DE de :ike- )it: KOERIER ch Instituut Maatschappelijk Werk vindt inspraak van bevolking een fictie ?re SBMUDANS-LOOS «utdNellen VS, aai WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Wijzigingen in regeling voor overdracht van woningwetwoningen EN DIERENSHOW AHA. 9p KERMIS JEUGDKLUB HEUKA ORGANISEERT nnaa TILBURG BSE 169 199 298 “369 498 LIJNSHEIKE naast café ’t Wit Paardje Zaterdag 2 en zondag 3 september Zondag grote rommelmarkt GROTE ROMMELMARKT ustus 1978 pagina Oplage 70.280 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. B Kille constatering in jaarverslag Foto van Aarle leren, maar ze geven me blad telefoon 04255 - 1575 lac Dansmarietjes «The Blue Stars» zullen in ieder geval aanwezig zijn. PROTESTANTSE BEGRAFENISONt KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN H. DE ZEEUW ting 1 ond< u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 O o H. DE ZEEUW Informeer de mensen ln=sii Loon op Zand onze schijvens hilvarenbeek Donderdag 31 augustus 1978 22e jaargang nr. 1078 Een jaarverslag behoort ook afdoende bij zonderheden te bevatten, waaraan des kundigen kunnen controleren of de zaken bona fide en serieus worden behandeld, mèèr, het heeft ook een publieke functie; ook de niet-deskundige mensen hebben er recht jgen i, wat moet j van de aan deze De betere zaak voor I Perzische tapijten 'binnenhuisf M'cf n kunstnijvert leici verlichting Kom ’ns kijken in nieuwe showroom Hoge Steenweg 45 A Zie pag. 30 DERNEMING TIJDELIJK Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 INTERIEURVERZORGING GROOTSTE ANTIEKBEURS van Noord-Brabant BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tllburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) uitgezonderd kindermonturen ik gebr ders dc mijn moet ik be de speelplaats jol Tivoli- i het teken Besterdring 87, Tilburg 1 77 ex- tentoon- rs. Dit popu- Neder- ie door srse inruil „orders vanaf 995a" antie sater van alle merken niet aan, kunt U lijn baas gaan pra- ing en Ruimte! retwonin; L»t jaar i Rechtstreekse verkoop worden op maat dubbele dichtin" vragen geen o„u problemen is geen samenleven» in de sporthal tt van Oisterwijk) i zondag telkens «Leven zonder met garar Dea ize rom- leest U dan zal het -ch- ■ulp- de ;ent. rning ilen, deze :las- keur ren. diere De Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. hele dag linde aan vmvop af fabriek gemaakt I tegen tocht derhoud AUTOKOSTER^v UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 TILBURG Nleuwstraat 172 (hoek Trouwlaan) Tel. 013-42.47.54 hulp moet worden verstrekt. De medewer kers van het instituut vinden dan ook in spraak van de bevolking een fictie of, voorzichtiger gezegd, zij zien niet hoe zij dit handen en voeten moeten geven. Jaarverslagen zijn belangrijk, vooral, wan neer het betreffende orgaan zich zoveel moeite geeft, als hier het instituut doet, om de VIDEORECORDER Met 3 uur opname Pauzetoets timer Goedkope banden vanaf 29,- Kompleet 2995,- Nu uit voorraad leverbaar Ook diver' videorecor te Haaren (3 km .terwijk) op zaterdag en 2 en 3 september, van 13.00 tot 17.00 uur een gewc manier s wat hij i zou uitg werkter spreid, «hulpbel vooral v gebeur** avor lichting, öp thel hun samenleving bijdraagt. problematiek duidelijk te signaleren. Men Informatie kan aan zo een verslag aflezen, wat het insti- ^“nen uft ht' tuut voor de geest staat, op welke manieren men dit tracht te realiseren, en wat er van al die goede voornemens terecht komt. De jeugdklub HEUKA houdt a.s. zondag haar jaarlijkse rommelmarkt. Hierbij organiseert zij ook een grote Keuze uit meer dan 1.000. Deskundige voorlichting. Alle tapijten worden geleverd met certificaat van echtheid. Constant 200 auto’s in voorraad, nieuw en ge bruikt Kliënten van het Instituut voor Maatschap pelijk Werk voor Tilburg en Goirle hebben geen actieve inbreng op de totale opzet en inhoud van dit Instituut», aldus constateert het jaarverslag over de jaren 1976 - 1977. «De medewerkers weten», zo wordt ver klaard, «eerlijk gezegd zelf ook niet zo goed, hoe dit moet». Alle inwoners kunnen nu een maal niet persoonlijk worden aangeschoten om commentaar te geven, verder is het moei lijk aan leken uit te leggen, wat maatschap pelijk werk eigenlijk is, en tenslotte zijn zij, die om hulp komen, doorgaans allang blij als ze weer uit de nesten zijn en het weer zonder