KOERIER DE f 1 lï i 4 Gemeentearcheoloog gaat op zoek naar funderingen van kasteel van ’t Goirke SBUUEANS-LOOS 4F Rabobank organiseert mammoet schaaksimultaan li Lm. 1 lu^l s öer 1978 pagina 32 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 70.280 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Binnenkort beginnen opgravingen Na onderzoek wordt het terrein park met gracht dat grond eraan Grootmeesters op toernee Voor alle belangstellende amateurs Op 20 september in Tilburg Wij vragen een Grondig graafwerk diessenseweg S telefoon 04255 -1575 DESCRIP ITO CASTELLORUM AGRI SYLV/E-DUCENSIS. Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel.426041 - 426042 H. DE ZEEUW H. DE ZEEUW Loon op Zand schijvens hilvarenbeek In 1858 heeft dit derde kasteel plaats gemaakt voor de fabrieksgebouwen van Pessers. Kom 'ns kijken in onöe nieuwe showroom Hoge Steenweg 45 A De betere zaak s voor i; Perzische tapijten tex verf t Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 INTERIEURVERZORGING BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 Donderdag 14 september 1978 22e jaargang nr. 1080 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tbt max. van f 20,-) uitgezonderd klndermonturen ‘tpinnenhuisarchit.ék t.uuH k'unstnijvertieici verlichting PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING gespeeld. Hans Ree, kundige L, voorkeur np begon in Zierikzee ef toernooi om het /erd Genna Sosonko Geboren op 18 mei 1943 in Leningrad, emigreerde naar Israël en kwam ver volgens naar Amsterdam. Hij is Ne derlands staatsburger. De schaakwe reld was en is daarmee zeer ingeno- Constant 200 auto’s in voorraad, nieuw en ge bruikt CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tllburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid TILBURG Nieuwstraat 172 (hoek Trouwlaan) Tel. 013-42.47.54 Bij 'n overlijden in uw familie, zowel ’s nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. aan ons k of telef deringen, mogelijk restanten van kel ders, en de resten van gebruiksvoor werpen. laprijs^F tmgeving lelijk van op de srste in- ersorganen gebeuren, later stadium als er lingen te zien zal zijn om organizeren. Onlangs meldden wij, dat binnenkort opgravingen zullen worden gehouden op het terrein van de voormalige fabriek van Pessers aan de Van Bijlandtstraat. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het kasteel van ’t Goirke, het «derde kasteel» want er waren in vroeger eeuwen al twee andere kastelen aldaar geweest, die afbrandden of afgebroken werden en daar zullen veel Tilburgers belangstelling voor hebben. Met die belangstelling zijn de deskundigen, die het bodemonderzoek gaan verrichten uiteraard erg ingenomen, maar zij hebben daar toch wel een kanttekening bij. Archeologisch werk is precisiewerk. Ook een leek begrijpt wel, dat dit niet kan worden gedaan door gewoon met een schop in de grond kuilen te graven en dan maar te kijken of er iets interessants naar boven komt, maar er zijn toch maar weinig mensen, die weten van hoeveel belang het is, dat de werkzaamheden heel precies verlopen en ongestoord kunnen worden verricht, anders In 1J755 werd het kasteel toch gesloopt en vervangen. Van dit derde gebouw dat we waarschijnlijk eerder een landhuis dan een kasteel moeten noe men zijn merkwaardig genoeg geen afbeeldingen bekend. Wel hebben we een korte beschrijving, gemaakt bij de verkoop in 1858. Ook de ligging is ons precies bekend. Dit komt omdat het kasteel is ingetekerid op de oudste ka dastrale kaart uit circa 1830. Het werk gebeurt met een graafma chine, noodzakelijk om de boven- ’t Is niet zo dat elke deelnemer al die uren aan z’n tafel zal zitten, want na verloop van tijd kan de één na de ander z’n schaakstukken opbergen, maar een enkeling zal het toch heel lang weten vol te houden en zelfs de partij winnen. De Rabobank heeft voor elke deelnemer die