I A ÏÏiT/iiïrliMww Sn 1 flip FASHION OPEN WEAVE 198 8 uur Het wonder van I ektie Eigenhandig 6: kijk-, doe- en informatie - evenement in Rotterdam SINT-NICOLAAS IN THE OLD FASHION beige - 150 cm breed GE 1NGEN van herwaarden'® interieurs Iw J Konsert op de zaterdagmorgen Filmmarathon brengt in 12 vier grote science fictionfilms de taal der dieren DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 4 november 1976 pagina 23 smber 1976 pagina 22 Harmonie Theater •e pr «int 188, Tel. 433560-682449 voor The South- Jazz Band in Jazz-club Old Fashion vol imigi 1 86 imidse SPECIALS straat 42 "g 32.09.26 Heuvelring 120 NU VOOR... Kwelplein (46 Tilburg Te! 6830± IWe/ Julien Clerc-No.7 Voici Julien Clerc 2 zéér binnenkort Julien’s 8ste opk leverbaar bij: a.s. vrijdag 5 november nu f 6,75 or uw open haart ST INDERDELEN nu f nu f nu f nu f nu f nli f nu f nu f Een ui clavec neke ZELF TAPIJT EN MEUBELS REINIGEN ila heeft ister- en een 12 dec. TOOTS im voor die| f 42,— vol Enfir «EI DFZUIGERS trolux 65,- 9,95 29,95 60, -I 32,50 10,- 1,98 8 t - zel- iof aan klaar kunner tie de k. is er eet gesel het klarit Zant sour «Van dier tot dier» een nieuw boek van Prof. Stolk. kTHtSMHOOT agen... het is weer :en stukje breien. ;ke Ganzenbordspel van de beurs saa! in de IxOtterdamse Ahoy wordt -,ebied van presenta- ;edaan, zo latie aan- en door nieuwe tegen in l.v ait de film lolfas Vlei mmunica- t bij tot de telt Artis- Old Fashion a.s. zondagmiddag 7 november. Na i de stad zal deze onmiddellijk een bezoek brengen ransrechten bewe- r buiten. zijn - derscheic1 servatorii aan het A waar hij n lospel beL aan het Podium jaar op i deamus van start t musici de gelegenheid meer in het openbaar Daarnaast h< Kunsten: derlandse gen. Zowel de koffie als de toegang is gra tis. Huur mister stear niging. Vanaf f voor 35 m2 tapijt. WIJ REINIGEN VOOR U VOOR F 1,85 PER M2. VITRON TAPUTREINIGING is een levendige kompositie en sici zullen er kennelijk hun ple- i gevonden hebben. Van Soler is id dat hij in een zeer galante stijl mede gevormd onder de toen e Italiaanse invloed in - TT*‘ «Concerto III in G» van ïriaal ling, In de meest uitge e «grote imberheid van de Neder Voorverkoop vanaf heden! Tel.: 420770 a.s. THIELEMANS met zijn kwartet 21 jan. a.s. LAZY MAMA and her CRAZY PAPA’S 19 nov. a.s. THE STORYVILLE JAZZ-BAND met als gast KEN COLLIER muziekhuis 'gjff JULIANA VAN STOLB ERGST RAAT 7 en 25, TILBURG. TEL. 013 420986. Entreekaarten Studium Genei 114, Katholieke Infobalie, school Tilt Heuvelstraat komende tijd staan er nog I bijzondere concer' imma van jazz-clul waarvan dt ;start is op >e Jazz-Ba nd gast Ken s Barber les Toots - IWc/ <5 T N 7 BANKSTELLEN f 75,-Autobe- kleding f 55,-BISSELL sham- pomaster f 32,— voor 30 m2 tapijt. BUITENBAND 26 1 voor f 6,—, ruime sortering brom fiets buiten- en binnenbanden voor scherpe prijzen. Jan Kuijsters, Veldhovenring 77, Tilburg. i zijn te verkrijgen bij erale, Gebouw C kamer Hogeschool Tilburg; Gebouw B Katholieke Hoge- iburg; De Vrije Boekhandel, t 139, Tilburg. JULIEN CLERC E De deelnemers op het gebied van krea- tieve bezigheden, en de in een aparte «beursstraat» ondergebrachte vereni gingen op allerlei hobbyterrein, geven tezamen een schat aan informatie. Ei genhandig heeft in de afgelopen jaren heel wat mensen op een goed vrijetijds- idee gebracht. van herwaarden heeft ook deze week weer in uw voordeel ge prijsd! VOORLICHTING Informatie staat trouwens centraal bij alles wat de beurs biedt. Je hoeft je helemaal geen geheide doe - het - sti ver te noemen, als je eens wat in of aan je huis doet. Als dat de norm zou zijn, is