A King Kong i 89 9 0 Chicago Theater Vanaf 16 december a.s. WERELDPREMIÈRE Demeest opwixidexide filmeirvaxdxig; aller tijden in de schouwburg! I 29 het zit wel goed... 11 Globe nog eens met «voorjaarsontwaken» MM '9 w IKMT r!CUMER. de tilburgse koerier Paul van Vliet brengt Theater brengt Rijk de Gooyer in blijspel Quitte of dubbel f F Act met middeleeuws Toots Thielemans Publiekstheater met \rjtf I ftE 9 «Verre vrienden» Mickery presenteert Belt and Braces» «Nu Noch» «Hamlet» van W. Shakespeare zijn one-man-show r»‘ Donderdag 9 december 1976 pagina 13 lent, ponbc Paul van Vliet Drie akteurs van de Londense groep «Belt and Braces». Rijk de Gooyer in «Quitte of dubbel» in jazzclub Old Fashion a.s. zondagmiddag 12 december Publiekstheater, die samen «Hamlet» op de Tilburgse o.a. Marian Drexhage en Marius Monkau werken mee aan «Nu Noch» van Theaterwerkgroep F. Act. Hugo ins van dag dag: de I De ex{ dag Eers ;n drie door leulman, Edmond Clas- ik en Pim Peters. Toots speelde ook de mi bekende films als «Midr; en «The Gettaway» r..^. Quec- Fruit stre» me Toots t ipon - boekjes, en abonne- voorbe- de spe rt tot aatsen 27 en plaat- abon- - kaart of cassa afge- iderdag 16 Dubbele expositie in «’t Achterhuis» Drie van de zes medewerkers aan «Verre Vrienden»: Eric van der Donk, Edmond Classen en Margreet Blanken. voor de Dus a.s. zondagmiddag 12 december - aanvang 15 uur. Reserveringen: tel. 013-420770 iedere Sims en Quincy Jones, met wie hij in de States praktisch alle filmmuziek opneemt. Zijn meest bijzondere com positie is natuurlijk het wereldsucces «Bluesette», de mooie jazzwals. in staat c in het gez\ i een nieut teer die we tan toe val opzet. We at dit toe ve amper mogelijk ie dat dan deed, snel met Toots, 1 optreden in de ;r's day» in 1958 t Festival, zeer veel, r :nigde Staten, iten gemaakt met T -B ^-intet, Zoot middag tussen 12.00 en 18.00 uur. expositie is te bezoeken op elke tussen 10-20.15 uur, behalve op rste Kerstdag. )e muziek zat al op jonge leeftijd in zijn vierjarige leeftijd reeds een mini- DINODE LAURENTIIS presenteert KING KONG EEN JOHN GUILLERMIN FILM met JEFF BRIDGES. CHARLES GRODIN Executive Producers FEDERICO DE LAURENTIIS CHRISTIAN FERRY Scenario LORENZO SEMPLE Jr. Produktie DINO DE LAURENTIIS Regie JOHN GUILLERMIN Muziek JOHN BARRY uitgebracht door (h^ ?edie» noemde Frank eerste grote en nog ide toneelwerk. Daarna gaat alles zeer s zoals bijvoorbeeld zijn film «Jazz on a Summer op het Newport Toots treedt zeer veel op ABC-TV in de Verenigde' St; Hij heeft vele platen gen o.a. George Shearing Quit De akteurs en aktrices van planken gaan zetten. Mickery presenteert op maandag 13 december om 20.15 uur in de Studio- zaal van de stadsschouwburg de Lon dense groep «Belt and Braces» met de muzikale komedie «England expects». niemand is in staat of bereid, het mes te zetten in het gezwel en zo de loop der dingen een nieuwe wending te ge ven. Wanneer die wending toch komt, kun je aan toeval denken, aan èen daad zonder opzet. Weliswaar laat het stuk zien, dat dittoeval is voorbereid, maar het is amper mogelijk om vast te stel- - len wie dat dan deed, en wanneer. De Jaar leerde regie is van Hans Croiset en Ton Lutz. i deze produktie van het zo suk- /olle Publiekstheater werken on- ier, Ton Ruit ikel, Wi„, 5, Jat stond in 1 iter geweerd. De eerste ih 1906. Het behandelt gestileerde scènes twaken van een scholieren. I en verwarring “ïrd door de be- schaamte Plaatsverkoop Paul van Vliet Houders van couf kunst - knip - kaarten menten hebben recht op spreken. Zij kunnen met ciale voorbesprekingskaart woensdag 15 december plat reserveren voor maandag dinsdag 28 december. Die sen moeten op vertoon van nement, kunst - knip - couponboekje aan de kas haald worden van donderdag 16 tot en met zondag 19 december (alleen overdag). De vrije verkoop is alleen moge lijk voor woensdag 29 en donder