KOERIER DE fa 30 ONGEKEND LAAG zolang de voorraad strekt. Raadsbesluit betekent afkeuring van het gehele woningbeleid Lage bruggen over kanaal verdwijnen waarschijnlijk tl SPARIDANS-LOOS Na langdurig politiek debat Actiegroepen geven de kwestie niet uit handen E.N.W.B. verzet zich volledig geslaagd □atsljn] EO in Tilburg op woensdag 18 jan. Grootste antiekbeurs van Noord- Brabant Kerstactie «Place Paris» de echte sportieve modelaars f WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage 69.600 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand Udenhout Berkel Enschot Oisterwiik Moeraestel en Hilvarenbeek. (Foto: Van Aarle). Nadelig voor fietsers bestaan. 1 Voor zieke kinderen en bejaarden Opbrengst bijna duizend gulden de 4' I P.U; - INTERIEURVERZORGING I S S E N Donderdag 5 januari 1978 22e jaargang - nr. 1046 schijvens hilvarenbeek dies, id tel ande d mt Ook zonder recept. Gratis oogonderzoek. UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V. DIR. J.H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 -1 en het opheffen ihgsverkeer voor D A T S U 'binnenfiuisarcInitektuLir kunstnijverheid verlichting - in de sporthal te Haaren (3km van Oisterwijk) Gijzen - Optiek Koestraat 138, Tilburg Tel. 425197 20 KORTING OP UW MONTUUR (Tot max. van f 20,-) CENTRUM VOOR BETER WONEN meelstraat 31-33-35 paterstraat 39 tel. 013-421513/433860 tilburg Lift aanwezig Eigen parkeergelegenheid zor tacu tigd cc L beurt vc toch v «Die keerd Brot burg Op zaterdag 7 en zondag 8 januari (telkens van 13.00 tot 17.00 uur) Verdibar - Verdiplein A.s. zaterdag 7 jan. levende muziek m.m.v. THE FUGITIVES vrijdag koopavond tot 9 PIET KERKHOF Lage Ham Dongen tel. 01623-13645. voldaan dag en enieuw ien. De avond begint om acht uur en de toegang is vrij. raadsbesl van poli politieke zeker moet van deze ischenken elingen in I. De ont was doordat het n uiterste best Senna urel L Ijzersterke hak en zool. I Maten 36-41. I '■'inkelprijs 100,- .et Kerk lofprijs Piet Kerkhof fiL Ze9*: BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 425525 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 en in de binnenstad van het eenrichtinj fietsers. Waarvan de organisatoren v»» kerstactie passende gescóv kochten voor de kinderafdeling het Elisabeth- en Maria Z.H. vangst in beide ziekenhuizen overweldigend, mede dJ-* verplegend personeel zijn Uilvion had gedaan de kerstman op prettige wijze te ontvangen. senseweg e - telefoon 04350 - 15 7s' Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of, eventueel crematie van u over rheid be- Maar een druppel? ileving de Er is gezegd, dat vordering door de overheid van leegstaande woonruimte niet meer zou kunnen opleveren dan zo’n kleine honderd woningen voor wo ningzoekenden. Het is de vraag of deze lage schatting wel klopt, maar zelfs als zij juist zou zijn, zou die drup pel de gloeiende plaat behoorlijk aan het sissen kunnen brengen, en dit ef fect zou op zich al de wederinvoering van de woonruimtewet kunnen rechtvaardigen, Het afgeloper hebben actiegroepen, meer in h >nder van alleenstaanden, op culaire manier de aandacht g op enerzijds de leegstand stad en anderzijds op het tekor woonruimten voor juis Het is niet te hopen, verwachten, dat deze ..uv. s op dan dat de raadsbesluit eenmaal gex - imaatregelen grijpt zaakverder op haar beloi :n». Deze mot „.o.taal voor de pa laars, de makelaars, de voor heeft dan zij op dit vertrouwt. «Zol overweegt om een zeer j baar te maken pand als pastorie aan de Gasthuis actiegroep onlangs gek. ,'nti te laten bouw» uimte,waarvoor d«, maak zijn, ziet de aanleiding om met den voort te gaan». I actiegroep dit geval al case tot op de laat en dat kan zeker Voorts organises Huisvesting de korps' Kasti ling, dat I kan ruim< Fietsroute Uiteraard is ook de fietsroute een on derwerp waarmee de E.N.W.B. afde ling Tilburg, zich intensief bezig houdt. Ondanks het feit dat er d.m.v. de fietsroute