DE KOERIER 4.000 bewoners van SIARIDWSH.OOS El Tilburg - Noord ingeschakeld bij bloeddrukonderzoek )5 \TU EN! BUURTRAAD ST.-ANNA ONGERUST OVER BEHANDELING HERBESTEMMINGSPLAN van Ier Ca &NWQK rt 1978 pagina 30 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT IA Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Ter bestrijding van hart- en vaatziekten >5 Later nog uitbreiding naar elders in de stad r DE GAREN CENTRALE telefoon 04255 - 1575 Brieven van lezers Eigen suggesties werden genegeerd I ■gen weer! ■J en woningen KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel. 426041 - 426042 INTERIEURVERZORGING^ Wij verhuren spinnewielen en kaardmolens schijvens hilvarenbeek O Donderdag 16 maart 1978 22e jaargang nr. 1056 Celebesstr. 434807 Mieuwstr. 421301 Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. in in het v.h. Zuiden vooral plan meer 1 aan een bel het struktuui mogelijk r.» bouwen. uvtrokk igezondf over de naar aan- juurtraad te Alles op het gebied van HANDWERKEN phiiii winr - verder \rag van En dat 7 of 18 m onze k heeft i-show’ eerd. iwelijks op van ior uiv nivezig. Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid roef aan de diessenseweg 8 UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V Oplage 69.800 ex. DIR. J.H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 SPOORLAAN4M-4SO, 77tSM*tf VIER naar tv“jaiiy FEEST bestaan Zie onze feestelijke aanbiedingei Nieuwsblad i BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 425525 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 verplicht aan ten, maar 1 uurlijk aar ing was om bouwen tot St.-An- aegtijdig in bij et m mis Steeds de nieuwste breihaak - weef - knoopgarens. preve... plek v" ektebeeld. itgewezen, :rlanders met «ver- rondloopt, en de dat huisartsen niet van de bij hen inge- oge bloeddruk» ;en dokter inge- isschien wel tien seft sl is :lang er- kunnen t groot- wijken hetgeen wij u te bieden hebben. De Garencentrale maakt uw hobby betaalbaar. nu weet u tenminste ook waar mercurius te bereiken is I enkele of dubbele beglazing (10 J. gar.) eigen vakkundige montageteams ook levering af fabriek zonder montage raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis »s mercurius De nw-bond voor werknemers in de handel, het bank- on verzekeringswezen en de vrije beroepen. Antwoordnr. 111 Woerden 03480-18941 ivoor eer sonen van ijs- en diepv Jil, Antoniusstraat; eet b.v., Auteurslaan 108; transistorradio lurgseweg, Goirle. De aid. (Foto: Van Aarle) en in Tilbu deelgenomt staande paas - ei - kaarsen en 1OO1 andere leuke paasversieringen zoals lopers eierdopjes servetten mobiles tafelkleden eierwarmers enz.... paaskaarsen De grootste keuze bij Kaarsenboetiek Liese - Lotte Moerenburg Bredaseweg 270 Tilburg - Tel. 013-683145 Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenisof eventueel crematie van u over PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING TIJDELIJK: Tel. 425525 b.g.g. 433370 nspi-' jaar zonder enige klacht rondlopen iting zonder de goede man ooit te zien wat wel erg prettig is maar onder wijl kan hij/zij dus wel «hoge bloeddruk» hebben. Bij een onder zoek als dit komt zoiets voor de dag en kan de persoon in kwestie worden aangezegd er iets aan te doen, zodat die bloeddruk weer «normaal» wordt. Verwijzing Wat gebeurt er nu bij het onderzoek in de bus Gezien die tien procent heeft men de meeste kans, dat de zaak in We hebben dat nog kort geleden kun nen zien bij de behandeling van het be stemmingsplan «het kasteel». ‘binnerihuisarc:hit ekt ui kunstnijverheid verlichting Rechtstreekse verkoop af fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Sint Annabuurt In hoeverre de gang van zaker «Het kasteel» andere wijken buurten wakker heeft geschud moeilijk te beoordelen. De St.