KOERIER DE 1)95 95 15 95 EN G Bezetters Mollerinstituut worden nu door het bestuur te woord gestaan SEMUDANS-LOOS Huurder en verhuurder rechten en plichten bartël£ rwiJN f^45 9 9,95 Inspraakgroep wil woonerffunktie WERKGROEP HUISVESTING hersteld zien estremadura 98 F 5 1 Hi-Fi-Studio jqwt W iUZE ÏUTIP! «Het Kasteel» Aanmeldingsformulieren voor woningaanpassing voor gehandicapten sbruari 1978 pagina WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplago 69.600 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Einde in zicht van zinloze ergernis? Democratiseringsdiscussie niet te saboteren door achterbakse methodes Mollerinstituut, en dit schijnt het bestuur (Foto: Van Aarle) BRIEVEN VAN LEZERS halsstarrig diessenseweg 0 - telefoon 04255 - 1575 1! KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN fabriek 1® Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 5 tel.426041 - 426042 schijvens hilvarenbeek o en het litair so- <S nt naar Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V. DIR. J.H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Wil- 013- binnenhuiisarx jhitek t kunstnijverheid verlichting Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 INTERIEURVERZORGING BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 425525 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) eigen vakkundige ook levering af fï raadpleeg c Jansenstraat 52-56 jrgemeeiter v.d. Mortelpleln) jrg toon 013-683911 Rechtstreekse verkoop af worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Besterdring 87-89. TeI.013-431489 s maandags gesloten. Burg.. (BIJ Burg Tilbur Teleft enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) -“je montageteams ng af fabriek zonder monfagt ons vrijblijvend bij u thuis D A T S U DENISSEN mee, haar i m van Pu- I van I dat Donderdag 16 febru 21e jaargang nr. 1 imaal zo maar een discussie •slaan ag ge wacht enden n alle sstuur eplaatst 1 grote de instem- :hele instituutsvergade- docentenraad, van de ...uuu, .uuelings- n, die «Eigen technische dienst» «Echte Service» en.... «Scherp in prijs» van de instelling niet te bevallen. Een formele kwestie zogezegd te laat verschijnen na de kerstvakantie is door het bestuur aange voerd om de twee docenten te ontslaan, waarop de studenten zich met deze docenten solidair verklaarden en als tegenmaatregel de directie vleugel bezetten. Daar bleef de zaak ruim een maand bij hangen. Wij vernemen echter, dat het bestuur nu de bezetters schriftelijk heeft aangezegd bereid te zijn na de demonstratietocht de aangekondigde pe titie in ontvangst te nemen en aansluitend daaraan de woordvoerders van de bezetters te willen spreken om het standpunt van het bestuur te verduidelijken. Tot dusver had het bestuur zich niet met de bezetters willen ver staan, dus er wordt nu dan toch een opening gemaakt. Heden- (donderdag-) middag hebben sympathiserenden met de bezetters van de direktievleugel van het Mollerinstituut een demonstratietocht gemaakt door de stad om ook op deze manier te protesteren tegen het ontslag van de twee docenten Nederlands, J. Sturm en F. Creemers, dat het bestuur in het begin van januari had aangezegd. De tocht begon om vier uur bij het Mollerinstituut en begaf zich naar het bestuursbureau van de R.K. Leergangen in de St.-Jozefstraat (dus degenen, bij wie «De Koerier vroeg in de bus komt kunnen zich er nog bij aansluiten). De kwestie is bij de stadgenoten na al de publici teit, die erover is gegeven wel bekend: de beide docenten zijn voorstanders van grotere democratisering van de gang van zaken in het Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over A.S. MOEDERS Baby-Home Beutler heeft voor uw liefste, alleen ’t allerbeste. Baby - Home Beutler heeft een geweldige kollektie kinderwagens, meubeltjes, en natuurlijk nog heel veel andere artikelen, zoals boxen, kin derstoelen en wandelwagens. Het is beslist de moeite waard dit alles vrijblijvend te komen zien. Ons ad vies SERVICE - KWALITEIT en de voordeligste prijs I Graag tot ziens bij Baby - Home Beutler, Wil lem II - straat 88 - 90, Tilburg. IITERFLES - ^icht-zoete, op port vHJUa ragen en