KOERIER DE 45,~ 39, meer Verandering politie-verordening, begin van rust rond sociëteiten SPARIDANS-LOOS re GESLOTEN Oe verstraal-V oltstraat- Omwonenden van KERK BALANS 78 KERK L Uw inzet waard Uw inzet waard Hoogtedwarsstraat open misère met een lang praatje NS-plein zijn geschokt door parkeermaatregeien I - I W $3 de echte sportieve modelaars -nrT~i inuari 1978 pagina WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 69.600 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oi?terwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. alle EN Omwonenden jen NG hebben recht op drastische correctie zeer •uimingsprijs Onderhoud woningen jarenlang verwaarloosd Reparatie kwam gewoon te duur zijde vol- 19 ijn geknoopt telefoon 04255 - 1575 sturei leder (RK WILHELMINA rijs 100 SB MAROKK »ge Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Venneweg 5 tel. 426041 - 426042 INTERIEURVERZORGING DATSUN Eigen commissies moeten op orde toezien schijvens hilvarenbeek Woensdag 18 januari 1978 21e jaargang - nr. 1048 JOEP STRAATMAN nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu 245.— 98.— 195.— 275.— 195.— 225.— 195.— 495.— 195.— 125.— 275.— 12.— 18.— 35.— 39.— 80.— 99.— 55.— 59.— 79.— 55.— 85 Piet Kerkhof zegt: UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V. DIR. J.H G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 aanne- ie weer Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu Burg. Jansenstr. 52-56. (Bij Burg v.d. Mortelplein) Tel. 013-683911. 1450.— 4800.— 5900.— 4750.— 1650.— 7500.— 5400.— 6500.— 5900.— 2750.— BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) Vrijdag 20 januari is ons kantoor de gehele dag Directie De Tilburgse Koerier stapi geze< binnenhursarc :hr teek t.i kunstnijverheid verlichting 10 ECHTE KORTING op uw aankoopbedrag tijdens de gehele opruimingsperiode Speciaalzaak in Perzische tapijten DENISSEN A T S U N de isten ze wel bin- Nieuwe ei; Ze waren enige tijd dat de tie KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Rechtstreekse verkoop af fabriek «nkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt «iflen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook levering af fabriek zonder montaj vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis sterke Noordhoekring Tel. 013-422584 vinden. Waarom heeft de gemeente op der gelijke instellingen geen vat? Omdat zij niet voor het publiek toegankelijk zijn. Het pu bliek mag er niet binnen, het zijn besloten gelegenheden; het publiek moet wel, buiten de deur, dulden, dat het door de binnen de deur gemaakte muziek uit de slaap wordt gehouden. De redelijkheid zou veronderstel len, dat zulke instellingen, als zij dan van buiten naar binnen «beslotenverlangen te zijn wat hun recht is zij er ook op zouden dienen toe te zien van binnen naar buiten besloten te zijn wat het recht is van de omwonenden. Voor deze redelijkheid hebben de studentensociëteiten tot dusver geen oog gehad: hun streven naar besloten heid was éénrichtingsverkeer; inmenging van buiten naar binnen kon worden geweerd, hun beïnvloeding van de weerloze omgeving moest worden toegelaten. Echt leren laars in stiksel Uzersteme j Winkelprijs 100.— ONGEKEND LAAG zolang de voorraad strekt. Z Bij n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over Door het gemeentebestuur is aan de com- missie-beleidszaken een memorandum voor gelegd, waarin een voorstel wordt besproken strekkend tot wijziging van de Algemene Po litieverordening om meer dan tot nog toe mo gelijk is te kunnen optreden tegen met name door studentensociëteiten veroorzaakte overlast. Het blijkt nu, in dit memorandum, dat tot dusver zulke sociëteiten niet vallen onder het begrip «inrichting» zoals in het huidige artikel 44 van de APV bedoeld wordt, met andere woorden, dat de gemeente