1 gen, II Ti Gratis wordt een kledingstuk gereinigd bij een volle kaart elke keer dat u een kledingstuk laat reinigen ontvangt u weer een stempel (be halve bij reklameaanbiedingen). bij inlevering van een volgestem pelde kaart wordt GRATIS STSX. jumper, trui kolbert of jurk Wat moeten we met WI-JA WI-JA onze gebruikte meubels doen Dubbelsterren verzwakken eikaars helderheid elke 69 aan Wat nen we rubriek van ties van de: lopende pla, een trage!) v uur Famila gaat uitbreiden Kï t Deze verhoogt het wooncomfort en vermindert de brandstofkosten 1 Eiken meubelen Moderne meubelen HART VAN BRABANTLAAN 27 - TILBURG TELEFOON 435505 BINNEN OM TE PRATEN OVER DE INRUIL VAN UW GEBRUIKTE MEUBELEN. WIJ RUILEN ZE NAAR WAARDE IN. WI-JA MEUBELEN GAAT NOG EVEN DOOR MET EEN GEWELDIGE MEUBELINRUILAKTIE. LOOP EENS VRIJBLIJVEND ii ^ftrette korvelseweg 17Ï- winkelcentrum, Wagnerplein, Tilburg Noord ii r Franse salon sr 1976 pagina 18 DE TILBURGSE KOERIER Krijgt de slaapkamer niet te veel? De woonkamer niet te weinig? k Foto van Aarle. de Maansverduistering op 6 november opdracht gek re j van li water- En bij november 16 u 11 m. 28 november 13u 59 die dichtst iste weersts t gemakke itoren kos i te bet weg, Perseus ;en ster tijdens ’rootte ervan tot gelijk dicht ijp-systeem :n ciculatie zijn dat graden zijn. Tot beelden waarvan de r figuur vormen die we vinden Cassic het jaar mei, hog 1 ons naar de zuide zien hoe het deze net de beweginge i. De twee M’s (Mer ■innen we we] verge iuv Jicht bij de zon. -7 Donderdag 21 október 1976 pagina 19 uur service erstand ketel naar /ater een bepaalde torkraner men. draaien. id is niet overal ge- te dichter ze; De meestei :htst bij de ketel zit dubbelinste “—tand. Daar komt nmcelijkst. Ver weg jsten aanzienlijk treike hoe Voor meer informatie over de hier besproken hemelverschijnselen kan men terecht bij de auteur van dit arti kel: Henk van Loosbroek, Berkdijk- sestr. 70, Tilburg. Of bij: Peter van lersel, Van Goorstr. 50, Tilburg. Tel.: 013-425411. Men kan zich hier ook op geven voor lid te worden van de J.W.G. Dit kost f 10,Voor mensen boven de 21 jaar f 15,—. De pomp kan dan stuk gaan. De kra nen kunnen hinderlijk geluid geven. U moet dus zeker niet op eigen houtje tot vervanging door thermostatische kranen overgaan. De hulp van de erkende installateur is in alle gevallen onontbeerlijk. De sterrenhemel in november de zuidwestelijke avondhemel. Jupiter en Saturnus betreft kun- gevoeglijk verwijzen naar de '"m de vorige maand: de posi- deze betrekkelijk langzaam nlaneten (vooral Saturnus is veranderen maar weinig. Het voordeel daarvan is tevens dat u «aangepast» aan het seizoen kunt sto ken. In voor- en najaar houdt u de temperatuur op 60° a 70° C. vorst verhoogt u die tot 90° C. Een tweede voorziening die aanwezig s een vrije omloop. io it uereiken door een zgn. om- loopleiding of door één normale radia- Ook in torkraan te handhaven. véél te Het zou nl. kunnen gebeuren dat alle i met latie. En hoe minder I Inaar I zich dan ook E bij de ketel gt den. Het dure gevolg In veel eengezinswoningen staat de C.V.-ketel op zolder. De slaapkamers liggen daar het dichtst bij. De woon- kamer het verst af. K Mgar in die woonkamer zit wél de thermostaat waarmee de brander van 1 de C.V.