9 kultureel sentrum D* C l De grootste luxe na de kleuren teevee iicT) 1 déroenbv Bosshammer speelt en improviseert op Heikes orgel Slopfestival met Iceberg en de Pierende slopmuzikanten Hand in hand *7 Maar hoe? 9. 5. 9cmd r Grafisch Ontwerper(ster) en werktekenaar v. d. kerkhof naaicentrum besterdring 63 tiiburg.tel: 434325 NG? Modern SLOTCONCERT MBO Donderdag 1 september 1977 pagina 15 )E TILBURGSE KOERIER 71 pagina 14 13 selectie South-hc BS oenen. sboot 79, n bruin TOOT TOOTSIE GOODBYE sst VOOR ELK FEEST ...naar van LEEST gelegenli s of Mus IEN Restaurant 17.00 u. I iere Tel. (013) 431132 DEL Face on public - Exile one (3). Grafiese ontwerpen voor postzegels Remember - Long Tall Ernie(-). I LOT muziekhuis 900 miljoen tiiburg - REPARATIE VAN ALLÉ MERKEN NAAIMACHINES i ••••••••••••••a DISCOTHEKEN TOP-TIEN Zijn of haar taak zal bestaan uit Het ontwerpen van o.a. advertenties, brochu res, posters, enz. Het maken van werktekeningen. De layout van catalogi en newsletters. Het bewaken van bestaande en het ontwerpen van nieuwe «House-Styles» Doka-ervaring beslist noodzakelijk Bel voor een afspraak 013-320806 studio glas prof, dondersstraat 12, tiiburg jonge reklamestudio in tiiburg heeft, op uiterst korte termijn, nogal wat uitdagende opdrachten en dus vrije stoel voor een VOORAL UW DCEHETZEU ARTIKELEN een het daarom: warm 1 wordt daarna VOOR ECHTE EIKEN MEUBELEN MET GARANTIE NAAR V0RSELAARSBV1 UW LEVERANCIER! Jazz trekt weer volle zalen. Daarom nu eindelijk twee uitstekende boeken Primus V. Gilsstraat 5 Tel. 422178 iMkennl* leer enz. aag □IN Reeds méér dan 50 |aar één begrip Jul. v. Stolber >13 420731 S^a.l8uu,1 jra-.Zuu, GROTE SORTERING SPEELGOED - HOBBY FEEST EN FOP-ARTIKELEN in let k tailhandel :R eike 32 I Pessers 1 jdan en 'n gratis ’ound opl. vrijdagavond in het sfeervolle restaurant een speciale vis- en mosselavond Heuvel 39, Tilburg geeft iede ■■et pro- César tweede "twiste :nwas. ks yk ‘ember is in het Iburg een ten- fiese ont wel van ie laatste •grip voor vertrouwen en service irgstr. 7 en 25 :rde aan Tilburg exposi- int Bië- zoals zo- Is en herden- stelling tot de de gewone ecijfer öf >ofd dra- met diverse gas van loogtepun.c Prijs f inkl. boekje South f Portokosten f 4,95. Schilders van Koninklijke Subsidie in galerie Insaid ste de Koninklijke Subsidie. De vierde Brabantse winnaar is Hans van Wingerden uit Den Bosch, die 26 jaar is. Hij doorliep de academie van Den Bosch en had in De Beyerd een tentoonstelling. The South Jau Band presenteert ter gelegen heid van het vierde lus trum 2 nieuwe JUBILEUM-L.P.’s. 20 Years of Music isten. Een 20 jaar ■inten. f 19,90 Story. beperkt zich niet al- cends. Door de hele De manifestatie bei leen tot de weeke INGANG DE SCHANS I TUBUBG NU RESERVEREN BIJ: 'a°ekA^ kenétetnitlN tilbiirt ♦fll, Itl? Toot Toot Tootsie Goodbye Veelzijdig nieuw reper toire met gastsolist Jabbo Smith, de legendarische veteraan uit de twintiger jaren. Prijs: f 19,90 Portokosten f 3,50 :re informatie en program- len kan men de speciaal projektkrant en iesje bij het kultureel RINGBAAN NOORD 27 TILBURG TEL. 013-430996 U ziet ons vanaf de Ringbaan, maar denk aan het afslagje 50 mtr. voorbij de stoplichten. Volop vrije parkeergelegenheid. 3^ Float on - Floaters(2) LP-versie Don’t let me be misunderstood- 7* Santa Esmeralda (1). RUDYKOOPMANS 7mA leiHÖaóe en rtaannfaóe tn/t een I'll play the fool - Dr. Buzzards F*' original Savannah Band (-). Do it Claudia - Love affair - F* Claudia Cardinale (-) Do your dance - Rose Royce (10) LP.