eindelijk eens iets ge- t voor fietsers, heeft de E.N.W.B. wel een aantal bedenkingen, worden helaas nogal eens ver- I opgevat», zegt Jeroen de juwer namens de E.N.W.B. Til burg. «Ze staan nogal raar te kijken als een wielrijdersbond aanmerkingen heeft op een fietspad» ..aan Die bezwaren gelden niet in de >nbe- laatste plaats de afwerking van het ge- ,n de heel. Zo zijn de putten in de Boomstraat erg ongelukkig geplaatst, liggen er op sommige plaatsen wat on- gelukkig opgestelde «keienbobbels» b.v. bij de Stationsstraat-Nieuwland- straat, en het feit dat het af en toe bijzonder moeilijk is om op de fietsroute te komen (kruising Noord- hOekring-Boomstraat-korte Schijf- straat). Als voorbeeld van een goed aangelegd stuk noemt Jeroen de Brouwer de Tivolistraat. Verder heeft E.N.W.B. kritiek op de in spraakprocedure i.v.m. het projekt. Er was eigenlijk geen mogelijkheid voor inspraak, anders hadden mis schien enkele fouten voorkomen kun nen worden. Testcase De Actiegroep Huisvesting Jongeren heeft dan ook te kennen gegeven, dat zij op dit raadsbesluit niet al te zeer vertrouwt. «Zolang de gemeente nog overweegt om een zeer goed bewoon baar te maken pand als de voormalige pastorie aan de Gasthuisring dat de- actiegroep onlangs gekraakt he die politiek toch ook weer niet verkijken: een ^mJe.wa^o^TplInne^ïn" dé S^en aan een wil, of een verlangen, maak zijn> ziet de actiegroep nog alle mgen nog niet gerealiseerd. Er moet aanleiding om met haar werkzaamhe- 1 ;r, woonruimte komen en in het den voort te gaan». Blijkbaar wil de voegdheid van de gemeente om actiegroep dit geval als een soort test- tar één van de maatregelen, en niet case tot °P de laatste kaart uitspelen, Bovendien is het raadsbesluit niet zó verstrekkend: en dat kan zeker zijn nut hebben. •‘->en om aan de Kroon wederinvoering te vragen van Yoorls organiseert de Werkgroep Jd van de gemeente, en het is nog lang niet zeker of knU*S\eSting lj*ezcr dagen een bijeen- 8 6 komst voor bewonersgroepen in de Kasteelhoeve. Het laat zich aanzien, J t belanghebbenden zich daar in uime getale zullen melden en bij die gelegenheid dan ook zullen aandrin gen op verdere activiteiten. In het kader van de aktie «EO-Regio» organiseert de Evangelische Omroep dit seizoen een groot aantal manifes taties in het hele land. Één daarvan wordt woensdagavond 18 januari a.s. in Tilburg gehouden eri wel in de Ge reformeerde Opstandingskerk op de hoek van de Prof, en de Waringstraat. PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING TIJDELIJK: Tel. 425525 b.g.g. 433370 Muzikale medewerking wordt ver leend door het Tilburgs Chr. Gemengd Koor o.l.v. de heer D.A.H. van Ype- ren, de «Young Gospel Singers» m.m.v. Harry Govers en de organjst Frans van Tilburg. De algehele leiding van de avond is in handen van de heer F. ter Velde. en jaar het bij- 5 spec- geves- 1 in de op het tekort aan juist deze mensen, en ook niet te eze groepen nu dit gevallen is, de --r op haar beloop zullen la ten. Zeker zullen zij het als een onder deel van hun beleid zien na te gaan wat er van die honderd huizen waar is, want dat kan nog geducht meevallen. Maar ook verder hebben zij, tijdens hun acties, zich terecht ook gericht tot de particuliere instanties, om deze ge voelig aan het verstand te brengen, dat hun beleid een heel andere richting moet krijgen, en veel meer dan tot dusver gebeurd is rekening moeten houden met de veranderende samen levingsnormen, waardoor woon ruimte niet meer alleen een zaak is van belang voor een traditioneel gezin. Deze verandering zal nog doorgaan en het is te berekenen, dat in die bewe ging de behoefte aan woonruimte in de naaste toekomst nog zal stijgen, en dat de tekorten nog groter zullen blijken. irg. Jansenstr. 52-56. 