijk, vier delen, maar die zijn dan ook nodig voor de vele ideeën, die Brahms hier te vertellen heeft. Het concert vindt plaats op donderdag 5 oktober in de stadsschouwburg in Tilburg. Aanvang 20.15 uur. CADANS g CENTRUM, CO spoor laan 424 i doi3-432772 zon- igge- van de igsprijs is koop is al Deze geweldige musical speel in het turbulente Parijse nacht het jaar 1893. Een wereld Toulouse Lautrec, Can Can en Moulin Rouge. De Parijse overheid verbiedt het can car-dansen op Montmartre, maar La Mome Pistache (eigenares van een can can etablissement) kan de toeristen niet teleurstellen en schakelt alles en iedereen in om toch deze fri vole dansvorm te kunnen blijven pre senteren. begint met een werk van een en gelederen. H.B.O.-trompettist Jo van den Booren zag in eeuw (die haast onvertaalbaar zijn omdat de betekenis ervan geofferd werd) een spel van tonen en klankelementen. Ge- noperensemble Resonans, laat hij de leden hiervan ook zeggen, enkele slaginstrumenten bespelen. Het werk heet Hisperica loge eisen aan de uitvoerenden, meer dan aan de luistereaars, lijk ironisch zal overkomen. acnébehandeling, peeling, elektrische en harsontharing, algehele huidverzorging. zonnebankkuren De handeling vindt plaats te Venetië in het midden van de 18e eeuw. Op een gemaskerd bal dat de Hertog van Ur bino geeft, zijn alle senatoren met hun vrouwen uitgenodigd. Aangezien de hertog bekend staat als een fervent vrouwenjager hadden de senatoren de uitnodiging liever afgeslagen. Senator Delaqua presteert het zelfs zijn vrouw voor enkele dagen in een klooster op te sluiten. Het is echter deze vrouw (Barbara) zijn oog heeft laten v». del van zijn bediende hij haar opsporen en bi Het is duidelijk dat kelingen en persoonsveranderingen aanleiding zijn tot dol-komische scè nes. Wachten op Cyril Vrijdag 6 oktober om 20.30 uur brengt het Action Theatre London in het Kultureel Sentrum de voorstelling «Wachten op Cyril». «Wachten op Cyril» of «de gelukkige mensen» is een stukje volksteater uit de tijd van Shakespeare waarbij de scheppingsverhalen en mythen een beetje door elkaar worden gegooid. De Kokksauts (eskimotaal voor leven in de moeras sen naast de hof van Eden. Om een wat betere leedsituatie te krijgen gaan ze op zoek naar eerr beloofd land met Sean Bergin komt niet De geplande voorstelling van de jazz musici Sean Bergin. Radu Malfatti, Tristan Honzinger en Roberto Bella- tala op zaterdagavond 30 september in het Kultureel Sentrum kan niet doorgaan. Voor de korte tijd die het Kultureel Sentrum restte om een vervangende groep te organizeren was het niet meer mogelijk maken. De volgende jazz-voorstelling in het Kultureel Sentrum is op zaterdag 21 oktober a.s. met de eerste vrouwen- jazzgroep «Vliegende Grapefruit». Ikoper ook operette «Eine Nacht in Venedig» wordt door de Hoofdstad cht op woensdag 4 oktober in een regie van Alexander Pilcher. De Gerhard Senft en het orkest staat onder leiding van dirigent h Jans, Jan Handerson, Marga de ihan van der Zalm, Antoni Wink, zien en horen. bezielde ondersteuning van hun op pergodin Clarabella, de gelukkige koe. ’Heel toevallig weten ze ook nog het levenselixer te vinden wat hun het eeuwige leven kan geven. Edoch, een grote schare mieren onder leiding van koningin Madam Marant, weet de Kokksauts te onderwerpen. Met ver eende krachten weten ze een tegenre- volutie op te zetten met de stofzuiger. Bevrijd kunnen ze nu genieten van het eeuwige leven. Een absurd aandoend theatergebeu- ren met een belangrijk aksent op het visuele. De voorstelling is gratis