het Instituut kunnen stellen. Kennelijk is het zo, dat alleen degene, die persoonlijk bij een bepaalde kwestie betrok ken is, belangstellend toeziet op dat aspect van het werk, waarmee hij/zij te maken heeft, terwijl degenen, die niet aan hulp verlening toezijn, ook niet gezind zijn zich er het hoofd over te breken, op welke manier poset stelling 1 cijfer beves lariteit van u land. In 1975 55.566 bezoeke Voor het RAI-r Amstelhal van vervroegde datum van de elling zijn de motorenthou- beter in de gelegenheid vóór tin van het wedstrijd- en toer- nieuwste materiaal te moeilijk gezin, dat kanten uit kan, vrouw is me ontrouw gewor- noeg weerloos is «probleem» opduikt. Het vliegt met- bescheiden manier, een tegen de muur op en kan alleen algemeen ging toelej maar «hulp vragen». moedelijk over resp. Men zou kunnen zeggen, dat het de hebben en langs dez- meest elementaire taak is van een In- van’nbruikbareinbreng» stituut voor Maatschappelijk Werk, het publiek blijk wordei om de mensen in zijn werkterrein van Maar het is met he deze fundamentele waarheid te door- Maatschappelijk Wei dringen, met name door de mensen te met de partikulier «1 leren, dat ze al een heel eind zijn, als ze ertoe kunnen komen «moeilijk» te vervangen door «interessant». Het In stituut zou een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan samenlevingsop bouw door tegenwicht te geven tegen- enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij Is voorgaande jaren zullen op 11-motorweekend 79 niet alleen ïtsen van fabrikanten uit de /ereld te zien zijn, maar zullen ‘ere evenemen- tsvinden. Voor De Cirekelfoto van deze week werd gemaakt zondag, tijdens de ATU-speedway. De omcirkelde figuur kan aan ons buro de volgende prijzen komen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f5,van Gijzen optiek. Koestraat; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst van P. v. Amelsfoort snacks, Insulindeplein 19; waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; vier broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek. Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van diepvriescentrum Ad Bertens, Ringlaan Oost; een kado van f 5,van boetiek den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van 30 minuten van Effï, IJzerstraat 5; f 10,van Vermaris hypotheken b.v., Auteurslaan 108; een transistorradio van Uni Sales, Stadhuisplein en een waardebon voor een koude schotel t.w.v. f 10,van Catering Service Veldkamp. Esdoornstr. 13. De winnares van vorige week, José Kromheecke, Bredaseweg 420, heeft haar prijzen reeds ontvangen. over onderwijs en opvoeding, waarin de mensen geleerd wordt hoe de we reld behoort te zijn, en hoe de mensen zich daarin behoren te gedragen; het zou de mensen moeten vertellen hoe de boel werkelijk in elkaar zit, en hoe de mensen in feite plegen te reageren. Dan zouden de gesprekken over «wat er nog meer aan de hand is» duidelijker zin krijgen. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de rege ling voor de overdracht van woningwetwoningen, mede naar aanleiding van de gedachtenwisseling hierover eerder dit jaar in de Tweede Kamer, op enkele punten gewijzigd. De veranderingen betreffen in hoofdzaak de volgende punten aan de gemeente wordt toevertrouwd om een voorgenomen verkoop te toetsen aan het volkshuisvestingsbelang ter plaatse; de overdrachtsprijs voor na-oorlogse woningen zal voortaan worden bepaald op basis van taxatie van de waarde van de woning in bewoonde toestand; de regeling Ls nu zo gewijzigd dat de overdracht geheel ter plaatse kan worden afgewerkt, zodat het rijk geen beoordelende rol meer speelt en slechts behoeft te worden ingelicht. Naar de mening van de staatssecretaris kan de gemeente het plaatselijk volkshuis- vestingsbelang het best overzien. Hij heeft dan ook besloten dat de gemeente beslist over de eigendomsoverdracht, wanneer huurder en verhuurder het daarover eens zijn geworden. Als een woningcorporatie een woning niet wil overdragen aan een huurder, die daartoe een schriftelijk verzoek heeft ingediend, wordt ervan uitge gaan, dat de corporatie haar argumenten uitvoerig toelicht. geven matschappelijke werkers uu hun ervaring te weten, wat woon mens op een doodgewone r allemaal kan overkomen, en j dan moet doen. Die informatie tgewerkt en overzichtelijk in het errein kunnen worden