DE KOERIER en? gen en wat schiet hij /zij ermee op SBUUBANS-LOOS Wie doet in Tilburg aan cultuur Mensen die overdag moeten werken moeten zelf maar zien dat ze zich vrij maken Geen «koopavondbij de afd. Bevolking gesloten Vrijdag 7 april Doen de subsidies wel recht aan het hele publiek? Verzamelaars Vereniging Tilburg Ruildag zaterdag 8 april Zaal: Parochiehuis Bouw- en woningtoezicht parkeert niet op het Jürgensterrein aart 1978 pagina 30 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Ênschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Enquête-onderzoek vanwege de gemeente (Foto Van Aarle) financiële middelen. PROTESTANTSE BEGRAFENISONt i voorbehouden. de afdeling Voor alle zaken, welke bij deze afde- |em, Nijmegen geld. Dit is ling worden behandeld geldt de regel, juli). Behalve an raadslid dat zij behalve in persoon ook schrif- openstelling Ex in de week telÜk of door bemiddeling van een deling van reis] ten werken derde Persoon kunnen worden afge- lingsavond valt onlijk moet daan' HLerop 's ,slechts één uitzon’ genoemde gem :,,„i usk,.., denng. Het afhalen van een meuw koopavond. In voor rekening van de ge- heid Dit laatste in tegenstelling tot binnc lijk C31Z fabriek Jules Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 4GTLreeds tectie. rits de voor- ien uitge- een ingenieus pot. Want als suit u heel Cultuur en anti-cultuur is ons kantoor vanaf ’s middags 12.00 uur worden igenlijst nperbeugels en, die par- üingr ;t een heel werkds van 8u Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. IDERNEMING TIJDELIJK Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 Kaarsenboetiek Liese-Lotte Moerenburg Bredaseweg 270 Tilburg-Tel. Q13-68.31.45. Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) INTERIEURVERZORGING CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg i Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid’ irsonen vs Uil, ib.v., Donderdag 6 april 1978 22e jaargang nr. 1059 UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B.V. Oplage 69.900 ex. DIR. J.H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 maar hebb of men r redelijk televioiv daarom dere et Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd "■ibliek geopend t bureau bur en van 13u.30tot publiek na Ie kantooru- bevolking, burgerlijke litaire zaken is dagelijks op Het is duidelijk, waarom zo’n onderzoek wordt gehouden: de overheid wil weten wat het publiek denkt van culturele evenemen ten of het eraan deelneemt, of het er iets van jtqgteekt, of het vindt dat er andere evene- ■NMHMHMPuden moeten zijn, dan wel of het in de hele geschiedenis niet geïnteresseerd is. De afdeling stand en milit wordt u vandaag lid van mercurius? rvaar een avond openstelling van de afdeling bevol king bestaat, deze beperkt is tot één avond per week gedurende de maan den april, mei en juni (Utrecht, Haar- BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook levering af fabriek zonder montage raadpleeg ons vrijbli}vend bij u thuis Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over. «Nooit onoverkomelijke moeilijkheden» woners van de straten rond ïrrein, zullen ons met hand e groffe i middelen. gemeente- ilitieke par- )r het Er is een grootscheeps onderzoek op komst naar gebruik en niet-gebruik van culturele voorzieningen in Tilburg. Dit on derzoek zal worden uitgevoerd in de vorm van een enquête, die in de periode 22 april - 20 mei eerstkomend zal worden gehouden onder een uit het bevolkingsregister gese lecteerde groep van 1.250 personen tussen 14 en 75 jaar. De voorbereiding van het onder zoek wordt dezer dagen voorgelegd aan de gemeentelijke commissie voor culturele za ken, en de vragenlijst, die op de onder vraagden wordt afgevuurd is dus nog niet definitief; er kunnen nog vragen worden veranderd of bijgevoegd mits de vra£ maar vergelijkbaar blijft met het landelijk onderzoek op hetzelfde terrein. Vred. de Vriesstr. 38 10.30 - 16.30 uur. mercurius De nvv-bond voor werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen Antwoordnr. 