X nteooun I I I I I verkiezing normale man 1978 8. l I f léd de Braak kultureel sentrum 'fyebers in de stadsschouwburg. Het zit nog steeds goed... Le grand départ MUSICAL FOXTROT ZES AVONDEN IN Kabaretprogramma met Gerard Cox en vier kabaretières Publiekstheater met schouwburgring 6tilburg Modern «De Rechtvaardigen» van Albert Camus SJ> g. 4 «Los Dias del Agua» door Peter Wyssbrod Globe nog één keer met Burger Schippel STADSSCHOUWBURG naart 1978 pagina t DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 2 maart 1978 pagina 13 vo rlingen n 19.00-21.00 uur .s. Adres: Noord- 1 vwo (6 vakken, i betaald dan wel i geplaatst in de en 7,95 3,45 4,95 5,40 jdige ijgt v 19,95 2,95 9,95 1,45 19,95 Nederlands Danstheater 2,95 met drie balletten in 1,95 Stadsschouwburg Tilburg 1,95 7,95 1,15 >9,95 1,95 3,95 Juwelier - Horloger 3,00 1,00 4,95 2,50 6,95 Restaurant VOORBEHOUDEN entree: verkiezing 4- galabal f 20,alleen galabal f 10, Tel. (013) 431132 T'BEVERWIJK ■e> altijd specialist in beeld en geluid altijd Ekspositie van vijf jonge Tilburgers in schouwburggalerie verlengd tot 22 maart 1978 21,95 4,95 Studiedag VVN over alcohol, medicijnen en verkeer 6,95 1,79 Willem Engel met toneel, liedjes en spelletjes in de Studio-zaal Theaterburo René Frijters brengt een hypnose-show presentatie wordt er een aan- gepleegd door ge- l,S= in hij zich :n te aanva hetg. muziek-en showburo deKoningswei ko- :rtijd gere, gedeukte ge- die ling, met lezen SCHOUWBURGRING 27 Heuvel 39, Tilburg geeft iedere vrijdagavond De Haagse Comedie met «Tweelicht» van Eric Schneider mijn d, die tekst In de serie «Jeug Stadsschouwburg woensdag 8 maart Engel stricto Willem I voor de jei met spelk en nog ve. FRANKLIN EEN GROOT SHOWORKEST ivang 20.00 uur galabal zal duren van 12 uur tot half 4 itsgebrek. >e schoolleiding :hten rijen zie De grootste sortering klokken vindt U bij Roebers De muziek 16 danser ding Con voortgeb. deksels, worden a lermuziel brengt verder Tuerling Beurden er. Voor vwo en avo-4 diploma of in het sfeervolle restaurant een speciale vis- en mosselavond Op /ordt tagd. iele rechtzitting in de jury hebben o.a. zitting Rini Wagtmans, ex-wielrenner Cornelissen, Tweede Kamerlid voor de C.D.A. Harry Thomas, t.v.-medewerker naar haar dorp schare mensen imelt. zijn gen en stuurt het leger op haar Antonia en haar volgelingen gen zich tevergeefs met wat Een deel van haar volgelingen beseft ter dat zij alleen een kans hebben door geweld met geweld te beantwoorden... De toegang is gratis. Engelse gitarist Peter Cusack, de Ne derlandse bassist Maarten van Regte- ren Altena en de eveneens uit Neder land afkomstige veelbelovende jonge pianist Guus Jansen. doodt hij de tijd met deels deels tragische bezig- Waarom komische heden? Dat blijft de intrigerende puzzel voor de toeschouwer van «Le grand dé- _part». staat de 38-jarige sporen in, in troosteloze Deze worden door de lijfwacht van de z.± tc__:„htige wijze afge maakt. Antonia ziet in dat hij niet de enige echte is en gaat terug waar een nog grotere zich om haar heen verzat iruik De advoknat is bang voor i een \gg |B presenteert ZATERDAG 4 MAART in de Stadsschouwburg in Tilburg de eerste Nederlandse c;- Sr Het Nederlands Danstheater brengt op dinsdag 7 maart drie balletten in de Stadsschouwburg. Voor de bege leiding zorgt het Nederlands Balletor- kest onder leiding van dirigent David Porcelijn. Het programma begir.t S5= 5^ Publiekstheater speelt op woensdag 8 maart «De Rechtvaardigen» van Al bert Camus. Dit stuk komt i.p.v. het aanvankelijk aangekondigde «Aris- tofanus Co», dat later uitgebracht wordt. «De Rechtvaardigen» wordt gespeeld door Petra Laseur, Annet Nieuwenhuyzen, Wim van der Grijn, Chiem van Houweninge, Hugo Koolschijn, Johan Ooms, Henk Reijn, Bram van der Vlugt en Hans van den Berg in een regie van Ton Lutz. Ca mus geeft in zijn stuk zijn visie op de nog steeds aktuele vraag: «rechtvaar digt het doel de middelen?». «De Rechtvaardigen» is gebaseerd op een historische bomaanslag in 1905 op de oom van de Tsaar, grootvorst Sergeï, beschreven door Boris Savinkov. Camus gebruikt dit verhaal als aan- Op vrijdag 3 maart, om 