X nteooun I DW ebied te kultureel sentrum „THE TALK OF THE TOWN” «Presenteert» k Het zit nog steeds goed in de stadsschouwburg. PWN0U-DA6 1978 Pianoladag 1978 met volop aktiviteiten MET Hedendaagse Vlaamse tekenkunst Septet Foxtrot o.I.v. Peter Peeters INDIASE DANS specialist in beeld en geluid schouwburgring 6tilburg Modern SOLO-TONEELSTUK «OORDEEL» DOOR AKTEUR SIEM VROOM La hora de los hornos (deel 1) in het Tilburgs filmhuis A’DAMSE MIMELIGA ’n SPROOKJE» PURE FUNK Stations Herberg Spoorlaan 422 beschikt nu ook over een ruimte waar wij graag uw familiediner zakenlunch vergaderingen enz... verzorgen. maart 1978 pagina Donderdag 16 maart 1978 pagina 17 DE TILBURGSE KOERIER Tilburg heeft weer wat Toneel - op - toneel - produktie 77 Zaterdag 8 april 1978 'n Tilburg Landelijke première Globe Palmpaasoptocht Paasconcert Donna Lynton Vrijdag 17 maart a.s. aanvang 21.00 uur. Zondagmiddag 19 maart, aanvang 15.00 uur. Little Tina Flight 56 Restaurant Tel. (013) 431132 "lij IT heeft speciaal voor U «De Parel van Brabantzaal» :nde ;ven en eco- het land. filmhuis in het hoogovens) uit Hedendaagse ist laat iden en igen ka- is ik wordt is 608 POEZIE HARDOP - programma POEZIE HARDOP GEZONGEN Heuvel 39, Tilburg deKoningswei Opus' Van i (Eers Dijk "i vier uur ’s mid- ’aasconcert gege- Gregoriaans koor in de gehee' 1 Zaterdag 18 maart, aanvang De groep werd 3 jaar anterbury - vraagt zelfsp sprei., schrA' geregi sen. Op vrijdagavond 17 maart, om 20 u. 30, is in het kultureel centrum (boven de bibliotheek) een Indiase dans te zien, gedanst door Urmiia Nagar. Het is een verhalende dans in de oude «Kathak—stijl. Ze wordt begeleid door Hafizullah Khan op Sarangi, Zamir Ahmed (Sr.) op Tabla en Sajjad Ahmed (zang). Tilbw; lingen staan. Stichting onder an Verenigii markt, h< enz... Het is de eerste keer dat een der™ daarbuiten plaatsvindt. Het g rond de Stadsschouwburg Tilburg. Uw gastheer ie programma’s van zerd gezongen tek- Lodeizen, Nijhoff, sren, werden door )t liedjes en liederen gitaar; Bill Ingram, diverse Paul Smits-Bugel, trompet; >n, een succesvolle York, haar zang- opgaf, naar Ne- daar r- opnieuw begon, lijkt r gezicht een vreemde gang maar was voor Donna om 20 u. 30, hora de los hc lergelijk nostalgisch evenement in Nederland (en gebeiren gaat zich voornamelijk afspelen in en ^olanas heid en exp'- systeem trouwens in kaanse continent lijks geweld uitoefc..., Solanas heeft zijr moeten maken e monteren. Hij heeft zijn film opgedragen «aan Ché Guevara en aan alle patriotten die in de Latijnsamerikaanse vrijheids strijd sneuvelden». De toegang is gratis. voor uw recepties, partijen, bruiloften, vergaderingen, enz. het kulti tngt de jp dinsda1 'n Sproot pebei aart, om 20 u. 30, draait in het Tilburgs «La hora de los hornos» (het uur van de jnse cineast Fernando Solanas. lelijk beeld zien van de Amerikaanse kulturele invloeden in een id als Argentinië. Herdenkingsdag Zuid-Afrika-strijd DONNALYNTON Op woensdagavond 22 mai kultureel centrum de film 1968 van de Argentijn De film laat een duideli Zuidamerikaans land antwoordelijkheid om een vijandige buitenwereld op de hoogte te brengen van wat zich in de cel heeft afgespeeld. Siem Vroom speelt en Adrian Brine zorgt voor de artistieke begeleiding. ;n Roger Wi..v Ikaart van de 1 interesse-poler kunstwereld I i’ lyrische interpretatie van de de nieuwe figuratie van Ra- maatschappij-kritische werk en de poëtische droom- Dierickx; Elias, die op jze het leefmilieu aktuali- die de figuratie abstra- yperrealistische