111 Woerden 03480-18941 De Cirkelfoto van deze week werd gemaakt maandagmiddag in het Wilhelminapark op de kinderspeelplaats. De omcirkelde figuur kan aan ons bureau de volgende prijzen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f 5,van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor de slingerechte Tilburgse boerenworst van P. v. Ainelsvoort Snacks BV, L. Kanaaldijk 135; waardebon saunabad van Studio Syphide, Goirkestraat; 4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, NS-plein; waardebon voor een boeket of t.w.v. f 7,50 van Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van ijs- en diepvriesproduktenaf- haaicentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost; een cadeaubon van f 5,van Boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van het Zonnehuis, IJzerstraat 5; f 10,van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; transistorra dio Philips van Uni-Sales, Stadhuisplein; een waardebon van f 15,van make-up Studio Matijk, Tilburgseweg, Goirle; een waardebon van f 10,van Foto-Ciné Mulder, Tivolistr. 81 Westermarkt 10. De winnares van verleden week, Wilma Vromans, Melsbroeckstr. 11, heeft haar prijzen reeds ontvangen. Aldus de toelichting van Ben Wvan Til burg. Gemeentepersoneel is ander per soneel dan gemeentepersoneel, zullen we maar zeggen, en verschil moet er zijn! Maar wat die hele redenering nu te maken heeft met mensen, die overdag niet kunnen, en die daarom dan toch wel graag ’n avond in de week de kans zouden krijgen hun pas af te halen voor de vakantie, zal iedereen toch nog maar niet duidelijk zijn. bewoners en kortf u op de de werknemers aar Iet lijkt binnenstad moeten r dan ook voor ambtenaren geen zondering gemaakt worden. Telexstraatje Tot nu toe is het Telexstraatje één van de rustigste straten in de binnenstad, met veel gezinnen en niet minder dan 14 kinderen zijn er op aangewezen omdat er geen achtertuinen zijn. Van uit Tuinstraat en Poststraat komen ongeveer 18 kinderen hier /oetballen en fietsen omdat gevaarlijke straatje is. En juist hier komt de in- en uitgang van tuele parkeerterrein. Als dit groffe plan, met ongeveer 60 parkeer plaatsen extra, doorgaat levert dit een levensgevaarlijke situatie op voor de kinderen én volwassenen. Dit kunnen en zullen wij niet accepteren. Ongetwijfeld zullen de bewoners van de Telexstraat en omgeving ook overlast ondervinden doordat het Jür- gensgebouw naar buiten open zal zijn. Wij denken hierbij aan de spuiters van de Slakkegang, de dealers, de drug gebruikers zonder huis die daar vrije lijk rond kunnen gaan lopen; En de kans op inbraak en vandalisme wordt nog groter. Naar AAZ Bouw- en Woningtoezicht heeft voor 10 jaar hét AAZ-gebouw gehuurd, voor erg veel geld. Dan kan er ook wel betaald worden voor parkeergelegen- 1 voor die ambtenaren buiten de M.».ienstad zoals de parkeemota wil. Bijvoorbeeld op het terrein achter de Amröbank aan de Spoorlaan. Nu moeten de bewoners de prijs betalen in plaats van de gemeente. De prijs van onveiligheid, overlast, stank en drukte. voor 100 meente. Dit laatst de kosten tijdens de kantooruren, welke door de aangesloten gemeenten gezamenlijk worden gedragen. :n en Rotterdam - ook s in Nijmegen is de beperkt tot de behan- üspapieren. De openstel- valt slechts in de helft van gemeenten samen met de ipavond. In vrijwel alle genoemde "'•enten oordeelt men de belang- .ing van het publiek voor de avond- istelling gedurende de eerste iv van de periode verhoudingsge wijze zeer gering. Géén avondopenstelling kennen de geënquêteerde gemeenten ’s Graven- hage, Apeldoorn en de Noord-Bra- bantse gemeenten Eindhoven, Breda en ’s Hertogenbosch. als a-cultureel kan noteren. Wij bewe- dag kunnen komen: bijvoorbeeld, dat ren niet, dat de enquête dit inderdaad de bewering, dat anti-elitaire kunst doen zal, maar alleen maar, dat dit met een politieke inslag meer culturele medium toch wel wat duide- beantwoordt aan de gerichtheid van lijker aan de orde zou dienen te wor- het grote publiek dan de zogenaamde den gesteld. Het is te hopen, dat in de elitaire kunst, eigenlijk los in de lucht culturele commissie in deze geest op- hangt. Maar misschien is het ver- merkingen worden gemaakt. moeden dat deze uitslag voor de dag -ji j^en waarom richting niet >sten ook vol ook I iets Er worden grote bedragen uitgetrokken voor overheidssubsidie voor het gaande houden van culturele evenementen en ma nifestaties, en het is wel zeker, dat slechts een betrekkelijk gering percentage van het pu bliek daaraan deelneemt: de meeste mensen voelen zich er eigenlijk niet bij betrokken. Nu is dat op zich geen reden om daarom maar van het subsidiëren van