20.30 uur, brengt de Zwitserse Peter Wyssbrod in het kultureel sentrum (boven de openbare bibïioteek) een vijf kwartier durend stuk pantomime over een op een trein wachtende man, die op het beslissende moment toch niet vertrekt, omdat hij zijn omgeving, de dingen die hij liefheeft, gewoon niet kan en wil opgeven. Dat verhaaltje heeft verschillende openingen naar eigentijdse zaken Naast Ge rard Cox hebben ook Michel van der Plas, Jaap van de Merwe, Jan Boerstoel en Jan Fillekers zich met de teksten beziggehouden. De begeleiding wordt verzorgd door een kombo, dat samengesteld werd door Ruud Bos. c bij dit werk wordt door de ers en 20 kinderen (balletoplei- onservatorium Den Haag) zelf leiding om de intensiteit te demonstre- voortgebracht op trommels, pot- ren, waarmee een kleine groep sociaal deksels, flessen, enz. Die geluiden revolutionairen (vier mannen en één worden afgewisseld met flarden Mah- vrouw) de zaak van de rechtvaardig- lermuziek. Naast «De Kinderspelen» heid in al zijn konsekwenties dient. De brengt het Nederlands Danstheater jonge Kaliajev is uitgekozen om de verder «Tutto Liscio» van Hans bomaanslag te verrichten. Hij deinst Tuerling op muziek van Bernard van terug als blijkt, dat er twee kinderen in Beurden en Ariadne» van Jiri Kylian het rijtuig zitten. Binnen de groep ont- op muziek van Arne Nordheim, staat een diskussie over het doel en de rechtvaardigheid van de politieke omwenteling, die hen voor ogen staat. Konklusie: onschuldige kinderen mo gen geen slachtoffer worden. De tweede poging lukt wel en de dader weigert de terechtstelling te ontlopen door zijn vrienden te verraden. Ka liajev wordt gehangen en zijn geliefde Dora wil de volgende bomaanslag ple gen. Gerard Cox «zit» donderdag 9, vrijdag 10 en zaterdag 11 maart in de Stads schouwburg met zijn nieuwe kabaretprogramma «Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet». Aan dat programma werken vier kabaretières mee: Hannah de Leeuwe, Simone Kleinsma, Hanny Vree en Leoni Jansen. Waarom die titel? Gerard Cox: «Dat is niet zo eenvoudig beantwoord. Het is eigenlijk niet meer dan een inval geweest. Ik kende dat sprookje van Grimm natuurlijk al sinds ir jeugd. Toen ik op de lagere school zat, heb ik eens in een soort musical gespeeld, ook zo heette. Toen ik dat sprookje later weer las, dacht ik: wat een leuke t eigenlijk. En ik ga er in mijn programma ook iets mee doen, maar ik zeg niet toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de stadsschouwburg te Tilburg, tel. 013-322033 en alle vaste verkoopadressen van de schouwburg. Door allerlei misverstanden kan de geplande tentoonstelling van het Nieuw Rotterdams Peil, die van 1 tot en met 22 maart in de Schouwburg galerie gehouden zou worden, niet doorgaan. Mede in verband met de grote belang stelling en de uitstekende reakties is besloten om de tentoonstelling van de vijf jonge Tilburgers, die tot en met 28 februari eksposeerde, te verlengen. De schilderijen en tekeningen van Jacques Palinckx, Tom Goris, Huub Bogaers, Pieter-Marijn van der Vel den en Rik van der Velden zal tot 22 maart in de galerie te zien zijn. De schouwburggalerie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en tijdens alle voorstel lingen in de grote zaal van de Stads schouwburg. tijdens de verkiezing en het galabal zullen voor u optreden ROSY ANDRES BEN KRAMER KEES EN MONIQUE CORRIE KONINGS DEBBY IVO F EN EE «De Kinderspelen» in een choreogra fie van Jiri Kylian op muziek van o.a. Gustav Mahler en in een regie van Gary Carpenter. Voor dit ballet heeft Kylian inspiratie geput uit het gelijk- jint met namige schilderij van Pieter Breughel de Oude. Enkele van de op dat schil derij afgebeelde kinderspelen, heeft Kylian overgenomen, andere spelen en meer nog de hele sfeer van het schilderij heeft de choreograaf geno men als uitgangspunt voor zijn ballet. Theaterburo René Frijters uit Tilburg presenteert zondag 5 maart in de Stu- dio-zaal een hypnose-show door Ro berto Romano. Een fantastisch, 1 misch, onbegrijpelijk en tegelijker amusant programma. De tengc donkerogende Roberto Romano, d uit een zigeunerfamilie stamt, hee studies verricht