dag 30 december en begint maan- 20 december om 11.00 uur aan kassa. Vanaf 7.00 uur zijn volgnummers verkrijgbaar. In «’t Achterhuis», kunst en antiek- galerie, Tilburgseweg, Goirle wordt tussen 17 - 29 december een dubbele expositie gehouden, die zonder twijfel in wijde kringen belangstelling zal trekken. Daar is een tentoonstelling van wandtegels uit de 16de t.m. 19de eeuw uit de kollektie van Teun de £en Booy uit Ter Borgh, die gepolychro- >n E meerde, mangaan en kobalttegels om- hele aanpak vrij dire». vat met voorstellingen als scheepjes, effekten berekend, ruiters, kinderspelen, bloemstukken,» De groep maakt gebr ridderfiguren, alsmede schouwtegels die met een groot ge1 en tableaus, die tegenwoordig weer geschreven zijn graag worden toegepast bij restauratie van oude gebouwen en bij aankleding van rustieke interieurs. Voorts is er een expositie van de Tilburgse schil der Victor Leygraaf (62), die een kol lektie olieverfschilderijen, aquarels en pentekeningen brengt in het realisti sche genre, kunst dus, die door ieder een naar waarde kan worden geschat. De akteurs Marius Monkau, Bert Bui tenhuis, Flip van Duyn en Ellen Ve ger, de komponist Jan Keyne, de dra maturge Marlies Cordia en regisseur Rein Edzard hebben voor deze voor stelling een groot aantal schilderijen van bijvoorbeeld Breughel, boeken over de middeleeuwse heksenproces sen en hedendaagse geloofsvervolgin gen, enz. bestudeerd. Daarmee is een klucht gemaakt, waarbij het publiek na afloop van de voorstelling zelf mag kiezen: Nu noch! of Nu nog? Toegang gratis. Na het grote sukses van Wat een gekke man... en z’n vrouw dan?» en de blij- speltrilogie «Zo zijn onze manieren» komt Toneelgroep Theater ook dit sei zoen met een nieuwe Ayckbourn, «Verre vrienden». Woensdag 15 de cember in de stadsschouwburg. Publiekstheater brengt op donderdag 16 december «Hamlet» in de Stads- I schouwburg. Dit is één van de mees terwerken van William Shakespeare. Waarschijnlijk heeft Publiekstheater iets, wat andere toneelgroepen niet hebben. Vorige maand zorgde deze toneelgroep voor de eerste uitver kochte toneelvoorstelling van dit sei- zoen met De Kaukasische Krijtkring regie is van Hans Croiset cr. To van Brecht. Het zeer indrukwekkende Aan deze produktie van het «Hamlet» is een uitgesproken goede sesvolle Publiekstheater wern kqns om (opnieuw) kennis te maken der andere mee: Eric Schneidc met Publiekstheater. Lutz, Sigrid Kpetse, Josée In Hamlet draait alles om de man, die Max Croiset, Hans BoswinI precies ziet wat er om hem heen van der Grijn, Johan C gaande is., exact weet wat daaraan fout Royen, Albert Abspoel, -S en wat er zou moeten gebeuren, Herman van Elteren, F maar die tenslotte toch niet zelf han- ven, Chiem van Hom delt. Uit onmacht? Uit onwil? L.v zelfde vraag rijst bij.de figuren om Hamlet heen. Allen weten dat «er iets rot is'in ’t rijk van Denemarken» maar Diana (Margreet Blanken) heeft jeugdvriend Colin (Eric van der Donk) uitgenodigd, omdat zij onlangs hoorde hoe zijn verloofde is verdronken. Om hem te laten voelen dat hij nog echte vrienden heeft, nodigt zij ook enkele andere vroegere vrienden van hem uit. Dat dit «weerziensfeestje», waaraan toch zulke menslievende gedachten ten grondslag liggen, heel anders loopt, dan wie ook zou durven dro men, begrijpt iedereen die wel eens een stuk van Ayckbourn heeft gezien. Grap op grap stapelt hij weer op el kaar, maar onderwijl geeft hij ook een rake karakterisering van de personen en hun relaties. Lachen met het ijs op je tanden, zei iemand eens. kan alleen de vraag gesteld worden: Nu nog? (Nu, noch wil zeggen: «Toe maar!» of «Ga ja gang»!). Weldra boekte hij enorme vooruit- gang en in de jaren na de oorlog vindt iter, men hem in Duitsland, waar hij in ver- Vim scheidene Amerikaanse klubs op- Ooms, Jan van treedt. el, Celia Nufaar, Hij bezoekt ïeeds in 1947 de V.S. want hij wil er de