Al geruime tijd vernielingen aan geboortehuis «Peerke Donders 1IIAIS E, j 18. ICHT H.DE ZEEUW ^4' OOSTERSE TAPIJTEN Feest in het Spoorwegmuseum DOmES IfflCInl 130 265. 280 ijzen Jaarlijkse schaapscheerdag in de Tongerlose Hoef -3S&* 210, 1IU 845,- bezorger 10750,- I Donderdag T.juni 1978 pagina 3 g 1 juni 1978 pagina 2 DE TILBURGSE KOERIER T Schade aan cultuurhistorisch monument t60 XU Ingegooide ruiten en brandstichting IERLICHT ewija ;n dc WCD! 12 jaar iHINGITAl j - Tel. 422929 Een speelplaats sgen i. In /rij entree laat-. Reits traat 72 Vijftigjarig bestaan gevierd roej 3e perron opengesteld Rommelmarkt in Den Bosch van DIT IS PAS GOEDKOOP n-T.V. I e opbrengst iilen zij projt Muziek op de Kruikenmarkt 10 tot 30 Bontint 172 (laan) PEL. 425319 iterdag 23.45 uur 422911 1 Blusgroep nieuws kan i ge rote Met volkszang en -dans Schaken op Place Paris» lager dan elders Komt U vrijblijvend overtuigen contact lenzen Dus.... toch een bril of Argentina - taartje f975 presenteert jzondere at- SHIRAZ 100 x100 SHIRAZ fine 200 x150 issen t de ge- geven van de diverse technieken die de ach ter ons liggende eeuw heeft voortge bracht. lag 14.30 uur. ILVERMEER» DARDJAZIN SUPER 150x50 SHIRAZ 150 x100 SHIRAZ 80 x 80 SHIRAZ 200 x 300 BIDJAR 200 x 300 Deze middek men on thon - r niet ingen een pop- i Pas- AUTOSCHADEBEDRIJF BV voor totaal schade-herstel Keuze uit meer dan 1.000 en Deskundige voorlichting OOGMEETKUNDIG OPTICIEN B V. WAGNERPLEIN «7 WINKELCENTRUM TILBURG-NOORD TEL. 013-554512 MPLANEET» Jacob» icob» Funes ‘“•n fa- sld< NOORDERLICHT Weekfilm «Saturday Night Fever» - 7e week laatste ider was 1.30 en 20.15 uur. 15 en 21.30 uur. ten 20.15 uur. dat E. -t doel 1 :eg de BI iel en kon zo i a.s. organiseert het tielmuseum de tradi- :heerdag in de Ton- Tilburg van 12.00 tot vele demonstraties zullen :hillende textielonderwer- profite- )ede van van handel a opbrengs is voor d de I Onlangs Vonhoff ratierijtuig en het 2e klasse lo- kaaltreinrijtuig van de Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij. De vier rijtuigen zijn in de afgelopen twee jaren op zeer deskundige wijze in oude Idister hersteld. AUTOSCHADEBEDRIJF BV. voor totaal schade-hcrstel termeer» boek van Karl t schat van de ides. Zaterdag, 3 juni a.s. vinden er op de wekelijkse Kruikenmarkt twee muzi kale optredens plaats. onde Nice Kapel ook En zelfs dat lijkt niet genoeg te zijn. Het is namelijk zo dat bij Peerke Don- ders’ geboortehuis een Kruiswegpark voorkwt met beeldengroep en een kapel te zij- zige bloc ner nagedachtenis zijn aangelegd. Ook deze moeten het al geruime tijd ont gelden. De beeldengroep in het park is zodanig gemolesteerd dat de stichting Haal voor bij de buis onze W.K. Smickeltip in huis is toch fijner. Heuvel 45 - Tel. 421285 Eigen parkeergelegenheid: toegang Jan Aartestraat eerste inrit links Bijverdiensten voor de wijk WILHELMINAPARK en omgeving. Vragen wij een Liefst woonachtig in of bij die wijk. Aanmelden: N.S.