toegankelijk. Toneelgroep Theater brengt op maan dag 2 oktober de komedie Alles voor de Tuin» van Edward Albee in een regie van de Engelse regisseur Robert Kidd. Dit blijspel brak in de zestiger jaren vele toneelrekords. Aan de voorstelling wordt meegewerkt door o.a. Gees Linnebank, Margreet Blan ken, Trees van der Donck, Edmond Classen, Agaath Meulenbroek en Hans Pauwels. «Alles voor de Tuin» is bijna een boulevard-komedie. Het is een stuk waarbij je kunt gieren van het lachen, maar de nauwlettende toeschouwer zal merken dat er in het stuk wel dege lijk een andere ondertoon zit. Dat maakt dit blijspel ook zo fascinerend om de werkelijkheid lachen of om de werkelijkheid huilen. Het verhaal speelt zich af in een sjieke Jenny, laat Albee zie woonwjjk, waar iedereen de schone achter die fraaie tuiner schijn van welvaart probeert op te beurt. zien. 'voarom men over de landsgrens wilde, om zo de mensen in het buit» land, van hun kunnen te 1 nieten. De uitnodig’- Bernhard Show Banü Tilburg akte de presence dan ook met graagte a; Speciaal voor deze korps uitgebreid met eer dansmariekes, zodat men er verze kerd van kan zijn, dat men oren en ogen te kort zal komen. Irene Woensdag 4 oktober om 20.30 uur, de eerste avond van deze cyclus, zullen twee korte films gedraaid worden, als begin van een soort vervolg- «Een premie voor Irène» van Helke verhaal. Drie maanden lang wordt Sander (1971) West-Duitsland. Irène nauwkeurig bekeken voor welk on- is een gescheiden arbeidster met twee derdeel van de tentoonstellingen men kinderen en werkt in een fabriek voor ingstelling heeft. Dan elektriese apparatuur op basis van ïrdeel eruit gepikt en stukloon. Na het werk doet Irène iparte wisselten- boodschappen, het huishouden en e wijze hopen de verzorgt de kinderen, soort «Vervolg- Door de extra belasting staande tfrouw met alle zor dien en haar vooraanstaande r werk waar ze als voorvechtster vt andere arbeiders funktioneert, staat ze steeds onder grote druk, wat weer zijn weerslag heeft op de manier waarop haar buren en de voogdijraad naar haar kijken als moeder. Romerike Berge op de Kruikenmarkt Zaterdag zal het Tambourkorps merike Berge tussen 13.00 en 1( uur de aanwezigen op de Krui, markt vergasten op een sprankelend kijk- en luistergebeuren. Het korps zelf is pas een half jaar geleden opge- roepen, richt, als onderdeel van de gelijk- Famina namige karnavalvereniging uit Solin gen, maar zelfs in die korte tijd wist het zich nationale roem te verwerven. Hiema treedt het gehele Brabants Or- Men moet evenwel verder zien. Reden kest onder leidi van Hein Jor. waarom men over de landsgrenzen dans. Schubert, liederencomponist bij wilde, om zo de mensen in het buiten- uitstek> heeft zich als goed romanticus i kunnen te laten rneege- ook de symfonie-vorm gewaagd, iging van de Prins Beethoven was zijn grote voorbeeld, nd uit Tilburg om in Evena)s deze schreef Schubert negen ?sence te geven, is symfonieën, twee steken er ver .agte aangenomen. boVenujt De eerste zes (één ging ver- gelegenheid is he loren) zijn jeugdige experimenten, L" maar' zoals ook de hier uit te voeren Derde, toch zeer plezierig om te ho ren. 1 de grootste Op vrijdag 6 oktober is er om 23.00 uur :hrijver sinds een konsert in de serie «Moderne Jazz 1» de Stadsschouwburg». Dit konsert dat om 23.00 uur in de Studio-zaal van de schouwburg begint, wordt ver zorgd door Jemeel Moondoc Ensemble Muntu. Omdat okt jazzmaand is, zal er ook op vrijdag oktober een modem jazz-kons plaatsvinden. gehad van eerste optr musical H; werkt in s Marha Reeve Boney M, A, Heep. Pamela Douglas, ook zij is model ge weest danste en zong tevens in Hair, kreeg later bekendheid met haar eigen groep «RagDolls», zij deed veel T.V.