-An ijs, Baby-Hon.c de liefste, allr Home Beul.». kollektiekir J- en natuurlijk nog artikelen, zoals Iding naar de huis- derstoelen en war verdacht kan zijn. beslist de moe't* persoon in kwes- vrijblijvend te korm 'g thuis, waarin hem vies SERVICE - KI zijn huis- het geval mtrole- De Cirkelfoto van deze week werd maandagavond gemaakt tijdens de modeshow in «The Talk of the Town». De omcirkelde juf kan aan ons bureau de volgende prijzen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f 5,van Gijzen Optiek, Koestraat; een waardebon voor de slingerechte Tilburgse boerenworst van P. v. Amelsvoort Snacks BV, L. Kanaaldijk 135; waardebon saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; 4 broodjes Jantje van Broodje Jante, Ns-plein; waardebon voor een boeket of t.w.v. f7,50 van Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van ijs- en diepvriesproduktenaf- haalcentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost; een cadeaubon van f5,van Boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van het Zonnehuis, IJzerstraat 5; f 10,van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurster. Hips van Uni-Sales, Stadhuisplein en een waardebon van f 15,van make-up Studio Matijk, Tilbu inaar van verleden week, A.v.d. Berg, Beeksedijk 8, Goirle, heeft zijn prijzen inmiddels afgehaal De laatste jaren wordt steeds meer werk gemaakt van medische preventie dit betekent, dat men probeert ziekten en aanleg tot ziekten op te sporen voordat de persoon in kwestie er last van krijgt. Het ligt voor de hand, waarom dit belangrijk is vaak kan een gevaar of een dreiging onderkend worden, en bestreden worden, zonder dat daarbij een langdurig genezingsproces nodig is. Was tot dusver de taak van de medicus vrijwel uitsluitend zorgen dat zieken genezen, steeds meer wordt ingezien, dat voorkomen beter is dan genezen, en veel goedkoper ook. Preventieve zorg bestaat op allerlei terreinen, en de ondeskundige leek weet lang niet altijd wat doel en werkwijze zijn van al die maatregelen, maar hij onderwerpt zich eraan in het vertrouwen, dat het wel ergens goed voor zal zijn. In de periode tussen 20 maart en 15 april zal in Tilburg - Noord weer zo’n preventieve actie gevoerd worden, ten gerieve van personen boven 25 jaar van wie de laatste twee jaar geen bloeddruk is gemeten. De meeste mensen weten wel, hoe dokters, of assistenten, bloeddruk meten men krijgt een rubber band om de arm, waarin lucht wordt gepompt, en als die band onder spanning staat wordt de druk van de bloedsomloop via die band op een wijzer afleesbaar. Dus degenen, bij wie dit de laatste twee jaar niet is gebeurd, en die ouder dan vijfentwintig jaar zijn, krijgen in de genoemde periode de kans om deze meting te laten verrichten. Voorgeschiedenis De aanvankelijke bedoelii als buurt en gemeente te 1 een gezamenlijk plan voor de St.-An nabuurt. Dat is reeds in een vroegtijdig stadium uitgelopen, omdat er verschil van mening ontstond over een aantal uitgangspunten. Dit leidde ook in de konkrete uitwerking tot problemen. Omdat de buurt haar eigen plan wilde maken, heeft zij zich na verloop van tijd steeds meer daarop gekon- centreerd. Zo ontstonden 2 plannen voor de St.