-plein 14, of tel. 430783 >f ze wel weten ''•maal uitspoken». De „-.is mevrouw Jonkers - Jmtaliteit van de r„cht veel te non- 'k vind het allemaal jammer. Waarom k it meer eerbied omge- ingen worden met zo’n stukje his- NOORDERLICHT Jeugdfilm «De Schat in het ZiPvt Naar het beroemde I May. Op zoek naar de indianen met zijn legenc stoor trische r met de «echte» Langs het spoor 4 stoomtrein^ komotief N! spoor-loc. S de Mij. mensen waar S.O.S. Wereld- al jaren handel mee drijft. De igst van de eerste rommelmarkt >r de boeren die aangesloten zijn _,e federatie, Fedecocagua, in latemala. Ook aan de kapel werd ernstige schade toegebracht. De voorzijde van het al taar werd tot driemaal toe door brand vernield terwijl het ook meermalen -vam dat de in de kapel aanwe- -loemvazen door de ruimte teg de muur kapot gesmeten werden, één geval gingen de daders zelfs zo ver dat ze het nodig vonden om in de kapel hun behoefte te doen. gang tot alle demonstraties is Inlichtingen worden verstrekt ioor het Nederlands Textielmuseum. 23, Tilburg. Telefoon AMBASSADE (nacht) The Stonekiller In het jargon van de onderwereld be tekent een stonekiller zoiets als een 100% wrede moordenaar. Zo iemand kan een gangster zijn, maar net zo goed een politieman. In deze film speelt Charles Bronson de rol van zo’n smerige smeris», die het op moet ne men tegen een uitgebreide Maffia-ben- ver de onder leiding van een moordlus- do< tige peetvader. i“ die eigenaresse is van het complex de beeldhouwer Verbraak aan moest ;n om de schade te herstellen, itussen wel enige tijd zal in-heb- pen mini-exposities worden ingericht. De dag die jaarlijks vele duizenden be zoekers trekt, is eveneens voor de jeugd interessant, naast het normale programma worden verschillende films vertoond. Afgelopen zaterdag werd in het Blus groep nederlaagtrnooi de wedstrijd gespeeld. Tegenstanc het Centraal Ziekenvervoer Tilburg. In de eerste helft gaf de CZT goed tegenspel en zo kwam het dat Blus groep slechts éénmaal het doel kon treffen. Na rust echter kreeg de Blus groep meer greep op het spel v.i nogmaals driemaal scoren. CZT wist ook nog eenmaal te i ren van een fout in de achterhoe de Blusgroep. Einduitslag dus 41. Op 16 juni a.s. zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Aan vang 20 uur in ’t Hoefke aan de Hoefstraat. De tentoonstelling is ontworpen en uitgevoerd door de staforganen In- en Externe betrekkingen en Reclame Design van NS en is te zien tot en met 25 juni a.s. De tramwagens staan alle langs het uit 1975 daterende 2e perron; paarde- en imtrams op spoor 2 en de elek- motor- en aanhangwagens i stroomafnemers tegen een bovenleiding - op spoor 3. *-et nieuwe 3e perron staat op een welhaast komplete samengesteld uit de lo- NS 3737 (gewezen Staats- SS 707), twee rijtuigen van tot Exploitatie van Staats spoorwegen, een Wagon-lits restau- Het zal de meeste mensen wel bekend zijn dat Tilburg, ondanks het feit dat het een vrij grote stad is (de achtste van Nederland) relatief en absoluut gezien erg arm is aan cultuurhistorische monumenten, zeker als we hierbij k(jken naar vergelijkbare steden elders in Nederland. Wie aan dergelijke monumenten in Tilburg denkt, denkt daarbij aan de Hasseltse kapel, het Paleis-raadhuis en eventueel nog aan de Reitse Hoeve- straat waar wat huizen staan die typerend zijn voor Tilburg, zoals dat in vroeger eeuwen bestond. Het komt maar zeer zelden voor dat iemand in dit rijtje het geboortehuis van Peerke Donders plaatst, wat als merkwaardig gekenmerkt mag wor den omdat het op meerdere manieren van cultuurhistorisch belang is voor onze stad. Daar is in de eerste plaats het feit dat het een wevershuisje is uit de vorige eeuw dat heel mooi laat zien hoe meer dan honderd jaar geleden de Tilburgse weversgezinnen woonden en werkten en in de tweede plaats omdat in dit huisje «ons» Peerke