-versie Let’s clean up the ghetto - Phi- ladelphia International All Stars Black is black - Miss Broadway 8) LP-versie. rl Run to me - Kelley Marie (-). In de periode van 2 tot en met 11 sep tember zal de Tilburgse groep «de grootste luxe na de kleurenteevee» een manifestatie organiseren in het kader van het Portable Art Project (meedraagkunst). Deze manifestatie, die tot stand zal komen in samenwer king met «DeGroenlandsestraatweg «Fluitekruid», «Samsam», Het laatste orgelconcert van dit zo- M.B.O., om het orgel bij een breed komen. Vervolgens vermeldt het merseizoen van de Midden Brabantse publiek bekend te maken, werden gramma twee werken van Orgelkring wordt gegeven op zondag 4 voor de vier andere concerten ook an- Franck (1822- 1890), die in de september om vier uur. Op het orgel dere orgels in en om de stad gekozen helft van de vorige eeuw de onbet\ van de Heikse kerk zal Hans Georg voor concerten. Het Heikes orgel doet meester van de Parijse organisten Bosshammer uit Gelsenkirchen Duits- na de verbouwing van dit instrument Van hem klinken het Cantabile, een land, een gevarieerd programma spe- in 1956 weer ruim twintig jaar dienst, rustig lyrisch werk met mooie canons len, met aan het eind een improvisatie Daarom besloot het kerkbestuur dat erin, en de Pièce Héroique, een fel en over een op te geven thema. het orgel dit najaar grondig schoonge- meeslepend muziekstuk dat de nodige Het orgel van de Heikese kerk is bij maakt moet worden, zodat het weer techniek vereist van de solist. In het Tilburgse publiek erg geliefd. Ja- goed funktioneert. Franse sfeer blijven de twee volgende renlang werden er maandelijks con- Het concert van 4 september is waar- werken van Louis Vieme (1870 - certen gegeven. Ook de orgelexamens schijnlijk het laatste vóór de revisie 1937). Uit zijn Pièces de Fantaisie van het Brabants Conservatorium van het Heikes orgel. Daarna zal het opus 53 worden de Sicilienne en de vinden er regelmatig plaats. orgel in concerten niet meer te horen Toccata gespeeld, speelse stukken Daarom opende de M.B.O. dit jaar zijn voor een periode.Hopelijk kan dit met veel afwisseling. zijn zomerserie ook op het Heikes or- instrument dan volgend jaar weer be- Tot slot zal Bosshammer improvise- gel en op 4 september zal daar dan luisterd worden in al zijn helderheid en ren over een melodie, die hij vlak voor slotconcert plaatsvinden. Vanwege kracht, mogelijk zelfs verrrijkt met het concert krijgt overhandigd. Welke de bedoeling van de enkele nieuwe registers. melodie dat is, kunnen we natuurlijk niet vertellen, dat zal tot zondag ge heim blijven. Maar op die melodie zal de solist een orgelwerk moeten bou- waarin alle onderdelen van het ia verwerkt worden. Ongetwijfeld zal Bosshammer deze improvisatie op een eigentijdse manier tot een goed einde brengen. Dat zal een waardige afsluiting zijn voor dit seizoen van de Midden - Bra bantse Orgelkring. orgel bij een breed te maken, werden andere concerten ook an- in en om de stad gekozen ««or concerten. Het Heikes orgel doet de verbouwing van dit instrument in 1956 weer ruim twintig jaar dienst. Daarom besloot het kerkbestuur dat het orgel dit najaar grondig schoonge maakt moet worden, zodat het weer goed funktioneert. Het concert van 4 september is waar schijnlijk het laatste vóór de revisie van het Heikes orgel. Daarna zal het orgel in concerten niet meer te horen zijn voor een periode.Hopelijk kan dit instrument dan volgend jaar weer be luisterd worden in al zijn helderheid en kracht, mogelijk zelfs verrrijkt met enkele nieuwe registers. De solist van vier september, Hans Georg Bosshammer, is voor kenners geen onbekende. Hij is in Duitsland een veelgevraagd orgelbespeler en hij wen, treedt al jarenlang in Nederland op in themé vele plaatsen. Hij is niet alleen orga nist, aan de Augustinuskerk in Gel senkirchen, maar ook komponist van orgel- en koormuziek. Zijn improvisa- tiekunst is overal bekend, en daarom vroegen we hem ook in Tilburg een improvisatie te spelen. Het programma is samengesteld uit grote werken van grote komponisten. Bosshammer