-Annabuurt, teweten één gemeente en één van de bewo ners zelf. De buurtraad St. Anna vindt, dat een intensief bewonersparticipatieproces uijwvmvviu een g°ede en serieuze behandeling logelijke ont- I^ient door de gemeenteraad van Tilburg. Het resultaat van dit proces is mere jrono, neergelegd in een volledig uitgetekend en uitgeschreven buurtplanaltematief. Dit zal alle betrokken instanties apart worden toegezonden. Omdat wij over de gewenste behan deling van het buurtplan de stand punten van de verschillende politieke partijen in de gemeenteraad wilden weten, hebben wij donderdag 2 maart iaken rond jl. een openbare buurtbijeenkomst georganiseerd. Op onze uitnodiging was ook een 7-tal leden van de ge meenteraad daarbij aanwezig. Tijdens Men is niet verplicht aan het onder zoek deel te nemen, maar het is om tal van redenen natuurlijk aan te raden dit wel te doen. Het kost niets, het is pijnloos (er wordt geen bloed «afge tapt»), men hoeft er zich niet voor uit te kleden en de hele zaak is in een paar minuten bekeken. Belangrijk Waarom is bloeddrukonderzoek zo belangrijk Daar zijn tal van redenen voor, die voor een leek niet altijd mak kelijk te begrijpen zijn. Maar wel weet iedereen, dat ziekten aan hart- en bloedvaten aansprakelijk zijn voor de meeste sterfgevallen en ook, als het zo erg niet is, toch een grote belasting in het leven van een mens kunnen bete kenen. Welnu, meting van de bloeddruk is een eenvoudig middel om vast te stellen of iemand aanleg tot deze ziekten heeft. We horen gedurig praten over «hoge bloeddruk» en daarvan begrijpen we wel, dat die «hoge bloeddruk» door een veran dering van leefwijze, of door genees middelen moet worden teruggebracht naar «normaal». Maar om dit te doen, moet men natuurlijk wel weten of men een «hoge bloeddruk» hééft. Wie kan het hebben Nu geeft «hoge bloeddruk» op zich meestal totaal geen aanleiding tot klachten men kan daar dus mee rondlopen zonder er enig idee van te hebben. Maar dit is nu juist preventie vaststellen van een zwakke plek voor dat die zich uit in een ziektebeeld. On derzoekingen hebben uitgewezen, dat 10% van de Nedei hoogde bloeddruk» praktijk wijst uit, altijd weten, wie v schreven personen «hoj heeft. Iemand kan schreven staan en waarna wordt besloten één van beide plannen of een combinatie van onder delen van beide plannen in opdracht te geven aan B en W om voor te bereiden tot bestemmingsplan. Tijdens de openbare bijeenkomst van 2 maart jl. bleek met name de ver tegenwoordiger van het CDA nogal wat problemen te hebben met het hierboven toegelichte f voorstel. Het handhr derlinge ver plannen get besluitvor verantwooi van de vond hij beide f Alhoewel bleek zij althans in een telefonies kontakt met één der fraktieleden P ai?; faliekant tegen het door de buurtraad St.-Anna ter diskussie gestelde proce- dure-voorstel. Het zou met name de verantwoordelijkheden en bevoedhe- den van de RRO en B en W te veel aantasten. Positiever waren de reakties van de «linkse» partijen PvdA, PPR en PSP op het proce- dure-voorstel. De politieke verdeeld heid over dit vraagstuk is tamelijk groot. Andere wijken en buurten Reden voor de buurtraad St.-Anna om met andere wijk- en buurtraden en bewoners inspraakgroepen over dit vraagstuk kontakt te zoeken. Alhoe wel een aantal van hen adhesie heeft betuigd met ons procedure-voorstel dat niet voldoende om het belang er van krachtig naar voren te k< brengen. Het is daarom van het ste gewicht, dat de betrokken v orde is dit wordt dan meegedeeld en daarmee kan men zijns weegs gaan. Wel wordt dan aan de betreffende huisarts meegedeeld, dat de bloeddruk van de persoon in kwestie normaal dan weet die dat ook weer. Wijkt bloeddruk af van het normale, dan wil dit nog niet zeggen, dat er iets mis is, want bloeddruk kan ook oplopen door toevallige omstandigheden, maar dan gaat er wel een melding naar de huis arts, zodat die erop verdacht kan zijn. Bovendien krijgt de persoon in kwes tie een aanschrijving thuis,' wordt aangeraden zich bij dokter te vervoegen, om eens wat grondiger te laten cor ren wat hij natuurlijk dan ook maar het beste kan doen. 4.000 mensen Bij het onderzoek in Tilburg - Noord zullen ongeveer 4.000 personen be den hun adressen wor- :zegd gehaald uit de car- genoemde artsen. Er