over hypnose, psy chologie en paranormale verschijn selen. Wat zijn bekende grote buiten landse kollega’s presteren, kan Ro berto ook. Hij brengt een geweldige show waarin humor en sensatie als tandraderen in elkaar grijpen en tot een perfekt en soepellopende amuse- mentsmachine worden. Hij wordt daarbij geassisteerd door zijn char mante echtgenote Maria. Hij «speelt» met zijn publiek, dat er echter geen nadelige gevolgen van overhoudt buiten een lichte vermoeidheid na af loop van de show. Een heel speciale avond voor ieder een, die vol bewondering is over hyp nose, maar ook voor iedereen, die er niets van gelooft. Roberto Romano zal U overtuigen. Vijf kwartier lang mimekunstenaar tussen 2 s[ een kaal neonlicht, een t stationsatmosfeer. Vijf kwartier lang spreek hij geen en kel woord, en wordt de soms be klemmende stilte alleen door een akoestisch signaal en het geluid van binnen- en langsrijdende treinen ver stoord. De enige rekwisieten zijn zes gedeul koffers, die de wisselende moedstoestand van de wachtende, weliswaar al duidelijk aan de houdir de loop en zeker aan zijn gezicht n de grote uitstralingskracht af te lez is, nog duidelijker moeten maken. Wyssbrod gaat spaarzaam met geba ren om. Hij geeft zichzelf en de toeschouwer tijd. Langzaam groeit een handeling uit de andere. Door de komische elementen vergeet men soms dat het hier gaat om een man die kapituleert voor zijn zich-niet los- kunnen-maken. Toch blijft de toestand onduidelijk. Wie is hij? Waar komt hij vandaan? Waar gaat hij naar toe? en waarom? Vanavond Kwintet John Tchicai USA in de schouwburg In de suksesvolle serie «Moderne jazz in de Stadsschouwburg» speelt op donderdag 2 maart om 20.30 uur het «John Tchicai Kwintet» in de Studio- zaal. De toegangsprijs voor deze kon- serten is steeds f 2,50 en de kaartver koop start een week voor de voorstel ling. John Tchicai is een Deense saxofonist, die in de 60-er jaren grote bekendheid verwierf toen hij met Ar chie Shepp de «New York Contempo rary Five» oprichtte. Verder speelde hij samen met Cecil Taylor in een groep, die heel belangrijk werk deed voor de ontwikkeling van de zoge naamde free jazz. Regelmatig treedt hij ook als duo op met de Belgische altist André Goudbeek. Op 2 maart speelt hij met de uit Zuid-Afrika ge vluchte drummer Luis Moholo, de De Haagse Comedie brengt op maan dag 13 maart het toneelstuk «Twee licht» van akteur-schrijver Eric Schneider in Tilburg. Dat gebeurt in een regie van Paul Steenbergen. Er wordt gespeeld door Anne-Wil Blan- kers, Lies Franken, Wim van den Heuvel en Guido de Moor. igdtheater» van de Tilburg komt op t om 14u.3O Willem 1 van de toneelgroep Boa Con- tor met het programma «Theater EngelHet is een voorstelling jeugd van 6 tot en met 12 jaar Jletjes, liedjes, toneelstukjes zeel meer. Op woensdagavond 8 maart, om 20.30 uur, wordt in het kultureel sentrum de advokaat op beestachtige film «Los Dias del Agua» van Manuel maakt. Octavio Gomez uit Cuba vertoond. De film stamt uit 1971. Hij heeft als basis de gebeurtenissen die plaatsvonden in 1938 in Pinar del Rio, waar zowel staat als kerk gebr maaken van de populatiteit van gebedsgeneester. Het is het verhaal van Antonia Iz quierdo. een eenvoudige boeren- vrouw die dromen krijgt waarin de echte heilige maagd Maria haar vertelt dat zij genezingen kan verrichten met ge woon water. Lange rijen zieken stro men toe bij het huis van Antonia op zoek naar genezing van hun kwalen. De plek wordt een soort heiligdom. Priesters, apothekers en artsen voelen zich bedreigd in hun belangen, en wil len zich van de wonderdoenster ont doen. Als een van de zieken sterft hebben zij een goede aanleiding. Op beschul diging van doodslag wordt Antonia voor het gerecht gedaagd. Na een zeer emotione volgt vrijspraak. De advokaat maakt gebruik van An- tonia’s populariteit om de verkiezin gen te winnen. Na zijn overwinning slag op de advokaat j wapende guerrillo’s. «Alcohol, medicijnen en verkeer» is dit jaar het thema van de verenigings- studiedag van Veilig Verkeer Neder land, die op 24 mei a.s. in het kultureel sentrum «Orpheus» te Apeldoorn wordt gehouden. Inleidingen