met qelutemle aperitief. V iO vokaat nodig +jarfverwarmeftd£ polder A bij Jfowiefverfouden) 7^ wiei'goïngtaiuügheder? I (frató pro&en en paripren 1 PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING TIJDELIJK) Tel. 425525 b.g.g. 433370 T""-, ..r 'w. De cirkelfoto van deze week werd gemaakt tijdens het ijsvermaak maandagmiddag aan de Vijverlaan. De omcirkelde figuur kan aan ons bureau de volgende prijzen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f 5,van Gijzen I Optiek, Koestraat; ’n waardebon voor de slinger echte Tilburgse boerenworst van P.v. Amelsvoort Snacks BV, L. j| Kanaaldijk 135waardebon saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, Ns-pleinM waardebon voor ’n boeket of t.w.v. f7,50 van Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraatwaardebon voor een jaarabonnement 1 van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van ijs- en 'fJ diepvriesproduktenafhaalcentrum Ad Bertens. Ringbaan Oost; een cadeaubon van f 5,van Boetiek Den Uil. Antoniusstraateen waardebon voor een zonnebad van het Zonnehuis, Uzerstraat 5f 10,van Vermaris Hypotheken b.v. Auteurslaan 108. De winnaar van verleden week, P. v. Kempen, Ringbaan West 186, Tilburg, heeft zijn prijzen inmiddels N afgehaald. Zeer veel bijval Wanneer het bestuur van het Mol lerinstituut een dergelijke methode passend vindt, en metterdaad gebruikt om zich aan deze discussie te onttrek ken, dan gaan ook buitenstaanders zich op grond van dit feit afvragen of er niet inderdaad aanleiding bestaat tot wat democratischer beleidsbewegin- gen in het instituut. Juist de vraag of dit aller kan een opponent in die men niet wenst te voeren, ontsl om een «smoesje» is aanleiding worden tot de grote, de onverwa grote bijval, die de sympathiserer met de ontslagen docenten van kanten hebben gekregen. Het bes ziet zich binnen het instituut ge[ tegenover een overweldigend meerderheid, blijkend uit ming van alge! ringen, van de docentenraad, va Mollerinstituutraad, van de afdel raden en van bij wijze van vervangen door discussies over de mocratisering. Ook van buiten het in stituut zijn de bijvalsbetuigingen met de bezetters talrijk en indrukwekkend. Wil het bestuur van het Mollerin stituut dit alles naast zich neerleggen dan is dat geen reëel standpunt meer, maar het komt neer op een autoritaire manier van tegen alles in gelijk willen krijgen, ook als het zelf al duidelijk gemaakt heeft, dat het ongelijk hééft. Rechtzetten Het ontslag op de aangevoerde moti- vatie van de twee docenten was een ha]er miskleun, die ongeacht hoe de discus- [_[pt deze mentaliteit heeft aangewend als voorwendsel om af te komen van onge- 1 wenste opponenten in de discussie, waarmee het zelf de verwarring in het leven heeft geroepen, die nu is ontstaan. Het is te hopen, dat, nu het bestuur van het Mollerinstituut zich bereid heeft verklaard zijn standpunt nader toe te lichten ten overstaan van de .woordvoerders van de bezetters, het ook zal willen inzien, dat de vor- menkwestie, waarop de twee docen ten zijn ontslagen, volkomen los moet worden gezien van de discussie over meer democratisering van het insti tuut, dat, gezien het stadium van de discussie, dit ontslag nu niet gegeven had moeten worden. Kan het bestuur 1 zich niet, verenigen met het optreden van de genoemde docenten In die dis- i cussie, dan moet het dét zeggen, 1 waarmee de zaak teruggebracht wordt I naar het podium waar zij hoortbin nen het instituut. Met het veroorzaken, en gaande houden, van een publiek schan daal is noch het instituut, noch de re putatie van het Tilburgse hoger onder wijs gediend, en voor het publiek in de stad betekent het een, eigenlijk zinloze, ergernis. De afdeling Publieke Werken van de gemeente Tilburg vult die bestemming f in met herverkavelingsvoorstellen, bebouwingsdichtheid en cijfers over T8 verkeersintensiteit. De wijkbewoners stellen daar hun plan tegenover dat vem rechtstreeks voortkomt uit een visie op leefbaarheid. In dit verband pleit een j dat voor een zoveel mogelijk behoud n 1 van de (historische) karakteristiek van de Hasseltstraat en omgeving. den uitgebracht door