opent met de Fantasie en Fuga in g klein van J.S. Bach (1685 - 1750), een van de beroemdste orgel werken van deze grote meester, met daarin een schitterende fuga die een perfekt pedaalspel vereist. Het tweede werk is de eerste Sonate van Felix Mendelssohn - Bartholdy (1809 - 1847). Dit is een vierdelig werk van de romanticus Mendelssohn, waarin zo wel virtuoze als lyrische delen voor- «permane postzegels i de beeltenis gen. Deze visueel aantrekkelijke vorm van toegepaste kunst, die tevens interes sant is omdat de ontwikkeling van voorstudie tot eindprodukt wordt ge toond, is in het Tilburgse Kultureel Sentrum te zien op de volgende tijden: Dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur (bovendien op donderdag- en vrijdagavond van 19.00 21.30 uur); zaterdag van 10.00 -16.30 uur en zondag van 13.00 - 16.30 uur. "iltureel Sentrum dat maar dag is gesloten is gevestigd op ht adres Koningsplein 1 te Tilburg. Reeds verschenen: Rudy Koopmans, «Jazz», 270 blz. f 18,75 Martin Schouten, -Billie en de presi dent-, verhalen uit de tijd van de jazz. 224 blz- f 25,— Verschijnt in september. Op zaterdagavond 3 september aan staande organiseert de stichting Til- burgse muziekwereld haar vierde slopfestival in trefcentrum Posjet, Academielaan 9, met de groepen Ice berg en De Pierende Slopmuzikanten. Om 21.00 uur opent de Tilburgse for matie Iceberg het festival. Iceberg is een nog vrije blues-rock band; net een jaar geleden opgericht. Op het podium lijkt het erop dat de jongens hun naam zo weinig mogelijk eer aan willen doen. In plaats van een blok ijs voor te schotelen zullen ze het publiek een brok eerlijke en hartverwarmende recht-voor-zijn-raap muziek aanbie den. De bezetting is vrij klassiek te noemen in het pop-gebeuren: sologita- rist, slaggitarist, bassist en drummer. Een band die staat als een.... ijsberg. Naast oude rock en roll zijn in het re pertoire ook nummers van Wishbone Ash, Santana, Beatles en anderen op genomen, verder ook diverse blues- werkjes. De stijl varieert hierdoor van rock tot blues en de als aparte stijl te onderkennen close-harmony rock van onder andere de Beatles. In de toekoipst is Iceberg van plan om in het bestaande répertoire, dat steeds uitgebreid wordt, ook eigen nummers te verwerken. De leden van de groep zitten al geruime tijd in het muzikale om de kunst nader tot het volk te bren gen. Gepaard met attrakties voor elke honderdste en eerste bezoeker, slechte kritieken en uitgebreide voorlichting op het gebied van de provinciale meedraagkunst en muziek, zal deze avond met de bezoekers genoeglijk worden doorgebracht. Verkrijgbaar bij Veldhoven- ring 140, Tilburg of AMRO-bank t.n.v. The South Jazz Band Rekeningnummer 45.57.588 - Veldhoven ring 140 (013- 42.47.38). Dezer dagen kwamen er 2 l.p.’s van de platenpersen. De jubileum-l.p.’s van The South Jazz Band ter gelegenheid van haar 4e lustrum «Toot Toot Tootsie Goodbye- en <20 Years of Music» (met div. gasten) zijn hierbij op de markt verschenen. Een boekje over de wederwaardigheden van «The South» is eveneens verkrijgbaar. Van 2 tot en met 27 september is in het kleine zegeloppervlak het niet gemak- Kultureel Sentrum Tilburg een ten- kelijk maken om te komen tot een ver- toonstelling te zien van grafiese ont- antwoorde artistieke vormgeving, werpen voor postzegels en wel van De ekspositie die is samengesteld alle speciale uitgiften die de laatste uit de kollektie van het Nederlands twee jaar zijn verschenen. Postmuseum beperkt zich tot de Naast de ontwerpen zijn ook voorstu- zgn. «speciale emissies», dies, schetsontwerpen en werkteke- zomerzegels, kinderzegels ningen te zien, met daarbij enkele kingszegels. Dit in tegenst ontwerpen uit dezelfde periode die «permanente emissies», niet als postzegel zijn gerealiseerd. postzegels