werk van 51, de projekten van Was- ..cnnisma- Talk of the er is zelfs Van 18 maart tot en met 16 april wordt in het kultureel centrum een verzame ling tekeningen getoond van Vlamin gen die het gezicht van de heden daagse Vlaamse tekenkunst mede be palen. Het werk van Jan Burssens, Luc Claus, Karel Dierickx, Hugo Du- chateau, Etienne Elias, Luc Hoenraet, Urbain Mulkers, Panama- renko, Roger Raveel, Pjeeroo Roob- jee, Dan van Severen, Maio Was senberg en Roger Wittevrongel, is als een staalkaart van de diverse rich tingen en interesse-polen die de he dendaagse kunstwereld kenmerken Burssens’ realiteit; veel; het van Roobjee wereld van 1 speelse wijze seert; Claus, heert; het hyi Wittevrongel, De groep is afkomstig uit Noord-India en verblijft momenteel in Nederland i.v.m. een festival van Noordindiase muziek, dat gehouden werd in en Aaronkerk in Am- in de klassieke dansen is in a de Kathak-stijl het meest dans eni de Mozes sterdam. Van Noord-India i geliefd. Deze stijl gaat in oorsprong terug op zeer oude hindoeïstische tradities. In het oude India was de kathaka de ver halenverteller. Hij droeg de oude heldendichten voor, verlevendigd met mimiek, gebaar en zang. Ontwikkelin gen aan de hoven van de Moghol-vor- sten waren echter bepalend voor de kathak-dans, zoals die momenteel is bekend. Urmila Nagar danst al van kleins af en ontwikkeling van nieuwe methoc technieken, waardoor het eige rakter van deze kunstvorm nog eens extra benadrukt werd. Op het ogenblik mag de tekenkunst als zelfstandige uitdrukkingsvorm zich verheugen in een grote belangstelling bij kun stenaars en publiek. De verzameling Vlaamse Tekenkunst laat ons even kennismaken met een aantal Belgische kunstenaars, die eveneens het me dium tekenen als uitgangspunt voor hun kreatieve uitingen en onder zoekingen hebben genomen. De film als politiek wapen, dat is wat de onvoorstelbare kindersterfte, de jongste Argentijnse cineast Fer- Solanas laat zien dat een op ongelijk- nando Solanas voor ogen staat. Met heid en exploitatie gebaseerd politiek zijn driedelig werk «La hora de los systeem als dat in Argentinië en hornos» wil hij bijdragen tot de poli- trouwens in heel het Latijnsameri- tieke bewustwording van een onder- kaanse continent bestaat, een dage- drukt continent, Latijns-Amerika. lijks geweld uitoefent. Het eerste deel van dit omvangrijke Solanas heeft zijn film clandestien filmproject, getiteld «Neokolo- moeten maken en in Spanje moeten nialisme en geweld» is nu te zien in het kultureel centrum. «Neokolonialisme en geweld» behandelt hoofdstuks- gewijs de vele aspecten van de barre werkelijkheid in Argentinië. Solanas geeft naast zijn doordringer beelden ook gesproken en geschre\ informatie over de politieke nomische verhoudingen in Men verneemt cijfers over de gigan tische ongelijkheid, de werkloosheid, de lage tonen op het platteland, de on dervoeding, de chronische ziekten en Zondag a.s. wordt om dags een Passie- en Pa; en door het Tilburgs Gregoriaans oor en het Sons Kamerkoor in de t.