muzikale situatie leren kennen. In 1949 neemt hij deel aan het des vermaarde Paris Jazzfestival en vanaf 1950 komt een groot Ameri kaans contact tot stand voor zijn ver- Toots speelde ook de muziek in zeer dere muzikale loopbaan. Hij wordt bekende films als «Midnight Cowboy» door de wereldberoemde clarinettist en «The Gettaway» met Steve Mc- Benny Goodman gevraagd voor een Queen en onlangs ook in «Turks' zeer belangrijke Europese tournee. Fruit» en zeer recent in «Salut l’Arti- In 1951 besluit hij dan ook naar de V.S. stre» met Marcello Mastroianni. te gaan waar hij in de tijd tussen 1953 Toots brengt overal waar hij optreedt en 1959 deel uitmaakt van het George een sympatieke atmosfeer wars van Shearing combo. alle verplichtingen. Hij speelt zowel pure jazznummers op de mondharmo nica als zijn meer vermaarde filtn- thema’s en zijn altijd ontroerend klin kende gitaarbewerkingen. iruik van tekstèn, gevoel voor humor geschreven zijn en met vaart gepre senteerd worden. Alle scènes zijn op gebouwd rond een betrekkelijk simpel verhaaltje over een meisje uit Belfast dat in Londen wil gaan werken en daar gekonfronteerd wordt met de ekono- mische teruggang en de daaruit voort komende bedrijfssluitingen. Dat ver haal geeft aanleiding voor een bonte mengeling van sketsjes en liedjes die de aandacht voortdurend vast weten te houden. Ook muzikaal gezien levert deze Engelse groep goed werk. Toegang gratis. De Engelse groep Belt and Braces be staat uit zeven akteurs en aktrices die niet alleen goed spelen, maar ook met veel gemak zingen en musiceren. Al deze talenten worden in dienst gesteld van een produktie die door twee van de akteurs (Gavin Richards en John Fiske) geschreven en van muziek voorzien is, Politiek theater gepresen teerd in revue-achtige vorm. De oorspronkelijke bedoeling van deze produktie was dat zij vooral in kleinere theaters, kluphuizen en kroe- ®<*n gespeeld kon worden. Dat gebeurt Engeland zelf ook. Daarom is de c -Jirekt en Qp duidelijke 1890, maar werd trent al het geslachtelijke en de twee ende obsceniteit vrienden Moritz en Melchior. Melchior geeft aan Moritz een zelfge schreven inleiding tot de seksualiteit. Dat brengt Moritz zo in de war, dat hij uiteindelijk zelfmoord pleegt. De wegen van Wendla en Melchior kruisen elkaar ook. Wendla raakt zwanger en sterft als gevolg van een onhandig uitgevoerde abortus. Mel chior belandt in een verbeteringsge- sticht, waaruit hij ontsnapt. Hij komt op het kerkhof waar Wendla begraven ligt en zal uiteindelijk besluiten om in leven te blijven. zorgc eerste ling van De Kaukasische Kr :ht. Het zeerindrukwe t» is een uitgesproken goede n (opnieuw) kennis te maken liekstheater. lamlet draait alles om de man, die ït wat er om hem heen ‘laraanfout gebeuren, Herman van Elteren, Franck van Er- zelf han- ven, Chiem van Houweninge, Die- Koolschijn, Henk Reijn en Har den Berg. De plaatsverkoop start donderdag 9 tijds december. Met de kinderen naar de repetitie van Tilb. Big Band Ook aanstaande zondag is er in de Studio-zaal van de Stadsschouwburg - weer een openbare repeitie van de Ti 1- fc burg Big Band. Voor de eerste keer is ,er dan ook een kinderkresj open tij dens de repetitie. Dit is een nieuw inita- tief van de direktie van de Stads schouwburg in samenwerking met de Tilburg Big Band en de fanclub van de Tilburg Big Band. Deze gratis kresj is gevestigd in de Magda Janssenszaal, die via de Studio-zaal bereikbaar is. De openbare repetities zijn steeds gra tis toegankelijk. Aanstaande zondag begint de reptitie om 12.00 uur. Het stuk ontst vanwege zijn languit het theate opvoering was ih in korte, soms zeer j het seksuele ontt groepje middelbare Hun onzekerheid worden nog verergerd dooi uv- krompenheid en de valse schaamte van hun ouders en leraren. Centraal in het stuk staat de levensge schiedenis van drie jonge mensen: de 14-jarige Wendla, die door