- werk met o.a. Madeline Bell Jimmy Helms. Charles Aznavour en Alvin Lee. Delrose Hylton is de jongste en nieuwe aanwinst van de groep, zij heeft lang als amateur-zangeres ge werkt in Los Angeles en Londen, ze is nu professioneel geworden en vast bij de groep Black Gold. In de serie Jeugdtheater komt woensdag 4 oktober Mensino 's Kin- dervariété» in de schouwburg. Om 14.30 uur begint deze zeer amusante jeugdvoorstelling in de studio-zaal. Het programma bestaat uit twee on derdelen. Voor de pauze brengt mr. Mensino een aantal geweldige goocheltruuks zoals «de circusoli fant», «de verdwijnende beker», de «onzichtbare assistent» en de «grote bloemenshow». Na de pauze staat de Clown Toto op de planken en zal ieder een vermaken met zijn doldwaze frat sen. Het programma is geschikt voor de jeugd vanaf 4 jaar. De toegangsprijs is slechts f 2,50. De plaatsverkoop is gisteren gestart aan de kassa en bij de voorverkoopadres sen van de Stadsschouwburg. De serie oudt, vindt lijke harmoi igen. ideale vertol- Pianc Deze drie meisjes uit Jamaica hebben elkaar ontmoet in de beroemde Ame rikaanse klub «The Black Mikado». Sinds drie jaar zijn ze nu bezig met platen opnemen en optredens. Black Gold is een van de meest opvallende groepen op het podium van dit jaar. Sinds de Three Degrees en The Su- premes is het lang geleden dat een groep van dit karakter op de Europese podia te zien is geweest. The Talk of the Town heeft deze groep nog net kunnen contracteren in hun korte Nederlandse toernee van a.s. weekend. Zij hebben dit vooral gedaan omdat Black Gold weer een van die typische disco-acts is. Als je leest wat deze meisjes van te voren gedaan heb ben, dan staat dit garant voor een avond uniek disco-lawaai en het zien van een bijzondere show van drie professionele «mooie meiden». Onderwerpen van deze tentoon stellingen zijn: taal, lezen, schrijven, in de ruimste zin van het woord. Er wordt een bont allerlei gepresenteerd over taal: taal van mensen, taal van dieren, taal anders gebruikt door blin den en doofstommen, taal van mensen uit andere landen. Er wordt boeiend, poëtisch en soms grappig omgespron gen met taal op een wijze, die liefheb bers van taal maar ook onverschilligen zal aanspreken. De organisatoren stellen dat een en ander geschikt is voor bezoekers van 6 tot 99 jaar. Een van de belangrijke taaluitingen van de mens is het schrijven en lezen. Hierdoor onderscheidt hij zich van dieren en planten. Er is een belang rijke plaats op de tentoonstellingen in geruimd voor deze taal-uitingen. Omdat de serie tentoonstellingen in de Kinderboekenweek valt, is er een hele kamer gereserveerd voor een tentoon stelling over kinderboeken. Deze tentoonstellingen zijn bedoeld Het RO-Theater brengt op vrijdag 29 september «Het Balkon» van Jean Genet in de Stadsschouwburg Til burg. Dat gebeurt in een re gie van Franz Mar’--Jx‘- van Jean-Marie Fiévez en in kostuums van Dagmar Schauberger. Er wordt gespeeld door o.a. Canci Geraedts, Maja Habraken, Marieke van Leeuwen, Gertian Maassen, Barbara Masbeck, Ilona van Wijk, Edo van Dijken, Lou Landré, Gees Linnebank, Jéróme Reehuis, Julien Schoenaerts en Fred Vaassen. Jean Genet wordt nu al levende Franse toneelschrijver sinds een I de tweede wereldoorlog genoemd. Hij in d< werd in 1910 als een onecht kind gebo ren, leefde jarenlang onder voogdij schap, kwam in een verbeteringsge- sticht terecht en