de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD). Voor dat de GMD aan de betrokken ge meente en hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting advies uit brengt wordt eerst overleg gepleegd met de aanvrager, de huiseigenaar, etc. De GMD behandelt ook de aanvragen, herhaa Gehandicapten die voor deze subsidie stelling in aanmerking willen komen moeten intel.v. het aanmeldingsformulier sturen naar de oude buurten te het kantoor van de GMD, waaronder weerstand te kunnen hun woonplaats valt. geen andere woonruimte heeft, doet er verstandig aan om van deze mogelijk heid tot huurverlenging gebruik te ma ken; een ander voordeel is, dat U zelf de verlenging kunt aanvra - de (dure) hulp van een advc hebt Zoals u weet kan een koper van een huis gemeentegarantie vragen. Deze krijgt hij alleen, wanneer hij binnen betrekkelijk korte tijd de woning kan betrekken. Het komt nogal eens voor, dat de koper bij de huurder een verkla ring komt vragen, dat u de woning bin nenkort zult verlaten. Zet deze handtekening NOOIT. Doet u het wel, dan gaat u zelf akkoord met het beëindigen van die huur. Meer informatie hierover vindt u in de folder van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening Bescherming van huurders in gelibe raliseerd gebied». Voor kamerhuur ders bestaat een aparte folder -.Ka merhuren». U kunt ook altijd nog terecht bij Juridische EHBO, Heuvel 1, tel. 426979, ma. tot en met do. 14.00 - 20.00 uur. Buro voor Rechtshulp, Noordstraat 89, tel. 321048, ma. tot en met vr. 9.00 - 12.30 uur. Kantongerecht, Stadhuisplein 78, tel. 435951, ma. tot en met vr. 9.00 - 15.00 uur. Of bij Werkgroep Huisvesting, lem-II-straat 47 - Tilburg. Tel. 320251 P.S. Knip dit artikel uit om te bewa ren; het kan altijd van pas komen Maar insprekers, i van het demokratisch voorrecht, met de deskundigen van de gemeente rond maar mogen i de inspreektafel te zitten kregen met dan met zo’n' het inspraakplan «Het Kasteel», dat om je verder een bestemming moest geven aan het op te stellen 1 voormalige fabriekscomplex van Pes- sers en omgeving zo hun ervaringen. De laatste jaren doet zich een uniek ver schijnsel voor wat we aan nieuwbouw met behoud van leefsfeer nog in de hand hebben. Geplaagd door werkloosheid in de textielindustrie zijn er verschil lende fabriekscomplexen in de bin nenstad vrijgekomen en de gemeente heeft de taak op zich genomen tesamen met de bevolking te gaan bekijken welke nieuwe bestemmingen er aan deze terreinen kunnen worden gegeven. ook na zullen gaar heden zijn om de 1 hoging per 1 juli te weigeren. Huuropzegging en huurverlenging. Elke huurovereenkomst eindigt al leen door opzegging (Tenzij met wederzijdse goedvinden van huurder en verhuurder). Voor zowel de verhuurder als de huurder geldt, dat zij moeten opzeg gen bij deurwaardersexploit of bij aan getekend schrijven; een ander manier van opzeggen, bijv, d.m.v. een per soonlijk overhandigd schrijven of een mondelinge opzegging, is niet geldig. Voor opzegging door de verhuurder geldt bovendien het volgende 1) hij moet de redenen, waarom hij opzegt, vermelden; doet hij dit niet, dan is de opzegging niet geldig. 2) hij moet de huurder wijzen op de en en plichten hebben mogelijkheid om bij de kantonrechter verhuurder ten opzichte verlenging van de huur te vragen. 3) de verhuurder moet een opzeg gingstermijn in acht nemen van mini7 maal drie maanden; voor elk jaar dat de huurder in het genot is geweest van de gehuurde woonruimte komt daar een maand bij, tot een maximum van zes maanden. Wanneeer de huurder opzegt, dan moet hij een opzeggingstermijn in acht nemen, die gelijk is aan de tijd tussen twee huurbetalingen daarbij geldt een minimum van een maand en een maximum van drie maanden. De huurverlenging Zoals gezegd kan de huurder, wanneer hem de huur is opgezegd, huurver lenging aanvragen bij de kantonrech ter, dit möet hij doen binnen zes we ken na de opzegging. Hij dient daarvoor een verzoek in tweevoud (een gewone brief is vol doende) in bij de griffie van het kan tongerecht; in dit verzoekschrift zet de huurder zijn naam en adres en de re denen waarom hij verlenging vraagt. Hiervoor