niet regelend kan optreden tegen geluidsoverlast door maken van muziek in dergelijke instel lingen, ten minste niet zo dwingend als bij andere «inrichtingen», die wel onder de APV vallen. En in elk geval lang niet zo afdoende, zoals de omwonenden van dergelijke so ciëteiten in het recente verleden maar al te tot hun schade hebben moeten onder- A.S. MOEDERS Baby-Home Beutler heeft voor uw liefste, alleen ’t allerbeste. Baby - Home Beutler heeft een geweldige kollektie kinderwagens, meubeltjes, en natuurlijk nog heel veel andere artikelen, zoals boxen, kin derstoelen en wandelwagens. Het is beslist de moeite waard dit alles vrijblijvend te komen zien. Ons ad vies SERVICE - KWALITEIT en de voordeligste prijs Graag tot ziens bij Baby - Home Beutler, Wil lem II - straat 88 - 90, Tilburg. eigenaar het beheer over de woningen was gaan voeren. Na de (mondelinge) toezegging dat alle klachten verholpen zouden worden, kwamen de bewoners terug op hun besluit om geen huurver hoging te betalen. Eind 1974 kwam aan het licht dat een 30-tal bewoners van een aaneen; sloten huizenrij in de Oeverstraat-Ho< jarenlang onderhout bewoners de problemen nog steeds niet o; In het kort het verloop van deze slepende In samenwerking met de staf van wijkhuis de Juridische E.H.E Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING TIJDELIJK: Tel. 425525 b.g.g. 433370 In eigen kring I Dit stnadpunt koesteren wij nog I steeds, en wij zullen het blijven uitdra- I gen ook nadat de Algemene Politiever ordening in de gemeente veranderd 1 zal zijn. Sociëteiten worden geacht te bestaan uit gedisciplineerde leden, en l hun besturen hebben de bevoegdheid I om die leden, die geen blijk van disci pline geven, te schorsen of te royeren. Het veroorzaken van nachtelijk gerucht I binnen, of in de omgeving van de so- I ciëteit is een vorm van ongedisci- plineerdheid en het is dus aan zo’n I bestuur om na te gaan of deze zich al dan niet voordoet, en zo ja, wie daar- 1 aan dan schuldig is. Dat betekent, dat zo’n sociëteit niet alleen binnenshuis Gedeeltelijk hebben bewoners op eigen kosten al klachten verholpen. Tot 30 mei 1975 hebben de bewoners pogingen gedaan om in overleg zover te komen dat de eigenaar de noodza kelijke verbeteringen aan zou bren gen. Verder dan mooie beloften die achteraf niet werden uitgevoerd kwam het niet, zodat men besloot om een gerechtelijke procedure te beginnen. Waarschijnlijk werd het de eigenaars toen toch wat te heet onder de voeten, want in een brief van 20juni 1975 lieten moet controleren, maar ook buiten op trdecommissies straat; de verantwoordelijkheid van iteraard. om op te treden tegen dit het bestuur houdt bij de deur niet op. rumoer is er altijd de politie, maar bij i zichzelf respecterende sociëteit, haar leden in de hand heeft, moet dit eigenlijk niet nodig zijn; zij moet intern zodanig de statuten kunnen hanteren, dat nachtelijk gerucht door leden van de sociëteit in de omgeving van de sociëteit niet kan voorkomen. En dit hoort te geschieden in overleg met eventueel door gerucht bena- gaan deelde buurtgenoten. Daarom moet in ?el te zo’n sociëteit een commissie worden Is op Als de sociëteit er op toeziet of een van een m de de leden er een gewoonte van maakt dje experimenten uit te starten van automotc nen in luid uitschreeuwei commando’s of zich te i gevraagde politieke of m sies met mensen, die ’s half vijf naar hun werk gaar hoort zo iemand «op de bor bij wijze van eerste irden geschorst. Wordt »ang tot de sociëteit g rdt daar strak de har ït in sta ioen en acht daaror.. i alle partijen, beter i e verkopen.» regen de bewoners r/25.000,-hun huis zei dan moesten ze wel bin- Nieuwe eigenaars beslissen. De bewoners Ze waren te goed van vertrouwen; spandoeken en raambil- enige tijd later kwamen ze er achter /entuele