KOERIER DE fLfi te* 4? Heuvelplein verliest steeds meer de functie van centrum van de stad SPARIDANS-LOOS Woonwagenschap voor Midden-Brabant r gaat staanplaatsen decentraliseren Entourage niet meer aantrekkelijk voor voetgangers. 59.- 89 59 49 Deelnemers Open School willen proef verlengen 89.- 35.- 69 39.- WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 69.900 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Terwijl de zaken verdwijnen... lis, be- Te gebruiken gratis gelegd gratis gelegd PROTESTANTSE BEGRAFENISONt gratis gelegc Om integratie te bevorderen gratis gelegd I L iet zware rub- gratis gelegd Foto van Aar Ie Handtekeningenaktie vanuit Tilburg ildwin alson telefoon 04355 - 15 75 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN af fabriek Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 INTERIEURVERZORGING schijvens hilvarenbeek I Donderdag 25 mei 1978 22e jaargang nr. 1066 UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V. DIR. J.H. G DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 :had om i school- Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. g (10 j. gar.) teams fDERNEMING TIJDELIJK Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 Bij 'n overlijden in uw familie, zowel shachtaalsover idg belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. jratls gelegd. 1400 cm breed vt. trappen. per meter l-ENTESHOW v'£ zondag 28 mei Zie pag. 26 CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid A.S. MOEDERS Uw en Ons belang! Prijs -Service-Kwaliteit BABY-HOME Alleen: Willemsstr. 88, Tilburg Ge iers, IT )0 cm breed in laakt onderta- jpen, gangen, tamers. /illen Juist o met vc par maar zeker ook i punt van overleg verkiezingen... VLEUGELS en ORGELS PIANO’S ubberrug. woonkamt enschap op als bevoegd ge- L.vt gaat om de inrichtip’ "an de ree ^vidst nog in te nU i neen tra in Midden-] lorheen lagen deze iheden bij de betreffende tebesturen. RIHA 11 I Diamond I Baldwin Welson e.a. Tivolistraat 67-69 TILBURG Tal. 013-43.47.62 - 32.41.15 IS. Op 400 cm ikamers, trap- 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) De breedte is e schaduwef- ende kleuren, t anti-statisch r intensief ge- edteis400cm 'tDinnènhuisêirc hu kunstnijvert teid verlichting ^Gssssveld i ekte rijbanen aan weer pleinen waar in het beg ger jaren eenrichtingsi ingevoerd, omdat de verkeersdrukte deze maatn gend nodig maakte. Tijdens ren stond er toen zelfs een verkeersa gent op de kruising bij Hotel «Riche», en dat terwijl men in andere straten van de stad, die wat meer achteraf ge legen waren, nog uit de huizen naar 3 Rechtstreekse verkoop af i.u worden op maat gemaakt dubbele dichting tggen tocht vragen geen onderhoud Rönisch Hupfeld Rameau Zimmermann) Kawai Yamaha Horugel Schimmel BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 p/m IA: Xo: £a jamrug. Door ijt een erg fris 29.- p/m volgende vergadering van het ndt plaats op vrijdag 23 juni a.s. om 16.00 uur in het stadhuis. De vergaderingen van het schap zijn openbaar. Met ingang van 1 juli a.s. is het Woonwagenschap Midden-Brabant gevestigd aan de Telegraafstraat te Til burg. Isgrens 30 jaar. nog niet mee- i met jonge kin- de kinderen maar ook ’s Daar is café «De Looijersbeursdat al geruime tijd geleden gesloten werd, en waarvan voorlopig nog niets bekend is over een toekomstige exploitatie. Daar is café «Excellentdat onlangs op last van de gemeente moest worden gesloten omdat de exploitant er niets in zag de nieuwe voorzieningen, die volgens de vernieuwde Drankwet geëist worden, op zijn eigen kosten te laten uitvoeren. Als gevestigd caféhouder had hij bij de invoering van de vernieuwde drank wet tien jaar geleden, tot dit jaar res pijt gekregen om die vernieuwingen aan te brengen, waarop de gemeente hem per 1 januari 11. daartoe aan maande en hem alsnog tot 14 april res- hij ziet er dus niets in. En it café dicht. Het pand is ente en gezien de situatie enkele of dubbele beglazing eigen vakkundige montagete ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Bestuur gevormd Uit de raden van de 18 gemeenten, die aan het Woonwagenschap deelnemen, zijn de leden en plaatsvervangende le den voor het algemeen bestuur be noemd. In zijn eerste vergadering op 28 april j.l. heeft het Woonwagen schap tot voorzitter gekozen de heer B. Beukema, burgemeester van ’s- Gravenmoer. Secretaris van het Woonwagenschap is de heer