die öf een waardec Er worden ca. 60 ontwerpen getoond, de beeltenis van het staatshoc met daarbij ontwerpen van o.a. Gra- tama, De Vries v.d. Toom, Jaap Drupsteen en Jurriaan Schrofer. Het Kultureel Sentrum in Tilburg wil met deze ekspostie wat van de achter gronden laten zien van één der best verkochte produkten van onze gra fiese industrie: de postzegel. Jaarlijks worden er zo’n 900 miljoen postzegels geproduceerd met een to tale waarde van ca. f450.000.000,en nog nooit heeft een grafies ontwerper de opdracht voor het ontwerpen van Het Kult postzegel geweigerd. Dit ondanks dag is ge feit dat de beperkingen van het adres Kc Boekje South Story met de geschiedenis en wederwaardigheden van The South AuteurAllard Möller. Prijs f 4,50 Portokosten f 2,20 Van 2 tot en met 29 september a.s. stellen de vier Brabantse winnaars van Je Koninklijke Subsidie van dit jaar hun werken tentoon in de Oisterwijkse galerie Insaid, Heusdensebaan 50. Het belooft een expositie van niveau te worden want het Brabantse kwartet schilders zal met werken uit de Subsidie-inzending, alsmede recen- ere doeken aan de tentoonstelling deelnemen. De deelnemers zijn Gerad Hendriks 28) uit Den Bosch, die al enige ten- oonstellingen op zijn naam heeft staan. Hij exposeerde o.m. in het Van Abbe, in Antwerpen, in De Ruimte in Eersel en het Kruithuis in Den Bosch. De Nederlandse Kunst Stichting heeft schilderstukken van hem in collectie. Peter Thijs (27) behaalde de Konin- dijké Subsidie voor de tweede maal. De jury meende ook verleden jaar de irijs aan deze Tilburger te moeten bekennen. Peter Thijs studeer ie academies in Den Bosch en 1 :n was behalve enige kleinere e ies deelnemer aan de Brabar lale. De Bredanaar Frans van Veen (27) leed S.T«Joost en de academie te Den 3osch. Hij exposeerde eerder in De leyerd te Breda en won voor het eer ste luxe band» en «De dwarsband», wordt met, in, naast, bij en in de buurt van het kultureel centrum gehouden. Vrijdag 2 september zal de eerste pre sentatie plaatsvinden. Om 20.30 uur zal in het kultureel sentrum, in feeste lijke stemming met eau de cologne, ^straatweg», opnieuw een, tot mislukken ge- «De groot- doemde, poging gelanceerd worden Steeds meer worden wij in ons dagelijks leven betrokken bij ontwikke lingsproblematiek en vragen wij ons af wat de verbanden zijn tussen situaties in onze direkte omgeving en de omstandigheden waarin mensen in de derde wereld moeten leven. Deze leergang ontwikkelingsproblematiek die voor de derde maal georga niseerd wordt door Buro Buitenland van de Hogeschool in Tilburg beoogt deelnemers een beter inzicht te geven in de dieper liggende oorzaken van het ontwikkelingsvraagstuk en hoopt dat ze daardoor later een informa tiebron voor anderen kunnen zijn. Buro Buitenland wil deelnemers aan de leergang door zelfwerkzaamheid en persoonlijke betrokkenheid wegen aangeven van waaruit men een eigen visie kan ontwikkelen op de wijze waarop men kan bijdragen aan een mondiale samenleving. van het kultureel sentrum staat zijr. «v aktiviteiten in het'teken van de mode niet op zaterdag 10 september maar al op woensdag 7 september om 20.30 uur in het kultureel sentrum. Deze door Samsam georganiseerde en al lang voorbereid kleeresjow zal een terugblik werpen naar de zestiger jaren. Deze sjow zal begeleid worden mét muziek van «De grootste luxe band». Voor verder maonderdelt vervaardigde «meeneem»-affie: sentrum afhalen. zadel en bewegen zich in de rock en roll en de folk. De vier muzikanten zijn: Will Smetsers, basgitaar en zang, zijn broer Cees, slaggitaar en zang; Cas Hamburg, sologitaar, zang; Wil lem Küller, drums en zang. Mocht het die zaterdagavond koud zijn, kom toch! Het ijs zal er smelten, aanbevolen. De avond wordt daarr volgespeeld door de Pierende Slop muzikanten; een sessiegroep