-ketel wordt ingeschakeld. v Wat gebeurt er nu Omdat het hete water niet graag naar I de woonkamer gaat, duurt het i flinke tijd voor het die kamer zo h< verwarmd dat de thermostaat afslaat. Maar al die tijd heeft het water over- K Vloedig de gemakkelijk bereikbare slaapkamers bezocht. Met het gevolg dat het daar bloedheet wordt. Wat u ^nnodig veel energie èn geld kost. Grondruil met Kruisvereniging ken partijen de meest geschikte oplos singen gevonden. In de toekomst zal de Gasthuisring worden ontlast van de goederenaanvoer naar Famila, die dan plaats vindt via de Jan Heinsstraat (4- baans-weg). Op de plaats waar nu nog de Famila - kantoren staan, komt een nieuw gebouw van de Provinciale Noordbrabantse Kruisvereniging. De ingang van dit gebouw komt aan de Gasthuisring met zijn historische ge bouwen en aantrekkelijke gevels. Famila Tilburg vervult een regio- funktie. Het zelfbedieningswarenhuis thermostatische kranen tege zouden zijn. Bij een tweepijf betekent dit dat er dan geer, meer mogelijk zou zijn. trekt bezoekers uit een gebied met een straal van 15 km (250.000 inwoners) naar het centrum van de stad. Inklusief part-time krachten zijn bij het Tilburgse zelfbedieningswarenhuis 240 personeelsleden werkzaam. Dit bestand zal eind ’77 met 140 arbeidskrachten groeien tot in totaal 380 medewerkers. Hiermede behoort Famila tot een van de grootste werkgevers in de detailhan del te Tilburg. Het assortiment van Famila Tilburg wordt uitgebreid van 20.000 tot circa 30.000 artikelen. Tijdens de ijshockeywedstrijd Tilburg Trappers-Denemarken vrijdag II. maakte onze fotograaf de bovenstaande opname. De omcirkelde figuur kan aan ons bureau de volgende prijzen komen halen f 10,van de Koerier, waardebon voor vlees of vleeswaren t.w.v. f7,50 van Dlag. Arno de Kort, Sumatrastraat, waardebon f 5,van Gijzen Optiek, Koestraat, kadobon f5,van ’t Riethuisjé Den Uil, Antoniusstraat, waardebon vooreen slinger echte Tilburgse boerenworst van P.v. Amelsfoort, Insulindeplein, waardebon voor een fles wijn naar keuze van Tropicane bar, L.v. Veghelstraat, waardebon voor een pot gezichtscrème van Transvaal drog. Harry Simons, Fatimastraat, waardebon voor een saunabad van Studio Sylphide, Goirkestraat, een Brunswijker wordt, ruim 1 mtr. lang t.w.v. f 15,van De Meesterslager, Lovense Kanaaldijk, waardebon voor koude schote t.w.v. f 5,— van Cafetaria ’t Nachtuiltje, L.v. Veghelstraat, waardebon voor boeket of plant t.w.v. f7,50 van bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat, waardebon f 10,van Broer de Laat, Oerlesestraat, en een waardebon voor een jaarabonnement op de Openbare Bibliotheek, Koningsplein. De winnares van vorige week, mevr. Van Rijswijk-Aarts uit de Dessinateursstraat, heeft haar prijzen al ontvangen. waar te nemen, want Algol in is op zijn «normale» sterkte et van de tweede grootte. Maar 1 zo’n eclips daalt de grootte erv onder de waarde drie. zon. november ’s avonds trekt de 11e) maan door de bijschaduw van iarde. Dat houdt in dat een deel van maan (het noordelijk deel) een wordt verduisterd. In de prak- >mt het erop neer dat omstreeks iernacht (in de nacht van 6 op 7 november) de noordelijke rand van de maan een beetje minder helder zal zijn dan de rest van de maanschijf. ZON 1 november op 07.34 - onder 17.10. 