'Bij Burg v.d. Mortelplein) Tel. 013-683911. kinderén tekeningen en gedichten welke speciaal voor deze middag wa ren gemaakt, tot groot genoegen van de kerstman welke beloofde het vol gende jaar zeer zeker terug te komen voor de kinderen die dan hun kerst dagen daar moeten doorbrengen. E.N.W.B. Hoewel de fiets in Nederland een be langrijk vervoermiddel is, zijn er voor de fietsers naar verhouding véél te weinig voorzieningen. Dit was een van de uitgangspunten bij de oprichting, twee jaar geleden van de E.NiW.B. Eerste enige echte Nederlandse Wielrijders Bond. De E.N.W.B. komt echter niet alleen op voor fietsers, zoals de naam doet vermoeden, maar ook voor voetgangers en het openbaar vervoer. Dit resulteerde o.m., na overleg met de N.S., in het verbeteren van de mogelijkheden om de fiets per trein te vervoeren. In de twee jaar van haar bestaan groeide de E.N.W.B. uit tot een organisatie met zo’n 12.000 le den, met afdelingen in alle grote ste den. Het werkterrein van de E.N.W.B. ligt vooral in de steden, mdat de fiets daar, letterlijk en fi- uurlijk, het meeste in het gedrang omt In mei 1977 werd in Tilb urg een afdeling van de E.N.W.B. opgericht 1 die telt nu ongeveer 185 leden. Bij oprichting van de afdeling Tilburg erd de afdeling verdeeld in drie werkgroepen voor korte termijnwerk, gestr lange termijnwerk en publiciteit. Op lijkhe dit moment is alleen de werkgroep korte termijn, die ongeveer 15 leden telt, nog aktief. Bij de oprichting werd ook een be- dsplan samengesteld, waarin pun- 1 staan die de bijzondere aandacht rdienen, zoals het verbeteren van de dlingsmogelijkheden bij het station Welke betekenis kan door het pu bliek, en meer speciaal door de wo ningzoekenden, aan dit raadsbesluit gehecht worden? Eigenlijk komt het neer op een motie van wantrouwen, om niet te zeggen van afwijzing, van het de laatste tien jaren lopende wo ningbeleid, niet alleen voor wat de overheid aangaat, maar ook, en mis schien, nog meer, wat het particulier woningbeleid betreft; men wil zeggen: «Als de situatie in de woonruimte voorraad niet ingrijpend verandert, dan zit er niets anders op dan dat de overheid naar noodmaatregelen grijpt om het anders te'krijgen». Deze motie is dus tegelijk een signaal voor de par ticuliere huiseigem de woningbouwverenigingen, bouwmaatschappijen, kortom De afstanden voor de fietsers zullen groter worden door lange op- en afrit ten en omdat er een kleiner aantal hoge bruggen voor de lage in de plaats :hte komt. Bovendien zal de fietser or 1 de schut tegen wind en regen tegen helling op moeten fietsen wat door velen als een belemmering ervaren zal worden. Zodoende zal de scheiding 8e’ tussen Tilburg-noord en de rest van a”2 Tilburg, door veel fietsers als een grote barrière beschouwd worden. De E.N.W.B. afdeling Tilburg dringt er dan ook op aan dat de bestaande lage bruggen gehandhaafd worden. Hierin staat zij niet alleen, want ook in een nota van Publieke Werken staat dat men voorstander is van handhaving :n. :hts een van de vele bezig houdt. i ook hartverwarmend di- schijt iederen te horen welke stille gangen ,de tan en zijn begeleiders tege- kwamen. Er worden veel bezoekers verwacht op deze z.g. presentatie - avond, die in het teken zal staan van het Evangelie en de mogelijkheden die de EO heeft bij de verkondiging daarvan via radio en televisie. Gesproken zal worden door ds. W. Glashouwer, voorzitter van de EO, en door drs. W. Glashou wer, voorzitter van de EO, en door drs. G.E. Zwijnenberg, medewerker van het programma «EO - Met terdaad». Daarnaast is er veel plaats ingeruimd voor koor- en samenzang. Dit betekent allerminst, dat het stadsbestuur in feite gevormd door de gemeenteraad in meerderheid de politieke mening is toegedaan, dat in het algeméén een woonruimtebeleid gunstiger zal verlopen voor de Con sument voor de woningzoekende dus wanneer de overheid maar de be st hikkingsbevoegdheid heeft over alle in de stad aanwezige woonruimte, en maar eerder liefst ook nog het beheer daarvan. druk, die da Sommige raadsleden zullen deze me ning wellicht koesteren, waarbij zij dan een totaal ander soort overheid b