M.C.M. Aerts, tevens secretaris-coördinator voor het woonwagenwerk in de regio Midden-Brabant. In zijn eerste vergadering heeft het 'Voonwagenschap tevens een veror- uvi.ing vastgesteld voor de instelling, samenstelling en werkwijze van een regionale coördinatiecommissie. Dit is een permanent adviesorgaan voor het bestuur van het Woonwagenschap, speciaal op het welzijnsterrein en ter coördinatie van de werkzaamheden van overheid en particuliere instel lingen. De eerstvc schap vine De Open School moet blijven»Onder dit motto zjjn deelnemers van het Tilburgse proefprojekt Open School een handtekeningenaktie begonnen om de proef te ver lengen Eind vorige week z(jn de eerste 650 handtekeningen overhandigd aan de minister van Onderwijs, dr. Pais. Om hun verzoek kracht bij te zetten hebben de Tilburgse deelnemers handtekeningen verzameld onder deelnemers uit alle ver- tien plaatsen waar vorig jaar september een Open Schooi is gestart. Het bestuur van de Open School staat achter deze aktie. Het antwoord van de minister is nog niet bekend. Verwacht wordt wel dat vóór de zomer vakantie het besluit valt om de proef met een jaar te verlengen. Redenen voor de verlenging zijn dan dat in het eerste jaar meer tijd nodig was dan verwacht om de organisatie op te bouwen en het leermateriaal voor ge bruik gereed te maken. In de komende twee jaar kan dan alle aandacht er naar uit gaan om met de deelnemers een zo goed mogelijk «open onderwijs» te ma ken. In die periode kan dan bovendien goed uitgezocht worden hoe een defini tieve «Open Schooi» eruit moet zien. De bedoeling van de Open School is om nieuwe onderwijsmogelijkheden te geven aan volwassenen die in hun jeugd niet de kans hebben gel voldoende te leren, of die hun kennis willen ophalen en willen door leren. Juist omdat de Open School werkt met volwassenen, gaat men bij t open onderwijs uit van de levens ervaring die de mensen hebben opge- De cirkelfoto van deze week werd gemaakt tijdens de Avondvierdaagse. De omcirkelde figuur kan aan ons bureau de volgende prijzen afhalen f 10,- van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f5,- van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon van de slinger echte Tilburgse boerenworst van P. v. Amelsvoort Snacks B.V., L. Kanaaldijk 135; waardebon Saunabad van Studio Sylphide,Goirkestraat; 4 broodjesjantje van Broodje Jantje, NS-plein; waardebon voor een boeket of t.w.v. f7,50; van Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; irdebon vooreen ijstaart voor 12 personen van ijs- en diepvriesproduktenafhaalcentrum Ad Bertens, Ringbaan-Oost- een ibon van f5,- van Boetiek Den Uil, Antoniusstraat; waardebon voor een zonnebad van het zonnehuis, IJzerstraat 5; f in Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; transistorradio van Uni-Sales, Stadhuisplein. De winnaars van verleden Prinses Irènestraat 2, Moergestel, heeft haar prijzen reeds ontvangen. Foto van Aarle Deze week wordt begonnen met de afbraak van Hotel Riche, waarbij een groot terrein zal worden vrijgemaakt. Daarop verrijst dan de «Heuvel poort», een groot plan, dat parkeergarages, winkels, bioscopen en kanto ren omvat. Maar eer het zover is, dat dit allemaal volledig gaat functione ren, zijn we wel een paar jaar verder. En onderwijl zitten de bewoners en de bezoekers van de Heuvel met dat gat, dat een vreemd en weinig opwekkend gezicht zal opleveren. Dit geeft aanleiding tot overwegingen over de toekomstige ontwikkeling van het centrale plein van onze stad. De naburige winkeliers hebben al, zeker niet tot hun genoegen, vastgesteld, dat de concentratie van de bezoekers zich duidelijk aan het verplaatsen is in de richtingj van de Oude Markt, en de bouwwerkzaamheden aan de Heuvelpoort zullen er zeker niet toe strekken om deze beweging in haar tegendeel om te zetten. Diverse zakenlieden zien dit dan ook met zorg aan; zij vragen zich af, of het af-komen van de Heuvelpoort wel genoeg op tijd zal zijn, om het verloop weer op te vangen, en enkelen van hen wijten deze gang van zaken aan de langdurige onzekerheid, die heeft bestaan omtrent de bestemming van het deel van de Heuvel, dat nu dan aan vernieuwing toe is. Er zijn diverse bedrijfssluitingen geweest en naar het zich laat aanzien zullen er nog meer volgen. Als uitvloeisel van een wijziging in de Woonwagenwet berusten sinds 1 april 1978 de zorg en verantwoordelijkheid voor de inrichting