eigenlijk letterlijk iedereen een doe - het - zelver. Wie zet er bijvoorbeeld niet af en toe een stekker aan een elek trisch apparaat? En van daar is het een stap naar ingewikkelder bezigheden met elektriciteit. Maar wat kun (en mag!) je nou zelf doen, en wat niet? Q95 VJp.M. Het Rotterdamse GEB steekt de kop niet in het zand: het steekt niet alleen de' waarschuwende vinger op tegen gevaarlijke aktiviteiten met stroom, maar het laatje ook duidelijk zien hoe je de dingen doet die je het best zelf kunt opknappen. Al was het alleen maar om een peperdure vakman uit te sparen. ECTRÖLUX ,^198,- land Electro ky-Splendy 2000 20% korting 4 ES «nieuw» lang ge en gekweld tot zij hun :i,cheid hebben vv vt letterlijke zin maar nummers 2 ontgroening van su- ider gaat wordt als makke soldaat Philh. Orkest. Herman Hopman werd in 1945 r" Utrecht geboren. In 1971 behaalde hij zijn einddiploma orkest-spel r iding aan het Brabant rium, vervolgens studeert t Amsterdams Conservatorium ij in mei jl. zijn einddiploma so- lehaalde. Herman is verbonden t Gelders Orkest. n Jonge Kunstenaars ging vorig initiatief van de Stichting Gau- met als doel jonge iheid te geven zich openbaar te presenteren, leeft het Podium Jonge laars tot doel de nieuwe (ne- se) muziek tot klinken te bren- stadium te bereiken (met af en toe een knipoog naar de commercie) waarin ze nu verkeert. We zitten nu in tweede jazz-revival. The South Jazz Band is om deze revival het hoofd te en bieden. Er is aan de p1 laatste maanden veel ge< :en nieuwe geluidsinstalk :haft, nieuwe costuums, 1 aantrekken van een Zulke puike voorlichting krijg je EIGENHANDIG ook van instanties als de Drinkwaterleiding, de dienst van gemeentewerken en plantsoenen, hij sport en rekreatie, volkshuisvesting met on- en de politie. Het ministerie van its Con- Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or- rde hij dening laat alles zien op het gebied van woningverbetering... en de daarvoor verkrijgbare sub sidies. Fugetive Cinema «The Brig» Op donderdag 11 november ’s avonds enige komponist met I om half negen in het Kultureel Sen- ling iets heel moois te trum, draait de film «The Brig», van I Jonas en Adolfas Mekas uit 1964Het is gebaseerd op het gelijknamige toneel stuk van Kenneth Brown, gespeeld door leden van het Living Theatre, dat zich afspeelt in een kooi van één van de strafgevangenissen van U.S. mari niers. o 71 nk: kneed, gekr Wil en pers ren en in de r het woord nc Wiet per n“u 'f VOOR DE HOBBYISTEN De hele Ahoy, dat is: drie hallen plus de Glazen Zaal, staat negen dagen lang in het teken van alles wat een mens in zijn vrije tijd kan bezig houden. Het wordt een dorado voor pure hobbyis ten: modelbouwers, aquariumliefheb- bers, verzamelaars van wat dan ook, poppenspel - entoesiastelingen, espe rantisten, volksdansliefhebbers, ste nenslijpers, handwerksters, elektro- nika - fans, amateurmusici... we kun nen zo nog wel even doorgaan. Voor straf in de gevangenis van het Ganzenbord een tralie doorzag**1 eens wat anders dan vier keer je beurt voorbij laten gaan. Of een ifin, de boetedoeningen in het grote publieke Ganzenbordspel EIGENHANDIG» die dit jaar voor de zesde maal in de Rotterdamse Ah< gehouden, hebben allemaal iets te maken met aktiviteiten op het gel vrijetijdsbesteding, hobby en doe-het-zelf. Het «bord» is ook levensgrr bent zelf de pion. En het is niet alleen voor puur vermaak georganiseerd: de bedoeling is dat het wat opbrengt, en dat is dan bestemd voor de Ammanstichting, die scholen exploiteert voor gehoor- en spraakgestoorden. Dergelijke aktiviteiten karakteriseren de sfeer van