ver- niet alleen ten gerieve van ehoevenden» maar ook en van geïnteresseerden. Dit kan meuren in de vorm van gespreks- >nden, cursussen, gedrukte voor- kortom zoals nu allerlei mingen en organen op honderd-en- lanieren langs elkaar heen aan en zijn, waarbij door de isolatie van telkens weer een ander «pro bleem» het «probleem-zijn» als zoda nig uitzonderlijk blijft, zodat de men sen er de schrik van blijven houden. Wanneer het Instituut, desnoods op bescheiden manier, zich daarop in het algemeen ging toeleggen, zou het ver moedelijk over respons niet te klagen hebben en langs deze weg zou zeker zvandezijdevan r-Jen gegeven. Maar het is met het Instituut voor Maatschappelijk Werk al niet zo als met de partikulier Meneer, ik zie het niet meer zitten». Ook het Instituut is een stuk samenleving, laat het dan van zijn kant óók samenleven, en niet alleen «hulp geven», maar ook hulp vragen» en ook «graag eens met een ander over iets praten». getat Daarop t gebracht (jaarlijks huidige i geldt. Het belastbaar inkomen van een huurder, die zijn woningwetwoning wil kopen, mag in 1976 niet hoger zijn geweest dan f 33.000,(was f 29.600,—). Het is mogelijk dat, als gevolg van de verkoop van woningwetwoningen, het geregeld onderhoud zowel van de ver kochte als van de niet-verkochte wo ningen wordt bemoeilijkt. Bij de over dracht van de woning kan daarom worden bepaald dat de koper verplicht is onderhoudsdiensten af te nemen van de verkoper tegen redelijke prij zen. Aanvragen van huurders, die hun woning willen kopen, die na 1 sep tember aanstaande maar voor 1 ja nuari 1979 bij woningcorporatie of gemeente binnenkomen kunnen naar verkiezing volgens de oude of de nieuwe regeling worden behandeld. Aanvragen die voor die datum bin- De rommelmarkt is dit jaar zeer groot van opzet. Er is van alles te koop, zoals antieke, nostalgische en luxe maar ook huishoudelijke artikelen. Voor meer informatie over de; melmarkt en de dierenshow 1 verder in dit blad. De verkoopprijs van vooroorlogse woningen wordt reeds bepaald op ba sis van de waarde in bewoonde toe stand. Bij de prijsbepaling van na oorlogse woningen werd tot nu toe uit gegaan van de vervangingswaarde van de woning verminderd met genor meerde afschrijvingen en verhoogd met de waarde van de grond. ingewikkelde berekening is nerzien. Bij de prijsbepaling van deze wonin gen wordt nu ook uitgegaan van de ixeerde waarde in bewoonde staat. wordt een bedrag in mindering it dat gelijk is aan 3'1* maal de cse) bijdrage, die volgens de regeling voor het eerste jaar RAI- motorwee kend ’79 in januari Het RAI-motorweekend, de twee jaarlijkse tentoonstelling van motor- nenkomen worden volgens de onge- fietsen, -onderdelen en -accessoires in wijzigde regeling behandeld evenals Amsterdam, zal in 1979 van don aanvragen waarbij een beroep wordt derdag 18 tot en met zondag 21 januari gedaan op de beschutte sfeer. De ge- worden gehouden. Tot nu toe was het meente beoordeelt in alle gevallen of gebruikelijk dat deze manifestatie in de verkoop strookt met ’t volkshuis- maart plaats vond. Overweging voor vestingsbelang. Zij zal er daarbij in het de organisatoren om dit belangrijke :n en verhoogd bijzonder op letten dat er ter plaatse nationale motorgebeuren nu in ja- Je grond. Deze voldoende goedkope huurwoningen nuari te organiseren is dat de motor- ig is herzien, beschikbaar blijven. sportkalender steeds vroeger in het voorjaar start. Door de v tentoonstel siasten b~‘ het begin seizoen het kiezen. Evenals het RAI-motorweekenu motorfietsen van fabr’’r gehele wereld te zien zijn, er tevens weer bijzondere ten en presentaties plaats» de komende tentoonstelling staat o.a. een Indoor Trial demonstratie op het programma. Daarnaast worden weder om, in samenwerking met Shell, de nationale sleutelwedstrijden (om de gouden steeksleutel) o.l.v. Peter Knegjens gehouden en de verkiezing van Koning Zelfbouw. Op het RAI-motorweekend jerden 75 firma’s. De t trok 75.060 bezoekers estigt de toenemende m de motorfiets in b 5 werd de expositie :kers bezocht. -motorweekend 79 is de i de RAI gereserveerd. De gewone problemen Het verslag stelt vast, dat het over grote deel van het werk bestaan heeft uit hulpverlening aan mensen, die concreet hulp vroegen. Veel voorko mende vragen waren ik weet niet hoe het met mijn gezin moet weet U een adres van een kin