kooplustige dat de tien resterende woningen (de duidelijk dat ze daar rest was door de bewoners zelf ge inen beter vanaf kon- kocht of door anderen vanwege ver- ubliciteit die hierom- huizingen) waren verdeeld over drie beleggers, die ze evenwel niet verder zouden verkopen. De nieuwe eige naars leken van goede wil (één van hen is dan ook een domineedus wat zou je anders verwachten!), want in sep tember van vorig jaar waren i mers druk met meetlatten in dc om de schades op te nemen. Helaas, sindsdien is niets meer van tomen. Bij navraag bleek, dat ve eigenaars het niet met hun irganger eens konden worden wie >r de kosten van de reparaties aan sprakelijk was. i Als het voorstel van de gemeente, dat nu in voorbereiding is, doorgaat, en dat zal wel gebeuren, heeft de overheid althans op deze sociëteiten evenveel vat als I een gewoon café, wat de hinder van ae buren aangaat; hebben de buren er aantoonbaar last van, dan beveelt de overheid sluiting van de inrichting. Dit is een ordelijke stand van zaken, omdat de klachten vanuit de buurt hier van merkbare invloed kunnen zijn; er is al- les voor te zeggen, dat deze zelfde orde ook gaat worden gehandhaafd onder studenten. I Nog maar ’n deel I Zal deze uitbreiding van de bevoegd- I heid tot ingrijpen door de overheid door de omwonenden van deze so- I ciëteiten met vreugde worden begroe I zij is toch nog maar een deel van I maatregelen, die vereist zijn. Er mag I wel eens gereleveerd worden, dat de I stappen van de gemeente pas worden I gezet na een regen van klachten van de I zijde van omwonenden, die aanvan- kelijk, omdat zij bij de gemeente geen J gehoor vonden, dan in arren moede I maar naar de krant kwamen om het I euvel publiek te maken. Van de zijde I van de studenten werd altijd vol- I gehouden, dat er wel «iets» van aan was, van die klachten, maar dat de reacties van de gestoorde omwonen den «overdreven» waren, en dat men, ook ’s nachts, de zon in het water moest kunnen zien schijnen. Wij heb ben in «De Koerier herhaaldelijk Onaangename veranderingen betoogd, dat deze verdraagzaamheid misplaatst zou zijn, dat ongestoorde nachtrust een van de fundamentele rechten van de metis is, en dat de be sturen van deze sociëteiten er maar voor hebben te zorgen, dat zij hun le den zodanig in de hand hebben, dat zij zich ook bij het verlaten van de so ciëteit zo gedragen als ordebewuste burgers past. gevormd uit personen, die besef heb ben voor gedisciplineerd optreden van de leden, die van aanpakken weten en die goed van zich af kunnen praten anders gezegd: die binnen de sociëteit gezag hebben en door het bestuur worden gedekt, en die een goede ver standhouding hebben met de omwo nenden. Het is te hopen, dat de maatregel van het gemeentebestuur om de Algemene Politieverordening zodanig te precise ren, dat ook studentensociëteiten eron der vallen, in die sociëteiten aanleiding zal zijn om de hier bedoelde commissies op te richten. En het is de buurtgenoten aan te raden van tijd tot tijd eens te informeren of zij inderdaad bestaan en functioneren, want dit te weten is in het kader van de opvouw van een leefbare samenleving al evenzeer een recht als het recht op ongestoorde nachtrust. Het hééft ’s nachts op straat maar stil te zijn! Het nijpende parkeerprobleem, waar mee elke stad kampt en dat ook aan Tilburg niet voorbij is gegaan, is voor onze stad tenminste met één toegeno men. Tot voor enige tijd kende het N.S.-plein een redelijke parkeerak- kommodatie. Slechts op zaterdagmid dagen en incidenteel in enkele andere gevallen was er sprake van overbelaste capaciteit. Daar is om verscheidene re denen grote verandering in gekomen. Belangrijkste factor is wel de opening van het nieuwe gebouw van de Sociale Dienst aan de Besterdring. Hoewel achter dit gebouw parkeerplaatsen zijn gecreëerd, blijkt de capaciteit hiervan lang niet toereikend. Veel mensen wijken dan ook uit naar het tegenover gelegen N.S.