Donders het levenslicht aanschouwde. ar vergex (continu) demonstrs kaal worden opgeluisterd door volks dans- en zanggroepen. De grote belangstelling die het Ne derlands Textielmuseum jaarlijks voor deze buitenaktiviteit ondervindt, is wederom aanleiding geweest om naast het schaapscheren de bezoekers kennis te laten nemen van een aantal textielambachten. Een aantal deskundigen die speciaal voor deze dag werden aangezocht, zullen tijdens de openingstijden con tinu demonstraties verzorgen, zoals zeefdrukken, spinnen, weven, poffers maken, breien, gobelinweven en kantklossen. Naast de ve over verse! CAMERA II «Jabberwocky» I'-— parodie op een romantische n.iuudeeuwse film is tot stand gekc mon onder leiding van de Monty Py- Luvu - medewerker Terry Gilliam. Men kan zich dus wel vagelijk ver beelden, maar zeker niet duide voor de geest halen met wat voor verwikkelingen de strijd van een een voudige knaap tegen een draak, en zijn verovering van de prinses gepaard gaan. Men moet dat gaan zien Voor hen die het niet meer zo goed kun nen plaatsenPetrus Donders ver richtte in het Suriname van de negen- trekker tiende eeuw als zendeling onnoemelijk Wat int veel goed werk en wel op zo’n manier -ben. dat zijn zaligverklaring niet erg lang meer op zich lijkt te laten wachten. Alles bij elkaar genomen, is het dus geen wonder dat het wevershuisje al enige tijd onder monumentenzorg valt. Tilburg lijkt van dit alles weinig onder de indruk te zijn. Dat de belangstelling voor dit monument bepaald niet over weldigend is te noemen, valt mis schien nog te verklaren doordat het wat afgelegen ligt aan de Pater Don- dersstraat, die echter makkelijk te be reiken is via de Vlashoflaan en de Bo- rodinstraat. Wat echter nauwelijks te verklaren of goed te praten is, is het feit dat het wevershuisje al enige maanden ten prooi is aan een aantal grove vernielingen. Ruiten worden herhaaldelijk ingegooid en een deur in het huisje werd zonder scrupules ge sloopt. In december vorig jaar zijn de kap en het perron met de aan weerszijden daarvan liggende sporen door de bouwers, de afdelingen Staal- en Be tonbouw van Strukton B.V., opgele verd. Thans is het niet alleen zo dat de nieuwe sporen al weer vol staan, maar het is daardoor mogelijk geworden om het materieel op de andere sporen overzichtelijker en historisch meer verantwoord tentoon te stellen. Van 12 tot 14 uur zal optreden de groep Fluitekruid met nederlandstalige volksliederen, begeleid door fiedel, gitaar, fluit, trom en trekzak. De groep bestaat uit Els Hendrickx, Rolf Jans sen, Mark Zeegers, Maria Bijvank, Adje van Zielst, Hanneke Bongers, Fonsje Huygens en niet te vergeten Vic Rijken. heeft Utrechts burgemeester in het Nederlands Spoorweg museum het nieuwe 3e museumperron officieel in gebruik gesteld. Daarmee heeft het museum er weer zo’n dikke 220 meter overdekte opstelruimte voor het rollend materieel bijgekregen. De feestelijke bijeenkomst werd muzikaal opgeluister door de kapel van de Utrechtse politie, terwijl een aantal historische autobussen, die de bur gemeester en zijn gezelschap van het stadhuis afhaalden, de verbondenheid van het museum met het hele openbare vervoer benadrukten. Uit het museum Door middel van de gekozen demon straties kan de bezoeker kennis maken met enige interessante technieken en ambachten waarvoor jaarlijks uit de museumkollektie een keuze wordt gemaakt. Daarnaast bestaat een