nter^oun B L- PIANOLA-DAG1978 '°l in de stadsschouwburg... Het zit nog steeds goed... Foto’s van Hub. Maasen Kompleet programma van de pianoladag Pauluskerk Wt Robert Long - specialist in beeld en geluid schouwburgring 6tilburg The Hawks in mei bij De Postelse Hoeve Nederlands Kamerkoor in de 98, Int. Nieuwe Scène speelt Jongleurs vroeger en nu» «Wie slaapt waar?»: blijspel met vier echtparen samen met Dimitri Frenkel Frank RO-theater met spektakelstuk «1001 nacht» in de Schouwburggalerie j 6 april 1978 pagina 1! DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 6 april 1978 pagina 13 een hout Zaterdag 8 april 1978 in Tilburg in 14,10 90 aalzaak raat) K( Met «Musica Antiqua Köln» Kerry Woodward. schouwburg en centrum :he met Lrabbedans in iten Museum Sen- I suk- Juwelier - Horloger fyeAers SCHOUWBURGRING 27 meels Het is tuk r Fransr t gespeeld rcrx: Mar- oorzaak van onden moest Het concer Stichting h woensdag 1 in de Paulusker entree is f 5, se u het nodige jorzien. programma van de Pianoladag is nu helemaal rond. Hoogtepun- iag de els en de conkoers laten horen. V wekelijkse Kruikem irs voor pianolarolle realiteit i Maasen tuurliefhe is oo' reisje wete met tacl melodieën at is h maatschap jongleur, i vroeger als worden en volk van zijr leefsitut king bei Poppentheater «Propop» uit Turnhout in Studio-zaal Jan van Dijk wordt op de i ruilbeur iden. PIA1 Van 14.00 t zaal van de schouwt konkoers. Daar wordt kundige jury uitgemaakt, wie derlands Kampioen I mag gaan noemen. Het kor zowel voor beginners als voor gev derden. Ook mensen die nog nooit i pianola bespeeld hebben kunnen r doen. Zij kunnen zich tot aan het t van het konkoers nog opgeven, toegang is gratis. ert, onder auspiciën van de Muziek Evenementen, is op 12 april, aanvang 20.30 uur, erk, Heuvelstraat 141. De voor de jongeren f2,50. jeugdtheater-voorstelling woensdag 12 april om 14.30 uur in Studio-zaal wordt verzorgd Poppentheater Propop uit 1 De toegangsprijs is f 2,150 kaartverkoop start één week voorstelling. Propop speelt dinges». Een spannend poppens gebracht wordt met stokj schimmenspel, lichteffekten en muzü De kinderen worden aktief in het s- betrokken en er wordt ook op reakties van het jeugdig publiek ing speeld. 1911 en later omgebouwd tot boekor- gel, 61-toets), De Ruth van Korten 1918 gebouwd en thans in bezit van de heer Korten in Weert). Bij alle orgels liggen stencils klaar, waarop alle ge gevens zijn vermeld. De orgels staan in de Heuvelstraat, Oude Markt en bij de schouwburg van 14.00 tot 17.00 uur. Van 16.00 tot 17.00 uur zal stads beiaardier Arie Abbenes de beiaard Van de Heikese toren bespelen en ook mechanisch bedienen. Overigens zal de stadsbeiaard op de hele en halve uren een stukje uit het Concerto van staat uit composi- i en zijn tijdgeno- Marini, Heinricl Farina, uitgevoerd t ensemble, koor illeen, dus afwis- Het Nederlands Kamerkoor werd in 1937 opgericht met als dirigent Felix de Nobel. De bedoeling was met dit koor de leemte op te vullen die in die tijd bestond op het gebied van de a- capella zang. Aanvankelijk v van 'dig kNOLA-KONKOERS tot 17.00 is er in de Studio- /burg een Pianola- it door een des- ikt, wie zich Ne- Pianola-spelen mkoers is "evor- j.t een imee- begin n. De mtoesiast zelfs, dat bijna bene lagavond de in 1964 opge- derk lb The Hawks haar vaste 4 in de eigen soos. Deze !d gevestigd als «Soos :t parochiehuis naast de ;rk. dienst was er de o and in 1966 ontbor :n. /aarin een op it is ge- i een ge- mechani- i 1 .jwijst. Iedere