15 november op 07.59 - onder 16.48 30 november op 08.23 - onder 16.30. MAAN Volle maan 7 november OOu 15 m. Laatste kwartier 14 november 23u 39 Nieuwe maan 21 Eerste kwartier De planeten We wenden ons naar de zuidelijke he mel om te zien hoe het deze maand gesteld is met de bewegingen van de planeten. De twee M’s (Mercurius en Mars) kunnen we wel vergeten: ze staan beide te dicht bij de zon. Venus daarentegen is zeer goed waarneem baar; ze gaat pas ongeveer twee uur na de zon onder en bereikt een helderheid die in de buurt van de3,5 ligt. Bijna onnodig te zeggen dat Venus «dus» avondster is en moet worden gezocht Dat is te verhelpen door een juiste «inregeling» van uw centrale verwarmingsinstallatie De direktie van N.V. Gebr. D. Schui- tema (Amersfoort) heeft van de ge meente Tilburg een bouwvergunning ontvangen voor de uitbreiding van haar Famila - zelfbedieningswarenhuis aan de Jan Heinsstraat in het centrum van Tilburg. Met de uitbreiding en moder- I nisering is een bedrag gemoeid van f 8 miljoen en een tijd van 1 jaar. F De modernisering van Famila is ont- worpen door Schuitema Projekt Ont- wikkeling. Ruts te Tilburg heeft van Famila de opdracht gekregen voor de .realisering van het nieuwbouw- L gedeelte. Maansverduistering En dan is er deze maand ook nog een maansverduistering te zien, zij het een weinig spectaculaire. Het wordt name lijk een zgn. bijschaduwverduistering. Ze doet zich voor in de late avond van de zesde november. Wat een bijschaduw is, kunnen gemakkelijk constateren door voorbeeld een ving*" -1 lamp en een vel wit papier te houden. u met zo’n twintig centimeter afstand tussen lamp en vinger en eenzelfde af stand tussen vinger en papier. De schaduw van onze vinger vertoont geen scherpe contouren; er is sprake van een donker gebiedje (de «kern- schaduw») en van een minder donker gebied daar omheen. Iets dergelijks doet zich voor met betrekking tot de schaduw die onze aardbol achter zich werpt door toedoen van de «gloei lamp» Op 6 (volle' de at de r beetje tijk kor midde Wat is inregelen? E Inregelen wil niets anders zeggen dan j het op de juiste manier instellen van de ^radiatorkranen. Pas op, dat is geen l'karweitje dat u zelf even kunt klaren. F Hetis heel nauwkeurig werk, waar een Eervaren installateur toch altijd wel een Spaar uurtjes mee zoet is. Maar de ■moeite en de kosten wegen dubbel en r dwars op tegen de besparingen die u ►ermee behaalt. En het comfort dat u er bij wint. Hoe zit dat precies? Het principe van uw C.V. ■U kewrwaarschijnlijk het principe vol- Egens welk de meeste C.V.-installaties werken. Water wordt in de C.V.-ketel I verwarmd en door de pomp via een L buis naar de diverse radiatoren geleid, f- Deze geven de warmte af aan de kamer r. ne het afgekoelde water stroomt via E een andere buis weer terug naar de fc ketel, waarna het proces zich herhaalt. Water ontmoet weer van de k t het wa J overwim weerstand I De verniewde Famila krijgt een totaal ■vloeroppervlak van 8.800 m2. Het tverkoopvloeroppervlak wordt 6.800 I m2, waarvan 1.750 m2 wordt ingericht I voor de distributie van levensmidde- I.Jen en 5.050 m2 voor de distributie van ■«non-foods». De kantoor-, diensten ren magazijn-ruimten beslaan 2.000 L m2. Op het aangrenzende parkeer: ►rein komt plaats voor 520 auto’s. Kruisvereniging I De uitbreiding van Famila is moge ►geworden, doordat met de Provinci iNoordbrabantse Kruisvereniging s de gemeente Tilburg overeenstem- ’ming werd bereikt inzake een grond- ruil. Hierdoor zijn op basis van ver- Fkeerstechnische èn stedebouwkun- dige overwegingen voor alle