KOERIER DE w. CHEVRON L.RG. SRKRIDANS-LOOS Bejaarden voor verzorgingstehuis voortaan naar Indicatiecommissie van Baanlozen opgeroepen om eigen inspraak te regelen C.van Hoof de Brouwer Oerlesestraat 105 Z.OOiiurj ijlen SIEF ^veld rrein 785 RUILDAG ig 11 mei 1978 paginal WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 69.900 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Wekelijkse regeling maakt voor Tilburg weinig verschil dier (Foto Van Aarle) Verzamelaars Vereniging Tilburg uur. Nieuwe attraktie: Grasveld fabriek ting 1 ond< Jules-Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 INTERIEURVERZORGING Niet alleen ordening van boven af Vergadering vraagt om opschorting Donderdag 18 mei 1978 22e jaargang nr. 1065 UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V DIR. J.H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 ZONDAG 21 MEI Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. U wilt na de vakantie muzieklessen BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 tot 18 00 u vond 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tllburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid A.S. MOEDERS Uw en Ons belang! - Prijs -Service-Kwaliteit BABY-HOME j Alleen: Willemsstr. 88, Tilburg ïSjS Het werkl een een l sidie ZOUv nogi schit Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 Tivolistr. 67-69 TILBURG - tel. 013-434762 Rechtstreekse verkoop worden op maat dubbele dichtin" vragen geen OuU Renoveer en isoleer voor eens en altijd «Bij voorbaat» aanvragen heeft geen zin meer rom .11 in en angege- 1 de In- West indica- is nu een die er moet wor- e kategorie iet aanvragen totdat de erkoop af gemaakt I tegen tocht lerhoud die maatr zoals ie gemeente voor de plaatse- aap voor baanlo- en arbeidsongeschikten die nu al aktief zijn, samen aan tafel gaan zitten en via een daarvoor geschikte organisatie met een subsidie-aanvraag srgen. 9 u. tot 17 u. tusvervoer v.a. station naast ailing. 9 u. - 10 u. - 11 u. enz. INTERNATIONALE Restaurant Strandbad Beekse ber Zaal open: Gratis bu“' rijwielstah.i de volgende door een ander PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING TIJDELIJK Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis ver- folder krijgen, waar dit allemaal nog ning, uitvoeriger opstaat, en deze grondig doorlezen of door kinderen of verzor- “•rs laten doorlezt 1-.U de wet sinds 1 zijn o derd, hele geschiedenis in van vroeger, al zijn er Nederland, waar de nieuwe wet een grote verandering betekent. Het be langrijkste verschil is, dat men een kaart moet invullen, als het nódig is, en niet maar vast bij voorbaat, want dat helpt niet. De cirkelfoto van deze week werd gemaakt tijdens het «Speelkwartier dinsdagnamiddag op de school Prinsenhaeve. De omcirkelde figuur kan aan ons bureau de volgende prijzen afhalen f10,van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f5,— van Gjjzen Optiek, Koestraat; ’n waardebon van de slinger echte Tilburgse boerenworst van P.v. Amelsvoort Snacks BV, L. Kanaaldijk 135; waardebon Saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; 4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, NS-Plein; waardebon voor een boeket of t.w.v. f 7,50 van Bloemensalon Flamingo. Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Biblioteek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van ijs- en diepvriesproduktenafhaalcentrum Ad Bertens, Ringbaan - Oost; een cadeaubon van f5.van Boetiek Den Uil, Antonius- straat; waardebon voor een zonnebad van het zonnehuis, Ijzerstraat 5; f 10,van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; tranistorradio van Uni-Sales, Stadhuisplein, waardebon voor een behandeling t.w.v. f 15,Make-upp Studio Matijk, Tilburgseweg 169, Goirle. De winnaar van verleden week, Bennie Meering, v. Grevenbrouckstraat 23, Loon op Zand heeft zijn prijzen reeds ontvangen. Op 11 mei 1978 is in het recreatie-oord Beekse Bergen (tussen Tilburg en Hil- varenbeek) een nieuwe attraktie: de teleski, ook wel eens genoemdde ka- Men kan die folder op plaatsen gaan halen of do laten halen De Stichting Bejaardenwerk Tilburg aan de Ringbaan West, en 1" dienstencentra, die daaronder v alle verzorgingstehuizen, bureaus vuu: maatschappelijk werk, wijkverp,*~,~' en gezinsverzorging, bouwverer gen, verpleeg- en ziekenhuis meentelijke soek telijke gem dienst, de huisartsei stadhuis en de soci; Vrij willigerscentrale Om deze inspraakvorm goed te laten verlopen, is het van belang, dat zov mogelijk werk- en baanle’"" daarbij aansluiten. De mank dit voorlopig kan is door zich op geven bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan tegenover het PTT- kantoor. Werk- en t kunnen bef lijk is, en dienen te van huur huursubc Alle huursubf 1978 tot’ vóór 1 o diend. Voor nadere inlichtingen kan men met tijdens kantooruren terecht bij het Wa- Centraal Buro Huursubsidie aan de Elzenstraat, dat telefonisch te be reiken is onder nummer 68.59.11toe stel 22. Werklozen zitten in een moeilijke positie; zij zijn eigenlijk geen vlees en geen vis in sociaal opzicht, zij zijn geen gepensioneerden en zij zijn ook geen gesalarieerden, zij hebben - gedwongen - alleen maar vrije tijd, maar mogen die vrije tijd toch ook weer niet in elk opzicht naar eigen goeddunken beste den. Nog een extra-moeilijkheid is, dat werklozen doorgaans, gelukkig, maar tijdeljjk werloos zijn al kan het soms onaangenaam lang duren en dat ze eigenlijk nooit weten, wanneer en hoe in hun positie, van het ene moment op het andere, verandering kan komen. Het gevolg van een en ander is, dat de maatregelen, die genomen worden om het bestaan van werklozen van baanlozen, zoals het nu heet, om er ook andere personen bij te betrekken, baarr die geen gesalarieerd werd verrichten breel te verbeteren en zinvoller te maken, vrijwel altijd worden genomen door organen, waaringeenbaanlozenzitting moet er, hebben. En soms zijn die maatrege- het is mede len bijzonder ingrijpend, zoals bin- zelf om dit t nenkort te wachten is, als de gemeente de gene regels gaat opstellen voor de plaatse- terzijde 'lijke werkgemeenschap voor baanlo- van werk zen. werk om zij als ver betrok' missi vinciaal Opbouworgaan, het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking en de Vrijwilligerscentrale. Daarbij is vastgesteld, dat inderdaad aan de ■--an- of werklozen een stem ont- i,.^ekt om zich bij de voor hen te ne men maatregelen te laten horen en in spraak in te brengen. Zo’n orgaan „r dus op korte termijn komen en J e aan de werk- en baanlozen dit te vormen, waarbij zij door moemde instanties zullen worden jde gestaan. Een voorlopig comité ""•rk- en baanlozen is al aan het n dit orgaan op te richten, het- ïreniging hetzij als een door de Dinsdagnamiddag werd in het gebouw betrokkenen benoemde vaste com- van het Baanlozenprojekt aan de missie, en de dinsdag bijeengekomen Goirkestraat een bespreking ge- gespreksgroep hoopt, en zal bij de ge houden over deze problematiek, meente ook het verzoek indienen, dat waaraan een aantal werklozen deel- het nemen van maatregelen van de namen tezamen met vertegenwoordi- kant van de overheid wordt uitgesteld gers van de Juridische EHBO, de tot de werk- en baanlozen zich daar- KWJ, VIKON, SCOT, JAC, het Pro- over eerst hebben kunnen uitspreken. baanlozen moeten zelf mee eslissen, wat voor hen moge lijk is, en hoe hun levensproblemen dienen te worden geformuleerd, om dat zij de enigen zijn, die uit de eerste hand weten, hoe ze liggen. probleem zou opgelost zijn als dozen en arbeidsongeschikten vereniging zouden oprichten, zelf PWG zouden stichten en een sub- die-aanvraag bij de gemeente in juden dienen. Maar voorlopig zal het niet zover zijn. Daarom is het mis- .iiien beter dat (groepen) werklozen Enige tijd geleden schreven wij over een publicatie van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, die een aantal bemerkingen en bezwaren in bracht tegen de door de regering voorgenomen maatregelen op het gebied