-Janskerk te Goirle. Het geheel zal onder leiding staan van Ko van Geld- rop. Bij een musical is uiteraard een orkest nodig. Bij Foxtrot staat dit orkest on der leiding van de bekende Tilburgse pianist Peter Peeters. Naast de muziek die in «Foxtrot» ge maakt wordt, heeft Peter Peeters een aantal stukken geschreven en gearrangeerd, zodat ze nu en dan wat stoom kunnen afblazen in een jazz club. A.s. zondagmiddag kunt U kent ken met dit orkest in The Town, de entree is gratis en een kindercrèche aanwezig. De bezetting is als volgt: Peter Pee ters, fender - piano; Mark Jansen, slagwerk; Toon Seegêrs: bas; Trio Peter Peeters. Vervolgens; Will de Duits - Amerikaanse topformatie uit Frankfurt. PURE FUNK betekent: pittige rythmes om te dansen maar ook perfecte muziek om naar te luisteren. PURE FUNK «live»; een groots evenement, het kunnen mee te beleven van deze professionele musici. PURE FUNK zijn: Marlon McCatty sensationele combinatie van zang en slag werk. Daniel Zehm en Chris Zehm gitaar en keyboards. Stefan von Hase-Miha- lik bas. Meyer, saxen; Jordi Sais, diverse saxen. De pianola is een piano, waarin een op luchtdruk werkend apparaat is ge monteerd. Door middel van een perforeerde papierrol kan mechai muziek weergegeven worden. Ve première wordt gebruik gemaakl een voorzetpianola uit 1905, die een konsertvleugel geplaatst De pianolist regelt het temj sterkte en het pedaal. Jan van I Lucius Voorhorst vervaardigen de pianola-rol. Dat betekent, da maar liefst 20.000 gaatjes op de j. plaats in de rol moeten prikken. De musical «Foxtrot» van Annie Smidt staat al sinds enkele weken in de belangstelling en zoals het er nu uitziet zal deze musical een groot succes worden. J.R. Producties uitte hun enthou siasme voor Donna Lynton middels twee singleopnamens. waarvan de weer hele- eerste «Boomerang» zojuist op de jkt op het markt is verschenen. van wat Donna zelf van haar werk vindt: zelf «Ik hou het meest van Blues en Jazz en natuurlijk Latin, maar daarmee ver koop je nou niet direkt duizenden pla ten. Daarom heb ik mij meer gewend tot de disco waarbij ik de composities zelf zoveel mogelijk onaangetast laat. Wat ik verder van plan ben? Zo snel mogelijk Nederlands leren». PIANOLA-KONKOERS In de Studiozaal van de Stads schouwburg wordt van 14.00 tot 16.00 uur een Pianola-konkoers gehouden. Hier kunnen gevorderden of beginners hun kunsten op de pianola «vertonen» ten aanschouwe van een deskundige jury. Belangstellenden kunnen zich de nog opgeven bij de Nederlandse kr: Pianola Vereniging (013-42.57.64), waar ook alle verdere informatie be schikbaar is. Tijdens dat konkoers en ook de rest van de dag wordt in de foyer van de Studio-zaal een tentoon stelling ingericht met aandacht voor de pianola en andere mechanische in- Petit Restaurant Grill Voor inlichtingen en reserveringen: tel. (013) 426202. Onder auspiciën van het kultureel centrum Tilburg brengt de Am sterdamse Mimeliga op dinsdag 21 maart het prograinma ’n Sprookje» in de Stadsschouwburg. Dat gebeurt als toneel - op - toneel - produktie bliek en spelers bevinden zich op toneel van de grote zaal van de schouwburg, «’n Sprookje» gaat over het eeuwige touwtrekken tussen knechteh en bazen; Maar, zoals het het een sprookje betaamt, op een licht mo- Zij raliserende en groteske toon. Een c troep rondreizende circusartiesten seresje Made brengt een kleurrijk en beweeglijk vraagt zich ge spektakel. Geen losse nummers, maar zelfspn een duidelijke rode draad. Maar ook spreker rrever egiss* heeft in de loop der jaren een unieke stijl van de kathakdans ontwikkeld. Ook heeft ze een opleiding gehad in de klassieke (Indiase) muziek. Ze be hoort tot de topartiesten in India van deze tijd. Zamir Ahmed (tabla) heeft les gehad van (maar liefst) 5 meesters. Momen teel is hij verbonden aan de univer- siteit van Delhi, bij de faculteit van muziek en schone kunsten. Voor Hafizullah Khan (sarangi) is het de tweede tournee in Europa (in ’75 was de eerste). Hij heeft een degelijke opleiding ge