culturele ma nifestaties af te zien en de belangstellenden partikulier te laten betalen voor de evene menten waarvoor zij belangstelling hebben. Culturele manifestaties zijn voor het hele publiek van belang, ook al laat het grootste deel van het publiek zich er niet mee in, maar er moet toch tegen worden gewaakt, dat de organisatoren van zulke manifestaties zich te exclusief richten op de smaak van degenen, die er wel aan deelnemen; dan groeit er ge makkelijk een elitaire culturele bovenlaag, die beschikt over ruime overheidsmiddelen om zich in dit eiitarisme te bevestigen, ter wijl de meer in een ruimer publiek levende cultuur-uitingen verkwijnen bij gebrek aan Wij, de be wc ’t Jürgenster. en tand verzetten tegen deze plannen, met alle mogelijke Wij eisen van de gemeente. raad, college van B en W, pol: tijen, dat deze parkeerplannen voor Jürgensterrein niet doorgaan. met een p olitieke ir: beantwoordt aan de gericl het grote publiek dan de zc elitaire kunst, eigenlijk los hangt. Maar misschien is moeden dat deze uitslag vc zou komen dan wel de redei een onderzoek in deze rit wordt gedaan. Intussen kos deze manifestaties toch handen subsidiegeld, en dan is de vraag gerechtvaardigd of er wel iémand mee opschiet. We zijn benieuwd of in de commissie iemand ook déze kat de bel wil aanbinden... Maar ook als deze twee door ons gesug gereerde aspecten niet worden aange sneden is de enquête natuurlijk nog van erg groot belang, en het zal te zijner tijd ook de niet-geënquêteerden zeker inte resseren wat eruit voor de dag is geko men. Verwacht mag dan ook worden, dat de bevindingen te zijner tijd over zichtelijk openbaar zullen worden ge maakt, zodat iedereen in het grote pu bliek kan weten, waar hij/zij precies in ’cht staat. STERK GESPREID In Tilburg is de afgifte van reispapie- ren aanzienlijk over het jaar gespreid door de legesreductie, welke tijdens de eerste drie maanden vn het jaar wordt gegeven. In het eerste kwartaal worden ongeveer 7500 paspoorten af- tegen plus minus 14.000 over ..^.e jaar. Tenslotte merken wij nog op, dat de avondopenstelling van de afdeling bevolking ca. een vrij dure aangelegenheid is. Zij beïnvloedt niet alleen de personeelsbehoefte in on gunstige zin, ook de kosten van de ex tra computeruren, die nodig zijn om de terminals te kunnengebruiken, komen dagen voor het publ iu.30 tot 12u.3O; het gerlijke stand bovendiei 15 u. Voorts wordt het sluitingstijd doch tijdens de ren desgevraagd geholpen: a. als het eenvoudige handelingen betreft, zoals afgifte van formulieren, afgifte van ter uitreiking gereed staande ALLEE[\ IN HET SEIZOEN reispapieren en dergelijke, evenals het verstrekken van mondelinge infor- Voorts hebben wij in een aantal grote gegeven, matie. gemeenten doen informeren naar het het hele bestaan van een avondopenstelling b. in gevallen met een duidelijk drin- voor bedoelde afdeling. Daarbij bleek, gend karakter. dat praktisch overal waar een avorid- Ten aanzien van de onder b bedoelde gevallen wordt ook buiten de kantooru ren, bijvoorbeeld tijdens de week einden, service verleend. I Als niet regelmatig wordt nagegaan, hoe de smaak van het grote publiek pre cies is, en als de verschuivingen, die zich hier gedurig voordoen niet grondig worden geregistreerd, is te vrezen, dat de officiële cultuur zich onberekenbaar snel buiten bereik van het grote publiek plaatst en vervolgens moeilijk nog van die plaats te krijge' Zeker van het L_c. aan de Tweede Wei een toestand leidde, dat de c taal vervreemde dat het grote puu vorming meer or bewegingen hebben spannen om deze kloof turele elite en a-cultur. overbruggen: een ennl kan uitmaken of deze uv iets hebben uitgehaald. Niet betrokken? De enquête heeft vooral Ten doel de opinies te weten te komen van die grote groep van mensen, die zich bij het culturele leven niet betrokken voelen. Dit kan verschillende oorza ken hebben, die in twee hoofdpunten zijn onder te verdelen: men voelt zich in het gezelschap van de gewone deel nemers aan culturele evenementen niet thuis, terwijl men voor datgene wat gebracht wordt toch wel belang stelling heeft, of men heeft niet zozeer schrik van het gezelschap, dat men verwacht te ontmoeten, maar wel ziet men op tegen inhoud of peil van dat gene wat men te zien of te horen krijgt. Een derde mogelijkheid is natuurlijk nog, dat men anderszins