ir MANNEN EN VROUWEN VAN TILBURG IN UW STAD LIGT WERK TE WACHTEN IN HET STIKATELIER VAN AERO AERO Aero heeft plaats voor enthousiaste medewerkers Maranatha start Winkeldiefstal, een duur en nieuw programmajaar moeilijk bestrijdbaar euvel ADIDAS 45 55 een Wie komt in aanmerking? Hoe meldt u zich aan? B Hush Hippies Opleiding of bijscholing tot schoenvakman of -vrouw U kent Aero schoenfabriek misschien. Er worden Aero herenschoenen en Hush Puppies gemaakt. Het gaat daar goed. Want Aero kiest voor kwa liteit omdat voor kwaliteitsprodukten groeiende markt bestaat. En de Aero-ploeg zet alles op alles om de beste kwaliteit te blijven leveren. HURKENS DE TILBURGSE KOERIER 978 pagina 22 Donderdag 31 augustus 1978 pagina 23 Schade kan erg hoog oplopen Ook ruimte voor politiek Personeel kan er toch heel wat tegen doen «ODvtiPLUN 4C TiLfcutc TCt M309F Gevraagd BEZORGERS «De voor de morgenuren koop in de winkel terug- Aanmelden: TRAININGSPAKKEN F een lerinj ;n. zijn, intal pendi duo. Heuvelstraat 50 F pahfrijk I o ilandse Aero stikatelier, Koestraat 113, Tilburg, telefoon 426146 kantoor) Sail Joia in Posjet Antiek- en vlooienmarkt swinkel ie rand tearti •lijke en rek! p een het oog kan wor- t/m maat 152 49,95 OISTERWIJK Walter van Roessel tel. 04242-2976 jrs weten er méér van, Tl maar: til burg 31770 Grotere maten 59,95 4 Redenen waarom rijschool Géén gehoor? Beldanonshoofdkantoor. Wilt u een gedegen rij-opleiding voor vrachtauto of bus, be! dan ons hoofd kantoor. TILBURG FrankvanHalterentel.013 - 552826 Onze instrukteurs concert is om 22.00 is vanaf 21.00 uur met handleiding t Bijbels Leerhuis teksten worden ‘_am-verhalen en ttocht. wordt er aangereil van Mar gekozen het verht erpakking van het ver- ikel op een duidelijke en 1 te voor- opnieuw de nerkt een ar- I Komende week kunt u iedere dag even l binnenlopen van 17.00 uur -18.30 uur I of u belt even om een afspraak te maken - I met de heer Pijnenburg. Telefoon: 426146. HOOFDKANTOOR m de tips uit Door de geweldige inzet van meer 70 medewerkers en de medewer van vele inwoners belooft dit evene ment weer een grootscheeps gebeuren te worden. er een tekst i eikt vanuit het rranatha: de i uit de Abrahai laai van de Uitt shop op kervel JONGE MODE KORVELSEWEG 109 - TILBURG Verschillende groepsavonden Het jaarprogramma '78-’79 van Mara natha, dat zojuist is uitgekomen, biedt weer de mogelijkheid tot deelname aan verschillende groepen op weekse avonden. Bovendien een overzicht van verschillende open bijeenkomsten. Ook zondagmorgen start Maranatha met een afwisslend aanbod: per maand zijn er vier ver schillende modellen van samenkomen op zondagmorgen 11 u. Mannen en vrouwen die het handwerkvak dat wordt uitgeoefend in een milieuvriendelijke omgeving aanspreekt. Aero is echter kri tisch. Er is alleen plaats voor mensen die schik in hun werk hebben. Mensen meteen nauwkeurige instelling en gevoel voorteamgeest. u snel en goedkoop het begeerde rijbewijs bezorgt: 60 Minuten rijles per uur! 1 Altijd dezelfde gediplo meerde instrukteur ’s Avonds theorieles bij u in de buurt Zeer hoog percentage ge slaagde cursisten! HAMERS M]MN H©©FF] Een vak dat u kunt leren bij Aero. Een eerlijk vak, dat wordt uit geoefend in een milieuvriendelijk bedrijf. Het vraagt om vak manschap. Een mooi vak dat je met zorg kan uitoefenen in een bedrijf waar je eer aan je werk behaalt. Het vak van schoenproduk- tieman kunt u tot in de fenesses leren bij Aero. Een fijn vak dat ook nog eens goed verdient. van Mierisstraat Tilburg zijn van zo ’n goeG<_ dat de belangstelling hiervoor stee talrijker wordt. De kramen met kunst voorwerpen zoals: ringen, armbanden en hangertjes in zilver en emaille zijn eveneens vertegenwoordigd. Sail Joia had zijn definitieve