siiow van Savary li,... nog het meest op een schaamteloze rooftocht door onze hele toneel- en kultuurgeschiedenis. Savary maakt voor dit stuk (hij regisseert «1001 nacht» dit seizoen in Duitsland, Parijs en in Rotterdam) gebruik van de sprookjes van 1001 nacht. In deze Arabische raamvertelling, vertelt de beeldschone Scheherazade het ene wonderlijke verhaal na het andere om de wrede sultan in haar ban te houden. De sultan heeft namelijk de gewoonte om alle maagden uit zijn rijk na één bijslaap te laten onthoofden. Daarom is het van levensbelang hem te laten uitzien naar de volgende nacht. -..„Jk was het koor geheel af hankelijk van de radio - praktijk; tegenwoordig zijn er ook concerten met het Nederlands Kamerorkest, het Amsterdams Kamerorkest en de gro tere symfonie - orkesten. Ook worden Het 2e koorconcert in de Ned. Herv. Pauluskerk aan de Heuvelstraat 141 in Tilburg zal verzorgd worden door het professionele Nederlands Kamerkoor o.l.v. de in oktober ’77 aangestelde di rigent Kerry Woodward. Aan het con cert werkt ook mee het barokensemble MUSICA ANTIQUA KÖLN, be staande uit Reinhard Goebel (barok- viool), Hajo Bass (barokviool), Rainer Zipperling (barokcello) en Henk Bouman (clavecimbel). 1^0 PIANOLA-FEEST loop van het konsert is er voor gstellenden, genodigden en be- rs een groot Pianola-feest in de j-zaal. Daar zorgt het Scott Jop- nodige muziek, t pianola’s dans er komt ook een tal te staan. Dit feest zen door talrijke at- zelfs speciale /erkrijgbaar zijn. gratis. Henri Orri, Maija Lieuwen, Jennifer Willems, Diane Lensink, Ton Kuyl, Carol van Herwijnen, Jaap Wieringa en Derek de Lint brengen op woensdag 12 en donderdag 13 april het blijspel «Wie slaapt waar?» van Alan Ayckbourn in de schouwburg. De re Robert Long en Dimitri Frenkel Frank brengen op vrijdag 14 en zaterdag 15 april het fantastische spektakel «Wat ieder meisje weten moet». Een voor stelling met tachtig kostuums, hon derd melodieën en twee medewer kenden. Wat is het voor een voorstel ling? Een kabaret-revue? Een satiri sche komedie? Een tweemans-show? Een musical? Het zit er allemaal in en nog veel meer! Het is een nieuwe vorm van vrolijk, scherp, teder en spektakulair theater. Met alle mid delen van het theater (kostuums, mu ziek, dekórs, zang, gedaanteverwis selingen, magische effekten, enz.) zullen de beide heren een allerliefst meisje (gespeeld door de pop Dolly Doll) voorlichten over onze wereld van mannen, macht, manon en mo dieuze flauwekul waarin ze moet leren leven. Het 1978 ten worden aanstaande zaterds demonstraties van de draaiorgel stadsbeiaard, het pianola-ko voor beginners en gevorderden in de studio-zaal, de tentoonstelling van me chanische muziekinstrumenten in de studio-zaal, de wereldpremière van het «Concerto voor pianola en orkest» van Jan van Dijk, die 's avonds in de grote zaal van de schouwburg plaatsvindt en het pianola-feest na afloop van dat kon sert in de Studio-zaal. TENTOONSTELLING In een hoekje van de studio-zaal wordt een tentoonstelling ingericht i.s.m. het ijksmuseum van Speeldoos tot ierement (Utrecht) en het Nationaal eiaardmuseum (Asten). Daar kunt U ïlfs een eenvoudig klokkenspel be- Jienen. Verder staan er een aantal me chanische instrumenten zoals een cy linderpiano, een pianola en verschil- BeKena' lende onderdelen van beiaarden. Ook ar de Kring van Draaiorgelvrienden, de 'nC,ho' Nederlandse Pianola Verenigingen de ln .as Stichting Muziek Evenementen Til- ^rutn in burg richten daar stands in. De toe gang is