noten van zijn oom (een meester op de sarangi) en werkt momenteel in de stat van «All India Radio», New Delhi. De toegang is gratis. PIANOLAFEEST De Pianola-dag wordt ’s avonds na het konsert afgesloten met een groot pianola-feest in de Stdio-zaal van de schouwburg. Hier worden genodigden en belangstellenden verwacht. Na tuurlijk zal ook hier weer voor me chanische (dans-)muziek gezorgd worden, ’s Avonds is ook de tentoon stelling nog te bezichtigen. De toegang is gratis. Alle aktiviteiten zijn trouwens gratis toegankelijk met uit zondering van het konsert van Het Brabants Orkest. Daarvoor kunt U vanaf zaterdag 1 april aan de kassa van _e schouwburg toegangsbewijzen krijgen. De toegangsprijzen zijn f 12,en f 9,Houders van CJP en Pas 65 krijgen maar liefst 50% reduk- tie. De organisatie van deze unieke Pianoladag werd mede mogelijk door subsidies van CRM, Provincie, Ge meente Tilburg, Kruikenmarkt, Win keliersvereniging en SMET. Dinsdag 21 maart is door de Ver. Na ties uitgeroepen tot de internationale dag ter eliminatie van rasdiscrimina tie. In 1960 vond op 21 maart namelijk het bloedbad plaats in Sharpville, Zuid-Afrika, waarbij 69 weerloze en vreedzame betogers werden doodge schoten en meer dan 200 gewond. Daarom is deze dag internationaal voor deze herdenking aangewezen. In Tilburg zal eveneens een herdenking plaatsvinden en wel onder organisatie van het Azania-Comité. De bijeen komst wordt zaterdagmiddag ge houden in Terra Nova in de Nieuwlandstraat en begint om 14 uur. Er zullen sprekers aanwezig zijn van het DAC en van de Zwarte Bewust zijnsbeweging. Voorts zullen twee korte films worden vertoond over de rassenonderdrukking in Zuid-Afrika. Er is verder eeri tentoonstelling over Sharpeville van Azania en Amnesty International. Kaarten a f 1.30 zijn verkrijgbaar aan de zaal en verder aan de Derde Wereldwinkel, de Vrije Boekhandel en op Smidspad 41. senberg die getuigen van eigentijdse visies en die van Panamarenko die ontsproten zijn uit een eerlijke naïvi teit; en de werkwijze van Duchateau, Hoenraet, Mulkers en Van Severen, waarin het hele gebeuren in twijfel wordt getrokken en tegelijkertijd het medium tekenen tot voorwerp én in houd gemaakt. Deze gemotiveerde verscheidenheid in vorm en inhoud maakt de rijkdom uit van deze verzameling kunst werken. De tekening is niet meer, zoals in de middeleeuwen, alleen maar een hulpmiddel bij de totstandkoming van een schildering of beeldhouwwerk. In de loop der jaren is het eigen ka rakter van het medium tekenen meer en meer naar voren gekomen. Steeds meer kunstenaars grepen de tekening aan als een nieuwe, direkte methode om uitdrukking te kunnen geven aan hun gevoelens. Dit leidde tevens tot de Het was nl. Charlie, haar echt genoot die ervoor zorgde dat Amerika een talent armer werd en Nederland een brokje zangkwaliteit erbij won. Op een cruise-schip van de Holland - Amerika lijn ontmoette zij hem en de voorgenomen vakantie naar Europa groeide uit tot een huwelijksreis en haarhuis in Manhattan ruilde ze in voor een woning in Amsterdam. De over- gang van Amerika naar Nederland bleek, buiten het taalprobleem om, niet zo ingrijpend te zijn als dat wel werd verondersteld. De vrienden die zij in New York achterliet werden al snel in Amsterdam erbij gewonnen en ook het werk leverde niet al te veel problemen op. Tal van impresariaten, toonden al snel belangstelling voor Donna en zo kwam het dat zij al op verschillende gala-avonden (o.a. na afloop van het Frank Sinatra-koncert) optredens