unieke gelegenheid om een echte schaapscheerder dit eeuwenoude be- :p op professionele wijze te zien uitoefenen. SCHEIDING DER TECHNIEKEN Naast een duidelijker scheiding tus Deze harmonie, op volle sterkte ruim trein’ en tralpmaterieel heeft 100 muzikanten bevattend, viert dit Jong,ste u,tbre’ding het mogelijk jaar haar 55-jarig jubileum. Onder an- dere werden uitvoeringen gegeven in de R.A.I. te Amsterdam, in de Doelen te Rotterdam en op de Scheveningse Pier. Ook het Tilburgse Publiek heeft al geregeld kennis te kunnen nemen van de kwaliteiten van de Tilburgse P.T.T.-harmonie. Door deze rangschikking is bereikt dat, van het museumgebouw uit gezien, het materieel «oploopt»; de kleintjes vooraan en hoe verder weg des te ho ger en langer het geëxposeerde wordt. TENTOONSTELLING Ter gelegenheid van deze opening, die nagenoeg samenvalt met het vijftigja rig bestaan van het Spoorwegmuseum (7 januari 1927 werd de oprich tingsakte gepasseerd en op 1 decem ber 1928 werd het museum voor be zoekers opengesteld), heeft NS het museum een tentoonstelling aangebo den Oud zijn en jong blijven, bouwbeelden van NS op weg naar zijn 150ste vetjaardag. In een speciaal expositierijtuig dat voor deze gelegenheid langs het 3e perron is geplaatst, laat NS zien welke projekten ten behoeve van het reizi- gersvervoer nu onderhanden zijn of in het komende decennium in uitvoering zullen komen. olgende week zaterdag Place Paris» weer een bija tractie er zal geschaakt kunnen wor den. Wij bedoelen het beoefenen van het schaakspel, niet het voltrekken van een atavistisch huwelijksritueel, hoe de schaakvereniging «De Stuk kenjagers» daarover ook moge den ken. In ernst: schakers van de hooggeklas- seerde vereniging «De Wolstad» zul len op «Place Paris» aanwezig zijn, en wie wil kan het dan tegen hen opne men. Er zijn in Tilburg, naar verluidt, legio «losse schakers»die er nooit toe komen zich in georganiseerd verband met geschoolde tegenstanders te me ten, maar die toch wel graag eens uit komen tegen iemand, die interessant partij kan geven. Nu wil dat ook weer niet zeggen, dat men op «Place Paris» alleen mag mee doen als men zelf op hoog peil speelt. De spelers, die zich beschikbaar heb ben gesteld, zijn best bereid om niet helemaal volwaardige tegenstanders een paar pionnen of een stuk voor te geven. Gegadigde kunnen zich al aanmelden bij de organisatoren, t.w. Leenaerts Kleding, Juliana van Stol- berghstraat. Volgende week worden nadere bijzonderheden meegedeeld, maar fervente schakers kunnen zich in elk geval vast voorbereiden op een spannende ontmoeting. Terecht rijst nu de vraag wie hiervoor verantwoordelijk is/zijn en hoe het mogelijk is dat hetzover kan komen met een voor Tilburg en omstreken zo uniek cultuurhistorisch monument. Mevrouw Jonkers, die samen met haar man voor de stichting het toezicht houdt op het terrein, meent dat allemaal begonnen is toen nieuwbouw in Noord neergezet werd. Met de jonge gezinnen kwamen de jonge kinderen en het zijn die kinderen die «er een speelplaats van maken». Hoewel de heer en mevrouw Jonkers hiertegen doen wat ze kunnen, moeten ze ook aandacht besteden aan hun ho recabedrijf dat naast het monument gelegen is. Zij die kwaad willen, kun nen hier makkelijk misbruik van ma ken en zo was het bijvoorbeeld moge lijk dat mevrouw Jonkers ’s morgens de kapel schoonmaakte en dat slechts kele uren later van het interieur van