gratis en de tentoonstelling is geopend tijdens het konkoers en het pianolafeest. van een «randfiguur». Hub. is tevens een groot na- tebber en in de tentoonstelling io ook een serie landschappen opge nomen. Ook deze natuur-foto’s zijn van een artistiek niveau en geven een persoonlijke visie weer, die typisch «Maasen» genoemd zou kunnen wor den. In zijn onderwerp, keuze en uitwer king (soms kiest Maasen voor meer dere negatieven tegelijk), speurt men een intellektuele speelsheid om ge dachten visueel te verwoorden. Dat de kunstliefhebbers hier veel plezier aan zullen beleven is zeker, alleen al door de diversiteit van interpretaties, die genoeg stof opleveren voor een inte ressant gesprek of een boeiende dis- kbssie. De galerie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en tijdens alle voorstellingen in de grote zaal. Toneelgezelschap RO-theater brengt zich door een anarchistisch gebruik op dinsdag 11 april het toneelstuk maken van alle bestaande en niet «1001 nacht» in Tilburg. Het is een bestaande speelstijlen en theater- groot theaterspektakelstuk naar effekten. Er is geen toneelkostuum of ideeën en in een regie van de Fransman onvolprezen grap, die zijn dienst niet Jérome Savary. Er wordt gespeeld bewijst. Iedere show van Savary lijkt door onder andere Huib Broos, Mar tine Crefcoeur, Edo van Dijken, Matja Habraken, Leo Hogenboom, Lou Landré, Marieke van Leeuwen, Johan Leysen, Gees Linnebank, Gertie-Jan Maassen, Peter Tuynman en Fred Vaassen. Jérome Savary is een Franse cirkusdi- rekteur, konférencier en entertainer, die de Parijse theaterwereld in 1968 wakker schudde met zijn Grand Magie Circus. Met dat gezelschap, bestaande uit akteurs, zangers, dansers en muzi kanten, toonde hij dat het toneel nog bruist van vitaliteit. Zijn stijl kenmerkt Het programma best ties van Monteverdi ten zoals Biagio 1 Schütz en Carlo door het koor met het i a capella, ensemble ah seling genoeg. In de galerie van de Stadsschouwburg Tilburg zijn in de maand april foto- grafiese prenten te bewonderen van de Tilburgse fotograaf Hub. Maasen. Er is een overzichtstentoonstelling sa mengesteld uit het werk na enige jaren fotografies bezig zijn. Hub. Maasen ontving al verschillende binnen- en buitenlandse foto-onderscheidingen en foto-prijzen. Bekende kulturele sentra met een i artoteek zoals de Kr toven, het Bonnefant laastricht en het Kultureel I 1 Tilburg, hebben met veel ses kunstwerken van Hub. Maasen in hun kunstuitleen opgenomen. Hub. Maasen beheerst de specifieke mogelijkheden van dit aparte medium vrijwel in zijn gehele art-totaliteit. Nu WERELDPREMIÈRE eens verrast hij door een bijna impres- In de grote zaal van de Stads- sieve weergave dan weer door de schouwburg Tilburg zal zaterdag 8 verfijnde techniek bij een vrouw- of april de wereldpremière plaatsvinden meisjes-portret of door een keiharde van een uiterst uniek muziekstuk. Het Brabants Orkest speelt dan het «Con certo voor pianola en orkest» van de Tilburgse komponist Jan van Dijk. Het is de eerste keer dat er een spe ciaal werk geschreven werd voor een orkest en pianola. Belangrijke kom- ponisten als Hindemith en Strawinsky schreven muziek voor pianola's, maar een kombinatie van dit nostalgiscl mechanische muziekinstrument m een kompleet symfonieorkest is nog nooit eerder voorgekomen. De pianola is een piano, waa... luchtdruk werkend apparaat monteerd. Door middel van perforeerde papierrol kan mechani sche muziek weergegeven worden. De pianolist heeft een geringe invloed op het