EIGENHANDIG, waar de bezoekers kunnen kijken, kopen, de handen uit de mouwen steken, en waar ze geïnformeerd kunnen worden over de nieuwste en interessantste dingen op het hele terrein van zelf doen en hobby. In de meest uitgebreide zin van het woord: dit jaar is er ook vakantienieuws, zowel voor de «grote vakantie» van volgende zomer als voor kleine tripjes om even uit de somberheid van de Nederlandse winter te vluchten. Vele talen Naast een «geluidentaai» kennen die ren ook vele andere «talen». Dat hon- vden met hun geurentaal hun gebied markeren zal u vermoedelijk wel be kend zijn. Maar dat nijlpaarden het zelfde doen met vloeibare mest is waarschijnlijk een pikant - nieuwtje. Geurencommunicatie kan bij sommige dieren over zo grote afstand plaats vinden, dat ze volgens Prof. Stolk lijkt op draadloze telegrafie, maar dan op chemische basis. En wat te zeggen van de «lichttaal» van diepzeevissen nneltist-saxophonist Paul van ntvoort uit* Valkenswaard, is de ind meer «jazzy» geworden, en het repertoire uitgebreid. Volgend jaar bestaat The South Jazz Band 20 jahr, dat zij weer op grootse wijze zullen gaan vieren, een jubileum langspeel plaat met successen uit die twintig ja ren zal dan op de markt verschijnen. Door de sfeer van vriendschap welke het orkest steeds kenmerkte verwierf de band zich hier in Nederland en ver daarbuiten vele fans en buitenlandse contacten. Dit stelde hun in staat een waardige vertegenwoordiger van de jazz-muziek te zijn en functioneerde het orkest als een prima ambassadeur. Vrijdagavond dus in Old Fashion's Jazz-Club een echte Tilburgse jazz avond met een nationaal bekend or kest The South Jazz Band. Aan vang 21 uur. Successie organiseert deze club weer een bijzondere dndercreche, tekenwedstrijden, het optreden van The lis hoogtepunt een bezoek van Sint Nicolaas en Klassieke langspeelplaten Werken voor twee clavecimbels jnïangs uitgebrachte opname 1 Harlekijn Holland hebben de cla- rinisten Anneke Uittenbosch en i Koopman tezamen dyo’s opge nomen van 17e en 18e eeuwse kompo- nisten. Het betreft hier een zeldzaam heid, daar het instrument vaak solis tisch gebruikt werd en die enkele uit- e®n zonderingen zelden of nooit uitge- ^*Jn voerd werden. Het is juist Ton Koop- man die deze werken uit de vergetel heid haalt en ze uitvoert. Zijn partner, Anneke Uittenbosch weet zich uitste kend bij deze gedachte te voegen, zo dat de resultaten op zijn minst glorieus genoemd mogen worden. De werken die uitgevoerd worden zijn van Pedro Blanco, Antonio Soler, Beiden Span jaarden, Francois Couperin, W.F. Bach, de oudste zoon van vader Bach. Het eerste werk van Padre Blanco draagt als titel «I concerto de dos Organos» en zou dus uitgevoerd mo- is gen worden voor twee orgels. Maar de mogelijkheid dit nogal romantisch werkje uit te voeren voor twee clave cimbels, ligt voor de hand daar de kompositie louter geschreven is voor twee toetsinstrumenten en niet alleen voor twee orgels. Het is een leuke kompositie. Vervolgens wordt het 9e deel uit Francois Couperins «Deuxième livre de Pièce de clavecin» uitgevoerd, waarvan slechts de alle mande voor twee clavecimbels ge schreven is. Eigenlijk is dit jammer want nu wordt op kant 1 slechts twee korte stukjes uitgevoerd voor twee toetsinstrumenten. Hiervoor moet men naar kant twee en men ontmoet dan Wilhelm Friedemann Bach, de '““ynist met echt de bedoe ling iets heel moois te schrijven voor deze instrumenten. Het is dan ook de boeiendste uitvoering geworden van de gehele plaat. Het is een lev de musi zier in g bekenc ers. bezat, mede gevormd onder de deze strafgevangenis worden Ame- sterke