kapel een ravage was gemaakt van ikgegooide bloemenvazen. Op zo’n mier blijft het voor iemand die toe- :ht moet houden, vechten tegen de :rkaai. Ook de ouders van de jonge osdoeners gaan in deze volgens me vrouw Jonkers niet helemaal vrijuit. «Het moet toch mogelijk zijn wat meer toezicht te houden op de kinderen. Ik vraag me wel eens af of wat ze hier allemaal ai hele zaak is volgens mei een kwestie van de men mensen die in dit opzicl chalant zijn. «Ik vind het allemaal zo Op zondag 11 juni verschrikkelijk jammer. Waarom kan Nederlands Textiel er niet met wat meer eerbied omge- tionele Schaapscht het sprongen worden met zo’n stukje his- gerlose Hoef te de torie». 17.00 uur. De gemeente Tilburg toont totdusver manifestatie waarvoor de toegang weinig interesse voor de gang van za- gratis is, zal evenals in voorafgaande ken rond het wevershuisje aan de Pa- jaren gratis toegankelijk zijn. Ook zal ter Dondersstraat. Zo heeft zij enige deze dag dit jaar vergezeld gaan van tijd terug de mogelijkheid gehad het Vele (continu) demonstraties en muzi- terrein over te nemen, maar daar werd toen van afgezien. Deze houding 1 eigenlijk wel als typerend worden zien voor de houding van een grote groep mensen in de stad tegenover het geboortehuis van Peerke Donders. We zijn in Tilburg nogal stiefmoeder lijk bedeeld met monumenten. Daarom is het des te meer onverkwikkelijk dat er op zo’n manier omgesprongen kan worden met wat ons nog rest op het terrein van de cultuurhistorie. Het zou toch te gek worden als we de monu menten die ons aller erfenis zijn tegen ons zelf moeten gaan beschermen met hekken en prikkeldraad. Als we ons dat willen besparen, zal het hoog tijd wor den dat er ergens iets gebeurt. Fa. H. de Zeeuw heeft bijna 50 jaar ervaring met de in- en verkoop van Oosterse tapijten. Alle tapijten worden geleverd met certi- caat van echtheid TILBURG Nieuwstraat 172 (hoek Trouwlaan) De betere zaak voor Perzische tapijten tol 013-424754 RECENTE TECHNIEKEN Spoor 5 tenslotte, herbergt voor beelden van de meer recente technie ken een van de motorrijtuigen van de eerste elektrische spoorlijn in ons land tussen Rotterdam Hofplein en Sche- veningen Kurhaus uit 1908, een heel vroeg diesel-elektrisch Ill-wagen treinstel uit 1934 en een der eerste diesel-elektrische rangeerlokomo- tieven van na de Tweede Wereldoor log. Midi «The biggest battle»» Deze film beschrijft de lotgevallen van personen aan beide fronten, die elkaar kennen, en die de verwikkelingen van de Tweede Wereldoorlog elk in de eigen omstandigheden ervaren. De Duitse betrokkenen komen om door de perfidie van het nazi-bewind, maar aan de andere kant is het verloop evenmin ideaal, wat alleen maar niet naar buiten komt, omdat die kant per slot won. De film maakt dit, onder meer aan de hand van enkele grote ;ko- oorlogsscènes duidelijk. NOORDERLICHT Nachtfilm «De apenplaneet» lelijk Een Amerikaans ruimteschip moet een noodlanding maken op een onbe kende planeet. De drie astronauten wacht aldaar een vreemde verrassing. Er wonen apen met een grote intel ligentie en mensen als zijzelf met een bijna dierlijk bestaan. Enkele gorilla- wetenschapsmensen geloven dat er in vervlogen tijden mensen hebben ge leefd, met ’n hoog IQ doch dat is reeds 2000 jaren geleden. Ze gaan met de astronauten op zoek naar bewijzen in e worden door de :r dwars gezeten /luchten voor zijn :~:ns in een on bewoond gebied