en exploitatie van de regionale en plaatselijke woonwagen centra in Midden-Brabant bij een spe ciaal daartoe ingesteld woonwagen schap. Dit Woonwagenschap Midden- Brabant is een bestuurlijk samen werkingsverband tussen de gemeenten Alphen en Riel, Berkel-Enschot, Dies- sen, Dongen, Gilze en Rijen, Goirle, ’s-Gravenmoer, Hilvarenbeek, Hooge en Lage Mierde, Loon op Zand, Moergestel, Oisterwijk, Oost-, West- zijn vroegere levendigheid terugkrijgt, en Middelbeers, Raamsdonk, Sprang- Dit is een zaak niet alleen voor de par- Capelle, Tilburg, Udenhout en Waspik, ticuliere zakenlieden, maar zeker ook De inwerkingtreding van het Woon- voor de gemeente. Een punt van overleg wagenschap betekent tevens de op voer na de verkiezingen... heffing van het tot dan toe tussen die gemeenten bestaande samen werkingsverband, dat de inrichting en exploitatie van één regionaal woon wagencentrum ten doel had. Deconcentratie De in 1975 door de minister van C.R.M. aangekondigde en inmiddels door Tweede en Eerste Kamer be krachtigde aanpassingen van het woonwagenbeleid in Nederland, dra gen als belangrijkste kenmerk de wens tot deconcentratie. De ervaring had geleerd dat de regionale woonwagen centra niet het aanvankelijk ver wachte resultaat opleverden voor het welzijn van de woonwagenbevolking en voor de integratie van woonwagen bewoners in de samenleving. Het nieuwe deconcentratiebeleid betekent i moet een provin- w^v-wwagenplan opstellen, in de locaties worden vastgelegd, Is meest geschikt worden geacht voor de vestiging van een woonwa gencentrum. Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft vooruitlo pend op een dergelijk woonwagenplan een provinciaal urgentieplan opge steld. In dit urgentieplan zijn die gemeenten opgenomen, waar de vestiging van een klein woonwagencentrum noodzakelijk is, gelet op het huidige standplaatsente kort en gezien de woonwensen van de woonwagenbewoners op de grote re in de inrichting en gionale centra. Voor Midden-Brabant -eds bestaande en zijn in het urgentieplan opgenomen de og in te richten gemeenten Loon op Zand, Goirle, Hil- iden-Bra- varenbeek en Udenhout. be- ge- het zal worden afgebroken, waarmee dan weer een karakteristiek stukje Tilburg tot het verleden zal behoren. Daar is de vanouds bekende poelier en vishandel J. Tecklenburg, die wordt opgeheven, omdat deze firmant zich uitsluitend gaat wijden aan zijn in Goirle gevestigde groothandel. En naar verluidt zijn er nog enkele bedrij ven die een verplaatsing overwegen. Het is dan ook te vrezen dat deze dure grond nog meer in beslag zal worden genomen door kantoren, wat de le vendigheid van het milieu niet ten goede zal komen. Hoe het vroeger was Er is hier gelegenheid te over voor nostalgische bespiegelingen. Als ge- Veel zakelijker Het is allemaal veel zakelijker gewor den, maar de mensetj voelen zich dan ook niet meer thuis. En dat wordt dan betreurd, met name door degenen die vroeger elke dag éen paar keer met de fiets een half uur stonden te wachten voor de overweg naar de Besterd om dat de NS nu juist dit stuk gebruikten om goederentreinen aan elkaar te ran geren, een werkje, dat met alle rust en alle grondigheid werd uitgevoerd. Wie haast had kon immers zijn fiets op de nek nemen en zichzelf en zijn voertuig over de loopbrug transporteren. De Heuvel is nog altijd kermisplaats. maar destijds stonden er venlit de be langrijkste attrakties, en als de stroom kermisbezoekers goed op gang was altijd in dezelfde richting rondlopend was er geen doorkomen aan. Verlevendigen De Heuvel heeft met het aanleggen van de autobaan, die Heuvelring kwam te heten, zijn functie als cen trum van de binnenstad, en met name van het voetgangersverkeer verloren, i en het is de vraag of het veranderen I van de autobaan in een obstakel voor I de fietsroute, die functie nog zal her stellen. Flanerende voetgangers heb ben er weinig meer te zoeken. Vooral is dit van belang voor de zakenlieden in de Juliana van Stolberghstraat, die aan de verbinding zitten van Heuvel en Piusplein. Vroeger waren beide pleinen voor voetgangers attractief, maar het is sterk de vraag, of zijna de grote verbouwingen die aantrek kelijkheid weer zullen terugkrijgen. Met het aanleggen van de terrashoek achter de Lindeboom en het Willem II- standbeeld, heeft men getracht toch weer iets van de concentratie te be houden, maar er zal veel meer moeten gebeuren vooraleer