isen in de vermelde ka- tijn, die geen aanschrijving jn die eigenlijk toch ook wel onderzoek voelen. Zij mo- Jenken, dat de periode tot 15 april duurt, en dat voor hen nog een mogelijkheid zal worden gezocht tot aanmelding. Alhoewel deze doelstelling in haar van de algemeenheid nauwelijks bezwaar zal oproepen, kan een uitwerking op buurtplanning wel degelijk op weerstanden stuiten. Bijvoorbeeld in verband met de mc eigening van partikul„._ waaronder veel tuinen. Gevolg van dit alles is voorlopig wel, dat de inspanningen van veel «kas teelbewoners» tevergeefs blijken te zijn geweest. en buurten veel nadrukkelijker dan voorheen de handen ineen slaan om zodoende gemeenschappelijke doelen te kunnen bereiken. Tenslotte De buurtraad St.-Anna wil haar buurtplan niet eerder in behandeling brengen, dan nadat er duidelijkheid irmingsproces vond hij on- kan voldoende zijn en biedt bewoners lord. Met name op het punt va" de St-Annabuurt en degenen die - ekonomiese uitvoerbaarheid Z1C\ met d® begeleiding van het hij het te kostbaar om dat voor ^«Proces a bez,gget?ouden .ddbniea - ^«Xl^ S"2i buurtraad St.-Anna de komende weken en/of maanden aktiviteiten naar verschillende betrokkenen en in stanties ondernemen. Stichting Buurtraad St.-Anna Het onderzoek verloopt onder aus[ ciën van de Nederlandse Hartstichtl..„ >urg - Noord wordt daaraan nen door een artsengroep be- uit de doktoren P. Gubbels, J. Keulemans, C. Pauw, U. Pijman, J. Pijman, van Ruyven en P. Sicking. De personen, die wel bij deze dokters zijn ingeschreven, maar die ouder dan 25 jaar de laatste twee jaar niet op bloeddruk onderzocht zijn, krijgen automatisch een oproepkaart om zich te melden bij een onderzoekbus, die, vol gens mededeling op de oproepkaart, op diverse tijden en plaatsen in de ge noemde stadswijk is aan te treffen. Het is de bedoeling, dat deze op roepkaarten door vrijwilligers huis - aan - huis worden besteld, waarbij deze de opgeroepenen ook nog persoonlijk uitleggen, waar het eigenlijk om gaat. A.S. MOEDERS - "tme Beutler heeft voor uw Heen 't allerbeste. Baby - sutler heeft een geweldige kinderwagens, meubeltjes, -lijk nog heel veel andere fïguu >.s boxen, kin- Gijzt andelwagens. Het is ite waard dit alles ten zien. Ons ad- 1WALITEIT en de voordeligste prijs Graag tot ziens bij Baby - Home Beutler, Wil lem II - straat 88 - 90, Tilburg. deze bijeenkomst, waarvoor een enorme belangstelling bestond (er wa ren 100 aanwezigen), bleek hoezeer de politieke partijen op dit moment met elkaar verschillen in hun opvat ting over de meest wenselijke gang van zaken bij de behandeling van bestem mingsplannen. Procedurevoorstel Dit werd vooral duidelijk leiding van een door de bu St.-Anna zelf ontwikkeld procedure voorstel over de verdere gang van za ken. Dit voorstel, dat aan alle betrok kenen van tevoren was toegezonden, voorziet in een aantal stappen die een zo demokraties en zorgvuldig moge lijke besluitvorming in de gemeente raad dienen te garanderen. Aan de be sluitvorming in de gemeenteraad gaan globaal 2 stappen vooraf: 1de behan deling van het buurtplan (naast het gemeenteplein) in de RRO, met als re sultaat een advies van B&W over beide plannen; 2. de behandeling van de beide plannen in het kollege van B&W, die resulteert in een pre-advies aan de gemeenteraad met daarin haar visie op de beide plannen vervat. Tijdens deze beide stappen worden er dus geen dusdanige besluiten geno men dat één van beide plannen vroegtijdig afvalt. Mochten er vanuit de RRO vragen rijzen over de abon- omiese uitvoerbaarheid van beide plannen, dan kan daar volgens ons voorstel inmiddels een werkopdracht in worden voorzien. Gemeenteraad Na behandeling in de RRO en in B en W gaat vervolgens al het beschikbare materiaal, inklusief