betrok- Brieven van lezers Tot mijn grote genoegen heb ik kun nen lezen, dat de Zonnebloem een grootse ledenwerfaktie op touw zet en hiermee weer de inzet toont voor ge handicapten en chronische zieken. Een van haar belangrijkste doelstel lingen is het uit hun isolement halen van chronische zieken en gehandicap ten. Echter, waardoor ontstaat dit iso lement? Mijn eigen ervaring is, dat het vervoersprobleem hier in belangrijke mate toe bijdraagt. Als liggend patiënt ben je bepaald niet vrij om te gaan waar je wilt. Een weekendje weg bete kent meteen: weken van tevoren plannen (doet U dat ook altijd, lezers Bovendien is het Rode Kruisvervoer Variabel met een kleine beurs Rechts ervan, dus meer .noordooste- Wanneer van over- lijk, treffen we Perseus aan, iets lager aan de hemel. Eén van de sterren van Perseus niet de helderste maar de op één na helderste, bèta Persei dus oftewel Algol met zijn oude Arabische naam is een bekende variabele. Een variabele is een ster waarvan de hel derheid periodiek toe-en afneemt. Dat kan diverse oorzaken hebben, maar in het geval van Algol schuilt ze hierin, dat de ster om de 69 uur wordt «ver duisterd» door een compagnon. Er is geen sprake van twee sterren, die om een gemeenschappelijk zwaartepunt draaien. Maar de een is aanmerkelijk minder helder dan de ander en wan neer de zwakkere nu precies voor de andere langsloopt, onderschept zij het licht ervan, althans vooreen deel. Het gevolg is dat de helderheid van Algol in vijf uren aanzienlijk afneemt en vv'v.i veel uren later is zij weer op ““■^"’■onkelijke sterkte aangeland. jnsel is voor een geduldige zelfs met het blote oog Het doel van het inregelen is om de «weerstandsverschillen» in uw instal latie te laten verdwijrten. Dat kan door de toegang tot de gemak kelijk bereikbare radiatoren zodanig te «knijpen» dat het water daar evenveel weerstand moet overwinnen als om in de verst gelegen radiatoren te komen. 'Op z’n weg van de ketel naar de radia- Dat «knijpen» gebeurt door de radia- K toren moet het water een bepaalde torkranen wat meer of minder dicht te weerstand overwinnen. draaien. Hoe dichter bij de ketel, des f Maar die weerstand is niet overal ge- te dichter ze gedraaid moeten worden, ■lijk- De meeste radiatorkranen zijn dan ook B De radiator die dichtst bij de ketel zit dubbelinstelbaar. Eeen vaste voorin- F vergt de minste weerstand. Daar komt stelling (wat dus met het inregelen ge- het water het gemakkelijkst. Ver weg beurt) en een knop waarmee je hem gelegen radiatoren kosten aanzienlijk open en dicht kan draaien. meer moeite om te bereiken. We zeiden het al eerder: met dat inre- Hoe langer de weg, hoe groter de gelen is een ervaren installateur wel weerstand. een paar uurtjes bezig. groter de weerstand, des te Maar ajs hij ook eenmaal goed is in- «zin» het water heeft om daar geregeld heeft u het maximum profijt toe te gaan. Het hete water zal Van uw installatie. Tegen minimale J-3k bij voorkeur in de dicht brandstofkosten. gelegen radiatoren ophou- Er is ook een andere oplossing In plaats van gewone radiatorkranen zijn er ook thermostatische radiator kranen. Daarop kunt u per kamer de gewenste temperatuur instellen. Wordt die temperatuur bereikt, dan sluit de kraan zich automatisch. En hij gaat weer open als ’t kouder wordt. Een ideale oplossing. Waarbij u echter toch op een paar dingen moet letten. Als alle gewone kranen door thermos tatische worden vervangen heeft u een geen kamerthermostaat meer nodig, leeft Maar dan is er ook «niets» meer wat de brander van de C.V.