over dit onderwerp zullen worden gehouden door dr. D. van Ooijen, kommissaris van politie te Middelburg en lid van het algemeen bestuur van VVN, en prof. dr. F. A. Nelemans, arts-farmacoloog, pri- vaat-docent in de klinische farmacolo gie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en lid van de kommissie al- kohol en verkeer van VVN. Derde spreker is drs. W. J.A. Pan- nebakker, direkteur algemeen beheer bij de Penitentiaire Inrichtingen te Veenhuizen. De voorzitter van VVN, prof. ir. A. Heetman, zal de verenigings-stu- diedag openen met het uitspreken van zijn jaarrede. De toegangsprijs is 2,50 en de plaatsverkoop start op woensdag 1 maart. Willem heeft een theatertje waarin woont. Via de telefoon laat hij uitnodigen om voor de kinderer spelen. Voordat het zover is, komen om beurten z’n moeder en vader op bezoek. Als Willem weer thuis komt, hebben de kinderen hem van alles te vertellen. Dan neemt hij de kinderen mee in een gefantaseerd avontuur, waar ze graag aan meedoen. «Thuisgekomen» neemt Willem z’n gitaar om voor en met de kinderen te zingen. Tot slot klinkt dan: maak een prachtig breed gebaar en een buiging tot op de grond, het doek valt voor je neus en het applaus klinkt in het rond. In zijn nieuwste toneelstuk «Twee licht» toont Eric Schneider hoe vier mensen, die in hun jeugd nauw met elkaar verbonden waren, zich in een later levensstadium aan elkaar vast klampen zonder hun vroegere relatie nieuwe inhoud te kunnen geven. Na een feest, waar zij elkaar najaren weer hebben ontmoet, besluiten twee echt paren samen de vakantie door te bren gen aan de Italiaanse Rivièra in een luxe appartement, dat het meest suk sesvolle paar die zomer heeft gehuurd. i belan- uaat af. :n verdedi- iter. Zuidelijk Toneel Globe brengt op zon dag 5 maart voor de laatste keer het blijspel «Burger Schippel» van Carl Stemheim in de Stadsschouwburg. Regisseur is Gerardjan Rijnders en er wordt gespeeld door Willeke van Ammelrooy, Kees Broos, Frans Mul der, Joost Prinsen, Henk Rigters, Mi chel van Rooy, Allard van der Scheer en Jes Vriens. Het stuk toont de burger Paul Schippel, de verschoppeling van de Duitse samenleving van voor de eerste wereldoorlog, vervuld van een mateloze ambitie om sociaal op te klimmen tot de toonaangevende klasse: het burgerdom. Hoe dat ver loopt en wat dat betekent, heeft Stem heim op satirische wijze beschreven in dit blijspel, waarin ook de andere figu ren het moeten ontgelden. Zes avonden in de Stadsschouwburg Tilburg (dinsdag 14 tot en met zondag 19 maart): de nieuwe Musical Foxtrot van Annie M.G. Schmidt met Willem Nijholt, Georgette Hagedoorn, Trudy Labij, Gerrie van de Klei, Ronny Bierman, Lia Corvers, Flip van Duyn, Jaap Boonstra, Frans Kokshoorn, tien danseressen en een kompleet orkest. In deze suksesvolle musical zien wij Willem Nijholt als een werkeloze leraar die om de kost te verdienen met Gerrie van de Klei in een nachtklub als entertainer optreedt. Gerogette Hagedoorn is hun pensionhoudster. Ook Ronny Bierman bewoont het pension. Trudy Labij verschijnt ten tonele als een onschuldig meisje uit de provincie dat door schade en schande wijzer wordt. De verhouding die zij aangaat heeft verstrekkende gevolgen. De geschiedenis speelt zich af tegen de achtergrond van werkloosheid, naderende oorlog en van de glamour en glitter die tegelijkertijd kenmerkend zijn voor de jaren dertig. Paral lellen worden getrokken met de «oogkleppen» - mentaliteit van de zeventigerjaren. Plaatsverkoop voor alle zes de voorstellingen start dinsdag 7 maart. Op de wankele basis van een vroegere vriendschap ontwikkelen zich oude vetes en nieuwe tegenstellingen. De situatie ontwikkelt zich, via een to neeldialoog die een sterke intensiteit bezit en van grote technische vaardig heid getuigt, tot een steeds meer ge spannen samenzijn, waarin tenslotte de maskers afvallen en de mensen el kaar zien zoals ze zijn: de som van een aantal verworvenheden, fouten en tekortkomingen. Het is het derde to neelstuk van Eric Schneider na «Theodoor, een total loss» en «De stilte aan de andere kant van de heg»

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 13