het Heuvelplein daan na hun schoolperiode. Op de Open School is er daarom volop plaats voor groepsgesprekken over allerlei onderwerpen en voor persoonlijke ge sprekken met begeleiders. Daarnaast zijn er dan de vakken Nederlands, vreemde talen, rekenen, geschiedenis, aardrijkskunde en biologie. Deze vak ken kan men naar eigen keuze en in eigen tempo doen. Belangstellenden kunnen zich dit jaar nog opgeven voor de Open School. Wie nu komt kan een aantal kennisma kingsbijeenkomsten mee maken en na de grote vakantie aan alle aktiviteiten meedoen. In Tilburg is de leeftijds Wie ouder is, kan dus doen. Moeders of vaders i deren kunnen overdag d meenemen naar de crèche, avonds is de Open School open. Voor alle inlichtingen Wilhelminapark 36, Tilburg, telefoon 322008. buiten kwam, als er een auto reed. Wie weet nog, dat voor het waar nu «China Garden» gevesti_ een particuliere stoep lag, netjes legd met gele tegeltjes en omgeven door een zware deftige ketting, opge hangen aan stenen paaltjes Wie weet nog dat het café afbrandde, in het pand waarin nu de zaak van Jan Pijnenburg gevestigd is, en dat er toen twee men sen omkwamen, een zaak waar we kenlang over werd gepraat En wie :t nog van de brand van het «City ïater»met één dode, en met groot ongemak voor het toen bijzonder tal rijke bezoek aan deze populaire bioscoop (Thans «Gallery Club»), Ja, zal de oudere Tilburger verzuch ten, natuurlijk moest het allemaal ver anderen maar de Heuvel was vroeger toch levendiger, menselijker dan tegenwoordig. Iedereen klaagde wel, dat «er in Tilburg nooit iets te doen was»maar iedereen ging toch regel matig naar de Stadsschouwburg, waar destijds gecensureerd amateurtoneel volle zalen haalde met «smartlappen» iets waar tegenwoordig toneelgezel schappen hun vingers van zouden af likken, zowel van de «smartlappen» als van hetbezoekerstal subsidie was toen nog nauwelijks of niet nodig. Komt U eens in onze zaak, of bel vooreen afspraak, want wij staan altijd voor U klaar, om geheel vrijblijvend, een des- kundig en oriënterend advies te ver- strekken. enigszins op jaren zijn, zich voor de geest halen hoe vroeger de Heuvel eruit zag, is het geen wonder, dat ze van het plein weinig meer terug kennen. Wie weet bijvoorbeeld nog, dat vroeger het gedeelte, dat het dichtst bij de Spoorlaan ligt, de Koemarkt heette, en dat daar inderdaad vroeger ook koeien te koop stonden Wie weet nog dat er vroeger twee pleinen waren, een groot en een klein en dat de Lindeboom middenop weet het grote plein stond 2 Dat ook op het The; grote plein een houten «politiehuisje» stond, dat later werd verbouwd tot een overdekte bushalte Er liepen toen twee rijbanen aan weerskanten van de pleinen waar in het begin van de derti- sverkeer werd overstelpende tregel drin- is de spitsu- verdgem van de Tilbur irgse boerenwoi irkestr lingo, 1 ■i ijstaa 5,- v; iHyp waar cadeaut 10,-van’Jr week, Marie-Josée v. Roosmalen, dat elke gemeente een plaats voor een leid. Elke provincie (klein) woonwagencentrum dient aan ciaal woonwagen] te wijzen volgens de gebruikelijke re- waarir gels uit de Wet op de Ruimtelijke Or- die als dening. Deze verplichting voor de ge meentebesturen is inmiddels door een wijziging van de Woonwagenwet vastgelegd. Naar aanleiding van deze beleidsom buiging en wetswijziging werd de be staande gemeenschappelijke regeling voor één regionaal woonwagen centrum opgeheven en is het Woon wagenschap Midden-Brabant in het leven geroepen. Voortaan treedt dit Woonwagensch--J zag waar het g" exploitatie van i in de toekoms woonwager bant. Voc voegdl meente ,Het nieuwe woonwagenbeleid is te vens gericht op een geleidelijke op heffing van de bestaande specifieke voorzieningen voor woonwagen bewoners. Gebruikmaking van de normale openbare voorzieningen, zoals bijvoorbeeld het onderwijs, dient sterk bevorderd te worden, wil de beoogde integratie van woonwa genbewoners in de burgersamenleving gestalte krijgen. Dientengevolge zul len in de eerste plaats de nodige eisen gesteld worden aan de situering van de nieuwe woonwagencentra binnen de Woo gemeenten. Het Woonwagenschap denir Midden-Brabant heeft tot taak deze zaken met kracht ter hand te nemen. Met de wijziging van de Woonwagen wet hebben de provinciale besturen een coördinerende taak gekregen in de uitvoering van het deconcentratiebe- wor< :hikt

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1