zijn geen griffierechten ver schuldigd. Bij dit verzoek doet hij een kopie van de opzeggingsbrief. Enige tijd later roept de kantonrechter huurverlenging. zowel de verhuurder als de huurder op Voor deze zaken zijn daarom door de om beide partijen te horen. De kan overheid een aantal spelregels (wet- tonrechter zal de huurovereenkomst telijke bepalingen) opgesteld. Wat er verlengen, als naar zijn oordeel van de over onderhoud en huurverhoging in huurder niet verlangd kan worden om de wet is vastgesteld, zullen we een de woning te ontruimen. volgende keer bekijken, waarbij we Elke huurder, die bij de opzegging nog Buitenstaanders, die aanvankelijk dachten dat de hele zaak een schoolkwestie was, die zich buiten het gezichtsveld afspeelde van het publiek, gingen, na de landelijke aandacht die de kwestie kreeg, wel anders over de zaak denken. En het zal hun dan ook ver wonderlijk voorkomen, dat het bestuur pas nu het inzicht krijgt, dat het met zich dood houden» niet verder komt. De democratisering van het instituut is een ernstig discussiepunt tussen be stuur en docenten/studenten, en wan neer woordvoerders van de laatste groep oppositie voeren dan gebeurt dit in het kader van dit grote meningsver schil, waarbij moet worden aangeno men, dat deze woordvoerders bona fide zijn. Tracht het bestuur zich van enkele van die woordvoerders te ont doen. door hen op vormelijke gronden te ontslaan, dan trekt het door dit ge baaropenlijk die bonafide-instelling in twijfel. Dit is op zijn minst een tak- tische fout, die hoe dan ook zal moeten worden rechtgezet; de beroering die zodoende is gewekt, wijst dit duidelijk uit. Uiteindelijk dreigen de koude cijfers van P. W. het te gaan winnen. Dat deze eenvoudige, doch goed te herstellen arbeidsbuurt een stuk leef- en woon genot moet inleveren, telt niet mee, want in haar argumentatie van ham keuze voor (alleen het plar blieke Werken, merkt het College v B W van de gemeente Tilburg op zij «onvoldoende zwaarwegende mo tieven» ziet om ook het plan van de buurtbewoners tot bestemmingsplan die gebruik makend uit te werken. Daar sta je dan als in spreker. Moegepraat van het alleen i praten en wat doe je zoek van de gemeente n.spraakgroep loyaal ïnover deze beslissing te meep iverzoet om je verder als insf op te stellen teger van de gemeente EEN WOONERFAKTIE De werkgroep «Leefbaarheid en veiligheid» (Tongerlose Hoefstraat - II :ar Leeuwstraat) heeft destijds zit- j 11 ing genomen in de inspraakgroep III <Het Kasteel» omdat elke veran- lil '-ring in het onderhavige gebied on- |1 :rmijdelijk gevolgen zou kunnen >ben voor haar eigen buurt. Ruim een jaar geleden hebben bewoners uit zowel de Tongerlose Hoefstraat als de Oscar Leeuwstraat de handen ineen geslagen om iets te ondernemen tegen de hun inziens onveilige en onleefbare situatie in deze buurt. De mogelijk heden worden bestudeerd om van de straat weer een veilige en hechte so ciale eenheid te maken. Het resultaat was een pakket van maatregelen die nagenoeg overeen kwamen met een herinrichting tot woonerf. Ondanks al het overleg, zijn we na ruim een jaar niet veel wijzer geworden dan wat vage toezeggingen over nader onder zoek en nog te bestuderen mogelijk heden. Daar waar mensen zich daadwerkelijk willen bezig houden met hun eigen j woonomgeving incasseren zij blijkbaar uaaldelijk de klap van de teleur- lling. Er wordt gemompeld dat het ellektueel en financieel gewicht van gering is, om bieden aan be stuurders en knappe koppen. Het eerste symptoom van frustratie bij Uitzonderingen gelden voor gehan- de inspreker wordt herkenbaar Je dicapte ambtenaren, NS-employés en kunt er toch niks aan doen, het is al- militairen. Zij moeten ook een for- lemaal al bepaald en ze lullen je onder mulier insturen respectievelijk naar het de gemeenschapstafel Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, Werkgroep leefbaarheid - veiligheid het maatschappelijk werkrayon van de Tongerlose Hoefstraat - Oscar N.V. Nederlandse Spoorwegen en het Leeuwstraat p.a. Tongerlose gewestelijk kantoor van de militair so- Hoefstraat 22, Tilburg (322839). ciale dienst. (Door de redaktie