van de normen, die worden aangehouden bij de plaatsing van bejaarden in verzorgingsthuizen. Van die bedenkingen heeft het minsterie wel kennis genomen, maar het heeft de betreffende maatregelen toch laten doorgaan, want op veel plaatsen in ons land is het plaatsingsbeleid van de bejaarden lang niet zo goed geregeld als in Tilburg en daarom zijn landelijk wel krasse maatregelen nodig. Omdat het hier om een wet gaat, moet ook in Tilburg die regeringsregeling worden toegepast, en dat betekent, dat op het gebied van de plaatsing van bejaarden in verzorgingstehuizen een paar dingen gaan veranderen, of eigenlijk al sinds 1 april veranderd zijn. Nu zijn degenen, die zich in onze stad bezig houden met het bejaar denbeleid natuurlijk wel zo verstandig, dat zij ervoor zorgen, dat de goede dingen die hier bestaan niet verdwijnen doordat er die nieuwe wet is gekomen, maar er zijn wel een paar aanpassingen nodig, om te zorgen, dat het beleid in Tilburg overeenkomt met het landelijke beleid, anders komt er natuurlijk een chaos. Hieronder noemen wij de voornaamste punten van die veranderingen even op, maar het is alle bejaarden aan te raden van de vernieuwingen kennis te nemen foor de folder te lezen, die de Stichting Bejaardenwerk Tilburg heeft uitgegeven. Groene kaart De Stichting Bejaardenwerk Tilburg bemiddelt ook bij verandering van woonruimte adviseert de Indica- tiecommissie niet tot opname in een verzorgingstehuis, maar wel tot v~ huizing naar een bejaardenwoning, behorende bij een verzorgingstehuis, dan wordt dit door de Stichting gere- gers laten doorlezen, geld. Men kan ook zelf zo’n bejaar- Nu de wet sinds 1 april veranderd is, denwoning aanvragen, maar die aan- zijn ook de instanties enigszins veran- vraag moet men dan indienen op een derd, maar in de praktijk scheelt de «groene kaart», die op de boven- hele geschiedenis in Tilburg niet zo veel genoemde plaatsen te krijgen is. De van vroeger, al zijn er wel plaatsen in witte kaart dus voor een verzor- - - gingsthuis, een groene kaart voor een bejaardenwoning bij een verzor- ginstehuis. Maar wat MIe bejaarden in elk geval moeten doen is zorgen, dat ze deze noodzaak sneller zouden worden ge holpen. Dat is nu niet meer nodig. Wie een «witte kaart» opstuurt wordt on- ..„arg derzocht en krijgt dan bericht of hij/zij bij de aldan niet voor opname in aanmerking vallen; komt. Is dit niet het geval dan moet stehuizen, bureaus voor men naderhand, als men meent méér i werk, wijkverpleging in aanmerking te komen dan de vorige ing, bouwverenigin- keer, weer opnieuw een «witte kaart» ziekenhuizen, de ge- opsturen. Wel kan men tegen iale dienst, de gemeen- slissing van de Indicatiecommi leeskundige en gezondheids- beroep gaan bij BenW van Tilbi sen, de balie van het Daar komen formulieren voor, dale raadsman. Haal daarom gehéél vrijblijvend uw gra-, tls toegangskaart bij men naderhand, i in aanmerking te 1 keer, weer opniet opsturen. Wel kan men tegen de be slissing van de Indicatiecommissie in beroep gaan bij BenW van Tilburg. Daar komen formulieren voor, die' naar het stadhuis worden gestuurd; dan volgt een nieuw onderzoek. Vertrouwd werken Zoals gezegd werkt, wettelijk bezien, de Indicatiecommissie los van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, het vertrouwde orgaan, dat al die dingen tot dusver verzorgde, maar die Stich ting blijft natuurlijk bestaan; zij krijgt van de Indicatiecommissie het advies door en zorgt dan voor plaatsing, ten minste als het advies zo luidt. Dat gaat dan weer op de oude manier; men kan voorkeur laten weten voor een be paald tehuis en daarmee wordt dan re kening gehouden. Helaas is het nog niet zo, dat na uitgebracht advies ook binnen korte tijd opname volgt; zoals ook tot dusver kan daar nog geruime Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. ie in een v noodzakel.j... imissie vint wél nc j:_ hulp geboden wordt, hc dere huisvesting hetzij door houdelijke hulpverlening. Wat 1 vervallen is het aanmelden «ui zorg»Tot dusver stuurden bej< die «nog niets mankeerden», maar vast hun naam en adref Stichting Bejaardenwerk wachting, dat ze dan tenmir lijst» kwamen en dus bij ist het ontspanningselement is ook feit, dat de motor geruisloos werkt, 's™int. Bovendien is het ener- aanmerkelijk minder dan bij de traditionele vorm van water skiën: per skiër is het verbruik 6,5 pk, bij motorboten bedraagt dit ca. 50 pk. De motor wordt elektrisch aangedre- uv BC.