Italiaanse invloed caanse mariniers net zo lang ge- Spanje.Het «Concerto III in G» *J “knecht en gekweld tot zij hun Soler is bedoeld als studiemateri vu persoonlijkheid hebben verlo- c.q. examenmateriaal. Zijn leerli en in de meest letterlijke zin van kroonprins Gabriël, zou hierop ge- woord nog maar nummers zijn, slaagd zijn. Nu, zou men kunnen stel- niet aan deze ontgroening van su- len, zijn Ton Koopman en Anneke ïrformaat ten onder gaat wordt als Uittenbosch hierop geslaagd, als dat in herboren en zeer makke soldaat nog niet bewezen was. Hun spel is xfgeleverd. voortreffelijk harmonieus en exact Jp griezelige wijze wordt de absolute uitgebalanceerd. Speels en vlot wor- macht van de bewakers getoond die den de zeer laat barokke werken uit- over leven en dood beschikken. Elke gevoerd, waarvoor deze muziek zich 'vorm van emotie of gevoel is onaan- uitstekend leent. vaardbaar en wordt onmiddellijk afge- Een unieke plaat. Werken voor twee straft. Het is de kracht van de film dat clavecimbels, uitgevoerd door An- het allemaal een hoogst geloofwaar- neke Uittenbosch en Ton Koopman, dige indruk maakt met moeite kan Harlekijn Holland, Polydor, 2925 512. men zich voorstellen da) we naar ak- Opname en persing zijn degelijke kwa- teurs zitten te kijken. liteit. Prijs is aanzienlijk verlaagd. De toegang is gratis. TUIN EN NOVITEITEN Laten we overigens de tuin niet verge ten. Dat is altijd een integrerend onder deel van de beurs. Een tuin bestaat niet alleen uit planten en struiken; een echte tuin (die daarom helemaal nog zo groot niet hoeft te zijn) heeft een stuk woon- en rekratiefunktie. Tegels en andere spullen voor een terras, verlichting, vijvers, kasjes en alles wat verder als aankleding voor de tuin denkbaar is, vindt men er. Ten behoeve van deze filmmarathon is een bundel samengesteld met een arti kel van B.J. Bertina en inhoudsbe schrijvingen van de vier films. Prijs f 1,-. Verkrijgbaar bij de plaatsen waar de entreekaarten verkocht worden. Op zaterdagmorgen (6 november) in het Kultureel Séntrum te 11 uur orga niseert het Kultureel Sentrum in sa menwerking met Stichting Gaudea- mus een koffieconcert waarin spelen Herman Hopman (trompet) en Johan Donker Kaat (hoorn) begeleid door Emiel Keyzer (piano). Het programma omvat zowel oude als «nieuwe» muziek met werken van O. Ketting, W.F. Bon, J. Vigneri, A. Scriabin, E. Bozza, J. Francais en A. Goedicke. Johan Donker Kaat werd in 1948 in Westzaan geboren. Hij behaalde in 1973 zijn einddiploma aan het Amster dams Conservatorium waarna hij ver volgens studeerde in Leningrad en aan de Janacek Akademie in Brno (Tsje- choslowakije). Sinds 1972 is hij ver- bonden aan het Noord-Hollands op elkaar Prof. Stolk eigenlijk beter «herken- In een or nen» aan hun zang dan aan hun veren- van kleed. Elke soort heeft namelijk zijn vecjr eigen taal, oftewelelk vogeltje zingt Ton zoals het is gebekt. De geluidentaai nomi komt overigens lang niet altijd uit de bek. Er zijn vogels die op een heel andere manier geluidsignalen vóórt brengen. Wist u bijvoorbeeld dat watersnip kan «blaten» met staartveren En dat de «sjirpcommu- nicatie» van sprinkhanen zó interes sant is voor de verbindingssystemen van de mens dat deze «taal» momen teel door talloze experts in de hele we reld wordt bestudeerd De stad Tilburg heeft in de afgelopen jaren heel wat jazz-orkesten gekend. Hieronder waren grote bands en kleinere combo’s met goede en minder voortreffelijke capaciteiten. De mees ten van hen hielden het echter niet lan ger vol dan een paar jaren, terwijl sommigen erin slaagden het muzikale jazz-hoofd wat langer boven