van mu zikanten uit Brabantse popgroepen. Voor deze sessie is wel enkele malen gerepeteerd door mensen die deel uit maken van de basisopstelling, twee pianisten, saxofonist, dwarsfluitist, bassist, drummer en zanger. Door de sterke nadruk op toetsen, 2 pianisten en blaasinstrumenten zou de muziek van de slopband weleens uit kunnen groeien tot muziek van een uniek ge halte. De stichting Tilburgse muziekwereld wil nog opmerken dat mensen die zich nauw verbonden voelen met muziek in al haar vormen nog steeds aansluiter kunnen worden bij de stichting door een briefje te sturen naar Postbus 453 in Tilburg of te bellen naar 430196. Uiteraard kan ook alleen informatie gevraagd worden omtrent het doel en de werkzaamheden van de stichting. De leergang gaat 15 september van start en wordt geopend door Dr. H.M. de Lange, direkteur van de NOVIB (20.15 uur aula Hogeschool). Dr. De Lange zal een inleiding houden over het ontwikkelingsvraagstuk waarin hij juist vanuit onze persoonlijke betrok kenheid het probleem zal proberen te benaderen. Tijdens de tweede avond, 22 september (20.15 uur aula Hoge school), zal Frans Swartelé, mede werker van de wereldschool in Has selt, een inleiding verzorgen. Na deze twee introduktielezingen zul len de deelnemers onderverdeeld worden in werkgroepen» Groepen die voor het eerst de ontwikkelingspro- blematiek bestuderen en na een glo- baal inzicht verworven te hebben een t specifieke studie ter hand nemen, dan wel met een reeds aanwezige basis- kennis van de problematiek een speci- fieke studie ter hand nemen. Deskun- dige diskussieleiders zullen de werk- groepen begeleiden. Hun voornaam- ste taak bestaat uit het stimuleren van de groepen in haar werkzaamheden. Dit kunnen zij doen door op de juiste momenten informatie van de leergang- leiding door te spelen, door kontakten te onderhouden met andere begelei ders en door verslag te doen van de inhoudelijke gang van zaken binnen de groepen. Inleving in de sfeer van de werkgroep en daarbinnen een stimu lans zijn is belangrijker dan als aan- drager van oplossingen te fungeren. Tevens zullen de werk groepen de beschikking hebben over een budget dat ze aan kunnen wenden voor aktiviteiten die in verband staan met het vergaren van informatie over de problematiek (excursie, uitnodigen sprekers, films etc.). Buro Buitenland gelooft dat voor ie dereen die weet dat ontwikkelingssa menwerking nodig is maar zich af vraagt hoe, deze leergang een gelegen heid is daar meer inzicht in te krijgen. Inschrijving en informatie: Buro Bui tenland, Hogeschool Tilburg, Hoge- schoollaan 225 (013-66.22.36). tussen liggende week heen zullen de klanken van het P.A.P. ook elders in de stad te horen zijn. De dwarsband, i een viermans formatie met soft rood- rose muziek en gezellige samenzang zal op vier plaatsen haar prestaties la ten klinken: dinsdag 6 september om 10 uur op de burg, van de Mortelplein; woensdag 7 september om 14 uur bij het Wilhelminapark; vrijdag 9 sep- tember om 14 uur op de Heuvel en Fluitekruid zaterdag 10 september om 14 uur op_ Zaterdag 3 september zal om ongeveer het Wagnerplein. 14.00 uur in aansluiting op de vrijdag- Kleeresjow avond, de meedraagkunst naar bui ten worden gedragen. In de Heuvel- In tegenstelling tot wat op de affiesjes straat zal het Portable Home Porject van het kultureel sentrum staat zijn de gemanifesteerd worden. Een groepje van volkse muzikanten, verenigd on der de naam Fluitekruid zal in dezelfde straat enkele uit de middeleeuwen da terende liedjes ten gehore brengen. Naast de noodzakelijke aanwezigheid van toehoorders zitten in deze groep Hanneke Bangers, Mirijam Bijvank, Els Hendriks, Julie Hustinx, Frans Hijgens, Rolf Janssen en Mark Zee- gers. Dwarsband

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1977 | | pagina 15