richting gevonden. De beide, eind 1967, gelan ceerde singles, «I believe in you», en «Amsterdao» werden een groot suk- toezicht; sluit de ver. kochte artikel op een duidt doeltreffende manier om t komen dat een klant o zaak ingaat en onopgeme tikel bijvoegt; groepeer kostbare artikelen op plaats die goed in het oog kan v ste in den gehouden; over win- leg alle niet gekochtei ersoneel, al- op hun oorspronkel., van de houdt schappen mogelijk gevuld; maak paskamers leeg voor een klant er binnen gaat en verwijder ook prijskaartjes die daar zijn achterge bleven; let op artikelen die de paskamers ingaan en eruit komen en beperk indien mogelijk het aantal; laat de kassa zo kort mogelijk onbe heerd en sluit hem steeds af; zorg ook tijdens pauzes voor een verantwoorde personeelsbezetting. is Van Putten gaat er ook /entieve werking uit i spiegels, monitoren joral van bewa BLOUSON - PULLOVER ES. - S. - M. 1 9,- CORDUROY PANTALONS 27,50 I maten 152 t.m. 176 In mei 1977 kwam de debuut elpee uit («Sail Joia»), en ondertussen is reeds een nieuwe album verschenen onder de naam «Maré-Alta». Zowel van de nieuwe elpee als van de voorgaande zullen tijdens het koncert in «Posjet» vele nummers worden gespeeld. Sail Joia bestaat uit Jo Alice Banta, vocals el. en akoesti sche gitaar, percussie. Karen Harvey, vocals percussie gitaar. Kim Ha worth, drums percussie en vocals. Antonio Lameirinhas, bass guitar, vo cals. En ook mensen als Neppy Noya. Hes- sel de Vries en Seam Bergim onder steunen regelmatig de concerten van de groep. Aanvang van het uur, en de zaal geopend. CURSUSPAKKET VOORDEELAANBIEDING 72 Rijlessen plus 12 lesuren theorie, lx Examengeld, incl. gebruik van auto tijdens examen slechts 499.- rekend dat gemi winkelbetreders Hoeveel schade richt, financieel, vergelijking: voor het r van één gestolen artikel in een dieningszaak moet achtmaal hetzel artikel worden verkocht; vooreen su permarkt is die verhouding nog on gunstiger: 1 staat tot 19, terwijl ineen discount de verhouding 1 op 28 is. Voor het bruto economisch resultaat zijn de gevolgen van winkeldi^*-' eveneens bijzonder duidelijk nadelig. Een winkeldiefstal van slechts 2 pro cent over de bruto omzet, dat per- sentage is het landelijk gemiddelde, betekent het verlies van 20 procent van het economisch resultaat bij een beoogd bruto resultaat van 10 procent van de bruto omzet. Maatregelen Nu is het niet zo dat de eigenaar var winkel en het personeel machtel staan tegenover de winkeldief. Putten geeft een aantal bruikbare 1 ter voorkoming van diefstal: richt uw zaak overzichtelijk in; maak doorkijkjes tussen bakken en rekken; laat het winkelpersoneel niet plaats blijven staan en zorg alles kunnen overzien en dat zien worden; belast zeker bij grote drukte één van de personeelsleden met algemeen Een Portugees duo, onder de naam Jesse en James voegde zich bij de Sail, en er ontstond een muziek die door- imma-aktivi- sPekt werd met de Portugese swin- reerstzijn Pende en ritmische klanken van het jongeren ieder die door-de- Informatie geeft het Op maandagavond, één keer per maand, wordt er een open, infor matieve avond aangeboden rond on derwerpen die aktueel zijn in de Ba sisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland waarbij Ma ranatha is aangesloten. Op maandaga vond 25 september bv. gaat het over feminisme en theologie (de studie en bezinning rond het christelijk gelo ven). Op maandag 9 oktober wordt er aandacht gegeven aan de Zuidameri- kaanse Bisschoppen-Conferentie in verband met de vraag: zal de opstel ling van kritische christenen en basis groepen in Zuid-Amerika erkend wor den of toch worden afgewezen? Maranatha richt zich ook dit jaar weer vooral op scholing en vorming via groepen, die wekelijks