ingekort). sie over de democratisering van het instituut verder kan en zal verlopen, zal moeten worden rechtgezet. Die discussie is een interne aangelegen heid, een beleidsfout, die het hoger beroepsonderwijs in Tilburg in het hele land in opspraak brengt, is dat niet; dit is een zaak, die heel Tilburg aangaat, omdat onze stad als onder- wijsstad voor een belangrijk deel zijn brood moet verdienen. Deugt dit on derwijs niet, of ontstaat er in wijde kring twijfel of de leiding van een be paalde grote onderwijsinstelling het verstrekken van dit onderwijs wel in een eigentijds licht ziet, dan raakt dit de hele bevolking. De politieke par tijen en de vakbonden die zich met de bezetters solidair hebben verklaard, hebben dit juist ingezien. Dat het «te laat komen op het werk», of «op het werk komen, als men zin heeft in een ordelijke maatschappij toelaat baar is, zal noch door een politieke par tij, noch door een vakbond worden be weerd, en dat een instelling zich moet wapenen tegen een mentaliteit, die dit wel als aanvaardbaar verkiest voor te stellen, ligt voor de hand. De grote fout die gemaakt is, is, dat het bestuur van het Mollerinstituut het afkeuren van Vanaf 9 februari zijn bij alle gemeente huizen aanmeldingsformulieren ver krijgbaar waarmee lichamelijk gehan dicapten zich kunnen aanmelden om in aanmerking te kunnen komen voor geldelijke steun voor het aanpassen van hun woning. Óok bij de kantoren van de Gemeenschappelijke Medische Dienst en op vele andere adressen, zoals bedrijfsverenigingen en kantoren van het GAK zijn deze aanmeldingsfor mulieren verkrijgbaar. Hier kunnen ook nadere inlichtingen over deze rege lingen worden ingewonnen. Mede in verband met het op 1 oktober 1976 in werking treden van de Al gemene Arbeidsongeschiktheids Wet heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening besloten, dat de kosten voor het aanpassen van wo ningen voor gehandicapten vanaf die datum voor rekening van dit ministerie komen. De adviezen op dit gebied wor- ht Wilt fp (inpn hii nn. ook na zullen gaan wat de mogelijk- m TTCULC UUCIl MIJ up heden zijn om de komende huurver- ZeSöinS hoging per 1 juli te weigeren. Huuropzegging en huurverlenging. De afgelopen maanden hebben we re- hilllrnv<»*a>>nirn*nc» oinHiot -■ gelmatig aandacht besteed aan pro blemen rond het wonen in Tilburg. Vaak hebben dit soort problemen te maken met konflikten tussen huurders en verhuurders, woningkorporaties of groepen studenten, die gemeentelijke instanties. demonstratie, colleges Behalve het aan de kaak stellen van on- door discussies over de- rechtvaardige toestanden en het or- ing. Ook van buiten het in- ganiseren van gezamenlijke akties om de bijvalsbetuigingen met hierin verandering te brengen, ziet de Werkgroep Huisvesting het ook als zijn taak om bewoners te informeren over de rechten die zij hebben. Deze week maken we daarmee een begin. Het on derwerp huuropzegging en huurver lenging. Welke rechtei huurder en ve van elkaar Hoe kunnen zij, als ze het onderling t eens kunnen worden, hun recht sn Het antwoord op deze vragen is ver schillend in geliberaliseerde en niet- geliberaliseerde gebieden. Niet-geliberaliseerd is het gebied waar de huurwet volledig van kracht is. Dit is het bijvoorbeeld het geval in delen van de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht (vooral de grote steden). Het grootste deel van Nederland is echter geliberaliseerd, dit wil zeggen dat bepaalde belangrijke onderdelen van de huurwet er buiten werking zijn gesteld. Er gelden daardoor andere re gels aangaande huurverhoging en huurbescherming dan in niet-gelibera liseerd gebied. Aangezien ook Tilburg sinds 1 januari 1969 is geliberaliseerd, zal in het hier volgende alleen worden gesproken over de regels die in dit gebied gelden. Er zijn vooral drie zaken waarover huurder en verhuurder het oneens kunnen zijn onderhoud van de woning verhoging van de huur huuropzegging en or deze zaken zijn ïrheid een aantal i bepalin talrijk viruiun stuur van v- les naast z.v» ;n reëel stam it neer o" ‘"en aE s het zei 1978

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1