de uitgebrachte adviezen, naarde gemeenteraad. Daar volgt opnieuw uitgebreide diskussie^ Er gaat tegenwoordig bijna geen dag meer voorbij of er verschijnt wel een artikel in de krant over inspraak bij bestemmingsplannen. Sinds HET STRUKTUURPLAN VOOR DE OUDE BINNENSTAD in november 1976 werd vastgesteld door de gemeenteraad van Tilburg is dat in toenemende plat mate het geval. Niet verwonderlijk, wanneer wij ons bedenken, dat er de komende jaren nogal wat bestemmingsplannen voor het gebied binnen de ringbomen zullen moeten worden ontwikkeld. Deze zijn in wezen te be schouwen als nadere, konkretere uitvoeringen van het hierboven reeds genoemde struktuurpian. Hierin wordt voor het betreffende plangebied een GEWENSTE ONTWIKKELING aangegeven, die zich uitstrekt over de eerstkomende jaren tot plan 1985. Het gaat daarbij over wonen, werken, spelen, groen, verkeer en voor zieningen. Er moet o.a. meer openbaar groen komen binnen de ring banen,evenals meer nieuwbouw (plus 6000 woningen). Al deze wensen worden zoveel mogelijk vastgelegd in plannen op het nivo van een buurt of een wijk, ofwel in bestemmingsplannen. En daar zit hem nu juist de kneep. Veel van wat in het struktuurpian aan wensen en doelstellingen naar voren wordt gebracht, is niet in overeenstemming of soms zelfs in strijd met datgene wat men op wijk- of buurtnivo wil. Het stedelijk, grootschalig belang botst hier met het kleinschalig belang van buurt- en wijkbewoners. Huis-aan-huis-bezoek C.D.A. Op 20, 21,22 en 23 maart a.s. zullen ca 2500 Óisterwijkse bewoners een be zoek aan huis krijgen van onder staande C.D.A.-kandidaten voor de komende verkiezingen van de Provin ciale Staten. Deze persoonlijke benadering komt in de plaats van de kollektieve zaaltjes- voorlichting. De C.D.A.-kandidaten welke in de avonduren voor een kort gesprek zul len aanbellen zijn de dames Huberts en Puyenbroek, de heren Logtesteyn, Sonneveld, Nuyens, de Gouw\ van Valen en van der Ven, vergezeld van een aantal Óisterwijkse raadsleden en kandidaat-gemeenteraadsleden. Tijdens het huis-aan-huis-bezoek wordt een C.D.A. sticker uitgereikt waaraan een prijsvraag verbonden is. welke, kunt u op de sticker lezen. De beste 10 Brabantse inzenders wordt door het CD. Aeen gratis dagje Brabant aangeboden met het gehele gezin. Een plan, ontwikkeld door bewo ners van het kasteel, vond in de ogen van de Raadskommissie voor Ruimtelijke Ordening (voortaan RRO genaamd) geen genade. Be sloten werd aan B W te adviseren het gemeenteplan terzake verder uit te werken tot een definitief be stemmingsplan. Reden hiervan was het feit, dat in het gemeente- tegemoet werd gekomen langrijke doelstelling uit tuurplan, nl. om zoveel nieuwe woningen te nabuurt is op dit moment in ieder geval bijzonder attent op een ontwikkeling «a la Het kasteel». De buurtraad St. Anna zal alles doen om een dergelijke onzorgvuldige behandeling van haar r’an te voorkomen. Dit temeer daar de afgelopen 2 jaar een kleine 500 bewo ners meer of minder aktief betrokken zijn geweest bij de ontwikkeling van een «eigen» buurtplan. Voor de aangeschrevenen is het van groot belang, dat zij meedoen niet al leen voor henzelf, maar ook voor de totale uitslag van het onderzoek, iets waarmee de hele bevolking en de hele preventieve zorg voor hart- en vaat ziekten gediend is. Men werkt zodoende mee aan het vaststellen van de eigen gezondheidssituatie, maar al evenzeer aan belangrijke maatregelen ter be strijding van deze ziekten in het al gemeen eigenbelang gaat hier dus sa men met algemeen belang. zullen ongevevi trokken worde” den, zoals gezej totheek van de zullen ook mens tegorie zijr krijgen, er. voor zo’n or gen dan bedt 15 april <ƒ- ïlijkhc leldin.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1