erin slaagt van een grootmeester te winnen of die in ieder geval een remise uit het vuur weet te slepen, een leuke prijs beschikbaar. :n. plaatselijke Rabobanken wil- zÜn. rne hun medewerking verlenen P°'*s /erdere organisatie, waarbij ze Aan :n beroep deden op de schaakver- '““n om één en ander zo goed .j„ te laten verlopen. men. In 1973 won hij de nationale titel, werd meester, grootmeester en deelde met Timman in '77 opnieuw de eerste lts in het Leeuwarder-titeltoer- i. Sosonko is een halve zwijger, h werd desondanks wel bonds- ch van de KNSB. Zijn vlijt en ken- staan buiten elke diskussie. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Hans Ree is kandidaat-grootmeester. Dat grootmeesterresultaat boekte hij in de Hoogovens '78, nadat hij voor- dien reeds driemaal tot kampioen van Nederland werd uitgeroepen. De op- Keuze uit meer dan 1.000. Deskundige voorlichting. Alle tapijten worden geleverd met certificaat van echtheid. De cirkelfoto van deze week werd gemaakt tijdens de Bikse Fiste. De omcirkelde figuur kan aan ons buro volgende prijzen komen afhalen f 10,- van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f 5,- van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst van P.v. Amelsfoort snacks. Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f7,50- van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van diepvriescentrum Ad Bertens, Ringlaan Oost; een kado van f 5,- van boetiek den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van 30 minuten van Effi, IJzerstraat 5; f 10,- van Vermaris hypotheken b.v., Auteurslaan 108; eén transistorradio fin Uni Sales, Stadhuisplein; een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10.- van Catering Service Veldkamp. Esdoornstraat 13. De winnaar van vorige week, W. Donders, Europalaan 929, heeft zijn prijzen reeds ontvangen. Foto van Aarle. Jtitifiimnm.DominiumejusannoMceeunam. (Equid, uti lüpramcmoravimusinrcccnfioneDoniinii L»»» 11505. fieque jure pigncratitio Dominium cedcnte Princi- Is obiit aa.Mami anno Til- ligio. Monumentum vidimus etiamnum in- rirem. Ex ilirpc Mtlftn tranfiir prxclarum Do- ft Sudt five l'mltm. Redemptum poftca, rurfutque oppigneratum poll annum 1,05ficqcc ptad Ixne'f'lioi devenit, tornnupm mtptiii, ut alt Gramajus Hidftrtiun dt MaMEW virxm print "^pfobdevatomonumentoconditus, antefutnmum altare, quando Romans imbi viguitReh “gnm cum hatcconcinnaretn tncnfe Feb. an. 1696. toramque tradum Sylva-ducenfem obirem boe, cum infigni Prxtorio ad Comités GrMendomnmt apud quos jampridem perfeverar. Reeds als 18-jarige gold hij als be kwame hoofdklasser. Hij geeft vele simultaanvoorstellingen, vrijwel altijd met hoge scores. Dat hij al jaren een vaste keuze voor het Olympiade-team is, zij ten overvloede vermeld. Die speurtocht wordt, zoals al gemeld, uitgevoerd door de heer H. Stoepker in dienst van de gemeente Tilburg als stadsarcheoloog. De aandacht van de archeologische af deling van het gemeentearchief is dus nu in het bijzonder gericht op het ter rein aan de Van Bijlandtstraat, waar tot voor kort het fabriekscomplex van de firma Pessers stond. grond te verwijderen, bijgestaan door grondwerkers met een schep. Als de sporen blootgelegd zijn, wórden ze getekend, gemeten en gefotografeerd. Het fijne graafwerk wordt gedaan met een kleine schep, een troffe, een veger en eventueel een kwastje. Hoewel het natuurlijk met geen mogelijkheid te zeggen valt, wat er gevonden gaat worden, rekent de archeologische af deling toch zeker op een aantal fun- zit de onderzoeker al eens makkelijk een paar honderd jaar mis. Het is dan ook zo, dat de oproep van de vereniging «Vrienden van Brabantse Kastelen», die wij verleden week in de krant zetten, om mensen die aktief aan het werk daarvan willen meewerken, niet zo moet worden verstaan, dat iedereen dan zo maar op het terrein van onderzoek aan de Van Bijlandtstraat