te spelen werk, maar kan wel het tempo, de sterkte en het pedaal rege len. De pianola heeft de mogelijk heden om een groot aantal toetsen te gelijk of zeer snel achter elkaar te laten werken. Komponist Van Dijk heeft daar fuimschoots gebruik van ge maakt. De pianola-soli in zijn werk zouden zelfs door vier zeer gerouti neerde pianisten tegelijk, niet te spe len zijn. Het konsert begint om 2015 uur onder leiding van dirigent Willem Frederik Bon. Solisten zijn Aaron Rosand (viool) en Lucius Voorhorst (pianola). Naast de wereldpremière staan er werken van Wagner, Van den Booren, Franck en Paganini op het pro gramma. In de roemruchte zestiger jaren krijgen. Zo ei gonsde het in Tilburg van de muzikale iedere zaterdt aktiviteiten. richte fanclub r Bekende groepen zoals The Hap Cats, avonden had ir Les Cruches, The South Jazz Band en was indertijd vele anderen wisten ieder voor zich 007», in het een deel van de jeugdige belangstel- Hasseltse kern., lenden voor zich te winnen. Militaire d’“ Zo wist ook de band «The Hawks» een dat de bar.u u. grote groep jongeren entoesiast te worden. De belangstelling voor de muziek is echter alle vroegere Hawks - leden bij gebleven, en zo is na vele jaren de idee oeid nog eenmaal samen te spe- zo mogelijk voor de fans van toen, ens de vele repetities nam dit plan ere vormen aan, zodat zij blij zijn U en uw vrienden van toen te kunnen uitnodigen om zaterdag 6 mei a.s. een ouderwets - gezellige avond mee te beleven. Naast het optreden Van The Hawks zijn er enige gasten te introduceren, vrienden van toen en nu, die graag hun medewerking hebben toegezegd. Henny van Gooi - Janssen, Country - Rock Group Oakley, Ruud Hermans. vaak in gebruik bij kermisexploitan ten), De Tolbrug (gebouwd in 1962 door de firma Verbeeck Zn.; eige naar is de heer Heesbeen uit Tilburg), Concertorgel «De Korsikaan» (ge bouwd in 1973 te Waldkirch; een zeer groot negentig-toetsorgel), De Ruth Cylinder van Van de Vrande (een 63-toetsorgel, dat niet een geponst boek, maar door een cylinder wordt aangedreven), de Negentiger (ge bouwd door Carl Frei 1930, 90- toets, vorig jaar gerestaureerd), De Bogenkast (cylinderorgel, gebouwd in wordt gevoerd door de Engelsman in Strachan. De Nederlandse ver- ng is van Josephine Soer. In «Wie slaapt waar?» gaat het om vier echtpa ren. Op het toneel ziet het publiek te gelijkertijd drie slaapkamers, toebe horend aan drie van de vier echtparen. Het resterende echtpaar duikt steeds in de appartementen van de andere drie echtparen op. Er is een ouder echtpaar Mary en Ernst (Henri Orri en Ton Kuyl). Hun zoon Martin (Carol van Herwijnen) kommuniceert moeizaam iet zijn vrouw Susanna (Marja .ieuwen). Martin en Susanna komen part naar een party van het echtpaar atrick en Debby (Jaap Wieringa en Jennifer Willems). Daar verschijnt ook Martins vroegere vriendin Joan (Diane Lensink). Haar echtgenoot Cris (Derek de Lint) is niet meegeko men vanwege een rugblessure. De party wordt een komplete ruïne en er is een hele nacht voor nodig om op een blijspelachtige manier alle problemen weer op te lossen. DEMONSTRATIES In en rond de Heuvelstraat zullen tien orgels en de stadsbeiaard voor de no dige muziek zorgen. Deze aktiviteit wordt georganiseerd i.s.m. de win keliersvereniging en de Kring van Draaiorgelvrienden. De volgende or gels komen naar Tilburg de «Decap» van Verheyen (eind van de veertiger jaren gebouwd in Antwerpen), het «Wrede» buikorgel van Huys (één van de oudste orgels van de firma Wrede uit Duitsland), d’n