of om de veer tien dagen, gedurende een jaar of voorlopig tot kerstmis bijeenkomen. Er zijn twee soorten groepen. In een aantal groepen wordt gewerkt aan het leren kommuniceren met elkaar. Het kunnen oefenplaatsen worden om er met elkaar als mens te leren omgaan in een demokratisch samen bezigzijn: een oefening in de praktijk van gelo ven. Op vrijdag I september vangt weer de concertcyclus in Posjet aan. Het Politiek eerste concert zal verzorgd worden door de formatie Sail Joia, die in haar Bij de tweede soort groepen staat het muziek een mengeling kent van La- leren aan elkaar centraal bij lezing en tijnse en funky-invloeden. uitdieping van aktuele publikaties. Zo is er bv. op dinsdagavond een groep Begonnen als Sail bouwde de groep waarin het zal gaan over de vraag of zich een ijzersterke reputatie als live- «Marxisme» kombineerbaar is met act op. Vanuit de Amsterdamse Melk- onderwijs op een katholieke school? weg baande de groep zich een weg in En op woensdagavond start weer een het Nederlandse circuit. groep rond de politieke lezing van de Door de jaren heen vonden verschil- Bijbel. lende groepsveranderingen plaats. Meer informatie over de deelname aan maar steeds bleef de kern, bestaande groepen is te vinden in Vlugschrift nr. uit Jo Alice Banta, Karen Harvey en 4, een uitgave van Maranatha, gratis Kim Haworth intact. verkrijgbaar op het centrum aan de Prof. Cobbenhagenlaan 19 en in de leeszalen van de Openbare Biblio theek. De deelnamen aan programma teiten van Maranathadiealleret afgestemd op (studerende) jo in Tilburg, staat open voor L belangstelling heeft. De detailhandel, zowel het grootwin kelbedrijf als de zelfbedieningsv om de hoek en de discount aan d< van de gemeente, heeft jarlijks een forse schadepost door winkeldiefstallen. En er is aan het verschijnsel vrüwel niet s te doen. «Het is er altijd geweest en het zal wel altijd blijven bestaan», aldus J. van Putten, voorlichtingsfunktionaris van de Rotterdamse politie en de eerst 'Nederland die voorlichting keldiefstal gaf aan winkelpei dus lezen wij in het Maandblad Kamer van Koophandel. Het aantal winkeldiefstallen neemt jaarlijks toe. Een overzicht van de winkeldiefstallen die in 1974, 1975 en 1976 ter kennis van de Rotterdamse politie kwamen, geeft het volgende beeld: 1623, 1848 en 2426. Er is uitge rekend dat gemiddeld één op de zestig rs een winkeldief is. een winkeldief aan blijkt uit de volgende or het compenseren be- Volgens Van Putten gaat er ook een dfde sterke preventieve werking uit van opgehangen spiegels, monitoren, ca- meraboxen en vooral van bewakings- beambten in uniform. Het is overigens wel zo dat deze mensen, vaak van particuliere bewakingsorganizaties, iiefstal precies dezelfde rechten hebben als adelig. het winkelpersoneel en niet als politie agent kunnen optreden. «Maar alles wat een potentiële winkeldief kan af schrikken, moet natuurlijk benut wor den», aldus Van Putten. Gedaante Lastig aspect in de voorkoming van winkeldiefstal is het feit dat de win keldief tal van gedaantes heeft. Het kan evengoed een huisvrouw als een drugverslaafde zijn, een schoolgaand 'eind of een keurig gekleed heer. Met uitzondering van de professionele winkeldief, die volgens Van Putten eigenlijk ongrijpbaar is, vertoont het gedrag van alle andere winkeldieven en -dievegges één grote overeen komst; zij zijn zenuwachtip ten beveelt aan of 1 it zij ge- ten. die artikelen van de ene plaats naar de andere meenemen of in hetzelfde vak heen en weer schuiven; rond stands blijven hangen zonder iets te vragen; met grote handtassen, boodschap pentassen, kinderwagens, paraplu’s, opgevouwen kranten en dergelijke in de winkel rondlopen; groepsgewijs ogenschijnlijk doel loos door de winkel