haar moe der in onwetenheid wordt gelaten om- Zuidelijk Toneel Globe brengt zon dag 12 december «Voorjaarsont waken» van Frank Wedekind in een regie van Ulrich Greiff. Met o.a. Eli sabeth Andersen, Mart Gevers, Theu Boermans, Hans Hoes, Dick Scheffer, Joost Prinsen, Henk Rigters, Siem Vroom en Jennifer Willems. Dit toneelstuk heeft uitstekende re censies gekregen na de landelijke première. Het Nieuwsblad van het Zuiden sprak van een «uitstekende prestatie van Globe met Wedekind», de Telegraaf: «Een pluim voor Globe en de regisseur», Algemeen Dagblad: «Mooi spel van Globe» en De Stem: «Een mooie en interessante voorstel ling.» «Een kindertrage Wedekind zijn e steeds meest beroemt De show waarmee Paul van Vliet de ders van abonnementen, kunst-knip- dagen tussen kerst en nieuw van kaarten eh couponboekjes een aan- maandag 27 tot en met donderdag.30 trekkelijke regeling vastgesteld om december in de stadsschouwburg aan plaatsen te komen, komt overbruggen, heeft als basis het programma, waarmee hij in het vorige seizoen zo veel sukses had. Er is ech ter heelwat nieuw materiaal bij de lied jes, de konférences en de ieperingen bijgekomen. Zo kan er onder andere gekeken en geluisterd worden naar schoolverhalen, een chaotisch verlo pende vergadering van een wijkcen trum, de sprekende pantomimespeler, I een vakantieverslag uit Torremolinos en de schapenfokkende baron Taets van Avezaete. De kontrasten tussen I ernst en clownerie zijn opnieuw r scherper geworden. De theaterregie is I van Nick van den Boezem. De teksten J zijn voor het grootste deel van Paul I van Vliet. De muziek wordt verzorgd I door hét kwartet van Rob van Kree- I veld met Hans Beths (slagwerk), Wij- I nand Blok (Gitaar) en Koos van der I Sluis «bugel, bas). Voor dit tiende programma is speciaal voor de hou- Ook in «Verre vrienden» komen weer zes mensen voor, drie vrouwen er mannen. Zij worden gespeeld Margreet Blanken, Bea M« Pauline van Rhenen, sen, Eric Van der Doni I Deze avondvullende voorstelling van I Theaterwerkgroep Fact uit Rotterdam in de Studio-zaal van de Stads- schouwburg op vrijdag 10 decqmber I om 20 u. 15, wil een kollage zijn over I de middeleeuwen met als basismate- I T riaal de bekende oud-Nederlandse I kluchten: Nu, noch, Die Clute van I K Playerwater en Rubben Lippijn. Bij I I het beschouwen van de Middeleeuwse maatschappij ontdekt de theaterwerk- groep een stomme verwondering over de absurditeit ervan, over de scherpe E kontrasten, die er bestonden, bijvoor- I beeld tussen de begane wreedheden en de gepredikte liefde. Moderne mensen lachen vlug om misvattingen uit de ge- I schiedenis, maar met een toneelstuk Rijk de Gooyer, Ronny Bierman en Jan Vreeken brengen op zaterdag 18 en zondag 19 december het springle vende blijspel «Quitte of dubbel» van Frank Gilrov in een regie van Berend Boudewijn. «Quitte of dubbel» speelti Las Vegas, de gokstad van Amerika. De Nederlander Bob van Dijk (Rijk de Gooyer), al twee keer gescheiden, is er barpianist. Hij speelt veel roulette en verliest dan meestal. Francis Stelma (Ronny Bierman), ook uit Ne derland afkomstig, is een balletmeisje van het tweede garnituur. Zij is niet getrouwd maar heeft al tien jaar een verhouding met de rijke zakenman Lockwood (Jap Vreeken). Francis neemt Bob, als zij drie maanden niet van haar minnaar heeft gehoord, eens een avondje mee naar haar flat. Dat avondje heeft ingrijpende gevolgen voor de eenzame Francis en de aan het gokken verslingerde Bob. Een vlot blijspel, dat door de pers goed is ontvangen, waarbij vooral de rol van Rijk de Gooyer door menige recensent als subliem werd beschreven. Toots is een echte Brusselaar van geboorte. De hem, want vanaf bespeelde hij accordeon. Omstreeks zijn achttiende levens- k-. de hij als autodidact gitaar en mondharmonica spelen. 5b®

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1976 | | pagina 13