doelen, dan in onze samenleving «v dienst uitmaakt, maar de meerderheid dergenen, die voor de onderhavige mo tie gestemd hebben, zeker niet. De poli tieke betekenis van dit raadsbesluit is dus allesbehalve éénduidig. Motie van wantrouwen Naar het zich laat aanzien zal binnen afzienbare tijd het Wilhelminakanaal rond Tilburg verbreed worden, om zo de bereikbaarheid van Eindhoven te vergroten. Hierdoor zullen de be staande lage beweegbare bruggen moeten verdwijnen. Het is waarschijn lijk dat hiervoor vaste hoge bruggen in de plaats zullen komen, waartegen de E.N.W.B. zich heftig verzet. Die vaste hoge bruggen brengen voor fietsers toch wel een aantal nadelen met zich mee, vergeleken met de huidige situatie. Het woonruimtebeleid is dus allerminst een onderonsje tussen gemeenteraad en overheid; het hele publiek wordt op deze manier grondig bij de kwestie be trokken. Dit is dan ook hard nodig. Wanneer niet spoorslags maatregelen worden getroffen, door alle betrokken instanties, dreigt het woningbeleid in een uitzichtloos slop te raken, wat in het bijzonder voor Tilburg, waar de le vensomstandigheden toch al niet te rooskleurige verschieten presenteren, wel eens fataal zou kunnen worden. Na nog diverse bezoeken te hebben ge bracht aan bedlegerige bejaarden zijn de kerstman en zijn begeleiders zo tegen 19.00 uur huiswaarts gekeerd, t en onder de indruk van deze vastbesloten het v Toekomst Ook in de toekomst wil de E.N.W.B. afdeling Tilburg zich intensief bezig houden met de fietsvoorzieningen in Tilburg. Volgens de E.N.W.B. zou meer prioriteit gegeven moeten worden aan het fietsverkeer in Tilburg. Iets wat in de toekomst zeker voorrang verdient is een goede noord-zuid ver binding. Het fietsverkeer van noörd naar zuid zou veel makkelijker moeten kunnen verlopen, dan nu het geval is. De situatie op de city-ring zou verbe terd moeten worden voor fietsers. De binnenstad is uitstekend bereikbaar voor auto’s maar voor fietsers wil dat nog wel eens problemen opleveren. Ook de situatie op de gasthuisring is soms levensgevaarlijk voor fietsers. Een ander punt is dat door de aanleg van de fietsroute andere aktiviteiten ten behoeve van de fietsers voor een deel hebben stil gestaan. Ook zou er iets gedaan moeten worden aan het fietspadennet zoals dat in het struc tuurplan oude stad staat. En wordt er /streefd naar meer inspraakmoge- ..j..heden. Tot slot is de afdeling Til burg van de E.N.W.B. nu bezig met een nota langzaam verkeer. In korte tijd is de E.N.W.B. in Tilburg een aktieve groep geworden, die zich intensief bezighoudt met de problemen voor de fietsers hier in Tilburg. Iets wat zeker de aandacht verdient van iedere fietser. De kerstactie in de Juliana van Stol- bergstraat, welke werd georganiseerd door «Place Parisis net als het vooraf gaande jaar een succes geworden, mede door de vele gulle giften van het win kelende publiek. De bijdragen varieerden van één cent tot briefjes van vijfentwintig gulden hetgeen in totaal negenhonderd zesennegentig gulden en tweeën tachtig cent opbracht. alle instanties, die met woonruimtedis- tributie te maken hebben, en die heb ben allemaal een enorme hekel aan het idee, dat de overheid op leegstaande woonruimte beslag zal gaan leggen. Welnu, laten zij dan zorgen dat er meer woonruimte beschikbaar komt. Zo bezien is het raadsbesluit dus niet zozeer een zaak van politieke wil, -j£r van pOiitjeke druk, een ian ook zeker moet blijven Het was dan ook een hele voldoening de blijde kindergezichten te zien, waarvan enkele reeds uren de kerstman hadden gewacht. De aangepaste kado’s werden daarna door de kerstman persoonlijk over handigd. Zij varieerden van poppen, spellen, handwerkdozen tot bouwpakketten van vliegtuigen en boten. Tot afscheid overhandigden enkele deze geslaagde ke Naar bejaarden Daarna vertrok men naar de bejaar denverzorgingstehuizen om de in overleg met de directie gekocl sjoelbakken te overhandigen aan daar