kan komen rondlopen, en misschien zelf ook eens wat in de grond rondstruinen. Dan zou van de historische bodemresten natuurlijk weinig bruikbaars overblijven. Vrijwilligers, die voor dit werk belangstelling hebben, moeten dan ook niet op het opgravingsterrein zijn, maar bij het secretariaat van de vereniging, Gildebroedersstraat 67, 013-553789, dan zullen ze daar wel horen, wat van hen kan worden verwacht. Het is een algemene oproep, die niet rechtstreeks betrekking heeft op de speurtocht naar het kasteel van ’t Goirke. Jan Timman Jan Timman, geboren op 14 december 1951, is meer dan «een voortzetter» van de lijn Euwe-Donner. Hij is regel rechte wereldklasse, met geheel eigen inzichten en plannen. Reeds als 15-ja- rige werd hij derde in het toernooi om het wereldjeugdkampioenschap in Je ruzalem. En, ere wie ere toekomt, de Roemeense meester Ciocaltea, die toen eens een toreneindspel met Tim man «doornam» en verder zeer geïnt resseerd diens zogenaamde «onrijp doch reeds zeer ideeënrijke spe volgde, profeteerde: «Binnen lOjaar hij grootmeester. Binnen 15 jaar ve slaat hij de wereldtop.» Wel, in won Timman van Karpov in een partij uit een stuk. In juni van dit jaar werd hij gedeelde eerste in 'n Joegoslavisch grootmeestertornooi en zijn aktuele prestaties in de IBM '78 liggen nog kersvers ter inzage. Het is de bedoeling de bevolking en met name de buurtbewoners in de om van de opgraving zoveel mogeli de vorderingen van het werk hoogte te houden. Dit zal in eer stantie via de per terwijl het in een k hopelijk wat interessante dii zijn wellicht mogelijk 2 enige rondleidingen te Voordat deze fabriek werd gebouwd stond hiet het kasteel van de heren van Tilburg. Voor het eerst is er sprake van een kasteel (aangeduid in de bronnen als de «steenen earner» in de tweede helft van de 15de eeuw. Dit kasteel, waarvan geen afbeeldingen bekend zijn, is verwoest in 1581. In het begin van de 17de eeuw is het vervan gen door een nieuw gebouw waarin mogelijk toch resten van de voorgan ger opgenomen zijn dat in 1696 in een gravure is afgebeeld. Van het inte rieur van dit kasteel is een'beschrijving bekend, terwijl er ook een plat- tegrondschetsje gevonden is in de Bi- bliothèque Nationale in Parijs. Dit werd in 1715 gemaakt door de ar- chitekt Robert de Cotte, toen de prins van Hessen-Kassel, de toenma lige heer van Tilburg, plannen had om het kasteel door een nieuwbouw te vervangen. Deze plannen zijn om on bekende redenen niet doorgegaan. UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Buiten de mensen van het gemeen tearchief, de machinist van de firma Heijnen, en de grondwerkers van de Dienst Sociale Werkvoorzieningen, zullen een aantal vrijwilligers aan het werk mogen deelnemen. Hulp is aan geboden door de bovengenoemde ver enigingen en de Tilburgse HTS. Op beperkte schaal kunnen er nog vrijwil ligers deelnemen. Zij moeten er ech ter wel rekening mee houden, dat het werk op werkdagen plaats vindt, en dat een zekere regelmaat in de deel name vereist is. In aansluiting aan het Interpolis Schaaktoernooi, dat tot en met 15 sep tember a.s. in Tilburg wordt gehouden, organiseert de Rabobank met enkele grootmeesters die in Tilburg hebben deelgenomen, een week lang simultaanséances in 14 steden en dorpen in Noord-Brabant en de Bom- meler waard. Op 20 september a.s. vindt om 19.30 uur zo’n séance plaats in Tilburg, café - restaurant «Boerke Mutsaers», Vijverlaan 2. Schaakliefhebbers uit de regio kunnen dan hun krachten meten. Elke grootmeester neemt het op tegen zo’n 30 a 40 tegenstanders die afkomstig zijn van plaatselijke schaakverenigingen en van middelbare scholen. Ongetwijfeld zal elke schaakenthousiast van de partij willen zijn. Ook aan belangstellende toeschouwers zal het wel niet ontbreken, want het is telkens weer een indrukwekkend schouwspel zo’n internationaal be kende grootmeester ongeveer 