zwierf vanaf zijn acht tiende jaar als dief, inbreker, deser teur, smokkelaar en dichter door Europa. Johan Strauss’ i Operette gebracl choreografie is van John Kapper. In de hoofdrollen kunt U o.a. Aad Js Boer, Anita Heins, Wim de Haas, Jol en Jacco van Renesse aan het werk 1 De film laat situaties en wordingsprocessen op verse! niveaus zien: in de fabriek, het en de vrije tijd. Irène wordt als staande vrouw met twee kinder meer uitgebuit dan andere arbei en ervaart daardoor de t:„::;:* scherper, maar ze heeft dooroa leen staat het voordeel dat 7 standigheid en zelfbewust-^ ontwikkelen. Union Maids De oorspronkelijke inspiratie voor Union Maids was het boek «Rank and File» (wat zoiets als voetvolk bete kent) van Alice en Staughton Lynd, een verzameling verhalen uit de eerste hand, van radikale vakbondsorgani- satoren. Het vertelt over de strijd van arbeiders in de USA in deze eeuw, voor goede lonen en arbeidsvoor waarden, voor menselijke waardig heid en revolutionaire veranderingen van de maatschappij. In de film, die gemaakt is door Julia Reichert en Jim Klein in 1976 in de Verenigde Staten, vertellen drie vrouwen hun verhaal: Stella, de dochter van een Poolse boer met socialistische ideeën die aan zijn kinderen leerde: «Wie niet werkt zal niet eten». Sylvia, haar vader was een ge schoold dakbedekker en een militante vakbondsman. Haar familieleden wa ren volgelingen van de negerleider Marcus Garvey. Kate, uit een konservatief milieu, op jonge leeftijd geïnspireerd door haar grootmoeder die als jonge bruid weigerde om, zoals de gewoonte was, de huishouding van haar mans famiïië te doen. Zij ging met de mannen het land bewerken en daagde hen uit net zo hard te werken als zij. Deze film doet recht aan de op leven en dood gevoerde strijd van Amerikaanse ar beiders, arbeidsters en vrouwen v arbeiders voor werklozengeld, soci verzekeringen en vakbondsvertegen- woordiging. De voorstelling is gratis toegankelijk. gV°° V6 xeen Voor de maand oktober heeft het Tilburgs Filmhuis als thema: kritiese Ims. Met dit thema wordt geprobeerd om een beeld te laten zien die door vrouwen gemaakt zijn over problemen en situaties die ig hebben op vrouwen en die als film gebruikt kunnen worden om jkers een indruk te geven van deze problemen. Het medium film wordt hierbij gebruikt om een toegankelijke manier te vinden om een grotere groep van mensen te bereiken dan alleen door geschreven informatiemateriaal. Globaal zijn de onderwerpen die naar voren komen deze maand te onderscheiden in: vrouwen en hun werksituatie, abortus en vrouwen van middelbare leeftijd. Na afloop van de vertoningen zal er gelegenheid zijn om te praten over de film en de onderwerpen uit de film met mensen van het vrouwencafé en andere vrouwenorganizaties. V0IkSteater «Er moet eerst wat gebeuren» De Stadsschouwburg gaat een serie «Aktiverend Theater» starten. Het is de bedoeling dat er iedere maand een strijd-kultuur-voorstelling gaat plaatsvinden in de Studio-zaal. De eerste voorstelling wordt gebracht door het Volksteater uit Breda met het stuk «Er moet eerst wat gebeuren» op donderdag 5 oktober. Het Volksteater maakt zijn produkties aantrekkelijk door niet alleen van toneel uit te gaan, maar ook elementen als poppen, muziek, dia-series en film in de projekten te verwerken. «Er moet eerst wat gebeuren» gaat over werken en werkloosheid. Aan de hand van een verhaal wil het Volksteater aantonen dat «er eerst wat gebeuren moet». Het verhaal draait rond de 18-jarige Toon van Looveren, die op een houtzagerij werkt in een stoffige en slecht geventileerde ruimte met machines die nauwelijks beveiligd zijn. In het weekend trekt hij op met Anja, zijn vriendin die na haar Mavo bij een bank ging werken en nu in een kelder ponskaarten sorteert. Er gebeuren ook nog dingen met Toons vader, die al 27 jaar op een metaalbedrijf werkt en met rugklachten rondloopt. Het bedrijf besluit om het personeel te laten keuren en de vader belandt in de WAO. Zo gebeuren er nog meer dingen totdat Toon samen met een vriend besluit om tot aktie over te gaan. ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••e» kultureel JL sentrum deKoningswei Pieke Dassen eksposeert In de galerie van de Stadsschouwburg Tilburg wordt van 23 september tot en met 22 oktober 1978 een ekspositie ge houden van schilderijen en enkele poppen van Pieke Dassen. Met deze tentoonstelling wordt aangetoond dat Pieke Dassen naast akteur en pop penspeler ook een zeer verdienstelijk schilder is. Pieke Dassen werd op 23 september 1926 in Rotterdam geboren. Hij heeft het grootste deel van zijn leven in Maastricht gewoond. Pieke Dassen volgde verschillende beelc leidingen o.a. de afdeling van de Kunstnijverheids Maastricht, twee jaar mie en vrije schilderkur van Eyck Akademie. Het poppenspelen leerde Dassen van Jan Nelissen, wiens Poesjenellenkel der in Maastricht hij in 1952 overnam. De naam van het theater veranderde hij in «De Blauwe Scuyte». De veelzijdige Pieke Dassen heeft zich verder beziggehouden met akteren (o.a. bij Proloog), radio-werk (o.a. R.O.Z.) en met televisie-programma’s (o.a. «De film van Ome Willem»). Woensdag 11 oktober zal in de Stu diezaal van de Stadsschouwburg de landelijke première van het pop penspel «Puk en Nuk en... door Pieke Dassen plaatsvinden. Jemeel Moondoc is nog een avant- gardist van de oude stempel, contra-dictio is te verklaren als m geweldige opkomst beschouwt v in eerste instantie zogenoemde jazz», een avant-garde-vorm die laatste jaren in New York is ontwik keld en die een voortzetting is van het werk van Albert Aylor, Cecil Taylor, Ornette Coleman en John Coltrane. Moondoc speelt nog steeds in het idiom van deze mensen maar is daar mee niet terecht gekomen in de dood lopende straat die zoveel van zijn col lega’s aan het eind van de zestiger ja ren insloegen. sstec.. m '1CHctgeis echte" Extra voorstelling speelgroep Filiassi le Caramello laat Wegens het grote sukses dat bij zich brengen, speelgroep Filiassi heeft met het t allerlei verwik- nieuwe kindertoneelstuk «Het beto- nsveranderingen verde cirkus» zal er aanstaande dag om 14.30 uur een voorstelling bracht worden in de grote zaal Stadsschouwburg. De toegang slechts f 2,50 en de kaartverkc gestart. Het stuk werd geschreven door Jan S Naaijkens, die ook voor de regie zorgt. De speelgroep Filiassi voerde in het verleden al meer kindertoneelstukken op, zoals «De koning lacht» en de «Wonderfiets». De stukken van de Hilvarenbeekse auteur Naaijkens zit ten steeds boordevol humor en dat is Dat gebeurt in een re- ook weer met deze nieuwe produktie i Franz Marijnen, tussen dékors het geval. in-Marie Fiévez en in kostuums In Kasteel Nemelaer te Haaren wordt al maanden koortsachtig gewerkt aan de voorbereiding van een aantal ten toonstellingen, die zondagmiddag 22 oktober officieel worden geopend. Jeugdtheater van de schouwburg loopt erg goed. Daarom is het raadzaam om gebruik te maken van de mogelijkheid tot plaatsbespreken. U kunt dagelijks van 13.00 tot 16.00 uur telefonisch plaatsen reserveren via nr. 013- 432220.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 17