-ketel bestuurt. Daarom moet de ketel, naast de ther mostatische beveiliging tegenover oververhitting, ook zijn uitgerust met een thermostaat die de temperatuur van het water op peil houdt. Wordt de warmte van uw cv wel «eerlijk verdeeld?» Wie de vorige maand omstreeks 10 uur 's avonds in het noorden de Grote Beer heeft gevonden en dat deze maand op nieuw probeert, zal merken dat er iets is veranderd. Het sterrenbeeld staat nu om dezelfde tijd iets meer oostelijk en de stand ten opzichte van de horizon is ook een beetje gewijzigd. En wie de moeite zou nemen, de schijn bare beweging van de Grote Beer aan de hemel een hele nacht te volgen, zou merken dat eenzelfde soort verandering zich ook in de loop van een (half) etmaal voltrekt. De sterren van de Grote Beer be schrijven een cirkelbeweging rondom de Poolster. In feite doen alle sterren dat, maar het merendeel ervan ver dwijnt daarbij gedurende een deel van het etmaal onder de horizon. Sterren die dat niet doen die dus altijd bo ven de horizon blijven heten: ci- rumpolarr. Op onze geografische breedte (ruwweg: 52 graden noord) zijn dat alle sterren die minder dan 52 graden van de Poolster verwijderd <iie circumpolaire sterren- behoort ook Cassiopeia, vijf helderste sterren een ‘ie op een letter W lijkt; iopeia in deze tijd van r hoog aan de noordelijke he- iger nog dan de Poolster. Het oncomfortabele gevolg Als het ’s winters flink koud is, kan het zelfs gebeuren dat de andere vertrek ken zoveel warmte opsloipen, dat de woonkamer eenvoudig niet meer te temperatuur warm te stoken is. vorst verhoc U hééft dan weliswaar een installatie Een tweede van voldoende capaciteit, u hééft de moet zijn is thermostaat goed afgesteld, maar toch Dit is te ber verhipt u van de kou. Dat scheelt u heel wat comfort, de andere vertrekken waar het warm is. En dat is te verhelpen een juiste regeling van uw installs Nu dus het inregelen voor een mens met een kleine beurs onbetaalbaar. Wanneer van over heidswege betaalbaar vervoer gere geld zou zijn, zou de gehandicapte c.q. chronische zieke niet meer afhankelijk zijn van goodwill van de vrijwilliger. Bovendien heeft de gehandicapte dan de vrije keuze om naar de georgani seerde (waarom niet met hen en door hen?) avondjes voor hen te gaan. Isolement betekent: verarming van kontakten. Hoe goed bedoeld ook van de Zonnebloem, bezoeken en kadoot- jes op verjaardagen e.d. geven oplossing voor de kern van het pro bleem: isolement. Dringend doe ik dan ook een beroep op overheid en gemeente, om te ko men tot een gesubsidieerde vervoer dienst voor chronisch zieken en ge handicapten, zoals knipkaarten voor Bo de stadsdiensten ook werken. in vijf Dan kan de Zonnebloem haar kostbare even ve krachten en gelden voor andere, ook oorspronkelijke ster belangrijke en noodzakelijke diensten Dat verschijnsel is v blijven gebruiken. Liesbet Kroese. waarnemer we bij- I inger tussen een gloei- I wit papier te houden. I tig cr vinge de zaak met de meest exclusieve stijlmeubelen. Triniteitstraat 17. Den Bosch (dicht bij Casino), tel. 073-123041. GEOPEND: DAGELIJKS VAN 10-18 UUR. VRIJDAGS KOOPAVOND. S MAANDAGS GESLOTEN. en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1976 | | pagina 19