verzorgde. J.R. Producties in Roosendaal no digde haar uit de opnamen te maken. strumenten. Hieraan werken ook mee het Nationaal Beiaard Museum in Asten en het Nationaal Museum van Speeldoos tot Pierement in Utrecht. DEMONSTRATIES In en rond de Heuvelstraat wordt i.s.m. de Winkeliersvereniging Til burg Centrum een demonstratie gege ven met allerlei mechanische instru menten. Een tiental orgels zal voor de nodige muziek zorgen. Van 16.00 tot 17.00 uur wordt het Beiaard bespeeld, maar ook op mechanische wijze be- diend. Er wordt geprobeerd om een lanisch stuWe uit de Opus 608 °P de heke uren /oorde door het stadsbeiaard te laten spelen, ikt van OP de Kruikenmarkt zal een ruilbeurs «■e voor voor P*ano,a’ro**en gehouden worden tst wordt, ipo, de Dijk en zelf dat zij ie juiste nvang 21.00 uur. Nick Barnes, de 22-jarige vocalist - r geleden gefor- basgitarist, Jerry Kelk, de 23-jarige - Engeland. gitarist en Lovely Little Tina, (die ouder is dan 16 jaar) waren al jarenlang vrienden en hadden een ge meenschappelijke liefde voor Rock ’n Toll uit de jaren vijftig. Sinds de groep was geformeerd, had den ze verschillende drummers totdat ze de huidige 26-jaHge «Wild Wally Dole» ontmoetten, die nog steeds deel van de groep uitmaakt. De groep bracht diverse singles uit, zoals «Ball room Queen» en er is een album uit in Nederland op het Rockhouse label. In juli gaan ze opnieuw de studio in om hun tweede L.P. op te nemen onder leiding van de master Rock N Roller Dave Edmunds. Van 17 tot en met 27 maart maken ze een uitgebreide tournee door Neder land, waarvan ze de 18e maart - zater- - hebben gereserveerd om op te en in The Talk of The Town. Op woensdag 22 en donderdag 23 maart brengt Zuidelijk Toneel Globe het solo-toneelstuk «Oordeel» van Barry Collins in de Studiozaal van de Stads schouwburg. Woensdag 22 maart is de landelijke premiere en donderdag 23 maart een normale voorstelling. Het zeer indringende solo-toneelstuk wordt gespeeld door de akteur Siem Vroom, die aan het eind van dit seizoen Globe verlaat en bij toneelgroep Publiekstheater gaat spelen. «Alleen een partij in een rechtzaak kan werkelijk oordelen, maar omdat hij een partij is, kan hij niet oordelen. Daarom is er op de wereld geen moge lijkheid om tot een oordeel te komen, alleen een schijn van mogelijkheid». Dit motto, ontleend aan Kafka, heeft Barry Collins meegegeven aan zijn stuk «Oordeel», dat Globe als tweede kleine zaalproduktie brengt. De partij in de rechtzaak is de Russische officier Andrei Vukhov. Hij heeft als krijgs gevangene, samen met zes andere of ficieren, zestig dagen lang in een on deraardse cel opgesloten gezeten, zonder eten of drinken. Samen be sluiten zij te loten wie van hun moet sterven om de overige tot voedsel te dienen. Uiteindelijk overleven slechts twee officieren de beproeving; één van de twee is krankzinnig geworden. De laatste. Andreï Vukhov, heeft d Dat Donna Lyntor zangeres uit New 1 carrière in Amerika op* derland verhuisde en maal opnieuw begon, eerste gezicht een vreer zaken, minder vreemd als doet lijken. De Werkgroep «Gezinsviering» van de parochie Wandelbos organiseert zondagmorgen na de eucharistie viering, om half twaalf, een grote op tocht van kinderen met palmpasen, versierde stokken met palmsymbolen. De palmbasen zullen worden vervaar digd door de kinderen van de kleuter- 1 scholen onder leiding van hun moeders en van het schoolpersoneel, en door de leerlingen van de basis school, die instructies hebben mee gekregen hoe ze dit thuis moeten