-plein. Ook de niet ideale situering van het post kantoor aan de Spoorlaan met weinig of geen parkeerruimte, blijkt recht streeks verband te houden met de par- DHIAklC TQ keerproblemen van het N.S.-plein. Dn LA Nu IQ Verder schijnt de aanleg van de fietsroute, met alle ongemakken van dien voör de automobilist, ook zijn weerslag te vinden in de parkeergele genheid. Door vermindering van het aantal vrije parkeerplaatsen in het De cirkelfoto van deze week werd gemaakt vrijdagmiddag op de hoek K straat Piusstraat waar bouwvakkersleerlingen in recordtempo een huis aan ’t bouwen waren. De omcirkelde aan ons bureau de volgende prijzen afhalen: f 10,van de Tilburgse Koerier; een waardebon van f 5,van Gijzen Optiek, Koestraat; ’n waardebon voor de slinger echte Tilburgse boerenworst van P.v. Amelsvoort Snacks BV, L. Kanaaldijk 135; waardebon saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; 4 broodje Jantje en Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon voor ’n boeket of t.w.v. f7,50 van Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van ijs- en diepvriesproduktenafhaalcentrum Ad Bertens. Ringbaan Oost; een cadeaubon van f5,van Boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van het Zonnehuis, IJzerstraat 5; een waardebon van f 10,van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108. De winnares van verleden week, mej. Lisette Veebruggen, Blazoenstr. 8, heeft haar prijzen inmiddels afgehaald. (Foto: Van Aarle). ze hun advokaat meedelen: «Kliënte is fïnanciëel niet in staat om aan deze wensen te voldoen en acht daarom, in het belang van alle partijen, beter om de woningen te verkopen.» Weliswaar kreg kans om voor/ kopen, maar da nen 3 weken maakten via jetten aan eve buitenstaanders om diverse reder den zien. De publiciteit die hierom heen ontstond (o.a. artikelen in de Koerier en het Nieuwsblad) bracht de eigenaar tot koncessies. De huurders die niet wilden kopen (bijv, omdat ze al boven de 65 jaar waren of éen uitke ring hadden) konden in hun huis blij ven wonen. Bovendien werd beloofd dat men met reparaties zou beginnen. Inderdaad werden een tijdje later en- kele reparaties uitgevoerd, maar daar hen vemc komen we zo dadelijk nog op terug. de nieuws voor voor Trieste konklusie Konklusie van dit trieste verhaal kan alleen maar zijn, dat bezit en geld blijk baar een grotere rol spelen dan de men sen die dat bezit gebruiken en daarvoor hun dure geld betalen! Gemeente instanties (bouw- en wo ningtoezicht, gemeentebestuur,pu- "eke werken), blijken een onvol doende slagvaardig beleid te (kunnen) voeren om deze macht van huiseigena ren te doorbreken. En het gevolg van en ander is dan, dat twee bejaarde (oners van Oeverstraat, die al drie jaar geleden hun klachten bij huiseige naar en gemeente op tafel legden, nu nog bij elke flinke regenbui met potten en pannen slepen om de ergste lekkages te vangen. bewoners voelen zich voor de zo- bclazerd, en overwegen gerechtelijke procedure 1. We hopen van harte dat es hebben. chtingen verlangt kan ;roep Huisvesting, Tilburg. Tel.: centrum, biedt het N.S.-plein thans een redelijk alternatief. In de in december 1977 door de ge meente Tilburg uitgegeven parkeer- nota blijkt de toestand op het N.S.