verblijvende bejaarden. Ook daar was de ontvangst geweldig, en tot zijn groot genoegen con stateerde de kerstman dat deze ge schenken welkom waren. Wa nauwelijks was het papier van de sjoelbakken verwijderd of de bejaar den verdrongen zich om de ronde jven door ,de hiervoor aange brachte openingen te schuiven, het geen echter niet zo simpel is als- het Voor zij die dit spel met kenden, ston- van de ]age brugger den directie en personeel klaar om de Dit probleem is slee! bejaarden te assisteren. waar zij zich mee bezig Bij het zien van deze reacties besloten de organisatoren van Place Paris in samenwerking met de directie van de tehuizen in het vooijaar te starten met een sjoelbak-competitie van de be zochte vijf tehuizen, waarvoor op dat n te zien, moment al zeer veel animo was van de i zingend op zijde van de bejaarden. Optiek, Koestraat; ’n waardebon voor de slinger echte Tilburgse boerenworst van P.v. Amelsvoort Snacks BV, L. Kanaaldijk 135; waardebon saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat; 4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein; waardebon voor ’n boeket of t.w. v. 7,50 van Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor een jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor een ijstaart voor 12 personen van ijs- en diepvriesproduktenaf- haalcentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost; een cadeaubon van 5,van Boetiek Den Uil, Antoniusstraat; een waardebon voor een zonnebad van het Zonnehuis, IJzerstraat 5; een waardebon van/10,— van Vermaris Hypotheken b.v., Auteurslaan 108; en een waardebon van 10,— van winkeliersver. Hasseltstraat. De winnaar van verleden week, de h. Koetsenruijter, Everjachstr. 35, heeft zijn prijzen inmiddels afgehaald. Het was dan i verse kerstlic galmend door de kerstma moet kx Alle afdelingen waren schitterend aangepast aan de kerstsfeer door prachtige kerstbomen en decoraties terwijl door de daar geplaatste ge luidsinstallaties voor de nodige kerst- muziek werd gezorgd. De meerderheid van de raadsleden heeft maandagavond gestemd voor stappen tot wederinvoering in Tilburg van de woonruimtewet 1947, waardoor de gemeente de bevoegdheid krijgt leegstaande woonruimte te vorderen van de eigenaar van het betreffende pand en deze toe te wijzen aan een woningzoekende, die daarvoor naar het oordeel van de gemeente in aanmerking komt. Het is een langdurig debat geworden en tijdens dit debat is duidelijk geworden, dat deze zaak een diep ingrijpende politieke betekenis heeft, het raadslid Wilbert Willems van de PSP legde daarop terecht de nadruk. Men moet zich echter op die poli politiek besluit betekent uitdrukking gt maar met die uitdrukking is zo’n verlan in Tilburg op korte termijn meer, véél meei kader van deze noodzaak is de bevoegdheid van de gemeente om leegstaande woonruimte te vorderen maar één van de maatregelen, en niet eens de belangrijkste. Bovendien is het raadsbesluit niet zó verstrekkend: men zal in april overwegen om aan de Kroon wederinvoering te vragen van de vorderingsbevoegdheid van de gemeente, en het is nog lang niet zeker of het dan allemaal ook doorgaat. Maar goed, zoals de figuur er maandaga vond uitzag, bleek de gemeenteraad dan toch in meerderheid van mening, dat wederinvoering van deze wet in Tilburg een gunstige invloed k hebben op de woonruimtedistributie. A.S. MOEDERS Baby-Home Beutler heeft voor uw liefste, alleen ’t allerbeste. Baby - Home Beutler heeft een geweldige kollektie kinderwagens, meubeltjes, uaioc. en natuurlijk nog heel veel andere heejt artikelen, zoals boxen, ki kantoor derstoelen en wandelwagens. Hef beslist de moeite waard dit all vrijblijvend te komen zien. Ons a vies SERVICE - KWALITEIT en de voordeligste prijs Graag tot ziens bij Baby - Home Beutler, Wil lem II - straat 88 - 90, Tilburg. uur Echt leren laars^K Stoer stiKsel. j In de kleuren

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1978 | | pagina 1