zwerven; rondlopen met nog onbetaalde ar tikelen; tikelen terug als eerste of op het allerlaatste mo- plaats; ment de winkel binnenkomen; V W Op de le (en eventueel 5e) zondag van tken zoveel zich onhandig gedragen, herhaal- de maand is er een dienst of viering delijk iets op de grond laten vallen; rond een aktueel tema. Op zondag 3 vlugge en krampachtige bewegin- AlllieK- dl september a.s. is het tema: «Hoe ka gen maken; - tholiek is Maranatha?». Op de 2e zon- afleidingstechnieken toepassen, VlOOldllTiarKt dag van de maand is er voortaan een zoals de verkoper aan de praat open bijeenkomst onder de titel «in houden, zodat een ander zijn slag Ontspanningsvereniging «De West- dagmorgen-ónders». Het is geen ker- kan slaan; enders organiseert a.s. zondag 3 sep- kelijke viering maar een bijeenkomst kort na de koop in de winkel terug- tember haar inmiddels befaamd ge- met muziek, een gedicht en een ver keren. worden 10e antiek- en vlooienmarkt op haal. Op zondag 10 september wordt het Icarusplein (achter Markuskerk) te deze gehouden met de Chilenen in Til- Oisterwijk. burg rond het tema: «Chili, 5 jaar on derdrukt en de rol van de kerk/chris- jrdan tenen in het verzet». :rking Op de 3e zondag van de maand is erop Maranatha een liturgische werkwin kel: in verschillende werkhoeken, met name ook voor de kinderen, wordt er met elkaar een afsluitende viering ge maakt. Op de 4e zondag is er mogelijk heid om in kleine groepen de zon- Bij de start Het gehele Icarusplein en een gedeelte aat zal zondag le spul._-- Er is een ruime keus in i en alles gaat voor een hand. lenkt toch kom c per- prachtig uitgestal ak te Aan de voorben antiek- en vlooienmarkt is langdurig gewerkt. Het resultaat mag er zijn, want 2 boerenschuren en een aania. garages zitten boordevol spullen, die zondag tussen 11.00 en 18.00 uur wor den aangeboden. U bent in ieder geval door De West- enders van harte uitgenodigd. Het is van uitzonderlijk belang dat het winkelpersoneel bijzonder attent is. Van Putten wijst erop dat het vooral in grootwinkelbedrijven tegenwoordig voorkomende ongeïnteresseerde ge drag van het personeel diefstal in de hand werkt. «De klant neemt wraak, omdat zij zich niet goed behandeld voelt. En vaak is dat gevoel terecht», De smaakvol ingerichte stands met aldus Van Putten. Zijn inziens moet de antiek zijn van zo’n goede kwaliteit e- spreuk De klant is koning nieuw leven dat de belangstelling hiervoor steeds dagmorgen te beleven. »s ingeblazen worden. Het vlug aanspre- ken van een klant, niet te opdringerig uiteraard, schept een band van ver trouwen en geeft de klant het gevoel dat hij gezien wordt. Bij al de raadgevingen van Van Putten Het geh----- is een triest facet nog onvermeld ge- van de Icarusstraat zal zondag nodig bleven. Naar schatting wordt van alle zijn om alle oude spullen (vlooien) een winkeldiefstallen 65 procent door het plaats te geven. eigen personeel gepleegd. vele rariteiten Van Putten beveelt als preventie prikje van de I hiertegen aan een arbeidscontract Ook als u denkt niets nodig te hebben, waarin is opgenomen een regel die het kom dan toch even kijken naar de de eigenaar mogelijk maakt het per- prachtig uitgestalde voorwerper - soneel bij het verlaten van de zaak te Aan de voorbereiding van deze 10e andere winkeldieven controleren. Een regelmatige voor- antiek- en vlooienmarkt is lanj één grote overeen- lichting over winkeldiefstallenme- gewerkt. Het resultaat mag i zenuwachtig. Van Put- thodes voor het personeel zou ook een aan op die mensen te let- prikkelende werking hebben. De ver scherpte aandacht na zo’n voorlich- tingszitting verslapt echter na verloop van tijd weer, zodat herhalingen nodig zijn.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 23