- plein niet te zijn opgenomen. Deze parkeernota behandelt de parkeer- problematiek in de city, die wat het N.S.plein betreft, wordt begrensd door de spoorlijn, die Heuvel en N.S. plein scheidt. Binnen de city is het voor bewoners mogelijk parkeeront- heffing te krijgen. In de huidige si tuatie zou het N.S. plein dan buiten deze regeling vallen. Vergadering Vanuit de bewoners van het N.S. plein is het initiatief geboren om aan deze toestand iets te gaan doen. In samen werking met de Stichting Wijkbelan gen Loven - Besterd wil men middels een protest deze zaak bij het gemeen tebestuur aankaarten. Dit gaat op korte termijn gebeuren, omdat reakties op de parkeernota vóór 1 fe bruari aanstaande ingediend moeten zijn. Tevens wil men hierbij praten over het voornemen van de gemeente om op het N.S. plein een parkeer automaat voor 61 parkeergelegen heden en 17 parkeermeters te plaat sen, hetgeen de parkeerproblematiek voor de bewoners van het plein dan helemaal onhoudbaar gaat maken. Teneinde alle bewoners in deze zaak te betrekken en zodoende een een heidsfront te vormen, wordt er op maandagavond 23 januari aanstaande om 20 uur een vergadering voor alle buurtbewoners belegd in het wijk- gebouw van de Stichting Wijkbelangen Loven - Besterd, Koestraat 129, waar bij stichting en initiatiefnemers uiter aard hopen op een massale opkomst. vnjdagmpavond tot 9 uur PIET KERKHOF Lage Ham Dongen tel. 01623-13645. Weer spandoeken In augustus van hetzelfde jaar vond bij de eigenaar een direkteurswisseling plaats, en een maand later moest het spandoek met de tekst «Niet te koop, wij blijven zitten» opnieuw de lucht in en werden er weer raambiljetten op gehangen, want het zag er naar uit dat de woningen verkocht zouden wor den, ondanks de belofte (een jaar eer der aan de huurders gedaan) dat zij B mochten blijven huren zolang zij dat bliel wilden. En voor de tweede keer lukte doer het om aspirantkopers van hun plan nen te laten afzien. Maar het ach- terstallig onderhoud was nog steeds een t maar ten dele opgelost. Alleen de bew< bouwvallige schuttingen waren ver nieuwd en op de w.c.’s was water spoeling aangebracht. En tot ver nieuwing van de riolering was men noodgedwongen overgegaan omdat de op gemeente dat eiste. Maar nog steeds De hadden bewoners te kampen met veelste keer belazer lekkage, slecht sluitende ramen en opnieuw een deuren, slechte toestand van de elek- aan te spannen, triciteitsleidingen en het achterwege ze deze keer sukses blijven van schilderwerk buiten. De Wie meerdere inlich> bewoners deelden hun klachten terecht bij:Werkgroe schriftelijk mee aan de heer Ol- Willem II-straat 47, denkotte, die inmiddels namens de 013-32.02.51. <.<...vvitge- gezet en kontakt gelegd met de beheerder van de woningen. De klachten rogtedwarsstraat en Volstraat al waren o.a.: lekkages (vooral keuken en goot), geen waterspoeling op de met hun huisbaas aan het soebatten waren over het slechte w.c.’s, riolering is vaak verstopt (wordt veroorzaakt doordat de huizen id van hun woningen. Nu ruim 3 jaar later zijn van een aantal niet rechtstreeks op de riolering zijn aangesloten, maar via een put per vijf g Ie problemen nog steeds niet opgelost! huizen), de schuttingen brokkelen af en staan hier en daar zelfs op instor- I het verloop van deze slepende kwestie. ten, veel muren vertonen gaten en scheuren, deur- en raamkozijnen zijn ris Veestraat en medewerkers van verrot, buitenschilderwerk is verwaarloosd, de meeste huizen hebben geen .B.O. hebben de bewoners hun klachten op een rijtje douche. ..laakt voeren met het iotoren, zich te oefe- ;n van militaire storten in on morele discus- s morgens om in, dan be- )n» te g"-" en bij wijze van eerste maatregel te worden geschorst. Wordt zo iemand de toegang tot de sociëteit geweigerd, en wordt daar strak de hand aan ge houden, dan zal hij al spoedig weinig verlangen meer tonen om zich nog in ’et, die buurt op te houden, wat alweer een de lawaaimaker minder is. "elegd met de beheerder van de woningen, .ages (vooral keuken en goot), geen waters; is vaak verstopt (wordt veroorzaakt dooro ing zijn a_..c ikelen af en s gater k is v< m hier en daar zelfs op i deur- en raamkozijns de meeste huizen het

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1