water te houden. Die orkesten echter, welke het pr teerden 19 jaar met bijna dezelfde zetting en onderbroken aan de top van de Nederlandse jazz te blijven, beho ren nog steeds tot de uitzonderingen en «sterken» in de «jazz». Zo’n orkest is ongetwijfeld de The South Jazz Band. Zo’n 19 jaar is The South Jazz Band aktief in de jazz-wereld in al zijn vor men en op allerlei manieren te propa geren. Zij waren het die het Tilburgse jazz-leven samen met The Two Beat en Modern Jazz Society weer nieuw leven inbliezen. Dat ging niet altijd even gemakkelijk, hard, heel hard werken was nodig om het muzikale Vrijdag in Studium Generale in samenwerking De eerste, Invasion of the Body Snat- In verband met het beperkt aantal zit- met de Filmliga Tilburg, organiseert op chers van Don Siegel, behandelt de in- plaatsen is het aan te raden vooraf en- vrijdag 5 november a.s. een filmnacht- vasie van buitenaardse wezens, welke treekaarten te kopen. De prijs ervan is marathon met als thema Science Fic- de mens tot robots maken. f 10,-. De marathon begint op vrijdag- tion. Ze zijn er nog steeds de betere of The conversation van Coppola heeft avond om 8 uur en duurt tot de volgende verschrikkelijke toekomstverwachtin- als motief de moderne afluister- en morgen 8 uur, in het Harmonie gen, ondanks de jarenlange afwezig- spionagetechniek, waarrond heid in de media van Nederlands enige spannend plot wordt opgebouwd. wetenschappelijk erkende futuroloog Zardoz van Boorman laat de ver- Prof. Polak uit Rotterdam. schrikkelijke verveling zien, welke Vooral de angstwekkende toekomst- bestaat in een maatschappij van on- verbeeldingen zijn zowel in de litera- sterfelijke mensen. Geweld wordt het tuur als de film gebruikt om een plot op te bouwen. Steeds speelt de techniek een over heersende rol ofwel als methode ter onderdrukking van groepen (1984 van Orwell) of als zelfstandige verwekker van een griezelige maatschappijvorm (Planet of the Apes). Daarnaast worden vaak gebeurtenis sen uit de huidige of pas voorbije maatschappij als onderwerp genomen. De rode draad door de meeste SF- films is de poging tot uitschakeling van «het menselijke», de individualiteit en de menselijke vrijheid. VIER GENRES De films in de nachtmarathon verte genwoordigen alle vier een ander SF- genre. Sint Nicolaas Jazzfeest in The de intocht van Sint Nicolaas in in The Old Fashion. Voor het derde jaar in 5 middag met een grote ki Old Fashion Jazzband en met al zijn pieten. The Old Fashion Jazzband heeft afgelopen maanden zijn bestaa zen door zijn optreden in The Old Fashion Jazzclub en daar De bijzondere samenstelling van deze band is als volgt: Leiders, Jan v. Tuyn, Manus Waayers, Jan van Tuyn - piano in de jazzwereld bekend als leider van de inmiddels opgeheven Jartown Jazzband. Manus Waayers - Bas reeds in 1944 oprichter van de toen bekende White Stars zat tesamen met Harry van Kleef in de Shouting Stars en is bekend van zijn optreden bij de Moon Liners en Tilburgse Big Band. Toon de Rooy - Trombone, is nog steeds actief bij de Tilburgse Big Band en de Blue Ley Stompers heeft van de oprichting af, 6 jaar gespeeld bij de South Jazzband. Arie van Kleef bekend van het kwartet, Henk Vos, won samen met dit kwartet de tweede prijs in Avro's jazz competitie, uiteraard is hij bekend samen met Riedel van Kleef uit de periode van de SHUTTING STARS. Henny van Kempen trompet, ook nog aktief bij de Volt Big Band en de Bleu Ley Stompers. Gerrit de Beer banjo, Tevens Bleu Ley Stompers en niet te vergeten van de Le Huit Chanteur. Ad van den Dries drums nog steeds de vaste drummer van de Wooltown Jazzband. Dus zoals U ziet een stelletje muzikanten die de oude stijl jazz volledig beheersen. Deze zondagmiddag is overigens voor iedereen gratis toe gankelijk. Aanvang 15 uur. In de komende tijd staan er nog een aantal bijzondere concerten op het programma van jazz-club The Old Fashion waarvan de voorverkoop reeds gestart is op 19 nov. a.s. The Storyville Jazz-Band, met als zeer bij zondere gast Ken Collier. De man die Chris Barber les gaf.) 12 dec. zon dagmiddag Toots Thielemans met zijn kwartet. 