derdagverblijf kan ik huursubsidie krijg ik heb enorme schulden, ik nu mijn huis wordt verkocht en ik kom op straat te staan mijn vrouw is agressief en slaat de kinderen mijn man kan niet van de fles af blijven en is voor geen rede vatbaar mijn moeder vindt dat ze alles voor mij moet regelen meneer, ik zie het niet meer zitten de echtscheiding is nu wel rond maar ik vlieg nog steeds tegen de muur op ik gebruik elke dag 3 tabletten an- doe ik geen oog dicht i uitkering is gestopt; waar t ik nu van eten ren een alleenstaande vrouw Dit jaarlijks evenement, dat jeugdklub HEUKA, op de speelpk van de Frater Andresschoc straat 45 organiseert staat in van de dieren. Daarom hebben ook diverse dieren verenigingen hun medewerking aan deze jeugdklub toegezegd. Er is een ur aan dieren en vogels te bewónde- i. Ook de voorlichting inzake deze :ren is volop aanwezig. eigen kinderboerderij HEUKA doet natuurlijk dierenshow mee. met kinde geen huis mijn den, ik wil van haar af mijn overburen maken de 1 herrie, kunt U daar geen ei maken ik kan het werk niet eens met mijt ten. Deze lijst kan nog eindeloos uitgebreid worden. In 1976 zijn ruim 1.600 men sen met één of andere hulpvraag aan gekomen. Soms klopt men aan met een wat grijpbaar en konkreet bin- ncr.komertje, bijv, om een uitkering, huis of om het invullen van een lier. Niet zelden is er echter aan de hand waar men graag eens met een ander over wil praten. Waarom hulp geven» Men kan deze vragenlijst zien als een aanwijzing, hoe beroerd veel mensen ertegenwoordigin de wereld aan toe zijn, en met name dus in het werk gebied van het instituut, men kan ook in het algemeen er de constatering aan verbinden, dat het leven gewoonweg niet makkelijk is, en dat de samen leving nu eenmaal geen probleemloos geval is, maar een levende ge meenschap, waarin de onvermijde lijke problemen gezamenlijk moeten worden opgevangen. v Wil het Instituut voor Maatschappe- dierenshow, lijk Werk het publiek nadrukkelijker Dit jaarlijks bij zijn werk betrekken, dan zal he* zich ook tot dat publiek moeten rici ten. Dat kan nooit, als men het «huif behoevende» accentueert van c mensen aan wie men service verlee" Als iemand een centrale verwarmii. bestelt, of zijn belasting moet betaler beschouwt de installateur of de bek. tingontvanger zo’n «klant» niet als hulpbehoevend, en zichzelf niet als hulpverlenend; integendeel men is blij met de «klandizie», althans zo stelt men zich tegenover de «klant» op. Deze houding zou de maatschap pelijke werker over moeten nemen. Hij zou als eerste moeten uitdragen, dat in de huidige wereld iemand, die met «problemen» zit dit niet in eerste instantie «aan zichzelf te wijten heeft»maar dat men in deze wereld evenmin als in welke andere wereld ook nu eenmaal niet rondkomt, als men niet zo nu en dan «problemen» heeft, waarover men moet kunnen praten zonder meteen als «hulp behoevend» min of meer voor gek te staan. De feitelijke wereld Een gezin, dat letterlijk geen enkele van de hier opgesomde «problemen» tegenkomt, en dat daar dan ook nog «een eer in stelt», is met recht een Alweer een aantal jaren geleden werd in ons blad een discussie gehouden, waarin de vraag rees, of onder maat schappelijk werk moet worden ver staan, verlenen van hulp a^n «mensen, die achterop dreigen te raken»dan wel of het bedrijf in ruimere zin moet wor den opgevat en eerder worden gezien aLs werk, dat mede de samenleving gaande houdt, initiatieven ontplooit, niet alleen correctief, maar ook creatief werkt. Vanuit de gelederen van het maat schappelijk werk werd sterk het be lang van die ruimere blik benadrukt, aan onze kant werd daarbij opge merkt, dat er in het maatschappelijk nenkor werk, zoals het zich in feite presenteert een huis of om dan toch nog heel wat fundamenteel formulier. Niet zou moeten veranderen. Een bemer- meerat king als wij aan het jaarverslag hier ontlenen, wijst erop, dat die veran deringen zich sindsdien nog niet heb ben voltrokken. grijpbat rtje, bij» helemaal geen en dat dan ook nage- os is, als er toch eens een opduikt. Het vliegt met en de muur op en kan alleen hulp vragen». >u kunnen zeggen, lementaire taak is tppelijk V ijn werkterreir waarheid te door de mens Izijn, loeilijl jrvangen door «interessant» ju een belangrijke jveren aan samenlet i II

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1