40 verschillende spelsituaties gelijktijdig te zien verwerken. Meestal duurt een schaaksimultaanséance 3 - 4 uur. AUTOKOSTER o. BEZORGER voor de wijk Hoogvensestraat R Hoogvensestraat S Piushaven X Liefst woonachtig in deze wijk. S Aanmelden aan ons kantoor b NS-plein 14 of telefonisch 8 430783-430898 R Lajos Portisch Geboren op 4 april 1937 in Zalaegers- zeg, na Marcozy-Szabó, de derde Hongaar van wereldklasse. Het poestaland is sinds eeuwen een schaakbakermat. Het heeft, na Por tisch, opnieuw grootmeesters van toenemende faam voortgebracht, doch vooralsnog is Lajos de koning. Hij won ettelijke malen IBM en Hoog ovens (het laatst in '78, voor Korts- noj), voerde de simultaanspelers aan. kwam uit in kandidatentoernooien, enz. enz. Als we al een karakteristiek mogen bedenken, is het zijn devotie tot de schaakkunst. Zelfs zeer toege wijde collega's spreken met ontzag over zijn vlijt. De schattingen lopen van 6-8 uur per dag, hetgeen o.a. dooi wereldkampioen Karpov in diens nieuwste boek wordt medegedeeld. Die doet er zelf 3-5 uur aan en acht dit de menselijke limiet. mars van Hans Ree t 1967, toen aldaar het kampioenschap van Nederland wc “'“speeld. Ree, die afgestudeerd wis- e is, doch aan het schaken de ;ur geeft, is gehuwd en woont in Amsterdam. Aldaar begon overigens ook zijn jongens-schaakloopbaan. Groenzone Het eigenlijke kasteelterrein neemt maar een klein gedeelte in beslag (nog geen halve hektare) van het gehele ter rein van 8 ha waarop kasteel, gracht, bijgebouwen, vijver en park lagen. Het grootste gedeelte van dit terrein (ruim 6 ha) ligt nu geheel vrij en zal in de toekomst met huizen bebouwd worden. Het kleine stukje grond waarop het kasteel zelf stond blijft volgens de plannen van stadsontwik keling vrij als groenzone. Hopelijk is het mogelijk de teruggevonden fun deringen weer aan het licht te brengen en te conserveren. Dankzij de medewerking van allerlei personen en instanties, waaronder met name genoemd moeten worden de Dienst Publieke Werken, de Dienst Sociale Werkvoorziening (die de grondwerkers levert), de aannemers firma Heijnen en de heer Karei Pes sers, die veel waardevolle informatie verschafte over oude funderingen die hij in zijn tijd als fabrieksdirecteur bij bouwwerken op het terrein waarnam, kan het werk op 18 september a.s. be ginnen. Ook het gemeentebestuur verleende alle mogelijke steun.Het is de bedoeling om de opgraving te be ginnen met een exakte lokalisering van het kasteelgebouw. Als ze hierin ge slaagd zijn wordt het gehele omlig gende terrein met lange proefsleuven verkend. De bedoeling hiervan is om een totaalindruk van het terrein te verkrijgen, om de bijgebouwen, waar onder een schuurkerk, te vinden en om er zeker van te zijn, dat er geen andere, thans nog onbekende bewo- ningssporen verborgen zijn. Als dit gedaan is en dan is het inmiddels al 1979 wordt het onderzoek gekon- centreerd op het eigenlijke kasteel. Toen de Centrale Rabobank de aan bieding kreeg om de schaaksimultaan te organiseren, heeft zij die gaarne geaccepteerd in de wetenschap dat zij heel veel schaakliefhebbers er een plezier mee zou doen. Ook de plaatselijke Rabobanken wil- zÜn. aHen deelnemers aan het Inter- den gaarne hun medewerking verlenen polis-toernooi aan de verdere organisatie, waarbij ze Aan enkele simultaanséances zullen o.a.eenberoepdedenopdeschaakver- °°k nog de kandidaat-grootmeester enigingen om één en ander zo goed Ree en de internationale meester mogelijk te laten verlopen. Böhm meedoen. Grootmeesters Enkele van de deelnemende groot- De grootmeesters die hun opwachting meesters zijn de volgende: in de Rabo-Schaaksimultaan zullen Hans Ree maken, zijn Olafsson, Timman, u“"‘’ Dzindzindasjvili, Hübner, Portisch, Ribli en Sosonko. Behalve Olafsson, die als speciale gast is uitgenodigd, yjlf] Ml tj l?l

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1