^.u.v.u ven, zodat van milieuverontreiniging deze sport, die op prak- 8een sprake is. iftijd kan worden beoe- Uitvinder en wereldpatenthouder is vooral op dejeugd een zeer Bruno Rixen uit West-Duitsland. De rekkingskracht heeft. uitvoering was geheel in handen van av.i» is dit systeem Beekse Bergen in samenwerking 'wemmen hoeft niet de Grontmij. en de Nederlandse e gehele baan zijn uit- terskibond en mede mogelijk gemaakt creëerd. Mocht men door o a- de Dienst Aanvullende Ci- Jimmen op de steigers vieltechnische Werken. nemen?? Bijv, in orgel, piano, gitaar, of een ander instrument... Welnu danis hier Uw kans om zelf te zien wat U bij ons na één jaar kunt bereiken want.... wij geven op zaterdag 27 mei a.s. leerlingen uitvoering Aanvang 20 uur In de grote zaal van de STADSSCHOUWBURG >veel een plan dozen zich indienen, lier, waarop Mocht ook dat met op korte termijn zich op te haalbaar zijn dan kan men nog altijd nadenken over de mogelijkheid van een gemeentelijke bestuurskommis- sie. Die moet dan wel heel anders sa mengesteld worden dan de proventie- kommissie heeft voorgesteld. Je kunt bijvoorbeeld denken aan vertegen woordigers van de vakbeweging, de KWJ, invalidenbonden, vrouwenor- ganisaties/groepen en van groepen baanlozen die nu al aktief zijn. Boven dien moet dan vastgesteld wórden dat op den duur meer baanlozen in de kommissie kunnen worden benoemd en dat baanlozen binnen het kader van algemene richtlijnen die de kommissie heeft opgegeven, hun gang kunnen gaan in de PWG. Deze adressen zijn van nog meer be lang. Men moet daar namelijk ook een zogenaamde «witte kaart» halen als men een verzoek wil indienen om in een verzorgingstehuis te worden op genomen. Dat is dus anders dan eerst. Men kan pas een verzoek indienen tot opname ineen verzorgingstehuis, als men: a) 65 jaar of ouder is (bij echtpa ren moet één van de partners 65 jaar of ouder zijn, en b) de mening is toege daan niet meer zelfstandig te kunnen wonen, ook niet met hulp van ande ren. Witte kaart Men gaat dan naar een van de ge noemde instellingen en vraagt daar i een «witte kaart»Die vult men in die stuurt men naar het prop aar ven adres: het secretariaat van dicatiecommissie, Ringbaan. 270, Tilburg. Wat is nu die ii tiecommissie? Die commissie juist door de wet voorgeschreven en zij doet het werk, dat tot dusver de Stichting Bejaardenwerk deed, die trouwens op hetzelfde adres zit. Wet telijk dienen deze organen gescheiden op te treden, maar in Tilburg is er toch in de praktijk natuurlijk gewoon sa menwerking. Wil men worden opge nomen, dan haalt men zo’n witte kaart, die vult men in en dan volgt automa tisch de afwikkeling. Binnen zes weken komt dan een so ciale werkster van de Indicatiecom- missie bij de aanvrager aan huis om de zaak verder te regelen; er volgt een onderzoek, en met die gegevens wordt dan verder gewerkt. Is de commissie van oordeel, dat de aanvrager inder daad in aanmerking voor opname komt, dan wordt dit op korte termijn meegedeeld. Vier adviezen Er zijn vier adviezen mogelijk Positief: de commissie vindt het nood zakelijk. dat de aanvrager in een ver zorgingstehuis wordt opgenomen. En dan verder: de commissie vindt het bovendien nog nodig dat zolang de op name nog niet heeft plaatsgevonden de wachttijd wordt overbrugd met aan vullende hulpverlening, bijvoorbeeld door huishoudelijke hulp, war- memaaltijdvoorziening en dergelijke. Negatief: de emommissie vindt op name in een verzorgingstehuis nog niet noodzakelijk. En verder: de commissie vint wél nodig