doen. Verleden jaar werden er zo’n 150 gemaakt en na een optocht uitge reikt aan bejaarden van de «Vrede- burcht» en aan thuiswonende bejaar den en invaliden. De optocht zal be geleid worden door «De Frutblao- zers» en door de drumband «Jong Neerland». In alle voorgaande programma’s van Poëzie Hardop werJ sten van Andreus, Leopold en ander Antoine Oomen tot gemaakt. Dit seizoen brengt Poëzie Hardop in een avondvullend programma zeven «groten» uit de Nederlandse poëzie van de laatste eeuw Gorter, Van Ostayen, Nijhoff, Vasalis, Vroman, Hanlo en Lucebert worden ach tereenvolgens gezongen door Henk Batenburg en Mies de Heer, op melo dieën van en begeleid door Antoine Oomen. Yrische en vertellende, lichte en klassieke poëzie, met enkele korte gesproken teksten ter inleiding op de verschillende dichters, samengevoegd tot een afwisselend geheel. Antoine Oomen werd geboren in 1945. Hij genoot een volledige opleiding als pianist aan het konservatorium van Amsterdam, die werd afgesloten met de toekenning van de Prijs voor Uit nemendheid in 1969. Hij was gedu rende enige jaren de komponist en be geleider van Sieto Hoving; begeleidde talloze instrumentale solisten en gaf zowel in binnen- als buitenland vele konserten. Sinds twee jaar heeft hij de muzikale leiding van Poëzie Hardop. hier, in het circus, komen de wer kelijke verhoudingen telkens aan de oppervlakte. De opperstalmeester Al berto (Cees Wijn) en zijn vrouw, de slangenbezweerster Sabrina (Natasja pu- van Praag) houden de touwtjes vast in het handen. De drie clowns (Matthias Maat, Peter Bol en Pamela Koevoets) aftijd^naast'de^oL^Zij^nmeten WERELDPREMIÈRE t doen met een fantasievolle geest. Hoogtepunt van de Pmnoladag w Zij dromen over verandering. De de wereldpremière van de «Opus dochter van de baas, het koorddan- ™or P'anola en 0Trkest* Til- burgse komponist Jan van Dijk. Het is Jehef (Lidwien Jansen) voor de eerste keer jn de muziekge- 1—. gewetensvol af of het van- schiedenis, dat een komponist een □rekende werkelijk zo vanzelf- iaa| werk voor de mechanische .end is. n Sprookje» werd ge- pianola en een kotnpieet orkest -en door Sjoebert Schroder en schrijft. Deze première zal plaatsvin- ,sseerd door Adriaan Adnaan- den tijdens hetPkons datPHet Bra. (Toegang gratis). bants Orkest zaterdag 8 april in de - grote zaal van de Stadsschouwburg verzorgt om 20.15 uur. Dat konsert staat onder leiding van dirigent Hein Jordans. De solisten zijn de wereld beroemde Aaron Rosand (viool) en de Tilburgse fluitist Lucius Voorhorst (pianola). Op het programma staan naast de Opus 608 ook nog werken van Wagner, Van den Booren, Franck en Paganini (Eerste Vioolkonsert). Jan van Dijk heeft de Opus 608 ge- komponeerd in opdracht van de mi nister van CRM. De tijdsduur is onge veer 13 minuten. Van Dijk over zijn werk «Het is een wedijveren tussen een pianola en een symfonie-orkest, tussen een pianolist en de spelers van een orkest onder aanvoering van hun dirigent». >urg heeft weer wat Op zaterdag 8 april wordt door een groot aantal instel len de Pianoladag 1978. Zoals de naam al zegt zal die dag de pianola centraal i. De Pianoladag vindt plaats in het kader van het tienjarig bestaan van de ig Muziek Evenementen Tilburg (SMET) en wordt georganiseerd door andere de SMET, de Stadsschouwburg Tilburg, de Nederlandse Pianola ging, de Kring van Draaiorgelvrienden, Het Brabants Orkest, Kruiken- het Nationaal Beiaardmuseum, de Winkeliersvereniging Tilburg Centrum,

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 17