21 jan. Lazy Mama her Crazy Papa’s. 1 «Van dier tot dier» is de titel van een Volgens de auteur is het niet uitgeslo- nieuw boek dat Prof. Dr. Anthonie ten dat er. door sommige vissen ge- Stolk heeft geschreven op initiatief bruik wordt gemaakt van een soort van de AMRO bank. In 120 pagina’s signaalcode, zoals mensen die bij sein- wordt een boeiend boek opengedaan lampen kennen, een soort morsetaal in over het wonder van de communicatie de dierenwereld dus. in de dierenwereld. Zestig kleuren- De lezer valt in «Van dier tot dier» van foto’s, en een serie pentekeningen van de ene verbazing in de andere. Voor Peter van Straaten (bekend van de veel natuurliefhebbers zal het nieuwe strip Vader Zoon), brengen de taal boek een geweldig stuk extra- der dieren fraai in beeld. dimensie betekenen. Prof. Dr. Anthonie Stolk laat de lezer «Het observeren van de comr zich realiseren dat de mens niet het tiemiddelen bij dieren draagt I enige levende wezen is dat zo vinding- verrijking van ons leven»st< rijk is op het gebied van communica- directeur Dr. B.M. Lensink in zijn tie. voorwoord dan ook terecht. Aan de hand van talrijke verbazing- «Van dier tot dier» is, zo lang de voor wekkende voorbeelden wordt dit dui- raad strekt, voor 10,- verkrijgbaar delijk gemaakt: de dierenwereld telt vooralle spaarders bij de AMRO kan vele voortreffelijke en ingenieuze toren. Nieuwe spaarders ontvangen communicatie- en informatiesystemen daarnaast 7,50 premie op hun reke- die ons menselijke bevattingsvermo- ning. gen welhaast te boven gaan. Dieren blijken niet alleen contact te kunnen maken via geluiden, maar ook via geuren, kleuren, gebaren, licht stralen en stroomstoten. Beestachtig goed is in dit verband geen onterechte kreet Bepaalde vogels, die uiterlijk precies ir lijken, kan men volgens Stolk eigenlijk beter «herken- lan hun zang dan aan hun veren- Elke soort heeft namelijk zijn De eerste, Invasion of the Body Si chers van Don Siegel, behandelt de vasie van buitenaardse wc de mens tot robots makei The conversation van Cof als motief de 1 spionagetechniek, spannend plot wordt opge Zardoz van Boorman k schrikkelijke verveling 2 bestaat in een maatschappij sterfelijke mensen. Geweld w middel tegen de verveling. De marathon sluit met de klassieker van Francois Truffaut. Fahrenheit 451, waarin de vrijheid van meningsui ting centraal staat. Een nieuw aspekt van Eigenhandig is dit jaar de «Noviteitenstand», waar een groot aantal van de interessantste, aar digste nieuwe dingen op het gebied van zelf - doen, hobby en vrijetijdsbesteding bij elkaar gebracht is. Deze Novitei tenstand», op touw gezet door de beurs organisatie, in samenwerking met een groot aantal bedrijven, geeft op zich al een indruk van de nimmer eindigende motoriek in de vrijetijdsmaatschappij. Beurs EIGENHANDIG, van 13 t/m 21 november 1976 Ahoy’Gebouw, R’dam-Z. Openingstijden: van 12 - 17 u. en van 19 - 22.30 u.za en zon van 11- 18 u. (dus niet s’ avonds). Voordelige trein/toegangsbiljetten op vele NS - stations verkrijgbaar. S/^ Vf/v

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1976 | | pagina 23