Teugelder (fa brikaat Gasparini, gebouwd in 1900, Het Kollektief van de Internationale Nieuwe Scène uit België brengt de to- neelproduktie «Jongleurs vroeger en nu» op maandag 17 april in de Stads schouwburg. Het is een toneelpro- duktie op een kaal toneel, gespeeld door Charles Comette en Hilde Uit- terlinden. Zij brengen de jonglerieën terug, manifesteren zich als heden daags episch volkstheater, op basis van historisch materiaal van hon derden jaren geleden. De internatio nale Nieuwe Scène kreeg bekendheid met de geweldige toneelproduktie Mistero Buffo. Op dit moment is de groep gesplitst in twee groeperingen: het Kollektief blijft in nauwe relatie met het Italiaanse volkstheater van Dario Fo doorspelen; de andere groepering (De Mannen van de Dam) putten hun onderwerpen uit de eigen sociale geschiedenis van Vlaanderen. Beide gezelschappen willen het theater echter blijven gebruiken als politiek-aktiverend volkstheater. De op Mannen van de Dam waren op 26 ok- de tober te zien met «Het verhaal van de 1 door het man, die bruggen bouwt». Op 18 ok- Turnhout. tober speelde het Kollektief samen en de met Wannes van de Velde «Ik denk vóór de erover na en zing». «Jongleurs» gaat «Het rooie over de historische achtergronden en >enspel, dat maatschappelijke betekenis van de ivicpoppen, jongleur, uiteindelijk blijkt, dat zowel -iziek. vroeger als nu, jonglerieën gebruikt spel worden en kunnen worden om het de volk van zijn eigen bestaan, zijn eigen Liige- leefsituatie en zijn eigen onderdruk- ïwust te maken. ker ket waarmee u dringend i alen kunt voc Na aflc belangs zoekers Studio-z lin Kwartet voor de nodij Verder wordt er met muziek vertolkt en ei echt orgel in de zaalx* wordt nog omgeve.. trakties. Er zullen «broodjes pianola» ve Ook hier is de toegang a-fees ;t Scc vaak programma’s"uitgevoerd, waar- bij instrumentalisten meewerken, zo- Heinrich wel solistisch als in ensemble. litgevoerd Dirigent Kerry Woodward werd in 1939 in Wales geboren en studeerde muziek en directie aan de Conservato ria van Cardiff, en Londen. Na gewerkt te hebben met het English Chamber Orchestra, London Sin- fonietta en het orkest van het Royal Ballet van Covent Garden werd hij be noemd bij de B.B.C. Singers als «as sociatie conductor» (1974). Hij ver vulde gastdirecties bij het BBC Svm- phony Orchestra en andere BBC-or- kesten. In december 1975 vond in Am sterdam de eerste uitvoering plaats van de opera «Der Kaiser von At lantis» van Ullmann, die Woodward had bewerkt en uitgegeven en onder zijn leiding door de Nederlandse Operastichting werd gebracht, eerst in Amsterdam, dan in Brussel, Spoleto, San Francisco en New York. Na en kele gastdirectie in 1976 (o.a. in het Holland Festival) volgde zijn vaste toeming als dirigent van het Ne- uv.lands Kamerkoor. Musica Antiqua Köln is een jong en semble gespecialiseerd in oude mu ziek, opgericht in 1973 tijdens hun ge zamenlijke studie aan de Kölner Mu- sikhochschule. In 1974 werd al een grammofoonplaat gemaakt, die in de pers zeer goed ontvangen werd. Inmiddels heeft het gezelschap e contract bij de Deutschen Gra mophon Gesellschaft. Ook bij EM1 Electrola werden opnamen gemaakt. Het ensemble, dat uitgebreid kan worden met een blokfluit en een con trabas, geeft veel concerten in vele landen en maakt diverse radio - opna men. De spelers zijn allen in het bezit van historische instrumenten of co- pieën van beroemde modellen uit de 17e en 18e eeuw. comj tilde

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 13