en dan doen ze eer afgrijselijke ontdekking, die al hu' teorieën terstond de grond in boort Hoofdrol Charles Heston en de regis seur Franklin J. Schaffner. HARMONIE «De Avonturen van Rabbi «De Avonturen van Rabbi Jac Deze dwaze film van Louis de beschrijft de avonturen van een 1 brikant, die door razend ingewikkel omstandigheden, gedwongen word de rol te spelen van een rabbi, die hel allemaal ook niet kan helpen. Ont moetingen en mystificaties volgen el kaar op, tot dat de schurk in een hela ïranderd, en het hele gezelschap doodmoe maar blijkbaar voldaan weer in de alledaagse rij gaat lopen. Tevens zal aandacht worden bestee< aan de verdere verwerking van scha pevachten zoals het kaarden ei schrobbelen. Het belooft dan ook een interessant dag te worden, die door het zeer uitge breide programma, naar wordt ver wacht, evenals vorige jaren veel toe ristische belangstelling zal trekken. Dit komt zeer zeker door de gekozer lokatie; de Tongerlose Hoef, die oj zichzelf al zeer de moeite waard is or er een bezoek aan te brengen, f eeuwenoude gerestaureerde boerde zal ook bij minder mooi weer volledi akkommodatie bieden om alle pi gramma-onderdelen normaal do< gang te laten vinden. Voor diegenen die van buiten de st komen is zij op eenvoudige wijze bereiken. Bij binnenkomst in Tilburg de bo. denrichting Waalwijk volgen tot d< Hasseltse rotonde. Deze rotonde is te bereiken via Ringbaan West, Ring baan Noord, Gorichemse Baan en Dongense Baan. Vanaf de rotonde zullen borden wor den geplaats naar de Tongerlose Hoef. Adres Reitse Hoevenstraat 129, Til burg. De toegar* gratis. door het Gasthuisring 013-422241. Op 10 en 11 juni opent S.O.S. Rom melmarkt Den Bosch haar nieuwe pand. De stichting heeft zich tot doel gesteld, de bevolking in en rond Den Bosch aktief te betrekken bij de ont- bij wikkelingsproblemen. Zij streeft ook Gut een zo groot mogelijke samenwerking na met organisaties, die zich bezig- Op het openingsweekend zijn er houden met de problematiek rond de alleen derde wereldgroeperiri derde wereld. Dit doel tracht zij te be- aanwezig maar er is ook reiken door het organiseren van rom- diavoorstelling, muziek en melmarkten. De spullen, die op de penkast. Het pand is gelegen in rommelmarkt verkocht worden, zijn toor de Kroonstraat. Op beide dagen gratis gekregen. Op deze manier wor- open van 10 tot 17 uur. den de mensen gekonfronteerd met de verspilling in deze maatschappij. Met de opbrengst van deze rommelmarkt willen zij projecten steunen in de ont wikkelingslanden, met die groepen Van 2 uur tot 2.45 uur en van 3.15 tot 4 uur zal de Tilburgse P.T.T.-harmonie, ier deskundige leiding van de heer :o Haneveld, koncerteren met voornamelijk Zuidamerikaanse genre stukken. CAMERA I Sisters Regisseur Brian da Palma heeft met «Sisters» een suspense-thriller in de beste tradities van Hitchcock ge- opgravingen, maar ze maakt, vol verrassingen en schokken, hoogste gezagsdrager niet te vergeten de momenten van in hun pogingen. Ze vl zwarte humor. De macabere elemen- soldaten en komen ergens in ten in Sisters worden nog versterkt bewoond gebied en dan doet door de muziek die Bernard Herrmann afgrijselijke ontdekking, die componeerde en die niet onderdoet teorieën terstond de grond in voor de muziek die hij schreef voor Psycho, Mamie, The Birds en natuur lijk Brian de Palma’s eigen Obsession.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 3