dat er andere hulp geboden wordt, hetzij door an- 'l'“>r huis- komt te «uit voor- jaarden, toch ;s naar de in de ver- linste «op de j eventuele tijd overheen gaan. Maar de instelling van de Indicatiecommissie kan toch tot gevolg hebben, dat de procedure wat wordt bespoedigd, en dat is er dus een voordeel van. En in elk geval kan uit de ervaringen van de Indica tiecommissie op landelijk niveau met harde cijfers duidelijker gaan blijken hoeveel plaats er nog tekort is om alle verzorgingsbehoeftige bejaarden naar behoren op te vangen. belwaterskibaan, in gebruik gesteld en teruglopen een KOUD kunstje, door de heer Dr. W. van Zijll, al- Voor de nieuwsgierige, maar niet zo gemeen sekretaris van de Nederlandse moedige bezoeker het kijken waard Sport Federatie. (nieuw is ook het binnenterras bij het Beekse Bergen plaatste in het zuid- startpunt) ep voor de moedige man het oosten van zijn waterplas cirkelvor- proberen waard (kleedruimtes en mig 5 masten van elk zo’n 10 meter douches zijn beschikbaar evenals red- lengte. De afstand tussen deze masten dingsvesten en instrukteurs). varieert van 135 tot 310 meter. Op Ook slalom is mogelijk. Beekse Ber- iedere mast zit een katrol waaraan 2 gen projekteerde deze teleski zó, kabels - zonder-eind zijn bevestigd, met een uitwijkmogelijkheid a Aan deze kabels, aangedreven door weerszijden van 30 tot 40 meter rel een 65 pk-motor, hangen op onder- ning is gehouden. Wedstr'jJ?- J linge afstanden van ca. 100 meter trek- mogelijk. Temeer, omdat deze lijnen met handvaten, die door de van waterskiën door de World Wa- waterskiërs worden vastgehouden. terski Union officieel erkend is en al De totale lengte van de baan is ruim beoefend wordt in vele la 1 kilometer en de snelheid, die bereikt onder West-Duitsland, kan worden is 20 tot 60 kilometer per Spanje. 1 uur. Naast h< het feit, uai i Middels de teleski kunnen tegelij- een pluspun kertijd zo’n 12 skiërs worden bediend, gieverbruik Was het tot nu toe voor velen onmo- geijjk het waterskiën te beoefenen Tplpck I door het gebrek aan o.a. faciliteiten en 1 financiën; de baan op Beekse Bergen OD stelt eenieder in de gelegenheid kennis te maken met deze sport, die op prak- Roolccd tisch iedere leef oeeKse Bergen fend,maarv grote aantrekkingsl Voor «talenten» ideaal. Terugzwc meer. Langs de g valswegen gekn vallen, dan is kli Nieuwe aanvragen huursubsidie 1 juli a.s. gaat een nieuwe periode voor de verlening van individuele huursub sidie. Dit tijdvak loopt tot 1 juli 1979. Huurders, die vanaf 1 juli van dit jaar voor huursubsidie in aanmerking wil len komen, moeten binnenkort hun aanvraagformulieren indienen. Huurders, die voor de nog lopende pe riode reeds huursubsidie ontvangen, en wier gegevens op 1 maart j.l. in het computerbestand waren opgenomen, hebben het bekende aanvraagfor mulier met bijbehorende toelichting alsmede de verklaring van het ge meentebestuur voor het nieuwe subsi- dietijdvak reeds thuis gestuurd gekre gen. Deze formulieren zijn dus niet toegezonden aan huurders, die nog dat niet staan geregistreerd bij het Rijks- aan computercentrum. Zij kunnen vanaf eke- heden een aanvraagformulier afhalen is gehouden. Wedstrijden zijn dus bij het Centraal Bureau Huursubsidie mogelijk. Temeer, omdat deze vorm van de Gemeentelijke Woningdienst van waterskiën door de World Wa- aan de Elzenstraat 85, en wel tussen terski Union officieel erkend is en al 9.00 en 12.30 uur en tussen 14.00 en beoefend wordt in vele landen waar- 17.00 uur. Voor huurders van wonin- West-Duitsland, Canada en gen van gemeente of woningcorpora ties gelden weer andere regels. Zij ontvangen zo spoedig mogelijk zogeheten «huursubsidiekaart», bij het aanvraagformulier m den ingeleverd. Deze I huurders moet dus met het a jursubsidie wachten, ibsidiekaart in huis is. aanvragen om individuele jsidie voor de periode 1 juli >t 1 juli 1979 moeten in elk geval oktober van dit jaar zijn inge- AST

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1