genoeg te ging. N doen heeft en bepaald geen culturele volgent manifestaties nodig heeft om zich be zig te kunnen houden. De televisie De vragenlijst doorziende missen wij nogal pijnlijk de waarde die de mensen hechten aan de televisie. Een vraag, die wij zeker zouden stellen is: Vindt u, dat u voldoende van het culturele leven in Nederland op de hoogte blijft als u regelmatig naarde televisie kijkt? Zonder twijfel zijn er heelwat mensen, die dit inderdaad vinden, en het is nog ar de vraag of ze daar ongelijk in >ben. Waarmee het probleem rijst, mensen, die regelmatig en met lelijk gespreide belangstelling de ïvisieprogramma’s volgen, en die m geen behoefte hebben aan an- :ulturele manifestaties dan maar Kommunie-kaarsen va.29.50 Doopkaarsen v.a. 14.95 Trouwkaarsen v.a. 14.95 evt. met naam en/of datum. Zie onze speciale kommunie- etalage. Denken de ambtenaren nu werkelijk bewoners en kortparkeerders en dat dat ze een streepje voor hebben op de de werknemers aan de rand van de bewoners van de binnenstad? Het lijkt binnenstad moeten parkeren. Er mag er wel op, maar dan toch ten onrechte, dan ook voor ambtenaren geen uit- Jarenlang hebben bewoners van de binnenstad om een parkeerregeling ge vraagd maar deze nooit gekregen. Bouw- en Woningtoezicht gaat nu een pand huren in de binnenstad voor een paar ton per jaar en wil daarom voor zichzelf een parkeerglegenheid scheppen op een gebied dat bestemd is voor woningbouw en waarover een in spraakprocedure gaande is. Er is nooit een officieel besluit ge- 81 weest van de gemeenteraad dat parke- regelmatig voi ren op dit terrein goedkeurt. En ook is dl* het minst j over deze tijdelijke funktieveran- dering van het Jürgensterrein geen en- het eventuel kei overleg geweest met de omwonen- groffe plan, den en de inspraakgroep. In de onlangs verschenen Parkeemota staat dat de weinige ruimte in de bin nenstad verdeeld moet worden onder Een tweede vraag, die rijst is die naar een vergelijking tussen de belangstel ling enerzijds voor officiële cultuur en anderzijds voor alternatieve cultuur. Het begrip elitaire - of - anti - elitaire cultuurmanifestatie speelt in de tegenwoordige cultuurpolitiek een rol van grote betekenis. Anti - elitaire cultuur kenmerkt zich vaak door een specifieke politieke richting, die bijna even vaak revolutionair gericht is. Het zou interessant zijn bij een enquête als rijgen is. deze eens na te gaan, hoe het grote begin van de eeuw tot publiek zich hier opstelt. Bij een wat ’:reldoorlog was zulk dieper ingaand onderzoek zouden wel gegroeid, wat ertoe eens verrassende bevindingen voor de cultureel opzict cultuurbeoefenaars to lden van het publiek, en publiek geen culturele mtving. Naoorlogse zich terecht inge- oof tussen cul- ireel publiek te enquête als deze ze bewegingen ook Het gemeentebestuur voelt niets voor een «koopavond» voor bevolking; het is nergens voor nodig en het kost allemaal maar geld. de inhoud van het antwoord dat B en W gaven op vragen van raadslid Hooftman, die het wèl wenselijk vindt, dat er één avond in de week gelegenheid wordt geschapen voor mensen, die overdag moeten werken, voor het halen van bijv, identiteitspapieren, wat vaak persoonlijk moet <!aan' H*fr°p 2$ slechts een uitzon- geno gebeuren. De heer Hooftman zal zonder twijfel nogal wat bijval hebben ^"^rt%e^?gTndlénS ïïen gemeei met zijn verzoek om zo’n open avond van de afdeling bevolking te plaatsen tijdvak van 10 jaren, doch ook wel Sng op de koopavond, die de Raad in de tweede helft van 1978 moet aanwijzen, éénmaal in de 5 jaren) dient persoon- openstelling Als de mensen dan toch naar de stad gaan, kunnen gegadigden mooi lijk door de aanvrager te geschieden. helft van de meteen even binnenwippen bij de afdeling Bevolking, zo luidt de overwe- Uiteraard is ook voor het doen passe- ging. Maar zoals gezegd zien B en W daar niets in, wat zij uitleggen in de ren van bepaalde akten bij het bureau volgende toelichting. burgerlijke stand (zoals geboorte-af- gifte, huwelijkssluiting, en dergelijke) wel een persoonlijke gang naar het stadhuis nodig. Niemand ervaart dit als onjuist ondermeer omdat de werk gever verplicht is hiervoor extra verlof toe te staan. Het persoonlijk afhalen van een nieuw paspoort levert in de praktijk nooit onoverkomelijke moeilijkheden op.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1